PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια επισκευής/τροποποίησης σε πλακέτα συναγερμού



lousou76
21-09-10, 22:58
Καταρχήν χαιρετώ τους πάντες στο φόρουμ μια και είναι το πρώτο μου ποστ.

Επίσης να αναφέρω πως εργάζομαι ως προγραμματιστής/τεχνικός Η/Υ και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικής αν και πιάνω το κολητήρι κάπου κάπου με τα λίγα που έχω διαβάσει.

Αγόρασα έναν συναγερμό για τη μηχανή μου πρόσφατα. Ο συναγερμός διαθέτει κραδασμικό, εξωτερική σειρήνα, GSM και GPS module και εφεδρική μπαταρία.
Επίσης είχε μαζί ένα ρελέ για κόψιμο κινητήρα.

Δεν έχει είσοδο για εξωτερικό αισθητήρα, ούτε έξοδο όταν βαράει συναγερμός, απλά πέρνει τηλέφωνο. Η σειρήνα ή το κόψιμο του κινητήρα γίνεται χειροκίνητα με τηλεφώνημα.
Έχω δύο θέματα με το συγκεκριμένο συναγερμό και θέλω τη βοήθειά σας.

Ανοίγοντας το κουτάκι να βάλω την sim παρατήρησα ότι η κεραία του GPS ήταν αποσυνδεδεμένη. Φάνηκε ότι είχε βγεί μέσα από μία μάζα θερμόκολας που την συγκρατούσε. Βγάζοντας την κόλα γι ανα βρώ την επαφή, τράβηξα κατα λάθος ένα τρανζιστοράκι, σπάζοντας τα ποδαράκια του, με αποτέλεσμα πλέον να μη δουλεύει το ρελέ για το κόψιμο του κινητήρα.

Το τρανζιστοράκι συνδέεται:
1) Στην γείωση μέσω μαύρου καλωδίου της πλακέτας.
2) Στο (-) του ρελέ μέσω πορτοκαλί καλωδίου που εξέρχεται της πλακέτας.
3) μέσω κυκλώματος της πλακέτας σε κάποιο ολοκληρωμένο.

Το + του ρελέ πάει στην μπαταρία. Όταν δοθεί εντολή για κόψιμο κινητήρα το πορτοκαλί με το μαύρο καλώδιο βραχυκυκλώνονται κ έτσι το ρελέ παίρνει τάση λειτουργίας.

Το θέμα είναι ότ δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι και δεν το βρήκα στην αγορά.
Γράφει πάνω μόνο τον αριθμό 667 και 8F-1, ECB. (emitter, collector, base νομίζω σειρά)
Στα ηλεκτονικά μου δωσανε ένα άλλο του οποίου η βάση ήταν στη μέση και μου δέιξαν πως να το συνδέσω με τα 2 ποδαράκια διαφορετικά.
Αν και το νέο τρανζιστοράκι την έκανε τη δουλειά και μετράω 12 volt στο ρελέ όταν δίνω την εντολή, το ρεύμα δε φτάνει για να οπλίσει. Τσεκάρισα το ρελέ απευθείας στη μπαταρία και δουλεύει.

Πως θα βρώ κάποιο αντίστοιχο τρανζιστοράκι να βάλω να μου δουλέψει?

lousou76
21-09-10, 23:00
Το δεύτερο θέμα είναι η ευαισθησία του συναγερμού.

Το εσωτερικό κραδασμικό δεν ήταν αρκετά ευαίσθητο. Ανακάλυψα ότι το κραδασμικό του αποτελείται από ένα ελατήριο με μαγνητάκι στην άκρη κ ένα πηνίο κοντά του. Όταν δονείται το ελατήριο προκαλεί τάση στο πηνίο κ έτσι χτυπάει ο συναγερμός.

Εγώ θέλοντας να προσθέσω εξωτερικό κραδασμικό, αγόρασα έναν μηχανικό αισθητήρα που όμως λειτουργούσε σαν διακόπτης, ενώ το πηνίο στέλνει τάση. Συνέδεσα το κίτρινο και κόκκινο καλώδιο που βλέπετε στη φωτογραφία παραπάνω στα ποδαράκια του πηνίου και τα έβγαλα έξω από την πλακέτα όπου συνέδεσα τον εξωτερικό αισθητήρα.

Επειδή όμως έτσι δεν δούλευε παρενέβαλα μία μπαταρία ρολογιού 1,5Volt στο εξωτερικό κραδασμικό κ έτσι όταν δονείται στέλενι ρεύμα στη βάση του πηνίου κ χτυπάει συναγερμός.

- Το θέμα είναι ότι το πηνίο προκαλεί τάση mVolt κ εγώ του στέλνω 1,5 με τη μπαταρία και φοβάμαι μην καεί στην πορεία.
- Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κάνω κάποια μετατροπή ώστε να ηχεί και η σειρήνα όταν ενεργοποιείται το κραδασμικό.

Ευχαριστώ πολύ.

lousou76
21-09-10, 23:01
Παρακάτω δείχνω πως είναι συνδεδεμένα τα καλώδια στην πλακέτα.

Αποστόλης1
22-09-10, 10:01
Ποιό τρανζ. σου δώσανε?
Επίσης χωρίς το τρανζ. μέτρα τάση Βάσης ηρεμίας και οπλισμού.

GeorgeVita
22-09-10, 10:49
Γειά σου Λάζαρε, η έξοδος στο πορτοκαλί καλώδιο είναι για εξωτερικό ρελέ; Τι λέει στο manual. Λειτουργούσε πριν με το εξωτερικό ρελέ;
Συνήθως για οδήγηση ρελέ χρησιμοποιείται και μια δίοδος προστασίας ανάστροφα πολωμένη (προσοχή αν τι βάλεις ορθά θα γίνει βραχυκύκλωμα).
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει στο κύκλωμα θα τη βάλεις εξωτερικά. Πιθανό τρανζίστορ το BC517 (darlington 500mA):
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/extrelay.jpg

Φιλικά,
Γιώργος

lousou76
22-09-10, 11:17
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Παρακάτω δείχνω τη συνδεσμολογία απ το Manual.

Δεν γνωρίζω αν δούλευε πρίν το ρελέ διότι δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω πριν πάθει βλάβη.

Το πορτοκαλί καλώδιο πηγαίνει στο - του ρελέ και η μπαταρία τα 12V πηγαίνουν στο + του ρελέ.

Στο τρανζιστοράκι φαίνεται όπως βλέπετε κ απ τις φωτογραφίες να καταλήγουν πορτοκαλί και μαύρο τουλάχιστον. Υποθέτω ότι όταν παίρνει σήμα το τρανζιστοράκι ενώνει τοπορτοκαλί με τη γείωση.

Στα ηλεκτρονικά μου δώσανε νομίζω το BF198 αλλα στραβώσανε το μεσαίο ποδαράκι να το βάλω ανάποδα με το πλαινό.

Έχω μετρήσει στο σημείο σύνδεσης του ρελέ τάση ηρεμίας 0 και τάση οπλισμού 12,25V. Αν συνδέσω το ρελέ η τάση στα ποδαράκια του ρελέ πέφτει στα 2,01Volt αλλά το ρελέ δεν έχει οπλίσει.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς να μετρήσω. Να ξεκολήσω το τρανζιστοράκι απ την πλακέτα, να τη συνδέσω στα 12 και να μετρήσω ποια ποδαράκια τα 2 ακριανά?

FILMAN
22-09-10, 11:25
BF198; Ταλαντωτή FM θα φτιάξεις; Από πού κι ως πού; Βάλε ένα BC517 που σου είπε και ο Γιώργος να μην έχεις πρόβλημα χαμηλής ενίσχυσης. Και οπωσδήποτε δίοδο παράλληλα με το πηνίο του ρελέ με προσοχή στην πολικότητα. Επίσης προσοχή στον συλλέκτη και τον εκπομπό του τρανζίστορ που χρησιμοποιείς, δεν είναι ίδιοι! Αν και λέμε ΝΡΝ, άλλο είναι το ένα Ν και άλλο το άλλο!

lousou76
22-09-10, 11:34
Ωραία οπότε πάω ίσα στα ηλεκτρονικά και θα ζητήσω ένα BC517 προσέχωντας να το βάλω με τα ποδαράκια ECB (αντί του EBC Που τα έχει το 517) και μιά δίοδο που θα τη βάλω μάλον στη βάση του ρελέ αυτήνα. Οι δίοδοι έχουνε νούμερα ή όλες ίδιες είναι? Το σημαδάκι το κατάλαβα πως θα την κολήσω ευχαριστώ.

Επίσης λέω να κολήσω στον κραδασμικό αισθητήρα μία αντίσταση σε σειρά με τη μπαταρία γιατί το 1,5volt το φοβάμαι. Να πάρω καμιά 100K ?

Ευχαριστώ κ πάλι.

FILMAN
22-09-10, 11:37
Ένα ένα. Φτιάξε πρώτα το τρανζιστοράκι. Για δίοδο πάρε μια 1Ν4001. Πολύ σημαντικό: Κατέβασε το datasheet του BC517 να δεις τη διάταξη των ακροδεκτών του. Το Ε θα πάει στη γείωση, το C στο ρελέ και το B στο κύκλωμα.

GeorgeVita
22-09-10, 11:37
Αν εμπιστευτούμε το manual δεν χρειάζεται η εξωτερική δίοδος. Κακό βέβαια δεν κάνει εφόσον τοποθετηθεί σωστά: η κάθοδος (σημειωμένος δακτύλιος/γραμμή στο εξάρτημα) να συνδεθεί στο +12V. Το BF198 δεν είναι για εφαρμογή διακόπτη και δεν μπορεί να δώσει το απαιτούμενο από το ρελέ ρεύμα. Αν το ακουμπήσεις πρέπει να ζεσταίνεται. BC517 (datasheet (http://www.nxp.com/documents/data_sheet/BC517.pdf)) με τα πόδια όπως το σχέδιο παραπάνω.
G

lousou76
22-09-10, 11:47
Να είστε καλά παιδιά.

Θα τα δοκιμάσω και θα σας πώ, έχει ξεβίδωμα το πράμα...κάτω απ το ντεπόζιτο είναι τώρα...

elettronica
22-09-10, 13:25
Το δεύτερο θέμα είναι η ευαισθησία του συναγερμού.

Το εσωτερικό κραδασμικό δεν ήταν αρκετά ευαίσθητο. Ανακάλυψα ότι το κραδασμικό του αποτελείται από ένα ελατήριο με μαγνητάκι στην άκρη κ ένα πηνίο κοντά του. Όταν δονείται το ελατήριο προκαλεί τάση στο πηνίο κ έτσι χτυπάει ο συναγερμός.

Εγώ θέλοντας να προσθέσω εξωτερικό κραδασμικό, αγόρασα έναν μηχανικό αισθητήρα που όμως λειτουργούσε σαν διακόπτης, ενώ το πηνίο στέλνει τάση. Συνέδεσα το κίτρινο και κόκκινο καλώδιο που βλέπετε στη φωτογραφία παραπάνω στα ποδαράκια του πηνίου και τα έβγαλα έξω από την πλακέτα όπου συνέδεσα τον εξωτερικό αισθητήρα.

Επειδή όμως έτσι δεν δούλευε παρενέβαλα μία μπαταρία ρολογιού 1,5Volt στο εξωτερικό κραδασμικό κ έτσι όταν δονείται στέλενι ρεύμα στη βάση του πηνίου κ χτυπάει συναγερμός.

- Το θέμα είναι ότι το πηνίο προκαλεί τάση mVolt κ εγώ του στέλνω 1,5 με τη μπαταρία και φοβάμαι μην καεί στην πορεία.
- Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κάνω κάποια μετατροπή ώστε να ηχεί και η σειρήνα όταν ενεργοποιείται το κραδασμικό.

Ευχαριστώ πολύ.

Γεια σου Λάζαρε
Βγάλε το πηνίο από το κύκλωμα του κραδασμικού και στην θέση του βάλε ένα πιεζοηλεκτρικό κρύσταλλο σαν αυτό που έχουν τα buzzer .
Κανονικά το ένα άκρο του πηνίου πρέπει να καταλήγει σε πυκνωτή και από κει σε έναν διαφορικό ενισχυτή και λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με το κύκλωμα που έφτιαξες.
Η άλλη περίπτωση είναι το αισθητήριο να το διαχειρίζεται κατευθείαν ο MC
Προσωπικά θεωρώ πως το μαγνητοδυναμικο κραδασμικό πως είναι καλύτερο , ρύθμιση του κραδασμικού δεν γίνεται? Εαν δεν έχει ρύθμιση αυτή μπορεί να γίνεται αυτόματα αναλόγως το σημείο στάθμευσης του οχήματος.

lousou76
22-09-10, 13:41
Γεια σου Λάζαρε
Βγάλε το πηνίο από το κύκλωμα του κραδασμικού και στην θέση του βάλε ένα πιεζοηλεκτρικό κρύσταλλο σαν αυτό που έχουν τα buzzer .
Κανονικά το ένα άκρο του πηνίου πρέπει να καταλήγει σε πυκνωτή και από κει σε έναν διαφορικό ενισχυτή και λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με το κύκλωμα που έφτιαξες.
Η άλλη περίπτωση είναι το αισθητήριο να το διαχειρίζεται κατευθείαν ο MC
Προσωπικά θεωρώ πως το μαγνητοδυναμικο κραδασμικό πως είναι καλύτερο , ρύθμιση του κραδασμικού δεν γίνεται? Εαν δεν έχει ρύθμιση αυτή μπορεί να γίνεται αυτόματα αναλόγως το σημείο στάθμευσης του οχήματος.

Η ευαισθησία ρυθμίζεται με sms αλλά και η πιο ευαίσθητη ρύθμιση δεν είναι αρκετή για τα γούστα μου που λένε.
Το κρυσταλλάκι που λές πως να το ζητήσω? Θα κάνει την ίδια δουλειά με το πηνίο δηλ?
Πάντως ο μηχανικός αισθητήρας με τη μπαταρία που έβαλα εξωτερικά δουλεύει μια χαρά και είναι και ρυθμιζόμενος με τη βίδα, απλά μη κάψω κανέναν MC εν καιρώ γ αυτό σκέφτηκα αντίσταση.

Πιο πολύ μ απασχολεί ότι δε βαράει η σειρήνα αυτόματα κ εκεί μου φαίνεται ότι δε θα βγάλω άκρη.

elettronica
22-09-10, 16:07
τι εννοείς δεν βαράει αυτόματα δλδ κτυπάει μετά απο λίγο . Αυτό δεν ειναι κακό , μήνυμα σου έρχεται αμέσως ?
Το πιεζοηλεκτρικό θα κάνει την ίδια δουλειά με το πηνίο και τον μαγνήτη και χωρίς κίνδυνο. Μπορείς να βγάλεις από ένα buzzer η να το ζητήσεις έτοιμο από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών.
Όπως μια από αυτές τις κάψες σε αυτό το site http://www.markidis.gr/index.php?cPath=40_171_199

lousou76
22-09-10, 16:43
Όχι εννοώ ότι ο συναγερμός παίρνει μόνο τηλέφωνο, δεν χτυπάει η σειρήνα καθόλου.
Πρέπει να απαντήσεις στο τηλέφωνο και να πατήσεις το 3 κ δίνει σήμα να βαρέσει κ όταν πατήσεις το * τη σταματάει πάλι.

Πήγα πήρα πιεζοηλεκτρικό τέτοιο, μου δώσανε ένα buzzer που δουλεέυι με 12Volt. Έβγαλα την κάψα από μέσα αλλά αυτή έχει 3 επαφές, όχι 2 όπως το πηνίο. Μήπως δίνει ρεύμα και με τον ήχο ομως?

Αυτό παράγει τάση με τους κραδασμούς?
Αυτό εδώ μου δώσανε.
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=40_171_199&products_id=621

FILMAN
22-09-10, 16:50
Πού τον βλέπεις τον 3ο ακροδέκτη; 2 έχει. Άμα την ανοίξεις θα δεις μέσα 2 δίσκους διαφορετικής διαμέτρου κολλημένους ομοκεντρικά τον ένα πάνω στον άλλο (ο μεγάλος συνήθως έχει χρυσαφί χρώμα και ο μικρός ασημί. Η κόλληση πιάνει και στα δύο αυτά υλικά). Ε, αυτοί οι δυο δίσκοι είναι τα ηλεκτρικά άκρα του πιεζοηλεκτρικού στοιχείου.

elettronica
22-09-10, 17:22
ok . Έχει το μεταλλικό φορέα (χαλκός ) και στην μέση είναι ο κρύσταλλος . Κόλλα τον μεταλλικό φορέα πάνω σε ένα αξονάκι η στήριξε το κάπου σταθερά (π.χ. ένα κομματάκι σύρμα μονόκλωνο 2mm ) στην άλλη μεριά κόλλα μια μικρή βίδα ως αντίβαρο . Τα δυο καλώδια ένα που είναι κολλημένο στον μεταλλικό φορέα και το άλλο που είναι κολλημένο στο μεγάλο κομμάτι του κρυστάλου πήγαινε και κόλλα τα εκεί που πήγαινε το πηνίο. Αυτό τώρα μπορείς να το ρυθμίσεις και με μήνυμα όπως προηγουμένως. Εννοείται ότι όσο ποιο ελεύθερα ταλαντώνει ο κρύσταλλος τόσο ποιο μεγάλη ευαισθησία θα έχεις.


Μήπως δίνει ρεύμα και με τον ήχο ομως?

Αυτό παράγει τάση με τους κραδασμούς?
Τάση με τους κραδασμούς αυτό ακριβώς θέλουμε να κάνουμε.

Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.emfit.com/en/sensors/products_sensors/s-series/
Και εδω http://www.google.gr/images?um=1&hl=el&biw=1280&bih=766&tbs=isch:1&sa=1&q=piezo+shock+sensors&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

βρήκα αυτό που ήθελα περίπου έτσι είναι αυτό που περιέγραψα παραπάνω http://pdf.directindustry.com/pdf/msi-sensors/piezo-sensor-minisense-100/9250-123739.html

lousou76
22-09-10, 17:27
Καταρχήν να πώ πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχολείστε, είμαι υπόχρεος.

Κατά δεύτερον το 517 το κόλησα αλλά τζίφος.

Νομίζω πως το κόλησα σωστά γιατί διάβασα το datasheet και το έβαλα ακριβώς όπως το αρχικό μόνο με τη βάση και το συλλέκτη αντεστραμμένα.

(το 667 είναι ECB το 517 EBC εγώ αντέστρεψα το Β με το C στο 517, πάνω στη πλακέτα έχει σχεδιάκι πως να βάλεις την καμπυλωτή μεριά απ το τρανζίστορ οπότε δε το βάζεις ανάποδα. το 517 απ ότι κατάλαβα όπως το βλέπουμε με τα πινς προς τα κάτω και διαβάζουμε τα γράμματα είναι E - B -C).

Το βαλα μπροστά και βλέπω 5 volt στα άκρα του ρελέ πριν δώσω εντολή και 4, κάτι όταν δίνω εντολή κόψιμο κινητήρα.
Τι μας λέει αυτό? Βγάζει κανείς νόημα?
Δε σύνδεσα τη δίοδο όμως να αναφέρω...

FILMAN
22-09-10, 17:41
Καταρχήν να πώ πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχολείστε, είμαι υπόχρεος.

Κατά δεύτερον το 517 το κόλησα αλλά τζίφος.

Νομίζω πως το κόλησα σωστά γιατί διάβασα το datasheet και το έβαλα ακριβώς όπως το αρχικό μόνο με τη βάση και το συλλέκτη αντεστραμμένα.

(το 667 είναι ECB το 517 EBC εγώ αντέστρεψα το Β με το C στο 517, πάνω στη πλακέτα έχει σχεδιάκι πως να βάλεις την καμπυλωτή μεριά απ το τρανζίστορ οπότε δε το βάζεις ανάποδα. το 517 απ ότι κατάλαβα όπως το βλέπουμε με τα πινς προς τα κάτω και διαβάζουμε τα γράμματα είναι E - B -C).

Το βαλα μπροστά και βλέπω 5 volt στα άκρα του ρελέ πριν δώσω εντολή και 4, κάτι όταν δίνω εντολή κόψιμο κινητήρα.
Τι μας λέει αυτό? Βγάζει κανείς νόημα?
Δε σύνδεσα τη δίοδο όμως να αναφέρω...
Λάθος, το 517 όπως το βλέπουμε με τα πινς προς τα κάτω και διαβάζουμε τα γράμματα είναι C-Β-Ε...

lousou76
22-09-10, 17:46
Λάθος, το 517 όπως το βλέπουμε με τα πινς προς τα κάτω και διαβάζουμε τα γράμματα είναι C-Β-Ε...

δηλαδή εδώ σωστά τα γράφω? Γιατί αν είναι έτσι το βαλα λάθος..

FILMAN
22-09-10, 17:50
Έτσι. Δεν σου είπα να δεις το datasheet;

GeorgeVita
22-09-10, 17:53
Το σχέδιο στο σχόλιο#5 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52542&p=387880&viewfull=1#post387880) δεν φαίνεται; Να φτιάχνω φωτογραφίες; (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50449&p=363303&viewfull=1#post363303)
Το σκίτσο του BC517 είναι από το datasheet με ένθεση των C-B-E για να γίνει κατανοητό.
G

lousou76
22-09-10, 17:57
Δίκιο παιδιά μη βαράτε, άνθρωπος στη θάλασσα χαχαχα. Το σχέδιο στο #5 με μπέρδεψε το τέρμα κάτω δεξιά που το δείχνει κάτοψη.

Λοιπον αφού δε κάηκε είμαι τυχερός χεχε.
Άρα
original E-C-B
517 C-Β-E

αντιστρέφω το 517 στη πλακέτα γίνεται EBC κ αλλάζω μεταξύ τους τα 2 δεξιά.
πα να το κάνω τα λέμε σε λίγο...

lousou76
22-09-10, 18:57
YES YES YES!!!

Παιδιά η επιχείρηση λέγω στέφθηκε με απόλυτην επιτυχία.
Που είναι το ταμείο?
Το χω έτσι? Θα γράφω το software και θα τα κολάω κ όλα ε? Τρομάρα μου χαχαχαχα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, φαίνεται να δουλεέυει προβλεπόμενα. 0 Volt σε ηρεμία, 12 οπλισμού.
Λέω τον πιεζοηλεκτρικό να μην τον επιχειρήσω ακόμη ή αργότερα να πάρω ένα έτοιμο shock piezo electric,
από ebay και το περνάω τότε μια και ο εξωτερικός δουλεύει σωστά και έχει ρύθμιση μέσω της βίδας.

Το μόνο που έμεινε και πιο δύσκολο επομένως είναι να βρισκα τρόπο να χτυπάει η σειρήνα όταν δονείται το κραδασμικό.
Αυτό μάλλον είναι ολόκληρη ιστορία γιατί τη δουλειά σίγουρα την κάνει ο MC όταν πέρνει την κατάλληλη εντολή από το GSM.
Καμιά ιδέα έστω μέσω Λαμίας?

Έξοδο πάντως ο συναγερμός δεν έχει. Όταν ενεργοποιείται απλά παίρνει τηλ...

lousou76
23-09-10, 14:16
Βρήκα αισθητήρες αυτούς εδώ
http://www.sparkfun.com/datasheets/Sensors/Flex/MiniSense_100.pdf

Και παρείγγηλα από εξωτερικόπ να τους δοκιμάσω. 2,8$ το ένα.
Φαίνονται σχεδιασμένοι γ αυτή ακριβώς τη δουλειά.

elettronica
23-09-10, 14:37
Καλημέρα μια χαρά φαίνονται

lousou76
23-09-10, 14:45
Καλημέρα μια χαρά φαίνονται

Ωραία οπότε όταν έρθουν τα δοκιμάζω και ξηλώνω και το εξωτερικό μαι και καλή. Ο πωλητής που μου το πούλησε πήρε τις ερωτήσεις μου κ έχει στείλει τα ερωτήματα στον κινέζο αντιπρόσωπο για να
μας πει αν υπάρχουν εντολές που ενεργοποιούν ΚΑΙ τη σειρήνα μαζί με το τηλεφώνημα ή εμπάσει περιπτώση αν υπάρχουν εντολές που δε τις γράφει το Manual.

Είναι λίγο χαζό πάντως να κάθεσαι να γράφεις ολόκληρο πρόγραμμα και να μη βάζεις 5-10 εντολές να το ρυθμίσεις. Πιστεύω ότι απλά δεν μπήκαν οι εντολές στο manual
για κάποιο λόγο. Πάντως εγώ είναι αδύνατο να βρώ με το μάτι πώς ενεργοποιείται η σειρήνα κ φοβάμαι μη κάψω και τίποτα.

αν κοιτώντας τη πλακέτα μπορούσα να κάνω μερικές δοκιμές και να καταλάβω από που παίρνει τάση λειτουργίας η σειρήνα κάπως να το σύνδεα με το κραδασμικό.

lousou76
25-09-10, 18:46
Διάβασα για το χρονοδιακόπτη 555 ότι πέρνει ένα σύντομο παλμό και τον μετατρέπει σε μεγαλύτερης διάρκειας. Μπορεί κανείς να μου σχεδιάσει ένα όσο το δυνατόν πιο απλό κύκλωμα με τον κραδασμικό διακόπτη που έφτιαξα, ένα 555 κ ένα ρελέ ή τη σειρήνα απευθείας?

Το κραδασμικό με τη μπαταρία που έφτιαξα όταν κουνηθεί δίνει πολύ σύντομους παλμούς 1,5 volt τάσης απ τη μπαταρία που έχω μέσα. Αν του δώσω τα 12 να δουλέψει και τον παλμό απ το κραδασμικό, μπορώ να πάρω έξοδο κατάλληλη για ρελέ ή απευθείας σειρήνα για μερικά δευτερόλεπτα?

Ευχαριστώ και πάλι.
PS: Συγχωρέστε την αμάθειά μου, αν δε στέκουν αυτά όπως είπα απλά προσπαθώ ν κσταλάβω βασικές έννοιες ηλεκτρονικής.

navar
25-09-10, 20:44
Λάζαρε για να καταλάβω,
θέλεις ένα κύκλωμα που θα παίρνει εναν παλμό (οπλισμό) που έχει πολύ μικρή διάρκεια (>sec) και απο την άλλη να σου οπλίζει ενα ρελέ ασ πούμε για 6-10 δευτερόλεπτα ?

lousou76
25-09-10, 21:19
Ο παλμός μάλλον είναι μικρότερος από sec τάσης 1,5 V από μπαταρία ρολογιού ουσιαστικά και θέλω να οπλίζεται ένα ρελέ για μερικά δευτερόλεπτα από 3-4 ώς 30. Μάλιστα επειδή το ρελέ είναι μεγάλο μήπως τη δουλειά του την έκανε το bc517 που βάλαμε πρίν?

Η τάση που έχω διαθέσιμη είναι τα 12Volt της μπαταρίας. Δε ξέρω αν η πλακέτα που έχω δίνει κάποια μικρότερη τάση 5Volt πχ κάπου αλλού αλλά θα τη βγάλω να μετρήσω τι παίρνουν τα ολοκληρωμένα γιατί θέλω αυτό το εξτρά κύκλωμα να τροφοδοτείται μόνο όταν ο συναγερμός είναι οπλισμένος.

(και να ψήνει και καφέ :P κ όλα αυτά εύκολα και τζάμπα χεχε)

navar
25-09-10, 21:31
http://freespace.virgin.net/matt.waite/resource/handy/pinouts/555/
εδώ είναι ενα calculator για 555. στην πρώτη φόρμα (monostable mode ) βλέπεις την συνδεσμολογία !
το trigger είναι ο "οπλισμός" εν ολίγεις εκεί που θα δίνεις τον παλμό για να οπλίζει το 555
στο output είναι η έξοδος , ο χρόνος ρυθμίζεται απο την αντίσταση (R) και την χωρητικότητα του πυκνωτή (C)!
πειραματίσου με τις τιμές για να βρείς τον χρόνο που θέλεις !

επο εκεί και πέρα μιας και εσύ έχει 12v δεν μπορεί να δοπυλέψει το 555 , η λύση είναι η χρήση ενώς σταθεροποιητή στα 5v σαν τον 7805 (πληροφορίες για αυτόν και τηυν συνδεσμολογία του έχει στην αρχίκη του ηλεκτρονικά.γρ )

αφου βρήκαμε το κύκλωμα του χρόνου και την τροφοδοσία του μας μένει το ρελε. λοιπόν το ρελέ στην μεριά που έχει τα πιν για να οπλίζει θα βάλεις σταθερά το gnd και τα +5 θα τα πάρεις απο το output του 555 !

(βοηθάω όσο μπορώ αν και μπορεί να κάνω λάθη , χομπύστας και εγώ !)

lousou76
25-09-10, 21:34
αχά. νομίζω πως κατάλαβα. Να ρωτήσω πάλι μήπως τη δουλειά του ρελέ μπορεί να μας την κάνει το 517? φαίνεται να την κάνει μια χαρά στο κόψιμο κινητήρα.

navar
25-09-10, 21:37
αν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του 517 είναι εντός κατανάλωσεις της σειρήνας και βέβαια ναί , κοίτα πόσα καταναλώνει η σειρήνα και πόσο ρεύμα σε mamps αντέχει το 517

lousou76
25-09-10, 21:42
το 517 είναι σίγουρα εντός, αφού το χρησιμοποιώ με 12άρι γι ανα οπλίσει το ρελέ κοψίματος κινητήρα.

navar
25-09-10, 21:52
το 517 είναι σίγουρα εντός, αφού το χρησιμοποιώ με 12άρι γι ανα οπλίσει το ρελέ κοψίματος κινητήρα.
το πρόβλημα δεν είναι η τάση ! τα 12v δεν είναι κατανάλωση αλλα η τάση !
το ρελέ είναι πολύ μικρή κατανάλωση ! άλλωστε αυτή είναι και η χρησή των ρελε , να μήν τραβάει τα ζόρια το ηλεκτρονικό εξάρτημα αλλα οι διακοπτόμενες επαφές του ρελέ !

στην περίπτωση σου που ΔΕΝ θέλεις να βάλεις ρελέ επιμένω να κοιτάξεις αυτά που σου είπα πιο πάνω !

Φιλικά κωνσταντίνος !

lousou76
25-09-10, 21:54
Εντάξει Κώστα, σ ευχαριστώ πάρα πολύ, πάω να ψάξω και δε θα βιαστώ ας δουλέψει κ ας δουλέψει με ρελέ δε με πειράζει!

navar
25-09-10, 21:57
αμα κολήσεις κάπου στο σχηματικό και στο πώς να συνδέσεις όλα τα παραπάνω μαζί , σφύρα και κάπως θα το παλέψουμε ! ;)

lousou76
26-09-10, 00:05
Οκ, έκανα κάποιες μετρήσεις αφού έβγαλα τη πλακέτα απ τη μηχανή και τη σύνδεσα στο τροφοδοτικό απ το pc (μόνο ρεύμα χωρίς κεραίες).

Όπως βλέπετε την πλακέτα από κάτω προσπάθησα να την σχεδιάσω και να αριθμήσω τα ποδαράκια για να καταλάβετε.

Η σειρήνα φαίνεται να δουλεύει με 11,45 Volt και όταν βάλω το πολύμετρο στη θέση της και την κάνω να βαρέσει το πολύμετρο μετράει 20mA.

Το τσιπάκι Α δείχνει ύποπτο σε ότι αφορά το κραδασμικό και τη σειρήνα, δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί γύρω και τίποτα απ την πάνω μεριά της πλακέτας.

Καταρχήν η εφεδρική μπαταρία έχει τάση 4,79Volt (μάλλον ξελιγωμένη, φορτίζει μόνο από το μπλέ διακοπτόμενο καλώδιο που δεν έχω συνδεδεμένοσ τις δοκιμές).

Σε κατάσταση αφοπλισμού μετράω στο τσιπάκι Α το κάθε ποδαράκι σε σχέση με τη γείωση:
1) 5,02V
2) -0,04V
3) 1,21V
4) 0,19V
5) 0V
6) 0,43V
7) 0,43V
8 )0,43V

Οπλίζω το συναγερμό (δεν έχει σήμα GSM και GPS όμως λόγω ανύπαρκτης κεραίας).

Μετράω πάλι και τα βρίσκω όλα ίδια.
Πατάω από το τηλεκοντρόλ να βαρέσει για λίγο η σειρήνα η οποία δίνει 3 διακοπτόμενους παλμούς για 1 δευτερόλεπτο και σταματάει. Την ώρα που βαράει μετράω:

1) 5,02V
2) από -0,04 αλλάζει ως και 2,13V
3) 1,21V
4) από 0,19V αλλάζει ώς 1,78V
5) 0 V
6) 0,43V
7) αλλάζει από0,43 ώς και 0,61V
8 )0,43V

Επίσης δοκίμασα να κουνήσω το ελατήριο (κραδασμικό) και να μετρήσω πάλι και φαίνεται ότι την ώρα που κουνιέται το ελατήριο αλλάζει μόνο το ποδαράκι 6 κ η τάση του πέφτει ως και 0,34V κ επανέρχεται όσο το κραδασμικό σταματάει.

Νομίζω πάντως πως θα με βόλευε πάρα πολύ αν το κραδασμικό πατούσε το κουμπί απ το τηλεκοντρόλ μου που κάνει τη σειρήνα να βαράει. Αυτή είναι η πιο σύντομη λύση. Υπάρχει όμως τρόπος να βρώ τον δεκτη υπερύθρων? Δεν πρέπει να ναι κυλιόμενο απ ότι κατάλαβα.

lousou76
26-09-10, 00:22
Τώρα που το σκέφτομαι, ο συναγερμός έρχεται με 2 κοντρόλς. Οπλίζει και ξεοπλίζει όμως και με τηλέφωνο.
Μήπως να καταργούσα το ένα κοντρόλ και να βάλω τη πλακέτα του στο συναγερμό? Πρέπει να του δώσω ρεύμα μόνο και να το κάνω να πατάει το κουμπάκι της σειρήνας αν δε βγάλω άκρη αλλιώς.

9Volt όμως θέλει, πέρνει 3 μπαταρίες των 1,5 σε σειρά.

navar
26-09-10, 00:27
Η σειρήνα φαίνεται να δουλεύει με 11,45 Volt και όταν βάλω το πολύμετρο στη θέση της και την κάνω να βαρέσει το πολύμετρο μετράει 20mA.

δεν βάζεις απλά το πολύμετρο στην θέση της !, το βάζεις σε σειρά με την σειρήνα επάνω ! έτσι θα μετρήσεις την κατανάλωση !



Τώρα που το σκέφτομαι, ο συναγερμός έρχεται με 2 κοντρόλς. Οπλίζει και ξεοπλίζει όμως και με τηλέφωνο.
Μήπως να καταργούσα το ένα κοντρόλ και να βάλω τη πλακέτα του στο συναγερμό? Πρέπει να του δώσω ρεύμα μόνο και να το κάνω να πατάει το κουμπάκι της σειρήνας αν δε βγάλω άκρη αλλιώς.

9Volt όμως θέλει, πέρνει 3 μπαταρίες των 1,5 σε σειρά.

γίνεται και είναι εύκολο αν θέλεις να το κάνεις , για τα 9v θα πάρεις τα 12v της μηχανής και θα τα βάλεις σε ενα 7809 και απο εκεί θα πάρεις τα 9 που χρειάζεσαι !

lousou76
26-09-10, 00:34
Το κοντρολάκι θα δουλέψει και με 5 το δοκίμασα.

lousou76
26-09-10, 20:06
Το σύνδεσα το κοντρολάκι στη μπαταρία και χωράει μέσα στο κουτί του συναγερμού ίσα ίσα.
Παίρνει 5V από τη μπαταρία. Τώρα μένει να πατάω το κουμπί όταν κινείται το κραδασμικό.
Όμως ρελέ δε χωράει εκεί μέσα ενώ επίσης το κραδασμικό παράγει ελάχιστη τάση.

Πώς μπορώ από αυτή τη μικρή τάση να κάνω το κουμπάβι του συναγερμού να κλείσει?
Η τάση στα άκρα από το κουμπάκι είναι 3,3 V.

lousou76
26-09-10, 21:23
Δοκιμάζοντας με το τηλέφωνο να κάνω τη σειρήνα να βαρέσει διαπίστωσα ότι ακούγεται ένα κλάκ όταν την ανοίγει και την κλείνει!

Ψάχνοντας βρίσκω πάνω στην πλακέτα ένα JRC-23F ρελέ!!!
Όμως δυστυχώς παρά το κλάκ απ ότι κατάλαβα αυτό το ρελέ ανοίγει το μικρόφωνο.

Με κούρασε αυτό το πρότζεκτ τελικά κ μάλλον θα το παρατήσω να μη σας ταλαιπωρώ κ εσάς.
Αν δεν έχει κανείς το σχέδιο της πλακέτας δύσκολα να βγάλει άκρη.

Η μόνη λύση που δουλεύει είναι το ένα κοντρολάκι να το βάλω μέσα στη πλακέτα και να του πατάει το κουμπάκι το κραδασμικό αλλά πάλι δεν έχω βρεί πως να το κάνω αυτό, μια και τα στιγμιαία miliVolt εναλλασσόμενου που προκύπτουν από το κραδασμικό είναι μάλον αδύνατον να κλείσουν ρελέ που θα πατήσει το κουμπί του κοντρόλ.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, τουλάχιστον έμαθα 2 πράματα.