PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε φορητή γεννήτρια ρεύματος



Falax
22-09-10, 20:58
:biggrin: Πρώτα από όλα χαιρετώ αυτόν τον ιστότοπο και τους χρήστες του! :biggrin:

Έχω φτιάξει μια φορητή γεννήτρια ρεύματος σύμφωνα με το:

http://www.iqsolarpower.com/powerstation.htm

Αυτό που άλλαξα είναι ότι λόγο έλλειψης χρημάτων δεν έβαλα μετατροπέα-αντιστροφέα τάσης...

Λοιπόν έχω πάρει τα εξής:
http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=SLB%2012-26&page=1
Μπαταρία SLB κλειστού τύπου VRLA χωρίς συντήρηση 12volt 26 Ah.

http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=CML05-2,1&page=1
Φορτιστής ηλιακών φωτοβολταϊκών συστημάτων με ένδειξη LED 5 ampere και με προστασία υπερφόρτωσης.

http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=SE16-10M&page=1
Φωτοβολταϊκό πάνελ SE16-10M Μέγιστη ισχύς 10W

Για την ενδιάμεση σύνδεση χρησιμοποίησα δίκλωνο καλώδιο που χρησιμοποιούν για ηχεία(δεν ξέρω αν αυτά φταίνε για το πρόβλημά μου). Η μπαταρία με τον ρυθμιστή είναι συνδεδεμένη με 2,5mm πάχος καλώδιο. Από τον ρυθμιστή με ίδιο καλώδιο έχω πάρει ρεύμα από την έξοδο που έχει και έβαλα ένα θηλυκό βύσμα αναπτήρα αυτοκινήτου. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι όταν συνδέω τον φορτιστή αυτοκινήτου του GPS για να τον φορτίσω, αν και το λαμπάκι του φορτιστή ανάβει, το GPS δεν φορτίζει.παρόμοια προβλήματα έχω και με άλλες συσκευές που έχω προσπαθήσει να φορτίσω...

Τι φταίει και τι πρέπει να κάνω για να φορτίζει τις συσκευές;

Παιδιά τα φώτα σας...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(Υ.Γ. Είμαι νέος στα πράγματα και ακόμα μαθαίνω... Αν θέλετε να μου εξηγήσετε κάτι θα παρακαλούσα να γίνει όσο πιο απλά γίνεται.
Υ.Υ.Γ. Αν δεν είναι αρκετές οι πληροφορίες που δίνω πείτε μου τι θέλετε και θα το ποστάρω.)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
22-09-10, 22:13
Βαλε το πάνελ σκέτο με όσο πιω μικρό λαμπάκι γίνεται 1 – 5 w 12 v και δες αν ανάβει αν και σου ανάβει το λαμπάκι του αυ/του.
Βαλε το βύσμα του αυτοκινήτου που έφτιαξες με ασφάλεια ενδιάμεση απευθείας στην μπαταρία και έλεγξε εάν οι συσκευές φορτίζουν αν ναι έχει πρόβλημα η έξοδος λάμπας του αυτόματου φόρτισης .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
22-09-10, 22:21
Να παίρνεις ρεύμα από την μπαταρία πάντα και να χρησιμοποιείς ενδιάμεσες ασφάλειες . Αν δεν θες μπαταρία για κάποιους λόγους να βάζεις συσκευές 9 w στο σύνολο τους max και παίρνεις ρεύμα από εκεί που βγάζει o αυ/τος φόρτισης για μπαταρία.

Falax
23-09-10, 16:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Δημήτρη (συνονόματε!!!)
Στην εικόνα σας δείχνω κομμάτια του εξοπλισμού που έχω στην γεννήτρια...


15896
Στο κάτω μέρος φαίνονται αμπερόμετρα και βολτόμετρα που έχω...
Με αυτά έλεγξα ότι η μπαταρία δίνει ρεύμα και ότι τα φ/β λειτουργούν κανονικά!
Θα δοκιμάσω να πάρω ρεύμα κατευθείαν από την μπαταρία... Τι ασφάλεια να πάρω για να βάλω?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-09-10, 18:49
Δεν έχω καταλάβει αμπερόμετρα και βολτόμετρα είναι η καταναλώσεις σου . Εάν όχι πες τι θες να κάνεις να σου πω . Μπορείς να φτιάξεις και ένα μικρό πινακάκι με ασφάλειες διακόπτες και πρίζες αυτοκινήτου .

blueriver
23-09-10, 19:38
Μήτσο η μπαταρία ειναι πλήρως φορτισμενη ?
Γιατι με ενα πανελ 10 watts θελει μια 26 Αh μπαταρία για να φορτιση πλήρως αρκετές ώρες ηλιοφάνεια.
Μπορει να βλεπεις στο βολτομετρο 12 + volt ,αλλα απο ρεύμα να γονατιζει μέ το φορτίο.

Λυκιδευς
23-09-10, 19:55
βασικα αυτο που λεει και ο δημητρης ο λαζαριδης πες μας τα φορτια σου να σου πουμε...

Falax
23-09-10, 20:03
Συγγνώμη αν δεν βοήθησα να γίνω κατανοητός...:saad:

Αυτό που θέλω είναι να καταφέρω να βγάλω ρεύμα από το θηλυκό βύσμα αυτοκινήτου και να φορτίσω το κινητό μου και το gps για αρχή... Μελλοντικά θέλω να φορτίζω και τον ηλεκτρονικό υπολογιστή μου. Το πρόβλημα που είχα ήταν ότι ενώ το λαμπάκι του φορτιστή (ο φορτιστής έχει ένα μικρό πράσινο λαμπάκι πάνω στο αρσενικό βύσμα) ανάβει δεν φορτίζει ότι και να συνδέσω (κινητό και gps):crying:
Τα αμπερόμετρα και τα βολτόμετρα τα θέλω να τα χρησιμοποιήσω για να μου δείχνουν τι ρεύμα έχω στην μπαταρία και τι παράγει το Φ/Β... Μου είπαν κάποιοι φίλοι ότι θα έπρεπε να πάρω με ψηφιακές ενδείξεις για καλύτερα... Τέλος πάντων με ενδιαφέρει πολύ να φτιάξω το πινακάκι άρα περιμένω πληροφορίες για το τι χρειάζομαι και τι πρέπει να κάνω...

Η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη σύμφωνα με τον ρυθμιστή και το Φ/Β το έχω συνδεδεμένο κοντά ένα μήνα τώρα να φορτίζει την μπαταρία. Άρα αμφιβάλω ότι η μπαταρία είναι αφόρτιστη...

Falax
23-09-10, 20:18
Οι μετρήσεις από την μπαταρία είναι στο 30άρι αμπερόμετρο έχω ένδειξη 30+ και στο 15άρι βολτόμετρο έχω ένδειξη 14...
Έχω μια κακή αίσθηση ότι οι ενδείξεις είναι λάθος... Το αμπερόμετρο είναι σωστό να δείχνει τόσο πολύ ενώ η μπαταρία είναι 26αμπέρ; Ήθελα να ρωτήσω αν καταναλώνει το αμπερόμετρο τα αμπέρ που δείχνει ή απλώς δίνει την ένδειξη;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-09-10, 20:59
Σου έκανα το σχέδιο απλοϊκά να το καταλάβεις .Τώρα οι ασφάλειες από φ/β προς αυτόματο φόρτισης και από εκεί στην μπαταρία 1 Α . Στο πινακάκι βαλε 500ma . Επίσης μπορείς να βάλεις και λαμπάκια στον πίνακα πηγαίνοντας και το – δε τα έβαλα για να μην είναι μικρό το σχέδιο και δυσδιάκριτο .Επίσης δεν κατάλαβα τελικά το gps που το σύνδεσες
15899

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-09-10, 21:02
Έχεις λάθος ενδείξεις και πιθανόν τα έχεις συνδέσει λάθος τα όργανα τα οποία μπορείς να βάλεις και αυτά στο πινακάκι .

Falax
23-09-10, 21:18
Ευχαριστώ για το σχέδιο Δημήτρη πολύ καλό!!!

Αχ... τι να έβαλα λάθος... φαίνεται τόσο εύκολο που είναι πολύ περίεργο να έχω κάτι λάθος... Τα όργανα αν τα συνδέσω ανάποδα (δλδ το - στο + και το + στο -) η ένδειξη που παίρνω είναι 0> .....

Όσο για το gps δεν φορτίζεται... απλώς ανάβει το λαμπάκι στον φορτιστή...
Θα κάνω μερικές μετατροπές αύριο και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-09-10, 21:34
Έτσι πρέπει να γίνει με τα όργανα
15900

Falax
23-09-10, 21:41
Ευχαριστώ και πάλι!!! Δεν ξέρω τι είναι ο κύκλος με το χι μέσα και ο κύκλος με το κόκκινο κύκλο στο εσωτερικό του...:confused1:

blueriver
23-09-10, 21:45
Ευχαριστώ και πάλι!!! Δεν ξέρω τι είναι ο κύκλος με το χι μέσα και ο κύκλος με το κόκκινο κύκλο στο εσωτερικό του...:confused1:

O κύκλος με το χι μέσα ειναι τα λαμπακια ,και με το κοκκινο κυκλο μεσα ειναι το φορτίο (δηλαδη οι συσκευες που θα χρησιμοποιης π.χ φορτιστης,λαμπες κ.τ.λ)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-09-10, 21:47
Με το χ είναι τα λαμπάκια πρόσεξε να είναι 12 volt και αυτά με το κόκκινο στη μέση οι πρίζες αυτοκινήτου

blueriver
23-09-10, 21:49
Κοιταξε αν εχεις συνδεσει τα οργανα ετσι οπως τα εχει πολυ σωστα ο Δημητρης .
Και κάνε και αυτο που σου προανεφερε δηλαδη να βαλεις ενα λαμπακη 1-5 watts να δεις αν το αναβει.

Τσεκάρισε το θηλυκο ανταπτορα αναπτηρα αυτοκινητου που εχεις αν εχεις κανει σωστες ενώσεις και κολλήσης,και γενικα αν παταει καλα μεσα το αρσενικο .

Falax
23-09-10, 22:07
Ωραία, ευχαριστώ όλους!!! Αύριο πάω να προμηθευτώ υλικό (λάμπες, ασφάλειες, διακόπτες,καλώδια) και θα σας ενημερώσω μόλις έχω πρόβλημα ή αποτέλεσμα!!!

nikif
24-09-10, 09:19
@Δημήτρης Λαζαρίδης
Καλημέρα στο φόρουμ.
Είδα το σχεδιάκι που προτείνεις στο ποστ 13 για Δημήτρη.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση
Υπάρχει διαφορά αν συνδέσεις πρώτα το βολτόμετρο (παράλληλα) και μετά το αμπερόμετρο (σειρά)?

Δεν είμαι επαγγελματίας, παρακολουθώ όμως ορισμένα θέματα του φόρουμ από ενδιαφέρον. Υπάρχει κανένα προγραμματάκι pc στο internet για σχεδιασμό απλών κυκλωμάτων ηλεκτρολογίας? (για ηλεκτρονικά δεν φτάνω). Πώς λέγεται ή πώς το ψάχνω?

Ευχαριστώ όλους

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-09-10, 11:53
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα ποιο θα συνδεθεί πρώτο . Με το σχέδιο υπάρχουν πολλά εγώ έχω δυο το vision office και το AutoCAD electrical το θέμα είναι για τη δουλειά το θέλεις αν είναι για γρήγορο σχεδιασμό office εάν είναι μελέτη παρουσίαση το AutoCAD electrical .

navar
24-09-10, 12:04
Με το σχέδιο υπάρχουν πολλά εγώ έχω δυο το vision office και το AutoCAD electrical το θέμα είναι για τη δουλειά το θέλεις αν είναι για γρήγορο σχεδιασμό office

αυτό το VISIOΝ κάνει και για ηλεκτρικά ??
ρε τι μαθαίνει κανείς !

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-09-10, 12:12
Εσύ τι λες δεν κάνει ?

navar
24-09-10, 12:17
Εσύ τι λες δεν κάνει ?
Οχι Οχι δημήτρη δεν διαφωνώ κάπου, απλά δεν ήξερα οτι κάνει !

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-09-10, 12:26
Για ένα παιδί που θέλει κάτι απλό δεν μπορείς να τον στείλεις σε AutoCAD αλλά εάν ξέρεις σχέδιο το κάνεις και σε power point και με ζωγραφική απλός το vision έχει έτυμα σύμβολα για ηλεκτρονικούς και ηλεκτρολόγους όχι όλα τα σύμβολα αυτά που σου λείπουν τα φτιάχνεις .

nikif
24-09-10, 12:34
Ευχαριστώ. Θα ψάξω για το vision office

Falax
24-09-10, 19:29
Λοιπόν έχω να σας δείξω την πρόοδο του έργου μου!
Έβαλα μια λάμπα 12βολτ 10 βατ γιατί δεν έβρισκα άλλη πρόχειρη... την σύνδεσα σε ένα αρσενικό φις και είχα αποτελέσματα...
159171591815919
Στην μία εικόνα είναι η λάμπα με το φις της, στην άλλη μια γενική ιδέα του τι έχω φτιάξει μέχρι τώρα και στην τελευταία είναι η λάμπα σε λειτουργία υπο συνθήκες σκότους(πολύ λάμψη!).
Άρα θεωρώ ότι η κατασκευή λειτουργεί... Αλλά συνεχίζει να μην φορτίζει το κινητό... Δεν ξέρω; Καμιά ιδέα;

weather1967
24-09-10, 20:58
Φίλε Δημήτρη δοκίμασες μέ τον ιδιο φορτιστή του gps να τον βάλεις στην μπριζα 12 volt του αυτοκινήτου για να δεις μηπως και εχει προβλημα ο φορτιστης ,και για αυτον τον λογο δεν φορτίζη το gps ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-09-10, 21:08
Τελικά το έφτιαξες ?Σε πολλά φις αερικά έχει ασφάλεια μέσα μήπως είναι καμένη αν και ανάβει το λαμπάκι αλλιώς εγχείριση στο ανορθωτικό και με το βολτόμετρο μέτρα τάσι μήπως έχει κοπή κάποιο καλώδιο .

Falax
24-09-10, 21:36
Θα το δοκιμάσω σε αυτοκίνητο να δω αν λειτουργεί... Αν δεν λειτουργεί θα ψάξω την αιτία σύμφωνα με αυτά που προτείνετε! Πάντως με μια μικρή ματιά φαίνεται να μην έχει καεί η ασφάλειά του...
Το πινακάκι θα το φτιάξω, καλώς έχοντος, αύριο! Θα σας κρατάω ενήμερους για την πρόοδο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-09-10, 22:14
Δεν διατύπωσα σωστά το φις δίνη dc σε dc αλλά με τα gps δίνουν και ανορθωτικό από 220v ac δες ότι έτσι δουλεύει το gps και εάν ναι τοτε δες το καλώδιο .

Falax
27-09-10, 12:34
Ευχαριστώ Λαζαρίδη!!! Το σχέδιό σου με βοήθησε πολύ να φτιάξω κάτι κατά πολύ καλύτερο από ότι συνήθως! Και μετά από πολλές καμένες ασφάλειες-καμένα αμπερόμετρα έφτασα στο επιθυμητό αποτέλεσμα!!!Το αμπερόμετρο δείχνει την κατανάλωση και με συνδεδεμένο το 10βατο λαμπτήρα δεν δείχνει πάνω από 1-2αμπέρ! Δεν το έφτιαξα σε στυλ πινακάκι λόγο χώρου αλλά τα έβαλα λίγο σκόρπια... Και με όλα αυτά έχω και νέες απορίες:

1ον Αν ο φορτιστής του gps (που αναγράφει ότι τραβάει 1αμπέρ) λειτουργήσει κανονικά θα κάψει την ασφάλεια που είναι μισό αμπέρ... Μήπως να βάλω μεγαλύτερη ασφάλεια;

2ον Μελλοντικά σκέφτομαι να φορτίσω και το λάπτοπ που αναγράφει ότι θέλει 19βολτ και 1,58αμπέρ άρα θα θέλει 2,5 αμπέρ από την μπαταρία... Οι ασφάλειες και πάλι είναι μικρές και θα καούν... Μήπως θέλει να πάρω ξεχωριστά ρεύμα από την μπαταρία για το λαπτοπ;

3ον Θέλω να μπορώ να βλέπω με ένα μικρό αμπερόμετρο (3αμπέρ) πόσο ρεύμα δίνει το Φ/Β. Γίνεται αυτό χωρίς να επηρεάσω την διαδικασία φόρτισης και αν ναι πως;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 13:21
1 )Ναι μεγάλωσε τις ασφάλειες για αυτό σου υπα από την αρχή να μας δώσεις τα στοιχεία των καταναλώσεων 2) το laptop είναι 19 v πρέπει να γίνουν άλλα πράγματα για να μπορεί να λειτουργήσει 3 )άλλαξε αμπερόμετρο και πάρε ένα 10 A πάρε ψηφιακό εάν θες .4) τώρα αρχίζεις να μπαίνεις στον κόσμο μας έχεις και άλλα πολλά να μετατρέψεις μέχρι το τέλος όμως βήμα βήμα .

Falax
27-09-10, 17:49
1) είναι αρκετό το να αυξήσω την ασφάλεια στα 1αμπερ;
2) για το λαπτοπ έχω δει κάτι ωραίους φορτιστές αυτοκινήτου που παίρνουν από 12βολτ και φορτίζουν κανονικά! Το αρσενικό βύσμα έχει απάνω ασφάλεια 3αμπέρ, άρα νομίζω από τα ελάχιστα που ξέρω ότι αν πάρω απευθείας από την μπαταρία θα λειτουργήσει μια χαρά!!!
3) μπορείς να κάνεις και ένα σχέδιο για αυτό, σε παρακαλώ;;;
4) έχω μάθει πολλά μέσω του φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτά που μαθαίνω!!! Συνεχίζω ακάθεκτος και πιστεύω πως σιγά-σιγά θα προοδεύσω. Οποιαδήποτε πρόταση για την γεννήτρια και για την βελτίωσή της γίνεται δεκτή!!!

Υ.Γ. Ιδιαίτερα εσένα Λαζαρίδη θέλω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σου και τις προτάσεις σου. Με κάνεις να μαθαίνω πολλά και το εκτιμώ πολύ αυτό!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 18:10
1) 1)Αύξησε την ασφάλεια την κεντρική σε 10 Α και βαλε στις ενδιάμεσες 1 Α άλλωστε εάν αλλάξεις καταναλώσεις θα αλλάζεις και ασφάλειες 2)Εάν ο φορτιστής του laptop βγάζει 19 v dc τότε δεν θα λειτουργήσει ανέβασε φωτογραφία με τα στοιχειά του ανορθωτικού να δω . 3) για τι πράγμα σχέδιο δεν κατάλαβα ? 4 )αν το είχες ξεκινήσει από την αρχή όλα μαζί με την μπαταρία σε ένα βαλιτσάκι όμως να ήταν στεγανό χωρίς τρύπες που έκανες και με ψηφιακά όργανα

Falax
27-09-10, 19:37
1) Ωραία!!! 2)Ανορθωτικό τι είναι; 3) Πως θα συνδεθεί το αμπερόμετρο στο καλώδιο του Φ/Β για να δείχνει την παραγωγή ηλεκτρισμού; 4) Στεγανό μπορεί να γίνει με ένα πιστόλι σιλικόνης για να κλείσουν οι τρύπες. Όσο για τα ψηφιακά όργανα μάλλον το βλέπω να τα χρησιμοποιώ σε άλλη εφαρμογή.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 20:18
Τροφοδοτικό το ξέρεις και είναι το σωστό . Είναι το μηχάνημα που έχει μετασχηματιστή και ένα κύκλωμα ανόρθωσης ο μετασχηματιστής κάνει το 240 v AC σε15v AC και η ανόρθωση αυξάνει την τάση και την κάνει dc +/- έτσι έχεις τα 19v DC για το laptop . Για τη σιλικόνη εσύ ξέρεις . Για το αμπερόμετρο στον καθρέπτη που θες δεν κάνει θέλει μιλιαμπερομετρο είναι πολλή λίγο το ρεύμα φόρτισης .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 20:29
15956 Έτσι συνδέεται το + του οργάνου προς το πάνελ και το – προς μπαταρία
Έχω κάνει λάθος όχι μπαταρία αυτόματο φόρτισης . και μπορείς να βάλεις αν βρεις μέχρι 1 Α αμπερόμετρο .

Falax
27-09-10, 20:45
Τροφοδοτικό το ξέρεις και είναι το σωστό . Είναι το μηχάνημα που έχει μετασχηματιστή και ένα κύκλωμα ανόρθωσης ο μετασχηματιστής κάνει το 240 v AC σε15v AC και η ανόρθωση αυξάνει την τάση και την κάνει dc +/- έτσι έχεις τα 19v DC για το laptop . Για τη σιλικόνη εσύ ξέρεις . Για το αμπερόμετρο στον καθρέπτη που θες δεν κάνει θέλει μιλιαμπερομετρο είναι πολλή λίγο το ρεύμα φόρτισης .
Μάλιστα... Έχω ένα αμπερόμετρο 3αμπερ και το Φ/Β αναγράφει ότι έχει τιμή φόρτισης μέχρι 0,80 ή 0,50 που σημαίνει ότι στο αμπερόμετρο θα φένεται,σωστά;
Ευχαριστώ για την εξήγηση! Αυτός ο φορτιστής για παράδειγμα κάνει;
http://digitop.gr/product_info.php?products_id=39


15956 Έτσι συνδέεται το + του οργάνου προς το πάνελ και το – προς μπαταρία
Ευχαριστώ! Μια απορία μόνο... Δεν έχουμε έτσι απώλειες;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 21:01
Για να χρησιμοποίησης το τροφοδοτικό που έχεις του laptop πρέπει να πάρεις ένα καλό inverter που παίρνει τα 12v DC και τα κάνει 220v AC σαν το ρεύμα του σπιτιού . Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος όμως θέλει δυο μπαταριές και θα βγάλω σχέδιο όχι στο άμεσο μέλλον όμως

Falax
27-09-10, 21:04
Μάλλον με βλέπω να επενδύω σε ένα inverter μια και είναι καλή λύση και μπορείς έτσι να χρησιμοποιήσεις σχεδόν κάθε συσκευή!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 21:12
Ναι μόνο που σε μικρά συστήματα inverter καταναλώνουν κάποια ενέργεια και δεν κοιμούνται όταν δεν έχει φορτίο επάνω τους όπως τα μεγάλα επαγγελματικά .

Falax
27-09-10, 21:31
Με ένα διακοπτάκι νομίζω πως θα λυθούν τα προβλήματα!!! Και τώρα που τα μάθαμε τα κόλπα ποιος μας πιάνει!!! Όσο για την κατανάλωση, αυτό είναι που με κάνει να ψάχνω για φορτιστές λαπτοπ αυτοκινήτου σαν και αυτόν που μου φένεται καλός!
http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35662

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-09-10, 21:39
ναι δεν το είχα προσέξει βγάζει 7 τάσης έχει και 19 v

Falax
27-09-10, 21:47
Ναι και εφόσον είναι μεγιστο 70βατ αυτό σημαίνει ότι βγάζει στα 19βολτ 3,68αμπέρ που και είναι υπεραρκετά για το λάπτοπ!!!

Falax
28-09-10, 10:48
Αν το κάνω έτσι θα είναι καλό;15964

navar
28-09-10, 10:58
Αν το κάνω έτσι θα είναι καλό;15964
έτσι το μόνο που γίνεται είναι να βγαίνει εκτός το αμπερόμετρο, να μήν έχεις ένδειξη αλλα το κύκλωμα να συνεχίσει να τροφοδοτείται και να δουλεύει !
άν αυτό θέλεις να κάνεις , σωστός είσαι Δημήτρη !

FILMAN
28-09-10, 11:05
Ή μπορείς απλά με έναν απλό διακόπτη να βραχυκυκλώνεις το αμπερόμετρο!

Falax
28-09-10, 11:11
έτσι το μόνο που γίνεται είναι να βγαίνει εκτός το αμπερόμετρο, να μήν έχεις ένδειξη αλλα το κύκλωμα να συνεχίσει να τροφοδοτείται και να δουλεύει !
άν αυτό θέλεις να κάνεις , σωστός είσαι Δημήτρη !
Θέλω να το κάνω έτσι για να μην έχω απώλειες... και να παίρνω ένδειξη μόνο όταν θέλω!

FILMAN
28-09-10, 11:22
Τότε ίσως θάταν καλύτερα να παραλληλίσεις το αμπερόμετρο με ένα μπουτόν push - off.

Falax
29-09-10, 21:56
Όπως πολύ υποψιάστηκαν τελικώς αποδείχτηκε πως ο φορτιστής είχε το πρόβλημα... Τον δοκίμασα σε τρία διαφορετικά αυτοκίνητα και δεν δούλεψε σε κανένα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-09-10, 22:02
Κοίταξες για ασφάλεια μέσα στο φις του φορτιστή που σου είπα ?

Falax
29-09-10, 22:27
Ναι η ασφάλεια δεν είναι καμμένη... Άρα το πρόβλημα είναι εσωτερικό...

navar
30-09-10, 00:29
Ναι η ασφάλεια δεν είναι καμμένη... Άρα το πρόβλημα είναι εσωτερικό...
είσαι έτοιμος λοιπόν να περάσεις και στον επισκευαστικό τομέα μετα τον κατασκευαστικό ???
θα τον κατζαβιδώσεις μπας και τον επαναφέρουμε ?

Falax
30-09-10, 17:45
Πάμε ρε παιδιά να το φτιάξουμε!!! Όπως και να έχει χειρότερα δεν γίνεται!

navar
30-09-10, 17:50
Πάμε ρε παιδιά να το φτιάξουμε!!! Όπως και να έχει χειρότερα δεν γίνεται!
πολύμετρο έχεις ?
κολλητήρι ?
καλάι ?

φωτογραφική ?

αν έχεις όλα τα παραπάνω θα την βρούμε την άκρη !

Falax
30-09-10, 17:54
16024Εδώ λοιπόν το άνοιξα... Τι να κάνω μετά;

Falax
30-09-10, 17:55
πολύμετρο έχεις ?
κολλητήρι ?
καλάι ?

φωτογραφική ?

αν έχεις όλα τα παραπάνω θα την βρούμε την άκρη !
Δεν έχω πολύμετρο... τα άλλα τα έχω!!!

navar
30-09-10, 17:57
για αρχή , αλλάζεις όλους τους πυκνωτές και κοιτάς για τίποτα μαυρισμένο ! μπαρουτιασμένο ! ή καμια κομμένη / καμμένη γραμμή στο κύκλωμα !

Falax
30-09-10, 18:04
Δεν φαίνεται να έχει καεί τίποτε...
Όλα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και δεν βλέπω κάτι κομμένο...
Τους πυκνωτές να τους βγάλω και να βάλω καινούργιους; Αν ξέρω καλά είναι αυτά τα κυλινδρικά που έχει η πλακέτα και έχουν μαύρο χρώμα, σωστά;

navar
30-09-10, 18:09
ναι αυτά τα μαυρα κυλινδρικά είναι οι πυκνωτές ! έχει 4 κυλινδρικά εξαρτήματα η πλακέτα σου αλλα οι 3 απο αυτούς είναι οι πυκνωτές (αυτοί που έχουν γράμματα επάνω) το άλλο είναι πηνείο (προς το παρών δεν μας πειράζει αυτό !) παίρνεις λοιπόν 3 καινούργιους και προχωράς σε αντικατάσταση !
και προσοχή , έχουν πολικότητα , πρέπει να προσέξεις που πάει το (+) και πού το πλην (-)

Falax
30-09-10, 18:13
Μάλιστα... Αύριο πάω να προμηθευτώ...

Falax
01-10-10, 14:00
Λοιπόν παιδιά πήγα να αγοράσω τους πυκνωτές και πήρα μαζί μου το φορτιστή για να το δείξω... Εκεί μου είπαν ότι δεν πατάν καλά οι πυκνωτές... Περίεργο , είπα από μέσα μου και πήγα σπίτι να το ελέγξω εξονυχιστικά... Με μεγάλη μου έκπληξη είδα το ακριβώς αντίθετο. Οι πυκνωτές ήταν καλά εφαρμοσμένοι και δεν είχαν προβλήματα επαφών...... Ακόμα μου είπαν πως αν ήταν χαλασμένοι οι πυκνωτές θα είχαν φουσκώσει κάτι που δεν είχαν πάθει... Λέω να το αφήσω και να κάνω την δουλεία μου με ένα hub usb για αυτοκίνητο. με 4 ευρώ βρήκα αυτό:
http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5473/Φορτιστής-με-1-USB-αυτοκινήτου-για-όλα-τα-κινητά-κ (http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5473/%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%C F%82-%CE%BC%CE%B5-1-USB-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%C F%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%BA)

Λοιπόν πέρα από αυτό βρήκα και σε καλή τιμή φορτιστή αυτοκινήτου για λάπτοπ!
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007016

Αυτά λοιπόν για την ώρα...

Falax
01-10-10, 17:15
Έφτιαξα και τον μετρητή παραγωγής ρεύματος δηλαδή έβαλα ένα αμπερόμετρο έτσι ώστε να μπορώ να επιβλέπω την λειτουργία του Φ/Β... Ορίστε και μερικές φωτό:
1603816039
Έχω βάλει ένα διακόπτη on-off-on και έτσι έχω είτε άμεση φόρτιση ή μέτρηση με το αμπερόμετρο και ταυτόχρονη φόρτιση ή πλήρη απενεργοποίηση!!

Falax
02-10-10, 13:18
Παιδιά έχω και άλλο πρόβλημα... Το αμπερόμετρο που συνδέεται με το Φ/Β έχει ως μέγιστη τιμή τα 3αμπέρ και το Φ/Β γράφει πως μέγιστο είναι 0,50-0,80αμπέρ. Παρόλλα αυτά πέρνω τιμές πάνω από 3 αμπέρ όταν το Φ/Β δέχεται άμεσα την ακτινοβολία του ήλιου... Πως θα το διορθώσω αυτό;;;

weather1967
02-10-10, 13:51
Παιδιά έχω και άλλο πρόβλημα... Το αμπερόμετρο που συνδέεται με το Φ/Β έχει ως μέγιστη τιμή τα 3αμπέρ και το Φ/Β γράφει πως μέγιστο είναι 0,50-0,80αμπέρ. Παρόλλα αυτά πέρνω τιμές πάνω από 3 αμπέρ όταν το Φ/Β δέχεται άμεσα την ακτινοβολία του ήλιου... Πως θα το διορθώσω αυτό;;;

Aυτο το αποτέλεσμα ειναι οταν εχεις φορτιο επανω (λαμπακια,φορτιστη λαπ-τοπ κ.τ.λ) ,αρα το ρευμα που καταναλωνη το φορτιο ειναι πανω απο 3 Α .Αν βγαλεις το φορτιο το ρευμα θα πεσει στο 0 .Μην μπερδευεσε με το ρευμα που δινει το φωτοβλατικο 0,5 - 0,8 Α

Falax
02-10-10, 14:07
Aυτο το αποτέλεσμα ειναι οταν εχεις φορτιο επανω (λαμπακια,φορτιστη λαπ-τοπ κ.τ.λ) ,αρα το ρευμα που καταναλωνη το φορτιο ειναι πανω απο 3 Α .Αν βγαλεις το φορτιο το ρευμα θα πεσει στο 0 .Μην μπερδευεσε με το ρευμα που δινει το φωτοβλατικο 0,5 - 0,8 Α
Στο #45 έχω ποστάρει αυτό που έφτιαξα... Δεν έχει να κάνει το αμπερόμετρο αυτό με το φορτίο του συστήματος... Δείχνει ότι όταν δεν έχει φως πχ παίρνω 0αμπέρ και στο φως του ήλιου το μεσημέρι δείχνει >3αμπέρ... Νομίζω ότι έχει πρόβλημα το αμπερόμετρο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 14:16
Επειδή έχεις κάνει τα δικά σου κάνε μας ένα σχέδιο πως τα έχεις συνδέσει όλα όπως τα βλέπεις .

Falax
02-10-10, 14:36
16052Έτσι είναι... Σαν το σχέδιο στο #45! Τα υπόλοιπα είναι ξεχωριστά...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 14:56
Στο ποστ που δείχνεις σου έγραψα λάθος όχι στην μπαταρία
16053

Falax
02-10-10, 15:01
Το σύνδεσα στον ρυθμιστή φόρτισης και έχω τα ίδια αποτελέσματα...
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει διαφορά από το διακόπτη που έχεις δώσει και από τον δικό μου...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 15:05
Στο πάνω ποστ σου έκανα σχέδιο δες το

Falax
02-10-10, 15:20
Το είδα! Στο δικό σου σχέδιο χρησημοποιήσεις διακόπτη ον-οφ και το αμπερόμετρο είναι πάντα συνδεδεμένο.....
Στο δικό μου έχω διακόπτη ον-οφ-ον και είτε λειτουργεί το αμπερόμετρο, είτε το σύστημα είναι συνδεδεμένο για να φορτίζει.....
Το δικό μου είναι λάθος;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 15:30
Το τελείως off γιατί ? η θα δείχνει η δεν θα δείχνει όμως και στις δυο περιπτώσεις του δικού μου δεν σταματά η φόρτιση αυτό είναι δουλειά του α/φ .τώρα εάν τα έχεις συνδέσει έτσι δεν πρέπει να έχεις ένδειξη πάνω από 0,80ma στο αμπερόμετρο που είναι ενδιάμεσα φ/β και α/φ δες το και πες μου.

weather1967
02-10-10, 15:34
Εγω παλι μετα απο ολα αυτα που εxω διαβασει πιστευω οτι :
Tο αμπερομετρο λογο του οτι στην αρχη το ειχε συνδεσει λαθος ,παραλληλα μέ το φορτιο σαν βολτομετρο δηλαδη ,του εκανε ζημιά,ας δοκιμασει με ενα νεο αμπερόμετρο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 15:41
Δεν είναι αυτό έχει βάλει ένα αμπερόμετρο και έχει κάνει λάθος σύνδεση στο ποστ 69 του έχω κάνει καινούργιο σχέδιο με αυτά που θέλει να βάλει δεν μπορεί το φ/β να δώσει 3 Α

Falax
02-10-10, 15:49
Το τελείως off γιατί ? η θα δείχνει η δεν θα δείχνει όμως και στις δυο περιπτώσεις του δικού μου δεν σταματά η φόρτιση αυτό είναι δουλειά του α/φ .τώρα εάν τα έχεις συνδέσει έτσι δεν πρέπει να έχεις ένδειξη πάνω από 0,80ma στο αμπερόμετρο που είναι ενδιάμεσα φ/β και α/φ δες το και πες μου.
Θα φτιάξω αυτό που προτείνεις... Αν βάλω το αμπερόμετρο από την άλλη μεριά, στον διακόπτη δλδ, πάλι πρέπει να λειτουργήσει, σωστά;


Εγω παλι μετα απο ολα αυτα που εxω διαβασει πιστευω οτι :
Tο αμπερομετρο λογο του οτι στην αρχη το ειχε συνδεσει λαθος ,παραλληλα μέ το φορτιο σαν βολτομετρο δηλαδη ,του εκανε ζημιά,ας δοκιμασει με ενα νεο αμπερόμετρο.
Αυτό που είχα συνδέσει λάθος έχει καεί και δεν το χρησημοποιώ πια!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 15:59
Κοίτα το σχέδιο στο ποστ 69 έχει δυο αμπερόμετρα αυτό γιατί το ένα πρέπει να μετρήσει έως 1 Α και το άλλο στην κατανάλωση έως 10 Α για να μπορείς να διαβάζεις τις ενδείξεις αλλιώς θα σου έκανα ένα σχέδιο με ένα αμπερόμετρο και μεταβαλλόμενο διακόπτη . σύνδεσε τα όπως στο έδειξα και πες αν το αμπερόμετρο που έβαλες 3 Α τι δείχνει

Falax
02-10-10, 16:21
Θα το φτιάξω και θα σε ενημερώσω!!!

Falax
02-10-10, 16:40
Το έφτιαξα! Αλλά το αποτέλεσμα είναι περίεργο... όταν ο διακόπτης αφήνει το ρεύμα να περάσει τότε έχω τις ίδιες ενδείξεις, αλλά όταν δεν περνάει το ρεύμα τότε έχω ένδειξη <1 αμπέρ... Κάτι δεν πάει καλά...

weather1967
02-10-10, 16:47
Αν και εφοσον δοκιμασει το σχεδιο #69 και συνεχιση να εχει προβληματα .

Ας δοκιμάσει και χωρις διακόπτη on-off-on ,κατευθειαν βαση σχεδιου ,μηπως και εχει κανει λαθος την συνδεσμολογια στον διακοπτη .
Και ενα αλλο ισως, λεω ισως ,το κυκλωμα του αυτοματου φορτιστη καπου να μπερδευη το αμπερομετρο,ας δοκιμασει κατευθείαν το πάννελ στην μπαταρια με ενδιαμεσο αμπερομετρο να δει τι θα γινει ,με την προυποθεση η μπαταρια σε αυτο το τεστ να μην ειναι foul φορτισμενη

Falax
02-10-10, 16:58
Αν και εφοσον δοκιμασει το σχεδιο #69 και συνεχιση να εχει προβληματα .

Ας δοκιμάσει και χωρις διακόπτη on-off-on ,κατευθειαν βαση σχεδιου ,μηπως και εχει κανει λαθος την συνδεσμολογια στον διακοπτη .
Και ενα αλλο ισως, λεω ισως ,το κυκλωμα του αυτοματου φορτιστη καπου να μπερδευη το αμπερομετρο,ας δοκιμασει κατευθείαν το πάννελ στην μπαταρια με ενδιαμεσο αμπερομετρο να δει τι θα γινει ,με την προυποθεση η μπαταρια σε αυτο το τεστ να μην ειναι foul φορτισμενη
Βασικά η τιμή έπεσε σιγά-σιγά στο 0,4αμπέρ που μάλλον είναι και η σωστή τιμή... Και η φόρτιση γίνεται κανονικά...
Όσο για την πρότασή σου δεν θα το δοκιμάσω γιατί η μπαταρία είναι πλήρης και θα την αποφορτίσει αν το κάνω...
Δυστυχώς δεν έχω άλλο διακόπτη πέρα από τον ον-οφ-ον... Θα πάρω τον απλό από Δευτέρα.

weather1967
02-10-10, 17:05
Βασικά η τιμή έπεσε σιγά-σιγά στο 0,4αμπέρ που μάλλον είναι και η σωστή τιμή... Και η φόρτιση γίνεται κανονικά...
Όσο για την πρότασή σου δεν θα το δοκιμάσω γιατί η μπαταρία είναι πλήρης και θα την αποφορτίσει αν το κάνω...
Δυστυχώς δεν έχω άλλο διακόπτη πέρα από τον ον-οφ-ον... Θα πάρω τον απλό από Δευτέρα.

Aπλά βγάλε τελείως τον διακοπτη on-off-on και δοκίμασε οπως εχει ,οπως το σχεδιο #69 του Δημήτρη,χωρις καθολου διακοπτη δηλαδή.
Δεν χρειαζεται αλλος διακοπτης on-off γινεται οn-off και ο ιδιος διακοπτης που εχεις ,απλα αν συνδεσεις την μεσαια επαφη με οποια απο τις δυο ακριανες επαφες θελεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 17:21
Γίνεται και έτσι αλλά καλύτερα απλό να μην κάνει λάθος στις θέσεις μετά

weather1967
02-10-10, 17:32
Το απλό σχέδιο ειναι αυτό μέ απλο διακοπτη ,η και με τον υπαρχων on-off-on γινεται οπως προειπωθηκε,απλα να ενωση την μεσαια επαφη με οποια απο τις δυο ακριανες θελει .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
02-10-10, 18:27
Ναι δεν διαφωνώ ως προς την σύνδεση ο διακόπτης έτσι όπως λες θα έχει 2 θέσεις off και 1 ον επίσης μπορεί να γεφυρώσει και τις δυο ακριανές και θα έχει 1 θέση off 2 on αλλά επειδή δεν είναι έμπειρος το λέω αν το καταλαβαίνει ας το κάνει πάλει εντάξει θα είναι

weather1967
02-10-10, 20:11
Πολύ σωστά τα λές φίλε Δημήτρη Λαζαρίδη ,έφτιαξα ακόμα ένα σχέδιο μέ τόν διπλό διακόπτη σέ διάταξη off-on-off ,καί όποιο θέλει ας επιλέξει ο συνωνόματος Δημήτρης.

Falax
09-10-10, 20:42
Αυτό παιδιά μπορεί να λειτουργήσει με δυο διακόπτες;;;16159

weather1967
09-10-10, 21:09
Αυτό παιδιά μπορεί να λειτουργήσει με δυο διακόπτες;;;16159

Οχι ,οπως εχεις κανει το σχεδιο δεν κανεις απολυτως τιποτα
Δεν εφτιαξες το σχεδιο που σου ειπε ο Δημητρης και εγώ παραπάνω ?

Falax
09-10-10, 21:13
Δημήτρη έκανα το πρώτο (πιο απλό) σχέδιο αλλά θέλω να μπορώ να απομονώνω το αμπερόμετρο εντελώς...

weather1967
09-10-10, 21:17
Γιατι να το απομονώσεις τελειως ? Ειχες και παλι προβληματα μη ορθης αναγνωσης στο αμπερομετρο ? Και παρατηρησες οτι αν ειναι απομονωμενο τελειως ειχες σωστα αποτελεσματα ?

Falax
09-10-10, 21:23
Φοβάμαι μήπως έχω απώλειες (έστω και μικρές) και θέλω να έχω την επιλογή της λειτουργίας ή όχι του αμπερόμετρου...

weather1967
09-10-10, 21:34
Σου ανεβαζω τοτε το ορθο σχεδιο για αυτο που θελεις.
Γινεται η με τρεις απλους διακοπτες οπου ο 1 -2 θα τους κλεινης μαζι για να βλεπεις την καταναλωση σε Aμπερ ,και θα εχεις τον 3 ανοιχτο ,και μετα θα ανοιγης τους 1-2 και θα κλεινης τον τριτο για να ειναι το αμπερομετρο εκτος.

Η γινεται με ενα διπλο διακοπτη και ενα απλο διακοπτη οπου ο 1 θα ειναι ο απλος διακοπτης και το σημειο 2-3 ο διπλος διακοπτης on-off-on ,αλλα για να μην μπερδευτεις με διπλο διακοπτη κανε το απλο με τους 3 απλούς διακοπτες.

Falax
09-10-10, 21:51
Ευχαριστώ για το σχέδιο!!!

FILMAN
11-10-10, 15:28
Έλεος ρε παιδιά, ένας απλός μεταγωγικός διακόπτης χρειάζεται!

Falax
15-10-10, 22:43
Τελικώς τελειοποίησα την γεννήτρια και έβαλα το αμπερόμετρο και τους διακόπτες...
Παρόλα αυτά το αμπερόμετρο, μου είναι πια σαφές ότι δεν λειτουργεί σωστά και χρειάζεται αντικατάσταση.....
Επίσης έκλεισα τις τρύπες με σιλικόνη και γενικά κόλλησα και ότι ήθελα να είναι σταθερό και πια η γεννήτρια είναι και σταθερή (καμιά φορά αν την κουνούσα μπορεί κάτι να μην έκαμνε επαφή) και έτοιμη για μετακίνηση χωρίς φόβο!

Falax
27-10-10, 23:35
Για άλλη μια φορά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το αμπερόμετρο...
Πήρα ένα άλλο και το αντικατέστησα αλλά μετά από κάποιες μετρήσεις μου φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα. Αν ο ήλιος χτυπά το Φ/Β απευθείας (δηλαδή σε αρκετή ηλιοφάνεια) θα έπρεπε να δίνει τουλάχιστον 0,2αμπέρ. Αντί αυτού παίρνω μια ελάχιστη κίνηση λίγο πάνω από το 0 που δεν μπορώ καλά καλά να το διακρίνω...
Για να καταλάβω αν έχει αρκετό ρεύμα το Φ/Β σύνδεσα απευθείας τη 10βατη λάμπα και λειτούργησε με αρκετό φως...
Και έτσι διερωτώμαι: Λειτουργεί κανονικά ή όχι;

Λυκιδευς
28-10-10, 09:16
παρε το αμπερομετρο και μετρα μια αλλη καταναλωση που να τραβαει περισσοτερα Α και δες...

Falax
28-10-10, 23:40
Σύνδεσα ένα λαμπτήρα 14βατ και πήρα ένδειξη 1,2-1,3αμπέρ άρα πρέπει να λειτουργεί σωστά... Άρα το φ/β θα δίνει πολλά βολτ και λίγα αμπέρ για να γεμίζει την μπαταρία τόσο εύκολα! Ωραία άλλη μια απορία λυμένη! Ευχαριστώ!