PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρος σκληρος...



Phatt
26-09-10, 19:00
Εχει εδω και μερικες μερες που πεθανε ενας σκληρος δισκος που ειχα σε ενα λαπτοπ.Ο δισκος ηταν χωρισμενος σε 3 partition, τον εβγαλα απο το μηχανημα και προσπαθησα να τον συνδεσω σε ενα αλλο σταθερο υπολογιστη ως slave.Τα 2 partition λειτουργησαν με αποτελεσμα να καταφερω να αποσπασω δεδομενα, αλλα το 3ο το οποιο και ηταν το partition που ειχε το λειτουργικο μεσα, οταν προσπαθω να το ανοιξω μου γραφει οτι δεν ειναι φορμαρισμενο και αν θελω να το φορμαρω τωρα...Επισης οταν δοκιμαζω να ανοιξω το partition απο cmd τοτε μου βγαζει το μηνυμα "Παρουσιαστηκε σφαλμα δεδομενων (κυκλικος ελεγχος πλεονασμου)".Υπαρχει τιποτε που μπορω να κανω για να ανοιχτει και να σωσω οτι μπορεσω;Ευχαριστω.

herctrap
26-09-10, 19:06
recovery prog?

εγω βρηκα 500GB ταινιες μετα απο κατα λαθος φορματ στον δισκο

Phatt
26-09-10, 19:27
Εαν εχεις κατι κατα νου, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις!

panos_panopoulos
26-09-10, 19:33
Download : Hiren's BootCD 11.0 (http://hotfile.com/dl/61282591/7ac32e4/Hirens.BootCD.11.0__9Down.COM.rar.html) | Mirror (http://ul.to/9dr8g3) | Mirror (http://uploading.com/files/ec47d9fe/Hirens.BootCD.11.0__9Down.COM.rar/)


Φίλε Phatt κατέβασε το παραπάνω κάψε το σε ένα cd και ύστερα απο περιβάλλον win, πήγαινε στο μενού του recovery -> get data back

* ή κάντο απλά extract και πήγαινε στο φάκελο wintools - autorun.exe

electron
26-09-10, 19:35
Υπάρχει και η λύση του live cd μέσω Linux.

navar
26-09-10, 20:55
ναι δοκίμασε με τα hirnes αν και σου βγάζει σφάλμα με τον κυκλικό πλεονασμό (αυτήν την αηδεία ) δύσκολα το σώζεις , είναι θέμα χτυπημένων sector !!!

αν αποφασίσεις να τον σώσεις πάντως έχεις ελπίδες (χάνοντας τα δεδομένα δυστυχώς) με low level format !

herctrap
26-09-10, 21:26
εγω με αυτο τα βρηκα

Active File Recovery Enterprise 7.1.901

panos_panopoulos
26-09-10, 21:55
αυτό ετοιμαζόμουν να απαντήσω σαν πιο δραστικό :p

Phatt
26-09-10, 22:48
Ποσα MB ειναι αυτο το active file recovery;

panos_panopoulos
26-09-10, 23:06
δε ξέρω γύρω στα 4 Mb (http://uploadbox.com/files/ZANWfbhNcc)

Phatt
27-09-10, 12:27
Παιδια με σωσατε με το active file recovery, τωρα σχεδον τελειωνω με τα μαζεματα και παω για format να δουμε τι θα βγει...Χιλια ευχαριστω ημουν τυφλος, θα τα εχανα τα αρχεια τζαμπα...

panos_panopoulos
27-09-10, 12:42
Αστο σε μια γωνία να υπάρχει και αχρείαστο να 'ναι.
Δες όμως τα αρχεία που έβγαλες απο το δίσκο αν είναι λειτουργικά, ιδιαίτερα τα μουσικής αφού μπορεί να έχουν 'κλίκ' μετά το σώσιμο , (μου έχει τύχει σε ορισμένα απο bad sectors).

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνω μετά Low Level Format για να είμαι πιο σίγουρος για το μέλλον του δίσκου βέβαια αργεί πάρα πολύ

Phatt
27-09-10, 21:40
To low level format απο που γινεται; Καποιο προγραμμα συγκεκριμενο η μεσα απο τα windows;

panos_panopoulos
27-09-10, 22:38
Με Αυτό (http://hddguru.com/software/2006.04.12-HDD-Low-Level-Format-Tool/) το πρόγραμμα που είναι δωρεάν, το κάνεις απο Win.
Eκτός απο LLF σε δίσκο επαναφέρεις και προβληματικό φλασάκι! μου έδωσε φίλος 4αρι φλασάκι που φαινόταν για 2gb με ένα LLF έδειξέ όλο το χώρο του πάλι! ο φίλος έπαθε πλάκα γιατί έμπαινε μέσα στην εταιρεία να βρεί utility για να το κάνει και δεν υπήρχε τίποτα.

navar
28-09-10, 00:02
η δεύτερη και πιο σωστή λύση είναι ξέροντας την μάρκα του δίσκου , να μπείς στο μαμά site της συγκεκριμένης εταιρείας και να κατεβάσεις το κατάλληλο utilitie που είναι για αυτό τον δίσκο που έχεις , συνήθως έτσι γίνεται η καλύτερη δουλειά !
επίσης στο hirens έχει μαζεμένα σχεδόν όλα τα κατάλληλα εργαλεία για κάθε εταιρεία !

klik
28-09-10, 03:10
Δεν γίνεται low level format στους δίσκους. Έχει πάψει ο λόγος ύπαρξης του και δεν υπάρχει firmware utility (στο bios του δίσκου) που να το κάνει.
Απλά το write zeros στον δίσκο, κάποιοι εσφαλμένα το ονομάζουν low level format.

Τα bad sectors μαρκάρονται απο software προϊόντα όπως τα διαγνωστικά της κατασκευάστριας εταιρίας (που είναι δωρεάν προγράμματα που κατεβάζεις απο το Internet). Οι περισσότερες εταιρίες έχουν τέτοια (αλλά όχι όλες).

Το low level format είχε να κάνει με το χώρισμα του δίσκου σε block και το μαρκάριστα των περιοχών tracks/sectors.

h@ris
28-09-10, 12:57
Πόσο καιρό έχεις τον δίσκο; Συνήθως έχουν από 2-5 χρόνια εγγύηση οπότε σκανάροντας τον δίσκο με το διαγνωστικό της εταιρίας ή κάποιο άλλο, μπορείς να βρεις αν έχει bad sectors και φυσικά να προχωρήσεις με την εγγύησή του για να στον αντικαταστήσουν.

Phatt
29-09-10, 11:33
Ο δισκος ειναι ενας WD2500BEVS.Θα δοκιμασω να δω απο το site της WD εαν μπορω να βρω τιποτε να κανω την δουλεια μου.

Phatt
29-09-10, 16:57
Ξεκινησα με το write zeros απο το προγραμμα που προτεινατε.Σε καποια φαση σταματησε και εγραψε FAILED.Απο εκει και μετα ουτε καν αναγνωριζει τον σκληρο στον "υπολογιστη μου".Ετοιμαζομαι για reboot να δω εαν τον βλεπει στο bios.
Συμπληρωνω οτι ο δισκος φαινεται στο bios καθως και στην διαχειρηση συσκευων, οπως επισης και στο προγραμμα της WD.Καμια ιδεα για το πως να συνεχισω;

navar
29-09-10, 17:14
Παναγιώτη αυτό γίνεται μιας και ο δίσκος είναι χωρίς σύστημα αρχείων ! ακριβώς όπως όταν φεύγει απο το εργοστάσιο, η λύση η εξής !

δεξι κλικ στο "ο υπολογιστης μου "
διαχείριση
διαχείριση δίσκων
format se ntfs και δώστου και γράμμα !