PDA

Επιστροφή στο Forum : πτώση ασφάλειας στο θερμοσίφωνα



xampos
28-09-10, 01:51
Έχω ένα πρόβλημα με έναν θερμοσίφωνα στο σπίτι ενός φίλου . Tον ανάβει και μετά από λίγο πέφτει η ασφάλεια του θερμοσίφωνα. Το νερό ισα , ισα που προλαβαίνει να χλιαίνει λίγο. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι η να τα έχει παίξει η αντίσταση ,ή να έχει ξεβιδωθεί καμιά βίδα από την ασφάλεια ή να τα έχει παίξει η ασφάλεια. Εσείς έχετε να προτείνεται και κάτι άλλο πριν βάλω χέρι;

navar
28-09-10, 02:06
παρόμοιο θέμα ακριβώς είχαμε σήμερα με μία ψηστιέρα !
νομίζω οτι καταλήξαμε στο οτι φταίει η μόνωση της αντίστασης και μόλις ζεσταίνεται ακουμπάει κάπου και γίνεται ότι γίνεται !

xampos
28-09-10, 11:50
και εμένα σαν πιο πιθανό αυτο μου φαίνετα.ι

navar
28-09-10, 11:59
είναι παλιός ο θερμοσίφωνας? η ηλεκτρολογική εγκατάσταση ?

FILMAN
28-09-10, 12:02
Κωνσταντίνε, άλλο η ασφάλεια, άλλο το ρελέ διαρροής. Χαράλαμπε, υπάρχει ρελέ διαρροής στον συγκεκριμένο πίνακα; Λειτουργεί; Πέφτει;

navar
28-09-10, 12:21
Κωνσταντίνε, άλλο η ασφάλεια, άλλο το ρελέ διαρροής.
ναι ναι ξέρω ! η ασφάλεια πέφτει και μας προστατεύει στο βραχυκύκλωμα ! και το ρελέ πέφτει και μας προστατεύει απο διαρροή !!!
(ε εντάξει είπαμε άσχετος αλλα όχι τόσο :P :P)
απλά εδώ μπορεί να βραχυκυκλώνει για τους ίδιους λόγους μόλις ζεσταίνεται όπως η ψηστιέρα ! απλά αντί για διαρροή (στο μεταλλικό περίβλημα), να κάνει βραχυκύκλωμα ! ( αυτό φαντάστηκα)

FILMAN
28-09-10, 12:26
Για να γίνει αυτό που λες, θα έπρεπε το σημείο με το πρόβλημα που είναι στη μια μεριά να ακουμπήσει με το άλλο στην άλλη μεριά. Αλλά αυτό δεν γίνεται αφού είναι μακριά το ένα από το άλλο!

navar
28-09-10, 12:28
Για να γίνει αυτό που λες, θα έπρεπε το σημείο με το πρόβλημα που είναι στη μια μεριά να ακουμπήσει με το άλλο στην άλλη μεριά. Αλλά αυτό δεν γίνεται αφού είναι μακριά το ένα από το άλλο!
έχω μεγάλη φαντασία !!!! :)

FILMAN
28-09-10, 12:29
Να τη χαλιναγωγήσεις.

Λυκιδευς
28-09-10, 14:07
ναι ναι ξέρω ! η ασφάλεια πέφτει και μας προστατεύει στο βραχυκύκλωμα ! και το ρελέ πέφτει και μας προστατεύει απο διαρροή !!!
(ε εντάξει είπαμε άσχετος αλλα όχι τόσο :P :P)
α
βασικα η ασφαλεια προστατευει οχι μονο εμας αλλα και την εγκατασταση...και οχι μονο στο βραχυκυκλωμα αλλα και οταν συναντηθει φαινομενο υπερεντασεων και υπερφορτισεων ...γενικοτερα οταν το ρευμα που την διαρρεει ανεβει πανω απο την τιμη της πεφτει για προστασια...

Ηλιας Α
28-09-10, 16:10
Ρίξε μια ματιά στην ασφάλεια , αν δεν βλέπεις τίποτα κατά το χρόνο λειτουργίας του θερμοσίφωνα θα πρέπει το βολτόμετρο να δίνει U ≈ 0 ( είσοδο – έξοδο ασφάλειας )

FILMAN
28-09-10, 16:15
Ηλία, ποια η σκοπιμότητα του να γίνει αυτή η δοκιμή που λες;

Γιώργος Ανώνυμος
28-09-10, 16:50
Πόσα Αμπέρ είναι η ασφάλεια του θερμοσίφωνα? Είναι μόνο ασφάλεια ή ασφαλειοδιακόπτης??

Ηλιας Α
28-09-10, 16:55
Ηλία, ποια η σκοπιμότητα του να γίνει αυτή η δοκιμή που λες;

παλιά πυράκτωση, οξείδωση, μεγάλο σχετικά R, μεγάλο σχετικά R, < = > όχι ≈ 0 U, kai I U = υπερθέρμανση και πτώση ασφάλειας

xampos
28-09-10, 16:55
Για αυτούς που ρώτησαν. Δεν έχει ρελέ διαροής. Είναια ασφαλειοδιακόπτης. η εγκατάσταση όπως και ο θερμοσίφωνας ειναι παλιά.

FILMAN
28-09-10, 16:56
Α, λες μήπως η ασφάλεια ζεσταίνεται και πέφτει από μόνη της λόγω κακής εσωτερικής επαφής...

FILMAN
28-09-10, 16:59
Βάλε προσωρινά ένα ρ/δ στη γραμμή του θερμοσίφωνα να δεις αν πέφτει, ή αν έχεις αμπεροτσιμπίδα πέρνα από μέσα τη φάση και τον ουδέτερο της γραμμής του θερμοσίφωνα να δεις αν σου δείξει ρεύμα... Αν δεν έχεις διαρροή η αμπεροτσιμπίδα θα πρέπει να δείξει περίπου 0...

Ηλιας Α
28-09-10, 17:00
Α, λες μήπως η ασφάλεια ζεσταίνεται και πέφτει από μόνη της λόγω κακής εσωτερικής επαφής...
Ακριβώς!.....................

Γιώργος Ανώνυμος
28-09-10, 17:09
Βάσει συμπτωμάτων και χωρίς μέτρηση είναι διαρροή προς γη από την αντίσταση λόγω φθαρμένης μόνωσης (από συχνή χρήση και υποβάθμιση υλικών λόγω απότομης αλλαγής θερμοκρασίας, παλαιότητας και προσκόλησης άλατων νερού). Η πιθανότητα να φταίει η ασφάλεια ή η καλωδίσωση υφίσταται αλλά είναι μικρή.


Είχα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο, που στην περίπτωσή μου υπήρχαν σταγονίδια υγρασίας στο σημείο όπου βιδώνει η αντίσταση στο περίβλημα του θερμοσίφωνα (αρκεί να ανοίγεις το καπάκι που περιέχει την κλέμα σύνδεσης). Τότε επέλεξα να μην τον αντικαταστήσω ολόκληρο αλλά να αλλάξω μόνο την αντίσταση. Δυστυχώς θέλει άδειασμα το νερό που έχει μέσα, αρκετά λίτρα.

Ηλιας Α
28-09-10, 17:15
Βάσει συμπτωμάτων και χωρίς μέτρηση είναι διαρροή προς γη από την αντίσταση λόγω φθαρμένης μόνωσης (από συχνή χρήση και υποβάθμιση υλικών λόγω απότομης αλλαγής θερμοκρασίας, παλαιότητας και προσκόλησης άλατων νερού). Η πιθανότητα να φταίει η ασφάλεια ή η καλωδίσωση υφίσταται αλλά είναι μικρή.


Είχα ....................... Δυστυχώς θέλει άδειασμα το νερό που έχει μέσα, αρκετά λίτρα.
Αν χρειασθεί, ζαλιά θα κουβαλήσεις το νερό;

takis_kor
28-09-10, 23:53
άνοιξε το καπάκι και κοίτα αν έχει λιώσει ο θερμοστάτης που έχει μέσα (καμιά φορά έχει από εκει διαρροή) αν δεν δεις τίποτα πάρε μια αντίσταση και αλλαξέ την

HAMBOS76
30-09-10, 00:46
καλησπερα και απο εμενα , καταρχην δες την συνδεσει στο θερμοσιφωνο αν υπαρχει κατη λιωμενο η καμενο.Μετα πηγεναι στο πινακα κανε το ιδιο και σφυξε τις βιδες του ραγοδιαπτη ,αν ολα αυτα ειναι ενταξη ανοιξε τον ραγοδιακοπτη δες αν ζεστενεται .Κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι ο ραγοδικοπτης.Ξεχασα να σου πο οτι ολα τα κανεις στη περιπτωση που δεν εχει βραχυκυλομα (χαρακτηρηστηκο κροτος και λαμψη)

Λυκιδευς
30-09-10, 01:08
το ρευμα καπου μεσα στο κυκλωμα παιρνει μεγαλυτερη τιμη απο την τιμη της εγκατεστημενης ασφαλειας γι αυτο αυτη πεφτει...δεν νομιζω να εχει κοπει κατι γιατι οπως λεει ο φιλος στο #1 post αναβει και μετα απο λιγο πεφτει...καπου δεν υπαρχει καλη μονωση...η παιζει καποιου ειδους βραχυκυκλωμα...

FILMAN
01-10-10, 14:53
Αν υπήρχε βραχυκύκλωμα η ασφάλεια θάπεφτε κατευθείαν. Ο ραγοδιακόπτης αν έχει κακές επαφές δεν θα πέσει η ασφάλεια. Ή υπάρχει λοιπόν μεγάλη διαρροή (πράγμα που δεν μπορεί να φανεί αφού δεν υπάρχει εγκατεστημένο ρ/δ), ή η ασφάλεια λόγω κακής επαφής αυτο-ζεσταίνεται και πέφτει, όπως είπε και ο Ηλίας Α.

TomMan
01-10-10, 15:25
Άδειασμα θερμοσίφωνα… αλφαδολάστιχο, ρούφηγμα, δεν αδειάζει όλο το νερό χάλια, χάλια. Αλλαγή αντίστασης, θερμοστάτη, γέμισμα νερού, εξαέρωση, άναμμα και σε πέντε λεπτά κάτω η ασφάλεια. Φτού σου, μια ασφάλεια ήταν. Τώρα τι είχε;
Το στόρυ είναι μια πρόταση, ξεκίνα από τα εύκολα και βλέπεις.

FILMAN
01-10-10, 15:38
Γι αυτό υπάρχουν τα δεδομένα και η λογική, για να μην πηγαίνεις από τα εύκολα στα δύσκολα. Όταν η TV μου δεν βγαίνει από st. by το πιο εύκολο είναι να ελέγξω το φις τροφοδοσίας ή την ασφάλεια στην πλακέτα, αλλά δεν θα το κάνω αφού το πρόβλημα προφανώς δεν είναι εκεί...

TomMan
01-10-10, 15:46
Άτοπο το παράδειγμα Φίλιππε. Στη περίπτωση που αναφέρεις σαφώς τίποτα δε σε οδηγεί στο φις. Στην άλλη απέκλεισέ το μου.
Φιλικά.

FILMAN
01-10-10, 15:48
Δεν υπάρχει βλάβη του θερμοστάτη που να προκαλεί το πέσιμο της ασφάλειας μετά από λίγα λεπτά λειτουργίας.

TomMan
01-10-10, 15:53
Φίλιππε δεν μίλησα για πρόβλημα στο θερμοστάτη. Δεν προσέγγισα καν τη φύση του προβλήματος. Ανέφερα μόνο μια προοπτική (αρκετά πιθανή) που έχει πολύ γρήγορο και ανέξοδο έλεγχο.

FILMAN
01-10-10, 15:57
Βασικά νομίζω ότι το καλύτερο - ευκολότερο - γρηγορότερο είναι να γίνει πρώτα η δοκιμή που πρότεινε ο Ηλίας στο ποστ 11, αν η ασφάλεια αποδειχτεί εντάξει, τότε φταίει 100% η αντίσταση, οπότε ή αλλαγή αντίστασης, ή αλλαγή ολόκληρου του θερμοσίφωνα (αν είναι παλιός δεν συμφέρει η αλλαγή αντίστασης). Επίσης θα πρέπει υποχρεωτικά να μπει ρ/δ στον πίνακα εφόσον δεν υπάρχει ήδη.

TomMan
01-10-10, 16:04
Επίσης θα πρέπει υποχρεωτικά να μπει ρ/δ στον πίνακα εφόσον δεν υπάρχει ήδη.
Χαράλαμπε ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτή την επισήμανση.

TomMan
01-10-10, 16:16
Και για να μην ανοίξω άλλο thread. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με air. Μόνο που εδώ 100% δεν φταίει η ασφάλεια. Και ακόμα χειρότερα. Το κάνει μόνο στην ψύξη. Και δεν ξέρω τι γίνεται με βαλβίδες, μοτέρ πυκνωτές. Καμιά ιδέα;

FILMAN
01-10-10, 16:26
Βγάζει καθόλου κρύο;

TomMan
01-10-10, 16:33
Ναι προλαβαίνει και κρυώνει λίγο και μετά πέφτει. Έχω σπάσει το κεφάλι μου. 5 τεχνικοί είπαν μοτέρ (καμία εγγύηση όμως).
Αλλά διερωτώμαι. Γιατί στο κρύο.
Αφού κρύο - ζεστό είναι μια αναστροφής ροής-εκτόνωσης .
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως όταν οι βαλβίδες διαταχθούν για το «κρύο», από κάπου διαρρέει ρεύμα που δεν το διαρρέει στο «ζεστό» .
Εννοώ πως χωρίς ρεύμα να έχει την «ζεστή» κατεύθυνση και μόλις πάρει ρεύμα να αντιστρέφει, οπότε να υπάρχει εκεί διαροή

FILMAN
01-10-10, 16:50
Συνήθως η τρίοδη βαλβίδα τροφοδοτείται με 220 στη λειτουργία θέρμανσης και μένει χωρίς τροφοδοσία σε λειτουργία ψύξης. Άρα αν ήταν αυτή, θα σου τόκανε στο ζεστό, όχι στο κρύο. Μήπως η ασφάλειά σου είναι πολύ μικρή;

TomMan
01-10-10, 16:57
20 A 2 φορές αλλαγμένη.(24000 btu) Μήπως όμως ο κορεάτης, «Hogen» έχει ανατρέψει την αρχή που ανέφερες πιο πάνω;

FILMAN
01-10-10, 17:06
Όσα έχω δει έτσι ήταν. Ρ/δ υπάρχει στον πίνακα; Μήπως η ασφάλεια του a/c είναι καμπ. Β ή L και πέφτει καμιά φορά μόλις πάει να ξεκινήσει ο συμπιεστής;

TomMan
01-10-10, 17:13
Ρ/δ υπάρχει. Η πτώση της ασφάλειας δεν γίνεται κατά την έναρξη του συμπιεστή αλλά αργότερα, περίπου 5 λεπτά (παράγει και ψύξη). Υπόψιν λειτουργούσε αδιάλειπτα για 2 χρόνια (καμπ; Βόηθα λίγο δεν το έχω.)
αδιάλειπτα... λάθος έκφραση, απροβλημάτιστα

FILMAN
01-10-10, 17:35
Για τις καμπύλες των αυτόματων ασφαλειών δες αντίστοιχα θέματα (υπάρχουν). Εφόσον παλιότερα δούλευε, κάτι δεν πάει καλά. Ακούγεται κανας περίεργος θόρυβος από την εξωτερική μονάδα; (Μηχανικό πρόβλημα συμπιεστή)

TomMan
01-10-10, 17:41
Πρέπει να ελέγξω (δε βρίσκομαι στο χώρο του μηχανήματος) και να επανέλθω. Ευχαριστώ πάντως.

xampos
01-10-10, 21:58
Όσο αφορά το πρόβλημα με το θερμοσίφωνα αλάξαμε την αντίσταση και ο θερμοσίφωνας δουλευει κανονικά πλέον. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

FILMAN
04-10-10, 12:20
Bάλε και ένα ρ/δ στον πίνακά σου. Σώζει ζωές.

Αποστόλης1
04-10-10, 23:13
Και ότι είχα αρχίσει να πιστεύω μήπως ο ίδιος ή κάποιος γείτονας, είχε βάλει "συσκευή οικονομίας" και μετέτρεπε την αντίσταση σε υπεραγωγό.

FILMAN
05-10-10, 10:27
Τι, η επίδραση φτάνει και στα διπλανά σπίτια; Μη το πεις παραέξω, αυτοί που την πουλάνε θα σου κάνουν μήνυση για παραπληροφόρηση του κοινού!

Tolis-Sx
05-10-10, 10:58
ρε παιδια παλι πολλα λεμε......τα πραγματα ειναι απλα.......η αντισταση εχεισχιστει σε καποιο σημειο,και μολις διαρρεαιται απο ρευμα διαστελεται και κανει βραχυκυκλωμα.....αιτιες κολλησε ο θερμοστατης....η δεν επεσε το θερμικο του θερμοστατη η κανει βραχυκυκλωμα το λαμπακι του θερμοσιφωνου......
Λυση....ελενχος της συσκευης ως προς τις συνδεσεις.....ελενχος του θερμοστατη και τελος ελενχος της αντιστασης με ενα πολυμετρο.....
Συνισταται αν η συσκευη (θερμοσιφωνας ) ειναι πανω απο 5 ετη.....στειλτον και βαλε νεο......αν ειναι Γκλαςς παιζεται....να τον επισκευασεις....
και προτιμησε ELCO GLASS,γιατι ο ΜΙΝΟΣ το εκλεισε το εργοστασιο,και το πηγε στα ΣΚΟΠΙΑ.....αυτα.

FILMAN
05-10-10, 11:03
Βασικά το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή της αντίστασης, μάλλον δεν το πρόσεξες... (ποστ 41)

thespyros
06-10-10, 22:48
κοιτα τα καλωδια που συνδεουν την αντισταση

Λυκιδευς
06-10-10, 22:58
μα το προβλημα λυθηκε!!!!

dalai
07-10-10, 01:56
Να δεις οποσδηποτε τον πινακα και την βρυση στο μπανιο...

Ηλιας Α
08-10-10, 00:40
Όσο αφορά το πρόβλημα με το θερμοσίφωνα αλάξαμε την αντίσταση και ο θερμοσίφωνας δουλευει κανονικά πλέον. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
.
Αν πράγματι η αντίσταση συμπεριφερόταν έτσι <<Tον ανάβει και μετά από λίγο πέφτει η ασφάλεια του θερμοσίφωνα >> μπορεί να επιδιορθώθηκε η βλάβη με την αντικατάσταση της αντίστασης, το δέχομαι..
Δέχομαι ακόμη και τρύπημα του περιβλήματος.
Αλλά σε καμιά περίπτωση δε δέχομαι αυτά που υποστηρίχτηκαν, άνοιγε και έκλεινε η τρύπα συναρτήσει της θερμοκρασίας και εξ αυτού η πτώση της ασφάλειας και κουραφέξαλα…….

Με άλλα λόγια το σφάλμα της αντίστασης υπήρχε πάντα –από τότε που άρχισε να πέφτει η ασφάλεια- βεβαίως σταδιακά - με το χρόνο επιδεινούμενο -.
Και τώρα 2 ερωτήσεις για πολύ << ψαγμένους >>, 1) έστω κάποιος << μάστορας >> αντικαθιστούσε την ασφάλεια με άλλη μεγαλύτερη, που έστω πάλι δεν έπεφτε, έπαιρνε τα χρήματα και έφευγε χαρούμενος, χαρούμενος και ο πελάτης γιατί θα απολάμβανε το μπάνιο του , ποια θα ήταν τα πιθανά σενάρια; 2) σε πιο περίπου σημείο και γιατί σ΄ αυτό, ήταν το σφάλμα της αντίστασης;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
08-10-10, 02:30
Η τρύπα εάν υπήρχε βέβαια με άλατα ήταν από την μεριά του ουδετέρου έκανε επαφή μέσω του νερού με τη γη και επειδή δεν υπήρχε ρ/δ ανέβαζε αντίσταση αμπέρ και έπεφτε η ασφάλεια .Όπως και εάν έκαναν μια αμπερομετριση με αμπεροτσιμπιδα εάν η ένταση σταδιακά ξεπερνούσε την ονομαστική ένταση τις ασφάλειας έπρεπε να καταλάβει ότι δεν ήταν η ασφάλεια .

Ηλιας Α
08-10-10, 09:36
Η τρύπα ... ..... εάν η ένταση σταδιακά ξεπερνούσε την ονομαστική ένταση τις ασφάλειας έπρεπε να καταλάβει ότι δεν ήταν η ασφάλεια .
Καλημέρα σε όλους
Εδώ
<< εάν η ένταση σταδιακά ξεπερνούσε την ονομαστική ένταση τις ασφάλειας έπρεπε να καταλάβει ότι δεν ήταν η ασφάλεια .>> με τη λέξη << σταδιακά >> τι εννοείς ;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
08-10-10, 13:26
Καλημέρα
Εκ του αποτελέσματος τι θέλω να πω ? Τα παιδιά έγραψαν ότι δεν έπεφτε η ασφάλεια αμέσως πήγαινε να ζεσταθεί το νερό αλλά μετά έπεφτε που σημαίνει ότι η ένταση είχε σταδιακή άνοδο.

Ηλιας Α
08-10-10, 15:08
Καλημέρα
Εκ του ..... .... σταδιακή άνοδο.
Εγώ πιστεύω πως, η ένταση ήταν σχεδόν σταθερή, σε κάθε προσπάθεια λειτουργίας του θερ/να, απλός ο χρόνος που μεσολαβούσε για την πτώση της ασφάλειας, ήταν ο χρόνος που έπρεπε να περάσει για να ευαισθητοποιηθεί η ασφάλεια.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
08-10-10, 18:46
Εάν ήταν από την αρχή η ένταση πάνω από το όριο της ασφάλειας θα την έριχνε γρήγορα τα παιδιά δίνουν μεγάλο χρόνο πάντως έστω και να ήταν με αμπερομετριση θα βλέπαμε ότι δεν φταίει η ασφάλεια πιω πολλή έπρεπε να ψάχνουν για χαλαρή σύνδεση με τα συμπτώματα αυτά

Ηλιας Α
11-10-10, 00:53
Εάν ήταν από την αρχή η ένταση πάνω από το όριο της ασφάλειας θα την έριχνε γρήγορα τα παιδιά δίνουν μεγάλο χρόνο πάντως έστω και να ήταν με αμπερομετριση θα βλέπαμε ότι δεν φταίει η ασφάλεια πιω πολλή έπρεπε να ψάχνουν για χαλαρή σύνδεση με τα συμπτώματα αυτά
Αν και το πρόβλημα έχει εντοπιστεί πλέον στην αντίσταση, αλλά πριν εντοπιστεί έγραψα έλεγξε και την ασφάλεια με τον τρόπο που έγραψα τότε – προφανώς συμπληρωματικά και όχι αναιρώντας τις οδηγίες που ειδώθηκαν από τα άλλα μέλη –
Η ένσταση μου, μετά τον εντοπισμό της βλάβης, είναι αν κατάλαβες καλά γύρω από την υπερένταση λόγω της εισόδου νερού στην αντίσταση – και αφού δεχτήκαμε ότι υπάρχει - , εγώ υποστήριξα, ο χρόνος πτώση της ασφάλειας ήταν ανεξάρτητος του μεγέθους ( *) της τρύπας, το οποίο μέγεθος και φυσικά μεγάλωνε με την επίδραση της θερμοκρασίας.
Τώρα στα παραπάνω γραφόμενα σου << Εάν ήταν από την αρχή η ένταση πάνω από το όριο της ασφάλειας θα την έριχνε γρήγορα τα παιδιά δίνουν μεγάλο χρόνο >> για πρόσεξε τι γράφει ο δημιουργός του θέματος στο 1 post << Tον ανάβει και μετά από λίγο πέφτει η ασφάλεια του θερμοσίφωνα. Το νερό ισα , ισα που προλαβαίνει να χλιαίνει λίγο >> για ποιο μεγάλο χρόνο μιλάς;.
<< πάντως έστω και να ήταν με αμπερομετριση θα βλέπαμε ότι δεν φταίει η ασφάλεια >> σίγουρα ναι , αν ήταν διαθέσιμη , εσύ κατάλαβες ότι ήταν διαθέσιμη;
Εγώ πάντως δε κατάλαβα..
<< πιω πολλή έπρεπε να ψάχνουν για χαλαρή σύνδεση με τα συμπτώματα αυτά >>.
Ενδεχόμενα ναι , αλλά που; Υπάρχει βλέπεις και το <<που >>, που μπορεί αν δεν προσέξεις να πατήσεις την μπανανόφλουδα με τα επακόλουθα…σκέψου πριν λαλήσεις.
( *) στο μέγεθος που προέκυπτε από τη διαστολή του περιβλήματος.

safetec
12-11-10, 22:46
οχι οχι οχι !!!

φτεει η ασφαλεια !!!

ο φιλαρακος σου ανηγοκληνει τον θερμοσιφωνα με την ασφαλεια ????

γιατι η ασφαλεια εινε για να ασφαλιζει αν την κανεις διακοπτη με τα αρκτ βεστητοπηητε και πευτει πολυ πιο ευκολα !!! αυτη θα δουλευει αν την χειρηζετε ετσι για 16 αμπερ απο 20 το πολλυ !!!!!

FILMAN
19-11-10, 16:21
Φαντάσου κιόλας να μην είχε λυθεί το πρόβλημα με την αλλαγή της αντίστασης...

safetec
21-11-10, 01:37
Αν και το πρόβλημα έχει εντοπιστεί πλέον στην αντίσταση, αλλά πριν εντοπιστεί έγραψα έλεγξε και την ασφάλεια με τον τρόπο που έγραψα τότε – προφανώς συμπληρωματικά και όχι αναιρώντας τις οδηγίες που ειδώθηκαν από τα άλλα μέλη –
Η ένσταση μου, μετά τον εντοπισμό της βλάβης, είναι αν κατάλαβες καλά γύρω από την υπερένταση λόγω της εισόδου νερού στην αντίσταση – και αφού δεχτήκαμε ότι υπάρχει - , εγώ υποστήριξα, ο χρόνος πτώση της ασφάλειας ήταν ανεξάρτητος του μεγέθους ( *) της τρύπας, το οποίο μέγεθος και φυσικά μεγάλωνε με την επίδραση της θερμοκρασίας.
Τώρα στα παραπάνω γραφόμενα σου << Εάν ήταν από την αρχή η ένταση πάνω από το όριο της ασφάλειας θα την έριχνε γρήγορα τα παιδιά δίνουν μεγάλο χρόνο >> για πρόσεξε τι γράφει ο δημιουργός του θέματος στο 1 post << Tον ανάβει και μετά από λίγο πέφτει η ασφάλεια του θερμοσίφωνα. Το νερό ισα , ισα που προλαβαίνει να χλιαίνει λίγο >> για ποιο μεγάλο χρόνο μιλάς;.
<< πάντως έστω και να ήταν με αμπερομετριση θα βλέπαμε ότι δεν φταίει η ασφάλεια >> σίγουρα ναι , αν ήταν διαθέσιμη , εσύ κατάλαβες ότι ήταν διαθέσιμη;
Εγώ πάντως δε κατάλαβα..
<< πιω πολλή έπρεπε να ψάχνουν για χαλαρή σύνδεση με τα συμπτώματα αυτά >>.
Ενδεχόμενα ναι , αλλά που; Υπάρχει βλέπεις και το <<που >>, που μπορεί αν δεν προσέξεις να πατήσεις την μπανανόφλουδα με τα επακόλουθα…σκέψου πριν λαλήσεις.
( *) στο μέγεθος που προέκυπτε από τη διαστολή του περιβλήματος.


εντελως κουλη βλαβη !! εγω ξερω οτι η ζεστενουν και θα εινε οκ η δεν θα δουλευουν ( καιγοντε - βραχηκηκλωνουν - διαρωες )

μιλαμε δεν ειπαρχει !! επεσες σε λαχειο

αφου λυθικε οκ ομως :)