PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το θερμόμετρο σε mazda 323 του 1983



Panoss
28-09-10, 16:21
Το θερμόμετρο στο προαναφερθέν αμάξι δεν δουλεύει.
Υποψιάζομαι ότι θα φταίει ο αισθητήρας. Ξέρει κανείς που βρίσκεται; (τον ψάχνω και δεν τον βρίσκω).
Κι επίσης τι είναι; Μήπως είναι κανένα θερμίστορ; Και το θερμόμετρο μήπως είναι βολτόμετρο που μετράει την τάση στα άκρα του θερμίστορ;

(Επίοσης έχει πρόβλημα και στο θερμοστάτη, αλλά αυτός δεν νομίζω να σχετίζεται με τον αισθητήρα θερμοκρασίας, σωστά; ).

Λυκιδευς
28-09-10, 16:37
ο θερμοστατης αν εχει προβλημα τοτε ισως να σου δειχνει οτι να ναι η θερμοκρασια...σου ανεβαζει θερμοκρασια απο νερα και τετοια εισαι ενταξει δεν χανει απο πουθενα;

Panoss
28-09-10, 17:02
ο θερμοστατης αν εχει προβλημα τοτε ισως να σου δειχνει οτι να ναι η θερμοκρασια...σου ανεβαζει θερμοκρασια απο νερα και τετοια εισαι ενταξει δεν χανει απο πουθενα;
Το έχω ακίνητο μέχρι να αλλάξω το θερμοστάτη, οπότε αν εννοείς αν θερμαίνεται η μηχανή υπερβολικά, τότε όχι.
Αλλά ο θερμοστάτης δεν νομίζω να 'χει καμιά σχέση με το δείκτη θερμοκρασίας, ο οποίος απλά μενει αμετακίνητος όσο κι αν ζεστάνω τη μηχανή.
Γι αυτό υπέθεσα ότι φταίει, ίσως ο αισθητήρας του θερμομέτρου.
Νερά δεν χάνει.

navar
28-09-10, 17:03
στα opel είναι συνήθως μπροστά στην μάσκα, ξεπροβάλει ανάμεσα απο κάτι γρίλιες και το χτυπάει μόνιμα ο αέρας !

Λυκιδευς
28-09-10, 17:29
κοιτα απο την στιγμη που δεν εχεις μηχανικη βλαβη αισθητηριο φταει εκτος και αν χαλασει το βεντυλαντερ...παντως ο θερμοστατης δινει εντολη για να ειναι η θερμοκρασια σε ενα επιπεδο...αρα μπορει να φταει και αυτο...