PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα ρεύματος - Προσοχή: ΑΣΧΕΤΟΣ!!



scooterlord
29-09-10, 20:40
Καλησπέρα σε όλους ξανά στο φόρουμ που κι άλλωτε που έλυσε τα χέρια. Δε γνωρίζω πολλά από ηλεκτρολογικά, αλλά ελπίζω να δώσω να καταλάβουν κάποιοι ειδικοί και να μου δώσουν τα φώτα τους. Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για την έκταση του άρθρου, αλλά όλες οι πληροφορίες χρειάζονται.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Έχουμε τριφασικό ρεύμα στο σπίτι (μένω σε μονοκατοικία). Στη φάση ρεύματος που είναι ο δικός μου χώρος, σε μία πρίζα έχω συνδεδεμένα σε πολύπριζο ασφαλείας τα εξής: PC, Playstation, τηλεόραση, ενισχυτή ήχου.

Ο ενισχυτής είναι η μοναδική καινούρια προσθήκη στο χώρο (χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι η πηγή του προβλήματος).

Οι μέγιστες ισχείς των συσκευών είναι PC=650W, PS3=240W, τηλεόραση=200W, ενισχυτής=620W.

Σήμερα αγόρασα σταθεροποιητή ρεύματος 3000VA (μοντέλο AVR PL 3000), για ως 1800W. Καταρχήν έλειπαν οδηγίες και φαινόταν η συσκευασία σα να έχει ανοιχτεί. Με το που τον συνδέω στην πρίζα ακούω ένα φριχτό βουητό στην αρχή και βλέπω τη λυχνία σταθεροποίησης να τρελαίνεται (με το Output όμως σταθερό). Δοκιμάζω σε άλλη φάση του ρεύματος, τα ίδια. Στην τρίτη φάση έδειξε να δουλεύει κανονικά. χωρίς να βλέπω τη λυχνία σταθεροποίησης να λειτουργεί (άρα output=input).

Φώναξα ηλεκτρολόγο αμέσως στο σπίτι, μέτρησε ΟΛΕΣ τις φάσεις και βλέπει 220+-4Volt, πλην κάποιας στιγμιαίας 380V (!!!). Είπε ίσως φταίει ο διακόπτης και αύριο θα ξανάρθει για αντικατάσταση. Κατόπιν έλεγξε τα πάντα και φαίνονται normal, σωστές τάσεις κτλ... Συνδέω κατόπιν τον σταθεροποιητή σε ΟΛΕΣ τις φάσεις και σε όλες δείχνει να προσπαθέι να σταθεροποιήσει, ακόμα και στη φάση που πριν έδειχνε σταθερός. (!?!?!?!?)

Το ρολόι της ΔΕΗ απ'εξω δείχνει 220+-4V.

Να σημειώσω πως και ο ενισχυτής κάνει κάτι άσχετους ήχους ρελέ και απο το φόβο μου μην πάθει τίποτα τον έχω εκτός πρίζας... ειμαι στο MUTE :(((((

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά; Έχω τρελαθεί! Στο μεταξύ με αυτα είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ (φαντάζομαι φαίνεται) και δεν ξέρω τι να κάνω!

Μπορεί να είναι καμένος ο σταθεροποιητής; Μπορεί να κάηκε σε κάποιο άλμα;

Αν είχα διακυμάνσεις στο ρεύμα μου, θα δούλευαν κανονικά τόσο καιρό pc, ps3, tv? Ξέρω ότι οι ενισχυτές είναι πιο ευαίσθητοι, αλλά τα υπόλοιπα; Δε θα το καταλάβαινα κατά τη χρήση τους; Όλα φαίνονται φυσιολογικά...

Τελευταίο αλλα σημαντικό. Μαζί με το πακέτο ενισχυτή/ηχεία αγόρασα κι ένα subwoofer. Μία δούλεψε, ξαφνικά σταμάτησε.. μετά πάλι δούλεψε... μετά νεκρό, το πακέταρα για επιστροφή (ΟΤΑΝ ΟΙ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ - αν είναι δυνατόν). Ο ενισχυτής δουλεύει κανονικά γιατί δοκίμασα άλλο sub και παίζει.

Απλά πολλές συμπτώσεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και δεν ξέρω πως να ψάξω τι; Το sub χαλασμένο; Ο σταθεροποιητής χαλασμένος; Όχι ότι αποκλείεται, θα μπορούσα να έχω ματιαστεί.. Σας παρακαλώ προτείνετε μεθόδους να το κοιτάξω.

Λυκιδευς
29-09-10, 21:00
πρην να βαλεις τον ενισχυτη ολα δουλευαν καλα;αφου εβαλες τον σταθεροποιητη αρχισε το προβλημα;τον δοκιμασες σε αλλη πριζα;μηπως ειναι ελλατωματικος;

scooterlord
29-09-10, 21:11
Μα το θέμα είναι πως και τώρα δουλεύουν καλά! Και ο ενισχυτής δουλεύει κανονικά, στέλνει ήχο στα 5 ηχεία, εικόνα στην τηλεόραση, παίρνει από το pc και το ps3 σήματα όλα κανονικά. Και με το subwoofer του φίλου που χρησιμοποιήσα για έλεγχο, δούλευε άψογα και στις δύο εξόδους για sub που έχει. (παρεπιπτόντως είναι ο Onkyo SR 608 ). Δηλαδή τι άλλο θα μπορούσε να φταίει και να μη δουλεύει;

Απλά επειδή ξέρω ότι είναι πιο ευαίσθητα τα κυκλώματα των ενισχυτών γιαυτό ανησυχώ για κάτι άσχετους ήχους ρελέ που ακούω, σα να σβήνει και να ξανανάβει, αλλά χωρίς να έχει πιεστεί και χωρίς λόγο! Γιαυτό άλλωστε αγόρασα και τον σταθεροποιητή.

Αυτή τη στιγμή δηλαδή, έχω τον Onkyo εκτός ρεύματος (φοβάμαι μην πάθει τίποτα) και όλα τα υπόλοιπα οκ... :/

SakisMS
29-09-10, 21:42
Ψάξε την σύνδεση του ουδετέρου στον πίνακα. Αν είναι χαλαρός υπάρχει περίπτωση να έχεις τάση μεγαλύτερη ή μικρότερη από 220V. Η τάση εξαρτάται από την ισχύ που ζητάς από το δύκτιο αν ο ουδέτερος δεν ειναι σωστός. Μέτρησε την τάση μεταξύ ουδετέρου-γειωσής. Πρέπει να είναι περίπου ίση με μηδέν και να έιναι εντελώς σταθερή η ένδειξη.

scooterlord
29-09-10, 21:47
Χμ.. δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ο ουδέτερος, θα το μεταφέρω αύριο στον ηλεκτρολόγο για να εστιάσω την προσοχή του όμως, αν και νομίζω ότι ο συγκεκριμένος είναι καλός. Οι μετρήσεις που έκανε όμως στον πίνακα ήταν 220+-3 με 4V εκτός από εκείνη την τρομαχτική διακύμανση. Είναι δυνατόν έτσι στα καλά καθούμενα να τινάζεται στιγμιαία τόσο ψηλά; Υπάρχει επίσης περίπτωση να δείχνει τάση 220V και ο ουδέτερος που λές να ΜΗΝ ειναι 0;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-09-10, 21:58
Έβαλες πολλά και μπερδεμένα . 1 ) πριν το σταθεροποιητή τάσης δούλευαν όλα καλά ? μήπως εάν ανοίγατε η κλείνατε κάποιον θερμοσίφωνα κουζίνα τα φώτα χαμήλωναν ένταση φωτός ? 2) μέτρησε ηλεκτρολόγος έστω και στιγμιαία 380 v και είπε είναι διακόπτης ? εάν συμβαίνουν τα Ος άνω η κομμένο η χαλαρό ουδέτερο έχεις και κινδυνεύουν οι συσκευές σου . φώναξε άλλον ηλεκτρολόγο .

scooterlord
29-09-10, 22:15
Sorry, το ξέρω ότι είναι μπερδεμένη κατάσταση, σκέψου εγώ σε τι κατάσταση είμαι! :/

Πριν το σταθεροποιητή έκανε κάτι περίεργα ο ενισχυτής, σαν ήχους ρελέ. Ήδη σε σχετικό φόρουμ αναζητώ λύση μήπως τσάμπα ανησυχούσα. Γιαυτό πήρα το σταθεροποιητή. Ο σταθεροποιητής κάνει τα δικά του.. Πως να ελέγξω άραγε ότι είναι χαλασμένος;;;

Τα φώτα δε χαμηλώνουν όταν λειτουργεί οτιδήποτε μέσα στο σπίτι.. δουλεύουν όλα καλά.

Αν ο ουδέτερος είναι κομμένος ή χαλαρός όπως λες, δε θα είχε ήδη καεί κάτι;; Η για να κάνω τη σωστή ερώτηση που με αφορά... τα 380V δε θα είχαν ήδη κάψει τις συσκευές μου αν το πρόβλημα προερχόταν από κει; Δε θα μπορούσε να είναι λάθος του οργάνου; Γενικά άν πήγαινε στα 380V δε θα καιγόντουσαν όλες οι συσκευές που ήταν σε λειτουργία; Ψυγεία, φώτα, κτλ;

Μπορεί να υπάρξει θέμα υπερτροφοδοσίας; Δηλαδή να μη μπορούν να τροφοδοτηθούν συσκευές; Δε θα έπεφτε η ασφάλεια τότε;


Το συμπερασμα που σιγά σιγά καταλήγω είναι πως μάλλον είναι χαλασμένος ο σταθεροποιητής, μάλλον το subwoofer είχε όντως πρόβλημα, και τα κλακ και κλουκ του ενισχυτή είναι θέμα του pc... και οτι είμαι ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ.

Σας παρακαλώ όμως, ό,τι ιδέα έχει ο καθένας ας την πεί.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-09-10, 22:49
Όταν υπάρχει ένα πρόβλημα προσπαθείς να βάλεις κάποια σίγουρα πράγματα για να βγάλεις άκρη για αυτό και οι ερωτήσεις θέλουν σίγουρες απαντήσεις . 1) σφάλμα οργάνου με διαφορά από 240 v να μετράς 380v δεν δικαιολογιέται . τώρα στην ερώτηση γιατί δεν κάηκε κάτι ? είπες ότι υπάρχει τριφασικό ρεύμα αλλά εσύ έχεις πάρει μια φάση όταν είναι κομμένος ο ουδέτερος τότε καίγονται η συσκευές στη φάση με μικρότερη ισχύ γιατί το ρεύμα των μεγαλύτερων συσκευών αμπέρ όχι βολτ λόγο έλλειψης ουδέτερου προσπαθεί να περάσει μέσα από τοις συσκευές που δεν αντέχουν να περάσει από μέσα τους αυτό το ρεύμα . Στο εξηγώ έτσι για να μην σε μπλέξω με νόμους κιρκοφ τώρα εάν ο ουδέτερος είναι χαλαρός κάνει μικρότερες διακυμάνσεις απορροφώντας ένα μέρος των ηλεκτρονίων και επειδή οι συσκευές που έχουν μετασχηματιστή έχουν μεγαλύτερη ανοχή μπορεί να την γλιτώσουν εφόσον οι καταναλώσεις συνεχώς μεταβάλλονται και ισορροπούν αλλά κάποια στιγμή θα στο κάνει το καλό .για αυτό πρέπει να δίνης συγκεκριμένες απαντήσεις . Αν όλα ήταν εντάξει τότε μπορεί η συσκευή να είχε πρόβλημα τα 380v όμως αλλά λένε .

Λυκιδευς
30-09-10, 00:49
Μηπως εγινε κανενα λαθος κατα την τοποθετηση καμιας συσκευης;μηπως ηθελε προκαθορισμενες τιμες τασεις και του δοθηκαν αλλες;(υποθεσεις κανω)

scooterlord
30-09-10, 02:12
Φίλε Δημήτρη, ευχαριστώ για την απάντηση, αν και δυσκολέυτηκα λίγο να καταλάβω χωρίς σημεία στίξης. Αύριο που θα ξανάρθει να αλλάξει το διακόπτη και να ελέγξει σχολαστικότερα το πόσο χαλαρές ή κομμένες είναι οι συνδέσεις, θα ελέγξουμε τα πάντα και θα επανέλθω - παρακολουθείτε το νήμα εσείς γενικά.

Λυκιδευς, όχι, όλα είναι σωστά τοποθετημένα και παραμετροποιημένα.

update: Πήρα το σταθεροποιητή και πήγα στο σπίτι του φίλου μου... κι εκεί τα ίδια. Συνεχόμενη προσπάθεια για σταθεροποίηση. Και με αρκετό θόρυβο... ρε παιδιά δε μου λέτε, οι σταθεροποιητές ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ? Περίμενα ένα ανεπαίσθητο buzz αλλά όχι να σου τρυπάει τα αυτιά και να το ακούς πάνω απο το τροφοδοτικό σου, σωστα;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
30-09-10, 03:41
Αν έχει πρόβλημα βάζοντας το και αλλού τότε κάτι έχει η συσκευή άρα δεν μέτρησε 380 v κάτι άλλο ήταν που ίσως δεν το κατάλαβες πάντως δες και πες Μήπως και κάηκε σε εσένα τον θόρυβο τον έκανε από την αρχή ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
30-09-10, 03:59
Και κάτι ακόμα εάν κοιτάξετε έτσι για σιγουριά τους ουδετέρους μην κοιτάξεις του πίνακα σου κοίτα από τον τριφασικό πίνακα που παίρνεις εάν είναι είναι εκεί στη κεντρική παροχή επίσης ρώτα και τους άλλους που παίρνουν τοις άλλες δυο φάσεις εάν είχαν προβλήματα .

FILMAN
30-09-10, 10:26
To όργανο με το οποίο "είδε" τα 380V ο ηλεκτρολόγος ήταν πολύμετρο, ή δοκιμαστικό με 3 LED 110-220-380;

scooterlord
30-09-10, 11:30
Δημήτρη, το ΠΟΛΥΟΡΓΑΝΟ εδειξε στιγμιαία 380V όχι ο σταθεροποιητής που βγήκε ΣΙΓΟΥΡΑ χαλασμένος. Μίλησα το πρωί με την αντιπροσωπεία και λεει διορθώνει διακυμάνσεις +-5V, οπότε δε θά πρεπε να σκίζεται μόνο του.

Filman, δεν ξέρω τη διαφορά, αλλά δεν είχε led, ήταν μια κίτρινη συσκευή με οθόνη υγρών κρυστάλλων και έδινε αναλογικό αποτέλεσμα μεγάλης ακρίβειας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
30-09-10, 14:12
Από αυτά που λες μέτρησε με πολυμετρο έστω και στιγμιαία 380 v που τα μέτρησε στη πρίζα του σπιτιού η στην έξοδο του σταθεροποιητή ? δεν δικαιολογείται . Το +/- 5% είναι 11 v ανοχή δηλαδή από 220 σε 230 η από 240 σε 253 v μέχρι τα 380 έχει διαφορά . Ξανά μετρήστε να δείτε . Και θα σου πω τα εξής όταν αγοράζεις συσκευές τους βάζεις να την δοκιμάσουν εκεί για να είσαι σίγουρος των προϊόντων που παίρνεις πήγαινε την στην αντιπροσωπεία να την δουν πάρε μια να έχεις τσεκάρει εκεί ότι δουλεύει και μετά εάν σου δημιουργήσει πρόβλημα σπίτι η έχεις πτώση τάσης η αύξηση τάσης δηλαδή η συσκευή πρέπει να λειτουργεί από 210 – 250 v . η είναι πρόβλημα ουδετέρου .

Λυκιδευς
30-09-10, 15:16
Από αυτά που λες μέτρησε με πολυμετρο έστω και στιγμιαία 380 v που τα μέτρησε στη πρίζα του σπιτιού η στην έξοδο του σταθεροποιητή ? δεν δικαιολογείται . Το +/- 5% είναι 11 v ανοχή δηλαδή από 220 σε 230 η από 240 σε 253 v μέχρι τα 380 έχει διαφορά.
μηπως δεν μετρησε φασικη ταση αλλα πολικη;

scooterlord
30-09-10, 16:21
LOL! Αμα είσαι άσχετος, διαβάζεις για πολική και νομίζεις ότι μιλάνε για αρκούδες! Τεσπα, περιμένω σε λίγη ώρα τον ηλεκτρολόγο και θα σας πω... Δημήτρη Δράμα μένω, ετοιμοπαράδοτο πράμα εδώ YOK, και αν έχουν τιμές κλάφτα, οπότε δύσκολο να τα δοκιμάζω πριν τα πάρω..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
30-09-10, 16:37
Μήπως πρέπει να έρθουμε στη Δράμα να ανοίξουμε κανένα μαγαζί γιατί εδώ δουλειά ΥΟΚ . Πάντως μετρήστε και πέστε μας καμία τάσι να καταλάβουμε μήπως ήταν 180 v τελικά σε αναμονή νεοτέρων .

scooterlord
01-10-10, 22:36
Λοιπον.... έχουμε και λέμε για αυτούς που αγωνιούσαν (λέμε τώρα)... μετρήθηκαν όλα πάλι, και ΟΛΑ δείχνουν φυσιολογικές τάσεις... υποψιάζομαι μήπως έκανε μαλακία όταν μετρούσε τότε ο ηλεκτρολόγος και μετά προσπαθούσε να μπαλώσει τη βλακεία που έκανε. Ο σταθεροποιητής χαλασμένος, και δεν ξέρω τί θα γίνει, αν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω, είμαι σε διαπραγματεύσεις με το μαγαζι που το αγόρασα (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ), λέει η πολιτική τους δεν τους επιτρέπει να στέλνουν πίσω λεφτά. Ανάλογα με την εξέλιξη θα τους δυσφημίσω πολύ άσχημα... έκανα ήδη 200 τηλέφωνα για να συνεννοηθώ... ΤΕΣΠΑ, τέλος καλό, όλα καλά, περιμένω ήδη σταθεροποιητή από αλλού, έμαθα ότι είναι άψογοι για ήχο.. APC 1200 Line-R..

navar
01-10-10, 22:41
αν ήταν τόσο δύσκολο να σου δώσουν λεφτά , ας έπαιρνες ένα άλλο καλύτερο μοντέλο απο αυτούς και να βρίσκατε την διαφορά !

scooterlord
02-10-10, 01:43
Το θέμα είναι πως όταν έχουν 5 επιλογες μονο για διαλεξεις, τι να κανεις.... απο το μοντελο 3000VΑ που παρειγγηλα και κατω, είχε κάτι μικρούς 1200, και απο κει και πάνω απο τα 100 ευρώ πηδούσαμε στα διπλασια...