PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτης φωτιστικου,μειωνη την ενταση ηχου τηλεωρασης



fm344
30-09-10, 19:23
καλησπερα.
παρατηρησα εδω και 2 μερεσ,πως αναβοντασ,η,σβυνονταςτη τηλεωραση η ενταση μειωνεται για λιγα δευτερολεπτα.
στο σαλονι εχω διπλο διακοπτη για 2 φωτιστικα.το κανει μονο στον ενα διακοπτη -οχι και στους 2-ενω στιν μπριζα εχω βαλει ενα πολλαπλο 4επαφων-ειναι απο τα καινουργια πολλαπλα με διακοπτη στην καθε επαφη,χωρις καλωδιο,δηλαδη με φις.
τι μπορει να φταιει?

nupogodi
30-09-10, 19:57
Ξαναγραφω τη απαντηση μου απο την αρχη γιατι τωρα καταλαβα τι θες να πεις σορρυ,,,Σου προτεινω να ελεγξεις τον διακοπτη που υποπτευεσαι και δες τι γινεται μεσα ανοιγοκλεινε τον οπως θα ειναι ξεβιδωμενος και ανοιχτος και δες αν οι επαφες εχουν σκουριασει και αν ερχονται αρκετα κοντα μεταξυ τους οτα ο διακοπτης κλεινει και αν απομακρυνονται αρκετα οταν ανοιγει

fm344
30-09-10, 20:01
οχι.
η τηλεωραση ειναι αναμενη.
αν αναψω το φωτιστικο του σαλονιου,η,αν ειναι αναμενο και το σβυσω ,μειωνεται για 5sec η ενταση ηχου της τηλεωρασης.
δεν εχω παρατηρηση να μειωνεται η ενταση φωτισμου οταν αναβω την τηλεωραση.

nupogodi
30-09-10, 20:13
Ναι οντως διαβασα λαθος την ερωτηση σου κοιτα την απαντηση μου που την αλλαξα ειναι ακριβως κατω απο την εωτηση σου.Μου φαινεται αρκετα περιεργο αν επιτρεπεται απο ποτε εχεις αγορασει αυτο το φωτιστικο μηπως εχει λαμπα οικονομοιας απο αυτες τις καινουργιες?

fm344
30-09-10, 20:25
Ναι οντως διαβασα λαθος την ερωτηση σου κοιτα την απαντηση μου που την αλλαξα ειναι ακριβως κατω απο την εωτηση σου.Μου φαινεται αρκετα περιεργο αν επιτρεπεται απο ποτε εχεις αγορασει αυτο το φωτιστικο μηπως εχει λαμπα οικονομοιας απο αυτες τις καινουργιες?
ειναι φωτιστικο συνδεδεμενο στην οροφη.
το φαινομενο αυτο γινεται εδω και 2 μερες.δεν εχει πολυ καιρο.
το παραξενο ειναι πως χρησιμοποιω τον διακοπτη για να αναψω τα φωτα και επιρειαζει την τηλεωραση και μονο τον ηχο.και ειναι 2 διαφορετικα κυκωματα.
το ενα ειναι κυκλωμα φωτισμου και το αλλο κυκλωμα ρευματοδοτη.δεν εχουν καποια συνδεση μεταξη τους,ωστε να επειριαζει το ενα το αλλο

xampos
30-09-10, 21:01
Δεν ειμαι σιγουρος αν το προβλημα σου λυθει με αυτο που θα σου προτεινω αλλα εγω πιστευω πως θα κανει δουλειά. Βάλε στο καλώδιο τροφοδοσίας της τηλεόρασης ένα φιλτρο EMI/RFI αυτα για καλωδιο.

Λυκιδευς
30-09-10, 21:57
βασικα αν ηταν κατι αλλο ισως να ηθελε φιλτρα τωρα ο ηχος μηπως ειναι συμπτωση;μηπως ειδες τον λευκο θορυβο;

navar
30-09-10, 22:15
μηπως ειδες τον λευκο θορυβο;
θρίλερ το κάναμε ! ---> http://www.imdb.com/title/tt0375210/