PDA

Επιστροφή στο Forum : Α.Π.Ε. και η κουτσή Μαρία...



dovegroup
02-10-10, 13:00
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Σας ζητώ βοήθεια γιατί πνίγομαι απο καταιγισμό email εταιρειών που μου προσφέρουν απλόχερα πολλά χρήματα αν κάνω επένδυση σε Α.Π.Ε. και η Δ.Ε.Η. θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα μου μέχρι τα βαθιά μου γεράματα...
Ανάμεσα σε όλους αυτούς τους λεβέντες σε μία χώρα που οτι δηλώσεις είσαι απο αποτυχημένοι καφετζήδες έως αρχιλογισταράδες, να μήν πώ συνεργάτης απο Γερμανία μου έλεγε πως θα στείλει 2 λεβέντες δικούς του εδώ για υποκατάστημα στην Κρήτη, γραβατωμένοι, κουστουμαρισμένοι με κλωστήτσες στις τσέπες και εμείς έτοιμοι να παραδοθούμε στο πρώτο μπράτσο όπως λέει το τραγούδι...
Εχω απορίες
Μα καλά τόσοι μηχανικοί Α.Π.Ε. πού βρέθηκαν σε μιά τόσο μικρή χώρα?
Ρε παιδιά τέτοια τεχνογνωσία κρυμμένη στα έγκατα της Ελλάδας που ήταν?
Επιβεβαιώνεται δυστυχώς το "αν στην Ελλάδα ανοίξεις ενα πρακτορείο ΠΡΟΠΟ σε ενα χωριό θα ανθίσουν χίλια δίπλα σου"
Το χρηματιστήριο δεν έβαλε σε κανέναν μυαλό?
Τα Video Club?
Ο καπνός, το βαμβάκι?
Τα θά θά θά θά?
Τι άψογος επαγγελματικός προσανατολισμός τι παιδεία είναι αυτή?
ΟΦΟΑ (όπου φυσάει ο άνεμος)
Τώρα καλλιεργούμε φωτοβολταϊκά στα χωράφια έχει καλύτερη επιδότηση?
Και στο διαταύτα ξέρει κανείς να απαντήσει με το χέρι στην καρδιά για τα παρακάτω
1. Πότε αλλάζεις μπαταρίες?
2. Τι φθορά εχουν τα φωτοβολταϊκά, οι ανεμογεννήτριες, οι τουρμπίνες, οι λέβητες βιομάζας?
3. Πότε πeθαίνουν οι Inveters?
4. Ποιός υπογράφει για εγκαταστάσεις Α.Π.Ε.?
5. Ποιός συντηρεί εγκαταστάσεις Α.Π.Ε.?
6. Πότε θα αρχίσει το σκότωμα τιμών και θα τα βρίσκουμε στο ράφι του Fast Food Α.Π.Ε market.?
Μέχρι τότε που θά αν θά υπάρξει "κάθε εμπόριο για καλό" ΤζίΠά
Νομικό πλαίσιο που να βάζει φρένο στην ασυδοσία υπάρχει?
Και μετά βρίζουμε τους δυτικούς για υποκουλτούρα και ανελέητο καπιταλισμό καλά κρασιά...και καλά να πάθουμε...
ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑ 2000 Χρόνια ακόμη το λιγότερο με τις υγείες μας....
Υ.Γ. Με Α.Π.Ε. δεν πρόκειτε να σχοληθώ με τπτ για να μην βρεθεί κανένας εδω μέσα και μου λέει πως θέλω να αποκτήσω και KnowHow μή χ3σw...

leosedf
02-10-10, 13:05
Απ' ότι ξέρω όλες αυτές οι εταιριούλες που στην ουσία είναι μεταπωλητές σκοτώνουν τις τιμές άσχημα (μέχρι τώρα υπήρχε όριο) και σε λίγο καιρό θα σου κάνουν και δώρα.
Όλα αυτά θα έχουν το τίμημα φυσικά να κλείσουν οι περισσότερες και να σκάσει η αγορά σαν φούσκα. Πόσο καιρό θα αντέξουν να πράττουν αυτό το καραγκιοζιλίκι?

navar
02-10-10, 21:16
τί είναι Α.Π.Ε ???
να καταλάβω και εγώ το έρμο μπας και πάρω θέση !

SIERA
02-10-10, 21:22
Α.Π.Ε.=ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

TomMan
02-10-10, 21:31
Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας
Για τα φωτοβολταϊκά.
Του πρωκτού τα εννιάμερα.
Ό,τι έρχεται στην ψωροκώσταινα, τεχνολογία του ʼ60. Μόνο ερυθρό «φως» και 10% εκμετάλλευση της ενέργειας που λαμβάνουν και για μένα καθόλου πράσινη ενέργεια.

Υπάρχει ήδη τεχνολογία που εκμεταλέυεται όλο φάσμα. Άντε να ξεσαβουρώσουμε πάλι τις SIEMENS του πλανήτη. ΄Σκάνδαλο ρεε!!!

Η παραγωγή όλων αυτών που χρειάζονται για να λειτουργήσει πόσους ρύπους παράγουν;
Πόση είναι η «αξία» ρύπων ανά KV.

Σαν τα καταλυτικά αυτοκίνητα είναι που μας τα πουλούσαν πράσινα μέχρι το 2002 και μετά μας βάλαν πρόστιμα ρύπων για αυτά.

Γιωργάκης και πράσινη ανάπτυξη. Για ποιόν;

Αν βάλουμε όλοι φωτοβολταϊκά στην Ελλάδα θα αλλάξουμε το κλίμα μια για πάντα.
Θα μας παγώσουν (ανάκλαση φωτός… χα,χα) και μετά θα μας πουλάν πετρέλεο για να ζεσταθούμε.

Ρε τα λαμόγια κρέμασμα θέλουν.

Σιγά να μη μας έδιναν την ενέργεια στα χέρια μας.

Πάρε εσύ μ…κα έλληνα τα «πράσινα» και οι επενδυτές τα ορυχεία της ΔΕΗ.

Λιγνίτης και πάλι λιγνίτης.

Απατεώνες….

Λυκιδευς
02-10-10, 21:55
αυτο που θα πω δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...
απο τη στιγμη που δεν υπαρχει νομικο πλαισιο και κατοχυρωμενα δικαιωματα ολοι μπορουν να ισχυριζονται πως ξερουν!!!

Λυκιδευς
02-10-10, 21:56
Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας
Για τα φωτοβολταϊκά.
Του πρωκτού τα εννιάμερα.
Ό,τι έρχεται στην ψωροκώσταινα, τεχνολογία του ʼ60. Μόνο ερυθρό «φως» και 10% εκμετάλλευση της ενέργειας που λαμβάνουν και για μένα καθόλου πράσινη ενέργεια.

Υπάρχει ήδη τεχνολογία που εκμεταλέυεται όλο φάσμα. Άντε να ξεσαβουρώσουμε πάλι τις SIEMENS του πλανήτη. ΄Σκάνδαλο ρεε!!!

Η παραγωγή όλων αυτών που χρειάζονται για να λειτουργήσει πόσους ρύπους παράγουν;
Πόση είναι η «αξία» ρύπων ανά KV.

Σαν τα καταλυτικά αυτοκίνητα είναι που μας τα πουλούσαν πράσινα μέχρι το 2002 και μετά μας βάλαν πρόστιμα ρύπων για αυτά.

Γιωργάκης και πράσινη ανάπτυξη. Για ποιόν;

Αν βάλουμε όλοι φωτοβολταϊκά στην Ελλάδα θα αλλάξουμε το κλίμα μια για πάντα.
Θα μας παγώσουν (ανάκλαση φωτός… χα,χα) και μετά θα μας πουλάν πετρέλεο για να ζεσταθούμε.

Ρε τα λαμόγια κρέμασμα θέλουν.

Σιγά να μη μας έδιναν την ενέργεια στα χέρια μας.

Πάρε εσύ μ…κα έλληνα τα «πράσινα» και οι επενδυτές τα ορυχεία της ΔΕΗ.

Λιγνίτης και πάλι λιγνίτης.

Απατεώνες….
συμφωνω σε ολα εκτος απο τον λιγνιτη καλυτερα να ειχαμε ενα πυρηνικο εργοστασιο η ενα εργοστασιο συντηξης...δεν συμφωνεις;

hardcode
02-10-10, 22:03
Το πρόβλημα δεν είναι στα φωτοβολταϊκά σαν τεχνολογία. Μια χαρά απόδοση έχουν και οικολογικότατα είναι. Το πρόβλημα είναι στον κλασσικό μαλάκα έλληνα που νομίζει ότι θα βρει μια εταιρία να του στήσει ένα φωτοβολταϊκό πάρκο στο χωράφι του χωρίς αυτός να βάλει φράγκο (όλα απο επιδότηση και απο δάνεια) και μετά θα κάθεται να λιάζεται στον ήλιο μαζί με τα φωτοβολταϊκά του και η ΔΕΗ απλά θα τον πληρώνει. Δώσε στον έλληνα ευκαιρία να πληρώνεται χωρίς κόπο, και θα την αρπάξει απο τις τρίχες της μασχάλης.
Πριν 6 χρόνια, όταν είχαν αρχίσει τα κοράκια να μαζεύονται γύρω απο τα φωτοβολταϊκά και τις επιδοτήσεις, ένας φίλος μου ηλεκτρολόγος είχε πάει σε ένα συνέδριο στη Γερμανία για λογαριασμό ενός πελάτη του με θέμα τα φωτοβολταϊκά. Από τα 50 άτομα, οι 46 ήταν έλληνες...

navar
02-10-10, 22:08
θέλω και εγώ να βάλω panel στο σπίτι μου !!!
αλλα θέλω εκείνα τα σύγχρονα που έχουν συνδεδεμένο τον ευρώinverter !
ναι ναι σαν εκείνα που διαφημίζει το σκυλάκι τις eurobank !!!
εκείνα που ανοίγει το πορτάκι και βγάζουν κατευθείαν τα πενηντάευρα !

αυτήν ειναι τεχνολογία Κύριοι ! λαλακίες με αλλαγή στις τάσεις και πώληση ενέργειας στην ΔΕΗ ...και κολοκύθια !
κατευθείαν inverter σε ευρώ !

georgz
02-10-10, 22:09
συμφωνω σε ολα εκτος απο τον λιγνιτη καλυτερα να ειχαμε ενα πυρηνικο εργοστασιο η ενα εργοστασιο συντηξης...δεν συμφωνεις;

OXI!!! Κάτι τέτοιο ακούστηκε στις ειδήσεις πριν μερικά χρόνια και οι ευρωπαίοι κλ@σαν μέντες..

Πάντως τι παίχτηκε τώρα με τα φωτοβολταϊκά γιατί δεν κατάλαβα...

Λυκιδευς
02-10-10, 22:14
εξηγησε μου το σκεπτικο σου...

georgz
02-10-10, 22:26
http://blog.usaseopros.com/wp-content/uploads/2009/08/homer-simpson-asleep-at-work1.jpg
O έλληνας hommer simpson...

JOHNY+
02-10-10, 22:27
OXI!!! Κάτι τέτοιο ακούστηκε στις ειδήσεις πριν μερικά χρόνια και οι ευρωπαίοι κλ@σαν μέντες..

Πάντως τι παίχτηκε τώρα με τα φωτοβολταϊκά γιατί δεν κατάλαβα...


γιατι το λες αυτο , μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε πυρηνικο σταθμο .

Λυκιδευς
02-10-10, 22:29
γιατι το λες αυτο , μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε πυρηνικο σταθμο .

ακριβως!!!η τουρκια το χει στα αμεσα σχεδια της...θα ελυνε το προβλημα της ενεργειας και θα εξοικονομουσαμε και τεραστια ποσα χρηματων!!!

weather1967
02-10-10, 22:30
Φιλε Ακη κατ'εμέ μείνε σε κατάσταση stand-by ,άσε να βαλουν αλλοι πρώτα καί βλεπεις αργοτερα τι γίνετε,δεν φευγει η ευκαιρία εδω θά ειναι,ποτε οι βιαστικές κινήσεις δέν βγαίνουν σε καλό ,και ειδικα αν προκειται να ξοδεψεις τοσο χρημα.
Στην Ελλαδα εχουμε μαθει δυστυχως η μαλλον μας εχουν μαθει οτι λενε -ξελένε σου λενε π.χ οτι για τάδε χρονια η ΔΕΗ θα σου πληρωνει την κιλοβατώρα τάδε χρήματα ,ξερεις αν σε 2-3-5 χρονια βγουν και πουν οτι τελικα δεν μας συμφερει αυτη η τιμη που αγοραζουμε την κιλοβατωρα απο ιδιώτες με φωτοβολταικά ,και θα την αγοραζουμε πιο φτηνα ,εκτος αν σου κανει η ΔΕΗ συμβολαιο για ταδε χρονια οτι θα την αγοραζει τάδε ποσο και εχεις χαρτι στα χερια σου,για να ξερεις σιγουρα τι θα κερδισεις και για ποσο διαστημα .Θελει ψαξιμο και δικηγορο αυτη η δουλεια παντος γιατι παιζεται ενα μεγαλο κεφαλαιο εγκαταστασης ,και να μην βρεθεις εξ'απροοπτου.

Υπαρχουν μπαταριες που θελουν αλλαγη σε 3-5 χρονια ,υπαρχουν και μπαταριες που εχουν οριο ζωης και 10 χρονια απο οτι διαβαζω παντα ,δεν ξερω το κατα ποσο στεκει αυτο,αλλα οι δευτερες φυσικα ειναι και πιο ακριβες
Τα ηλιακα πανελ εχουν μεγαλο οριο ζωης καπου στα 20-30 χρονια (εκτος βλαβης απο θεομηνιες οπως χαλαζι κ.τ.λ)

Πρεπει να κατσεις και να βαλεις κατω τα εξοδα εγκαταστασεις-υλικά,τα εξοδα συντηρησεις ,και μετα το κερδος που θα εχεις ,σε ποσα χρονια θα κανεις αποσβεση κ.τ.λ.για να δεις το κατα ποσο σε συμφερει ,απλα,ήρεμα,νηφάλια,και οχι βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις.

TomMan
03-10-10, 05:10
Φίλοι, μόλις γύρισα πιωμένος απʼ την ταβέρνα και συγχωρέστε μου το ύφος.
Παρʼ ότι τεχνολογικό το Forum, το θέμα είναι πολιτικό.

Προς hardcode (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31849): Δεν θέλω να το παίξω ξύπνιος, αλλά μην διαβάζεις τις προδιαγραφές τους, ψάξτω πιο πολύ… Δες τι φωτοστοιχεία διαθέτει ο Διεθνείς Διαστημικός Σταθμός και θα καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω 10% - Ερυθρό φως κ.α. «Θα δεις τι σημαίνει πράσινο.» Σόρυ…

Προς Λυκιδευς.
Πυρηνική Ενέργεια (ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΠΟΥ; )
Σε αυτή την περίπτωση και με μια χώρα των 130 κάτι εκ. τετ. χιλ. χωρίς την τεχνολογία, είσαι δύο φορές εξαρτώμενος. Και στην παραγωγή και στη διάθεση των αποβλήτων, η οποία είναι μπίζνα από μόνη της.

Γιατί λιγνίτη στην Ελλάς του 2010;
Η διαδικασία αποθειώσεις (ηλεκρτοστατικά φίλτρο κ.λπ.) και συλλογής ρύπων όπως CO, CO2 και για τʼ άλλα δηλητήρια έχει προχωρήσει πολύ. Πολύ μικρό το κόστος ανάπτυξης.

Και αυτό είναι το πρόβλημα για τα καριόλια. Ο λιγνίτης είναι ανεπτυγμένος σε όλη την γη.
Η ενέργεια είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ή ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να οδηγώ βενζινοκίνητο γερμανικό αυτοκίνητο και να παράγω ρεύμα με γερμανική ανεμογεννήτρια ή γερμανικό ή αμερικανικό φωτοστοιχείο.

Με τα δήθεν οικονομικά προβλήματα σκεφτείτε τα κέρδη μας ως λαό….

Και ότι κερδίσεις, επένδυσέ το σε πραγματική αέναη ενέργεια, ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ !!!!!!

Δεν είναι τυχαίο φίλε μου Λυκιδευς την ώρα που κλέβουν τα τελευταία φράγκα του βλάκα ψωροκοστιανού πολίτη σε παπαριές πράσινες με μπλέ κόκους, το κεφάλαιό τους θα μας πηδ….ει πουλώντας μας ενέργεια από τον ΛΙΓΝΙΤΗ μας αφού θα του ξεπουλήσουμε τη ΔΕΗ και τα ορυχεία μας. (60% θα είναι η αύξηση τα επόμενα 2 χρόνια. Για ποιόν;

Και τα καθίκια που μας κυβερνάν θα σου μιλήσουν για σπάσιμο του μονοπωλίου στην ενέργεια, την ίδια ώρα που επιτροπή ανταγωνισμού ενέκρινε στην αραβοϊσραηλινή εταιρεία του κκ (κύριος καθίκι) Βγενόπουλου να σαρώσει όλες τις εταιρείες παραγωγής γαλακτοκομικών, καθώς και τη δημιουργία μιας και μόνης αεροπορικής εταιρείας στην Ελλάδα που παίρνει και τις επιχορηγήσεις στις άγονες γραμμές.

Άρε να ʼχα ένα Φέηζερ απʼ άστρων τον πόλεμο……

Προς συντονιστές.
Συγγνώμη για τα Bold χρειαζόντουσαν, δεν φωνάζω, τονίζω.


Και τέλος συγγνώμη. Όλοι πιστεύουν σε κάποιο όριο ζωής των πάνελ σε 10, 15 20 χρόνια.
Και ρωτώ αφού πρώτα θα τους πληρώσετε.
Αν κάθε 6, 8 ,12 μήνες έχετε καινούργιο Pentium!!! με διαπλασιασμό της παραγόμενης ισχύς τι θα κάνετε;
Κι όταν η EDF πάρει τη ΔΕΗ και κοπούν οι επιχορηγήσεις από τη ΔΕΗ, πως θα ανταγωνιστείτε την κιλοβατώρα από τα θερμικά εργοστάσια…

hardcode
03-10-10, 16:07
Σκόπευα να σου αναλύσω περι φωτοβολταϊκών αλλά διάβασα το σημείο που λες ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ και τις λοιπές συνομωσιοπαπαρολογίες.....οπότε δεν αξίζει τον κόπο.
Για να μην παραρολογούμε:
Εδώ το φωτοβολταϊκό μου
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48419&page=1
Η συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC. Μπορείς να φέρεις το πολύμετρό σου και να το μετρήσουμε επι τόπου.
Τώρα δείξε μου εσύ ένα σύστημα που αποδίδει ενέργεια με μαγνήτες. Και όχι φυσικά youtube videos και σχέδια στο πόδι και βιβλία αλά Λιακόπουλου. ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ.

TomMan
03-10-10, 16:58
Φίλε Πέτρο απʼ ότι βλέπω η ανάγνωσή σου στον προβληματισμό μου είναι αρκετά ρηχή και ίσως δεν μπορώ να κάνω κάτι γιʼ αυτό.

Αν πιστεύεις ότι η ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ στην χρήση ενέργειας στο μέλλον είναι «Η συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC.» πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ.

Το 1947 που το πετρέλαιο ήταν άφθονο και οι προσμονές για την μείωση του κόστους κτήσης ήταν μεγάλες, οποιαδήποτε προσπάθεια παραγωγής ενέργειας με τις σημερινές «πράσινες» μεθόδους, ως παπαρολογίες αντιμετωπίζονταν από τις 7 αδελφές και για χρόνια σπιλώνονταν οι όποιες προσπάθειες.

Εγώ είπα:
«Λιγνίτης και πάλι λιγνίτης »
«Και ότι κερδίσεις, επένδυσέ το σε πραγματική αέναη ενέργεια, ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ !!!!!!»

Μου ζητάς αποτελέσματα για κάτι που θα καταργούσε το ρόλο ενός ολόκληρου συστήματος «7 αδελφών» οι οποίες επιδοτούνται να παράξουν την πράσινη τεχνολογία.

Σαφώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σου δώσω αποτελεσματικά δεδομένα.
Έγιναν πραγματικές επενδύσεις και δεν το ξέρω;
Ή μήπως τα φωτοβολταϊκά είναι πραγματική αέναη ενέργεια και όλα τα παρελκόμενά του πράσινα.

Αφού έχεις πολύμετρο, πάρε και ένα μέτρο, μέτρα την επιφάνεια του πάνελ σου, μπες στο Siteτης ΔΕΗ, δες την συνολική ενέργεια που καταναλώνεται στην χώρα, χρησημοποίησε τον τύπο σου [συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC] και πες μου σε παρακαλώ:

Α. Πόση έκταση χρειάζεσαι;
Β. Πόσες μπαταρίες χρειάζεσαι;
Γ. Πόση ενέργεια χρειάζεσαι για να παράξεις μπαταρίες, πάνελ κ.λπ;
Δ. Πόσους ρύπους θα απελευθερώσεις;

Για τέλος, αν απʼ όσα είπα σου έμεινε ότι διαβάζω Λιακόπουλο μακράν η νύχτα.

Ο μαγνητισμός ως ενέργεια μας προκύπτει απʼ την μελέτη και τη δομή του ίδιου του σύμπαντος φίλε μου και όχι από τις εμπορικές μαλακίες του Λιακόπουλου, που δεν απευθύνονται σε μένα….

Ραντεβού σε 10 χρόνια.

Σημ: Τα αποθέματα γαιανθράκων, λιγνίτη κ.λπ. υπολογίζεται ό,τι επαρκούν για πάνω από 600 χρόνια. Χρόνος επαρκής για πραγματική έρευνα στην πράσινη ενέργεια.


Σημ2: Όποιος είχε παιδί πέρυσι στην 1η γυμνασίου να μου πει τι έκαναν το NetBook των 450 ευρώ ; Έχω σοκολάτες να μοιράσω. Αυτή είναι η κατάσταση.

hardcode
03-10-10, 18:17
ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και άσε τις ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ με τις 7 αδελφές που εμποδίζουν τις προσπάθειες. Στην πράξη, απο θεωρίες συνομωσιοβλακείας μπουχτήσαμε να ακούμε.

TomMan
03-10-10, 18:27
Όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν.

Εγώ σου απάντησα με ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ με τις 7 αδελφές που εμποδίζουν τις προσπάθειες.
Ξαναλέω
«Λιγνιτης και πάλι Λιγνίτης»
Απαντάς
ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και άσε τις ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ

Σε τι γλώσσα μιλάμε;

Απάντα και εσύ με κάτι.

Αφού έχεις πολύμετρο, πάρε και ένα μέτρο, μέτρα την επιφάνεια του πάνελ σου, μπες στο Siteτης ΔΕΗ, δες την συνολική ενέργεια που καταναλώνεται στην χώρα, χρησημοποίησε τον τύπο σου [συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC] και πες μου σε παρακαλώ:

Α. Πόση έκταση χρειάζεσαι;
Β. Πόσες μπαταρίες χρειάζεσαι;
Γ. Πόση ενέργεια χρειάζεσαι για να παράξεις μπαταρίες, πάνελ κ.λπ;
Δ. Πόσους ρύπους θα απελευθερώσεις;


Απόσπασμα δημοσιεύματος...
Τα φωτοβολταϊκά ανακαλύφθηκαν το 1839 και χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά σε εφαρμογές στο Διάστημα (δορυφόροι) στα μέσα της δεκαετίας του '50.

Στην αρχή η απόδοσή τους ήταν πολύ μικρή και το ποσοστό της ηλιακής ενέργειας που μετατρεπόταν σε ηλεκτρική δεν ξεπερνούσε το 1%. (Ήθελα να 'ξερα τι θα ΄λεγες τότε για τα φωτοβολταϊκά)

Σήμερα η απόδοσή τους αγγίζει το 16%, ποσοστό πολύ μεγαλύτερο αλλά χαμηλό σε σχέση με άλλες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Ενα πλήρες φωτοβολταϊκό σύστημα περιλαμβάνει ένα ή περισσότερα φωτοβολταϊκά στοιχεία συνδεδεμένα μεταξύ τους, ενώ μια συστοιχία αποτελείται από πολλά συστήματα.
Αυτά παράγουν συνεχές ρεύμα (DC) που είναι ικανό για εφαρμογές μικρών απαιτήσεων, όπως σηματοδότηση (φανάρια, φάροι κ.λπ.).
Γι' αυτόν τον λόγο είναι απαραίτητος ο κατάλληλος εξοπλισμός αναστροφέων (inverter) για τη μετατροπή του σε εναλλασσόμενο (AC) και τη χρήση του σε εφαρμογές που το απαιτούν, όπως κατοικίες, βιομηχανίες, συστήματα τηλεπικοινωνιών κ.λπ.

weather1967
03-10-10, 18:47
Παντος για να πουμε και του στραβου το δικιο τα φωτοβολταικα -Ανεμογεννητριες σε ιδιωτες ,προς το παρων παραειναι ακριβά σε σχέση με την αποδοση τους,αν δεν μειωθουν οι τιμες στο μισο π.χ ενα F/B 120 watts να εχει 200 ευρω και παλι ακριβο ειναι σχετικα ,και στο ημισυ οι τιμες των μπαταριων ,κατά την προσωπικη μου παντα αποψη δεν συμφερουν,εκτος και αν εχει σπιτι καποιος στην ερημια,αυθαιρετο η μή ,και δεν εχει ΔΕΗ .
Για να εχεις απολυτη επαρκεια απο F/B σε ενα spiti καπου 7-8 kw πρεπει να δεσμευσεις ενα χωρο 120 m2,να βαλεις πολλακις συστοιχιες μπαταριων για να εχεις επαρκεια και τον χειμωνα αν εχει συνεφφια καμμια βδομαδα ,αν μενεις απο Θεσσαλια και πανω που οι ωρες ηλιοφανειας ειναι αρκετα μειωμενες εν συγκριση με την νοτια Ελλαδα.Να ξοδεψεις κανα 40 άρι χιλιάρικα,και παλι την δουλεια σου αυτονομα να μην την κανεις ,παρα να κανεις και παραχωρησεις ως προς την καταναλωση.
Η να πουλας ρευμα στην ΔΕΗ και να κανεις αποσβεση σε καμμια 20 αρια χρονια .Πιάσε το αυγο και κουρευτο κοινός.

Παντος και εγω καπου συμφωνω με τον Φιλο Θανάση (Τom man) στο θεμα οτι ειναι πολυ περιεργη η ολη ιστορια μεγαλος ντορος τελευταια ,πραγμα και μονο που με βαζει σε σκεψεις.
Απο θεμα μαγνητισμου δεν γνωριζω τιποτα ,αλλα παντος η σχεση τιμων αποδοσης των F/B και των μικρων ανεμογεννητριων ,την θεωρώ πολυ πολυ παραλογη για αυτα τα ψιχουλα που προσφέρουν σε ισχύ αξιοπρεπούς ηλεκτρικης κάλυψης.

hardcode
03-10-10, 18:54
Η μονάδα καταλαμβάνει χώρο 2 τετραγωνικών μέτρων, με απόδοση κοντά στα 350W. Λιανική τιμή του πάνελ είναι στα 500 ευρω, αν βγάλεις το λεφτά που έβγαλε ο πωλητής, μαζί και τα μεταφορικά κλπ έξοδα, κόστος στο εργοστάσιο πιθανολογώ κάτω απο 100 ευρώ, ίσως και κάτω απο 50 ευρώ. Χρησιμοποιεί 12 μπαταρίες των 600Αh η καθεμία στα 150 ευρώ. Το κόστος τους στο εργοστάσιο και αυτό πιστεύω πολύ κάτω απο 50 ευρώ.
Επειδή ο πατέρας μου είχε ασχοληθεί με φωτοβολταϊκά απο το 1990, τότε όντως το φωτοβολταϊκό δεν μπορούσε να αποδόσει πίσω την ισχύ που χρειαζόταν για να παραχθεί. Όμως τα πράματα έχουν αλλάξει και φυσικά σήμερα συμφέρει, γι'αυτό ως φυσικό επακόλουθο έχουν πέσει και οι τιμές τους και έχει αυξηθεί η απόδοση (η οποια φυσικά θα συνεχίσει να αυξάνεται ραγδαία). Στα 20 χρόνια διάρκειας ζωής που έχουν τα πάνελ και στα 10 χρόνια που έχουν οι μπαταρίες, φυσικά δε τίθεται θέμα για το αν θα δώσουν πίσω την ενέργεια που χρειάζεται για να παραχθούν.

Και επαναλαμβάνω αυτό που σου ζήτησα: Φέρε μου μια συσκευή με μαγνήτες που να αποδίδει έστω και 500mA, και ας πιάνει και 10 τετραγωνικά μέτρα και τρίψτο μου στη μούρη. Μέχρι τότε τσάμπα παπαρολογία.

hardcode
03-10-10, 19:01
Και για να μην παρεξηγούμε, δεν υποστηρίζω ότι τα φωτοβολταϊκά είναι η καλύτερη πηγή, ούτε πουλάω και έχω κάποιο κέρδος. Τις συνομωσιοβλακείες απεχθάνομαι και τα αεικίνητα και τους μαγνητισμούς.

TomMan
03-10-10, 19:12
Δημήτρη, στις 600 λέξεις που έγραψα και κυρίως ανέπτυξα σκέψεις για στρατηγικές στην ενέργεια υπήρξε αναφορά στο μαγνητισμό σε μία μόνο λέξη.
Και αυτή ως προοπτική έρευνας και μάλιστα σε μεγάλο βάθος χρόνου.

Ξαναλέγω λοιπόν και το φωνάζω.
Το συμφέρων της ψωροκώσταινας αυτή τη στιγμή είναι να εκμεταλλευτεί τα τεράστια αποθέματα λιγνίτη γιατί μόνο τότε θα αναπτύξει αυτόνομη δράση και στην παραγωγή ενέργειας και στην έρευνα για νέες τεχνολογίες.

Λέω λοιπόν και αυτό.
Αυτονομία στην ενέργεια, σε οποιοδήποτε επίπεδο, κρατικό, συνεταιριστικό ή ατομικό σημαίνει ότι δεν εξαρτώμαι από πρώτες ύλες τρίτων. (μπαταρίες, υγρά, ενελάξιμα πάνελ κ.α.)

Ας μας πουν γιατί για να σπάσουν το μονοπώλιο της ΔΕΗ δεν βάζουν τους ξένους επενδυτές να παράξουν το 25% στόχου παραγωγής ενέργειας με Α.Π.Ε., με Φ/Β (Σημείωση το 9% με 10% παράγεται από Υ/Η), παρά μόνο θα ξεπουλήσουν το 40% των ΑΗΣ στους ξένους.)

Γιατίιιιιιιιι;;;;;;;;;;;

Η θέση μου είναι η εξής. Πλήρωσε μαλάκα έλληνα το κόστος ανάπτυξης μιας τεχνολογίας η οποία ΠΟΤΕ δεν θα παράξει πάνω από το 2% της παγκόσμιας κατανάλωσης.

Δημήτρη το είπες ήδη
[Για να εχεις απολυτη επαρκεια απο F/B σε ενα spiti καπου 7-8 kw πρεπει να δεσμευσεις ενα χωρο 120 m2,να βαλεις πολλακις συστοιχιες μπαταριων για να εχεις επαρκεια και τον χειμωνα αν εχει συνεφφια καμμια βδομαδα ,αν μενεις απο Θεσσαλια και πανω που οι ωρες ηλιοφανειας ειναι αρκετα μειωμενες εν συγκριση με την νοτια Ελλαδα.Να ξοδεψεις κανα 40 άρι χιλιάρικα,και παλι την δουλεια σου αυτονομα να μην την κανεις ,παρα να κανεις και παραχωρησεις ως προς την καταναλωση.]

Βρες τα νούμερα σε μία πολυκατοικία

Μην ξεχνάτε και αφυπνισθείτε. ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ τον ελληνικό κρατικό ΟΤΕ ξεπουλώντας τον στον γερμανικό κρατικό «ΟΤΕ».

ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ το ελληνικό κρατικό λιμάνι στην ΚΙΝΕΖΙΚΗ κρατική COSCO.

Πέτρο παπαρολογίες είναι ότι σου πουλάν και αγοράζεις . Να ʽσαι καλά πάντως.


Και για να κάνει όποιος θέλει πράξεις η εγκατεστημένη ισχύς στο σύστημα to 2007 ήταν 12.760 MW.

weather1967
03-10-10, 19:16
Η μονάδα καταλαμβάνει χώρο 2 τετραγωνικών μέτρων, με απόδοση κοντά στα 350W. Λιανική τιμή του πάνελ είναι στα 500 ευρω, αν βγάλεις το λεφτά που έβγαλε ο πωλητής, μαζί και τα μεταφορικά κλπ έξοδα, κόστος στο εργοστάσιο πιθανολογώ κάτω απο 100 ευρώ, ίσως και κάτω απο 50 ευρώ. Χρησιμοποιεί 12 μπαταρίες των 600Αh η καθεμία στα 150 ευρώ. Το κόστος τους στο εργοστάσιο και αυτό πιστεύω πολύ κάτω απο 50 ευρώ.


Πέτρο ο χρονος φορτισης των μπαταριων σου ειναι απο το F/B ειναι 120 ωρες περιπου,αν ειναι 12 volt τα F/B και οι μπαταριες,αρκετα μεγαλος χρονος ειδικα τον χειμωνα ,θα ηταν καλυτερα για να ελλατωσεις τον χρονο φορτισης να ανεβαζες την ισχυ των F/B.
Πολυ φτηνα τα αγορασες παντος F/B και μπαταριες,δεν γνωριζω αν τα αγορασες απο το εξωτερικο, οι τιμες εδω παιζουν τα διπλαδια απο οτι εγραψες στα F/B ,και 120 ευρω εχουν οι μπαταριες των 12 volt - 100 Αh έκαστη.

stayros68
03-10-10, 19:39
επειδή πολυς λόγος γίνετε για τα φωτό ας μου εξήγηση κάποιος τη θα γίνη σε περίπτωση που θα πουληθεί η ΔΕΗ σε ιδιώτες και τα συμβόλαια που θα έχουμε θα είναι άχρηστα

Λυκιδευς
03-10-10, 19:41
επειδή πολυς λόγος γίνετε για τα φωτό ας μου εξήγηση κάποιος τη θα γίνη σε περίπτωση που θα πουληθεί η ΔΕΗ σε ιδιώτες και τα συμβόλαια που θα έχουμε θα είναι άχρηστα

μπορει να μην ειναι αχρηστα μπορει να αλλαξει απλα η τιμη της αγοραπωλησιας

stayros68
03-10-10, 19:45
άρα έρχεσαι στα λόγια μου τώρα διαφημίζεται 0.55 άμα με το νέο συμβόλαιο σου δωσει 0.25 πάει περίπατο η επένδυση

TomMan
03-10-10, 19:52
Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του Δημήτρη και αν δεν κάνω λάθος στους υπολογισμούς….

Έχουμε 120 μ^2 ανά 7KW

1 MW = 143 μονάδες των 7KW* 120 μ^2 = 17.160 μ^2
17.160 μ^2 * 12.760 ΜWεγκ/ισχ. = 218.961.600 μ^2

Τώρα αν υπάρχει αναλογική χρήση μπαταρίας ισχύος (δεν ξέρω) σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πέτρου.
Αν κάθε 350 Wθέλουμε 12 μπαταρίες τότε έχουμε

1KW = 35 περίπου μπαταρίες
1MW=35 * 1000 35.000 μπααρίες

35.000 μπαταρίες * 12.760 ΜWεγκ/ισχ = 446.600.000 μπαταρίες

αν αυτή είναι η λογική υπολογισμού (επαναλαμβάνω δεν το γνωρίζω, ούτε ξέρω αν τα στοιχεία που δανείστηκα από Πέτρο, Δημήτρη αν είναι πραγματικά) τότε ψάξτε να βρείτε ποιος θα κονομήσει, και δεν βάλαμε τα υπόλοιπα invertes, αλουμίνια κ.α.) και πέστε μου πόσο πράσινο είναι.

Σταύρο ξαναδές αυτό
Ας μας πουν γιατί για να σπάσουν το μονοπώλιο της ΔΕΗ δεν βάζουν τους ξένους επενδυτές να παράξουν το 25% στόχου παραγωγής ενέργειας με Α.Π.Ε., με Φ/Β (Σημείωση το 9% με 10% παράγεται από Υ/Η), παρά μόνο θα ξεπουλήσουν το 40% των ΑΗΣ στους ξένους.)

Η απάντηση είναι ότι έχουν συμβατική υποχρέωση έναντι της ΕΕ για την δήθεν πράσινη ενέργεια. Τα κέρδη όμως που θα πάνε. Λιγνίτης και πάλι μας προκύπτει.


Ευχαριστώ

Λυκιδευς
03-10-10, 19:52
άρα έρχεσαι στα λόγια μου τώρα διαφημίζεται 0.55 άμα με το νέο συμβόλαιο σου δωσει 0.25 πάει περίπατο η επένδυση

μα την τιμη δεν θα την καθορισεις εσυ οποιαδηποτε και αν ειναι η εταιρια που θα πουλας αυτη θα σου λεει οσα θελει εκεινη...(ειναι οπως τα επιτοκια των ταμιευτηριων που τεινουν στο 0 και τα επιτοκια των δανειων που τεινουν στο απειρο)

genesis
03-10-10, 21:44
...
Ανάμεσα σε όλους αυτούς τους λεβέντες σε μία χώρα που οτι δηλώσεις είσαι απο αποτυχημένοι καφετζήδες έως αρχιλογισταράδες, να μήν πώ συνεργάτης απο Γερμανία μου έλεγε πως θα στείλει 2 λεβέντες δικούς του εδώ για υποκατάστημα στην Κρήτη, γραβατωμένοι, κουστουμαρισμένοι με κλωστήτσες στις τσέπες και εμείς έτοιμοι να παραδοθούμε στο πρώτο μπράτσο όπως λέει το τραγούδι...
Εχω απορίες
Μα καλά τόσοι μηχανικοί Α.Π.Ε. πού βρέθηκαν σε μιά τόσο μικρή χώρα?
Ρε παιδιά τέτοια τεχνογνωσία κρυμμένη στα έγκατα της Ελλάδας που ήταν?
Επιβεβαιώνεται δυστυχώς το "αν στην Ελλάδα ανοίξεις ενα πρακτορείο ΠΡΟΠΟ σε ενα χωριό θα ανθίσουν χίλια δίπλα σου"
...

Αγαπητέ dovegroup....δυστυχώς απάντηση δεν πήρες για τους προβληματισμούς σου και ούτε πρόκειται...
Αν κάποιος γνώστης του θέματος προσπαθήσει να παρακολουθήσει ότι έχει γραφτεί στη συζήτηση (και σε άλλες συζητήσεις περί Α.Π.Ε.)...θα φρίξει!
Το θέμα αντιμετωπίζεται - δυστυχώς - με την ίδια νεοελληνική προχειρότητα που αντιμετωπίζονται τα πάντα!

Ρε σεις αρχηγόπουλα (που λέει και η καλλιτέχνις!), καλό το youtube αλλά δεν είναι (μόνο) εκεί η γνώση...
Τα περισσότερα από τα θέματα που αναφέρεστε έχουν ψαχτεί, αναλυθεί, είναι γνωστά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους, και έχουν εφαρμοστεί ήδη.
Σοβαρή μελέτη του θέματος χρειάζεται και σωστή εφαρμογή των αποφάσεων. ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ!!
Αυτό που κάνουμε εδώ, μερικές φορές μοιάζει με συζήτηση καφενείου...

Δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανέναν...όμως μερικά από αυτά που γράφονται για τις ΑΠΕ (όχι σε αυτή τη συζήτηση μόνο) είναι τουλάχιστον αποπροσανατολιστικά!

TomMan
03-10-10, 22:05
1. Πότε αλλάζεις μπαταρίες?
2. Τι φθορά εχουν τα φωτοβολταϊκά, οι ανεμογεννήτριες, οι τουρμπίνες, οι λέβητες βιομάζας?
3. Πότε πeθαίνουν οι Inveters?
4. Ποιός υπογράφει για εγκαταστάσεις Α.Π.Ε.?
5. Ποιός συντηρεί εγκαταστάσεις Α.Π.Ε.?
6. Πότε θα αρχίσει το σκότωμα τιμών και θα τα βρίσκουμε στο ράφι του Fast Food Α.Π.Ε market.?
Μέχρι τότε που θά αν θά υπάρξει "κάθε εμπόριο για καλό" ΤζίΠά
Νομικό πλαίσιο που να βάζει φρένο στην ασυδοσία υπάρχει?
Και μετά βρίζουμε τους δυτικούς για υποκουλτούρα και ανελέητο καπιταλισμό καλά κρασιά...και καλά να πάθουμε...
ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑ 2000 Χρόνια ακόμη το λιγότερο με τις υγείες μας....
Υ.Γ. Με Α.Π.Ε. δεν πρόκειτε να σχοληθώ με τπτ για να μην βρεθεί κανένας εδω μέσα και μου λέει πως θέλω να αποκτήσω και KnowHow μή χ3σw...

Φίλε genesis προσωπικά εγώ δεν προσβάλομε καθόλου με το λόγο σου. Μια χαρά τα λές.
Καμία προσπάθεια επίδειξης τεχνικής γνώσης γύρω από τα τεχνικά θέματα δεν επιχείρησα και γενικά οι παρατηρήσεις μου δεν αφορούν Α.Π.Ε. συνολικά.
Φ/Β ήταν απ΄ την αρχή το θέμα μου.
Τώρα για τα υπόλοιπα θα δείξει με τον καιρό όπως το δήθεν βιοκαύσιμα.

Τώρα δεν είναι και κακό να έχουμε ο ένας το κοντό του και ο άλλος το μακρύ του.
Εξάλλου έτσι παίρνονται και οι αποφάσεις που θα στηρίξουν αυτού του είδους την ανάπτυξη.

ILI
09-10-10, 12:47
Παιδιά μην αγχώνεστε τα Α.Π.Ε. γενικά είναι μεν της μόδας αλλά παρέχουν κυρίως ανεξαρτησία.
Θα ακούσετε πολλά πιστεύω, θα γίνει για μια δεκαετία ότι και με την τηλεόραση που μπήκε μέσα στα σπίτια.
Δύσκολα θα αφήσουν τον καθ’ ένα να επενδύσει χωρίς να του πάρουν κάτι.

Υπάρχουν υποδομές από την Δ.Ε.Η. να υποδεχθεί στο σύστημά της παραγωγούς χωρίς να τους κλέβει?????????
Ένας μικρός παραγωγός γιατί να μην μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί από την Δ.Ε.Η.??????
Με συνδυασμό πηγών Α.Π.Ε. υπάρχει η δυνατότητα να γίνει μια κατοικία αυτόνομη και με την <κατάλληλη> ανά κατοικία αποθήκευση να αποσυνδεθεί από το δίκτυο.
Πιστεύω ότι υπάρχουν μηχανικοί στο πεδίο που μπορούν να υποστηρίξουν αλλά δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν πως είναι μηχανικοί.

Θα παρακολουθώ το Forum και αν μπορώ να βοηθήσω να είστε σίγουροι ότι θα το κάνω (Με όσα ξέρω).

ILI