PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμιση εντασης στο σημα rca



gourtz
02-10-10, 23:14
καλησπερα σε ολους θελω ν φτιαξω ενα κυκλωματακι
σαν αυτο

http://cgi.ebay.com/Peripheral-PRC1-Car-Audio-RCA-Bass-Level-Controller-New-/360240673345?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e0047241

που στην ουσια η δουλεια που το θελω ειναι σε ηχοσυστημα αυτοκινητου εχω 2 rca για φωνες και αλλα 2 rca για sub θελω να περασω τα δυο rca απο το κυκλωματακι κ να μπορω να ρυθμιζω το μπασο απο το ποτενσιομετρο



εχω την εντυπωση οτι αυτα εχουν μεσα ενα διπλο ποτενσιομετρο οποτε ρυθμιζεισ κ το ενα rca και το αλλο αλλα δεν ξερω ποσα ohm ktl....

navar
02-10-10, 23:16
δεν νομίζω να είναι μόνο ποτενσιόμετρο !
μιας και λέει "bass level " αρα πρέπει να είναι crossover + ποτενσιόμετρο στα bass !
τα υπόλοιπα πρέπει να τα αφήνει απείραχτα !

γιαυτο και έχει 13€ και όχι 3€ !

gourtz
02-10-10, 23:37
ναι το crosovver ομως θα ρυθμιζει συχνοτητα εγω θελω να ρυθυμιζω μονο την ενταση το ιδιο κανουν κ αυτα ειχα πιο παλια αλλα το ειχα πουληση μαζι με κατι αλλο κ δεν ειχα σκεφτει να το ανοιξω.... καπποιος μ ειχε πει οτι εινια ενα ποτενσιομετρο μονο αλλα δε ν ξερω ποσα ohm κτλ

navar
03-10-10, 00:54
και αν ήταν σκέτο ποτενσιόμετρο θα ρύθμιζε απλά την ένταση του ήχου , εδώ κόβει και ρυθμίζει μόνο τα μπάσα !

gourtz
03-10-10, 09:45
οχι δεν κοωει μονο τα μπασα ολα τα κοβει οτι περναει για αυτο σου λεο ποτενσιομτερο.........

απλα το συνδειεις πανω στο rca που εχεις για μπασο..... και αυτο που ειχα ετσι ηταν.......... μονο ενταση

GeorgeVita
03-10-10, 10:58
Γειά σας,
θα δοκιμάσεις ένα λογαριθμικό ποτενσιόμετρο 10ΚΩ. Αρχικά βάλε και μια αντίσταση 10ΚΩ στην έξοδο αλλά αν σου κόβει πολύ σήμα μείωσέ τη ή αφαίρεσέ τη.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/RCApot.jpg

Αν είναι 2 κανάλια θέλεις διπλό ποτενσιόμετρο.

Φιλικά,
Γιώργος

gourtz
04-10-10, 16:00
ευχαριστω μαν θα το δοκιμασω

gourtz
04-10-10, 16:02
η γειωση χρειαζεται πανω στο ποτενσιομετρο??? μιπως παιζει να εχω προβλημα?με τη γειωση?

FILMAN
04-10-10, 16:05
Τι εννοείς "πάνω"; Στο σώμα του; Αν είναι μεταλλικό, ναι, μπορείς να τη βάλεις. Πάντως είτε τη βάλεις είτε όχι, θα δουλέψει. Απλώς με τη γείωση πάνω του δεν θα "αρπάζει" θορύβους (ηλεκτρικούς, εεε; )

gourtz
04-10-10, 23:52
oκ θα το δοκιμασω μεσα στην εβδομαδα αυτη μαλον να δω αν ειναι οκ

gourtz
10-10-10, 14:19
επειδη δεν βρηκα 10κ περιαζει να δοκιμασω αλλο πχ 22κ η ποιο μικρο απο 10κ?

GeorgeVita
10-10-10, 14:45
Δοκίμασε το 22ΚΩ λογαριθμικό.
G

gourtz
10-10-10, 15:08
τι ειναι το λογαρηθμικο?

GeorgeVita
10-10-10, 18:51
... θα δοκιμάσεις ένα λογαριθμικό ποτενσιόμετρο 10ΚΩ... Αν είναι 2 κανάλια θέλεις διπλό ποτενσιόμετρο.

Δοκίμασε το 22ΚΩ λογαριθμικό.

τι είναι το λογαριθμικό;
Το λογαριθμικό ποτενσιόμετρο ανεβάζει απότομα την αντίστασή του κατά την περιστροφή και χρησιμοποιείται σε εφαρμογές ήχου.
Τα απλά ποτενσιόμετρα μεταβάλουν γραμμικά την αντίστασή τους, δηλαδή στο 1/3 της περιστροφής έχουν το 33% της αντίστασης και στη μέση της περιστροφής τη μισή αντίσταση.
Η ρύθμιση έντασης ήχου χρειάζεται λογαριθμικό ποτενσιόμετρο. Αν βάλεις γραμμικό δεν θα είναι σωστή η ρύθμιση της έντασης (θα γίνει απότομη κατά την περιστροφή).

Στην πραγματικότητα με τις ερωτήσεις σου που χρειάζονται log-in & log-out στο forum, την απάντηση από εμάς, την αναμονή σου ή έστω την ανάγνωση των απαντήσεων και μετά την σκέψη για μια επόμενη ερώτηση ... μάλλον η δοκιμή των 'ιδεών' μας θα σου έπαιρνε λιγότερο χρόνο, εκτός και αν βρέχει στην περιοχή σου ...

Φιλικά,
Γιώργος