PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτα xenon και ραδιοφωνο



antwnhs1
03-10-10, 15:44
Γεια σας! Θα ηθελα μια βοηθεια αν μπορειτε. Εχω τοποθετησει στο αυτοκινητο φωτα τυπου xenon (το κιτ με ballast και λαμπα,οχι ολοκληρο φαναρι). Οταν τα αναβω εχω πολλες παρεμβολες στο ραδιοφωνο, με αποτελεσμα να μην μπορω να πιασω καθαρα παρα πολλους σταθμους. Εβαλα και αντιπαρασιτικα φιλτρα για xenon (υποτιθεται!) αλλα η κατασταση δε βελτιωθηκε καθολου. Τι αλλο μπορω να κανω;

firewalker
03-10-10, 17:20
Μια καλή αρχή θα ήταν να τα ξηλώσεις και τα βάλεις τα παλιά φώτα. Αυτό που έκανε είναι παράνομο και επικίνδυνο για τους άλλους που κυκλοφορούν στον δρόμο.

Μήπως τα φώτα είναι κακής ποιότητας και γι' αυτό έχουν πολλά παράσιτα; Ίσως εκπέμπουν αρμονικές που σημαίνει πως τα φίλτρα γραμμής τίποτε δεν θα κάνουν.

antwnhs1
03-10-10, 17:40
Ευχαριστω για την απαντηση,αν και με πηρες απο τα μουτρα!!
Να ξηλωσω τα xenon δεν παιζει, οχι γιατι ειμαι κολλημενος με εμφανιση κλπ
(αλλωστε 6000Κ εχω,οχι 10000Κ με μωβ φωτισμο!), αλλα γιατι ειχα αρκετα μεγαλο προβλημα με τον φωτισμο και μετα απο αρκετες αλλαγες σε λαμπες αλογονου με +80% παραπανω φως, η λυση xenon kit ηταν μονοδρομος. Οσο για το οτι ειναι επικινδυνο για τους απεναντι, εχω ρυθμισει τη δεσμη αρκετα χαμηλα και μεχρι στιγμης κανενας δεν μου εχει κανει σινιαλο..
Απο κει και περα, τα φωτα θεωρητικα ειναι καλης ποιοτητας και εχουν λαμπες philips. Αυτο που λες οτι ισως εκπεμπουν αρμονικες, πως το βλεπω και αν ισχυει πως το αντιμετωπιζω;

firewalker
03-10-10, 22:28
Δοκίμασε να με ένα ραδιοφωνάκι κοντά στο kit να δεις αν κάνει παράσιτα και αυτό. Αν ναι, δεν είναι θέμα γραμμής. Ή δοκίμασε να τροφοδοτήσεις τα φώτα από άλλη μπαταρία να δεις τι γίνεται.

stdio
03-10-10, 22:44
Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι γειωσεις. Το μπαλαστ ειναι μεταλλικο (ειναι; ) να ακουμπαει σασι καλα και η καλωδιωση καλα γειωμενη σε ολα τα σημεια. Αν εχεις κανει σωστη τοποθετηση της λαμπας και ρυθμιση της δεσμης δεν ενοχλεις κανεναν.

antwnhs1
05-10-10, 15:44
Δοκίμασε να με ένα ραδιοφωνάκι κοντά στο kit να δεις αν κάνει παράσιτα και αυτό. Αν ναι, δεν είναι θέμα γραμμής. Ή δοκίμασε να τροφοδοτήσεις τα φώτα από άλλη μπαταρία να δεις τι γίνεται.
Η δοκιμη με ραδιοφωνακι εγινε και κανει παρασιτα και σε αυτο.


Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι γειωσεις. Το μπαλαστ ειναι μεταλλικο (ειναι; ) να ακουμπαει σασι καλα και η καλωδιωση καλα γειωμενη σε ολα τα σημεια. Αν εχεις κανει σωστη τοποθετηση της λαμπας και ρυθμιση της δεσμης δεν ενοχλεις κανεναν.
Το ballast ειναι μεταλικο και ειναι βιδωμενο στο σασι.

Λυκιδευς
05-10-10, 15:50
μηπως καπως τα καλωδια που τροφοδοτουν τα φωτα και το ραδιοφωνο καπως συνδεονται;

antwnhs1
05-10-10, 18:09
μηπως καπως τα καλωδια που τροφοδοτουν τα φωτα και το ραδιοφωνο καπως συνδεονται; Δε νομιζω να συνδεονται με καποιον τροπο.Εκτος κι αν εννοεις οτι περνανε διπλα διπλα τα καλωδια και δημιουργειται το προβλημα,αυτο δεν το εχω ψαξει. Αλλα και παλι πως εξηγειται οτι υπαρχουν παρεμβολες και σε φορητο ραδιοφωνακι μεσα και διπλα απο το αυτοκινητο;

Λυκιδευς
05-10-10, 18:18
Δε νομιζω να συνδεονται με καποιον τροπο.Εκτος κι αν εννοεις οτι περνανε διπλα διπλα τα καλωδια και δημιουργειται το προβλημα,αυτο δεν το εχω ψαξει. Αλλα και παλι πως εξηγειται οτι υπαρχουν παρεμβολες και σε φορητο ραδιοφωνακι μεσα και διπλα απο το αυτοκινητο;

βασικα κοιτα μηπως εχουν κοινες συνδεσεις γενικοτερα με καποιον τροπο...

KarlBarks
05-10-10, 18:26
τι μάρκα ειναι το αυτοκίνητο ?

και τι τα χενον ?

antwnhs1
05-10-10, 21:12
τι μάρκα ειναι το αυτοκίνητο ?
Kia Ceed


και τι τα χενον ?
Αγορασμενα για philips...(τωρα τι ειναι πραγματικα...!!)

mpampis81
18-06-11, 01:20
Τελικά τι έκανες :wiink: απλώς από περιέργεια...

antwnhs1
03-12-11, 03:36
Αν και με μερικους μηνες καθυστερηση,τελικα απανταω!
Δεν εκανα τιποτα,περιμενω να καουν για να βαλω καινουρια αλλης μαρκας :001_tt2:

Tomari
22-12-11, 18:33
φίλε μου τα κάτοπτρα στα φανάρια σου δεν είναι σχεδιασμένα για λάμπες XENON ότι και να κάνεις όταν πατάς γκάζι/είσαι σε ανηφόρα τυφλώνεις τους απέναντι και εκτός από κατάρες κινδυνεύεις να σκοτώσεις κανέναν (και να μη το πάρεις και χαμπάρι) είτε έβαλες 3000κ είτε 30.000κ είτε 6.000 αυτή είναι πραγματικότητα. αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά ψάξε και βρες αυθεντικά ανταλλακτικά για την εκδοσή με xenon φώτα του αυτοκινήτου σου. Εξηγούμαι: 1) ΦΑΝΑΡΙΑ 2) projectors 3) ballast 4) ενεργοποίηση στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
οι εταιρίες OSRAM PHILIPS klp έχουν κατηγορηματικά δηλώσει πολλές φορές οτι δεν έχουν βγάλει και δεν πρόκειται να βγάλουν ΠΟΤΕ κιτ xenon για αυτό ακριβός τον λόγο
βάση παγκόσμιας νομοθεσίας τα φώτα xenon πρέπει να συνοδεύονται με σύστημα αυτόματης ρύθμισης δέσμης αλλιώς είναι επικίνδυνα
αν έχεις πρόβλημα με την όραση σου καλό είναι να σε δει γιατρός και όχι να θέτεις σε κίνδυνο τις ζωές άλλων στον δρόμο.
αυτό που κάνεις δεν διαφέρει σε τίποτα με το να πάρεις έναν προβολέα σαν αυτό που έχει στα θέατρα και να τον κουνάς έξω από το παράθυρό σου
απο το 2010 και μετά εκτός απο αυτόματη ρύθμιση δέσμης πρέπει να έχουν και αυτόματη ρύθμιση κατεύθυνσης (δεξιά αριστερά όπως στρίβεις το τιμόνι εκτός από πάνω κάτω ανάλογα με την κλίση του αμαξώματος)
φιλικά και χωρίς παρεξήγηση πάντα!

Υ.Σ. αν ήμουν μπάτσος θα σε είχα ταράξει στην κλείσεις!