PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση μοτέρ 3φ ως 1



Malvino
05-10-10, 22:40
Χαιρετώ τη παρέα σας και ζητάω τη βοήθειά σας.

Το καλοκαίρι που μας πέρασε βρέθηκε στα χέρια μου μία τριφασική αντλία 2 ιντσών. Το πρόβλημα στην αρχή ήταν η τροφοδοσία της μιας και τριφασική παροχή δεν υπάρχει. Για δοκιμή έβαλα ένα πυκνωτή, από ένα μονοφασικό μοτέρ που υπήρχε, γύρω στα 40 με 50 μF. Αφού η δοκιμή πέτυχε δηλαδή δούλεψε το μοτέρ και ρυθμίστηκε στη σωστή φορά περιστροφής αρχίσανε οι απορίες για τις οποίες θέλω τη βοήθειά σας.
Παρακάτω παραθέτω και ένα πινακάκι (ο Θεός να το κάνει πινακάκι) με τα στοιχεία του μοτέρ.

Serie N0 000003
Tipo CE 200T-------------B
Ph3 ~ -------------------Data 03/03------------Hmax 30m
Q 50–500 L/min----------------------------------H 28-5m
2.4 KWass----------------2HP-------------------Hmin 5m
Δ230 / Υ400 V~ ---------50HZ-----------------2850RPM
7.1/4.1A----------------- μF Vc 450~ ----------IP 44

Α) τι μέγεθος πυκνωτή πρέπει να χρησιμοποιήσω (και αν είναι εύκολο να εξηγηθεί ο τρόπος υπολογισμού του);
Β) από τι βάθος μπορεί να τραβήξει νερό, σε τι ύψος μπορεί να το ανεβάσει και μέχρι τι απόσταση μπορεί να το μεταφέρει; (με μπέρδεψαν όλα αυτά τα H min και max που έχει);
Γ) τι μπορεί να σημαίνει το μF Vc 450~ ;
Δ) η συνδεσμολογία Δ-Υ έχει σημασία στην λειτουργία του ως μονοφασικό;
Ε) σαν μονοφασικό τι ισχύς είναι τώρα το μοτέρ;


Το ξέρω ότι σας ζάλισα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

xrhstosmp
05-10-10, 22:43
το μοτερ αυτο δεν ειναι καταλληλο για μετατροπη του σε μονοφασικο καθως ειναι σχεδιασμενο για ταση 400ν (Υ) . αν το συνδεσεις με πυκνωτη υπο φορτιο καποια στιγμη θα καει.

Λυκιδευς
05-10-10, 23:07
στα 220V θελεις 70μF ανα ΚW
στα 380V θελεις 20μF ανα KW
σε μονοφασικη συζευξη η ισχυς του κινητηρα ειναι 75-80% της ονομαστικης

Ηλιας Α
06-10-10, 01:45
<<Α) τι μέγεθος πυκνωτή πρέπει να χρησιμοποιήσω (και αν είναι εύκολο να εξηγηθεί ο τρόπος υπολογισμού του);>>
Πιστεύω πως ο Παναγιώτης σου έδωσε τη σωστή απάντηση
<< Β) από τι βάθος μπορεί να τραβήξει νερό, σε τι ύψος μπορεί να το ανεβάσει και μέχρι τι απόσταση μπορεί να το μεταφέρει; (με μπέρδεψαν όλα αυτά τα H min και max που έχει);>>
καλά το γράφει Hmax 30m και Hmin 5m , το Hmax είναι η δυνατότητα κατάθλιψης 30m ≈ 3 BAR , κάτω από τα 5m υπερφορτώνεται αν βεβαίως έχεις έξοδο 2 ίντσες, (*)δεδομένου ότι θα έχεις μετακίνηση νερού αρκετά περισσότερο από το μέγιστο = 500 L/min
<< Γ) τι μπορεί να σημαίνει το μF Vc 450~ ;>>δε γνωρίζω
<<Δ) η συνδεσμολογία Δ-Υ έχει σημασία στην λειτουργία του ως μονοφασικό;>>
Όχι, αναφέρεται μόνο για τριφασικό αλλά, σε βοηθά να κάνεις την επιλογή και για μονοφασικό.
<< Ε) σαν μονοφασικό τι ισχύς είναι τώρα το μοτέρ;>> έχεις από τον Παναγιώτη την απάντηση .
Κοντολογίς πιστεύω πως για μονοφ/κο θα έχεις Hmax 27m με Q 40 L/min και Hmin 4,5m με 450 L/min.
Ανάρτησε συνδεσμολογία που έκανες
(*) στραγγαλίζοντας την κατάθλιψη ώστε να διατηρήσεις μανομετρικό 5 m το οποίο αντιστοιχεί σε ≈ 0,5 BAR θα μπορέσεις να κατεβείς και κάτω από τα 5 m

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
06-10-10, 03:03
Serie N0 000003 Νούμερο σειράς
Tipo CE 200T-------------B τύπος
Ph3 ~ -3φασικο-------Data 03/03------------Hmax 30m max ύψους νερού
Q 50–500 L/min— Λίτρα ανά δευτερόλεπτο ---- H 28-5m κανονική λειτουργία ύψος νερού
2.4 KWass--ισχύς--------2HP ιπποδύναμη Hmin 5m min ύψους νερού
Δ230 / Υ400 V~ αστέρας τρίγωνο-σύνδεση-50HZ- συχνότητα ρεύματος-2850RPM στροφές κινητήρα
7.1/4.1A- ρεύμα εκκινήσεως και λειτουργιάς ανά φάση- μF Vc 450~ -IP 44 κατηγορία συσκευή εσωτερικη

Τώρα εγώ ξέρω ότι είναι 736 w ο ίππος πως έχει δώσει 2,4 kwισχύ και 2 HP?
Νομίζω ότι 70μfανά kwείναι για διπολικούς κινητήρες για τετραπολικούς 90 μf και ανάλογα τη σύνδεση έχεις φορά περιστροφείς
Η ισχύς που θα έχει ο κινητήρας στα 220vείναι 70%
Χάνεις και ροπή ( δεν θυμάμαι πόσο )
Δ) ναι πρέπει να βάλεις τις λάμες στα πηνία σε συνδεσμολογία τριγώνου
Αυτά ξέρω συγγνώμη έχω τελειώσει τη σχολή πριν 33 χρόνια

Λυκιδευς
06-10-10, 08:55
1 hp 746W δεν ειναι;

Λυκιδευς
06-10-10, 09:32
επισης να εχεις υπο ψιν οτι δεν ειναι μια μονιμη λυση αλλα μια λυση που χρησιμοποιειται λογω απουσιας τριφασικης παροχης...

Ηλιας Α
06-10-10, 15:02
1 hp 746W δεν ειναι;
Το 746 μου θυμίζει Αγγλικό άλογο, αλλά και πάλι δεν ευσταθή αυτό << 2.4 KWass----------------2HP >>;

Λυκιδευς
06-10-10, 16:38
Το 746 μου θυμίζει Αγγλικό άλογο, αλλά και πάλι δεν ευσταθή αυτό << 2.4 KWass----------------2HP >>;



προσωπικα το 2,4ΚWass δεν γωριζω τι ειναι!!!ισως να εχει να κανει με την λειτουργια της...αλλα ειμαι βεβαιος πως 1hp ειναι 746W αρα του φιλου μας ειναι 1492W η 1.5ΚW χοντρικα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
06-10-10, 17:35
Παναγιώτη εάν ήταν 1500w τότε δεν έπρεπε η ένταση λειτουργιάς να είναι 2,2 Α περίπου την ένταση τη δίνη 4,1 ? ίσως έχω χάσει κάτι . και στις λάμες των πηνίων αστέρα τρίγωνο μπορείς να τα βάλεις και με τους δυο τρόπους έχω κάνει λάθος .

Λυκιδευς
06-10-10, 17:43
βασικα μπορει να μην εχει δει καλα το ταμπελακι η να μην το γραφει καθαρα παντως για 2hp που ισχυριζεται το παιδι πως ειναι τοσο δεν βγαινει;2x746=1492;

Malvino
07-10-10, 12:11
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Το πινακάκι το έχω δει και το μεταφέρει σωστά.
Το θέμα της ισχύς του είναι κάτι που μπέρδεψε και εμένα (λόγω 2HP και 2.4 KWass) το οποίο παρέλειψα να αναφέρω στην αρχή.
Από ότι κατάλαβα η επιλογή του πυκνωτή γίνεται εμπειρικά με βάση την ισχύ του μοτέρ από κάποιο πίνακα (μιας και δεν βρήκα με ποιον τρόπο ακριβώς υπολογίζεται). Ωστόσο εγώ με ποια ισχύς θα το υπολογίσω, με αυτή των 2HP ή 2.4 KWass στο τριφασικό ή με τη μειωμένη κατά 70 – 80% του μονοφασικού;
Με τα ύψη πάλι μπερδεύτηκα. Δηλαδή μπορεί να τραβήξει νερό από 5m έως 30m βάθος;
Μέχρι τι ύψος μπορεί να το ανεβάσει; (με ενδιαφέρει για βάθος 7m και να το ανεβάζει 2,5m).

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θα καεί το μοτέρ αν λειτουργεί ως μονοφασικό;

Λυκιδευς
07-10-10, 13:47
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Το πινακάκι το έχω δει και το μεταφέρει σωστά.
Το θέμα της ισχύς του είναι κάτι που μπέρδεψε και εμένα (λόγω 2HP και 2.4 KWass) το οποίο παρέλειψα να αναφέρω στην αρχή.
Από ότι κατάλαβα η επιλογή του πυκνωτή γίνεται εμπειρικά με βάση την ισχύ του μοτέρ από κάποιο πίνακα (μιας και δεν βρήκα με ποιον τρόπο ακριβώς υπολογίζεται). Ωστόσο εγώ με ποια ισχύς θα το υπολογίσω, με αυτή των 2HP ή 2.4 KWass στο τριφασικό ή με τη μειωμένη κατά 70 – 80% του μονοφασικού;
Με τα ύψη πάλι μπερδεύτηκα. Δηλαδή μπορεί να τραβήξει νερό από 5m έως 30m βάθος;
Μέχρι τι ύψος μπορεί να το ανεβάσει; (με ενδιαφέρει για βάθος 7m και να το ανεβάζει 2,5m).

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θα καεί το μοτέρ αν λειτουργεί ως μονοφασικό;

μα το KWass δεν ξερω κατα ποσο ειναι ισχυς πρωτη φορα στην ζωη μ ακουω αυτην την μοναδα μετρησης,προτεινω εκ του ασφαλους τα 2hp(1492W) για τριφασικο ,αν βαλεις πυκνωτη τοτε πεφτει...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-10-10, 14:36
Περίμενα να απαντήσει κάποιος που θα γνώριζε περισσότερα .Ναι όντος δεν σου δώσαμε τον τύπο και σου μεταφέραμε από πίνακα τα μf του πυκνωτή γι αυτό σου ζήτησα συγγνώμη έχω να ανοίξω βιβλία κάποια χρόνια θα προσπαθήσω να το βρω εάν δεν έχει απαντήσει κάποιος .Επίσης αυτό το μf 450 που αναγράφει και δεν έχει τιμή επειδή ο κινητήρας είναι τριφασικός λειτουργώντας αστέρα τρίγωνο δεν χρειάζεται πυκνωτή για εκκίνηση μάλλον είναι για διόρθωση του συν.φ και πρέπει να αντέχει σε τάσι έως 450 v . Τώρα για την ισχύ μια και το kwass δεν συμπίπτει με τους ίππους και μιας που είπες ότι το λειτούργησες βάζοντας έναν πυκνωτή κάνε μια αμπερομέτρηση για να δούμε την πραγματική ισχύ που υποψιάζομαι ότι είναι πάνω από 2 ίππους .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-10-10, 14:44
Επίσης το ύψος του νερού που βγάζει δίνει για το βάθος που μπορεί να τραβήξει εξαρτάται από τον τύπο ( φτερωτή ) τις αντλίας εάν θες ανέβασε καμία φωτογραφία να δούμε.

Ηλιας Α
07-10-10, 15:42
<< Με τα ύψη πάλι μπερδεύτηκα. Δηλαδή μπορεί να τραβήξει νερό από 5m έως 30m βάθος;>> τα αναφερόμενα από μένα ύψη, αντιστοιχούν στη κατάθλιψη και όχι στην αναρρόφηση, καμία μα καμία αντλία δεν μπορεί να κάνει θεωρητικά αναρρόφηση μεγαλύτερη από περίπου 10m- το οποίο αντιστοιχεί σε 1 ατμόσφαιρα- πρακτικά ανώτερη αναρρόφηση που μπορεί να κάνει μια αντλία είναι 8-9 m , και αυτό επιτυγχάνεται α) με <<ποτύρη>> ή ειδική αντλία αυτόματης αναρρόφησης .
Η δική σου αντλία εκτιμώ ότι δεν ανήκει στις παραπάνω 2 κατηγορίες.
<< Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θα καεί το μοτέρ αν λειτουργεί ως μονοφασικό; >>δεν ανάρτησες ακόμη συνδεσμολογία, έχεις δυνατότητα αμπερομέτρησης ; .

Malvino
07-10-10, 21:14
Δυστυχώς δυνατότητα για μετρήσεις ή για φωτογραφίες δεν υπάρχει άμεσα. Σε περίπτωση που τα καταφέρω (αν και δεν θέλω να λύσω το μοτέρ) μία φωτογραφία της φτερωτής πώς θα βοηθούσε; Για να ξέρω πως να τη τραβήξω.
Φίλε Ηλία (μου επιτρέπεις το φίλε ε; ) η «ειδική αντλία αυτόματης αναρρόφησης» δεν ξέρω τι ακριβώς είναι (αλλά ίσως μπορώ να φανταστώ) ωστόσο η χρήση του <<ποτύρη>> δεν κάνει την αντλία να ανήκει σε κάποια κατηγορία. Το «ποτήρι» όπως το ξέρω εγώ δεν είναι τίποτα άλλο παρά από μια ανεπίστροφη βαλβίδα που μπαίνει στην άκρη της σωλήνας που είναι μέσα στο νερό προς άντληση με σκοπό να μην αδειάζει το νερό της σωλήνας όταν δεν δουλεύει το μοτέρ.
Επίσης δεν νομίζω να μην υπάρχουν αντλίες που να μην μπορούν να τραβήξουν πάνω από 10m βάθος.
Αν και το να καεί το μοτέρ δεν το ανέφερες εσύ σαν άποψη αλλά ρώτησες επί αυτού για αμπερομέτρηση, με ποια συνδεσμολογία υπάρχει περίπτωση να καεί και αν μπορείς εξήγησέ μου το;

Συγνώμη αν υπάρχει κάποιος περίεργος τόνος στα γραφόμενά μου αλλά δεν το έκανα σκόπιμα. Στην τελική να μάθω θέλω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-10-10, 22:22
Για το ποτήρι όντος βαλβίδα αντεπιστροφής νερού έχεις δίκιο όμως για τα πάνω από δέκα μέτρα βάθος έχεις άδικο μιας και στα σημεία αυτά πχ γεωτρήσεις μπαίνουν βαπτιζόμενα μοτέρ για να μπορούν να κάνουν εύκολη εισαγωγή αναρρόφηση και να πιέσουν 50 -100 μ ύψος και πάλη με ειδικές φτερωτές .Η αντλία που έχεις εσύ είναι IP 44 δεν είναι στεγανή IP 56 αλλιώς θα σου έλεγα βαλε το μοτέρ κάτω γι αυτό ζητώ φωτογραφία όλου του μοτέρ και όχι της φτερωτής. Αλήθεια από δεξαμενή η από γεώτρηση η πηγάδι την χρησιμοποιείται? Επίσης αν δεν έχουμε αμπερομετριση είναι δύσκολο μιας και τα στοιχεία δεν ταιριάζουν .όπως και ότι έχει 2 ίντσες σωλήνα πρέπει να είναι πάνω από δυο ίππους .

Ηλιας Α
07-10-10, 23:45
Δυστυχώς........... ........... στα γραφόμενά μου αλλά δεν το έκανα σκόπιμα. Στην τελική να μάθω θέλω.

<< Φίλε Ηλία (μου επιτρέπεις το φίλε ε; ) >>παρακαλώ , με τιμά ιδιαίτερα!.
<< η «ειδική αντλία αυτόματης αναρρόφησης» δεν ξέρω τι ακριβώς είναι (αλλά ίσως μπορώ να φανταστώ) >> συνήθως το μήκος της γενέτειρας του κυλίνδρου είναι κατά πολύ μεγαλύτερο των μη αυτόματου αναρρόφησης.
<< ωστόσο η χρήση του <<ποτύρη>> Το «ποτήρι» όπως το ξέρω εγώ δεν είναι τίποτα άλλο παρά από μια ανεπίστροφη βαλβίδα που μπαίνει στην άκρη της σωλήνας που είναι μέσα στο νερό προς άντληση με σκοπό να μην αδειάζει το νερό της σωλήνας όταν δεν δουλεύει το μοτέρ.>> ακριβώς
<< δεν κάνει την αντλία να ανήκει σε κάποια κατηγορία.>> σαν αντλία όχι, σα σύνολο ναι.
<< Επίσης δεν νομίζω να μην υπάρχουν αντλίες που να μην μπορούν να τραβήξουν πάνω από 10m βάθος.>> θεωρήσετε το προς παρόν δεδομένο, αλλά αν επιμένεις θα σου απαντήσω κατά μέτρο του δυνατού τεκμηριωμένα.
<< Αν και το να καεί το μοτέρ δεν το ανέφερες εσύ σαν άποψη >> αδυνατώ να έχω άποψη, αν δεν έχω συνδεσμολογία και ένταση, βεβαίως υπάρχει και ο μπακαλίστικος τρόπος ο οποίος θεωρώ δε μας τιμά σα τεχνική κοινότητα.
<< Συγνώμη αν υπάρχει κάποιος περίεργος τόνος στα γραφόμενά μου αλλά δεν το έκανα σκόπιμα. Στην τελική να μάθω θέλω.>> προς τι το συγνώμη; Και εγώ αν θέλω να μάθω τα ίδια και χειροτέρα κάνω .

FILMAN
11-10-10, 17:09
Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα...

1) Το μοτέρ αυτό είναι κατάλληλο γα σύνδεση ως 1φ. Απλώς δεν θα συνδεθεί ως Υ αλλά ως Δ. Φυσικά δεν θα δουλέψει το ίδιο καλά όπως με 3φασική τροφοδοσία.

2) Ο κανόνας επιλογής των πυκνωτών είναι όπως στο ποστ 3 για κινητήρες 3000 στροφών όπως είναι αυτός εδώ. Κατά συνέπεια χρειάζεται πυκνωτής περίπου 100μF.

3) Τα δυο ρεύματα που αναφέρονται στην πινακίδα δεν είναι ρεύμα εκκινήσεως / ρεύμα λειτουργίας, αλλά τα ρεύματα που τραβάει ο κινητήρας σε λειτουργία Δ / Υ αντίστοιχα. (Πράγματι 4.1Α επί ρίζα 3, κάνει 7.1Α)

4) Ο κινητήρας αυτός στο δίκτυο των 3 X 380V επιτρέπεται να λειτουργήσει μόνο σε Υ και όχι σε Δ.

5) Το "μF Vc 450~" προφανώς θάταν συμπληρωμένο από αριστερά με τον απαιτούμενο πυκνωτή αν το μοτέρ ήταν μονοφασικό (ένα ταμπελάκι για όλα, είπαμε να κάνουμε οικονομία! ). 450V~ θα ήταν σ' αυτή την περίπτωση η τάση του πυκνωτή λειτουργίας.

6) Δεν υπάρχει αντλία που να κάνει αναρρόφηση νερού από βάθος της τάξης των 18m ή μεγαλύτερο. Για να ανέβει το νερό 18m μέσα σε σωλήνα, πρέπει στην επάνω άκρη του σωλήνα να υπάρχει πίεση 0, δηλ. κενό. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει συσκευή που να μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερη υποπίεση.

Ηλιας Α
11-10-10, 18:19
[QUOTE=FILMAN;392019]Ας ξεκαθαρίσουμε ..............
6) Δεν υπάρχει αντλία που να κάνει αναρρόφηση νερού από βάθος της τάξης των 18m ή μεγαλύτερο.
Καλησπέρα.
Φίλιππα το θεωρητικό 10 m , πιστεύω να το θυμάμαι καλά. Πρακτικά γύρω στα 8 m.
Υ/Γ αυτά βεβαίως για πυκνότητα υγρού 1 gr /cm³ ( όσο περίπου και το πόσιμο νερό )

FILMAN
15-10-10, 12:09
Ναι, Ηλία, 18μ είναι το θεωρητικό όριο. Φυσικά οι δυνατότητες των πρακτικών αντλιών θα είναι μικρότερες.

Malvino
16-10-10, 14:39
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Ίσως στο τέλος κάτι να βγει.
Από θέμα βάθους νομίζω πως έχω καλυφθεί μιας και στην περίπτωσή μου δεν θα ξεπεράσει τα 7 μέτρα. Τώρα για τις ικανότητες κάποιου άλλου μοτέρ, δηλαδή το αν μπορεί να αντλήσει από 10 ή 18 μέτρα, δεν έχω άποψη γιατί είναι λίγο γενικό και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.
Επίσης, και εγώ πιστεύω ότι μπορώ να το χρήσιμοποιήσω ως μονοφασικό σε συνδεσμολογία τριγώνου (μιας και κανένας δεν εξήγησε γιατί δεν κάνει ή γιατί θα καεί).
@FILMAN γιατί δεν μπορεί να δουλέψει σε τρίγωνο ως τριφασικό;
Έχω βρεί ένα πυκνωτής 80μF αλλά αν είναι ανάγκη να βάλω 100μF τότε θα το κάνω. Αν έχω καταλάβει καλά ο πυκνωτής μπαίνει για να δημιουργήσει διαφορά στη γωνία της τάσης με το ρεύμα. Αν η τιμή του πυκνωτή υπερβεί ή πέσει αρκετά από την επιτρεπόμενη τιμή τι θα γίνει (όχι ότι θα το κάνω αλλά για να ξέρω);
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το πως θα μετρήσω το ρεύμα. Από όσο ξέρω το ρεύμα εκκίνησης είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το ρεύμα κανονικής λειτουργίας, θυμάται κανείς πόσες φορές μεγαλύτερο είναι; Το να συνδέσω απ’ ευθείας το πολύμετρο πέραν του ότι μπορεί να το κάψω, λόγω μεγάλων ρευμάτων, είναι επικίνδυνο και για μένα. Υπάρχει κάποιος πιο ασφαλής τρόπος;


Υ.Γ πως απενεργοποιώ τα smilies που μπαίνουν αυτόματα στο κείμενο;

Λυκιδευς
16-10-10, 14:47
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το πως θα μετρήσω το ρεύμα. Από όσο ξέρω το ρεύμα εκκίνησης είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το ρεύμα κανονικής λειτουργίας, θυμάται κανείς πόσες φορές μεγαλύτερο είναι; Το να συνδέσω απ’ ευθείας το πολύμετρο πέραν του ότι μπορεί να το κάψω, λόγω μεγάλων ρευμάτων, είναι επικίνδυνο και για μένα. Υπάρχει κάποιος πιο ασφαλής τρόπος;


Υ.Γ πως απενεργοποιώ τα smilies που μπαίνουν αυτόματα στο κείμενο;

το ρευμα εκκινησης ειναι 6 φορες το ρευμα ονομαστικης λειτουργιας του κινητηρα...μπορεις να φτιαξεις ενα πανελ ελεγχου με διακοπτικα στοιχεια και να βαλεις και αμπερομετρα βολτομετρα κτλ...

Ηλιας Α
16-10-10, 22:46
.... ... Ίσως στο τέλος κάτι να βγει.... ......
κείμενο;

Αυτό φίλε μου με βαραίνει << Ίσως στο τέλος κάτι να βγει.>> 4-5 μέλη ασχολήθηκαν με αυτό το θέμα, είχες 20 απαντήσεις! Όλοι προσπάθησαν (*) – άλλος λίγο, άλλος ποιο πολύ -να δώσουν απάντηση σε μέρος (**) απ αυτά που τους ζήτησες. Δεν αγγίζει τα όρια της αχαριστίας τα ποιο πάνω τα εντός εισαγωγικών γραφόμενα σου;.
(*) ενδεχόμενα είχες και λάθος απαντήσεις, αυτό όμως δε λέει….
(**) σου ζητήθηκαν π.χ Ι -τουλάχιστον γραμμής – που αυτό σε συνδυασμό με τη συνδεσμολογία που έχεις κάνει θα βοηθούσε κάποιον που θα ήθελε να σου απαντήσει σ΄αυτό<< Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θα καεί το μοτέρ αν λειτουργεί ως μονοφασικό;>>. Ακόμη….. <<ξαστεριά >>.

Λυκιδευς
16-10-10, 23:03
βασικα δεν μπορω να καταλαβω θες να μονιμοποιησεις το μοτερ αυτο για την δουλεια που το θες;

Ηλιας Α
16-10-10, 23:15
Αναγκάστηκα να κάνω αναζήτηση στη Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%C E%B5%CE%B9%CE%B1), απ΄όπου αντιγράφω και επικολλώ τα ποιο κάτω, για να υποστηρίξω τα στα 16 , 19 και 21 δικά μου post γραφόμενα, σχετικά με την πίεση – ύψος αναρρόφησης.
<< Πρώτος που μέτρησε την πίεση αυτή, του βάρους του αέρα, ήταν ο Εβαντζελίστα Τοριτσέλλι (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%95%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE% B6%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1_%CE%A4%CE%B F%CF%81%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B9&action=edit&redlink=1) (Evangelista Torricelli), ο οποίος και βρήκε ότι στην επιφάνεια της θάλασσας και με ορισμένες ατμοσφαιρικές συνθήκες, η πίεση του αέρα προκαλούσε την ανύψωση μια στήλης υδραργύρου (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%81%CE%B3%CF%85%CF%81%C E%BF%CF%82) (Hg) σε ύψος 760 mm, ή 76 cm, ή 30΄΄ (ιντσών), δηλαδή:
1 Atm = 760 χιλιοστά στήλης υδραργύρου = 760 mm Hg, ή
1 Αtm = 76 εκατοστά στήλης υδραργύρου = 76 cm Hg ή
1 Atm = 30 ίντσες στήλης υδραργύρου = 30΄΄ Hg.
Επειδή όμως το ειδικό βάρος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B2%CE%AC% CF%81%CE%BF%CF%82) του Hg είναι 13,6 του δε ύδατος η μονάδα, έπεται πως η πίεση 1 Atm θα ισούται με την πίεση 760 Χ 13,6 = 10333 mm = 10,33 cm = 10,33 m στήλης ύδατος.>>.
Υ.ΓΠροφανώςστααναγραφόμενα στη προτελευταία σειρά << 10333 mm = 10,33 cm >>έχει γίνει τυπογραφικό λάθος γατί… 10333 mm / 10 = 1033,3 cm

Malvino
17-10-10, 11:41
@ Ηλίας Α
Α) όπως είδες το πρώτο που έγραψα ήταν ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων. Αν αυτό δεν λέει τίποτα, τότε...
Β) το «ίσως στο τέλος κάτι να βγει» το έγραψα καλοπροαίρετα και όχι για να επικρίνω όσους μου απάντησαν, μιας και το θέμα προχωράει σε καλές βάσεις.

@ All
ΣΥΓΝΩΜΗ σε όποιον παρεξηγήθηκε.
Δεν με πειράζουν οι λάθος απαντήσεις. Στο κάτω κάτω και αυτοί μπορούν να μάθουν από αυτούς που ξέρουν. Αυτό που με πειράζει είναι όταν κάποιος υποστηρίζει μία άποψη αλλά δεν την τεκμηριώνει.

@ Λυκιδεύς
Αν μπορώ να το μονιμοποιήσω θα το κάνω.

@ Ηλίας Α
Α) Όπως είπα και σε άλλο μήνυμα το μοτέρ είναι μακριά και δεν μπορώ να κάνω αμπερομέτρηση άμεσα. Για αρχή η συνδεσμολογία θα είναι τρίγωνο. Για τον τρόπο αμπερομέτρησης έχεις καμιά ιδέα;
Β) Βρήκα τη σελίδα της Wikipedia
(http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%84%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B9%C F%81%CE%B1_(%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1),
αλλά δεν κατάλαβα πως αυτό συνδέεται με την ικανότητα αναρρόφησης της συγκεκριμένης αντλίας η οποιασδήποτε αντλίας.

Ηλιας Α
18-10-10, 08:22
<<Α) όπως είδες το πρώτο που έγραψα ήταν ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων. Αν αυτό δεν λέει τίποτα, τότε...
Β) το «ίσως στο τέλος κάτι να βγει» το έγραψα καλοπροαίρετα και όχι για να επικρίνω όσους μου απάντησαν, μιας και το θέμα προχωράει σε καλές βάσεις.>>
Ας μην το αναμοχλεύομε
<< Αυτό που με πειράζει είναι όταν κάποιος υποστηρίζει μία άποψη αλλά δεν την τεκμηριώνει.>> αν εννοείς το ύψος αναρρόφησης σου απαντώ, ότι είχες (έχεις) άλλα προβλήματα αυτό σε << μάρανε >>
.<< Για τον τρόπο αμπερομέτρησης έχεις καμιά ιδέα;>>
Aυτά που σου έγραψε ο Παναγιώτης ( Λυκιδευς (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41157) ) στο 24 post είναι σωστά, τώρα για ποιο απλά (*) , μπορείς (**) το γενικό διακόπτη του πίνακα σε θέση OFF, να συνδέσεις παράλληλα με την ασφάλεια το αμπερόμετρο να κάνεις εκκίνηση του κινητήρα , και αφού πάρει τις κανονικές στροφές, να κάνεις διακοπή από την ασφάλεια ( ξεβίδωμα ρίξιμο κατά περίπτωση ) και να έχεις την ένδειξη μόνο του Ι κανονικής λειτουργίας .
<< Βρήκα τη σελίδα της Wikipedia
(http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...AC%CE%B4%CE%B1 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%84%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B9%C F%81%CE%B1_%28%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1 )),
αλλά δεν κατάλαβα πως αυτό συνδέεται με την ικανότητα αναρρόφησης της συγκεκριμένης αντλίας η οποιασδήποτε αντλίας.>>.
Αδυνατώ να κάνω καλύτερη επεξήγηση απ΄αυτή που έκανε ο Φίλλιππας (FILMAN ) sto post 20 παρ/φος 6 με τη διαφορά αντί για 18 m βάνε 10,33 m..
(*) με μόνο κίνδυνο αν γίνει η <<στραβή >> κατά το χρόνο της μέτρησης 1/5 του min.
(**) μόνο αν είσαι γνώστης του αθλήματος.

FILMAN
20-10-10, 12:18
@FILMAN γιατί δεν μπορεί να δουλέψει σε τρίγωνο ως τριφασικό;

Γιατί όπως βλέπεις στα χαρακτηριστικά του, γράφει 230Δ 400Υ. Κατά συνέπεια σε Δ πρέπει να τροφοδοτηθεί με 230V, όχι με 400V. Αν το κάνεις θα καεί, ακριβώς όπως μια λάμπα 230V θα καεί αν την τροφοδοτήσεις με 400V.

Έχω βρεί ένα πυκνωτής 80μF αλλά αν είναι ανάγκη να βάλω 100μF (υπάρχει και 100μ) τότε θα το κάνω. Αν έχω καταλάβει καλά ο πυκνωτής μπαίνει για να δημιουργήσει διαφορά στη γωνία της τάσης με το ρεύμα. (ναι) Αν η τιμή του πυκνωτή υπερβεί ή πέσει αρκετά από την επιτρεπόμενη τιμή τι θα γίνει (όχι ότι θα το κάνω αλλά για να ξέρω); (Θα πάρεις μικρότερη ιπποδύναμη από το μοτέρ όχι απαραίτητα με μικρότερη κατανάλωση ισχύος)
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το πως θα μετρήσω το ρεύμα. Από όσο ξέρω το ρεύμα εκκίνησης είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το ρεύμα κανονικής λειτουργίας, θυμάται κανείς πόσες φορές μεγαλύτερο είναι; (Δεν είναι το ίδιο για όλα τα μοτέρ) Το να συνδέσω απΆ ευθείας το πολύμετρο πέραν του ότι μπορεί να το κάψω, λόγω μεγάλων ρευμάτων, είναι επικίνδυνο και για μένα. Υπάρχει κάποιος πιο ασφαλής τρόπος;
(Γιατί θες να μετρήσεις το ρεύμα εκκινήσεως; )

Υ.Γ πως απενεργοποιώ τα smilies που μπαίνουν αυτόματα στο κείμενο;

Και μια διόρθωση! Όπως πολύ σωστά είπε ο Ηλίας το μέγιστο βάθος για άντληση νερού είναι τα 10.33μ και όχι τα 18.18μ που θυμόμουνα εγώ (μα πώς μου ήρθε; ):001_unsure:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 12:21
Τα μοτέρ αστέρα τριγώνου λειτουργούν με διακόπτη ας/ρα τρ/νου δηλαδή ξεκινούν με αστέρα και λέμε ρεύμα εκκινήσεως και μπαίνουν σε κανονική λειτουργία σε τρίγωνο και λέμε ρεύμα λειτουργιάς για αυτό και δυο αναγραφόμενες εντάσεις .

FILMAN
20-10-10, 12:22
Το ρεύμα εκκινήσεως είναι το ρεύμα που τραβάει ο κινητήρας με μπλοκαρισμένο (ακίνητο) άξονα και όχι το ρεύμα που τραβάει σε σύνδεση αστέρα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 12:30
Και ο αστέρας τι χρησιμεύει για να ξεκινήσει το μοτέρ από σταματημένο άξονα δεν είναι και το ρεύμα εκκινήσεως το λέει η λέξη ρεύμα για να εκκίνηση από σταματημένο άξονα

FILMAN
20-10-10, 12:47
Όχι, γιατί στη σύνδεση κατά αστέρα ναι μεν το μοτέρ ξεκινάει από την ακινησία τραβώντας το ρεύμα εκκινήσεως ,αλλά αποκτάει και τις ονομαστικές στροφές, και ακόμα σε αστέρα δουλεύει. Δηλ. για το εν λόγω μοτέρ για δίκτυο 3X220V (προσοχή όχι 3Χ380V) και εκκίνηση Υ/Δ, θα έχουμε:

Ρεύμα εκκινήσεως σε Υ: περίπου 40Α (Το μοτέρ τροφοδοτείται αλλά δεν έχει αρχίσει να γυρνάει ακόμα ή γυρνάει ακόμα πολύ αργά)

Ρεύμα λειτουργίας σε Υ: 4.1Α (Το μοτέρ έχει αποκτήσει τις ονομαστικές στροφές αλλά τροφοδοτείται ακόμα σε Υ και είναι σε θέση να αποδώσει ισχύ μικρότερη της ονομαστικής)

Ρεύμα λειτουργίας σε Δ: 7.1Α (Το μοτέρ δουλεύει στις ονομαστικές στροφές και είναι σε θέση να αποδώσει την ονομαστική ιπποδύναμη)

Ηλιας Α
20-10-10, 23:01
Τα μοτέρ αστέρα τριγώνου λειτουργούν με διακόπτη ας/ρα τρ/νου δηλαδή ξεκινούν με αστέρα και λέμε ρεύμα εκκινήσεως και μπαίνουν σε κανονική λειτουργία σε τρίγωνο και λέμε ρεύμα λειτουργιάς για αυτό και δυο αναγραφόμενες εντάσεις .
<< Τα μοτέρ αστέρα τριγώνου λειτουργούν με διακόπτη ας/ρα τρ/νου >> ενδεχόμενα ναι , αλλά όχι και απαραίτητα << δηλαδή ξεκινούν με αστέρα και λέμε ρεύμα εκκινήσεως >> το ρεύμα εκκίνησης - αν αλλιώς δεν καθορίζεται – είναι το ρεύμα στον μικρότερο δυνατόν χρόνο της εκκίνησης πχ στο πρώτο msec, πράγμα αδύνατο να ανιχνευτεί με τα συμβατικά αμπερόμετρα, και δεν έχει καμία σχέση, ποια είναι η συνδεσμολογία του κινητήρα – για τον καθορισμό τι εννοούνε ρεύμα εκκίνησης -. << και λέμε ρεύμα λειτουργιάς για αυτό και δυο αναγραφόμενες εντάσεις .>> για κάνε αναθεώρηση γιατί αυτά στα εντός των τελευταίων εισαγωγικών γιατί δε σε τιμούν σαν <<εργοδηγος ηλεκτρολογος >>

Ηλιας Α
20-10-10, 23:15
Και ο αστέρας τι χρησιμεύει για να ξεκινήσει το μοτέρ από σταματημένο άξονα δεν είναι και το ρεύμα εκκινήσεως το λέει η λέξη ρεύμα για να εκκίνηση από σταματημένο άξονα
<< Και ο αστέρας τι χρησιμεύει για να ξεκινήσει το μοτέρ από σταματημένο άξονα δεν είναι και το ρεύμα εκκινήσεως το λέει η λέξη ρεύμα για να εκκίνηση από σταματημένο άξονα >>.
Η ηλεκτρολογία είναι τεχνικό μάθημα μια όχι φιλολογικό

Ηλιας Α
20-10-10, 23:39
. Δηλ. για το εν λόγω μοτέρ για δίκτυο 3X220V (προσοχή όχι 3Χ380V) και εκκίνηση Υ/Δ, θα έχουμε:....

...Ρεύμα λειτουργίας σε Δ: 7.1Α (Το μοτέρ δουλεύει στις ονομαστικές στροφές και είναι σε θέση να αποδώσει την ονομαστική ιπποδύναμη)
<< Δηλ. για το εν λόγω μοτέρ για δίκτυο 3X220V (προσοχή όχι 3Χ380V)>>Συνηθίζομε σε δίκτυα που έχομε περισσότερες της μίας επιλογες τάσης να δίνομε όλες τις τιμές
Αν εγώ αυτά << (προσοχή όχι 3Χ380V)>> τα ονομάσω 220/380 v , εσύ πως θα ονομάσεις αυτά << 3X220V >>;
<< Ρεύμα λειτουργίας σε Δ: 7.1Α >> σε τι δίκτυο (ανέφερε δυο τιμές )

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
21-10-10, 00:38
Δηλαδή ΗΛΕΙΑ εάν το συνδέσω το μοτέρ σε μόνο τρίγωνο θα ξεκινήσει γιατί δεν καταλαβαίνω

Ηλιας Α
21-10-10, 01:46
Δηλαδή ΗΛΕΙΑ εάν το συνδέσω το μοτέρ σε μόνο τρίγωνο θα ξεκινήσει γιατί δεν καταλαβαίνω
<< Δηλαδή ΗΛΕΙΑ >> να συστηθώ Ηλία με λένε << εάν το συνδέσω το μοτέρ σε μόνο τρίγωνο θα ξεκινήσει γιατί δεν καταλαβαίνω >> ναι αν έχεις δίκτυο 127/220v
Και έχει αντοχές το δίκτυο , αλλά για Ιον = 7,2 Α και << μπαχαντέλα >> να είναι το δίκτυο θα αντέξει