PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για επιλογή τηλεόρασης



FonLibe
08-10-10, 14:57
Γεια χαρα σε όλους
Μου καηκε η τηλεόραση και πάω για καινούρια.
Όποιος έχει γνώμη τεκμηριωμένη, περιμένω απόψεις!

Είμαι στο εξής δίλημμα:

Επειδή δεν θέλω να ξεπεράσω το 1000ρικο, από μια εντελώς πρόχειρη έρευνα που έχω κάνει, ειδα οτι μπορώ να πάρω είτε διάφορες μάρκες 32ρες LED, είτε απλές LCD μέχρι σχεδόν 50 ίντσες! ( ο κωτσόβολος έχει μια philips 47αρα 777 ευρώ!).

Αξίζει η διαφορά τιμής προκειμένου για LED?? Δεν είμαι φανατικος τηλεορασάκιας..

Λυκιδευς
08-10-10, 15:06
η τεχνολογια εξελισσεται οποτε δεν ειναι αναγκη να κανεις ενα μεγαλο εξοδο απο την στιγμη που λες πως δεν εισαι και τηλεορασακιας...πιστευω πως μια 32'' αντε 37'' θα ειναι μια χαρα
http://www.skroutz.gr/s/266248/Toshiba-32LV733DG-32%22.html
http://www.skroutz.gr/s/266059/Philips-32PFL3605H-32%22.html
αυτη ειναι παρα πολυ καλη...
http://www.skroutz.gr/s/260595/Philips-37PFL5405H-37%22.html

Λυκιδευς
08-10-10, 15:29
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169424

navar
08-10-10, 15:52
απλά μακριά απο Plasma ! απο ποιότητα εικόνας μπάζουν !

stom
08-10-10, 15:55
Μαλλον το αντιθετο θελεις να πεις.....

Λυκιδευς
08-10-10, 15:56
απλά μακριά απο Plasma ! απο ποιότητα εικόνας μπάζουν !

βασικα γιατι το λες αυτο;

navar
08-10-10, 16:01
όσες πλασμα είδα δεν ξετρελάθηκα με καμία απο θέμα ποιότητας εικόνας !
άλλωστε δεν είναι τυχαίο που είναι αρκετά φθηνότερες απο τις LCD

stom
08-10-10, 17:17
Θα ελεγα να το ψαξεις λιγακι περισοτερο το θεμα και μαλλον θα αναθεωρησεις αποψεις...
Το οτι ειναι φτηνοτερες δεν εχει να κανει με την ποιοτητα τους σε καμμια περιπτωση

Λυκιδευς
08-10-10, 17:27
παντως γενικοτερα συμφωνουμε οτι με 500 ευρω περνεις παρα πολυ καλη τηλεοραση...;

navar
08-10-10, 17:33
και με 400 παίρνεις .. πολύ καλή 32αρα !!!

stom ναι θα το ψάξω μιας και είμαι στην διαδικασία να πάρω μια μεγαλούτσικη για το σαλόνι/καθιστικό λόγω γενικής ανακαινίσεις του σπιτιού !

Λυκιδευς
08-10-10, 17:49
και με 400 παίρνεις .. πολύ καλή 32αρα !!!

stom ναι θα το ψάξω μιας και είμαι στην διαδικασία να πάρω μια μεγαλούτσικη για το σαλόνι/καθιστικό λόγω γενικής ανακαινίσεις του σπιτιού !

κοιτα απο αυτες που του εχω προτεινει του παιδιου την τριτη και πες μου!!!

navar
08-10-10, 21:20
δεν θα έπαιρνα ποτέ philips ή sony !!!
μην ρωτάτε πως και γιατί ! δεν της πάω μία !!!!

θα ήμουν χαρούμενος αν ο Stom έκανε μια περαιτέρω αναλυση περι Plasma VS LCD

Λυκιδευς
08-10-10, 21:30
δεν θα έπαιρνα ποτέ philips ή sony !!!
μην ρωτάτε πως και γιατί ! δεν της πάω μία !!!!
μα γιατι ειναι πολυ αξιοπιστες και ακριβες αλλα η philips μ αρεσει πολυ!!!

θα ήμουν χαρούμενος αν ο Stom έκανε μια περαιτέρω αναλυση περι Plasma VS LCD

συμφωνω να ξερουμε και τι αγοραζουμε

pol465
08-10-10, 22:51
καλησπερα. προσφατα εκανα μια αγορα τηλεορασης samsung 32'' led. η συγκεκριμενη εκτος που εχει αποκωδικοποιητή mpeg2 & mpeg4 εχει και 2 θυρες usb.
δοκιμασα διαφορους τυπους αρχειων. όπως vob, avi, divx, xvid, wmv, mkv. επαιξε ολα τα αρχεια που δοκιμασα. ανοιγει ακομα και αρχεια υποτιτλων srt αρκει να ειναι ιδιο το ονομα με αυτο του βιντεο. χρειαζεται μονο μια μικρη ρυθμιση στο μενου για να παιξει την Ελληνικη γραμματοσειρα. εχει και αλλαγη μεγεθους της γραμματοσειρας, μικρη, μεσαια και μεγαλη.
να σας πω ομως οτι πριν, ειχα παρει μια 40αρα lcd και υποστηριζε τα ιδια αρχεια. η τιμη της ηταν γυρω στο 500ρικο. την επεστρεψα ομως και πηρα 32led λογω της αποστασης θεασης. φυσικα, πληρωσα ομως παραπανω την led.
η εικονα της ειναι απιστευτη ειδικα οταν παιζει αρχεια mkv HD. (μπορεις να διακρινεις ακομα και την υγρασια στο τριχωμα της αρκουδας) ;).....
το μοντελο αν σας ενδιαφερει, θα το ποσταρω μολις γυρισω, διοτι αυτη την στιγμη λειπω.
την αγορασα απο τα multirama. εχεις δικαιωμα το επιστροφης σε μια εβδομαδα και αλλης αγορας.

Λυκιδευς
08-10-10, 22:54
ανεβασε και το μοντελλο να δουμε και φωτογραφια...

stom
09-10-10, 11:52
Το θεμα plasma εναντιον lcd θελει πολλες σελιδες για να αναλυθει, αλλα συνοπτικα..
1. Μοναδικη λυση πανω απο 50inch
2. Οι led ειναι lcd με φωτισμο απο led αντι για ccfl λαμπες... Για λογους marketing πλασσαρονται ως καλυτερες.
3. Οι lcd/led ειναι προιόντα σε διαρκη εξελιξη, χωρις να εχουν ακομα κατασταλαξει καπου.. αντιθετα οι plasma ειναι πλεον ωριμες.
4. Οι πλασμα του 2003 δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με τις σημερινες.
5. Για τηλεοπτικο σημα, οι plasma συγχωρουν περισσοτερο την κακη ποιοτητα..
6. Οι led/lcd εχουν "πλακάτα" εντονα χρωματα, κατι που σε περιβαλλον μαγαζιων με καμποσα kw φωτισμου γυρω γυρω τις κανει να δειχνουν εντυπωσιακες.
Σε συνθηκες φυσιολογικου σαλονιου ομως τα πραγματα αλλαζουν τρελλά. Οι led/lcd εχουν εικονα που δειχνει πολυ πιο αφυσικη
7. Τα προβληματα με "στρωσιμο", μονιμες σταμπες και διαρκειας ζωης στις πλασμα εχουν λυθει.
8. Οι led/lcd πασχουν απο προβληματα κυριως στη κινηση και στην αποδοση του μαυρου αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.
9. Οι led ειναι εξαιρετικα ακριβες τι στιγμη που η παραγωγη τους ειναι φτηνότερη.. (τα led ειναι φτηνοτερα απο τις ccfl) και οι λεπτες οθονες κοστιζουν κατασκευαστικα λιγοτερο.
10. Η ελαφρα μεγαλυτερη καταναλωση των πλασμα, για να εξισσοροπησει τη διπλασια και βαλε τιμη των led ξεπερναει τα 10 χρονα.

Και τελος για οποιον βλεπει απο 2-3 μετρα οτιδηποτε αλλο εκτος απο ειδησεις, οι 42 ιντσες ειναι η ελαχιστη τηλεοραση που χρειαζεται..
Οσο για τα περι full hd και hd ready... στα 3 μετρα η διακριτικη ικανοτητα του ματιου θελει πανω απο 42 inch για να καταλαβει τη διαφορα...
Για οποιον εχει ορεξη να διαβασει 130 σελιδες παντως....


http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=986


Μην πεφτετε θυματα του Marketing που εχει καταφερει να πουλαει κατι χειροτερο ακριβοτερα... Πιστεψτε τα ματια σας.
Και βεβαια δυσκολα πωλητης σε καταστημα θα σας πει οτι μια plasma με τα μισα λεφτα ειναι καλυτερη απο την led που σας προτεινει.
Μην ξεχνατε οτι πληρωνεται με ποσοστά.
Επισης, αν δεν υπαρχουν διαθεσιμα τηλεκοντρολ, ειναι σχεδον σιγουρο οτι διαφορες ρυθμισεις ειναι επιτηδες στο τερμα...

ΥΓ Ημουν και γω ενθερμος οπαδος των Led... μεχρι που εκανα συγκριτκη δοκιμή....

pol465
14-10-10, 17:30
Samsung UE32C6000RW

Εδώ έχει τα χαρακτηριστικά της. (http://www.digikaubamaja.ee/electronics/televisions/led-tv/ue32c6000rw.html?___store=eng&___from_store=est)

Δεν κατάφερα να την βρω στο official site της samsung

BESTCHRISS
04-11-10, 22:01
εγω προτεινω sony η lg
τα βασικα που πρεπει να προσεξεις ειναι η γωνια θεασης ιδανικη 178 μοιρες οριζοντιο και στο καθετο
και την φωτεινοτητα της οθονης και φυσικα να παιζει MPEG4/H.264
full hd χρησiμευει μονο αν εχει blu-ray dvd
οσο για τις led τσαπα λεφτα νεα τεχνολογια επιφυλακτικος ειμαι προς το παρον

status
05-11-10, 00:08
καλησπερα φιλοι μου ενδιαφερομαι και εγω για αγορα tv γυρω στα 600ε διαθετω θελω τα φωτα σας ευχαριστω πολυ

BESTCHRISS
06-11-10, 13:32
εγω αγορα αυτη πριν απο 5 μηνες με 444Ε
http://www.sony.gr/product/t32-v-series/kdl-40v5500

Πετρος Πετριδης
06-11-10, 22:03
Πήγα σ' ένα κατάστημα που είχε εκπτώσεις ως σήμερα να δω πού είναι οι τιμές.
Όλες οι τηλεοράσεις (εκτός από ένα μοντέλο SHARP που ήταν γιαπωνέζικη), ήταν προέλευσης Τουρκίας οι μικρές και οι άλλες από Ουγγαρία Τσεχία Πολωνία κλπ.

Λυκιδευς
06-11-10, 22:08
Πήγα σ' ένα κατάστημα που είχε εκπτώσεις ως σήμερα να δω πού είναι οι τιμές.
Όλες οι τηλεοράσεις (εκτός από ένα μοντέλο SHARP που ήταν γιαπωνέζικη), ήταν προέλευσης Τουρκίας οι μικρές και οι άλλες από Ουγγαρία Τσεχία Πολωνία κλπ.

Σε παραξενεψε;

Πετρος Πετριδης
06-11-10, 22:27
Σε παραξενεψε;
Όχι απλά το θέτω ως παράμετρο.
Ξέχασα είχε και μία κινέζικης προέλευσης.

status
07-11-10, 00:13
καλησπερα φιλε μου μηπως μπορει να μου πεις το καταστημα ευχαριστω πολυ

KarlBarks
07-11-10, 01:19
αμα παρεις philips να εχει ambilight μετραει !