PDA

Επιστροφή στο Forum : Τακτικούς ελέγχους τύπου 'ΚΤΕΟ' ζητά σύλλογος ραδιοερασιτεχνών



GeorgeVita
11-10-10, 10:07
Στην πρόσφατη 'Δημόσια Διαβούλευση επί του Σχεδίου του Νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών Σταθμών Ασυρμάτου' με σκοπό την 'βελτίωση και επικαιροποίηση' της νομοθεσίας έρχεται ένα σύλλογος να προτείνει τον τακτικό έλεγχο του ραδιοεξοπλισμού εκπομπής! Συγκεκριμένα προτείνει την αλλαγή του άρθρου 19.4 (http://www.opengov.gr/yme/?p=329) από:


Άρθρο 19 – Ραδιοερασιτεχνικός εξοπλισμός
4. Ο κάτοχος του σταθμού ή ο υπεύθυνος λειτουργίας του, οφείλει να συντηρεί τον ραδιοεξοπλισμό του σταθμού συμπεριλαμβανομένων και των απαραίτητων παρελκομένων του και να λαμβάνει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια και τη σωστή λειτουργία του σταθμού.

Σε:



Άρθρο 19 παρ.4
Σχόλια: Στην παρούσα παράγραφο πρέπει να ορίζεται η ελάχιστη υποχρεωτική περίοδος ελέγχου του ραδιοεξοπλισμού εκπομπής ως προς την ακρίβεια του από αδειοδοτημένο ραδιοτεχνικό εργαστήριο και λήψη σχετικής βεβαίωσης ότι τα όργανα ελέγχου έχουν εξεταστεί ως προς την ακρίβεια μέτρησης τους από εγκεκριμένο μετρολογικό εργαστήριο.

Μήπως υπάρχουν συγκοινωνούντα δοχεία μεταξύ συλλόγων και εργαστηρίων διακρίβωσης;
Μήπως πρέπει ο ραδιοερασιτέχνης να έχει ήδη πτυχίο μετρολογίας; :cursing:

Φιλικά,
Γιώργος

antonis_p
11-10-10, 11:35
μια χαρά τα λέει...

ξέρεις πόσα μηχανήματα θα προκύψουν που θα εκπέμπουν εκτός ορίων συχνοτήτων της άδειας ραδιοερασιτέχνη
και εκτός ορίων συχνοτήτων των προδιαγραφών του μηχανήματος;

GeorgeVita
11-10-10, 12:56
μια χαρά τα λέει...

ξέρεις πόσα μηχανήματα θα προκύψουν που θα εκπέμπουν εκτός ορίων συχνοτήτων της άδειας ραδιοερασιτέχνη
και εκτός ορίων συχνοτήτων των προδιαγραφών του μηχανήματος;

Γειά σου Αντώνη, δεν συμφωνώ καθόλου!
Νόμοι υπάρχουν. Περιγράφουν τις προδιαγραφές, τις διαδικασίες ελέγχου και τα πρόστιμα. Ας εφαρμοστούν.

Επιπλέον νόμοι με πρόσθετα 'χαρτιά' (η 'συγχωροχάρτια') και €-συνδρομές για τον έλεγχο τι θα προσφέρουν; Οποιος έχει πειραγμένο πομποδέκτη θα τον πάει για έλεγχο; Θα έχει ο καθένας δηλωμένο/ελεγμένο ένα μηχάνημα και όλα τα άλλα χύμα. Να επιστρέψουμε και στις άδειες κατοχής με πρόσθετο τον τεχνικό έλεγχο;

Και όλα τα παραπάνω προτείνονται από σύλλογο ραδιοερασιτεχνών;
Μάλλον υπερβάλλον ζήλος, κλαδική διεκδίκηση ή συλλογική αντεκδίκηση μου μοιάζει.

Φιλικά,
Γιώργος

antonis_p
11-10-10, 13:43
Γειά σου Αντώνη, δεν συμφωνώ καθόλου!
Νόμοι υπάρχουν. Περιγράφουν τις προδιαγραφές, τις διαδικασίες ελέγχου και τα πρόστιμα. Ας εφαρμοστούν.

Επιπλέον νόμοι με πρόσθετα 'χαρτιά' (η 'συγχωροχάρτια') και €-συνδρομές για τον έλεγχο τι θα προσφέρουν; Οποιος έχει πειραγμένο πομποδέκτη θα τον πάει για έλεγχο; Θα έχει ο καθένας δηλωμένο/ελεγμένο ένα μηχάνημα και όλα τα άλλα χύμα. Να επιστρέψουμε και στις άδειες κατοχής με πρόσθετο τον τεχνικό έλεγχο;

Και όλα τα παραπάνω προτείνονται από σύλλογο ραδιοερασιτεχνών;
Μάλλον υπερβάλλον ζήλος, κλαδική διεκδίκηση ή συλλογική αντεκδίκηση μου μοιάζει.

Φιλικά,
Γιώργος

Γιώργο έχω αγοράσει καινούρια σχεδόν όλους τους πομποδέκτες που είχα κατά καιρούς στην κατοχή μου.
Αν και έχω σταματήσει πλέον να αγοράζω, τον τελευταίο καιρό
ήρθαν στην κατοχή μου δύο νέα μηχανήματα.
Ήταν και τα δυο ξεκλείδωτα χωρίς εγώ να το ζητήσω!!!
Αποφασίζουν εκεί στις αντιπροσωπείες να κάνουν την "παρανομοποίηση" δώρο στους πελάτες
προφανώς γιατί σχεδόν όλοι το ζητούν !!!!

Τέλος δεν βλέπω τίποτα κακό στο να επιστρέψουμε και στις άδειες κατοχής.
Εκτός από τις μειωμένες πωλήσεις των dealers δεν βλέπω κάτι αρνητικό.

Γιώργος 231
11-10-10, 13:46
Αγαπητοί φίλοι,
Αν και δεν έχω άδεια ρ/ε, νομίζω πως ένα τέτοιο μέτρο, κατ ουσία , και να εφαρμοστεί, δεν θα υπάρξει καμία αλλαγή στο «φάσμα»
Ας σας εξηγήσω το γιατί.
Οι Ρ/Ε, οι οποίοι εκπέμπουν εις γνώση τους, εκτός ορίων, θα στέλνουν για διακρίβωση ένα μικρό «καθαρό» φορητό v/u …. Αρα θα έχουν το οκ του εργαστηρίου, και από εκεί και πέρα ΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ….. τρίχες.
Οσοι δεν γνωρίζουν ότι το μηχάνημα τους δουλεύει εκτός ορίων …. όταν θα αρχίσουν να πληρώνουν τα πχ 50ρικα για τους ελέγχους, ακόμα και αυτοί, θα αγοράζουν κάθε χρόνο ένα καινούριο v/u, για να αποφεύγουν τους πολυδάπανους ελέγχους.
Ακόμα και στο ΚΤΕΟ, τα καινούρια ΙΧ, δεν περνάν άμεσα από έλεγχο.
Με δυο λόγια, όσο δεν υπάρχουν έλεγχοι και αυτοψίες, στις βάσεις εκπομπής, για τους εκτός ορίων λειτουργούντες …. Ακρη δεν θα βρεθεί ….
Τελικώς, δεν είναι μόνο η κυβέρνηση που προσπαθεί να δημιουργήσει ¨κίνηση χρημάτων» με λάθος τρόπο, είμαστε και εμείς οι μη ορθά σκεπτόμενοι.

ΥΓ
Η σκέψη αυτη ('ελεγχος τύπου κτεο) εχει ΑΠΟΛΥΤΗ λογική, στους αναμεταδότες

TSAKALI
11-10-10, 15:27
Και οι ιδιοκατασκευες θα περνανε απο "κτεο", η θα απαγορευονται ?
αν περνανε θα εχουν και σειριακο αριθμο?
θα απαγορευονται και οι δεκτες που λειτουργουν εκτος οριων?
ποια χωρα το εχει εφαρμοσει ηδη αυτο?

Ακρίτας
11-10-10, 15:37
Περίεργη η πρόταση του συλλόγου. Οι ραδοερασιτέχνες (νόμιμοι) δεν έχουν λόγο να εκπέμψουν εκτός ραδιοερασιτεχνικών περιοχών και αντίθετα έχουν κάθε λόγο να φροντίζουν τα μηχανήματά τους σύμφωνα με το νόμο. Από την άλλη μεριά πώς θα ελεγχθούν τα μηχανήματα που βρίσκονται στη κατοχή μη αδειούχων; Αν ήθελαν να ελέγξουν τις εκτός επιτρεπτού φάσματος εκπομπές θα επανέφεραν το μέτρο της άδειας κατοχής.

Γιώργος Ανώνυμος
11-10-10, 15:58
Προσωπική μου άποψη το θέμα δεν θα πρέπει να τίθεται σε επίπεδο περιορισμού-ελέγχου δηλαδή αρνητικά αλλά σε επίπεδο δεοντολογίας δηλ. θετικά κατανοώντας τις αρχές λειτουργίας των μηχανήματων ραδιοερασιτέχνη βάσει του κανονισμού του ραδιοερασιτέχνη και όλων των άγραφων νόμων της ευπρέπειας, κάτι σαν ground rules της επικοινωνίας. Επίσης μη συγχέουμε τη διακρίβωση με την πιστοποίηση. Η πρώτη αποτελεί έλεγχο της ακρίβειας στην λειτουργία των διατάξεων (π.χ. η συχνότητα εκπομπής είναι αυτή που αναγράφεται στην οθόνη του μηχανήματος ή το φίλτρο αποκοπής της 3ης αρμονικής λειτουργεί ως πρέπει) και άλλο η πιστοποίηση της λειτουργίας του μηχανήματος στο εγκεκριμένο φάσμα! Πάντως επειδή πάντα υπερτερεί ο Ελληνικός τρόπος σκέψης όσο καλοπροαίρετοι και να είμαστε, εμένα με βάζει σε σκέψεις περίεργες...

Καλό απόγευμα!

SIERA
11-10-10, 18:56
Καταρχην οι ποιο πολυ συλλογοι ειναι ενταγμενη στην πολιτικη προστασια και τα μελοι τους...[ομαδες εκτακτων αναγκων]εγω θα θεσω ενα απλο παραδειγμα σε περιπτωση εκτακτης αναγκης λοιπον πως θα συνεργαστουν με της δημοσιες υπηρησιες αν θελουν ελενχο στα μηχανηματα και κλειδωμα????

Περα απο αυτο καλο θα ηταν να εφαρμοζοταν πραγματικα για να συμαζευτουν και κατι σκορπομηχανηματα που παταν 144.000 και ακουγονται 145600 αλλα και παλι ειναι ακατορθωτο και ειναι και δωρο αδωρο παλι θα υπαρχουν κενα παλι θα παμε σε κανενα γνωστο κτλ....

antonis_p
11-10-10, 20:12
Καταρχην οι ποιο πολυ συλλογοι ειναι ενταγμενη στην πολιτικη προστασια και τα μελοι τους...[ομαδες εκτακτων αναγκων]

προκειμένου να παίρνουν επιχορηγήσεις και δωρεές ....

GeorgeVita
11-10-10, 20:49
...σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης λοιπόν πως θα συνεργαστούν με της δημόσιες υπηρεσίες αν θέλουν έλεγχο στα μηχανήματα και κλείδωμα;
Σίγουρα γι'αυτή την περίπτωση θα υπάρχει κάποιο σχέδιο και ένας 'αρχηγός' της ομάδας θα λειτουργεί σε συνεργασία με χειριστή της δημόσιας υπηρεσίας. Δε νομίζω να μπαίνουν όλοι σε όλες τις συχνότητες αδιακρίτως.

Πάντως νομίζω ότι η ουσία πρέπει να είναι στο 'ραδιοερασιτέχνης' και όχι στο 'σύλλογος' ή το 'απαγόρευε εσύ και βλέπουμε'.

Πολύ σημαντική και η αναφορά στις ιδιοκατασκευές. Ο ραδιοερασιτέχνης τυπικά και ουσιαστικά πρέπει να ιδιο-κατασκευάζει για να αυτο-εκπαιδευτεί:


3. «Υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη» ή «υπηρεσία ερασιτέχνη»: Υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη επιχειρήσεων βοήθειας σε περιπτώσεις καταστάσεων έκτακτης ανάγκης και καταστροφών που διεξάγεται από ερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα κατάλληλα εξουσιοδοτημένα που ασχολούνται με τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό και χωρίς οικονομικό όφελος.

Αν ήταν να απαγορεύσουμε (ρητορική τοποθέτηση) θα'πρεπε να ξεκινήσουμε από την απαγόρευση χρήσης εξοπλισμού μαζικής παραγωγής και όχι το αντίθετο. Στην περίπτωση που πάει κάτι λάθος κατά την εκπομπή υπάρχουν 'ανταποκριτές' που ενημερώνουν το χειριστή. Δεν υπάρχει διαρκής εκπομπή στα τυφλά αλλά συνήθως περιορισμένης διάρκειας (PTT) με σχεδόν άμεση ενημέρωση για την ποιότητα της επικοινωνίας. Εκτός αυτού 'κατόρθωμα' είναι να κάνω μακρινή ζεύξη με μικρή ισχύ και όχι 'τάπωσέ τα όλα'.

Φιλικά,
Γιώργος

Τρελός Επιστήμονας
11-10-10, 21:46
Από τη στιγμή που κάποιος είναι ραδιοερασιτέχνης και έχει τα νόμιμα δικαιολογητικά ,είναι υποχρεωμένος να συμμορφώνεται με τις νομικές διατάξεις, όπως αυτές θα έχουν διαμορφωθεί τότε. Πέρα από αυτό, η υποχρέωση για "ΚΤΕΟ" των συσκευών και πρόσθετες υποχρεώσεις από την πλευρά των ραδιοερασιτεχνών μου φαίνεται ότι προσπαθεί να καλύψει αδυναμίες των Υπηρεσιών. Αν κάποιος είναι ραδιοερασιτέχνης, γιατί να πρέπει να αποδεικνύει ότι "δεν είναι ελέφαντας" σύμφωνα με την ελληνική λογική; Γιατί να μην αναλάβουν δράση τα ραδιογωνιόμετρα και οι Υπηρεσίες και να καθαρίσουν το τοπίο από την παρανομία; Δική τους δουλειά είναι και όχι ημών των ραδιοερασιτεχνών. Μου θυμίζει τα κακώς κείμενα του ελληνικού φορολογικού συστήματος. Ο συνεπής που δηλώνει τα πάντα χαρατσώνεται και επιβαρύνεται και ο πονηρός που φοροδιαφεύγει με υπεράκτιες εταιρείες κλπ ανταμείβεται με πολύ πλούτο (οι πολιτικοί μας είναι ένα τυπικό παράδειγμα). Μήπως θα έπρεπε να επαναφερθεί η αρχαία χωροφυλακίστικη διάταξη που όριζε ότι αν στην αντίληψη ενός ραδιοερασιτέχνη υποπέσει ένας παράνομος ραδιοσταθμός, τότε είναι υποχρεωμένος να το καταγγείλει; Αν θέλει να το καταγγείλει, μπορεί ελεύθερα αλλά επαναλαμβάνω ότι η δίωξη των παρανόμων είναι δουλειά των αρχών και των υπηρεσιών!

Γιώργος 231
11-10-10, 22:37
Προσφατως, ανανεωσα την αδεια cb, που ειχα βγαλει πριν απο 10 χρονια.
Το cb που εχω, ειναι προδιαγραφων cept (ή καπως ετσι) και διαθετει και διαμορφωση ssb.
Λογω προδιαγραφων cept, εχω αδεια, η οποια ομως αναφερει οτι η συσκευη μου διαθετει
διαμορφωση ΑΜ & FM ....

Mε απλα λογια, αν μου κανουν ελεγχο (λεμε τωρα), το cb μαρκας president, τυπου Τζακσον, με αριθμο σειρας μπλα μπλα μπλα,
στο οχημα ταδε, και εγω, με διακριτικο αριθμο κλησης μπλα μπλα .... , που ολα τα παραπανω ΤΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ,
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ! ! ! ! ! !

Τρελός Επιστήμονας
11-10-10, 22:58
Μια ζωή τέτοια ρωμέικη νοοτροπία, γιαυτό δεν πάει τίποτε μπροστά. Οι βασικοί περιορισμοί της άδειας CB είχαν τεθεί παλιά από το Βαρδινογιάννη που είναι μεγάλη εξουσία για να αγνοηθεί και που χρησιμοποιούσε τη δεκαετία του 70 το CB σαν προσωπικό του κινητό τηλέφωνο. Ας μην ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή διάφορες υπηρεσίες είχαν βαρύνουσα γνώμη για τους περιορισμούς mobile κλπ στο ραδιοερασιτεχνισμό. Ακόμη και σήμερα στο CB απαγορεύονται οι σταθμοί βάσης στην Ελλάδα, λες και αυτό είναι το πρόβλημα, λες και το CB κατασκευάστηκε αποκλειστικά για αυτοκίνητα. Τέλος πάντων, ας δούμε πως θα προσαρμοστεί το (πρώην) ΥΜΕ με τις ντιρεκτίβες της ΕΕ.

Ώρες ώρες όταν ακούω για τις νομικές διατάξεις του ραδιοερασιτεχνισμού και του CB αισθάνομαι λες και... μόλις πρόσφατα αυτοκτόνησε ο ασυρματιστής και πράκτορας Βαβούδης μέσα στην κρύπτη του στο Μοσχάτο όπου επικοινωνούσε με το λεγόμενο "Σιδηρούν Παραπέτασμα", αφού τον κυνηγούσε στρατός και αστυνομία, αφού πρώτα έκαψε τους κώδικες του ΚΚΕ... Λες και η αστυνομία μόλις συνέλαβε για αντεθνική δράση ομάδα ραδιοερασιτεχνών με ασυρμάτους και παλμογράφους που νόμιζαν (οι αστυνομικοί) ότι ήταν ραντάρ... (πραγματικά ιστορικά περιστατικά των δεκαετιών 40-50 που στιγμάτισαν στα μάτια των αρχών τους ραδιοερασιτέχνες). Έλεος ρε παιδιά, στον 21ο αιώνα βρισκόμαστε (ή μήπως όχι)!

GeorgeVita
12-10-10, 00:10
Το θέμα του ραδιοεξοπλισμού για τα CB είναι λίγο διαφορετικό επειδή ο χρήστης δεν απαιτείται να έχει τεχνικές γνώσεις. Στη νομοθεσία όμως προβλεπόταν σαφέστατα ότι μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ιδιοκατασκευή. Αν δεν ήσουν σε θέση να φτιάξεις το σχέδιο ή να κάνεις απλούς ελέγχους ο νόμος παρέπεμπε σε τεχνίτη (σίγουρα δεν είχε αναφορά σε calibrated spectrum analyzer). Αυτό το νόμο έψαχνα χθες και έπεσα πάνω στη 'διαβούλευση'.

Τα SSB σε μερικές ευρωπαϊκές χώρες επιτρέπονταν πάντα. Ισως επόμενη ρύθμιση θα εξομαλύνει τις διαφορές. Προς το παρόν υπάρχει ο 'Πίνακας κατανομής συχνοτήτων' ο οποίος προδιαγράφει χρήση CB AM/DSB/SSB στις γνωστές συχνότητες:

16182

Κάτω αριστερά στον πίνακα έβαλα τους τίτλους των προτύπων:
ETS 300 135 = AM (από λάθος αναγράφει 'Angle' αντί 'Amplitude')
ETS 300 433 = DSB, SSB

Φιλικά,
Γιώργος

Τρελός Επιστήμονας
12-10-10, 10:12
Το "Angle Modulated" μάλλον παραπέμπει σε διαμόρφωση FM (ή την παρόμοια PM) που είναι ο κανόνας πλέον στο CB και όχι στο απαρχαιωμένο AM. Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες το CB λειτουργεί με διαμόρφωση FM πλέον.

GeorgeVita
12-10-10, 10:20
Το "Angle Modulated" μάλλον παραπέμπει σε διαμόρφωση FM (ή την παρόμοια PM)...
Οχι το έχω ελέγξει. Υπάρχουν πολύ περισσότερα διορθωτικά κείμενα από 'angle' σε 'amplitude' που κατέβασα παρά ο βασικός νόμος.

Πηγή μου για εύρεση νομοθεσίας το http://eur-lex.europa.eu/

Φιλικά,
Γιώργος

Γιώργος 231
12-10-10, 11:20
Αγαπητοι φιλοι,
το θεμα δεν ειναι, πως αναφερουν την fm ή την ΑΜ Διαμορφωση,

Το θεμα ειναι, πως υπαρχει ενα μπαχαλο γενικως.

και ερωτω.
Αν γινει δεκτο, αυτο με το ΚΤΕΟ, και αν επεκταθει πχ και στα CB....
Η δικια μου συσκευη, που εχει μεν αδεια, που πληρη τις εοκικες προδαγραφες, και που διαθετει μια διαμορφωση η οποια
για το Ελληνικο δημοσιο ειναι παρανομη (για την κατηγορια CB) , ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ?
Τι θα γραψει ο τεχνικος στο φυλλο ελεγχου ?
Οτι η συσκευη λειτουργει σωστα και δεν διαθετει διαμορφωση SSB ?
Γιατι, αν γραψει, οτι διαθετει .... τοτε .... κακως η συσκευη αυτη, αδειοδοτηθηκε.

Δυστυχως οι αρχες, πρεπει να δινουν αδεια στους πομποδεκτες CB της κατηγοριας cept, η οποια κατηγορια περιλαμβανει και τα ssb,
Διαμορφωση που το ελληνικο δημοσιο, την απαγορευει ....

ΑΑΑΑ ΡΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ¨ΚΤΕΟ¨ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ . . . . . ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΛΙΔΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ

ΥΓ
και τωρα λεει, ζητατε (ως συλλογος) να περνανε οι συσκευες των Ρ/Ε, ελεγχο.
Θα βγαλετε με τα δαχτυλακια σας τα ματακια σας.

POWERFUL
15-10-10, 16:28
Πολύ ωραία αυτά τα λόγια για έλεγχο από τους συλλόγους !!! ξεχάσατε ότι τους συλλόγους τους πληρώνουν τα μέλη !!!
Φανταστείτε να σταματήσουν να πληρώνουν την συνδρομή; Ο Έλληνας φορολογούμενος δεν αντέχει άλλο!!!:cursing:
Όλα τα αναφέρατε αλλά δεν αναφέρατε τι θα γίνει με τα linear του 1kw - 2kw ;:biggrin:
Το ξεκλείδωμα τους μάρανε!:001_tt2:

kostas30
15-10-10, 17:12
ποιο 1 & 2 kw 5 , 10 θες να πεις

Τρελός Επιστήμονας
15-10-10, 23:47
Όσο τα kW μεγαλώνουν, τόσο ξεφεύγουμε από το ραδιοερασιτεχνισμό και πηγαίνουμε προς τις... κοκορομαχίες!

lepouras
27-03-11, 21:35
καταρχήν από το 2002 και μετά έχει αλλάξει ο νόμος και επιτρέπετε να είναι ξεκλείδωτο το μηχάνημα . δεν απαγορεύετε η ακρόαση αλλά η εκπομπή( για αυτό δεν είμαι σίγουρος ). επίσης όσες ομάδες και άτομα ανήκουν στην πολιτική προστασία επιτρέπετε και να έχουν περασμένες τις συχνότητες τον διαφόρων υπηρεσιών και σε περιπτώσεις ανάγκης να κάνουν χρήση αυτών. θα βρω και το φεκ να το βάλω. μάλλον το ΚΤΕΟ είναι για αυτό που είπε ο SIERA παραπάνω. να πατάς στα 145 και να σε ακούν από 144.500 έως 145.500 και είναι αρκετοί αυτοί που έχουν τέτοια σαραβαλάκια. το βρήκα ΦΕΚ 1579 και για το παραπάνω στο άρθρο 17 και στο 15 παράγραφος 11.

ένα χρήσιμο λινκ http://www.voustros.com/sv6jhq/?tag=%CF%86%CE%B5%CE%BA-1579%CE%B22002

picdev
27-03-11, 22:00
βρίσκω τη πρόταση εντελώς γελοία, για τι προδιαγραφές και κτεο μιλάμε όταν υπάρχουν "κινεζικα" μηχανήματα αξίας 100ε, μεγέθους ασύρματου τηλεφώνου ,
που μιλάνε με τις συχνότητες των ταξι , μέχρι και κάποιες της τροχαίας.

Kostas375
05-06-12, 10:32
Το θέμα είναι θα τα σκάμε κιόλας για να μασ ελεγκσουν? γιατι αν ναί ευχαριστώ πολυ δεν θα πάρω.

Nickolaos
05-06-12, 13:15
Το μόνο που πρέπει να γίνει κατα την γνώμη μου είναι ένας έλενχος των προιόντων για την εξακρίβωση της ποιότητάς τους.Έχει γεμίσει η αγορά με κινέζικα Linear που ούτε φίλτρο εξόδου δεν έχουν.

GeorgeVita
05-06-12, 13:19
... έλενχος των προιόντων για την εξακρίβωση της ποιότητάς τους.Έχει γεμίσει η αγορά με κινέζικα Linear που ούτε φίλτρο εξόδου δεν έχουν.

Ο ραδιοερασιτέχνης γνωρίζει πως να τα αξιολογήσει/ελέγξει/ρυθμίσει/διορθώσει.
Εχει πάρει πτυχίο μετά από εξετάσεις! Εκτός αν πρόκειται για "ραδιοερασιτέχνες" (εντός εισαγωγικών).
gV

chip
05-06-12, 13:29
όπως ήρθε το CE και κατέστρεψε τις βιοτεχνίες για χάρη των βιομηχανιών θα έρθουν οι πιστοποιήσεις προς χάρη των εργαστηρίων διακρίβωσης, των καταστημάτων που πωλούν νέο εξοπλισμό και φυσικά της κυρίας Μέρκελ που θέλει να πουλάει μηχανήματα διακρίβωσης και νέο εξοπλισμό...

GeorgeVita
05-06-12, 14:16
όπως ήρθε το CE και κατέστρεψε τις βιοτεχνίες για χάρη των βιομηχανιών θα έρθουν οι πιστοποιήσεις προς χάρη των εργαστηρίων διακρίβωσης, των καταστημάτων που πωλούν νέο εξοπλισμό και φυσικά της κυρίας Μέρκελ που θέλει να πουλάει μηχανήματα διακρίβωσης και νέο εξοπλισμό...

Ας συζητήσουμε τα "περί CE" στο σχετικό θέμα: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51395&page=2&p=529186&viewfull=1#post529186
gV

antonis_p
05-06-12, 15:17
Ο ραδιοερασιτέχνης γνωρίζει πως να τα αξιολογήσει/

Τα κάνει η ARRL στα εργαστήριά της και δημοσιεύει τα αποτελέσματα στο περιοδικό της. Έχει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό.


ρυθμίσει/διορθώσει.

Αυτά τα κάνουν οι επαγγελματίες. Αυτή είναι άλλωστε (η τεχνογνωσία που προκύπτει από τις σχετικές σπουδές) η διαφορά του επαγγελματία από τον ερασιτέχνη. Όταν και οι επαγγελματίες δεν τα καταφέρνουν, αυτά πάνε σε ακόμη πιο εξειδικευμένα "service" στο εξωτερικό.

antonis_p
05-06-12, 15:18
όπως ήρθε το CE και κατέστρεψε τις βιοτεχνίες για χάρη των βιομηχανιών .

Πριν υπήρχε η "έγκριση τύπου" που νομίζω πως την έδινε το υπουργείο Βιομηχανίας.

Αλήθεια, τώρα δεν υπάρχει διαδικασία προκειμένου να πάρει μία συσκευή το CE;

GeorgeVita
05-06-12, 16:46
Εγώ προσδιορίζω τον ραδιοερασιτέχνη ξεκινώντας από τον τυπικό ορισμό του νόμου:


...
3. «Υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη» ή «υπηρεσία ερασιτέχνη»: Υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη επιχειρήσεων βοήθειας σε περιπτώσεις καταστάσεων έκτακτης ανάγκης και καταστροφών που διεξάγεται από ερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα κατάλληλα εξουσιοδοτημένα που ασχολούνται με τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό και χωρίς οικονομικό όφελος.

Δηλαδή όχι απλά "ερασιτέχνη χειριστή ασυρμάτου".

Επιβεβαιώνουν τα παραπάνω τα ερωτήματα των εξετάσεων:

12. Αν κάνουμε παρεμβολές στην τηλεόραση του γείτονα και έχουμε τοποθετήσει φίλτρο εξασθένισης αρμονικών στον πομπό, τι επιπλέον μέτρα μπορούμε να λάβουμε;
13. Αν ο ραδιοερασιτεχνικός σταθμός εκπέμπει ισχυρές αρμονικές, τι μέτρα πρέπει να λάβουμε ώστε να αποφύγουμε παρεμβολές στην τηλεόραση του γείτονα:
14. Αν στη διάρκεια της εκπομπής μας ακούει ο γείτονας στο ενσύρματο τηλέφωνό του Ποιό πρώτο μέτρο μπορούμε να λάβουμε;
15. Ποια είναι τα αίτια παρεμβολών από ένα ραδιοερασιτεχνικό σταθμό σε οικιακές ηλεκτρονικές συσκευές;
16. Ποια είναι τα βασικά μέτρα για την πρόληψη ή και εξάλειψη των παρεμβολών σε μία συσκευή;
17. Ποια ηλεκτρονικά καταναλωτικά μηχανήματα είναι ποιό ανθεκτικά σε παρεμβολές;
...
Δεν εννοώ ότι ξεβιδώνουμε το ICOM και αρχίζουμε να γυρνάμε με το κατσαβίδι, αλλά να αντιληφθούμε τι συμβαίνει.

gV

antonis_p
05-06-12, 18:03
Εγώ προσδιορίζω τον ραδιοερασιτέχνη ξεκινώντας από τον τυπικό ορισμό του νόμου:
Θα επρεπε να ξεκινάς από ... την αρχή: "«Υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη» ή «υπηρεσία ερασιτέχνη»: "Υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας".
Τα άλλα που (καλώς) γράφεις είναι ο σκοπός της "Υπηρεσίας ραδιοεπικοινωνίας"

Σαν να λέμε πως ο οδηγός είναι αυτός που οδηγεί το αυτοκίνητο, που έχει σκοπό να πάει στη δουλειά του ή να πάει τα παιδιά του για μπάνιο.



Δηλαδή όχι απλά "ερασιτέχνη χειριστή ασυρμάτου".


Τα ερωτήματα των εξετάσεων δεν έχουν σκοπό να εξασφαλίσουν πως ο χειριστής ξέρει να επισκευάσει τον ασύρματό του αλλά πως δεν θα είναι επιβλαβής για το κοινωνικό σύνολο η ενασχόλησή του με το θέμα.