PDA

Επιστροφή στο Forum : mpeg2 - mpeg4



Billad
12-10-10, 16:53
Καλησπέρα σε όλους!!!!!
Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αν και πως γίνεται να μετατρέψουμε ενα ψηφιακό δέκτη απο mpeg2 σε mpeg4.Ώστε να πίανουμε τα κανάλια της digea.

panos_panopoulos
12-10-10, 18:35
Γειά σου Billad, ο τρόπος που μπορείς να δείς σε ψηφιακό δέκτη κανάλια Mpeg4 είναι :
1) Να έχει ο δέκτης σου ένα ελεύθερο Common Interface
2) Εκεί να μπριζώσεις μια μοντούλα Neotion σαν αυτή (http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=127&ProductId=1969)
να ξέρεις όμως δεν αξίζει τον κόπο γιατί το κάνει emulation το Mpeg4 στο υποδιαίστερο Mpeg2 !

Αποστόλης1
12-10-10, 20:53
Γιατί να βάλει μοντουλ και να μη πάρει άλλο δέκτη, αν ήταν για τν θα συμφωνούσα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-10-10, 14:39
Γειά σου Billad, ο τρόπος που μπορείς να δείς σε ψηφιακό δέκτη κανάλια Mpeg4 είναι :
...να ξέρεις όμως δεν αξίζει τον κόπο γιατί το κάνει emulation το Mpeg4 στο υποδιαίστερο Mpeg2 !

Μάλλον έχω την εντύπωση οτι ισχύει το αντίθετο, αφού το Mpeg4 κάνει μεγαλύτερη απωλεστική συμπίεση. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

panos_panopoulos
13-10-10, 17:16
Μάλλον έχω την εντύπωση οτι ισχύει το αντίθετο, αφού το Mpeg4 κάνει μεγαλύτερη απωλεστική συμπίεση. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Καλά το πάς, όμως ποιό υποστηρίζει μεγαλύτερο ''κάδρο'' σαν πρότυπο για να πετύχουμε HD TV ;


Γιατί να βάλει μοντουλ και να μη πάρει άλλο δέκτη, αν ήταν για τν θα συμφωνούσα.
Γιατί θέλει να κρατήσει το παλιό Mpeg2 δέκτη.

Αποστόλης1
13-10-10, 23:17
Δεν βλέπω που γράφει ότι θέλει να κρατήσει το παλιό, αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνει καινούριο.