PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώσεις για προγραμματισμό



Automotive
14-10-10, 12:36
Καλησπέρα στην παρέα των ηλεκτρονικών,

Είμαι μηχανικός αυτοκινήτων και ενδιαφέρομαι αρκετά για το ηλεκτρονικό σύστημα του αυτοκινήτου!
Στο συνεργείο έχω πλήρη γκάμα διαγνωστικών για όλα τα αυτοκίνητα...
το θέμα είναι ότι με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός εγκεφάλων, immo και άλλων ηλεκτρονικών εξαρτημάτων του αυτοκινήτου!

Με μία μικρή έρευνα στο net βρίκα όρους όπως
EPPROM Programming , FLASH, Chip Tuning και άλλα....... είδα ότι αυτές οι λειτουργίες γίνονται με HEX EDITOR.... γιατί HEX?
Απο προγραμματισμό σε ηλετρκονικούς υπολογιστές σκαμπάζω και εγώ κάτί..... έχω διαβάσει αρκετά την Visual Basic, ΗΤΜL και κάτι ψιλά σε C!

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο guide online η offline(η γλώσσα δεν είναι πρόβλημα)... για τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού σε αυτοκίνητα και ηλεκτρονικά μέρη... εξήγηση των όρων η αν υπάρχουν διαγνωστικά εργαλεία που να κάνουν αυτές τις λειτουργίες!?
Αν υπάρχουν ακόμη και σεμινάρια πάνω σε αυτό το θέμα!



Ευχαριστώ πολύ :biggrin:

BESTCHRISS
21-10-10, 15:39
θα χρειαστεισ ενα υπολογιστη laptop συγκεκριμενο interface και φυσικα τισ αντιστοιχεσ φυσεσ για να το συνδεσεισ στον εγκεφαλο του καθε αυτοκινητου
οσο για τα προγραμματα χρειαζεται software που θα το προμηθευεισ απο συνεργεια αυτοκινητων η τα αγοραζεισ απο το ebay

Automotive
22-10-10, 12:22
Φίλε μου για το laptop και τις φύσες καταλαβαίνω και πιστεύω οτι έχω ήδη βρει την άκρη με το hardware και το software!
Το πρόβλημα μου είναι οι γνώσεις!!! :wiink: