PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπες οικονομιας



aris285
15-10-10, 09:25
Θα ηθελα να ανοιξω ενα θεμα για τοις λαμπες οικονομιας και να πει ο καθενας την γνωμη του.
Εγω εχω τις δικες μου παρατηρισεις πανω στο θεμα.

α. τα watt που αναφερονται ειναι πραγματικα η για λογους marketing γραφουν λιγοτερα? τοση θερμοτητα που παραγουν που παει?

β. τελικα ο χρονος ζωης τους ισχηει η μηπως ειναι και αυτο μια μουφα? γιατι εγω δεν προλαβενω να τις αλαζω στο εργοστασιο που δουλευω.

γ. αφου π.χ 20w = 100w πυρακτοσεως γιατι φωτιζουν λιγοτερο?

δ. αξιζει να αγωραζουμε ακρηβες η ειναι και αυτο μια απατη? απο πρωσοπηκη εμπηρια στο σπιτι εχω βαλει οτι πιο φθηνο βρηκα και ειναι μια χαρα εχω αλαξει μονο μια μετα απο 2 χρονια ενω στο εργοστασιο που βαζω τις sylvania (αυτες εχει ο προμηθευτης μου)που υποτιθεται ειναι καλες καθε τρεις και λιγο καιγονται.

Αυτα απο παρατηρισεις.Τα σχολεια και οι γνωμες δικα σας.

chip
15-10-10, 10:05
α) λογικά τα W είναι αλήθεια, δεν έχει ακουστεί ποτέ κάτι αντίθετο
β) ο χρόνος ζωής θέλει πολύ συζήτηση, δηλαδή κανονικά σαν φθορισμού έπρεπε να έχουν πολύ μεγάλη ζωή όμως για να μειώσουν το κόστος βάζουν φθηνά ηλεκτρονικά, χαλάει το ηλεκτρονικό κύκλωμα και έτσι πάει για πέταμα. Κατα συνέπεια υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να χαλάσουν γρήγορα και φυσικά εξαρτάται από τη μάρκα.
ίσως το 100W να είναι υπερκτιμημένο από κάποιους κατασκευαστές όμως σίγουρα αποδίσουν πολύ πολύ περισσότερο συγκριτικά με τα W που καταναλώνουν. Επίσης πρέπει να συγκρίνουμε τη φωτεινότητα όχι όταν ανάψει αλλά μετά από 5-10 λεπτά γιατί θέλουν χρόνο για να φτάσουν τη μέγιστη φωτηνότητα.
Λάμπες εξοικονόμησης χρησιμοποιώ εδώ και 20 χρόνια. Μάλιστα η πρώτη μου έζησε 18 χρόνια και χάλασε από δική μου υπετιότητα (την έσπασα). Φυσικά ήταν επώνυμη όμως οι επόμενες που είχα αγοράσει είχαν μια αξιοπιστία ίσως γύρω στο 50% (αξιόπιστες χαρακτήριζω όσες έζησαν τουλάχιστον ένα έτος και βέβαια δεν είχαν εξαντλήσει τις χιλιάδες ώρες λειτουργίας που υπόσχονταν).
Έχω αγοράσει πολλές επώνυμες και δεν είδα τόσο καλά αποτελέσματα. Μάλιστα πέρσι αγόρασα μία που την πλήρωσα κάπου 13 ευρώ κατασκευασμένη στον καναδά και έζησε λιγότερο από 2 μήνες (ούτε 200 ώρες).
Πλέον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι πρέπει να αγοράζεις από διάφορους κατασκευαστές όχι απαραίτητα ακριβές και να βρίσκεις ποιος τελικά είναι αξιόπιστος. Τους τελευταίους 6 μήνες έχω αγοράσει αρκετές (προς 4 ευρώ τη μία) από το super market και δεν έχει καεί ούτε μία.

Πάντως συνεκτιμώντας τη μόλυνση που δημιουργούν οι φθορισμού με τον υδράργυρο που περιέχουν (δεν ξέρω πολλούς που τις ανακυκλώνουν στα κατάλληλα σημεία) θα έπρεπε το κράτος να υποχρεώνει τις εταιρίες να παρέχουν εγγύηση καλής λειτουργίας με το να αναγράφεται στο κουτί ο χρόνος εγγύησης καθώς και σειριακός αριθμός στη λάμπα.
Προσωπικά δεν θεωρώ οικολογικές τις λάμπες αυτές, απλά μειώνουν την κατανάλωση (και τη ζέστη το καλοκαίρι) και γι αυτό τις προτιμώ.

georgz
15-10-10, 15:32
Καλή λύση είναι κα οι λάμπες LED.

aris285
15-10-10, 15:34
Και κατι ακομη. οι απλες λαμπες φθωριου απο ποτε εγιναν Α-class?
μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν Β.

aris285
15-10-10, 15:34
Απλησιαστες σε τιμη ομως...

antonis_p
15-10-10, 15:41
Καλή λύση είναι κα οι λάμπες LED.

αυτές που πωλούνται σήμερα δεν έχουν τέτοιο φωτισμό που να μπορούν να αντικαταστήσουν μία 60 ή 75W πυρακτώσεως
ή μια αντίστοιχη "ηλεκτρονική"

Λυκιδευς
15-10-10, 18:13
οσο οικονομια και να κανουν οι λαμπες πρεπει να μας γινει συνηθεια να κλεινουμε τελειως μηχανηματα που δεν χρησιμοποιουμε και οχι να τα αφηνουμε stand-by

meremetis
15-10-10, 20:05
Αυτες ανακυκλωνονται? και που στην επαρχια δεν υπαρχει κατι

blazefinger
15-10-10, 20:45
Σας παραθέτω παρακάτω την εμπειρία μου, τη γνώση μου μέσα από μελέτη αλλά και δοκιμή πολλών λαμπτήρων πιστέψτε με πριν καταλήξω σε 2 μάρκες, για το τι πρέπει να προσέχετε πριν αγοράσετε λαμπτήρες οικονομίας:

1. Η βάση να είναι κατασκευασμένη από χαλκό. Αυτό εκτός των άλλων μειώνει το flickering, τις αρμονικές και αυξάνει τη διάρκεια ζωής του λαμπτήρα. Ένας εύκολος τρόπος να τις ξεχωρίσω από τις φθηνές που χρησιμοποιούνε σίδηρο, είναι με ένα μαγνήτη. Να τις ξεχωρίσεις από εκείνες που έχουν το επίσης φθηνότερο αλουμίνιο, δεν είναι εύκολο. Είτε αγοράζεις κάποια καλή μάρκα, είτε κάνεις τεστ με οξέα σχετικά εύκολα να τα βρει κανείς, είτε με κάποιο ποσοστό σφάλματος τις ξεχωρίζεις από το χρώμα που έχει η βάση τους. Παρόλο που τόσο ο χαλκός όσο και το αλουμίνιο είναι επινικελωμένα, με λίγη εμπειρία η διαφορά ξεχωρίζει.
Σκεφτείτε τέλος γιατί η καλωδίωση στο σπίτι μας είναι από χαλκό και όχι από αλουμίνιο.

2. Ως γνωστό οι λαμπτήρες φθορισμού στηρίζονται στην αρχή πως ηλεκτρόνια αποκτούν ενέργεια, την οποία όταν τη χάσουν και μεταπηδήσουν σε μικρότερη ενεργειακά στάθμη, αποδίδουν ακτινοβολία σε ένα ευρύ φάσμα, εκ των οποίων και το υπεριώδες! Η σκόνη που χρησιμοποιείται στα τοιχώματα του γυαλιού θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας, ώστε να αποδίδει μεν όσο το δυνατόν τα χρώματα καλύτερα, από την άλλη να εγκλωβίζει την επικίνδυνη υπεριώδη ακτινοβολία μέσα στο γυαλί.

3. Η σκόνη που προαναφέρθηκε προηγουμένως, καθώς επίσης και άλλα χαρακτηριστικά όπως η πίεση μέσα στον λαμπτήρα, η αναλογία των αερίων, η διάμετρος του γυαλιού και το πάχος του, η τάση στο νήμα, όλα αυτά επηρεάζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τις χρωματικές παραμέτρους του λαμπτήρα (και φυσικά το κόστος κατασκευής). Γιαυτό λοιπόν και πάλι κοιτάμε εταιρίες που εμπιστευόμαστε, οι οποίες τουλάχιστον δεν «φοβούνται» αλλά διαθέτουν στους καταναλωτές αναφορές όσον αφορά το δείκτη χρωματικές απόδοσης Ra (θα πρέπει να είναι >81), της απόκλισης χρώματος στην καμπύλη MacAdam (ικανοποιητική τιμή SDCM=~5), το δείκτη καθαρότητας χρώματος.
Μπορεί λοιπόν 2 εξωτερικά όμοιο λαμπτήρες να μας φαίνονται και ίδιοι, μπορεί ένας super mini λαμπτήρας να μας αρέσει οπτικά καλύτερα, αλλά μόνον αν τους αντιπαραθέσουμε θα γίνουν εμφανείς οι διαφορές όσον αφορά το πόσο πιστά αποδίδουν τα χρώματα στο μάτι μας και γενικά την ποιότητά τους.

4. Φυσικά εξετάζουμε τα φωτομετρικά και ηλεκτρικά χαρακτηριστικά πάλι μέσα από αναφορές. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα Watt τις περισσότερες φορές είναι σωστά. Εκεί που «κλέβουν» είναι στα Lumen ( και πολύ μάλιστα – βλέπε και το (5) παρακάτω) και φυσικά στο συντελεστή ισχύος, ο οποίος πολλές φορές είναι εκτός προδιαγραφών!

5. Ένα άλλο αξιοσημείωτο στοιχείο είναι το λεγόμενο Lumen Maintenance. Μπορεί δηλαδή αρχικά ο λαμπτήρας να αποδίδει τα Lumen που αναγράφει, ωστόσο μετά από κάποιες ώρες (100, 500 και 2000h) η φωτεινότητά του να μειωθεί δραματικά! Αυτό αποτελεί μόνον ένα «τρικ» για να κατατάσσονται λαμπτήρες στην ενεργειακή κλάση Α ( η οποία εξαρτάται από την απόδοσή τους –πόσα lumen αποδίδει για συγκεκριμένα watt), οι οποίοι κανονικά δεν πληρούσαν τις απαιτήσεις. Επίσης, προσοχή, οι ώρες που αναφέρονται ως διάρκεια ζωής αφορούν το όριο πέρα από το οποίο η φωτεινότητα μειώνεται πέραν του 80% της αρχικής, όχι δηλαδή με το πόσες ώρες ένας λαμπτήρας θα ανάβει γενικά. Τώρα πως μας το πλασάρουν είναι άλλο θέμα..

6. Όσον αφορά τη διάρκεια ζωής, ισχύει ο γενικός κανόνας ότι όσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής έχει ένας λαμπτήρας, τόσο λιγότερο «ανεκτικός» είναι στις καταπονήσεις, τόσες λιγότερες φορές δηλαδή μπορούμε να τον αναβοσβήσουμε! Έτσι, πχ μια λάμπα 14.000ωρών θα ήταν κατάλληλη για σημεία όπου θα έμενε συνεχώς αναμμένη, ενώ ακατάλληλη για ένα μπάνιο, όπου εκεί θα αναβοσβήσει πολλές φορές, και επομένως δεν θα έφτανε ποτέ τις 14.000ώρες για να αποσβέσει το κόστος αγοράς της. Γενικός κανόνας είναι πως για συνήθη χρήση, ο πλέον κατάλληλος λαμπτήρας είναι αυτός των 8.000ωρών.

7. Γιατί να επιλέξω Semi Spiral Λαμπτήρα και όχι τύπου U ή ακόμη Full Spiral.
Οι προσομοιώσεις στους υπολογιστές καθώς και οι δοκιμές δείχνουν ότι για τα ίδια watt, οι χρωματομετρικές παράμετροι αλλά και οι φωτομετρικές παράμετροι ενός λαμπτήρα τύπου semi-spiral (ημι-σπιράλ), υπερτερούν σε μεγάλο βαθμό έναντι των λαμπτήρων τύπου U, καθώς και του Full Spiral (ολόκληρου σπιράλ), χάρη στην ιδιαίτερη γεωμετρία του.

8. Εξαιρετικά σημαντικό είναι επίσης οι λαμπτήρες να είναι τεχνολογίας amalgam, δηλαδή κράματος στερεού υδραργύρου. Δυστυχώς λόγο κόστους εξαιρετικά ελάχιστες εταιρίες το χρησιμοποιούν, αφού προτιμούν αυτόν σε υγρή/αέρια μορφή. Με το να χρησιμοποιείς στερεό κράμα, σε περίπτωση που ένας λαμπτήρας σπάσει, σε θερμοκρασίες δωματίου δεν απελευθερώνεται ο εξαιρετικά επικίνδυνος υδράργυρος στο περιβάλλον. Επίσης, η χρήση υγρού υδραργύρου και παρόλο που δεν το αναφέρουν οι κατασκευαστές, περιορίζει την απόδοση του λαμπτήρα σε δεδομένες συνθήκες περιβάλλοντος, ή ακόμα θέτει περιορισμούς για το πώς πρέπει να τοποθετείται – η μόνη θέση που κανονικά πρέπει να τοποθετείται είναι προς τα επάνω. Αντίθετα, αυτοί που χρησιμοποιούν στερεό κράμα μπορούν να τοποθετηθούν σε όλες τις θέσεις, προς τα κάτω ή και οριζόντια, χωρίς να επηρεαστεί η απόδοσή τους.

Μετά την παραπάνω ανάλυση, καταλαβαίνει κανείς ότι μπορεί μεν 2 λαμπτήρες να είναι ημισπιράλ ίδιων watt, ο ένας να κοστίζει 2.5 Ευρώ και ο άλλος 5 Ευρώ, πριν να θεωρούσατε ότι η εταιρία των 5 αισχροκερδεί, ωστόσο τι θα λέγατε αν ξέρατε ότι η φθηνότερη επειδή ακριβώς είναι και επικίνδυνη και δεν αποδίδει όσα υπόσχεται, ίσως να έχει κατασκευαστικό κόστος το 1/3 αυτού της ακριβής?
Όποιος οδηγάει μηχανή και μπήκε ποτέ στη διαδικασία να αγοράσει ένα καλό κράνος, θα καταλαβαίνει τη διαφορά του απέξω μοιάζω - από μέσα καμία σχέση. Όποιος επίσης ξεχωρίζει τη διαφορά ενός ΒΜW και ενός αυτοκινήτου από την πρώην Σοβιετική Ένωση, παρόλο που και τα 2 έχουν 4 ρόδες και μπορούν να τρέξουν στο ανώτατο όριο ταχύτητας που η νομοθεσία ορίζει με 130χιλιόμετρα/ώρα, πάλι καταλαβαίνει.
Συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι πρέπει να γίνεται πάρα πολύ καλή έρευνα αγοράς, επιτόπου σύγκριση αλλά και παρατήρηση για το πώς συμπεριφέρεται η λάμπα μετά από ώρες. Επίσης, να εμπιστευόμαστε εταιρίες που «ήρθαν για να μείνουν», και όχι μάρκας ellado…lamp, που πουλάνε λάμπες με διάρκεια ζωής 4.000ώρες, υπόσχονται 10.000 ώρες, έχοντας στο νου τους ότι μέχρι να περάσουν 2 χρόνια και να καούν, οι ιδιοκτήτες θα τα έχουν τσεπώσει χοντρά! Ψαχτείτε λοιπόν μέχρι να βρείτε και εσείς αυτό που σας ταιριάζει!

blazefinger
15-10-10, 21:12
Και μετά την γενική ανάλυση, απαντάω πιο εξειδικευμένα:


Θα ηθελα να ανοιξω ενα θεμα για τοις λαμπες οικονομιας και να πει ο καθενας την γνωμη του.
Εγω εχω τις δικες μου παρατηρισεις πανω στο θεμα.

α. τα watt που αναφερονται ειναι πραγματικα η για λογους marketing γραφουν λιγοτερα? τοση θερμοτητα που παραγουν που παει?


Όπως εξήγησα και πριν, υπάρχει όντως ένα ποσοστό κατασκευαστών που για παράδειγμα δηλώνει 15 watt ενώ είναι 18watt. Εσύ συγκρίνεις με μια 15w πραγματικών, και απλά σε έχουν εξαπατήσει όσον αφορά την κατανάλωση, την ενεργειακή της κλάση και την απόδοσή της.
Σχετικά με τη θερμότητα: ένα μικρό ποσοστό καταναλώνεται στο κύκλωμα και στο μετασχηματιστή, ενώ το μεγαλύτερο στο να δώσει ενέργεια στα ηλεκτρόνια μέσα στο γυαλί. Σε αντίθεση λοιπόν με τον λαμπτήρα πυρακτώσεως που εκεί το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν θερμότητα- είχαμε και ένα μικρό ποσοστό σε φωτεινή ενέργεια, στους λαμπτήρες οικονομίας η ενέργεια αυτή μετατρέπεται πολύ αποδοτικότερα σε φως, εξ ου και η καλύτερη απόδοσή τους.



β. τελικα ο χρονος ζωης τους ισχηει η μηπως ειναι και αυτο μια μουφα? γιατι εγω δεν προλαβενω να τις αλαζω στο εργοστασιο που δουλευω.



Εάν έχεις δοκιμάσει διάφορες ποιοτικές λάμπες (όχι τύπου ellado..lamp που είπα και πριν, όπου γράφουν οτιδήποτε θέλουν στα τεχνικά τους στοιχεία) και συνεχίζουν να καίγονται, το πρόβλημα είναι η συνδεσμολογία! Θα πρέπει να προσέξεις όταν η λάμπα είναι off αυτό να γίνεται "βραχυκυκλώνοντας" το διακόπτη της, και όχι αφήνοντας τον διακόπτη στον αέρα, στο off του.
Να επισημάνω βέβαια ότι παίζει ρόλο και το περιβάλλον, αν πχ στο εργοστάσιο είστε με 95% υγρασία και 40 βαθμούς, ενώ στο σπίτι νορμάλ συνθήκες, παίζει μεγάλο ρόλο.



γ. αφου π.χ 20w = 100w πυρακτοσεως γιατι φωτιζουν λιγοτερο?


Αν διαβάσεις το κείμενο παραπάνω, θα καταλάβεις το γιατί. Είτε γιατί μειώνεται η απόδοσή τους γρήγορα, είτε γιατί τα λούμεν δεν είναι από την αρχή πραγματικά. Τέλος, όσο περίεργο και αν φαίνεται, λόγο του ότι το φάσμα λαμπτήρα πυρακτώσεως και φθορίου είναι πολύ διαφορετικό, μεγάλο ρόλο παίζουν τα Kelvin που χρησιμοποιείτε. Δοκίμασε λαμπτήρα με Ra>82 και σωστών kelvin, και νομίζω θα πλησιάσουν πολυ (δεν θα φτάσουν) τα 100Watt. Τέλος, να έχεις κατά νου ότι σε αντίθεση με τους λαμπτήρες πυρακτώσεως, οι φθορισμού θα μειώσουν τις απόδοσή τους σταδιακά. Αν δηλαδή μετά από 7500ώρες θες λαμπτήρα που να αποδίδει όσο 100W, θα πρέπει αρχικά να επιλέξεις έναν απόδοσης 125W, ώστε όταν μειωθεί κατά 80%, πάλι το φως να είναι ικανοποιητικό.



δ. αξιζει να αγωραζουμε ακρηβες η ειναι και αυτο μια απατη? απο πρωσοπηκη εμπηρια στο σπιτι εχω βαλει οτι πιο φθηνο βρηκα και ειναι μια χαρα εχω αλαξει μονο μια μετα απο 2 χρονια ενω στο εργοστασιο που βαζω τις sylvania (αυτες εχει ο προμηθευτης μου)που υποτιθεται ειναι καλες καθε τρεις και λιγο καιγονται.


Να δεχτούμε ότι καταρχήν οι φθηνές δεν απελευθερώνουν UV ακτινοβολία και δεν είναι επικίνδυνες (ποιες είναι αυτές όμως??). Σχεδόν αδύνατο, αλλά ας πούμε ότι και η χρωματική τους απόδοση είναι ίδια.
Έπειτα σου αντιστρέφω το ερώτημα: VW Group, έχει στην γκάμα της και Seat και Audi. Ίδιοι κινητήρες, παρόμοια χρήματα για μαρκετινγκ, διαφορετική αίσθηση όμως όταν μπαίνεις μέσα και τα οδηγείς. Είναι απάτη να πληρώσεις 30% παραπάνω το Audi?
Θέλω να πω, ότι ο καταναλωτής τελικά θα βρει τη χρυσή τομή θα αξιολογήσει αν τα χρήματα για ένα Seat είναι λίγα ή αν τα χρήματα για ένα Audi είναι δίκαια ως αντάλλαγμα για αυτό που το καθένα προσφέρει.

blazefinger
15-10-10, 21:18
Και κατι ακομη. οι απλες λαμπες φθωριου απο ποτε εγιναν Α-class?
μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν Β.
Α class υπήρχαν από παλιά. Από τον περασμένο Σεπτέμβριο, απαγορεύεται να διατίθενται στην αγορά λάμπες οικονομίας που δεν είναι κλάσης Α! Ένας ΄λόγος που εξηγεί τη διαφορά τιμής είναι ότι όλοι τρέχουν να ξεφορτωθούν αυτές κλάσης Β! Αν υποθέσουμε ότι δεν εφαρμόζονται τα "τρίκ" που ανέφερα προηγουμένως, τότε, δικαιολογημένα είναι ελαφρώς πιο ακριβές, αφού κοστίζουν ακριβότερα τα ηλεκτρονικά της, ενώ η οικονομία που προσφέρουν είναι πολύ μεγαλύτερη

blazefinger
15-10-10, 21:22
Αυτες ανακυκλωνονται? και που στην επαρχια δεν υπαρχει κατι

Τη στιγμή που αγοράζεις μια καινούργια λάμπα, πληρώνεις 13λεπτά του ευρώ επιπλέον ως εισφορά ανακύκλωσης. Τότε λοιπόν παραδίδεις στο κατάστημα την καμένη λάμπα. Αρκετά έχουν ειδικούς κάδους, αλλά ακόμα και να μην έχουν, πρέπει το κατάστημα να τις παραλάβει. Προσοχή, σε καμία περίπτωση δεν την πετάς στον κάδο με τα σκουπίδια της γειτονίας, όπως δεν πετάς και τις μπαταρίες εκεί! Η εισφορά αυτή αντιστοιχεί στο κόστος του να μεταφερθεί η λάμπα σε κέντρα ανακύκλωσης με ασφάλεια, το έχεις προπληρώσει εσύ ο ίδιος ήδη.

antonis_p
15-10-10, 21:56
φοβερά μεγάλη διάρκεια ζωής έχουν αυτές του ΙΚΕΑ,
σήμερα πήρα και 3-4 από το lidl.... σε κανενα χρόνο θα ξέρω :)

patridas595
16-10-10, 11:03
Επειδή τα περισσότερα τα είπε ο blazefinger να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να επιλέγουμε λαμπτήρες οικονομίας στα μέρη του σπιτιού που ΔΕΝ έχουν υγρασία και μένουν αναμένοι για αρκετό χρονικό διάστημα. Κοινώς είναι ακατάλληλοι για μπάνιο και διαδρόμους σε σκάλες καθώς το άναψε-σβήσε μειώνει σημαντικά τη διάρκεια ζωής ενός CFL καθώς εξαχνώνει το νήμα βολφραμίου από τα ηλεκτρόδια. Επίσης καλό θα ήταν να προμηθευόμαστε λαμπτήρας warm-start (πχ megaman,osram κτλ) και ας μας τη σπάει που αργούν να ανάψουν. Αυτοί δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με το άναψε-σβήσε και το ηλεκτρονικό τους κύκλωμα είναι αρκετά προστατευμένο σε σχέση με τους insta-start που ανάβουν κατευθείαν. Έχω λάμπες megaman σε απορροφητήρα που χρησιμοποιείται καθημερινά, και τις αφήνω και ανοικτές όταν φεύγω από το σπίτι το βράδυ. Τις τοποθέτησα το 2007 και ακόμα ούτε καν έχει μειωθεί η φωτεινότητα τους.

chip
16-10-10, 12:05
Η εισφορά ανακύκλωσης δεν πάει στο κατάστημα.
Υπάρχει κάποιος νόμος που να τον υποχρεώνει να συλέγει τις παλιές συσκευές των πελατών του?

aris285
16-10-10, 12:21
Επειδή τα περισσότερα τα είπε ο blazefinger να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να επιλέγουμε λαμπτήρες οικονομίας στα μέρη του σπιτιού που ΔΕΝ έχουν υγρασία και μένουν αναμένοι για αρκετό χρονικό διάστημα. Κοινώς είναι ακατάλληλοι για μπάνιο και διαδρόμους σε σκάλες καθώς το άναψε-σβήσε μειώνει σημαντικά τη διάρκεια ζωής ενός CFL καθώς εξαχνώνει το νήμα βολφραμίου από τα ηλεκτρόδια. Επίσης καλό θα ήταν να προμηθευόμαστε λαμπτήρας warm-start (πχ megaman,osram κτλ) και ας μας τη σπάει που αργούν να ανάψουν. Αυτοί δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με το άναψε-σβήσε και το ηλεκτρονικό τους κύκλωμα είναι αρκετά προστατευμένο σε σχέση με τους insta-start που ανάβουν κατευθείαν. Έχω λάμπες megaman σε απορροφητήρα που χρησιμοποιείται καθημερινά, και τις αφήνω και ανοικτές όταν φεύγω από το σπίτι το βράδυ. Τις τοποθέτησα το 2007 και ακόμα ούτε καν έχει μειωθεί η φωτεινότητα τους.

ειχα βαλει λαμπες οικονομιας στο μπανιο στο σπιτι τις οποιες τις ειχα αγωρασει 2.5 ευρο την μια απο το practiker αναβαν αμεσως και κρατησαν κατι χρωνια μεχρι που ξηλωσα το μπανιο και μετα εbαλα spot με led. τωρα τις ιδιες τις εχω βαλει στον αποροφιτηρα. μιλαμε αθανατες.

MacGyver
16-10-10, 14:11
Οι Megaman έχουν δυνατό φως όμως έχουν σχετικά υψηλή τιμή .
Του ΙΚΕΑ έχουν επίσης δυνατό φως (στο κρύο καθυστερούν λίγο να πιάσουν το 100%, όπως και οι περισσότερες άλλωστε) και είναι και σε πολύ καλή τιμή.
Του Πράκτικερ, σε ένα κουτί με μαύρο-κόκκινο χρώμα (άν θυμάμαι καλά), made in τουρκία είναι σε καλή τιμή αλλά δεν βγάζουν ούτε το 1/3 του αναγραφόμενου φωτισμού (πεταμένα λεφτά κατά την άποψή μου, για να εξοπλίζεται ο γείτονας) .
Όσο για τις αναγραφόμενες ''ώρες'', σε γενικές γραμμές δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα.
Η όλη υπόθεση (Lux, ώρες λειτουργίας) μου θυμίζει τα watt που αναγράφονται στα μεγάφωνα σειράς όπως και τον λόγο αντίθεσης στις νέες τηλεοράσεις.
Πάρε κόσμε...

antonis_p
16-10-10, 14:53
Του Πράκτικερ, σε ένα κουτί με μαύρο-κόκκινο χρώμα (άν θυμάμαι καλά), made in τουρκία είναι σε καλή τιμή αλλά δεν βγάζουν ούτε το 1/3 του αναγραφόμενου φωτισμού (πεταμένα λεφτά κατά την άποψή μου, για να εξοπλίζεται ο γείτονας) .

Πρακτικερ.... την Κυριακή χαρά και τη Δευτέρα λύπη...

GSR600
16-10-10, 15:09
Eιπα να αλλαξω τις λαμπες στο μπαλκονι με LED,αλλα μολις ακουσα τιμη επεσα ξερος.....
Μου προτειναν αυτη: http://assets.pestaola.gr/img5/philips-master-led-nr63-7w-cool-white-bulb.jpg

Τιμη.......?απο 50 μονο 36 ευρο!!!!/TEMAXIO
Καλο ε?

blazefinger
16-10-10, 15:21
Η εισφορά ανακύκλωσης δεν πάει στο κατάστημα.


Πολύ σωστά. Η εισφορά προορίζεται για τα συλλογικά συστήματα διαχείρισης. Θεωρητικά δηλαδή, ο παραγωγός πληρώνει την εισφορά αυτή, ώστε εταιρίες εγκεκριμένες από το κράτος να συλλέγουν από τα καταστήματα ό,τι έχει επιστραφεί από ηλεκτρικό εξοπλισμό και να το προορίζουν για ανακύκλωση. Στην πράξη βέβαια, η τιμή αυτή ενσωματώνεται στο κόστος πώλησης, ο καταναλωτής το πληρώνει τελικά, ενώ σε ελαχιστότατες περιπτώσεις οι εταιρίες αυτές περνάνε από το καταστήματα.:001_cool:




Υπάρχει κάποιος νόμος που να τον υποχρεώνει να συλέγει τις παλιές συσκευές των πελατών του?
Αντιγράφω το άρθρο του Προεδρικού Διατάγματος 117/2004:

"2. Οι διανομείς, κατά την παροχή νέου προϊόντος, οφείλουν με σχέση ένα προς ένα, να παραλαμβάνουν χωρίς επιβάρυνση αποσυρόμενο εξοπλισμό, ο οποίος είναι ισοδύναμου τύπου και εκπληρώνει τις ίδιες λειτουργίες με τον παρεχόμενο εξοπλισμό."


Τέλος, όπως είπα και πριν, μικρό ποσοστό από οποιαδήποτε μάρκα λάμπας αγοράζουμε θα καεί! Αυτό που παθαίνει είναι ότι :
(α) μειώνεται η φωτεινότητά της πιο σύντομα απότι θα έπρεπε (κάτι το οποίο ΔΕΝ γίνεται αντιληπτό σε χώρο που έχουμε συνηθίσει και γίνεται σταδιακά). Είναι αδύνατο να καταλάβεις ότι το η φωτεινότητα μειώθηκε 10% στις πρώτες 900 ώρες, ακόμη και αν τη συγκρίνεις ταυτόχρονα με μια καινούργια ίδιας μάρκας λάμπας δίπλα της. Έχετε σκεφτεί γιατί συγκρίνωντας 2 λάμπας στα 2700Κ και στα 6400Kelvin, ενώ αποδίδουν τα ίδια lumen, η τελευταία μας φαίνεται πιο φωτεινή? Είναι αδύνατο το μάτι μας λοιπόν να αντιληφθεί αυτές τις μικρές διαφορές. Ο μόνος τρόπος είναι χρησιμοποιώντας ένα λουξόμετρο και από εκεί να υπολογίζουμε τα lumen κάθε φορά.

(β). Το πιο σημαντικό είναι ότι χειροτερεύει η ποιότητα φωτός που αποδίδουν. Όχι μόνο δηλαδή η "πούδρα" εξασθενεί, αφήνοντας μεγάλο ποσοστό υπεριώδους ακτινοβολίας να διαφεύγει, αλλά αλλοιώνονται κατά πολύ τα χρωματομετρικά της χαρακτηριστικά, η απόχρωση και η ποιότητα των χρωμάτων.

Επισυνάπτω μια φωτό όπου είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει διαφορετικός δείκτης Ra, όσον αφορά την ποιότητα των χρωμάτων.16255

Ηλιας Α
17-10-10, 00:23
Αντιγράφω και επικολλώ αυτά που είχα γράψει σε άλλο θέμα, νομίζω πως έχουν σχέση και με το παρόν
<< Δε λέω ότι η οικονομία ενέργειας δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ όψη.
Αλλά λάβετε υπ όψη και αυτά για τους λαμπτήρες φθορίου –όσο για τα lent δε γνωρίζω και δε μπορώ να εκφράσω γνώμη.
Α)Οι λαμπτήρες φθορίου λόγω της φύσης της ακτινοβολίας που έχει σχέση με το στροβοσκοπικό φαινόμενο επηρεάζουν τα μάτια .(*)
Β) λέγεται δε –χωρίς να είναι σίγουρο – ότι ευθύνονται και για καρκινογενέσεις??.
(*) για αυτό υπάρχουν τεχνικές προς μετριασμού του στροβοσκοπικού φαινόμενου αυτές είναι.
1) και το ιδανικότερο –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – τροφοδότηση από τριφασικό συμμετρικό δίκτυο 1φάση για κάθε λαμτ/ρα.
2)ειδικά τσόκ –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – που προσπαθούν να μιμηθούν το τριφασικό συμμετρικό δίκτυο ( πιθανόν σήμερα να μην υπάρχουν στο εμπόριο ).
3)ειδικά ανακλαστικά εξαρτήματα σε μορφή πλέγματος
Υ/Γ Στο σπίτι μου και μόνο για τη κουζίνα η γυναίκα μου αγόρασε ένα φωτ σώμα φθορίου και εγώ αμέσως αντικατέστησα τον λαμπτήρα με πυράκτωσης και όσο βρίσκω πυράκτωσης θα τους τοποθετώ >>

jimk
17-10-10, 00:41
εγω ειχα παρει 3 λαμπες οικονομιας 15watt που αντιστιχουν σε 75 αλλα δεν φωτιζαν πολυ και δοκιμασα να βαλω κανονικες 75 watt λευκες,μερα με την νυχτα..

PiCBuRn3r
17-10-10, 07:11
Αντιγράφω και επικολλώ αυτά που είχα γράψει σε άλλο θέμα, νομίζω πως έχουν σχέση και με το παρόν
<< Δε λέω ότι η οικονομία ενέργειας δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ όψη.
Αλλά λάβετε υπ όψη και αυτά για τους λαμπτήρες φθορίου –όσο για τα lent δε γνωρίζω και δε μπορώ να εκφράσω γνώμη.
Α)Οι λαμπτήρες φθορίου λόγω της φύσης της ακτινοβολίας που έχει σχέση με το στροβοσκοπικό φαινόμενο επηρεάζουν τα μάτια .(*)
Β) λέγεται δε –χωρίς να είναι σίγουρο – ότι ευθύνονται και για καρκινογενέσεις??.
(*) για αυτό υπάρχουν τεχνικές προς μετριασμού του στροβοσκοπικού φαινόμενου αυτές είναι.
1) και το ιδανικότερο –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – τροφοδότηση από τριφασικό συμμετρικό δίκτυο 1φάση για κάθε λαμτ/ρα.
2)ειδικά τσόκ –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – που προσπαθούν να μιμηθούν το τριφασικό συμμετρικό δίκτυο ( πιθανόν σήμερα να μην υπάρχουν στο εμπόριο ).
3)ειδικά ανακλαστικά εξαρτήματα σε μορφή πλέγματος
Υ/Γ Στο σπίτι μου και μόνο για τη κουζίνα η γυναίκα μου αγόρασε ένα φωτ σώμα φθορίου και εγώ αμέσως αντικατέστησα τον λαμπτήρα με πυράκτωσης και όσο βρίσκω πυράκτωσης θα τους τοποθετώ >>

Μπορεί να είμαι και λάθος αλλά,
λαμπτήρες οικονομίας != κοινούς λαμπτήρες φθορισμού (με το απλό ballast, starter κλπ.)

Το κύκλωμα οδήγησης των πρώτων δουλεύει σε αρκετά khz και όχι στα 50hz....

Ηλιας Α
17-10-10, 08:57
Μπορεί να είμαι και λάθος αλλά,
λαμπτήρες οικονομίας != κοινούς λαμπτήρες φθορισμού (με το απλό ballast, starter κλπ.)
Το κύκλωμα οδήγησης των πρώτων δουλεύει σε αρκετά khz και όχι στα 50hz....
<< Το κύκλωμα οδήγησης των πρώτων δουλεύει σε αρκετά khz και όχι στα 50hz.....>>…. << κύκλωμα οδήγησης >> ερωτ, για την εκκίνηση και μόνο ή για όλο το χρόνο λειτουργίας;

electron
17-10-10, 11:16
Όλα όσα έχουν αναφερθεί είναι πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα, ωστόσο πολλά στοιχεία που αναφέρθηκαν και αφορούν τον τύπο υδραργύρου,την επικάλυψη, την ποιότητα του νήματος κλπ, δεν θα τα βρούμε σε καμιά συσκευασία να αναγράφονται ή και να τα βρούμε μπορεί να είναι αναληθή, συνεπώς δεν μπορούμε να έχουμε και ουσιαστική γνώση της ποιότητας του κάθε λαμπτήρα.
Τελευταία διάβασα κάπου μια έρευνα που αναφέρει ότι τελικώς όλες οι λάμπες οικονομίας είναι επικίνδυνες και ειδικά το αέριο που περιέχουν, που προφανώς είναι ο υδράργυρος που έγινε και εδώ λόγος. Γενικά υπάρχει κακή πληροφόρηση ή θα έλεγα παραπληροφόρηση σχετικά με τις λάμπες οικονομίας και όλο το κακό ξεκινά για ακόμα μια φορά από την ευκαιρία κάποιοι να αισχροκερδήσουν.

blazefinger
17-10-10, 19:22
Το πρόβλημα με το στροβοσκοπικό φαινόμενο έχει λυθεί από καιρό, αλλά όπως εξήγησα δεν έχουν υιοθετήσει όλοι την ακριβότερη αυτή λύση, με αποτέλεσμα να βλέπουμε και τώρα διαφορές. Απαντώντας λοιπόν ταυτόχρονα και στο Γιάννη και στον Ηλία, πράγματι μια από τις μεθόδους για να περιοριστεί το φαινόμενο αυτό είναι η λειτουργία σε υψηλές συχνότητες καθ' όλη τη διάρκεια λειτουργίας. Έτσι οι αρμονικές ανώτερης τάξης εξωθούνται σε υψηλότερες συχνότητες, πιο εύκολο δηλαδή να φιλτραριστούν αποτελεσματικά! Αυτά που αναφέρεις ως λύσεις Ηλία, πιθανόν να είναι από παλαιότερη βιβλιογραφία? Κανονικά πάντως ιδιαίτερες συνδεσμολογίες δεν απαιτούνται, φροντίζει για αυτό το ballast του λαμπτήρα. Το μόνο ίσως που χρειαστεί, σε περίπτωση που καίγονται αρκετά συχνά η γενικά συμπεριφέρονται "περίεργα", είναι αυτό που είπα αρχικά, δηλαδή ο διακόπτης στο off να βραχυκυκλώνει (V=0), και όχι να μένει στον αέρα το ένα άκρο του, λόγω αυτεπαγωγών και χωρητικοτήτων που μπορεί η εγκατάστασή μας να παρουσιάζει και που δεν επηρέαζε παλιά τους πυρακτώσεως, τώρα όμως παίζει ρόλο.

Δημήτρη, αν λοιπόν οι λαμπτήρες είναι ποιοτικοί (με όλη την ανάλυση που έκανα προηγουμένως, όχι μόνο στη φωτεινότητα αλλά κυρίως στην ποιότητα χρώματος), τότε μόλις περάσουν 2 εβδομάδες χρήσης δεν θα ξαναθέλετε πυρακτώσεως. Οι τελευταίοι εκπέμπουν φως σε μικρότερο φάσμα απότι οι οικονομίας, δεν είναι τυχαίο άλλωστε που από παλιά, πχ σχεδιαστήρια, φωτογραφεία κλπ που η ποιότητα χρώματος μετρούσε για αυτούς, έψαχναν λύσεις μακριά από λαμπτήρες πυρακτώσεως, δεν είναι έτσι;

Αν τον καταναλωτή δεν τον ενδιαφέρει που το μπιφτέκι του είναι με κιμά από γύρο και σουβλάκια και που δεν πουλήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα, ψωμί από όσα τραπέζια το πλήρωσαν και δεν το έφαγαν,μαζί με πολύ μπαχαρικό για να μην βρωμάει, αν μάλιστα η νομοθεσία τους επιβάλλει, αν ποτέ τους γίνει έλεγχος φυσικά, το εξωφρενικό πρόστιμο των 700Ευρώ, ποιο λέτε να είναι το αποτέλεσμα? Τη στιγμή μάλιστα που η ταβέρνα απέναντι σερβίρει μπιφτέκι με 3Ευρώ, όταν εσύ μόνο για τον κιμά που απαιτείται θες 2.90Ευρώ και χάνεις κάθε μέρα πελάτες? Αν οι καταναλωτές δεν σε επιβραβεύσουν, ή θα κλείσεις, ή θα γίνεις και συ ασυνείδητος, απλά πράγματα. (και όλο αυτό που προανέφερα έχει φανταστικές τιμές αλλά ως γεγονός ..καθόλου φανταστικό!)


Τέλος, electron- Γιάννη, καταθέτω γνώση στο φόρουμ που πάω στοίχημα ελάχιστοι έχουν πει ποτέ, ενώ πολύ είναι αυτοί που "βγάζουν αφρούς" γιατί ανοίξα μάτια και μυαλά. Νομίζω όμως αυτός είναι και ένας ρόλος του φόρουμ, τουλάχιστον όσοι παρακολουθούν να είναι από τους ψαγμένους που δεν αγοράζουν από Praktiker, IKEA, LIDL, Carrefour με το κιλό. Μπορεί κάποιες λεπτομέρειες που ανέφερα να μην μας ενδιαφέρουν τελικά, όμως βλέποντας εμείς το αποτέλεσμα, καλό ή κακό, θα γνωρίζουμε πάντως το αίτιο, που υστερεί και που υπερτερεί λαμπτήρας με λαμπτήρα και αν αξίζει τελικά για αυτό που πληρώνουμε ή όχι. Θα ξέρουμε, ότι εξωτερικά όλοι μπορεί να μοιάζουν, έχουν όμως ουσιαστικές διαφορές.

Το πρόβλημα ξεκινάει μεν από το ότι δεν υπάρχει έλεγχος, αλλά και από το γεγονός πως εμείς δεν ψαχνόμαστε, για κάτι που υποτίθεται θα κρατήσουμε 4-8-10 χρόνια, με ό,τι και αν σημαίνει αυτό! Ακόμη και για τον υδράργυρο, λύση ανέφερα προηγουμένως, έχετε όλα τα στοιχεία να βρείτε λοιπόν 3-4-5 μάρκες στην αγορά που να πληρούν τις προδιαγραφές που έχω αναλύσει και για τις οποίες θα θεωρήσετε τις τιμές δίκαιες. Γι αυτές τις μάρκες φυσικά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά έχω δει στοιχεία συνολικά που είναι κοντά σε όσα έχω πει. Μπορεί στη συσκευασία να μην τα αναφέρουν όλα αφού δεν είναι υποχρεωμένοι, ενώ το 1% θα καταλάβαινε μόνον, αλλά αν πάτε ψαγμένοι, αν τους πείτε "φίλε μου, θέλω λάμπα amalgam και να μου δείξεις test report για το δείκτη Ra", τουλάχιστον σε μας θα ζοριστούν να πουλήσουν.. φύκια. Πιστέψτε με σε μεγάλο βαθμό τα καταστήματα γνωρίζουν, δεν είναι κορόιδα να στοκάρουν και τη λάμπα με 3Ευρώ και τη λάμπα με τα 7Ευρώ. Όταν εμείς οι ίδιοι όμως τους πούμε "πωω....7Ευρώ τη μία?? Στο σουπερμάρκετ έχει 6Ευρώ το ζευγάρι!", ε τότε....