PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδότηση θερμοσιφώνου



ΗΝ1984
17-10-10, 23:30
Καλησπέρα

Θέλω να τροφοδοτήσω κοινό θερμοσίφωνο από διαφορετικά διαμερίσματα, με δικό του πίνακα το καθένα, τα οποία μοιράζονται την ίδια φάση.
Σκέφτομαι να εφαρμόσω τροφοδότηση μέσω ρελέ ισχύος με ΝC επαφή για την αποφυγή εμπλοκής του ρελέ διαρροής και για ανεξάρτητο χειρισμό από τον κάθε πίνακα.

Παραθέτω και ένα σχεδιάγραμμα της όλης εγκατάστασης.

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό:

Ευχαριστώ.
'http://img411.imageshack.us/shareable/?i=32862188http://img411.imageshack.us/img411/7331/32862188.png (http://img411.imageshack.us/i/32862188.png/)</noscript>

antonis-drift
18-10-10, 01:55
Γιατι θελεις να βαλεις ρελε και οχι μονο μια ασφαλια σε καθε διαμερισμα, απο την ωρα που μοιραζοντι την ιδια φαση;

Ηλιας Α
18-10-10, 06:30
Καλημέρα

Για λόγους ασφάλειας στην προκειμένη περίπτωση (εγκατάσταση σε οικία (ες) )είναι απαράδεκτο!

Όσο για το σχέδιο που αν ανάρτησες είναι μεν στο μάτι ωραίο, αλλά μπάζει.

haris_216
18-10-10, 08:43
Καλημέρα

Για λόγους ασφάλειας στην προκειμένη περίπτωση (εγκατάσταση σε οικία (ες) )είναι απαράδεκτο!

Όσο για το σχέδιο που αν ανάρτησες είναι μεν στο μάτι ωραίο, αλλά μπάζει.
καλημέρα φίλε ηλία.
χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, νομίζω πως εκτός από την διαπίστωση την οποία έκανες (και η οποία μπορεί να είναι τελείως σωστή) θα βοηθούσε πάρα πολύ όλους αν ήσουν και πιο συγκεκριμένος. εκτός δηλαδή από την διαπίστωση ότι "μπάζει" θα βοηθούσε αν όχι μία λύση τουλάχιστον μια εξήγηση για το από που "μπάζει".
επειδή, με την βοήθεια όλων σας, όλοι κάτι μαθαίνουμε από αυτό το φόρουμ, καλό θα ήταν κάθε θέση να τεκμηριώνεται

ΗΝ1984
18-10-10, 10:09
Ευχαριστώ που η ανάρτηση του θέματος έτυχε των απαντήσεων των μελών.

Μια ασφάλεια + διακόπτης πιστεύω δεν θα εξασφάλιζε ότι η «επιστροφή» του ουδετέρου θα ήταν ίση με την παροχή ώστε να μην ενεργοποιηθεί το ρελέ διαρροής κάποιου διαμερίσματος.
Παρακαλώ ας υποδειχθεί που δεν εφαρμόζονται διατάξεις ασφαλείας και που «μπάζει» το σύστημα για να το «μπαζώσω».
Θεωρείται ευνόητο ότι κάθε παροχή χρησιμοποιεί ρελέ διαρροής + ασφάλεια + διακόπτη + γείωση.
Είμαι πρόθυμος να ακούσω τεκμηριωμένες απόψεις και όχι αόριστες καταδικαστικές γενικότητες.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

FILMAN
18-10-10, 10:34
Καλησπέρα

Θέλω να τροφοδοτήσω κοινό θερμοσίφωνο από διαφορετικά διαμερίσματα, με δικό του πίνακα το καθένα, τα οποία μοιράζονται την ίδια φάση.
Σκέφτομαι να εφαρμόσω τροφοδότηση μέσω ρελέ ισχύος με ΝC επαφή για την αποφυγή εμπλοκής του ρελέ διαρροής και για ανεξάρτητο χειρισμό από τον κάθε πίνακα.

Παραθέτω και ένα σχεδιάγραμμα της όλης εγκατάστασης.

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό:

Ευχαριστώ.
'http://img411.imageshack.us/shareable/?i=32862188http://img411.imageshack.us/img411/7331/32862188.png (http://img411.imageshack.us/i/32862188.png/)</noscript>Σωστή η σκέψη σου. Το μόνο πρόβλημα είναι τί θα γίνει αν, ενόσω είναι αναμμένο το θερμοσίφωνο και από τους δυο πίνακες, κάποιος το κλείσει από τον έναν. Λόγω του τόξου που θα δημιουργηθεί στις επαφές του ρελέ που θα ανοίξει, ίσως οι γραμμές εξόδου των δυο πινάκων να "ενωθούν" για λίγο μεταξύ τους, πράγμα που θάχει ως αποτέλεσμα την πτώση των ρ/δ των δυο πινάκων. Για να το αποφύγεις αυτό, θα σου συνιστούσα οι κλειστές βοηθ. επαφές των δυο ρελέ να ανοίγουν με καθυστέρηση. Υπάρχουν τέτοια πνευματικά μπλοκ βοηθ. επαφών για ρελέ (ξέρω ότι βγάζει η ΑΒΒ) αλλά δεν είναι για ρελέ ράγας. Επίσης καλό είναι να βάλεις από μια ασφάλεια 0.5Α σε κάθε κύκλωμα διέγερσης των ρελέ.

FILMAN
18-10-10, 10:35
Γιατι θελεις να βαλεις ρελε και οχι μονο μια ασφαλια σε καθε διαμερισμα, απο την ωρα που μοιραζοντι την ιδια φαση;
Εσύ τι λες ότι θα γίνει αν το κάνει έτσι όπως λες;

FILMAN
18-10-10, 10:38
Καλημέρα

Για λόγους ασφάλειας στην προκειμένη περίπτωση (εγκατάσταση σε οικία (ες) )είναι απαράδεκτο!

Όσο για το σχέδιο που αν ανάρτησες είναι μεν στο μάτι ωραίο, αλλά μπάζει.Ηλία ποιο είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω...

Αποστόλης1
18-10-10, 10:42
Σωστή η σκέψη σου. Το μόνο πρόβλημα είναι τί θα γίνει αν, ενόσω είναι αναμμένο το θερμοσίφωνο και από τους δυο πίνακες, κάποιος το κλείσει από τον έναν. Λόγω του τόξου που θα δημιουργηθεί στις επαφές του ρελέ που θα ανοίξει, ίσως οι γραμμές εξόδου των δυο πινάκων να "ενωθούν" για λίγο μεταξύ τους, πράγμα που θάχει ως αποτέλεσμα την πτώση των ρ/δ των δυο πινάκων. Για να το αποφύγεις αυτό, θα σου συνιστούσα οι κλειστές βοηθ. επαφές των δυο ρελέ να ανοίγουν με καθυστέρηση. Υπάρχουν τέτοια πνευματικά μπλοκ βοηθ. επαφών για ρελέ (ξέρω ότι βγάζει η ΑΒΒ) αλλά δεν είναι για ρελέ ράγας. Επίσης καλό είναι να βάλεις από μια ασφάλεια 0.5Α σε κάθε κύκλωμα διέγερσης των ρελέ.

Φίλιππε καλημέρα, αν είναι οπλισμένος ο ένας ρελές, θα είναι ανοιχτή η NC επαφή του και δεν οπλίζει ο δεύτερος.

navar
18-10-10, 11:39
αν το έκανε με ενα ρελέ και το όπλιζε απο 2 διαφορετικούς διακόπτες ?
και έπαιρνε παροχή μόνο απο τον ένα πίνακα ?

μιας και βλέπω οτι η ΔΕΗ στους δύο πίνακες είναι κοινή !
οπότε δεν τίθεται θέμα διαχωρισμού κόστους κατανάλωσης !

antonis-drift
18-10-10, 12:04
Για ριξτε μια ματια εδω. Εφτιαξα ενα κυκλωμα με δικλιδα.
http://img826.imageshack.us/f/93915803.png/

Αποστόλης1
18-10-10, 12:21
Καλύτερα με ένα ρελέ 12 ή 24ν που θα διεγείρεται με DC από οσαδήποτε διαμερίσματα, για να αποφύγεις προβλήματα ρελέ διαρροής.

ΗΝ1984
18-10-10, 13:47
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Επί του συγκεκριμενου σχεδιου της δημοσίευσης Νο 11:
Όταν είναι εντός και οι δυο διακόπτες , λόγω της διατάξεως των ρελέ ισχύος θα έχουμε παροχή από τον ένα και «επιστροφή» και από τους δυο μεγαλη πιθανοτητα ενεργοποιησης του ρελέ διαρροης.
http://img826.imageshack.us/img826/4356/93915803.png (http://img826.imageshack.us/i/93915803.png/)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-10-10, 14:11
Θα έλεγα ότι δεν είναι ότι το καλύτερο με κίνδυνο επιστροφής ρεύματος από το ένα διαμέρισμα στο άλλο .Πάντως εάν παραμείνει έτσι θα σου έλεγα να το κάνεις με ανεξάρτητες τροφοδοσίες μέσο ρελε και από την αντίσταση παράλληλα δυο λαμπάκια στους πίνακες όταν βλέπουν ανοιχτό το λαμπάκι να μην ανάβει και ο άλλος . Κάποια πράγματα δεν είναι μόνο αυτοματισμοί βάση εηε πρέπει να τροφοδοτείται από μια πηγή με δυο εντολές και ξέρω θα λέτε πάλη γιατί τι θα γίνει ποτέ δεν ξέρης

antonis-drift
18-10-10, 14:35
ολη η σηνδεσμολογια προηποθετι να εχεις τον ουδετερο κοινο και πριν το ρελε διαρροης.
εμενα μου φενεται σωστη σαν λυση..
περιμενω να γινει συζητηση και ενστασεις..

navar
18-10-10, 14:41
ο φίλλιπος που είναι ?

Αποστόλης1
18-10-10, 15:15
ολη η σηνδεσμολογια προηποθετι να εχεις τον ουδετερο κοινο και πριν το ρελε διαρροης.
εμενα μου φενεται σωστη σαν λυση..
περιμενω να γινει συζητηση και ενστασεις..


Αν δίνεις ουδέτερο πριν το Ρ/Δ και φάση μετά, τι θα κάνει ο Ρ/Δ? , ή και φάση πριν από Ρ/Δ?????

Ένας ρελές (με πηνίο χαμηλής τάσης) κανονικά μέσω Ρ/Δ kai είναι ΟΚ.

antonis-drift
18-10-10, 15:40
δεν θα εχεις προβλημα δεν θα βλεπει διαφορετικο ουδετερο. Οποτε δεν θα εχει προβλημα.
αν παρει απο τον ουτερο μετα το ρελε θα βλεπει διαφορετικο unbalance το δικτυο και τοτε θα εχει προβλημα.
αυτο πιστευω.

Ηλιας Α
18-10-10, 22:25
Παρακαλώ ας υποδειχθεί που δεν εφαρμόζονται διατάξεις ασφαλείας και που «μπάζει» το σύστημα για να το «μπαζώσω».


Καλησπέρα.

Για να απαντήσω τεκμηριωμένα εδώ. 1)<< Παρακαλώ ας υποδειχθεί που δεν εφαρμόζονται διατάξεις ασφαλείας >> και εδώ 2)<< και που «μπάζει» το σύστημα για να το «μπαζώσω».>>

Είμαι υποχρεωμένος να κάνω και τις απαραίτητες διευκρινιστικές ερωτήσεις : 1 α) τα ρελέ ισχύος με τον απαραίτητο εξοπλισμό τους που θα τοποθετηθούν, 1α1) κοντά στους πίνακες 1α2) κοντά στον θερ/να, και αν έχομε το 1α2) τότε ο χώρος του 1α2) είναι κοινόχρηστος ή ανήκει σε ένα από τα δυο διαμερίσματα;.

2) δεν αναφέρθηκα σε σύστημα αλλά σε σχέδιο. Ερωτώ :2α) το ζεύγος επαφών NC κάθε ρελέ όταν αλλάζει κατάσταση επιδρά σε κάποιο πηνίο των ρελέ; 2β) στις επαφές που είναι πάνω από τα γράμματα NC πάει αγωγός και αν ναι ποιος;.2γ) το σχέδιο απορρέει από κάποιες αρχές σχεδιασμού ή είναι έτσι - γιουβέτσι .

ΗΝ1984
18-10-10, 23:57
Καλησπέρα.

Για να απαντήσω τεκμηριωμένα εδώ. 1)<< Παρακαλώ ας υποδειχθεί που δεν εφαρμόζονται διατάξεις ασφαλείας >> και εδώ 2)<< και που «μπάζει» το σύστημα για να το «μπαζώσω».>>

Είμαι υποχρεωμένος να κάνω και τις απαραίτητες διευκρινιστικές ερωτήσεις : 1 α) τα ρελέ ισχύος με τον απαραίτητο εξοπλισμό τους που θα τοποθετηθούν, 1α1) κοντά στους πίνακες 1α2) κοντά στον θερ/να, και αν έχομε το 1α2) τότε ο χώρος του 1α2) είναι κοινόχρηστος ή ανήκει σε ένα από τα δυο διαμερίσματα;.

2) δεν αναφέρθηκα σε σύστημα αλλά σε σχέδιο. Ερωτώ :2α) το ζεύγος επαφών NC κάθε ρελέ όταν αλλάζει κατάσταση επιδρά σε κάποιο πηνίο των ρελέ; 2β) στις επαφές που είναι πάνω από τα γράμματα NC πάει αγωγός και αν ναι ποιος;.2γ) το σχέδιο απορρέει από κάποιες αρχές σχεδιασμού ή είναι έτσι - γιουβέτσι .




Καλησπέρα

Επί των ερωτήσεων απαντήσεις και διευκρινίσεις

Το οίκημα είναι ιδιόκτητο , ο πίνακας θα τοποθετηθεί δίπλα στο θερμοσίφωνο το οποίο βρίσκεται σε ισόγεια αποθήκη.

Επί του πρακτέου τώρα: Όταν τροφοδοτείται το ρελέ #1 η NC του #2 επειδή είναι κλειστή επιτρέπει να οπλίσει το πηνίο του ρελέ #1 και να έχουμε ρεύμα στο θερμοσίφωνο. Συγχρόνως επειδή η NC του ρελε #1 θα ανοίξει δεν θα μπορεί το ρελέ #2 να οπλίσει το πηνίο του και ας τροφοδοτηθεί από τον πίνακα του . Το αντίστροφο εάν τροφοδοτηθεί αρχικά το ρελέ #2.

Όσο για το σχέδιο, αν καλύπτει την συζήτηση η συνταγή γιουβέτσι, να διευκρινίσω ότι μάγειρας δεν είμαι αλλά ούτε και ηλεκτρολόγος, αλλά οι γνώσεις έχουν αποκτηθεί μετά από είκοσι έξι χρόνια στο Πολεμικό Ναυτικό και με τον μεγαλύτερο ηλεκτροκινητήρα με τα παρελκυόμενα του, που έτυχε να ασχοληθώ ήταν στο Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ και ήταν εκατόν είκοσι (120) ίππους στα 440V.

Παραθέτω και ένα διορθωμένο σχέδιο για καλύτερη ανάγνωση

Ευχαριστώ


http://img220.imageshack.us/img220/1048/85443533.png (http://img220.imageshack.us/i/85443533.png/)

Αποστόλης1
19-10-10, 09:34
Σωστή η σκέψη σου. Το μόνο πρόβλημα είναι τί θα γίνει αν, ενόσω είναι αναμμένο το θερμοσίφωνο και από τους δυο πίνακες, κάποιος το κλείσει από τον έναν. Λόγω του τόξου που θα δημιουργηθεί στις επαφές του ρελέ που θα ανοίξει, ίσως οι γραμμές εξόδου των δυο πινάκων να "ενωθούν" για λίγο μεταξύ τους, πράγμα που θάχει ως αποτέλεσμα την πτώση των ρ/δ των δυο πινάκων. Για να το αποφύγεις αυτό, θα σου συνιστούσα οι κλειστές βοηθ. επαφές των δυο ρελέ να ανοίγουν με καθυστέρηση. Υπάρχουν τέτοια πνευματικά μπλοκ βοηθ. επαφών για ρελέ (ξέρω ότι βγάζει η ΑΒΒ) αλλά δεν είναι για ρελέ ράγας. Επίσης καλό είναι να βάλεις από μια ασφάλεια 0.5Α σε κάθε κύκλωμα διέγερσης των ρελέ.



Φίλιππε καλημέρα, αν είναι οπλισμένος ο ένας ρελές, θα είναι ανοιχτή η NC επαφή του και δεν οπλίζει ο δεύτερος.


Μάλλον η διατύπωση σου δεν ήταν σωστή, ίσως μπορούσε να συμβεί, σε μια περίπτωση!!

vampiris
19-10-10, 11:49
Αφού θα τοποθετήσεις πίνακα στον χώρο του θερμοσίφωνα σκέψου και το εξής... Η hager στον τεχνικό κατάλογο, με τον γενικό τίτλο Προστασία, παρουσιάζει στο κεφάλαιο 5 ένα υλικό για "Ενσύρματη εντολή και αυτόματη επαναφορά για ρελέ διαφυγής και αυτόματες ασφάλειες", σελ. 5.27. Στην σελίδα 5.61 δίνεται και το σχέδιο για την σύνδεση. Με δύο μπουτόν ράγας, της ίδιας εταιρίας , με 2 Ν.Ο επαφές το καθένα σε κάθε πίνακα "καθάρισες". Αν παρατηρήσεις το σχέδιο της σύνδεσης θα δεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το Δ.Δ.Ε., αφού το εξάρτημα και τα μπουτόν θα πάρουν ρεύμα από ένα διπολικό αυτοματάκι από τον πίνακα του θερμοσίφωνα. Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος της αντίστασης του θερμοσίφωνα μετά από τρεις επαναφορές το μηχάνημα κλειδώνει σε κατάσταση off. Σαν κόστος δεν νομίζω να "βγαίνει" πιο ακριβό από ότι τα δύο ρελέ που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Και μου φαίνεται και πιο ασφαλές!!

ΥΓ Το εξάρτημα δεν το έχω εγκαταστήσει και ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ. Κάθε παρατήρηση δεκτή...

Ηλιας Α
19-10-10, 23:24
Φίλε Τάσο (ΗΝ1984)

Απαντώ τεκμηριωμένα για αυτά που έγραψα στο 3 post, όπως μου ζητήθηκε.

Έγραψα << Για λόγους ασφάλειας στην προκειμένη περίπτωση (εγκατάσταση σε οικία (ες) )είναι απαράδεκτο! >> γιατί; Σε οικίες και συμπληρώνω ή καταστήματα, που τις συσκευές τις χειρίζονται άτομα που δεν είναι αναγκαστικά γνώστες της ηλ εγκατάστασης, πρέπει για λόγους ασφάλειας να τροφοδοτούνται από ένα και μόνο πίνακα .Και αυτό γιατί σε μια ανάγκη ( ηλεκτροπληξία , πυρκαγιά κ.α ) να μπορέσει εύκολα να οδηγηθεί κάποιος που θα ήθελε να προσφέρει βοήθεια χωρίς αμφιβολίες να απομονώσει από ένα πίνακα. Για το πρώτο (ηλεκτροπληξία ) και το δεύτερο (πυρκαγιά ) είναι γνωστό σε όλους σχεδόν τους μάχιμους εγκαταστάτες που σέβονται τον αυτόν τους και τους πελάτες τους. Ειδικά για το δεύτερο η πυρ υπηρεσία προκειμένου να συνηγορήσει στην έκδοση άδειας ίδρυσης καταστήματος προϋποθέτει, το κατάστημα να διαθέτει δικό του πίνακα, αυτό σημαίνει –αν θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά της – δεν θα πρέπει να αρκεστεί μόνο στη θέα του πίνακα, αλλά και στον έλεγχο αν υπάρχουν συσκευές που συνεχίζουν να δουλεύουν παρά τη διακοπή του γεν πίνακα.

<<Όσο για το σχέδιο που αν ανάρτησες είναι μεν στο μάτι ωραίο, αλλά μπάζει. >>όσο και να ήθελα να φανώ επιεικής δεν μπορούσα να γράψω τίποτα το καλύτερο ( για το σχέδιο του 1 post ) γιατί; δεν ήταν αναγνώσιμο, επίσης το κύκλωμα ελέγχου δε θα ήθελε και μια ασφάλεια; και στα 2 σχέδια που ανάρτησες.

Από το 20 δικό σου post << και ήταν εκατόν είκοσι (120) ίππους στα 440V>> εκατόν είκοσι (120) ίππους, τον θεωρείς μεγάλο κινητήρα;
ΥΓ πάλι από το 20 δικό σου post << δεν είμαι αλλά ούτε και ηλεκτρολόγος >> ίσως και για αυτό όλα τα αναγραφόμενα από σένα, θα έλεγα δε για το τελευταίο ότι έπρεπε να το γράψεις στο 1 δικό σου post έτσι από μένα – τουλάχιστον - θα είχες, αφού το ελάμβανα υπ΄οψη μου και την ανάλογη ( διαφορετική απάντηση ) με άλλα λόγια βοήθησε στην παραπλάνηση μου εν μέρη το φαινομενικά ωραίο αρχικό σχέδιο σου και δε μπόρεσα να καταλάβω ότι δεν είσαι << ηλεκτρολόγος >> , βλέπομε λοιπόν από ένα λάθος μύρια έπονται.

Φιλικά Ηλίας 20/10/2010 8:25 πμ

FILMAN
20-10-10, 10:07
Φίλιππε καλημέρα, αν είναι οπλισμένος ο ένας ρελές, θα είναι ανοιχτή η NC επαφή του και δεν οπλίζει ο δεύτερος.
Ναι, αυτό που είπα είναι τι θα γίνει αν το τόξο σβήσει αφού πρώτα προλάβει να ανοίξει το πρώτο ρελέ και να κλείσει το δεύτερο.

FILMAN
20-10-10, 10:09
Για ριξτε μια ματια εδω. Εφτιαξα ενα κυκλωμα με δικλιδα.
http://img826.imageshack.us/f/93915803.png/
Το κύκλωμά σου φίλε μου είναι λάθος και σαν σκέψη αλλά και δεν δουλεύει στην πράξη, καθώς θα πέφτουν τα ρ/δ... Τα ρελέ τί τα έβαλες; Κάνουν κάποια δουλειά εκεί;

FILMAN
20-10-10, 10:13
Θα έλεγα ότι δεν είναι ότι το καλύτερο με κίνδυνο επιστροφής ρεύματος από το ένα διαμέρισμα στο άλλο .Πάντως εάν παραμείνει έτσι θα σου έλεγα να το κάνεις με ανεξάρτητες τροφοδοσίες μέσο ρελε και από την αντίσταση παράλληλα δυο λαμπάκια στους πίνακες όταν βλέπουν ανοιχτό το λαμπάκι να μην ανάβει και ο άλλος . Κάποια πράγματα δεν είναι μόνο αυτοματισμοί βάση εηε πρέπει να τροφοδοτείται από μια πηγή με δυο εντολές και ξέρω θα λέτε πάλη γιατί τι θα γίνει ποτέ δεν ξέρης
Δημήτρη, υπάρχει μια αρχή: "Το σύστημα που βασίζεται στην ανθρώπινη αξιοπιστία είναι αναξιόπιστο"... Επίσης τι γίνεται με αυτό που λες αν ο ένας έχει αναμμένο το θερμοσίφωνο, και ο άλλος κατεβάσει τον γενικό του διακόπτη και ανάψει το θερμοσίφωνο; Μια καλή λύση για οικονομία αν υπήρχαν και ξεχωριστοί γνώμονες!

FILMAN
20-10-10, 10:14
δεν θα εχεις προβλημα δεν θα βλεπει διαφορετικο ουδετερο. Οποτε δεν θα εχει προβλημα.
αν παρει απο τον ουτερο μετα το ρελε θα βλεπει διαφορετικο unbalance το δικτυο και τοτε θα εχει προβλημα.
αυτο πιστευω.Πλάκα κάνεις ή το λες σοβαρά;

FILMAN
20-10-10, 10:16
Αφού θα τοποθετήσεις πίνακα στον χώρο του θερμοσίφωνα σκέψου και το εξής... Η hager στον τεχνικό κατάλογο, με τον γενικό τίτλο Προστασία, παρουσιάζει στο κεφάλαιο 5 ένα υλικό για "Ενσύρματη εντολή και αυτόματη επαναφορά για ρελέ διαφυγής και αυτόματες ασφάλειες", σελ. 5.27. Στην σελίδα 5.61 δίνεται και το σχέδιο για την σύνδεση. Με δύο μπουτόν ράγας, της ίδιας εταιρίας , με 2 Ν.Ο επαφές το καθένα σε κάθε πίνακα "καθάρισες". Αν παρατηρήσεις το σχέδιο της σύνδεσης θα δεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το Δ.Δ.Ε., αφού το εξάρτημα και τα μπουτόν θα πάρουν ρεύμα από ένα διπολικό αυτοματάκι από τον πίνακα του θερμοσίφωνα. Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος της αντίστασης του θερμοσίφωνα μετά από τρεις επαναφορές το μηχάνημα κλειδώνει σε κατάσταση off. Σαν κόστος δεν νομίζω να "βγαίνει" πιο ακριβό από ότι τα δύο ρελέ που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Και μου φαίνεται και πιο ασφαλές!!

ΥΓ Το εξάρτημα δεν το έχω εγκαταστήσει και ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ. Κάθε παρατήρηση δεκτή...
Τι σχέση έχει αυτό με το συγκεκριμένο πρόβλημα;

FILMAN
20-10-10, 10:19
Ηλία, το κύκλωμα του παιδιού δεν έχει λάθος, μια ηλεκτρική μανδάλωση έχει σχεδιάσει ο άνθρωπος χωρίς να είναι ηλεκτρολόγος, και μάλιστα σωστά... Οπότε μπράβο του. Απλώς πρέπει να προσθέσει από μια ασφάλεια σε κάθε κύκλωμα πηνίου των ρελέ, όπως επίσης να χρησιμοποιήσει κλειστές βοηθ. επαφές με χρονοκαθυστέρηση. Κατά τα άλλα είναι απόλυτα σωστός.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 10:38
Τελικά τα ίδια περάματα λέμε κάθε φορά με διαφορετικούς τρόπους δηλαδή η ιδέα είναι λάθος 1) από πού θα ασφαλίζεται σε περίπτωση βραχυκυκλώματος με δυο ασφάλειες ?2) μπορεί να πάει ρεύμα από το ένα διαμέρισμα στο άλλο και τι γίνεται με ρ/δ και εάν ένας γνωρίζοντας ότι έχει διακοπή ρεύματος τελικά δεν έχει γιατί έρχεται ρεύμα από το άλλο διαμέρισμα ?3) για το λαμπάκι και αυτονομία κανονική να κάνει πρέπει να βάλει λαμπάκια σαν ένδειξη όχι σαν αξιοπιστία .4) τι γίνεται εάν οι επαφές του ρελε κολλήσουν από αρκ ? Και τελικά εάν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν κοινόχρηστα ρολόγια και αυτονομίες θα άναβαν με τέτοιο τρόπο και καλοριφέρ . Νομίζω ότι μπάζει

FILMAN
20-10-10, 10:45
Τελικά τα ίδια περάματα λέμε κάθε φορά με διαφορετικούς τρόπους δηλαδή η ιδέα είναι λάθος (Εγώ τη βρίσκω σωστή) 1) από πού θα ασφαλίζεται σε περίπτωση βραχυκυκλώματος με δυο ασφάλειες ? (Εφόσον με τον αυτοματισμό τροφοδοτείται πάντα από έναν μόνο πίνακα, ασφαλίζεται με την ασφάλεια του συγκεκριμένου πίνακα μόνον.) 2) μπορεί να πάει ρεύμα από το ένα διαμέρισμα στο άλλο (Όχι) και τι γίνεται με ρ/δ (τίποτα το ιδιαίτερο) και εάν ένας γνωρίζοντας ότι έχει διακοπή ρεύματος τελικά δεν έχει γιατί έρχεται ρεύμα από το άλλο διαμέρισμα? (Δεν έρχεται, το ρεύμα κόβεται από το αντίστοιχο ρελέ) 3) για το λαμπάκι και αυτονομία κανονική να κάνει πρέπει να βάλει λαμπάκια σαν ένδειξη όχι σαν αξιοπιστία. 4) τι γίνεται εάν οι επαφές του ρελε κολλήσουν από αρκ ? (Αν και είναι λίγο σπάνιο, εντούτοις αντιμετωπίζεται με μηχανική μανδάλωση των ρελέ πέρα από την ηλεκτρική.) Και τελικά εάν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν κοινόχρηστα ρολόγια και αυτονομίες θα άναβαν με τέτοιο τρόπο και καλοριφέρ. (Άλλο το ένα άλλο το άλλο, εδώ δεν χρειάζεται έλεγχος του υδραυλικού κυκλώματος, παρά μόνο του ηλεκτρικού.) Νομίζω ότι μπάζει Πού συγκεκριμένα;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 11:01
Όταν κολλήσουν επαφές στο ρελε και καστανιας να είναι κώλυσαν και έτσι μπορεί να πάει ρεύμα από το ένα διαμέρισμα στο άλλο

FILMAN
20-10-10, 11:09
Δεν μίλησα για ρελέ καστάνιας αλλά για μηχανική μανδάλωση των ρελέ, είναι ένας μηχανισμός που κουμπώνει πάνω στα ρελέ και δεν αφήνει το ένα ρελέ να οπλίσει αν ο μηχανισμός του άλλου δεν είναι στη θέση ηρεμίας

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 11:13
Και τι σημαίνει αυτό με κολλημένες επαφές μόνο στην τροφοδοσία και όχι στης βοηθητικές για σκέψου

FILMAN
20-10-10, 11:21
Σου ξαναλέω ότι μπλοκάρει μηχανικά

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 11:23
Φαίνεται ότι δεν έχεις δη τέτοιους ρελε κολλημένους

FILMAN
20-10-10, 11:41
Δηλαδή εσύ έχεις δει ρελέ με κολλημένες τις επαφές και τον υπόλοιπο μηχανισμό να έχει επιστρέψει πίσω στη θέση ηρεμίας;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-10-10, 11:46
Έχω δει κολλημένες επαφές και σπασμένο το μηχανικό μέρος

FILMAN
20-10-10, 11:49
Τόσο δυνατό ελατήριο είχε αυτό το ρελέ;

vampiris
20-10-10, 12:27
Filman, διάβασε τι ζητάει ο άνθρωπος στο αρχικό του μήνυμα! Κάπου ζητάει να του προτείνουμε και κάτι διαφορετικό!! Όλες τις άλλες θεωρίες που αναπτύσσετε οι υπόλοιποι ίσα που τις ψιλοδιάβασα. Αφού θέλει να ανάβει και να σβήνει τον θερμοσίφωνα από δύο σημεία γιατί να μπλεχτεί με ρελέδες; Με το εξάρτημα αυτό σηκώνεις και κατεβάζεις την ασφάλεια, έχεις έλεγχο δηλαδή, από απομακρυσμένα σημεία. Αφού θα τοποθετήσει πίνακα στον χώρο του θερμοσίφωνα η συνδεσμολογία απλουστεύεται! Είδε κανείς σας τον κατάλογο;! Αυτό που θέλετε να κάνετε με ρελέδες το κάνει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Όταν το μηχάνημα είναι ενεργοποιημένο από τον ένα πίνακα και δεχτεί εντολή για ενεργοποίηση από τον άλλον παραμένει σε κατάσταση On. Εάν συμβεί το αντίθετο βγαίνει off. Ούτε ηλεκτρικά τόξα, ηλεκτρικά ακόντια και ηλεκτρικές μανδαλώσεις.

Έγραψα ότι δεν έχω τοποθετήσει το συγκεκριμένο μηχάνημα για να γνωρίζω εάν συμβαίνει κάποια "ανωμαλία" κατά τον χειρισμό. Από την συνδεσμολογία του καταλόγου και εφόσον υπάρχει κοινή γραμμή της Δ.Ε.Η., δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Ίσως κάποιος συνάδελφος παρατηρήσει κάτι και μας το αναφέρει. Το μηχάνημα έχει την ασφάλειά του και ο θερμοσίφωνας την δική του! Μόνο τα μπουτόν ράγας στους πίνακες θα παίρνουν από τον υποπίνακα του θερμοσίφωνα και δεν θα ελέγχονται από τον γενικό διακόπτη των πινάκων! Πάντα υπάρχει και η γραμμή τεχνικής εξυπηρέτησης των εταιριών για οποιαδήποτε απορία έχουμε!

FILMAN
20-10-10, 12:37
Ρε φίλε είσαι σοβαρός; Πάλι καλά που δεν πρότεινες να συνδεθεί ο θερμοσίφωνας στον ένα πίνακα μόνο, και στο ραγοδιακόπτη του πίνακα αυτού να δέσουμε ένα σπάγγο και να τον πάμε ως το άλλο διαμέρισμα, ώστε τραβώντας το σπάγγο να σηκώνεται ο διακόπτης και να τροφοδοτείται το θερμοσίφωνο! Όταν θες χειρισμό από απόσταση βάζεις ρελέ, δεν βάζεις ένα ηλεκτρικό χέρι που να ανεβοκατεβάζει διακόπτες! Αυτό το εξάρτημα που λες είναι χρήσιμο για να επαναφέρει εξαρτήματα που μπορεί να πέσουν από μόνα τους, όπως οι αυτ. ασφάλειες τα ρ/δ, κ.λ.π. Όχι για να ελέγχει φορτία ανεβοκατεβάζοντας διακόπτες!

vampiris
20-10-10, 12:53
Ρε τεράστιε, δες τον γ@μ@μ@ν@ τον κατάλογο! Η ίδια η hager αναφέρει: " Τα υλικά τάδε και τάδε (δύο τύποι) σας επιτρέπουν να ανεβάζετε ή να κατεβάζετε αυτόματες ασφάλειες και ρελέ διαφυγής....κ.τ.λ. κ.τ.λ....από μπουτόν εκτός πίνακα! Έχει και επιλογικό διακόπτη για λειτουργία on-off, μόνο με εντολή από μπουτόν, χωρίς την αυτόματη χρήση του reset! Με τον σπάγγο το έχω δοκιμάσει αλλά κόπηκε...

dmitspan
20-10-10, 14:46
δεν έχω ιδέα από αυτά και τα τεχνικά κλπ αλλά θα πω μια απάντηση που μου φαίνεται λογική και ισχύει και στα ηλεκτρολογικά αυτοκινήτου.
αντί να φεύγει ρεύμα από κάθε διαμέρισμα προς το θερμοσίφωνα και μπλέκεστε με ρ/δ και ιστορίες γιατί να μη φεύγει ένα σήμα remote περί των 12V και μ'ένα ρελέ στον πίνακα του θερμοσίφωνα να τσεκάρει αν υπάρχει ήδη ρεύμα στο remote να το αγνοεί αλλιώς αν όχι να το οπλίζει. φαντάζομαι θα υπάρχουν αντίστοιχα ρελέ και για οικιακά ηλεκτρολογικά.

Ηλιας Α
20-10-10, 15:00
Ηλία, το κύκλωμα του παιδιού δεν έχει λάθος, μια ηλεκτρική μανδάλωση έχει σχεδιάσει ο άνθρωπος χωρίς να είναι ηλεκτρολόγος, και μάλιστα σωστά... Οπότε μπράβο του. Απλώς πρέπει να προσθέσει από μια ασφάλεια σε κάθε κύκλωμα πηνίου των ρελέ, όπως επίσης να χρησιμοποιήσει κλειστές βοηθ. επαφές με χρονοκαθυστέρηση. Κατά τα άλλα είναι απόλυτα σωστός.

<< Ηλία, το κύκλωμα του παιδιού δεν έχει λάθος, μια ηλεκτρική μανδάλωση έχει σχεδιάσει ο άνθρωπος χωρίς να είναι ηλεκτρολόγος, και μάλιστα σωστά...>> << το κύκλωμα >> έκανα δυσμενή σχόλια για το σχέδιο του 1 postκαι μόνο, και για υποστήριξη αυτού έγραψα το 23 post-το οποίο μου ζητήθηκε ακόμη και από σένα - εσύ τι λες ήταν αναγνώσιμο; πέρα από αυτό, πιθανόν να μην έδωσες την πρέπουσα προσοχή στο 23 δικό μου postκαι ειδικότερα στην παράγραφο που αναφέρεται για αυτό <<Για λόγους ασφάλειας στην προκειμένη περίπτωση (εγκατάσταση σε οικία (ες) )είναι απαράδεκτο! >>ρίξε μια ματιά και αν έχεις αντιρρήσεις εδώ ήμαστε.

Αποστόλης1
20-10-10, 19:26
Δεν μίλησα για ρελέ καστάνιας αλλά για μηχανική μανδάλωση των ρελέ, είναι ένας μηχανισμός που κουμπώνει πάνω στα ρελέ και δεν αφήνει το ένα ρελέ να οπλίσει αν ο μηχανισμός του άλλου δεν είναι στη θέση ηρεμίας

Η μηχανική μανδάλωση των ρελέ προϋποθέτει ότι και οι δυο είναι στον ίδιο πίνακα.
Η λύση με ένα ρελέ, που το πηνίο του θα ελέγχεται από χαμηλή τάση DC λύνει τα πιθανά προβλήματα.

MacGyver
20-10-10, 22:10
Αν δεν υπάρχει θέμα χρέωσης (αφού ήδη μοιράζεστε και το ζεστό νερό) θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω μόνο έναν '2 pole contactor=relay' στον κοντινότερο πίνακα και να τροφοδοτήσω την κατανάλωση από την συγκεκριμένη παροχή μόνο.
Τον έλεγχο του contactor θα επιτύγχαναν δύο απλοί διακόπτες, με παράλληλα συνδεδεμένες επαφές, χειριζόμενοι από το κάθε διαμέρισμα.
Πλεονέκτημα:
Δεν πρόκειται να μείνεις από ζεστό νερό ... στα μισά του μπάνιου.
Μειονέκτημα :
Δεν είναι δυνατή η διακοπή σε περίπτωση που και ο δεύτερος διακόπτης είναι ενεργοποιημένος.
Σε κανονικές συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα βέβαια αφού υπάρχει εσωτερικός θερμοστάτης και κόβει όταν πιάσει την θερμοκρασία, σε emergency περίπτωση όμως .... δεν παρέχει απόλυτο έλεγχο άρα και ασφάλεια.

Στην πρότασή σου τώρα:
Με τη χρήση βοηθητικής επαφής σε κάθε contactor απλά αποφεύγεις τον παραλληλισμό των δύο παροχών (προβλήματα με ΡΔ κλπ) .
Όμως όπως και παραπάνω, στην περίπτωση που θα τύχουν να είναι και οι δύο διακόπτες χειρισμού ενεργοποιημένοι και χρειαστεί σε emergency να διακόψεις, αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν θα είναι εφικτό αφού απλά θα μεταφερθεί ο έλεγχος από τον ένα στον άλλον, και θα παραμένει ΟΝ.
Άρα και πάλι .... δεν έχεις απόλυτο έλεγχο - ασφάλεια.

Απόλυτος έλεγχος + αυτονομία + ασφάλεια, ανάλογη του μονού συστήματος, δεν μπορεί να επιτευχθεί με κανέναν τρόπο, από την στιγμή που υπάρχουν δύο σημεία ελέγχου-παροχής.

Συνοψίζοντας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις δύο διακόπτες σε συνδεσμολογία aller retour και στην θέση της κατανάλωσης να μπει το πηνίο του contactor=relay της αρχικής πρότασης.
Πλεονέκτημα:
α. Απόλυτος έλεγχος ON-OFF (άρα και ασφάλεια) και από τους δύο.
β. Ελάχιστο δυνατόν κόστος.
Μειονεκτήματα :
α. Η θέση ΟΝ θα εναλλάσσεται ανάλογα με τη θέση του άλλου διακόπτη (θέμα τυποποίησης για την 'γιαγιά' που ξέρει ότι πάνω είναι ΟΝ), οπότε θα χρειαστείς και ενδεικτικές λυχνίες.
β. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν τύπου ράγας τέτοιοι διακόπτες (υπάρχουν και άλλες λύσεις).
γ. Μπορεί να μείνεις από ζεστό νερό, με τους αφρούς στα μισά του μπάνιου !!!!

Ζύγισε τα και διάλεξε την καλύτερη λύση.
Προσωπικά θα υλοποιούσα την τελευταία.

vampiris
21-10-10, 01:26
MacGyver, αυτό ακριβώς προτείνω και εγώ. Είτε, με την φράση '2 pole contactor,' εννοείς ρελέ είτε εννοείς διπολική ασφάλεια. Από την στιγμή που θα τοποθετηθεί υποπίνακας στον χώρο του θερμοσίφωνα, να τοποθετηθεί σε αυτόν τον υποπίνακα μια διπολική ασφάλεια, την οποία θα ελέγχουμε από απόσταση. Αντί να κατεβαίνουν από τα διαμερίσματα και να ανεβάζουν-κατεβάζουν το αυτοματάκι, να το ελέγχουν από απόσταση μέσω του συγκεκριμένου εξαρτήματος. Το μηχάνημα αντικαθιστά την κίνηση του χεριού μας!! Αυτό εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με την χρέωση του ρεύματος. Εάν δηλαδή έχουμε έναν μετρητή ενέργειας! Με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζονται έξτρα ρελέ, μόνο τα αντίστοιχα μπουτόν ράγας σε κάθε πίνακα. Εάν κάποιος συνάδελφος δει την συνδεσμολογία του εξαρτήματος, στις σελίδες του καταλόγου που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, θα καταλάβει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με ουδετέρους και λοιπά. Χρειαζόμαστε μια παροχή από έναν εκ των δύο πινάκων προς τον υποπίνακα του θερμοσίφωνα και τα αντίστοιχα σήματα προς τα μπουτόν. Αυτά τα σήματα μπορούμε να τα πάρουμε από τον ίδιο τον υποπίνακα!

Εδώ θα κάνω δύο παρατηρήσεις:

1) Σε προηγούμενο μήνυμα ανέφερα ότι " Σαν κόστος δεν νομίζω να "βγαίνει" πιο ακριβό από ότι τα δύο ρελέ που θέλεις να χρησιμοποιήσεις... ". Όταν το έγραφα δεν είχα μπροστά μου τον τιμοκατάλογο! Το μηχάνημα που προτείνω είναι το ΜΖ 900, δεν έχει αυτόματη επαναφορά, και κοστίζει 206 ευρώ. Ένα ρελέ ράγας, 25 Α ονομαστικής έντασης, κοστίζει από 25-55 ευρώ αναλόγως το πλήθος των επαφών. Καταλαβαίνετε ότι το κόστος, με τον τρόπο που πρότεινα, διπλασιάζεται!!

2) Είπα, επίσης, ότι με δύο μπουτόν ράγας με 2 Ν.Ο το καθένα καθαρίζουμε. Λάθος μου! Το μηχάνημα έχει μια είσοδο που ονομάζεται, εντολή κλειδώματος ή μπλοκαρίσματος υλικού. Δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια είσοδος από ένα μπουτόν με μια Ν.C επαφή. Εάν πατήσουμε αυτό το μπουτόν το μηχάνημα κλειδώνει σε θέση off. Όσες φορές και να δώσουμε εντολή από τα διαμερίσματα δεν πρόκειται να λειτουργήσει. Χωρίς αυτή την είσοδο το εξάρτημα δεν λειτουργεί. Εδώ είτε τοποθετούμε ένα μπουτόν στον υποπίνακα, είτε δύο (από ένα σε κάθε πίνακα) σε σειρά.

KarlBarks
23-10-10, 19:20
βγάλτε ρε παιδιά τον ραγοδιακόπτη του θερμοσίφωνα σε ενα κοινό σημείο και τέλος




εχω και εγω μια απορία σε σχέση με θερμοσίφωνα πως ξερω αμα δουλεύει ο θερμοστάτης μου ! ? οκ τωρα ζεσταίνει νερό ομως πως ξερω εγω οτι στους 60 πχ βαθμούς που ειναι ρυθμισμένος να κλείνει κανει την δουλεια του ?

ο θερμοσίφωνας ειναι στο παταρι και ο ραγοδιακόπτης μου δεν σβήνει το λαμπάκι του οταν σβήνει και ο θερμοστάτης .

navar
23-10-10, 19:38
ο θερμοσίφωνας ειναι στο παταρι και ο ραγοδιακόπτης μου δεν σβήνει το λαμπάκι του οταν σβήνει και ο θερμοστάτης .
αν αντί για 3 χ2,5 που έχει συνήθως ένας θερμοσίφωνας είχε περαστεί 4 χ 2,5 το 4 καλώδιο θα μπορούσε να γίνει επιστροφή για το ενδεικτικό , ηλαδή να έστελνε πίσω φάση απο τον θερμοστάτη !

KarlBarks
23-10-10, 20:31
αν αντί για 3 χ2,5 που έχει συνήθως ένας θερμοσίφωνας είχε περαστεί 4 χ 2,5 το 4 καλώδιο θα μπορούσε να γίνει επιστροφή για το ενδεικτικό , ηλαδή να έστελνε πίσω φάση απο τον θερμοστάτη !


τωρα ομως πως τσεκάρω τον θερμοστάτη ?


θα μπορούσα να βάλω ενα θερμόμετρο στον πίνακά μου ?

υ/γ

μόλις είπε στον ant1 ότι ανατινάχθηκε ενας στην αθηνα και γκρέμισε μια γκαρσονιέρα !!!!

Zener_
23-10-10, 21:40
Ορίστε ένα ωραίο σχέδιο που λύνει τα διάφορα προβλήματα και προτάθηκε απο τον georgesonor και απλά το ανεβάζω εγώ. Κανονικά το ζεστό νερό θα έπρεπε να κόβουν ηλεκτροβάνες αλλά αυτό είναι μια λεπτομέρεια.16375

Ηλιας Α
23-10-10, 23:02
τωρα ομως πως τσεκάρω τον θερμοστάτη ?....
...υ/γ μόλις είπε στον ant1 ότι ανατινάχθηκε ενας στην αθηνα και γκρέμισε μια γκαρσονιέρα !!!!
<< τωρα ομως πως τσεκάρω τον θερμοστάτη ?>> συνδέοντας το λαμπάκι στον πίνακα όπως είπε ο navar ( εγώ θα συμπληρώσω με μια ασφάλεια 2Α στον θερμοσίφωνα έχεις χώρο) ρυθμίζεις τον θερμοστάτη στους 80 ° C και όταν σβήσει το λαμπάκι βάλεις το χέρι σου στo ζεστό νερό χονδρικά πρέπει να αντέχει 5-10 sec
Αυτά για το στοιχείο του θερμοστάτη που κόβει στην επιθυμητή θερμοκρασία, για τα στοιχεία που κόβουν σε έκτακτη ανάγκη γίνεται και σ΄αυτά δοκιμή αλλά θέλει μια κάποια εξοικείωση με το αντικείμενο ( τοποθέτηση του θερμοστάτη σε νερό που βράζει και έλεγχος αν αλλάζει κατάσταση )
Αλλά μην ξεχνάς αν : α) ο θερμοστάτης είναι σαν αυτόν που θα αναρτήσω , β) υπάρχει στο θερμοσίφωνο βαλβίδα υπερπίεσης , γ)σωστή επιλογή (*) και συνδεσμολογία θερμοστάτη, δ )το προαναφερόμενο λαμπάκι ε) ρελέ ΔΔΕ και με τακτικό έλεγχο κάθε 1-2 χρόνια τουλάχιστον της βαλβίδας υπερπίεσης δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα, το να έγινε ο θερμοσίφωνας ιπτάμενο αντικείμενο, μάλλον οφείλεται σε συγκυρία περιπτώσεων σε συνδυασμό με αμέλειες .

georgesonor
23-10-10, 23:52
Ορίστε ένα ωραίο σχέδιο που λύνει τα διάφορα προβλήματα και προτάθηκε απο τον georgesonor και απλά το ανεβάζω εγώ. Κανονικά το ζεστό νερό θα έπρεπε να κόβουν ηλεκτροβάνες αλλά αυτό είναι μια λεπτομέρεια.16375

Ευχαριστώ ΖΕΝΕΡ είχα μια δουλίτσα και δεν μπορούσα να αναρτήσω την φωτογραφία...

KarlBarks
24-10-10, 11:48
<< τωρα ομως πως τσεκάρω τον θερμοστάτη ?>> συνδέοντας το λαμπάκι στον πίνακα όπως είπε ο navar ( εγώ θα συμπληρώσω με μια ασφάλεια 2Α στον θερμοσίφωνα έχεις χώρο) ρυθμίζεις τον θερμοστάτη στους 80 ° C και όταν σβήσει το λαμπάκι βάλεις το χέρι σου στo ζεστό νερό χονδρικά πρέπει να αντέχει 5-10 sec
Αυτά για το στοιχείο του θερμοστάτη που κόβει στην επιθυμητή θερμοκρασία, για τα στοιχεία που κόβουν σε έκτακτη ανάγκη γίνεται και σ΄αυτά δοκιμή αλλά θέλει μια κάποια εξοικείωση με το αντικείμενο ( τοποθέτηση του θερμοστάτη σε νερό που βράζει και έλεγχος αν αλλάζει κατάσταση )
Αλλά μην ξεχνάς αν : α) ο θερμοστάτης είναι σαν αυτόν που θα αναρτήσω , β) υπάρχει στο θερμοσίφωνο βαλβίδα υπερπίεσης , γ)σωστή επιλογή (*) και συνδεσμολογία θερμοστάτη, δ )το προαναφερόμενο λαμπάκι ε) ρελέ ΔΔΕ και με τακτικό έλεγχο κάθε 1-2 χρόνια τουλάχιστον της βαλβίδας υπερπίεσης δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα, το να έγινε ο θερμοσίφωνας ιπτάμενο αντικείμενο, μάλλον οφείλεται σε συγκυρία περιπτώσεων σε συνδυασμό με αμέλειες .


λοιπον ο θσνας εχει βαλβίδα υπερπίεσης εκει αρχισα να υποπτευομαι οτι κατι δεν παει καλα οτι η βαλβίδα βγαζει λιγα νερα σταγόνες !

και η 2η παρατήρηση μου ειναι οτι δεν ανάβει το λαμπάκι πανω στον θερμοσίφωνα γιαυτο αρχισα να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με τον θερμοστάτη !

Ηλιας Α
24-10-10, 21:14
λοιπον ο θσνας εχει βαλβίδα υπερπίεσης εκει αρχισα να υποπτευομαι οτι κατι δεν παει καλα οτι η βαλβίδα βγαζει λιγα νερα σταγόνες !

και η 2η παρατήρηση μου ειναι οτι δεν ανάβει το λαμπάκι πανω στον θερμοσίφωνα γιαυτο αρχισα να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με τον θερμοστάτη !
Καλησπέρα
Αυτό είναι συμπληρωματικό του 52 δικού μου post, στην αντιγραφή – επικόλληση έμεινε έξω << σωστή επιλογή (*) >> (*) μερικοί κατασκευαστές έχουν επισημάνει με διαφορετικό χρώμα καπακιού θερ/τη ανάλογα: α) τη θέση του θερμ/να (οριζόντιος ή κατακόρυφος ) και ηλιακός ή μη.
Τώρα επί του θέματος, << λοιπον ο θσνας εχει βαλβίδα υπερπίεσης εκει αρχισα να υποπτευομαι οτι κατι δεν παει καλα οτι η βαλβίδα βγαζει λιγα νερα σταγόνες !>> τίποτα το ανησυχητικό, ως προς τη βαλβίδα, αν δεν έβαλε νερό τότε έπρεπε να ανησυχούσες .
Για αυτό << και η 2η παρατήρηση μου ειναι οτι δεν ανάβει το λαμπάκι πανω στον θερμοσίφωνα γιαυτο αρχισα να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με τον θερμοστάτη !>> ενδεχόμενα ίσως έχει καταστραφεί το λαμπάκι, κάνε έλεγχο και βλέπομε.