PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελες αυτοκινήτου



spirossd
24-10-10, 19:02
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ρελες αυτοκινήτου 12volt που να διεγείρεται με 5-6volt;;;

nikolaras
25-10-10, 19:53
Tι θέλεις να κάνεις με αυτό; Γιατί μπορεί να υπάρχει άλλος τρόπος για να πετύχεις αυτό που χρειάζεσαι.....

spirossd
26-10-10, 02:17
θέλω να πάρω μια εντολή που δίνετε στο αυτοκίνητο με 6 volt έτσι ώστε ταυτόχρονα να τροφοδοτεί και ένα κύκλωμα τον 12volt.

Ηλιας Α
26-10-10, 03:01
Το αυτοκίνητο << φοράει >> 6 ή 12 V μπαταρία ;

spirossd
26-10-10, 03:22
12 volt μπαταριά φοράει..

waverunner
26-10-10, 19:38
Φίλε Σπύρο, όπως σου είπε και ο nikolaras, θα ήταν καλύτερα να πείς τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, πχ από που, πως , πότε θες να πάρεις εντολή και σε ποιά συσκευή. Μπορεί κάποιος να το ξαναδοκίμασε, ή να έχει κάποια λύση να σου προτείνει.

Φιλικά,
Αντρέας

navar
26-10-10, 19:39
ναί όντως τι συσκευή είναι αυτήν πού δίνει εντολή 6ν στο αυτοκίνητο σου ?

spirossd
27-10-10, 02:08
Λοιπόν έχουμε και λέμε... όταν κλειδώνω το αμάξι μπαίνει ο συναγερμός... το λαμπάκι του συναγερμού μου το έχουν βάλει σε ένα σημείο στο αυτοκίνητο που και να ψάξεις δεν θα το δεις... θα ήθελα λοιπόν να συνδέσω ένα άλλο λαμπάκι που την ώρα που οπλίζω τον συναγερμό να ανάβει ταυτόχρονα με το πρώτο λαμπάκι... το λαμπάκι που έχω στην κατοχή μου λειτουργεί με 12 volt... δηλαδή όταν του δώσω 12volt αναβοσβήνει... εγώ τώρα θέλω να πάρω την εντολή από το μαμά λαμπάκι του συναγερμού και να ανάψω παράλληλα και το δικό μου λαμπάκι το 12volto

navar
27-10-10, 02:14
και γιατί δεν παίρνεις ενα led σαν του συναγερμού , να το σταθεροποιήσεις κάπου , και να τραβήξεις καλώδια απο το μαμα led να το ενώσεις και να είσαι κύριος ?
ποιός ο λόγος να είναι αναγκαστικά 12ν ? και ποιος ο λόγος να βάλεις αναγκαστικά ρελέ ???
άλλωστε το led σίγά μην έχει 6ν..... κάπου στα 3 να το υπολογίζεις !!!!

αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις το δικό σου λαμπάκι ..... ψάξε για ρελέ που να οπλίζει με 3ν !

spirossd
27-10-10, 02:19
Άπλα υπάρχει ήδη το led αυτό όποτε έλεγα εάν υπάρχει κάποιο ρελεδακι όπως μου είπες.... όποτε μπορώ να βάλω ρελεδακι ε??? που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο γιατί είμαι και λίγο άσχετος και τι ακριβώς να ζητήσω???

navar
27-10-10, 02:23
αφού θέλεις ντέ και καλά ρελέ !
http://cgi.ebay.com/5-X-JRC-21F-3V-3-V-HK4100F-DC3V-Volt-Power-Relay-6PIN-/320559287600?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa2d28d30
5 κομμάτια 3 ευρώ !!!!
και σε 10-12 μερούλες τα έχει σπίτι σου !

spirossd
27-10-10, 02:32
ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!!

safetec
03-12-10, 05:15
εεεεεεεεεεεεεε


τι λετε ρε παιδια !!!!!!!

αν τα ρευματα υρεμιας του οχηματος ξεπερασουν τα 80 μιλιαμπερ και αυτος δεν βαλει το αυτοκηνητο του καμια ευδομαδα μπροστα γιατι εινε διακοπες λεμε τωρα παει η μπαταρια !!!!!

φιλε παρε το λαμπακι σου απο κει που το χεις επεκτινε λιγο το καλωδιο και βαλτο εκει που θες και μην κανεις πηραματα γιατι σε βλεπω να σπροχνεις κατα 1

κατα 2 εχει σκευτει κανεις πως η εξοδο του συναγιαρμου αντεχει σε να τροφοδοτισει μονο ενα λαμπακι το δικο του και οχι ακομα ενα δευτερο .... αν για καποιο λογο μετα απο καποια ωρα καει η εξοδος η παθει κατι ο συναγιαμος τι γινετε ????

η εγκηηση θα το καλυψει αν εινε καινουργιος........γιατι απο τι στηγμη που βαζει χερι 3 ος δεν νομιζω αν πα8ει κατι θα του πουν μεγαλε ασ μην εκανες τον μπομπ τον μαστορα !!!!

φιλε αν εχει εγκηηση ο συναγιαρμος πηγενε εκει που το εφτιαξες να στο κανουν αυτοι να μην εχεις ευθηνη

στην τελικη δεν εισε υποχρεομενοσ να πληρωσεις για κατι που δεν σε ευχαριστει ...οπωτε δεν εισε και υποχρεομενοσ να πληρωσεις κατι εξτρα

herctrap
03-12-10, 10:21
και γιατι δεν βαζει ενα τρανσιστορ να γλιτωσει και το τακα-τακα απο το ρελε?

navar
03-12-10, 12:11
να γλιτωσει και το τακα-τακα
απο αλλουνού το Τάκα-Τάκα πρέπει να γλυτώσουμε και όχι του ρελέ !

ρε παλικάρια ένα led καταναλωνει 15mA τί το συζητάμε ακόμα ?