PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με φώτα και ήχο.



piterpiano
25-10-10, 10:50
Καλημέρα σας,
ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ αυτο,
σας βρηκα μεσω google και εχω μια σοβαρη απορια-προβλημα στο σπιτι μου.

Ειναι διοροφη μεζονετα,και παρουσιαζεται το εξης προβλημα.
Ο πατερας μου εχει στο ισογειο καποια ηχητικα μηχανηματα.
Κονσολες,τελικο ενισχυτη και καποιες φετες (rack) fx.
Οταν ανοιξει τις κονσολες και ειναι και καποια απο τα φωτα του σπιτιου ανοιχτα,εαν παει να ανοιξει καποιο κλειστο φως, ακουγεται ενα 'παφ' σαν σκασιμο, στα ηχεια.
Ομως αυτο δεν συμβαινει μονο στα ηχεια αυτα, συμβαινει και στο μικρο ενισχυτακι ελαχιστων Watt που εχει ο αδερφος μου ή ακομα και σε ηχεια υπολογιστη.

Ολα αυτα οταν ειναι ανοιχτα καποια φωτα, ή ισως γενικα οταν απασχολουμε το δικτυο.

Εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο?Και αν ναι, τι προτεινετε?Ισως καποιον εξοπλισμο?
Σιγουρα σας εχω περιγραψει απλοικα την κατασταση, αν χρειαζεστε καποιο παραπανω τεχνικο στοιχειο, ευχαριστως να σας το δωσω.

Ευχαριστω πολυ,
Παναγιωτης.

spirakos
27-10-10, 21:50
Ειναι το κλεισιμο τις επαφης του διακοπτη το περιφημο τσαφ
Η ευκολη λυση να χρησιμοποιησεις διαφορετικη γραμμη καταναλωσης(αλλη πριζα) :)
Αλλιως αλλαζεις με διακοπτες καλυτερης ποιοτητος :(

sakis
27-10-10, 22:45
το πιο πιθανο ειναι οτι καποιος απο τους ενισχυτες του ειναι σχετικα παλιος και δεν εχει κυκλωμα soft start

xifis
27-10-10, 23:55
κλασικο το παθαινω κ γω.μην αναβοσβηνετε λαμπες οταν ακουτε μουσικη :P

MacGyver
28-10-10, 00:41
Ανάλογο πρόβλημα είχα (long time ago...1985) και μάλιστα χειρότερο, γιατί μαζί με τα 'τσίκ' καίγονταν και τα τουίτερ (άλλαξα 2-3).
Όταν χάλασε ο θερμοστάτης του ψυγείου και τον άλλαξα με άλλον τύπο,καλύτερο, όλα διορθώθηκαν!

NOE
28-10-10, 06:53
Σάκη σε χάσαμε, ελπίζω να σε βλέπουμε πιο συχνά.

Πιτ, το πρόβλημα αυτό το έχω παρατηρήσει και γω σε ορισμένες περιπτώσεις, νομίζω ότι ευθύνεται ο σπινθήρας που δημιουργείται στον διακόπτη όταν ανάβεις τα φώτα (ίσως και μια στιγμιαία πτώση τάσης) σε συνδυασμό με έλλειψη ΕΜΙ φίλτρου στον ενισχυτή στη γραμμή τροφοδοσίας 220βολτ. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και κάτι για αυτό, δοκίμασε να βάλεις διακόπτες καλής ποιότητας, να τροφοδοτήσεις τους ενισχυτές και τον μικτη από διαφορετική γραμμή και ίσως βοηθούσε ένας σταθεροποιητής τάσης δικτύου.

Αποστόλης1
28-10-10, 13:22
Καλημέρα σας,
........
Οταν ανοιξει τις κονσολες και ειναι και καποια απο τα φωτα του σπιτιου ανοιχτα,εαν παει να ανοιξει καποιο κλειστο φως, ακουγεται ενα 'παφ' σαν σκασιμο, στα ηχεια.
......
Εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο?Και αν ναι, τι προτεινετε?Ισως καποιον εξοπλισμο?
.....
Ευχαριστω πολυ,
Παναγιωτης.


το πιο πιθανο ειναι οτι καποιος απο τους ενισχυτες του ειναι σχετικα παλιος και δεν εχει κυκλωμα soft start

Τι έγινε μεγάλε, είσαι καλά?
Δηλαδή όταν πάρω ενισχυτή με soft start θα σταματήσουν οι σπινθηρισμοί από τους διακόπτες φωτισμού??

sakis
28-10-10, 13:45
sorry αλλα αυτο που καταλαβα ηταν οτι οταν ανοιγει καποι μηχανημα γινεται αυτο ... να καταλαβα λαθος ζητω συγνωμη

makis.civ
05-11-10, 23:00
Το πρόβλημα αυτό περιορίζεται σημαντικά αν τοποθετήσεις μικρούς πυκνωτές (τύπου μίκας ή πλαστικής ταινίας) στους εκάστοτε διακόπτες (πάνω στην επαφή).

Ο πυκνωτής "τραβάει" την στιγμιαία υπέρταση που δημιουργείται, την στιγμή που κλείνεις ή ανοίγεις το κύκλωμα.

thespyros
06-11-10, 11:29
FILE mou αλλαξε κυκλωμΑ ΕΙναι καλυτερα

patridas595
11-11-10, 17:22
Το πρόβλημα αυτό περιορίζεται σημαντικά αν τοποθετήσεις μικρούς πυκνωτές (τύπου μίκας ή πλαστικής ταινίας) στους εκάστοτε διακόπτες (πάνω στην επαφή).

Ο πυκνωτής "τραβάει" την στιγμιαία υπέρταση που δημιουργείται, την στιγμή που κλείνεις ή ανοίγεις το κύκλωμα.

Ναι πυκνωτής μίκας με τί στοιχεία όμως; F=? V=?