PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για τριφασικές μπρίζες



mantzavinos
26-10-10, 00:57
καλησπέρα σας..θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα...έχω μια τριφασική μπρίζα και θέλω να τις κάνω τρεις..πως να κάνω την "σουδεσμολογια"???να τραβήξω από αυτήν και να το μεταφέρω στις άλλες δυο??η πως αλλιώς??συγγνώμη,,αν ακούγομαι άσχετος απλά "μαρεσει" να ασχολούμαι με ηλεκτρολογικά και θα ήθελα να το φτιάξω μονος μου...σας ευχαριστώ:blushing:

TSAKALI
26-10-10, 01:05
Φιλε Χρηστο , θες να κανεις τρεις μονοφασικες , η τρεις τριφασικες μπριζες ?

mantzavinos
26-10-10, 01:11
τρεις τριφασικές φιλε μου....ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....

TSAKALI
26-10-10, 01:13
Εγω θα τραβουσα καινουριες παροχες απο τον πινακα

mantzavinos
26-10-10, 01:19
δύσκολο,,,,πολύ δύσκολο εκεί που είναι....δεν γίνεται να τις συνδέσω και τις τρεις παράλληλα???τι πρόβλημα θα αντιμετωπίσω??

TSAKALI
26-10-10, 01:25
τι θα συνδεσεις ? το πιο πιθανον ..να μην εχεις προβλημα , αλλα επειδη ειναι τριφασικο και φανταζομαι
θα ειναι λιγο φορτωμενες ,καλα ειναι να μπει και απο μια ασφαλεια σε καθε μια, δηλαδη να μην μπουν στην ιδια ασφαλεια..

mantzavinos
26-10-10, 01:31
από ότι ξέρω το αφεντικό μου θα βάλει μηχανήματα μαγειρέματος...ασφάλεια e???αυτό νομίζω πως θα σκεφτώ να το κάνω για να μην αρπάξουμε και καμια φωτιά....και πάλι επειδή δεν κατάλαβα kalaaa,,,να τις συνδέσω παράλληλα η να τραβήξω γέφυρες από την μια sτην άλλη???υπάρχει μήπως κάνα σχέδιο στο internet που μπορώ να συμβουλευτώ??

TSAKALI
26-10-10, 01:38
ειναι ευθυνη παντως...ειναι σε επαγγελματικο χωρο και δεν σηκωνει λαθη , εισαι και στη γερμανια..
αμα γινει κατι δεν σε ξεπλενει ουτε ο ...Ρηνος.. ασε να εχει αλλος την ευθυνη.

mantzavinos
26-10-10, 01:42
έχεις απόλυτο δίκιο....."γιαυτο" θέλω να το μελετήσω πολύ πριν το κάνω!!!εξού και ο λόγος που συμβουλεύομαι το forum....όσο για το ρίσκο,,,πιστεύω πως δεν μαθαίνει κάποιος αν δεν συμβουλευτεί έμπειρους και κάνει πράξει την θεωρία!!!

Tolis-Sx
26-10-10, 01:47
ρε μαστορακο.....αν δεν εχεις ασχοληθει με τετοια και δεν εχεις εμπειρια,και προπαντων εχεις και αγνοια.......ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ, και προκειται να ειναι και σε επαγγελματικο χωρο .....αστο.......ξεχασε το....

Ηλιας Α
26-10-10, 01:48
Καλησπέρα .

Εγώ Χρήστο θα ξεκινήσω με ανορθόδοξες ερωτήσεις : τι δίκτυο έχεις , και αν τριφασικό γειωμένο 4 αγωγών, πόσοι αγωγοί φτάνουν στην υπάρχουσα πρίζα 4 ή 5 και αν 4 μήπως υπάρχουν και μονοφασικές καταναλώσεις έστω και μικρής ισχύος ;

mantzavinos
26-10-10, 01:56
σε αυτήν την μπρίζα φτάνουν 4roi αγωγοί..δεν έχω κοιτάξει πινακα και δεν ξέρω να σου πω τι δίκτυο είναι...στο χώρο υπάρχουν και μονοφασικές μπρίζες ναι....και από ότι είδα η μπρίζα αυτή έχει μονη της μια ασφάλεια...δεν συνδέεται με τίποτα άλλο!!!

Ηλιας Α
26-10-10, 02:26
σε αυτήν την μπρίζα φτάνουν 4roi αγωγοί..δεν έχω κοιτάξει πινακα και δεν ξέρω να σου πω τι δίκτυο είναι...στο χώρο υπάρχουν και μονοφασικές μπρίζες ναι....και από ότι είδα η μπρίζα αυτή έχει μονη της μια ασφάλεια...δεν συνδέεται με τίποτα άλλο!!!
Αφού έλαβα υπ΄όψην μου α) << από ότι ξέρω το αφεντικό μου θα βάλει μηχανήματα μαγειρέματος..>> για μένα μεγάλα φορτία , εσύ δεν είσαι γνώστης του: β1) δικτύου, β2) υπάρχουσας κατανάλωσης και των επί πλέων καταναλώσεων , σε συνδυασμό τους αυστηρούς νόμους της Γερμανίας , δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με τα άλλα μέλη τα οποία σε αποτρέπουν για μια τέτοια ενέργεια, εκτός και, ενημερωθείς και αφού ενημερωθείς για όλα και αν έχεις τουλάχιστον αρκετές ηλεκτροτεχνικές γνώσεις το συζητάμε και πάλι θα το ρισκάρεις σε μεγάλο βαθμό!

mantzavinos
26-10-10, 02:38
έχετε απόλυτο δίκιο...έχει μεγάλο ρίσκο... :(

panoshl
29-10-10, 23:44
τι τριφασικο ασφαλειοδιακοπτη εχει η γραμμη σου αν τα συνολικα αμπερ που θα ζητας στα καλυπτει ο ασφαλειοδιακοπτης και το καρε του καλοδιου θα πρεπει να ειναι το καταλληλο για αποφηγη υπερθερμανσης. παντος χλωμο σε μια γραμμη που εχει μια πριζα να βαλεις τεσσερις βιομηχανικες μπριζες θα πιασεις καμια φωτια.

Λυκιδευς
31-10-10, 20:36
ο κανονισμος των εσωτερικων ηλεκτρικων εγκαταστασεων ειναι διαφορετικος απο τις βιομηχανικες εγκαταστασεις...επισης αλλαζει και η φιλοσοφια...

xrhstosmp
31-10-10, 22:55
ο κανονισμος των εσωτερικων ηλεκτρικων εγκαταστασεων ειναι διαφορετικος απο τις βιομηχανικες εγκαταστασεις...επισης αλλαζει και η φιλοσοφια...

...εισαι σιγουρος για αυτο? οι βιομηχανικες εγκαταστασεις δεν ειναι εσωτερικες?

Λυκιδευς
01-11-10, 08:54
...εισαι σιγουρος για αυτο? οι βιομηχανικες εγκαταστασεις δεν ειναι εσωτερικες?
μιλας μονο για φωτισμο να υποθεσω;γιατι στις ΕΗΕ δεν υπαρχουν κινητηρες και γεννητριες...
επισης στις ΕΗΕ για διαμερισμα πχ χρησιμοποιουμε 1 κεντρικο πινακα αντιθετα στις βιομηχανιες χωριζουμε σε πινακες φωτισμου και κινησης περαν του κεντρικου πινακα ελεγχου αυτο εννοω, ομοιως και τα φορτια και πριζες διαφερουν ως προς την διατομη αλλα και την εγκατασταση καθως λογω της διαρκης αλλαγης των φορτιων δεν σκαβουμε κτλ εχουμε σχαρες και καναλια καλωδιων.

Ηλιας Α
02-11-10, 09:56
μιλας μονο ;.......γιατι στις ΕΗΕ δεν υπαρχουν κινητηρες και γεννητριες...
.
Καλημέρα.
<< γιατι στις ΕΗΕ δεν υπαρχουν κινητηρες και γεννητριες...>>
Παναγιώτη (Λυκιδευς (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?41157-%CE%9B%CF%85%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%82) ) σε μια ΕΗΕ , κινητήρες και γεννήτριες υπάρχουν !

Λυκιδευς
02-11-10, 17:12
Καλημέρα.
<< γιατι στις ΕΗΕ δεν υπαρχουν κινητηρες και γεννητριες...>>
Παναγιώτη (Λυκιδευς (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?41157-%CE%9B%CF%85%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%82) ) σε μια ΕΗΕ , κινητήρες και γεννήτριες υπάρχουν !

εννοεις τους κινητηρες και τις γεννητριες που υπαρχουν στις οικιακες συσκευες;

Ηλιας Α
02-11-10, 17:39
εννοεις τους κινητηρες και τις γεννητριες που υπαρχουν στις οικιακες συσκευες;

<< εννοεις τους κινητηρες και τις γεννητριες που υπαρχουν στις οικιακες συσκευες;>> και όχι μόνο, αλλά και τη συσκευή π.χ ( Χ * MVA ) που κάνει ηλεκτρόλυση μεταλλεύματος για την παραγωγή αλουμινίου.

Λυκιδευς
02-11-10, 17:53
<< εννοεις τους κινητηρες και τις γεννητριες που υπαρχουν στις οικιακες συσκευες;>> και όχι μόνο, αλλά και τη συσκευή π.χ ( Χ * MVA ) που κάνει ηλεκτρόλυση μεταλλεύματος για την παραγωγή αλουμινίου.

φιλε ηλια δεν σε καταλαβαινω που ακριβως χρησιμοποιειται μια τετοια συσκευη σε εσωτερικη ηλεκτρικη εγκτασταση;

nveli
02-11-10, 18:19
σε μια βιομηχανία παραγωγής αλουμινίου.

για κάποιο λόγο έχεις ταυτίσει τις στεγασμένες οικιακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις με τις ΕΗΕ.

Λυκιδευς
02-11-10, 18:22
σε μια βιομηχανία παραγωγής αλουμινίου.

για κάποιο λόγο έχεις ταυτίσει τις στεγασμένες οικιακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις με τις ΕΗΕ.

γιατι οταν λεμε ΕΗΕ δηλαδη εσωτερικες ηλεκτρικες εγκαταστασεις συνηθως μιλαμε για οικια...

Λυκιδευς
02-11-10, 18:23
σε μια βιομηχανία παραγωγής αλουμινίου.ακριβως βιομηχανια...

nveli
02-11-10, 18:32
γιατι οταν λεμε ΕΗΕ δηλαδη εσωτερικες ηλεκτρικες εγκαταστασεις συνηθως μιλαμε για οικια...

όταν λέμε ποιοι; γιατί οι ηλεκτρολόγοι άλλο εννοούμε όταν αναφερόμαστε σε ΕΗΕ

Λυκιδευς
02-11-10, 19:54
Βασικα εχεις δικιο οταν λες αυτο για τις ΕΗΕ γιατι αναφερεσαι σε καθε εγκατασταση σε εσωτερικο χωρο

Λυκιδευς
02-11-10, 19:59
Βασικα εχεις δικιο οταν λες αυτο για τις ΕΗΕ γιατι αναφερεσαι σε καθε εγκατασταση σε εσωτερικο χωρο

Ηλιας Α
02-11-10, 20:49
Βασικα εχεις δικιο οταν λες αυτο για τις ΕΗΕ γιατι αναφερεσαι σε καθε εγκατασταση σε εσωτερικο χωρο
Και συμπληρώνω, ότι ενδεχόμενα να περιέχουν: υπόγεια – εναέρια δίκτυα , κάθε τύπου καταναλώσεις, ακόμη και μονάδες παραγωγής ( για την εξυπηρέτηση των αναγκών της )

nveli
02-11-10, 21:14
Βασικα εχεις δικιο οταν λες αυτο για τις ΕΗΕ γιατι αναφερεσαι σε καθε εγκατασταση σε εσωτερικο χωρο

το εσωτερική δεν σημαίνει εσωτερικού χώρου, υπάρχουν και υπαίθριες ΕΗΕ

safetec
12-11-10, 20:57
το εσωτερική δεν σημαίνει εσωτερικού χώρου, υπάρχουν και υπαίθριες ΕΗΕ


:|

συνολικα ειπαρχουν

1/εσωτερικες ηλεκτρολογικες εγκαταστασης

2/εξωτερικες ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις

3/εγκαταστασεις ρυπαρων χωρων

4/εγκαταστασεις που υποκειντο σε εκρηξεις

5/εγκαταστασεις που υποκηντο σε πηρκαγια

6/εγκαταστασεις ρυπαρων χωρων - σταυλοι

7/εγκαταστασεις προσκερα υγρων χωρων

8/εγκαταστασεις βρεγμενων χωρων

9/εγκαταστασεις σινεμα- θεατρου

10/εγκαταστασεις χειρουργιου

αυτες εινε οι βασικες!!!

καθε τομεας εγκαταστασεις θελει συγκεκρημενα υλικα για την κατασκευη της πρεπει να πρηροι καποιες προιποθεσεις

αν ανηξετε τους κανονισμους θα δειτε πως λεω αληθεια !!!

η ρωτηστε ενα συναδελφο αδειουχο ηλεκτρολογο !!! αν δεν ξερεις χωρους στης εξετασεις εχεις κοπει για πλακα !!! αδεια δεν εχει

Λυκιδευς
12-11-10, 21:26
εγκαταστασεις χειρουργειου υπογραφει ενας ηλεκτρολογος μηχανικος Τ.Ε.;υπαρχει κατι που να μην υπογραφει ο εν λογω τιτλος ηλεκτρολογου;

safetec
13-11-10, 17:24
σε μεγαλα εργα υπογραφει μηχανικος ο οποιος φερει ολοι την ευθηνη

εινε υποχρεομενος να βγαλει τα σχεδια και να ελενχει ανα πασα στηγμη την σωστη και ομαλη πορια του εργου

στην πραγματικοτιτα ομως οι μυχανικοι δεν γνωριζουν πολλα πραγματα μονο σχεδιο και αυτο πεζετε

καποπια στηγμη τους εβαλα να πιασουν εργαλεια και να συνδεσουν ενα πινακα μικρο π.χ 2 μετρα υψος επι 4 μετρα μικος με ταση μιλαμε απο 400 αμπερ ανα φαση με πολους αυτοματισμους και ετρεμαν τα χεργια τους !!!
τους εδωσα τα σχεδια τους και κειταγαν καλλα καλλα

ετσι επιδι την ειδαν ....

και εινε λογικο γιατι ολλα τα κανουν βαση υπολογιστη και γνωσεις οχι βαση εμπιριας και γνωση !!!

δεν μιλαω για λαθη και πραγματα που στα σχεδια φενοντε καλλα αλλα στην πραγματικοτητα δεν μπωρουν να εφαρμοστουν !!!

και στην πραγματικοτητα αν ο ηλεκτρολογος δεν εινε οκ ο μηχανικος παει μεσα για πλακα οποτε να προσεχετε πιον εμπιστευεστε