PDA

Επιστροφή στο Forum : αντικαταστατες G9 λαμπων



zoran
28-10-10, 18:06
Έχει βγεί τίποτα, είχα αγοράσεις τι προάλλες 6 τέτοιες λάμπες 60w για ένα φωτιστικό και έφαγα φρίκη όταν είδα πως είναι ενεργειακής κατηγορίας D. Σας λέω δεν είχα δεί ποτέ τέτοια κατηγορία σε ηλεκτρικό προϊόν και έπαθα σοκ οπότε τώρα πλέον θα ήθελα να βάλω άλλες λάμπες εκεί αλλά οικονομίας και δεν ξέρω επειδή έχουν ειδικά ντουί αυτές οι λάμπες

mariosm
28-10-10, 18:25
Υπαρχει και σε οικονομιας και σε led. Αλλα για led υπολογισε 15 ευρω την καθε μια

Αποστόλης1
28-10-10, 18:32
http://www.thelightbulbdepot.co.uk/acatalog/Energy_saving_G9_Megaman_bulb.html

nikolaras
28-10-10, 18:42
Πραγματικά απαράδεκτες λάμπες....
Μπορείς να τις αλλάξεις, αρκεί να χωράνε οι λάμπες οικονομίας, επειδή είναι φαρδιές, σε ένα δικό μου φωτιστικό ίσα-ίσα τις χώρεσε....

zoran
29-10-10, 17:37
Μα έκανα και βλακεία, πήγα και τις αγόρασα μαζί με το φωτιστικό γιατί τις έδιναν πακέτο. Δεν το έψαξα το ζώον και δεν σκέφτηκα πως μπορεί να είναι τόσο ενεργοβόρες αυτές οι λάμπες, τώρα φαντάζομαι θα πρέπει να καούν για να τις αλλάξω πάλι... αλλά εκτός από Megaman δεν έχουν οι άλλες γνωστές μάρκες; Philips, Osram κλπ.;

nikolaras
29-10-10, 19:13
Μόνο από ebay συμφέρει.
Ψάξε δίνοντας στοιχεία " g9 led " και θα βρεις αρκετές συμφέρουσες αγορές.
Στην Ελλάδα δυστυχώς, χώρια που είμαστε πονηροί (πάντα ακριβότεροι από όλους), είμαστε στην εποχή του νεάντερνταλ σε καινούριες τεχνολογίες.

john13alex
30-10-10, 00:24
εχει σε LUMEN περιπου 8 ευρω

jason13
31-10-10, 02:10
Καλησπερα πρωτο μου ποστ εμενα.Για την λαμπα G9 led την πηρα απο ebay αλλα ειναι σχεδον διπλασια σε ογκο,to warm white δεν ειναι οσο κιτρινο φενεται η τελος παντων οσο κιτρινο νομιζουμε και ειναι πολυ ακριβη.Βεβαια ειναι μολις 3 watt

jimakos
01-11-10, 15:36
Υπαρχουν και οι αντικαταστατριες των G9 οι οποίες περιεχουν μια ιωδίνης εσώκλειστη σε μια G9 είναι 33W,αποδίδει όσο μια 40W και έχουν διπλάσια διάρκεια ζωής. Αναγκαστικά βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας όλες οι G9 θα αλλαχθούν με αυτού του τύπου. Υπάρχουν σε κάθε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και κοστίζουν περίπου 2,5€.