PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπα φθορίου



apilot
28-10-10, 22:42
Παιδιά θέλω μια βοήθεια. Άλλαξα μια λάμπα φθορίου η οποία ήταν συνδεδεμένη με κλέμες στα άκρα αντί με βάσεις λάμπας. Το αποτέλεσμα ήταν να μη δουλέψει γιατί πιθανόν να έκανα λάθος τα καλώδια την κλέμα. Τώρα όπως και να βάλω τα καλώδια δεν ανάβει. Έβαλα μετά στην σωστή σειρά και δεν ανάβει η λάμπα. Υπάρχει πιθανότητα να χάλασε η λάμπα γιατί δεν έχω άλλη. Τι λέτε να πάω να αγοράσω άλλη η υπαρχει κάτι που δεν το ξέρω.

Λυκιδευς
28-10-10, 22:47
πειραξες καθολου το ballast;
τα καλωδια εχουν χρωματα;

spirakos
28-10-10, 22:54
ας ελπισουμε πως δεν εκαψες το πηνιο
βρηκες τη σωστη συνδεμολογια?
παρε ενα εκκινητη στην ισχυ της λαμπας για αρχη να δεις αν κανει σπινθηρισμο
αν τρεμοσβηνει χωρις να αναβει πας κ για λαμπα
αλλιως πας για πηνιο

apilot
28-10-10, 23:01
Δέν πείραξα τίποτα απο bALLAST παναγιώτη ούτε χρώματα έχουν τα καλώδια είναι όλα στο ίδιο χρώμα αμιάντου γιατι είναι σε θερμοαντίσταση η λάμπα.

apilot
28-10-10, 23:07
Το πηνίο το μέτρησα είναι γύρω στα 35 Ω Σπύρο. Επίσης δοκίμασα με ένα άλλο στάρτερ δεν κάνει τίποτα. Μάλον θα κόπηκε το νήμα απο καμιά μεριά δεν το σκέφτικα να τα μετρήσω. Υπάρχει πρίπτωση με λάθος των καλωδίων να έκαψε τα νήματα.

spirakos
28-10-10, 23:18
Δε μου εχει τυχει ποτε ωστοσο δε το αποκλειω
Χωρις να εχω μετρησει ποτε τετοιο πηνιο τα 35Ω μου ακουγονται σωστα
Τσεκαρε ξανα αν το κυκλωμα ειναι σωστο και στη τελικη παρε κ μια λαμπα

apilot
28-10-10, 23:26
Το πηνίο πρώτα το μέτρησα και μετά βρήκα ένα άλλο που έχω και το έβαλα αλλά δεν έκανε τίποτα.Αύριο θα πάρω μια λάμπα για να δοκιμάσω. Σκέψου πως το μηχάνημα που έχει την λάμπα είναι επαγγελματικό.Και οι αθεόφοβοι έχουν κλέμες αντί για ντουί στις άκρες της λάμπας.ευχαριστώ για την βοήθεια Σπύρο.

spirakos
28-10-10, 23:35
Ενα τελευταιο να ξερεις πως τα πηνια καθως και οι εκκινητες πρεπει να υπερκαλυπτουν την ονομαστικη ισχυ της λαμπας
πχ. εχεις λαμπα 36 βαττ.Θες εκκινητη 16-52βαττ και πηνιο 40+ βαττ

apilot
28-10-10, 23:40
Το ξέρω και είναι όλα Ο.Κ.

Πανοςbmw
29-10-10, 18:42
Φίλε Βαγγέλη για σου
πεζη να έχεις καψη νήμα από την λάμπα αλλά μπορείς να το μέτρησής με ομομετρο
πάρε και ενα προχιρο κύκλωμα να δης πως συνδέετε16434

apilot
30-10-10, 15:31
Φίλε Πάνο έχεις δίκιο ήταν το νήμα. Μέτρησα και ήταν κομένο απο την μια πλευρά. Έμαθα και κάτι που δεν με έτυχε άλλη φορά.
Ευχαριστώ Πάνο.

Nemmesis
31-10-10, 23:38
Φίλε Βαγγέλη για σου
πεζη να έχεις καψη νήμα από την λάμπα αλλά μπορείς να το μέτρησής με ομομετρο
πάρε και ενα προχιρο κύκλωμα να δης πως συνδέετε16434

μηπως εχεις ενα λαθακι στο σχεδιο σου και καψεις και εσυ την λαμπα???

16472


επισης τι μπαλαστ ειναι αυτο που εχεις σχεδιασει με 4 πιν??? ηλεκτρονικο? και εβαλες και σταρτερ στην σειρα?