PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα πολλά υποσχόμενο ηλιακό σύστημα



Falax
29-10-10, 21:23
Αερο-ηλιακός Σταθμός με Αιωρούμενη Ηλιακή καμινάδα σας λέει κάτι;
Είναι ένα πολλά υποσχόμενο σχέδιο διαχείρισης της ηλιακής ενέργειας παράγοντας ενέργεια από την θέρμανση του αέρα μέσα σε θερμοκήπια...
Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει περισσότερα εδώ:
http://www.floatingsolarchimney.gr/Downloads/Presentation/FSC_White_Paper_v3_2_11_2009.pdf

Λυκιδευς
29-10-10, 21:33
πολυ ενδιαφερον το ολο θεμα και πολυ περισσοτερο αυτα που γραφονται...

GeorgeVita
29-10-10, 21:43
Να προσθέσω και ένα περιγραφικό Video από 13-Δε-1996 (http://www.youtube.com/watch?v=XCGVTYtJEFk) στην Ισπανία!
G

Falax
29-10-10, 22:31
Mε εντυπωσιάζει το πόσες λύσεις έχουμε και δεν χρησιμοποιούμε... Κάπου είχα δει και ένα ηλιακό παραβολικό κάτοπτρο με μία μηχανή στο κέντρο που φαίνεται αρκετά εφαρμόσιμο για οικιακή χρήση!

JOHNY+
29-10-10, 22:51
Ναι το ειχα δει και εγω το θεμα αυτο παλιοτερα , ειναι πολυ καλη λυση και αν δεν κανω λαθος εχει μεγαλυτερη αποδοση απο τα φωτοβολταικα.

thomasskoy
30-10-10, 21:58
παρα πολυ καλο δεν το ηξερα!!!

SIERA
30-10-10, 22:05
ποσες μεθοδοι υπαρχουν για παραγωγη ενεργειας,αλλα αυτα τα κ@@συμφερονται μας εχουν κολησει στο λιγνιτη και στα ντεμεκ φωτοβολταικα και λεω ντεμεκ για πιστευω πως ειναι μια φουσκα που θα σκασει καποια στιγμη...

Λυκιδευς
30-10-10, 22:27
ξερετε απο ποτε ειναι γνωστα τα φωτοβολταικα;απο το 1860 πιστευω πως δεν ειναι φουσκα αλλα μοδα και προωθηση!!!

SIERA
30-10-10, 22:34
δεν ξερω παναγιωτη πολυ βρωμα μου μυριζει η δουλεια,που λες ειπα να κανω και εγω ενα μικρο παρκο με φ/β,παω στην πολη που κατοικω σε ενα απο αυτα τα καταστηματα φ/β που ξεφυτρωνουν τελευταια και μιλαω με τον ιδιοκτητι και τεχνικο του μαγαζιου[ηλικιας γυρω στα 20]και με που του λεω οτι ενδιαφερομαι να εγκαταστησω 70kw φ/β μου απανταει ο πιστιρικας η εταιρεια μου αναλαμβανει μονο απο 100Kw και πανω εγκατασταση...
εχω μεινει αφωνος πως τα κραταν τα μαγαζια ολοι αυτοι και θελουν να ασχοληθουν μονο απο 100kw και πανω?
οπως και να εχει πιστευω οτι καποια στιγμη αμα γινη ιδιωτικια η δεη θα ψαχνωνται ολοι αυτη οι επενδυτες φ/β θα δεις την kw/h απο 0,55 σε 0,20.

Λυκιδευς
30-10-10, 22:42
δεν ξερω παναγιωτη πολυ βρωμα μου μυριζει η δουλεια,που λες ειπα να κανω και εγω ενα μικρο παρκο με φ/β,παω στην πολη που κατοικω σε ενα απο αυτα τα καταστηματα φ/β που ξεφυτρωνουν τελευταια και μιλαω με τον ιδιοκτητι και τεχνικο του μαγαζιου[ηλικιας γυρω στα 20]και με που του λεω οτι ενδιαφερομαι να εγκαταστησω 70kw φ/β μου απανταει ο πιστιρικας η εταιρεια μου αναλαμβανει μονο πανω απο 100Kw και πανω εγκατασταση...
εχω μεινει αφωνος πως τα κραταν τα μαγαζια ολοι αυτοι και θελουν να ασχοληθουν μονο απο 100kw και πανω?
οπως και να εχει πιστευω οτι καποια στιγμη αμα γινη ιδιωτικια η δεη θα ψαχνωνται ολοι αυτη οι επενδυτες φ/β θα δεις την kw/h απο 0,55 σε 0,20.
πολυ καλα τα σκεφτεσαι για αυτο σου λεω πως ειναι μοδα πριν 5-10 χρονια αν μιλαγες στην ελλαδα για Α.Π.Ε. σε κοιταζαν με απορεια τωρα ξαφνικα ολοι εχουν γινει μοδα..βεβαια η Δ.Ε.Η. σκεφτεται να επενδυσει(κατασκευασει) στο μεγαλυτερο φωτοβολταικο παρκο στην ευρωπη...παντως η νοοτροπια παω για τα πολλα και αφηνω τα λιγα με βρισκει καθετα αντιθετο...

Λυκιδευς
30-10-10, 22:44
100ΚW να εχει αποδωσει το παρκο σου;θες καπως μεγαλουτσικο οικοπεδο

SIERA
30-10-10, 22:46
ετσι ειναι ακριβως παναγιωτη πριν χρονια σε δουλευαν αν μιλουσες για φ/β,σημερα ολοι την εχουν δει επενδυτες στα φ/β να δουμε τι θα δουμε παλι...
φοβαμαι πως θα εχουμε κλαματα στο τελος....

Λυκιδευς
30-10-10, 22:52
ετσι ειναι ακριβως παναγιωτη πριν χρονια σε δουλευαν αν μιλουσες για φ/β,σημερα ολοι την εχουν δει επενδυτες στα φ/β να δουμε τι θα δουμε παλι...
φοβαμαι πως θα εχουμε κλαματα στο τελος....
κακα τα ψεμματα η αποδοση των λιγνιτικων σταθμων ειναι πολυ ψηλα στη λιστα και τα φωτοβολταικα στην καλυτερη περιπτωση αποδιδουν 15-20% το θεμα ειναι οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε τις Α.Π.Ε. γιατι εκ του ''μηδενος'' παραγουμε εστω και λιγο...

SIERA
30-10-10, 22:55
100ΚW να εχει αποδωσει το παρκο σου;θες καπως μεγαλουτσικο οικοπεδο

σε χωραφι θα τα εβαζα παναγιωτη 5 στρεμματα ειναι το χωραφι γυρω γυρω ειμαι ειδη περικυκλωμενος απο παρκα που ξεφυτρωνουν καθε μερα απο ιδιωτες θα ανεβασω φωτο να δεις....

SIERA
30-10-10, 23:02
1645116452164531645416455
αυτα ξεφυτρωνουν καθε μερα στην περιοχη μου τςρα ειναι γυρα στα 15 παρκα.κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω

weather1967
30-10-10, 23:04
ετσι ειναι ακριβως παναγιωτη πριν χρονια σε δουλευαν αν μιλουσες για φ/β,σημερα ολοι την εχουν δει επενδυτες στα φ/β να δουμε τι θα δουμε παλι...
φοβαμαι πως θα εχουμε κλαματα στο τελος....

Ακριβώς φίλε Νικο ,βλέπω το επιασες το νόημα πολύ σωστά :wiink:,και εγω αυτο φοβαμαι.

Λυκιδευς
30-10-10, 23:07
σε χωραφι θα τα εβαζα παναγιωτη 5 στρεμματα ειναι το χωραφι γυρω γυρω ειμαι ειδη περικυκλωμενος απο παρκα που ξεφυτρωνουν καθε μερα απο ιδιωτες θα ανεβασω φωτο να δεις....

5 στρεμματα ειναι πολυ μεγαλο μια χαρα ,εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι περιμενε και δες την αγορα απο εξω δες τι κινειται πως κινειται και μην κανεις κατι βιαστικο και εξετασε και αλλες μορφες οπως αιολικο παρκο για παραδειγμα...

button
31-10-10, 00:10
1645116452164531645416455
αυτα ξεφυτρωνουν καθε μερα στην περιοχη μου τςρα ειναι γυρα στα 15 παρκα.κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω

αυτά αλλάζουν θέση η οχι :confused1:


5 στρεμματα ειναι πολυ μεγαλο μια χαρα ,εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι περιμενε και δες την αγορα απο εξω δες τι κινειται πως κινειται και μην κανεις κατι βιαστικο και εξετασε και αλλες μορφες οπως αιολικο παρκο για παραδειγμα...

πριν 1 χρόνο και εμείς θέλαμε να βάλουμε αλλά δεν βγήκε



Ωραίο αν και πολύπλοκο

SIERA
31-10-10, 00:22
Ναι γιαννη αλλαζουν θεση αυτα ακουλουθαν τον ηλιο αν θυμαμε καλα το συστημα πρεπει να λεγεται tracker.
βεβαια κατι που πιστευω πως πρεπει να σημειωσω ειναι οτι σε οσα καταστηματα φ/β και αν πηγα προσπαθουσαν να με περασουν οτι ολη αυτη η ιστορια ειναι μια ευκαιρια μοναδικη με εισοδομα χωρις να κανω σχεδον τιποτα και αλλα πολλα...
Και τους εκανα ολους μια ερωτηση?εσεις φ/β εχεται βαλει?????ολοι μου απαντουσαν αμηχανα οχι!!!!
αφου ειναι κατι τοσο συμφερον γιατι δεν το εκαναν και αυτοι???

button
31-10-10, 00:59
Θεσσαλονίκη είναι που ??

και ποσό έχει μια τέτοια βάση μονό

Νίκο πολλά λένε για να πουλήσουν άλλα να πουν όχι πρώτη φορά ακούω

--------------------------------------
γμτ έγραψα και κάπου χάθηκε απάντηση αυτός chrome είναι μεγάλη μάπα τελικά

SIERA
31-10-10, 01:57
Γιαννη το παρκο που ηθελα να κανω ηταν 100kw.οπου και να ρωτησα μου ειπαν τα 20kw 67000.00e με tracker και επιδοτηση 85% απο την τραπεζα τα υπολοιπα απο την τσεπη μου.
ειναι στην περιοχη της κοζανης κοντα στα διοδια του πολυμυλου.


Τεμάχια
Φ/Β Rec Solar 230watt /24v υψηλής απόδοσης
Ευρωπαϊκή κατασκευή Πολυκρυσταλλικού πυριτίου

86

SMA Sunny Mini Central 7000 ή Kaco powerdoor 6650xi


μετατροπέας δικτύου

3

Trackers διπλού άξονα υδραυλικής κίνηση


Ευρωπαϊκή κατασκευή

3

button
31-10-10, 02:56
ακριβό... και τράπεζα που να δώσει

SIERA
31-10-10, 03:07
μπαα μην το λες γιαννη παρακαλαν να σε χαντακωσουν οι τραπεζες και καλα πρασινες επιδοτησεις με εξοφληση στον κορυδαλο....:001_smile:

aeonios
31-10-10, 09:36
Διαβάζοντας τον τίτλο "Ένα πολλά υποσχόμενο ηλιακό σύστημα" νόμιζα πως ανακάλυψαν κάποιο νέο σύστημα όμοιο με αυτό τη γης που θα υποστήριζε πιθανόν ζωή. Φυσικά το πρώτο δευτερόλεπτο απογοήτευσης αντικαταστήθηκε από ενδιαφέρον για το άρθρο!

Falax
31-10-10, 18:52
Διαβάζοντας τον τίτλο "Ένα πολλά υποσχόμενο ηλιακό σύστημα" νόμιζα πως ανακάλυψαν κάποιο νέο σύστημα όμοιο με αυτό τη γης που θα υποστήριζε πιθανόν ζωή. Φυσικά το πρώτο δευτερόλεπτο απογοήτευσης αντικαταστήθηκε από ενδιαφέρον για το άρθρο!
Συγγνώμη αν ο τίτλος δεν ανταποκρίθηκε σε αυτό που περίμενες...
Αλλά αν σου άρεσε η μελέτη τότε μάλλον πέτυχα τον στόχο μου!

Λυκιδευς
31-10-10, 19:33
ειναι ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο και θα βοηθησει να καλλιεργησουμε μια ωραια συζητηση!!!

Falax
31-10-10, 20:24
Πάντως δεν έχω δει πουθενά να λέει αν στα θερμοκήπια σε γόνιμα εδάφη μπορεί να καλλιεργηθεί παράλληλα με την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας; Αν πχ κατασκευαστεί στην Κρήτη θα μπορούμε από κάτω να παράγουμε ταυτόχρονα και καρπούζια; Γιατί έτσι μπορούν γεωργοί να κάνουν συνεταιρισμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και ταυτόχρονα θα μπορούν να είναι και γεωργοί με παραγωγή!!!! Ξεφεύγει πολύ από τα φωτοβολταϊκά που δεσμεύουν παντελώς τις εκτάσεις!

jimk
31-10-10, 21:25
επαγγελμα αγροτης τι παραγεις?εχω φυτεψει κατι ηλικακα πανελ!για να δουμε πως θα παει η σοδεια φετος... ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΦΥΤΕΨΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ!!

JOHNY+
31-10-10, 22:17
δεν ξερω παναγιωτη πολυ βρωμα μου μυριζει η δουλεια,που λες ειπα να κανω και εγω ενα μικρο παρκο με φ/β,παω στην πολη που κατοικω σε ενα απο αυτα τα καταστηματα φ/β που ξεφυτρωνουν τελευταια και μιλαω με τον ιδιοκτητι και τεχνικο του μαγαζιου[ηλικιας γυρω στα 20]και με που του λεω οτι ενδιαφερομαι να εγκαταστησω 70kw φ/β μου απανταει ο πιστιρικας η εταιρεια μου αναλαμβανει μονο απο 100Kw και πανω εγκατασταση...
εχω μεινει αφωνος πως τα κραταν τα μαγαζια ολοι αυτοι και θελουν να ασχοληθουν μονο απο 100kw και πανω?
οπως και να εχει πιστευω οτι καποια στιγμη αμα γινη ιδιωτικια η δεη θα ψαχνωνται ολοι αυτη οι επενδυτες φ/β θα δεις την kw/h απο 0,55 σε 0,20.

Να σου πω κατι μην το βλεπεις ετσι , ακομα και 0,20 να την παει η δεη μετα απο χρονια την Kwh και παλι κερδισμενος εισαι , γιατι μεσα σε 5 χρονια με τις σημερινες τιμες θα εχεις βγαλει τα λεφτα που εδωσες για την επενδυση , και απο εκει και περα θα εχεις κερδος ακομα και 0,20 να πουλας στην δεη . σκεψου οτι ειναι σαν να εχεις τα λεφτα σου στην τραπεζα με 15-18 % επιτοκιο. Ξερεις καμια τραπεζα που να δινει τετειο επιτοκιο .
Ειναι μακροχρονια επενδυση , πιστευω αξιζει .

SIERA
31-10-10, 22:48
Δεν αντιλεγω καθολου, απλα πρεπει να ειμαστε πιστευω λιγο επιφυλακτικη γινονται πολλα οικονομικα ανοιγματα σε μια τετοια επενδυση και το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπολογιζεις και τυχον απωλειας απο ζημιες καιρικα φαινομενα,δολιοφθορες κτλ.. θα μου πεις ασφαλιστα??με ολα αυτα θα σου μεινει εισοδομα???ακομα το σκεφτομαι σοβαρα να επενδυσω ο καιρος θα δειξει προς αναμονη....

navar
01-11-10, 11:51
έχω πολλές επιφυλάξεις !
έχω μιλήσει με φίλους γνώστες και οικονοπμολόγους !
όλοι μαζεμένοι είναι , και δεν πιστεύουν πολλά πολλά !
γιατί δεν κάνουν και οι τράπεζεσ μετά αφου συμφαίρει ?
και εκτάσεις έχουν (κατασχεμένες ) και μετρητό !
η δικιά μου άποψη λέει αν είναι να το κάνεις το κάνεις με cash , αλλίώς το κέρδος θα στο φάει το επιτόκιο της τράπεζας !!!!!

elettronica
01-11-10, 14:25
Πάντως δεν έχω δει πουθενά να λέει αν στα θερμοκήπια σε γόνιμα εδάφη μπορεί να καλλιεργηθεί παράλληλα με την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας; Αν πχ κατασκευαστεί στην Κρήτη θα μπορούμε από κάτω να παράγουμε ταυτόχρονα και καρπούζια; Γιατί έτσι μπορούν γεωργοί να κάνουν συνεταιρισμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και ταυτόχρονα θα μπορούν να είναι και γεωργοί με παραγωγή!!!! Ξεφεύγει πολύ από τα φωτοβολταϊκά που δεσμεύουν παντελώς τις εκτάσεις!

Καλησπέρα Δημήτρη το λέει ότι μπορείς να καλλιεργείς από κάτω . Είναι μια πολλή καλή τεχνική, ταυτόχρονα μπορεί να ζεσταίνει νερό και να δουλεύει και το βράδυ.

Είναι σημαντικό στο σημείο αυτό να επισημάνουμε ότι τα ιδανικά εδάφη εφαρμογής της
τεχνολογίας είναι οι αχρησιμοποίητες εκτάσεις στις ερήμους, με έντονη ηλιακή
ακτινοβολία (οριζόντια ηλιακή ενέργεια κατΆ έτος 2200-2400 KWh/m2). Εάν
χρησιμοποιηθούν πιο εύφορα εδάφη (Ισπανία, Ελλάδα, Κύπρος) μπορούμε παράλληλα να
καλλιεργήσουμε το μεγαλύτερο μέρος του θερμοκηπίου.

Falax
01-11-10, 20:11
Καλησπέρα Δημήτρη το λέει ότι μπορείς να καλλιεργείς από κάτω . Είναι μια πολλή καλή τεχνική, ταυτόχρονα μπορεί να ζεσταίνει νερό και να δουλεύει και το βράδυ.

Είναι σημαντικό στο σημείο αυτό να επισημάνουμε ότι τα ιδανικά εδάφη εφαρμογής της
τεχνολογίας είναι οι αχρησιμοποίητες εκτάσεις στις ερήμους, με έντονη ηλιακή
ακτινοβολία (οριζόντια ηλιακή ενέργεια κατΆ έτος 2200-2400 KWh/m2). Εάν
χρησιμοποιηθούν πιο εύφορα εδάφη (Ισπανία, Ελλάδα, Κύπρος) μπορούμε παράλληλα να
καλλιεργήσουμε το μεγαλύτερο μέρος του θερμοκηπίου.
Ευχαριστώ για την διόρθωση... Προφανώς κάπου το προσπέρασα...
Πιστεύω πως είναι πολύ εφαρμόσιμο για την χώρα μας, ιδικά για τα νησιά που έχουν πρόβλημα ηλεκτροδότησης!!!

JOHNY+
02-11-10, 01:33
έχω πολλές επιφυλάξεις !

η δικιά μου άποψη λέει αν είναι να το κάνεις το κάνεις με cash , αλλίώς το κέρδος θα στο φάει το επιτόκιο της τράπεζας !!!!!

Σε αυτο συμφωνω , γιατι οι τραπεζες σου δινουν δανειο με 15 % επιτοκιο , εκει που θα το ξεχρεωνες απο μονος σου σε 5 χρονια με τις τραπεζες το ξεχρεωνεις σε 10 - 12 χρονια στην ουσια οι τραπεζες κανουν εμμεση επενδυση και σε εκμεταλευονται για 7 χρονια με το επιτοκιο τους .

Αμα εχεις κεφαλαιο καλυτερα να βαλεις δικα σου χρηματα .

SIERA
02-11-10, 15:50
προσφατα ακουσα για παραγωγη ενεργειας μεσω γεωθερμιας!!γνωριζει καποιος να μας πει λιγα πραγματα???

Λυκιδευς
02-11-10, 16:05
προσφατα ακουσα για παραγωγη ενεργειας μεσω γεωθερμιας!!γνωριζει καποιος να μας πει λιγα πραγματα???

αρχή του γεωθερμικού κλιματισμού είναι εξαιρετικά απλή:
βασίζεται στο γεγονός ότι λίγα μέτρα κάτω από την επιφάνεια της γης η θερμοκρασία του εδάφους είναι σταθερή στους 18-20 βαθμούς Κελσίου. Αν συνεπώς εκμεταλλευτούμε τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ υπεδάφους και επιφάνειας, μπορούμε να θερμάνουμε χώρους το χειμώνα και να τους ψύξουμε αντίστοιχα το καλοκαίρι. Αυτό γίνεται με τη χρήση μιας γεωθερμικής αντλίας θερμότητας, η δε θερμότητα μεταδίδεται μέσω ενός δικτύου σωληνώσεων που είτε βρίσκονται σε οριζόντια διάταξη και χαμηλό βάθος, είτε σε κατακόρυφη διάταξη εκμεταλλευόμενοι μία γεώτρηση που γίνεται γιΆ αυτό το λόγο.

SIERA
02-11-10, 16:18
μαλιστα λυκιδευς χτες μου ανεφερε ενας γνωστος οτι στο πανεπιστημιο οπου σπουδαζει στην ξανθη προσπαθουν να κανουν παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας μεσω αυτου του φαινομενου για αυτο ρωτησα πως δουλευει το ολο συστημα μιας και μου ειπε οτι ειναι ευρεως διαδιδομενο...

Λυκιδευς
02-11-10, 16:35
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%C E%B1

SIERA
02-11-10, 17:01
απο το 1979:blink::confused1: και ο αλλος μου λεει οτι τωρα ασχολουνται στο πανεπιστημιο με αυτο το θεμα.αρεε ελλας το μεγαλειο σου,φαντασου με τι θα ασχολουνται τωρα στην αμερικη και εμεις ακομα παιζουμε με τα φ/β κτλ

Λυκιδευς
02-11-10, 17:03
απο το 1979:blink::confused1: και ο αλλος μου λεει οτι τωρα ασχολουνται στο πανεπιστημιο με αυτο το θεμα.αρεε ελλας το μεγαλειο σου,φαντασου με τι θα ασχολουνται τωρα στην αμερικη και εμεις ακομα παιζουμε με τα φ/β κτλ

κατα καιρους ακκουγονται διαφορα...καθε χρονικη προωθουν οτι τους συμφερει...τωρα περαση εχουν τα φωτοβολταικα...σε 15 χρονια η συντηξη και παει λεγοντας

Falax
02-11-10, 21:09
Παιδιά μήπως ξέρετε τίποτε και για τα παραβολικά κάτοπτρα;;;
Ψάχνω για τέτοια που παράγουν ηλεκτρική ενέργεια και παράγουν ηλεκτρισμό μέσω μιας γεννήτριας που εκμεταλλεύεται το σημείο που συγκεντρώνονται οι ηλιακές ακτίνες... Έχετε καμιά ιστοσελίδα για μελέτη;;;

Λυκιδευς
02-11-10, 21:11
http://lap.physics.auth.gr/pms/upload/%CE%A0%CE%95%CE%A0_4b_slides.pdf
http://lap.physics.auth.gr/pms/upload/Slides%20(27-11-2008).pdf

Falax
02-11-10, 21:52
Παναγιώτη ευχαριστώ αλλά στο πρώτο δεν λέει πολλά για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από παραβολικά κάτοπτρα (μάλιστα λέει ότι είναι αντιπαραγωγικά...) και το δεύτερο δεν μου το βγάζει (page not found και τα συναφή)...

nveli
02-11-10, 22:07
ψάξε για solar power tower (http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_tower)κοίτα και αυτό (http://browse.oecdbookshop.org/oecd/pdfs/browseit/6110201e.pdf)

spyropap
09-11-10, 10:33
Κι εδώ ένα τραγουδάκι, που μου αρέσει το θέμα.

http://www.youtube.com/watch?v=uauZ-MSmayo (http://www.youtube.com/watch?v=uauZ-MSmayo)

spyropap
09-11-10, 13:32
Ηλιακός φούρνος σε μορφή ομοαξονικού κατόπτρου που κατασκευάστηκε από τον Α.Σπυρίδωνος
το 1971 στον Δημόκριτο. Η ακτινοβολία συγκεντρώνεται πίσω από το κάτοπτρο.
Διάμετρος κατόπτρου 1.44μ. Ισχύς 756W/τμ.

Ηλιακός φούρνος του Odeillo παραβολικού κατόπτρου ύψους 40μ με την πίσω όψη του κτιρίου
του θαλάμου τήξης. Η θερμοκρασία φτάνει τους 4000C. Χρησιμεύει για την τήξη ορυκτών.

Ηλιακός φούρνος τήξης του Felix Trombe εγκατεστημένος στα Γαλλικά Πυρηναία.

Είναι και σε Sawria NewMexico, Georgia Atlanta κλπ.

http://www.youtube.com/watch?v=G9jusIR5Tfc&feature=related