PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλη ενδειξη χαμηλης μπαταριας?



aquasonic
03-11-10, 02:09
Απεκτησα ενα laptop στο οποιο η μπαταρια ειναι απο αλλο laptop και εχει μπει με λιγο κρασι/θαλασσα και dremel.

Η μπαταρια φορτιζει και λειτουργει κανονικα, απλα δεν εχει καθολου επικοινωνια με το pc οσον αφορα ποση ωρα λειτουργειας εχει ακομα. Οποτες θελω να φτιαξω κατι απλο που να με ειδοποιει μεσω του voltage drop της μπαταριας οτι εχω ακομα 20-30% (για να εχει και μια ρεζερβα.)

Οποτε δεδομενου οτι χρησιμοποιει 2 παραλληλιες των 3 κελιων των 3.7v στα οποια το κυκλωμα δινει cut-off στα 3.4v = 10.2v το ψοφιο και full 12.2v αρα εχουμε διαφορα 1.4v του οποιου 30% = 0.46v αρα το led θα πρεπει να αναβει στα 10.66v = 10.7 για στρογγυλο.

Eχει κολλησει το μυαλο μου μιας και θελω να το κανω οσο ποιο μικρο γινεται μπας και χωρεσει μεσα στον χωρο της μπαταριας και φυσικα να μην κοστιζει (αλλιως θα επερνα καινουργια μπαταρια :001_rolleyes:). any ideas?

Τωρα για πιο hardcore εχω σκεφτει να αγορασω ενα μικρο ψηφιακο βολτομετρο και να κανω την δουλεια μου, αλλα ειναι λιγο too much... :001_tongue:

GeorgeVita
03-11-10, 13:01
Γειά σου Νίκο, ρίξε μιά ματιά στο σχετικό θέμα: ελεγχος τασης μπαταριας (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50454&p=363422&viewfull=1#post363422) μήπως και 'χωράει'...

Εναλλακτικά το πιο απλό με μια δίοδο zener και ίσως ένα μπουτόν σε σειρά:

16498

Η φωτεινότητα μεταβάλλεται! Η ακριβής τάση που 'ανάβει καλά' είναι σε σχέση με την τάση Vf του LED. Τα 10.7V τα πέτυχα με πράσινο LED.

G

aquasonic
04-11-10, 23:14
Παρομοια λυση ειχα σκεφτει και εγω, αλλα ετσι θα ειναι αναμενο ακομα και οταν η ταση ειναι ανω των 10.7v right?

GeorgeVita
04-11-10, 23:58
Ανάβει κανονικά πάνω από 11.0V, αχνά 10.7-11.0V και σβήνει πιο χαμηλά. Οταν δεν έχεις αρκετή μπαταρία καλύτερα να είναι σβηστό. Σε κανονική λειτουργία αν δε θέλεις να καταναλώνει τα λίγα mA θα βάλεις μπουτόν σε σειρά το οποίο θα το πατάς για test.
G

aquasonic
05-11-10, 01:37
τα Μa δεν με ενδιαφερουν πιο πολυ με ενδιαφερει η αντιθετη χρηση μιας και αν σβησει το led φοβαμαι οτι δεν θα το παρω χαμπαρι καν... Το κυκλωμα θα ειναι ετσι και αλλιως με διακοπτη ωστε να μπλοκαρει και η φορτιση για να μην βαζω βγαζω την μπαταρια απο το laptop, οποτε δεν τιθεται θεμα καταναλωσης :)

GeorgeVita
05-11-10, 16:47
Μπορείς να δοκιμάσεις το παρακάτω κύκλωμα:

16550

Η αντίσταση 1Κ8 ρυθμίζει τη φωτεινότητα του LED το οποίο ανάβει κάτω από το όριο της τάσης zener.
G