PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασια περιμετρου με σκυλο να κυκλοφορει.



denial
05-11-10, 00:37
Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε paradox sp6000 με dg55 ματια μεσα και ενα dg85 εξω στην βεραντα.
Η βεραντα εχει μια μπαλκονοπορτα και ενα παραθυρο.Τo dg85 το εχω βαλει στο ταβανι να κοιταει το σπιτι οποτε τα προστατευει και τα δυο (μπαλκονοπορτα-παραθυρο) αλλα αν παει καποιος σκυφτος στην μπαλκονοπορτα δεν τον πιανει μιας και δεν κοβει και τις 2 δεσμες.
Λογω του οτι υπαρχει σκυλος δεν μπορω να το βαλω χαμηλα στο μπαλκονι γιατι λογικα θα χτυπησει με τον σκυλο .
Υπαρχει λυση να μπορω να προστατευτω απο καποιον που θα ερθει σκυφτος στην μπαλκονοπορτα να την παραβιασει χωρις να εχω προβλημα να πιασει και τον σκυλο?
Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη γιατι εχω δοκιμασει τα παντα και δεν μπορω να σκεφτω κατι.
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

tasosmos
05-11-10, 00:40
Παγιδα (reed switch) στην εσωτερικη μερια της μπαλκονοπορτας?

denial
05-11-10, 00:49
Εχω θεμα με την μπαλκονοπορτα ειναι δυο φυλλων συρομενων που μπαινουν στον τοιχο οταν ανοιγουν (για να γινω κατανοητος) και ενδιαμεσα υπαρχει σιτα σειρομενη ιδια οπως η μπαλκονοπορτα με αποτελεσμα να μην αφηνει κενο μεταξυ σιτας-μπαλκονοπορτας σιτας-εξωτερικου (τωρα δεν εχω και πολυ εμπειρια στο θεμα αλλα δεν υπαρχει κενο αναμεσα σε σιτα και εσωτερικου εξωτερικου φυλλου ειναι ηλιθιος ο τροπος που την εχουν φτιαξει το πλαισιο της ειανι χοντρο οπως της μπαλκονοπορτας) και δεν μπαινει παγιδα να τελειωνα.

tasosmos
05-11-10, 00:56
Πιθανον δεν ειναι η εξυπνοτερη λυση ή η καλυτερη λυση αλλα θα μπορουσες απλα να στοχευσεις την μπαλκονοπορτα με εναν αισθητηρα κινησης στην εσωτερικη μερια.

denial
05-11-10, 01:04
Πιθανον δεν ειναι η εξυπνοτερη λυση ή η καλυτερη λυση αλλα θα μπορουσες απλα να στοχευσεις την μπαλκονοπορτα με εναν αισθητηρα κινησης στην εσωτερικη μερια.

Απο μεσα εχω βαλει ενα dg55 που κοιταει την μπαλκονοπορτα και το παραθυρο αλλα δεν μπορω να το εχω ενεργο οταν κυκλοφορω σπιτι .Εκτος αν εννοεις να βαλω ματι να κοιταει μονο την πορτα. απο μεσα πανω απο τον τοιχο της μπαλκονοπορτας εσωτερικα με καποιο τροπο. Ναι μπορει να μην ειναι η καλυτερη λυση αλλα ειναι μια λυση.
Θα το σκεφτω να δω αν και πως μπορω να το κανω.
Αλλιως θα βλαλω να φυλλα της σιτας και θα βαλω λεπτη σιτα απλα ειναι το σπιτι με ενοικιο και δεν θελω να ριξω λεφτα.
Ευχαριστω να εισαι καλα!!!

geo1973
05-11-10, 01:06
βγαλε το ρανταρ και βαλε beam στη βεραντα ή κολωνες beam παραλληλα με τη μπαλκονοπορτα.

denial
05-11-10, 01:15
Καλα το dg85 θα φυγει γιατι χτυπαει και σε ανυποπτο χρονο ο συναγερμος απο αυτο ενω δεν ειναι κανενας απεξω στην βεραντα και ο σκυλος ειναι μεσα στο σπιτι.Και κοιταει το σπιτι το radar να πω οτι κοιταγε προς τα εξω.Με εχει ματωσει.
Ναι το beam το ειχα σκεφτει αλλα οταν ειδα τις τιμες μου εφυγε απο το μυαλο.
Εκτος αν εχεις να προτεινεις κατι αξιοπιστο και οχι τοσο ακριβω να το κοιταξω ευχαριστως.
Ευχαριστω!

weather1967
05-11-10, 06:50
Υπαρχουν μαγνητικες παγιδες μικρου μεγεθους χωνευτες,ισως μπορεις να την τοποθετησεις .

http://www.paradox.gr/digital.htm#MAG

theo2909
24-11-10, 19:21
KOITA AYTO http://my-store.gr/default.aspx?p=11&id=6430003
ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΑ

safetec
04-12-10, 02:17
εγω εχω την λυση

ποσα εχεις στην τραπεζα ????


DF811 | Τιμή:  2740.00

Ειδικό ακουστικό καλώδιο 300m.




μπενει πανω απο τον φρακτι σου !!!!!!αν περασει κατι πανο απο τον φρακτι σου και ζιγιζει πανω απο 30 κιλα βαρεσε ..
η τιμη εινε μονο για το καλωδιο εχει και αλλα

DF820 Τιμή:  180.00

τοσο κανουν τα 1000 δεματικα του εινε ιδικα !!!! μην με ρωτησεις τι ιδικο εχουν δεν ξερω δεν τα εχω δουλεψει ακομα !!!

μισο εχει και αλλα


DF902 | Τιμή:  760.00


Audio module που επιτρέπει τον απομακρυσμένο έλεγχο ποιότητας σήματος του ειδικού καλωδίου.


φυσικα θελει και μερικα αλλα αλλα επιδι ξερω πως δεν θα το βαλεις σταματαω .......ξερω ιδι μπωρει να ζαλιστικες ....να σου πω και εγω το ιδιο νιοθω οταν βλεπω τετεια νουμερα

παντος εινε πολυ καλη λυση .....για λιγους ομως που τα εχουν

ενα εινε το σιγουρο δεν περναει τυποτα



αυτο το καλωδιο εινε εγκατεστημενο ιδι στο αεροδρομιο προστατευει τους αεροδιαδρομους




βαλε βεργες μπιμς στης μπαλκονοπορτες και θα εισε μια χαρα