PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονικό ρελέ πρίζας



dmitspan
05-11-10, 10:48
Καλημέρα,

υπάρχει κάποιο ρελέ πρίζας που να δέχεται παραμετροποίηση αν γίνεται και σε κλάσματα δευτερολέπτων με είσοδο-έξοδο που να το συνδέεις στην πρίζα και πάνω σ'αυτό το καλώδιο μιας συσκευής?

το σκεπτικό είναι ότι έχω μια συσκευή, μύλο κοπής καφέ για την ακρίβεια, και θέλω ένα τέτοιο ρελέ που όταν το ενεργοποιώ ο μύλος να δουλεύει για το χρόνο που έχω δηλώσει στο ρελέ, π.χ. 2.6 δευτερόλεπτα, ώστε να κόβεται η επιθυμητή ποσότητα καφέ.

Υπάρχει αυτό το εξάρτημα και αν όχι, είναι εύκολη η κατασκευή του?
Ευχαριστώ

Λυκιδευς
05-11-10, 10:50
αν δεν κανω λαθος υπαρχει πριζα η οποια ειναι κατι σαν ανταπτορας και εχει εναν περιστροφικο βαθμονομημενο επιλογεα και βαζεις ποση ωρα θες να δουλευει...αλλα τα 2,6 δευτερα ειναι πολυ λιγο φανταζομαι

Λυκιδευς
05-11-10, 10:51
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18160&cat=253&page=1
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18155&cat=253&page=1

daddy_cool
05-11-10, 11:00
Χρειάζεσαι ένα ρελέ ισχύος που να διεγείρεται από ένα timer ράγας με κλίμακα 0,1-10 sec.

dmitspan
05-11-10, 11:17
Παναγιώτη 1 λεπτό είναι πολύ. θέλω κλάσματα για να ορίζω την ποσότητα ακριβώς.

daddy_cool, πού να το βάλω το timer ράγας? αυτό θέλω να το βάλω σε πρίζα κουζίνας, μια συσκευή σαν αυτή που έδειξε ο Παναγιώτης αλλά με κλίμακα 0.1s

tasosmos
05-11-10, 11:43
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι ετοιμο, συνηθως 24ωρου ή παραπανω ειναι αυτα με πριζα.

Αν πας σε κανα μαγαζι με ηλεκτρολογικα θα σου πουν τι εχουν κι απο κει βλεπεις.

Μαλλον η πιο απλη λυση ειναι με σκετο/α ρελε τα οποια θα τα βαλεις σε ενα κουτακι για να εχεις την εισοδο-εξοδο.
Αν δεν εχεις εμπειρια απο ηλεκτρολογικα κτλ καλυτερα πες σε καποιον να στο φτιαξει, ουτε μια ωρα δεν θα του παρει οποτε δεν θα σε χρεωσει τπτ ιδιαιτερο για την εργασια...


Ειδαλλως πας σε λυσεις με ηλεκτρονικα που ειναι αρκετα πιο πολυπλοκες για να εχεις κι ενδειξη χρονου μιας που υποθετω δεν ασχολεισαι με ηλεκτρονικα. πχ με ταλαντωτη κ counter ή με μικροελεγκτη.

dmitspan
05-11-10, 11:50
ασχολούμαι με απ'όλα εκτός από υδραυλικά :)
θα πάρω σβάρνα τα μαγαζιά τ'απόγευμα εκτός αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο κιτ ή τα υλικά

jeik
05-11-10, 18:54
Υπαρχει ενα κιτ της σμαρτ κιτ που εχει ενεργοποιηση απο 0-2 λεπτα αλλα θελει τροφοδοτικο 12 βολτ και συνδεσμολογια απλη για εισοδο και εξοδο 220 βολτ (εχει ενσωματωμενο ενα ρελεδακι).

Αν δεν βρεις κατι ετοιμο , που ειναι και το ορθον , ψαξε για το κιτ , αν δεν βρεις ουτε αυτο ,θα σου βγαλω φωτο το σχεδιακι του κιτ , ειναι πολυ ευκολο στο μονταρισμα.

dmitspan
07-11-10, 17:42
τελικά το ψαξα και μου βγήκε πιο φθηνά να πάρω ένα ραγοδιακόπτη delay off EZN002 της Hager και να φτιάξω μια δικιά μου κατασκευή παρά kit και να μπλέξω με τροφοδοτικά κ ιστορίες που θα έβγαινε ένα κουτί τέρας.

το πρόβλημα τώρα είναι η συνδεσμολογία του χρονοδιακόπτη. είναι μπέρδεμα!

το pdf είναι εδώ (http://download.hager.com/Hager.de/files_download/e-catalogue/XP1_EZN002_INT_6E6502B.PDF)
ελληνικά έχει στη σελίδα 2.
πώς γίνεται η συνδεσμολογία? το σχήμα δε με βοηθάει. έχει και πολλές εξόδους απ'όσο βλέπω. τι κάνει η καθεμία? νόμιζα θα είναι απλή είσοδος/έξοδος. βλέπω ότι κόβει και ουδέτερο κιόλας. ο λόγος ?

πώς θα το λειτουργήσω? πίστευα να έχω ένα φις που θα πηγαίνει στη πρίζα και θα παρεμβάλλεται ένα μπουτόν ή διακόπτης και θα τροφοδοτεί την είσοδο του delay off και στην έξοδό του θα βάλω μια πρίζα όπου εκεί θα συνδέσω τον μύλο. οπότε πατώντας τον διακόπτη πριν το delay θα λειτουργήσει ο μύλος για όσο χρόνο έχω ορίσει στον delay.

Λυκιδευς
07-11-10, 19:04
καπως ετσι βλεπω απο το manual πως συνδεεται

dmitspan
07-11-10, 20:01
αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το πράσινο και το κόκκινο? νομίζω ότι υπάρχουν λάθη. η φάση δλδ πάει και στο delay αλλά φεύγει και προς τη συσκευή ? (το κουτάκι δίπλα υποθέτω ότι είναι η συσκευή)

Λυκιδευς
07-11-10, 21:25
αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το πράσινο και το κόκκινο? νομίζω ότι υπάρχουν λάθη. η φάση δλδ πάει και στο delay αλλά φεύγει και προς τη συσκευή ? (το κουτάκι δίπλα υποθέτω ότι είναι η συσκευή)

μαυρο η φαση μπλε ο ουδετερος ,πρασινο η φαση που παει στην συσκευη(το in δεν ειναι η συσκευη; )και κοκκινο απο την επαφη Β1 στην συσκευη...με βαση το manual αυτα βλεπω

Λυκιδευς
07-11-10, 21:26
η φαση παει στην επαφη Α1 και ο ουδετερος στην επαφη Α2

dmitspan
08-11-10, 11:17
κάτι δε μου κάθεται καλά Παναγιώτη. θα δοκιμάσω να το τεστάρω με 12V (δέχεται)

Φίλιππα (FILMAN), έχω δει σε αρκετά ποστ σου ότι προτείνεις το συγκεκριμένο delay off (ή on, φαντάζομαι ίδια συνδεσμολογία έχει) οπότε φαντάζομαι ότι ξέρεις ακριβώς πώς λειτουργεί.

Λυκιδευς
08-11-10, 11:57
κάτι δε μου κάθεται καλά Παναγιώτη. θα δοκιμάσω να το τεστάρω με 12V (δέχεται)



κοιτα να σου πω οτι ειδα στο manual σου ειπα...

dmitspan
08-11-10, 12:11
δεν είπα ότι είσαι λάθος, προς θεού, αλλά θα ήθελα και μια δοκιμασμένη άποψη γιατί για 220V μιλάμε. Χωρίς παρεξήγηση :)

Λυκιδευς
08-11-10, 13:02
δεν είπα ότι είσαι λάθος, προς θεού, αλλά θα ήθελα και μια δοκιμασμένη άποψη γιατί για 220V μιλάμε. Χωρίς παρεξήγηση :)

Ναι ναι καταλαβαινω τι μου λες και συμφωνω μαζι σου.

dmitspan
08-11-10, 20:18
σύμφωνα με το σκαρίφημά σου και αυτό που παραθέτω έχω την εντύπωση ότι το in (το κουτάκι δίπλα) είναι η είσοδος της φάσης που προέρχεται από έναν διακόπτη που θα δώσει ρεύμα (φάση).

ορίστε το σχεδιάγραμμα που έχει το delay στα πλάγια

http://img231.imageshack.us/img231/393/pb080056800x600.th.jpg (http://img231.imageshack.us/i/pb080056800x600.jpg/)


άρα η φάση ερχόμενη από έναν διακόπτη (λογικό είναι δε μπορεί να τροφοδοτείται συνεχώς με ρεύμα) πηγαίνει στο Β1. Ο ουδέτερος πηγαίνει στο Α2 ΚΑΙ στην συσκευή που θέλουμε να ελέγξουμε.
στην συσκευή δίνουμε ρεύμα από το Α1. οι θέσεις όμως 15, 16 και 18 τι ρόλο παίζουν ??

είμαι λάθος ?

Λυκιδευς
08-11-10, 20:59
ναι αλλα στο manual για ποιον λογο βαζει τα L,N απο τα αριστερα ενω εσυ ξεκινας απο τα δεξια;

dmitspan
08-11-10, 21:25
δεν έχω ιδέα. όμως άμα δεις δεξιά στο B1 υπάρχει διακόπτης. ποιος ο λόγος να υπάρχει διακόπτης μετά την έξοδο ?
μπέρδεμα!
δεν έχω και κανά 12v μ/σ να δοκιμάσω γιατί λέει ότι διεγείρεται και με 12v συνεχές, είναι όλοι χαλασμένοι ο ένας βγάζει 1.5v και ο άλλος 8.5 :laugh:

Λυκιδευς
08-11-10, 21:33
δεν έχω ιδέα. όμως άμα δεις δεξιά στο B1 υπάρχει διακόπτης. ποιος ο λόγος να υπάρχει διακόπτης μετά την έξοδο ?
μπέρδεμα!O διακοπτης της συσκευης υποθετω

δεν έχω και κανά 12v μ/σ να δοκιμάσω γιατί λέει ότι διεγείρεται και με 12v συνεχές, είναι όλοι χαλασμένοι ο ένας βγάζει 1.5v και ο άλλος 8.5 :laugh:
:lool::lool::lool::lool:

dmitspan
08-11-10, 21:48
O διακοπτης της συσκευης υποθετω


δεν έχει νόημα. γιατί να βάλεις delay και μετά ν'ακολουθεί διακόπτης?

Λυκιδευς
08-11-10, 21:53
λοιπον εισοδος απο το Β1 και εξοδος για την συσκευη απο τα 15-18.
Α1 και Α2 Ειναι η τροφοδοσια του ρελε

dmitspan
08-11-10, 22:00
δηλαδή από την παροχή φεύγουν 2 διακλαδώσεις φάσης. η μία πάει μέσω διακόπτη στο Β1 και η άλλη τροφοδοτεί σταθερά την Α1, ουδέτερος με μία διακλάδωση στο Α2 και την άλλη στη συσκευή. σωστά τα λέω?
και έξοδο μου λες 15-18. τι σημαίνει αυτό? 15, 16, 17 ή 18? 15 εώς 18? ποια απ'όλες είναι η έξοδος? γιατί έχει τόσα? εκεί μπερδεύομαι.

Λυκιδευς
08-11-10, 22:31
δηλαδή από την παροχή φεύγουν 2 διακλαδώσεις φάσης. η μία πάει μέσω διακόπτη στο Β1 και η άλλη τροφοδοτεί σταθερά την Α1, ουδέτερος με μία διακλάδωση στο Α2 και την άλλη στη συσκευή. σωστά τα λέω?Απ οτι καταλαβαινω απο το σχηματικο οι επαφες Α1 και Α2 ειναι οι κυριες.που αφορουν την τροφοδοσια του relay

και έξοδο μου λες 15-18. τι σημαίνει αυτό? 15, 16, 17 ή 18? 15 εώς 18? ποια απ'όλες είναι η έξοδος? γιατί έχει τόσα? εκεί μπερδεύομαι.
εξοδο θα παρεις συγκεκριμενα 15 16 18... 17 δεν εχει..και οι τρεις αυτες επαφες εξοδοι ειναι...πιθανον και για αλλες συσκευες η κατι τετοιο
αυτα που σου λεω τα βασιζω στο σκαριφημα πανω απο το σχεδιο που λεει ΙΝ Β1 και OUT 15-18 καταλαβες;

Λυκιδευς
08-11-10, 22:50
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35695
το χαμε μεσα στο Forum

dmitspan
09-11-10, 09:59
Απ οτι καταλαβαινω απο το σχηματικο οι επαφες Α1 και Α2 ειναι οι κυριες.που αφορουν την τροφοδοσια του relay

εξοδο θα παρεις συγκεκριμενα 15 16 18... 17 δεν εχει..και οι τρεις αυτες επαφες εξοδοι ειναι...πιθανον και για αλλες συσκευες η κατι τετοιο
αυτα που σου λεω τα βασιζω στο σκαριφημα πανω απο το σχεδιο που λεει ΙΝ Β1 και OUT 15-18 καταλαβες;

ναι :) το 17 το πα εκ παραδρομής

το άλλο που λες το είδα σε κιτ αλλά δε με βόλευε και οικονομικά αλλά και σε θέμα μεγέθους καθώς χρειάζεται μ/σ

Λυκιδευς
09-11-10, 21:30
ναι :) το 17 το πα εκ παραδρομής

το άλλο που λες το είδα σε κιτ αλλά δε με βόλευε και οικονομικά αλλά και σε θέμα μεγέθους καθώς χρειάζεται μ/σ

τελικα εβγαλες ακρη;

dmitspan
09-11-10, 22:14
αυτό παλεύω τώρα μ'ένα τροφοδοτικό και μια σειρήνα :P

dmitspan
09-11-10, 22:44
ουφ τίποτα.

χρησιμοποιώ ένα τροφοδοτικό υπολογιστή το κίτρινο και μαύρο που δίνουν 12v.
διακλαδώνω τη φάση (κίτρινο) στο Α1 και σ'ένα διακόπτη μπουτόν και από κει στο Β1.
ο ουδέτερος (μαύρο) σπάει στο Α2 και στο - της σειρήνας.
πατώντας το μπουτόν αναβοσβήνει το λαμπάκι του ρελέ αλλά ρεύμα δε βγάζει ούτε από το 15 ούτε από το 16 ούτε από το 18.
η σειρήνα δουλεύει μόνη της με το κίτρινο και μαύρο δεν έχει πρόβλημα.

dmitspan
10-11-10, 00:00
δοκίμασα και με 220 αλλά πάλι καμία απ'τις 3 δεν δίνει ρεύμα. εν τω μεταξύ υπάρχει συνέχεια μεταξύ 15-16 πριν ενεργοποιηθεί το ρελέ, ενώ όταν ενεργοποιηθεί τότε έχουμε ένωση 15-18. αυτό φαίνεται και απ'το σκαρίφημα άλλωστε. δε θα έπρεπε όμως η 15 να τροφοδοτείται με ρεύμα ? μήπως πρέπει να γεφυρώσω την Α1 με την 15 και να συνδέσω την έξοδο που θα πηγαίνει στη συσκευή στο 18? αλλά δε λέει τπτ το σκαρίφημα γι'αυτό και δεν τολμώ να το δοκιμάσω πόσο μάλλον με 220. το δοκίμασα όμως με 12V και είναι οκ. ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΜΩΣ ???

ipso
10-11-10, 01:14
Α1 Φάση η + (τροφοδοσία)
Α2 ουδετερος η - (τροφοδοσία)
Β1 φάση (εντολή να ξεκινήσει ο χρόνος) το συνδέουμε και οταν αποσυνδεθει μετραει ο χρονος. Μπουτον?
15 Πάλι φάση (η άλλη ταση)
16 όταν λήξει ο χρόνος έχει φάση (απο τη 15)
18 έξοδος (φάση απο τη 15) και όταν λήξει ο χρόνος τη διακόπτει

dmitspan
10-11-10, 01:20
τι εννοείς στο 15 η άλλη τάση? να μην γεφυρώσω δηλαδή την Α1 με την 15 ?
και κάτι άλλο. την τροφοδοσία θα την δίνω από πρίζα. δλδ θα συνδέσω ένα ρευματολήπτη που θα πηγαίνει στη πρίζα. αν το βάλω ανάποδα τι θα γίνει αν αντιστραφούν τα Α1, Α2 ? υπάρχει κάποιο σύστημα που αν τα ρεύματα είναι αντίστροφα να τα φέρνει στα ίσα τους, δλδ καφέ πάντα φάση και ουδέτερο πάντα γείωση ανεξαρτήτως πώς βάλω το φις στην πρίζα?
ευχαριστώ :)

CrazyFather
10-11-10, 11:02
Μάλλον παραβασανίστηκε το θέμα ενώ είναι μάλλον απλό. Λοιπόν, θα τα πω πολυυυύ αναλυτικά:
1. Το εν λόγω χρονικό είναι φοβερά ευέλικτο όσον αφορά την τάση τροφοδοσίας/ελέγχου. Μπορεί να είναι DC/AC και σχεδόν οποιαδήποτε τάση θα μπορούσαμε να διαθέτουμε.
2. Επίσης αυτό που ελέγχει είναι μια μεταγωγική επαφή και όχι ένας απλός διακόπτης (μας υπερκαλύπτει) αλλά αυτό μπέρδεψε λίγο τα πράγματα.
3. Επίσης η μεταγωγική επαφή είναι "χωρίς περιορισμό τάσης" (δηλ. πρακτικά ότι γουστάρουμε, άρα καλό) κι αυτό μπέρδεψε ακόμη περισσότερο τα πράγματα.
4. Και επειδή ακριβώς είναι "χωρίς περιορισμό τάσης" ο κατασκευαστής στο σχηματικό του δεν τη δείχνει συνδεδεμένη για να μην κάνει το παράδειγμά του ... περιοριστικό. Αυτό όμως σίγουρα μας μπέρδεψε πάρα πολύ.
4. Να παρατηρήσω ακόμη ότι το εν λόγω χρονικό είναι σε κατάσταση ΟΝ:
4α. Για όσο η εισοδος ελέγχου Β1 είναι ΟΝ
και στη συνέχεια..
4β. Για όσο επιπλέον χρόνο έχουμε ρυθμίσει στο χρονικό.
Αυτό σημαίνει ότι αν (απ' ότι κατάλαβα στην αρχή της συζήτησης) σκοπός μας είναι να ενεργοποιήσουμε μια συσκευή για προκαθόρισμένο χρόνο, τότε το πλήκτρο ελέγχου πρέπει να είναι μπουτόν και όχι διακόπτης, ώστε να μπορούμε να τον πιέζουμε για ελάχιστο χρονικό διάστημα και έτσι να είναι το χρονικό και όχι ο χρήστης αυτός που καθορίζει τη λειτουργία.

Πάμε τώρα στα της σύνδεσης. Θα περιγράψουμε τις δύο δυνατές περιπτώσεις τροφοδοσίας του χρονικού:
Πρώτα με τροφοδοσία DC.
1. Το + της τροφοδοσίας πάει στο Α1 και στον ένα ακροδέκτη του μπουτόν
2. Το - της τροφοδοσίας στο Α2
3. Ο άλλος ακροδέκτης του μπουτόν στο Β1
Με τροφοδοσία AC
1. Φάση στο Α1 και στον ένα ακροδέκτη του μπουτόν
2. Ουδέτερος στο Α2
3. Ο άλλος ακροδέκτης του μπουτόν στο Β1

Τώρα το χρονικό μας πρέπει να δουλεύει (αλλά νομίζω ότι αυτό το έχουμε ήδη καταφέρει). Πάμε τώρα να συνδέσουμε και τη συσκευή, που υποθέτω θέλει 220AC.
1. Φάση στο 15
2. Η συσκευή μας συνδέεται ανάμεσα στο 18 και στον ουδέτερο (εφόσον ο dmitspan είπε ότι η επαφή 18 και όχι η 16 είναι η ενεργή όταν το χρονικό είναι ΟΝ, γιατί το φυλλάδιο δεν το ξεκαθαρίζει)
3. Η 16 μένει ασύνδετη !

Φίλε dmitspan, συνήθως τα στοιχεία που προορίζονται για στήριξη σε ράγα απαιτούν τη σωστή και μόνιμη τροφοδοσία όσον αφορά το ποια είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος. Αυτά τα βρίσκεις άπαξ με πολύμετρο ή δοκιμαστικό, τα συνδέεις και τα ξεχνάς. Άρα δεν υπάρχει τρόπος να το τροφοδοτήσεις από πρίζα και να είσαι σίγουρος, παρά μόνο "κλέβοντας" ρεύμα πίσω από τη σούκο και οδηγώντας το με μόνιμο καλώδιο στον αυτοματισμό σου.

Νομίζω ότι το όλο μπέρδεμα ξεκίνησε από το φυλλάδιο που δεν δείχνει συνδεδεμένη τη μεταγωγική επαφή, ακριβώς επειδή μπορεί να υλοποιήσει και άλλα σενάρια πιο σύνθετα από το δικό μας.

Καλή επιτυχία και μη φοβάσαι, απλά είναι τα πράγματα :001_smile:

dmitspan
10-11-10, 12:16
ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατος :)
για το τελευταίο δεν γίνεται να κλέψω από πριν τη σούκο ρεύμα, αφού ο μηχανισμός πρόκειται να μπει στην κουζίνα και όπως καταλαβαίνεις θα υπάρχουν γκρίνιες γι'αυτό ψάχνη για κάτι που να αναστρέφει-αν χρειάζεται-την πολικότητα

safetec
12-11-10, 20:20
Καλημέρα,

υπάρχει κάποιο ρελέ πρίζας που να δέχεται παραμετροποίηση αν γίνεται και σε κλάσματα δευτερολέπτων με είσοδο-έξοδο που να το συνδέεις στην πρίζα και πάνω σ'αυτό το καλώδιο μιας συσκευής?

το σκεπτικό είναι ότι έχω μια συσκευή, μύλο κοπής καφέ για την ακρίβεια, και θέλω ένα τέτοιο ρελέ που όταν το ενεργοποιώ ο μύλος να δουλεύει για το χρόνο που έχω δηλώσει στο ρελέ, π.χ. 2.6 δευτερόλεπτα, ώστε να κόβεται η επιθυμητή ποσότητα καφέ.




Ευχαριστώ

ΑΥΤΟ που θες εινε χρονικο καθυστερισεις σε ενα εξωτερικο πινακακι ... απο το πινακακι θα βγενουν 2 καλωδια ενα που σε μια ακρη θα εχει ενα φισ αρσενικο που θα μπενει στην μπριζα και ενα αλλο θυλικο γιανα συνδεσεισ την μηχανη σου ....θα παντας ενα κουμπι ( μπουτον ) και να σου δινει ρευμα για μερικα δευτερα αυτο γινετε !!! εινε ευκολο εχεις δινατοτητα αποι 1-2 δευτερα εως και ωρες οτι θες εσυ :)

Υπάρχει αυτό το εξάρτημα και αν όχι, είναι εύκολη η κατασκευή του?

FILMAN
19-11-10, 16:24
κάτι δε μου κάθεται καλά Παναγιώτη. θα δοκιμάσω να το τεστάρω με 12V (δέχεται)

Φίλιππα (FILMAN), έχω δει σε αρκετά ποστ σου ότι προτείνεις το συγκεκριμένο delay off (ή on, φαντάζομαι ίδια συνδεσμολογία έχει) οπότε φαντάζομαι ότι ξέρεις ακριβώς πώς λειτουργεί.Όχι, η συνδεσμολογία δεν είναι ίδια, καθώς το off delay θέλει μόνιμη τροφοδότηση, ενώ το on delay όχι. Πάντως το βρήκατε απότι είδα.