PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής μετάλων!



xmaze
05-11-10, 22:09
Γεια
έιδα στο βιβλίο του ρήγα που έχει ένα κύκλωμα για ανιχνευτή μετάλλων ο οποίος παράγει συχνότητες και τις ακούς μέσο ραδιοφώνου.

Αποφάσισα και να προσομοιώσω το κύκλωμα και να το υλοποιήσω αλλά δεν δουλευε!!

16556

έκανα την προσομοίωση για όπως φαίνεται στην εικόνα για τα υλικά που έιχα (ελαφρώς τροποποιημένα σε σχέση με τα υλικά του βιβλιου) και η συχνότητα που βγάζει είναι περίπου στα 260 Ηζ, νομίζω αδύνατο να συντονιστεί το ράδιο σε τόσο μικρές.
¨έκανα και την προσομοίωση για ακριβώς τα ίδια υλικά που προτείνει στο βιβλίο και είχα τις ίδιες συχνότητες.

Τώρα απο την υλοποίηση είχα κάποια παράσιτα στο ράδιο όταν μόνο ακουμπούσα το μέταλο στο πηνίο, στα μεσαία κύματα όχι στα FM.

Έχετε καμιά ιδέα για την ορθή λειτουργία του κυκλώματος??

TSAKALI
05-11-10, 22:47
Αμα βγαλεις εκεινο το c2 (100μf) και βαλεις εναν αλλο...ξεκινα απο 100p και ανεβαινε 1n ..10n , οπου δουλεψει..
θα εχεις εναν ταλαντωτη Μακρων και Μεσαιων κυματων... και οσο πλησιαζεις ενα μεταλλικο αντικειμενο στο πηνιο
θα αλλαζει η συχνοτητα του ταλαντωτη... Ναι ,κατα καποιο τροπο ειναι ενας απλος ανιχνευτης..

xmaze
05-11-10, 23:03
To άλλαξα στα 1νανο φαράντ αλλά ενώ ξεκινάει στα 800 Ηζ μετά πάλι πέφτει στα 240 Ηζ!!

TSAKALI
05-11-10, 23:15
ωχ..δεν προσεξα το τρανζιστορ ..ειναι αναποδα
αλλαξε τον συλλεκτη με τον εκπομπο..

xmaze
06-11-10, 00:49
Το έκανα και αυτό...και γενικά άλλαξα πολλές παραμέτρους αλλά δέν λέει να ανέβει η συχνότητα

rider
06-11-10, 17:01
και ο λογος που το εφτιαξες αυτο το απλο κυκλωμα ποιος ειναι? αν θες εναν ανιχνευτη μεταλων υπαρχουν πολυ πιο αποδοτικα σχεδια.:001_rolleyes:
το σχεδιο συντονιζει στην μπαντα VLF . η LW .οχι στην ΑΜ. αν εχεις ραδιοφωνακι με τετοια μπαντα θα το ακουσεις. αυτο που ακους στο ραδιοφωνακι σου ειναι οι αρμονικες.η διπλασια η η τριπλασια συχνοτητα του ταλαντωτη.
Το συντονιζομενο κυκλωμα ειναι το πηνιο και ο πυκνωτης 440p. για να ανεβασεις την συχνοτητα συντονισμου θα πρεπει να μικρηνεις την χωρητικοτητα(πχ. 330 η 100 η και λιγοτερα pico)η να βαλεις εναν μεταβλητο για να το φερεις στην συχνοτητα που θες-απο παλιο ραδιοφωνακι-η να μικρηνεις την αυτεπαγωγη του πηνιου αφαιροντας σπειρες.

xmaze
07-11-10, 00:17
Ο λόγος που το έκανα είναι απλά για να έχω κάτι να ασχολούμε, έτυχε να πιάσω αυτό στα χέρια μου και γι αυτό το έκανα. Στην προσομοίωση όσο και να χαμηλώνω τον πυκνωτή και το πηνείο δεν ανεβάζει τις συχνότητες.

rider
07-11-10, 08:53
κοιτα τοτε μηπως εχει καποιο προβλημα ο προσομοιωτης σου...μηπως ξεκολησε τιποτα.....(πλακα κανω) .ειναι ομως περιεργο να αλλαζεις τα στοιχεια ενος συντονιζομενου κυκλωματος και να μην αλλαζει η συχνοτητα του.

xmaze
07-11-10, 17:54
το multisim10 είναι αλλά τι πρόβλημα μπορεί να έχει?? Παντως η αληθεια είναι οτι δεν με εμπνέει και πολύ !!!

xmaze
07-11-10, 20:51
16600

έβαλα σε ενα άλλον υπολογιστή το 11 και απο οτι φαίνεται το πρόβλημα είναι στον προσομοιωτή!!!:angry: Ολα τα είχε η μαριορή αυτό μου έλειπε!!

xmaze
17-03-11, 18:31
19201

εκανα παιδια αυτον τον ανηχνευτη και δουλευει καλούτσικα μαζί με ένα ράδιο στα 1400 ΚΗΖ.
Μπορεί κάποιος να μου πεί αν μπορώ να κάνω κάποιο κύκλωμα ωστε να μην χρειάζεται ραδιόφωνο?
Δεν μπορώ να πάρω το σήμα και να το οδηγήσω σε ένα ηχείο...(με ενισχυτή ή χωρίς) Η είναι αδύνατο και πρεπει να υπάρχει και ΑΜ receiver?

-nikos-
17-03-11, 19:42
αν εφτιαξες 2box κατασκευη αστη με το ΑΜ ραδιωφωνακι ,δεν θα φτιαξεις
καλητερο δεκτη απο το ραδιοφωνο,αντιθετα προσπαθησε να φτιαξεις δυνατοτερο
τρανσμιτερ και να θυμασε,ο πομπος καθετα ο δεκτης οριζωντια παντα.

xmaze
17-03-11, 20:21
Θελω να κανω μία αυτόνομη κατασκευή γιατί το ραδιοφονάκι είναι τεραστιο με σιντι-πλεϊερ και κ.α.
Το φέρων σήμα δεν μπορει να απομονοθεί χωρίς δεκτη? (Ελπίζω να μην είπα καμια πατάτα)
Για το οριζοντια - κάθετα πως ορίζεις τους άξονες αναφοράς? Στο παραπάνω σχήμα πως διαχοριζεις την οριζόντια και την καθετη διάταξη?
Επισης στο ραδιο πρέπει να το ανοιξεις λογικα για να καταλάβεις ποια είναι η διαταξή του?

-nikos-
17-03-11, 21:34
Θελω να κανω μία αυτόνομη κατασκευή γιατί το ραδιοφονάκι είναι τεραστιο με σιντι-πλεϊερ και κ.α.
Το φέρων σήμα δεν μπορει να απομονοθεί χωρίς δεκτη? (Ελπίζω να μην είπα καμια πατάτα)
Για το οριζοντια - κάθετα πως ορίζεις τους άξονες αναφοράς? Στο παραπάνω σχήμα πως διαχοριζεις την οριζόντια και την καθετη διάταξη?
Επισης στο ραδιο πρέπει να το ανοιξεις λογικα για να καταλάβεις ποια είναι η διαταξή του?

επι της ευκαιριας της συζητησης να αναφερω οτι κατα κυριο λογο οι
πομποι των μεσεων εκπεμπουν με την πλακετα τους και οχι τοσο με την κεραια τους
και αντιστιχα οι δεκτες αν εχεις παρατιρισει οταν τους γιρνας αριστερα δεξια πιανουν
καλητερα στο συμειο που η πλακετα τους ειναι παραληλα με την κεραια του πομπου που
με την σειρα της ειναι παραληλα με την πλακετα του πομπου
[αυτο ειναι ενα μυστικο γιατι δεν πετιχεναν παλια πολλοι πειρατικοι των μεσεων]

xmaze
17-03-11, 23:30
H αλήθεια είναι οτι τα μεσαία δεν μου αρεσαν απο μικρό λόγο των παρασίτων...:001_tt2:
Για το ερωτημά μου, που θέλω απαλαχθώ απο το ραδιοφωνάκι υπάρχει καμια λύση?

spyropap
18-03-11, 00:29
Εάν σου αρέσει αυτό το κύκλωμα με το ένα τρανσίστορ για πομπό τότε πιθανόν να σου αρέσει και αυτός ο απλός δέκτης ΑΜ με μόνο δύο τρανσίστορ
http://www.simplecircuitdiagram.com/2010/12/06/two-transistors-am-radio-receiver/ (http://www.simplecircuitdiagram.com/2010/12/06/two-transistors-am-radio-receiver/)

Μπορείς να βρεις πολλά τέτοια κυκλώματα αλλά καλύτερα να ψάξεις για διαφορετικό ανιχνευτή μετάλλων.
Αυτός είναι τόσο απλοϊκός που κάνει μόνο για αρχάριους και η εμβέλεια του θα είναι μικρή.

Εάν θέλεις να συνεχίσεις με αυτό σου προτείνω να αλλάξεις το τρανσίστορ 547 του πομπού με ένα πιό ικανό όπως 2N2219, 2N2222 κλπ.
Να αλλάξεις την αντίσταση 47Κ με 10Κ και να βάλεις μετά ένα τρίμερ 47Κ για να ρυθμίζεις την ισχύ και την συχνότητα του πομπού.

Και μην κάνεις το λάθος να συνδέσεις πομπό και δέκτη στην ίδια μπαταρία.