PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουδετερος



pinboy
09-11-10, 03:27
Καλησπερα κυριοι πηγαινω με διαφορους ηλεκτρολογους για να μαθω την δουλεια και κανω συνεχεια ερωτησεις αλλα καμια φορα δεν μου αρεσουν οι απαντησεις τους
1 ερωτηση
Σε μια εγκατασταση μαγαζιου(πχ ρουχα) οι ραγοδιακοπτες ειναι πριν η μετα την ασφαλεια ?
Εγω λεω πριν
2 ερωτηση
Εχει να κανει με τον ουδετερο σε μια τριφασικη εγκατασταση σπιτιου αν δεν εχει βιδωθει ο ουδετερος καλα παρχει περιπτωση στο δικτυο του σπιτιου να παει ρευμα 380 απο 220 ??
Λογικα το ρελε δεν θα πεσει πριν γινει κατι τετοιο ??

Λυκιδευς
09-11-10, 11:51
Καλησπερα κυριοι πηγαινω με διαφορους ηλεκτρολογους για να μαθω την δουλεια και κανω συνεχεια ερωτησεις αλλα καμια φορα δεν μου αρεσουν οι απαντησεις τους
1 ερωτηση
Σε μια εγκατασταση μαγαζιου(πχ ρουχα) οι ραγοδιακοπτες ειναι πριν η μετα την ασφαλεια ?
Εγω λεω πρινστην ελλαδα συνηθως βαζουμε πρωτα τον γενικο διακοπτη μετα το ρελε διαφυγης μετα τις ασφαλειες και μετα τους διακοπτες καθε καταναλωσης και μετα τις ασφαλειες καθε γραμμης.

2 ερωτηση
Εχει να κανει με τον ουδετερο σε μια τριφασικη εγκατασταση σπιτιου αν δεν εχει βιδωθει ο ουδετερος καλα παρχει περιπτωση στο δικτυο του σπιτιου να παει ρευμα 380 απο 220 ??
Λογικα το ρελε δεν θα πεσει πριν γινει κατι τετοιο ??
θα κλεινει κυκλωμα αλλιως

Λυκιδευς
09-11-10, 13:00
ειναι ενα σχηματικο αν για οποιονδηποτε λογο διακοπει ο ουδετερος τοτε θα κλεισει κυκλωμα με την δευτερη λαμπα μεσα απο τον ουδετερο της

pinboy
09-11-10, 16:07
Με το πρωτο θεμα οκ
Στο δευτερο λεω για παραδειγμα να μην εχει σφιξει στην μπαρα ουδετερου υπαρχει περιπτωση να περασει ρευμα 380 και οποια συσκευη ειναι στην πριζα να κατασραφει ?/?

mariosm
09-11-10, 17:10
Στο δευτερο λεω για παραδειγμα να μην εχει σφιξει στην μπαρα ουδετερου υπαρχει περιπτωση να περασει ρευμα 380 και οποια συσκευη ειναι στην πριζα να κατασραφει ?/?
Αυτο ειναι απολυτως βεβαιο οτι θα γινει

Λυκιδευς
09-11-10, 17:34
Με το πρωτο θεμα οκ
Στο δευτερο λεω για παραδειγμα να μην εχει σφιξει στην μπαρα ουδετερου υπαρχει περιπτωση να περασει ρευμα 380 και οποια συσκευη ειναι στην πριζα να κατασραφει ?/?

ειναι οπως ακριβως στο δειχνω και στο σχηματικο αν υπαρχει διακοπη ουδετερου η για καποιο λογο δεν κανει καλη επαφη τοτε δεν θα κλεινει κυκλωμα αναμεσα στην φαση και τον ουδετερο αλλα αναμεσα στην L1 και στην L2 με διαφορα δυναμικου 380-400V με αποτελεσμα αν εχουμε μια καταναλωση με ταση λειτουργιας 220-230 να παθει ζημια...

xrhstosmp
09-11-10, 17:43
στην ελλαδα συνηθως βαζουμε πρωτα τον γενικο διακοπτη μετα το ρελε διαφυγης μετα τις ασφαλειες και μετα τους διακοπτες καθε καταναλωσης και μετα τις ασφαλειες καθε γραμμης.

θα κλεινει κυκλωμα αλλιως

φιλε παναγιωτη συγνωμη για το θρασσος-θαρρος μου αλλα:
Η σωστη συνδεσμολογια ειναι γενικος διακοπτης-γενικες ασφαλειες- ρελαι διαρροης. "συνηθως" δεν υπαρχει.
αν το δδε προηγειτε της(των) γενικης(ων) ασφαλειας(ων) προκυπτουν ερωτηματα:
Α) αν στην εγκατασταση χρειαστει να μπουν πανω απο 1 δδε πως θα μπει γενικη ασφαλεια?
Β) αν χρειαστει να τροφοδοτηθει κυκλωμα πριν το δδε (π.χ αυτοματισμος ή λαμπακι νυχτερινου) ή γενικη ασφαλεια δε θα ειναι ακριβως γενικη μιας και θα υπαρχει κυκλωμα που τροφοδοτειτε πριν απο αυτη.

Λυκιδευς
09-11-10, 17:59
φιλε παναγιωτη συγνωμη για το θρασσος-θαρρος μου αλλα:
Η σωστη συνδεσμολογια ειναι γενικος διακοπτης-γενικες ασφαλειες- ρελαι διαρροης. "συνηθως" δεν υπαρχει.
αν το δδε προηγειτε της(των) γενικης(ων) ασφαλειας(ων) προκυπτουν ερωτηματα:
Α) αν στην εγκατασταση χρειαστει να μπουν πανω απο 1 δδε πως θα μπει γενικη ασφαλεια?
Β) αν χρειαστει να τροφοδοτηθει κυκλωμα πριν το δδε (π.χ αυτοματισμος ή λαμπακι νυχτερινου) ή γενικη ασφαλεια δε θα ειναι ακριβως γενικη μιας και θα υπαρχει κυκλωμα που τροφοδοτειτε πριν απο αυτη.
Βασικα εγω γνωριζω τους εξης τροπους
στη γερμανια βαζουν πρωτα τις ασφαλειες τις γραμμης και μετα ολα τα αλλα στην ελλαδα 1 τροπο εχω δει..
γενικος ρελε ασφαλειες :ο λογος ειναι το αν θελουν να δουλεψουν πανω στον πινακα να κοβουν τον γενικο διακοπτη ωστε να μην κινδυνευουν.
ομως εχω ακουσει οτι καποιοι βαζουν το ρελε ειτε πριν ειτε μετα για να ασφαλιζουν το κυκλωμα σε περιπτωση που ο διακοπτης εχει καποια διαρροη..

Λυκιδευς
09-11-10, 18:07
αυτο που λες ετσι οπως το θετεις δεν το χω σκεφτει προφανως και ο τροπος που λες σωστος ειναι...αλλα γιατι να βαλεις πανω απο 1 ρελε διαφυγης;

xrhstosmp
09-11-10, 20:33
περι γερμανιας και διαταξης δδε-γενικων ασφαλειων:
http://www.manolas.gr/kapos/2008/kapos_seira_dde_genikou.htm

o hd384 στο κεφ 531.2.1.4 αναφερει πως ο δδε πρεπει να ασφαλιζεται απο υπερνετασεις.

τωρα για την υπαρξη περισοτερων του ενος δδε ... ολες οι εγκαταστασεις δεν ειναι σαλονι-μπανιο-κουζινα-υπνοδωματιο. υπαρχουν εγκαταστασεις με 250 φωτιστικα σωματα φθοριου, αν τα τροφοδοτησεις απο ενα δδε...απλα θα πεφτει.... οπως υπαρχουν εγκαταστασεις με 5χ95+50+50 παροχη, (και μικρη λεω) ολα με 1 ρελαι θα τα δωσεις? επισης μπορει (μου εχει συμβει ΚΑΙ αυτο) ο πελατης να ειναι καλοπληρωτης και να μην κανει "σκοντο" .γιατι να μη βαλεις 2-3 ρελαι ,ωστε αν γινει καποια διαροη να μην βγαινουν ολα οφ? :)

makis.civ
09-11-10, 20:48
Αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με όλα τα προηγούμενα θέματα http://www.sarrisg.gr/SarrisG2/ (http://www.sarrisg.gr/SarrisG2/)

Λυκιδευς
09-11-10, 20:51
περι γερμανιας και διαταξης δδε-γενικων ασφαλειων:
http://www.manolas.gr/kapos/2008/kapos_seira_dde_genikou.htm

o hd384 στο κεφ 531.2.1.4 αναφερει πως ο δδε πρεπει να ασφαλιζεται απο υπερνετασεις.

τωρα για την υπαρξη περισοτερων του ενος δδε ... ολες οι εγκαταστασεις δεν ειναι σαλονι-μπανιο-κουζινα-υπνοδωματιο. υπαρχουν εγκαταστασεις με 250 φωτιστικα σωματα φθοριου, αν τα τροφοδοτησεις απο ενα δδε...απλα θα πεφτει.... οπως υπαρχουν εγκαταστασεις με 5χ95+50+50 παροχη, (και μικρη λεω) ολα με 1 ρελαι θα τα δωσεις? επισης μπορει (μου εχει συμβει ΚΑΙ αυτο) ο πελατης να ειναι καλοπληρωτης και να μην κανει "σκοντο" .γιατι να μη βαλεις 2-3 ρελαι ,ωστε αν γινει καποια διαροη να μην βγαινουν ολα οφ? :)
οταν εχεις 250 φωτιστικα σωματα φθοριου υποθετω αναφερεσαι σε διοροφο;;τριοροφο;;ποσα τετραγωνικα;
απ αυτα λοιπον που διαβαζω μιλας για μεγαλες εγκαταστασεις σωστα;οταν ειπα για το 1 ρελε εννοουσα το απλο διαμερισμα το απλο σπιτι με τις συνηθισμενες καταναλωσεις,καταλαβες;

Λυκιδευς
09-11-10, 21:03
http://www.eetemlar.gr/epaggelmatika/hlektrologoi/nomo8esia/HD%20384.pdf

xrhstosmp
09-11-10, 23:35
250 φθοριου μπορεις ευκολα να βρεις σε μια τραπεζα της γειτονιας σου. ωραια ξεχναμε τα παρα πολυ συνθετα,,,,,στο απλο σπιτι με τις απλες καταναλωσεις το ρελαι πρεπει να ασφαλιζεται απο υπερεντασεις. πως? με ασφαλεια πριν απο αυτο.


υγ. τον 384 τον εχω

pinboy
09-11-10, 23:40
λιγο ξεφυγε το θεμα αλλα δεν πειραζει μου αρεσουν οι συζητησεις ολο και κατι καινουργιο μαθαινεισ :001_rolleyes:

patridas595
09-11-10, 23:58
-Κολώνα ΔΕΗ -Ασφάλεια μετρητή -Γενική Ασφάλεια - Ρελέ - Γενική Ασφάλεια τήξεως(προαιρετικά) - Λοιπες ασφάλειες.

Απλό, εύκολο, κατανοητό.

xrhstosmp
10-11-10, 18:35
ξεχασες το γενικο πατριωτη! το γενικο διακοπτη εννοω. δεν καταλαβα παντως το γενικη ασφαλεια και μετα γενικη ασφαλεια τηξεως (προαιρετικα) . τι εννοεις? ενα μικροαυτοματο πριν το ρελαι και μετα μια τηξεως? αναποδα (πρωτα η τηξεως) μπορω να το καταλαβω μιας και αποφευγω τα αυτοματακια για γενικες . αλλα με η σειρα που αναφερεις τι σκοπο εξυπηρετει?

Λυκιδευς
10-11-10, 19:06
μιας και αποφευγω τα αυτοματακια για γενικες .
γιατι;λογω του οτι ο μηχανισμος χαλαει πιο ευκολα;

xrhstosmp
10-11-10, 19:42
οχι βεβαια ,δε νομιζω να χαλανε ευκολα..... ενα απο τα καλα και ακριβα μικροαυτοματακια μπορει να εχει ως και 10κΑ (οσα εχω δει να βαζουν παντως ειναι απο 3 εως 6κΑ) αντοχη σε ρευμα βραχυκυκλωσης. το χειροτερο φυσιγγιο εχει 80κΑ.

JOUN
10-11-10, 19:44
Οχι επειδη σε τυχον βραχυκυκλωμα θα πεσει και η γενικη ασφαλεια(αν ειναι μικροαυτοματος)Βεβαια επειδη σε οικιακες εγκαταστασεις η ΔΕΗ τωρα βαζει μονο μικροαυτοματους τελικα θα πεσει απο το ρολοι οποτε το μπλακαουτ δεν το γλιτωνεις οπως και ναχει..

Λυκιδευς
10-11-10, 19:45
γιατι αποφευγεις τα αυτοματακια για γενικες δεν καταλαβα...

xrhstosmp
10-11-10, 19:48
τι ακριβως δεν καταλαβες.....? εκτος απο επιλεκτικοτητα οπως λεει ο φιλος joun εχεις και μεγαλυτερη αντοχη σε μεγαλα ρευματα βραχυκυκλωσης...ποιο δεν καταλαβες απο τα δυο?

patridas595
11-11-10, 17:19
Όπου γενική ασφάλεια, εννοώ αυτό που γράφετε κάποιοι ως "διακόπτη" και είναι εντελώς λάθος. Ας το πάρει το ποτάμι να το πούμε ασφαλειοδιακόπτη διμεταλλικού ελάσματος ή αυτόματη ασφάλεια. Ρε παιδιά κ κάτι άλλο, δεν είναι ανάγκη να κάνουμε τον πίνακα να μη πέφτουν εύκολα οι ασφάλειες. Τον κάνουμε νορμάλ, να πέφτουν κ καμια φορά. Έχω δει σε κάτι πίνακες κάτι τρελά, 40 ρες ασφάλειοδιακόπες για κουζίνες με δύο μάτια, πίνακα με όλες τις ασφάλειες rating "C" -"Γιατί είναι οι καλύτερες", πάρα πολλά τραγικά πράγματα σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ εγκαταστάσεις. Δε λέω κι εγώ ηλεκτρονικός είμαι κ όχι ηλεκτρολόγος, αλλά τα στοιχειώδη και βασικά πιστεύω πρέπει να τα τηρούν όλοι. Ποιοί είναι αυτοί που στήνουν τόσο επιπόλαιες εγκαταστάσεις;

xrhstosmp
11-11-10, 22:01
δλδ... "διακοπτης " δεν υπαρχει σε εναν πινακα? τοσα χρονια εκανα λαθος?
και για να σοβαρευτουμε λιγακι 40ρηδες ραγοδιακοπτες βαζω και γω στις κουζινες...αλλα αυτα δεν ειναι ασφαλειες..ειναι ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ .για χειρισμο. ασφαλεια εχει 25Α.

και μιας και ειμαστε ασχετοι...τι σημαινει το rating C ?σε μια υπερφορτωση της γραμμης πεφτει αργοτερα?

FILMAN
17-11-10, 17:41
Χρήστο, κι εγώ προτιμώ καμπύλες Β παντού και C μόνο όπου είναι απαραίτητο, καθώς οι Β σε περίπτωση βραχ/ματος αφήνουν λιγότερη ενέργεια να διέλθει από ότι οι C... Αυτή τη μανία με τις C ούτε εγώ την καταλαβαίνω... Δεν πρόκειται για τις υπερφορτώσεις (οι Β και C έχουν το ίδιο ακριβώς θερμικό στοιχείο), αλλά για τα βραχυκυκλώματα. Γιατί να βάλω καμπύλη C στον θερμοσίφωνα, την κουζίνα, κ.λ.π.; Στο κλιματιστικό αναγκαστικά θα βάλω, γιατί η Β θα πέφτει μόλις πάρει μπρος ο συμπιεστής.

xrhstosmp
17-11-10, 19:04
εννοειτε φιλιππε.. κανεις γνωστικος δε βαζει επι τουτου καμπυλη c οπου να΄ναι...

Nemmesis
17-11-10, 19:09
Με το πρωτο θεμα οκ
Στο δευτερο λεω για παραδειγμα να μην εχει σφιξει στην μπαρα ουδετερου υπαρχει περιπτωση να περασει ρευμα 380 και οποια συσκευη ειναι στην πριζα να κατασραφει ?/?

σιγουρα γινεται... και ξερεις... το πιο πιθανο ειναι η κιζουνα πχ να ειναι στην μια φαση και το pc η τηλεωραση στην στην αλλη οποτε καταλαβαινεις..

JOUN
17-11-10, 19:10
.............

dmitspan
18-11-10, 15:06
εγώ που ζητούσα B συνέχεια και μου έδιναν C τι να κάνω ? επίτηδες το κάνουν να τις ξεφορτωθούν ?

thespyros
06-02-16, 10:14
Στη γερμανια βαζουν πρωτα τις ασφαλειες τις γραμμης και μετα ολα τα αλλα στην ελλαδα 1 τροπο