PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλ(ει)οδιακόπτης vs. δακόπτης



Epicuros
09-11-10, 10:42
Παρ' όλο που είμαι φυσικός, μου διαφεύγουν ορισμένες λεπτομέρειες σχετικά με τα ηλεκτρολογικά υλικά. Δεν έχω καταλάβει αν αυτοί οι (μονοπολικοί) ραγοδιακόπτες, διαφόρων αντοχών σε ρεύμα, είναι το ίδιο με τους ασφαλ(ει)οδιακόπτες ράγας. Κάποιος ηλεκτροτεχνίτης με διαβεβαίωνε ότι ο ασφαλοδιακόπτης είναι άλλο υλικό και ότι του περνάμε τον ουδέτερο, για να λειτουργεί ως ασφάλεια. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
09-11-10, 12:30
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς, τους μονοπολικούς ασφαλειοδιακόπτες (που περνάει μόνο η φάση) και τους διπολικούς ασφλαλειοδιακόπτες (που περνάει και η φάση και ο ουδέτερος). Κατά την γνώμη μου είναι το ίδιο σε ότι αφορά την ασφάλεια σε υπερφόρτωση. Αλλωστε στον διπολικό, μόνο η φάση ελέγχεται και όχι ο ουδέτερος, αυτός απλός διακόπτεται. Βεβαίως μιλάμε για του διπολικούς ίδιου πάχους με τους απλούς (νομίζω ονομάζονται μισού στοιχείου), δηλαδή με μία λαβή.

Λυκιδευς
09-11-10, 13:07
οταν διακοπτεται και ο ουδετερος τοτε προσδιδεται μεγαλυτερη ασφαλεια...στην εγκατασταση..

makis.civ
09-11-10, 22:13
Υπάρχουν στο εμπόριο:
1) Διακόπτης Ράγας (η ονομαστική τιμή σε Α που γράφει πάνω είναι τα Α που μπορεί να διακόψει και να επανασυνδέσει, προσοχή ΔΕΝ είναι ασφάλεια και σε περίπτωση υπερέντασης δεν 'πεύτει')

2) Ασφάλεια Ράγας ('πεύτει' σε περίπτωση υπερέντασης αλλά δεν χρησιμοποιήτε για διακόπτης)

3) Ασφαλειοδιακόπτης Ράγας (συνδιάζει τα δύο παραπάνω)


τα ραγοϋλικά που είναι διπολικά, ή τετραπολικά (σε περίπτωση τριφασικού) ΄κόβουν΄ και τον ουδέτερο για περιορισμό του αναπτυσσόμενου τόξου σε περίπτωση απόζευξης.

xrhstosmp
09-11-10, 23:38
Υπάρχουν στο εμπόριο:
1) Διακόπτης Ράγας (η ονομαστική τιμή σε Α που γράφει πάνω είναι τα Α που μπορεί να διακόψει και να επανασυνδέσει, προσοχή ΔΕΝ είναι ασφάλεια και σε περίπτωση υπερέντασης δεν 'πεύτει')

2) Ασφάλεια Ράγας ('πεύτει' σε περίπτωση υπερέντασης αλλά δεν χρησιμοποιήτε για διακόπτης)

3) Ασφαλειοδιακόπτης Ράγας (συνδιάζει τα δύο παραπάνω)


τα ραγοϋλικά που είναι διπολικά, ή τετραπολικά (σε περίπτωση τριφασικού) ΄κόβουν΄ και τον ουδέτερο για περιορισμό του αναπτυσσόμενου τόξου σε περίπτωση απόζευξης.

πως ακριβως περιοριζουν το "τοξο" οι διπολικοι/τετραπολικοι???????????????????????????????????

makis.civ
10-11-10, 18:45
Κόβωντας ταυτόχρονα φάση και ουδέτερο, γι' αυτό άλλωστε οι ραγοδιακόπτες του θερμοσίφωνα είναι διπολικοί.

xrhstosmp
10-11-10, 19:00
Κόβωντας ταυτόχρονα φάση και ουδέτερο, γι' αυτό άλλωστε οι ραγοδιακόπτες του θερμοσίφωνα είναι διπολικοί.

οι διπολικοι ραγοδιακοπτες του θερμοσιφωνου ,της κουζινας και πιο παλια του πλυντηριου ειναι "κληρονομια" του παλιου ΚΕΗΕ που υποχρεωνε την διακοπη ολωντων πολων μιας συσκευης ανω του 1,5kW.
στους σοβαρους τετραπολικους και καποιους ειδικους μονοφασικους διπολικους ραγοδιακοπτες , οι επαφες δεν ανοιγουν /κλεινουν ταυτοχρονα. συγκεκριμενα ,η επαφη που προοριζεται για τον ουδετερο ανοιγει τελευταια και κλεινει πρωτη.

δεν υπαρχει περιπτωση ενας διπολικος ραγοδιακοπτη να περιοριζει το τοξο αποξευξης εναντι ενος μονοπολικου μονο και μονο επειδη ειναι διπολικος και κοβει φαση ουδετερο. μαλλον μπερδευεσαι με μικροαυτοματο και ραγοδιακοπτη που φυσικα ο ραγοδιακοπτης υπερτερει του μικροαυτοματου σε (χειροκινητη) αντοχη διακοπης.
οσον αφορα το θεμα μαλλον υπαρχει μια συγχυση απο ολους μας για το τι ακριβως ειναι τι.ραγοδιακοπτης ειναι ο διακοπτης ραγας ,ειναι μονο για χειροκινητο χειρισμο καποιου φορτιου.
ασφαλοδιακοπτες τωρα... μερικοι εννοουν τους μικροαυτοματους, τις αυτοματες ασφαλειες δλδ
καποιοι αλλοι τα L+N ή 1+Ν ,το συνδιασμο δλδ ενος μικροαυτοματου για τη φαση, και ενος ραγοδιακοπτη για τον ουδετερο με μηχανικη συνδεση μεταξυ τους.
εγω ασφαλοδιακοπτες λεω τους διακοπτες που εχουν μεσα φυσιγγια ή μαχαιρωτες ασφαλειες σε πιο μεγαλα ρευματα.
μαλλον πρεπει καποιος πραγματικος γνωστης των ορολογιων να μας διαφωτισει ολους!¨:)

makis.civ
10-11-10, 22:48
Πιθανόν φίλε xrhstosmp να έχεις δίκιο.
Και εγώ δεν το ήξερα ότι αυτός είναι ο λόγος που κόβουν τον ουδέτερο, αλλά μου το ανέφερε πρόσφατα καθηγητής που διδάσκει εργαστήριο βιομηχανικών εγκαταστάσεων, και έτσι θεώρησα οτι κάτι παραπάνω θα ξέρει.

safetec
12-11-10, 20:10
βαση κανονισμων καθε συσκευη η οποια εινε πανω απο 4000w θα πρεπει να φερει διακοπτη που να κοβει ολους τους ενεγους αγωγους

οι ενεργοι αγωγοι στα 1φασικα εινε 2 φαση ουδετερος στα 3 φασικα εινε 4 !! 3 φασεις ουδετερος

αυτο γινετε γιατι !!

αν σε ενα κυκλομα γινει μια βλαβη και κοπει ο ουδετερος στην μπαρα του ουδετερου τοτε ο ουδετερος θα αποκτηση ταση !!!

οποτε σε πιθανη βλαβη - επισκευης θα εισε εκτεθιμενος σε τασης μεγαλυτερες τον 50 v οι οποιες εινε επικηνδινες

για αυτο το λογο επιβαλετε η χρηση διπολικου διακοπτη

τωρα οσο αφορα τον διαποτη και τον διακοπτη που δουλευη και σαν ασφαλεια

εινε τα ιδια απλα το βγαλαν ετσι για οικονομια υλικον η για να πιανει λιγοτερο χωρο στον πινακα ... εχει πολλα μιονεκτηματα αυτο

η ασφαλεια εινε για να ασφαλιζει οχι για να ανηγοκληνει κυκλοματα οταν ανεβοκατεβαζεισ αυτο το πραγμα με φωρτια διμιουργιτε αρκτ και χαλαει το ασφαλιστικο μεροσ ( το μισο που εινε ασφαλεια και κοβει την φαση ) με αποτελεσμα να γινετε ο ασφαλειοαποζευτης πιο εβεστητος και με αποτελεσμα να φωναζετε εμας τους ηλεκτρολογους πιο αμεσα για επισκευη

εγω δεν τους προτηνο και δεν τους δουλευω .....

FILMAN
19-11-10, 16:35
Φαντάζομαι ότι οι εταιρείες που βγάζουν αυτά τα υλικά και ορίζουν ως ηλεκτρική και μηχανική διάρκεια ζωής τους 10000 και 20000 χειρισμούς αντίστοιχα, κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Σε περίπτωση επαφών που ανοίγουν ταυτόχρονα, το τόξο πράγματι περιορίζεται πιο αποτελεσματικά καθώς σε περίπτωση 2 πόλων π.χ., το διάκενο των επαφών στο τέλος θα είναι το διπλάσιο, και κατά το άνοιγμα, το διάκενο θα αυξάνει με τη διπλάσια ταχύτητα.

Ο ασφαλειοδιακόπτης δεν συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της ασφάλειας και του διακόπτη, διότι ενώ βεβαίως θα πέσει σε περίπτωση υπερφόρτωσης ή βραχ/ματος, η μηχανική και ηλεκτρική διάρκεια ζωής του δεν είναι μεγαλύτερη από αυτή της αντίστοιχης ασφάλειας.

Καμία εταιρεία κατασκευής ραγοϋλικών δεν ονομάζει κάποιο εξάρτημά της στους καταλόγους της "ασφαλειοδιακόπτη". Κατά συνέπεια πρόκειται για μια μονοπολική ασφάλεια (ή για 3) και έναν δακόπτη μηχανικά συζευγμένους.

safetec
20-11-10, 01:13
Φαντάζομαι ότι οι εταιρείες που βγάζουν αυτά τα υλικά και ορίζουν ως ηλεκτρική και μηχανική διάρκεια ζωής τους 10000 και 20000 χειρισμούς αντίστοιχα, κάτι παραπάνω θα ξέρουν.
.

οχι σε ασφαλειες δυστηχος !!! αυτες εχουν πολυ πιο μικρη ζωη αν της ανηγοκληνεις με φωρτια ... ο διακοπτης ομως εινε πιο αντοχης παντος και τα 2 εχουν πολυ λιγοτερους χειρησμους

που φυσικα δεν ανεφεροντε σε κανενα τεχνικο ενχηρηδιο τους οπωτε πας βαση εμπιριας

Ηλιας Α
20-11-10, 20:36
20/11/2010

Βασίλη (Epicuros) καλώς, ήρθες στην παρέα μας!

Πήρες αρκετές σωστές απαντήσεις συμπληρωματικά όμως επί την ευκαιρία θα γράψω μερικά ακόμη:
Για μένα αυτά που όλοι μας (συμβατικά ) (*) γνωρίζομε –ξέρομε στα σπίτια μας – οι διακόπτες πρέπει να είναι και να τους δουλεύομε σαν διακόπτες τις δε ασφάλειες δεν πρέπει να τους κάνομε κανένα ( ή στην ανάγκη με μέτρο ) χειρισμό προκειμένου αυτές να κόψουν μια υπερένταση αν χρειαστεί, με αυτή τη λογική το πακέτο διακόπτης ασφάλεια είναι για μπακάληδες.
(*) τώρα για προχωρημένους με την πραγματική έννοια των όρων (διακόπτης-ασφάλεια ) η ασφάλεια πρέπει να πάρει το όνομα του διακόπτη, που δεν νομίζω να μπορεί σε όλες τις περιπτώσεις μια ασφάλεια - με τη συμβατική έννοια - που έχομε στον πίνακα του σπιτιού μας, να ανταποκριθεί σαν διακόπτης οποιανδήποτε συνηθισμένη χαρακτηριστική και αν έχει , αυτό που συμβατικά λέμε διακόπτη κατά την πραγματική έννοια του όρου διακόπτη , δεν είναι διακόπτης ,ούτε μπορώ να πω τι είναι;
Υ/Γ Αν ετοιμάσω ερωτήσεις σχετικά με τον προσδιορισμό ποσότητας CO2, CO και ατμ αέρα σε ένα μίγμα, θα βάλεις το χέρι σου να κάνομε τίποτα;

safetec
21-11-10, 02:44
20/11/2010

Βασίλη (Epicuros) καλώς, ήρθες στην παρέα μας!

Πήρες αρκετές σωστές απαντήσεις συμπληρωματικά όμως επί την ευκαιρία θα γράψω μερικά ακόμη:
Για μένα αυτά που όλοι μας (συμβατικά ) (*) γνωρίζομε –ξέρομε στα σπίτια μας – οι διακόπτες πρέπει να είναι και να τους δουλεύομε σαν διακόπτες τις δε ασφάλειες δεν πρέπει να τους κάνομε κανένα ( ή στην ανάγκη με μέτρο ) χειρισμό προκειμένου αυτές να κόψουν μια υπερένταση αν χρειαστεί, με αυτή τη λογική το πακέτο διακόπτης ασφάλεια είναι για μπακάληδες.
(*) τώρα για προχωρημένους με την πραγματική έννοια των όρων (διακόπτης-ασφάλεια ) η ασφάλεια πρέπει να πάρει το όνομα του διακόπτη, που δεν νομίζω να μπορεί σε όλες τις περιπτώσεις μια ασφάλεια - με τη συμβατική έννοια - που έχομε στον πίνακα του σπιτιού μας, να ανταποκριθεί σαν διακόπτης οποιανδήποτε συνηθισμένη χαρακτηριστική και αν έχει , αυτό που συμβατικά λέμε διακόπτη κατά την πραγματική έννοια του όρου διακόπτη , δεν είναι διακόπτης ,ούτε μπορώ να πω τι είναι;
Υ/Γ Αν ετοιμάσω ερωτήσεις σχετικά με τον προσδιορισμό ποσότητας CO2, CO και ατμ αέρα σε ένα μίγμα, θα βάλεις το χέρι σου να κάνομε τίποτα;

πες τα ρε χρησοστομε και εσυ ......... που εχουν μαθει ολοι και βαζουν μονο ασφαλειες και της χρησιμοποιουν οπως θελουν και θελουν να το περασουν και σωστο και οικονομικο και λες πς το κανουμε για να τα περνουμε απο ιλικα !!! ελεος και και εχουμε ολοι αναγκη απο 10 ευρω που μπορει να κανει ενας διακοπτης ... μαθαν ολοι στα οικονομικα και στα μπακαλιστηκα

Ηλιας Α
21-11-10, 08:37
πες τα ρε χρησοστομε και εσυ ......... που εχουν μαθει ολοι και βαζουν μονο ασφαλειες και της χρησιμοποιουν οπως θελουν και θελουν να το περασουν και σωστο και οικονομικο και λες πς το κανουμε για να τα περνουμε απο ιλικα !!! ελεος και και εχουμε ολοι αναγκη απο 10 ευρω που μπορει να κανει ενας διακοπτης ... μαθαν ολοι στα οικονομικα και στα μπακαλιστηκα
Καλημέρα
Γιάννη (safetec (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071)).Αυτό << που εχουν μαθει ολοι και βαζουν μονο ασφαλειες και της χρησιμοποιουν οπως θελουν >>….. << μονο ασφαλειες>> δεν θα έλεγα ότι είναι μπακαλίστικο αλλά, λίαν επιεικώς γύφτικο! Μπακαλίστικο χαρακτήρισα τον ασφαλοδιακόπτη και βεβαίως δεν ασχολήθηκα καν με την περίπτωση του διπολικού ή τετραπολικού ασφαλοδιακόπτη που κόβουν και τον ουδέτερο, γιατί δεν είμαι επαρκώς ενημερωμένος.

thomasskoy
21-11-10, 10:02
Λοιπον απο παλια οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω η ασφαλεια ειναι για να ασφαλιζει και ο διακοπτης για να ανοιγει και να κλινει κυκλωμα.δεν ειναι τυχαιο που απο παλια εβαζαν χωρια διακοπτες στην παροχη κουζινα και θερμοσιφωνο.Με την παροδο των χρονον τα υλικα εγιναν καλυτερα βελτιωθηκαν και για οικονμια χρηματων και ογγου εφτιαξαν τις L+N και πολλες εταιριες τις πουλανε ταυτοχρινα στους μονταρισμενουν πινακες.
Τωρα η γνωμη μου ειναι οτι οπου εχουμε φορτια και συχνο αναβοσμημα καλο ειναι να μπαινει διακοπτης.πχ θερμοσιφωνας.Δεν σημαινει ομως οτι αν βαλουμε L+N ειναι και καλα λαθος.

nveli
21-11-10, 10:58
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ταυτίζετε τους ασφαλειοδιακόπτες με τους μικροαυτόματους με διακοπή ουδετέρου. Ο ασφαλειοδιάκοπτης είναι εντελώς διαφορετικό υλικό και δεν χρησιμοποιείται (γιατί δεν υπάρχει λόγος) σε οικιακές ΕΗΕ.

dmitspan
23-11-10, 15:10
ο γενικός είναι διακόπτης ή ασφαλειοδιακόπτης ?

Epicuros
29-11-10, 05:47
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Βλέπω ότι υπάρχει αρκετή σύγχυση για το θέμα και ...παρηγοριέμαι ότι δεν είμαι μόνος! Νομίζω ότι οι εταιρίες κατασκευής των υλικών θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν και σκοπεύω να τις ρωτήσω.

'Εθεσα το ίδιο ερώτημα σε υπάλληλο αλυσίδας καταστημάτων ηλεκτρολογικού υλικού. Μου απάντησε ότι είναι διαφορετικά υλικά ασφάλεια και διακόπτης και ότι ο όρος "ασφαλοδιακόπτης" είναι λάθος. Προέκυψε από το ότι συχνά τοποθετούνται μόνο ασφάλειες αλλά αυτές χάνουν την αντοχή τους σε ρεύμα αν χρησιμοποιούνται ως διακόπτες και γι' αυτό πρέπει να χησιμοποιούνται ξεχωριστά και τα δύο υλικά. Μετά απ' αυτή την απάντηση (που δεν είμαι βέβαιος ότι είναι σωστή, αλλά υποθέτω ότι έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι), έφτιαξα ένα πίνακα χρησιμοποιώντας ασφάλειες και διακόπτες ξεχωριστά.

Πάντως ο όρος "μικροαυτόματος", που πολλοί χρησιμοποιείτε, δεν μου είναι γνωστός. Αν θέλετε να τον διευκρινήσετε θα με υποχρεώσετε.

@ Ηλίας Α. Ευχαρίστως να βοηθήσω αν ξέρω. Μπορείς να μου γράψεις και π.μ. αν σε βολεύει περισσότερο.

Ηλιας Α
26-12-10, 01:32
Καλησπέρα .
Βασίλη Epicuro
<< Ηλίας Α. Ευχαρίστως να βοηθήσω αν ξέρω >> πιστεύω πως ναι
<< Μπορείς να μου γράψεις και π.μ. αν σε βολεύει περισσότερο.>>. Είμαι κατά των Π.Μ και ο λόγος αν κάτι βγει ωφέλιμο, να είναι ωφέλιμο και για περισσότερα μέλη, θα αναρτήσω αύριο την ερώτηση μου Υλικά Ηλεκτρονικών – όργανα και εξοπλισμός.