PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μετρητη της ΔΕΗ



bilaros
11-11-10, 14:20
Γεια σας. Το προβλημα που εχω ειναι με το μετρητη της ΔΕΗ που γραφει κατι τρελα. Μια μερα εκει που τον παρακολουθουσα και τα τελευταια 3 νουμερα ηταν 199,9 ξαφνικα αντι να παει 200,0 πηγε 300,0 αυτο το εχει κανει αλλες δυο φορες τουλαχιστον που το εχω τσεκαρει με διαφορετικα νουμερα πχ. απο 249,0να πηγαινει αμεσως μετα 350,0. στη ΔΕΗ που πηγα μου ειπαν οτι η καταναλωση μου ειναι στα φυσιολογικα πλαισια (2400 kwh το τετραμηνο 4μελη οικογενεια) ΟΙ συσκευες ειναι ολες Α+ και χωρις θερμοσιφωνα. Ειμαι σιγουρος οτι ο μετρητης δεν λειτουργει σωστα αλλα πως νατο αποδειξω; καποιος που γνωριζει ας μου απαντησει.

navar
11-11-10, 14:31
απαίτησε αντικατάσταση !
φώναξε !!!! γκρίνιαξε ! κάνε ότι μπορείς !
επίσης στήσου με καμία κάμερα , μπας και πετύχεις την αλλαγή !

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
11-11-10, 14:39
Υπάρχουν καταγραφικά όργανα για να μπορέσεις να το αποδείξεις αλλά το ποιο απλό για να μη κάνεις έξοδα είναι να κάνεις αίτηση για Έλεγχο μετρητή στη ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να τον κάνει

electron
11-11-10, 14:44
Για έναν επιπλέον έλεγχο του μετρητή της ΔΕΗ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετρητής ράγας που συνδέεται στον πίνακα του σπιτιού και μπορεί κάλλιστα να αποδείξει την αστοχία του πρώτου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
11-11-10, 15:07
Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό να το αποδείξεις για να το καταλάβεις εσύ ναι αλλά για να το αποδείξεις σε δικαστήριο πρέπει να έχεις εισαγγελική παραγγελία και αξιόπιστα όργανα αλλιώς η ΔΕΗ θα λέει ότι δεν ξέρει πότε τοποθετήθηκε ο άλλος μετρητής και δεν υπάρχει κανείς που να επιβεβαιώνει τις δυο μετρήσεις και πόσο ήταν και εάν δεν αποσυνδέθηκε ο δεύτερος μετρητής από τον καταναλωτή .

navar
11-11-10, 15:14
αν , λέω εγώ ΑΝ , ο μετρητής , σκάλωνε κάποιο ψηφίο του ! και έσπαγε ένα γραναζάκι , και αυτό γίνονταν χωρίς να είναι εμφανή η παρέμβαση ,
τότε θα στον άλλαζαν !!!!
λέμε τώρα ΑΝ όλα αυτά γίνονταν κατα τύχη ! ΑΝ !!!

bilaros
11-11-10, 15:32
Μπορω να βαλω καποιο μετρητη μεσα στον πινακα και αν ναι ποσο στοιχιζει και που θα τον βρω; Για να δω τι αποκληση υπαρχει.

KarlBarks
11-11-10, 15:38
βαλε ενα μετριτη δικό σου να ξερεις τι γινεται πραγματικα και αμα σε κλευει τοτε ζητα αντικατάσταση .

η βασικα ζητα απο τωρα αντικατασταση πες τους το ειδα απο 199 πηγε 300 .

bilaros
11-11-10, 18:36
αυτο θα κανω θα σας πω οταν εχω νεοτερα

makis.civ
11-11-10, 21:45
Μια χαρά είναι ο μετρητής, για τη ΔΕΗ τουλάχιστον.

Θα σε βγάλουν τρελό ή θα σε αγνοήσουν, αιώνια παρακμιακή Ελλάδα.

safetec
12-11-10, 19:49
τυχενει να ειμε τεχνικος μου εχουν συνβει πολλες φωρες να το συνατησω... το καλυτερο που εχεις να κανεις εινε ετηση για ελενχο μετρητη...θα ερθουν και σου ελεξουν το μετρητη και θα στον αλαξουν τζαμπα ...μετα απο αυτο εχεις καθε δικεωμα να ζυτησεις μερος των χρηματων πισω απο τους φουσκομενους λογαργιασμους (αλλα αυτο συνυθος πρεπει να το τραβιξεις νομικα το δικιο σου θα το βρεις αλλα θελει χρονο και χρημα)

KarlBarks
12-11-10, 20:12
τώρα μας βάζεις σε σκέψεις !


πρέπει να ελέγχουμε και αυτό τώρα πφφφ

safetec
13-11-10, 01:02
φιλε δεν μπωρεις να φανταστεις ποσο κλεβουν !!!!! εγω κανω το αλλο

εχω 5-6 μετριτες τους οποιους τους εχω βαλει ολους αυτη την στηγμη σε πελατεσ μου δανικους

πανω και περνω μετριση κατω και πανω

τους παραταω για κανενα μηνα εκει και μετα απο ενα μηνα ξαναπαω στον πελατη για να αφερεσω τον μετρητη μου και να τον παρω πισω !

και βλεπω διαφωρες τρελλες !!!!!!!!! στους 30 μετριτες η 20 που εινε πανω απο 10ετια χανουν !!!!

και εινε λογικο μηχανηματα εινε

σε πελατη μου αναγκαστικα επιδι δεν αλαζαν μετρητη και εκανα επαυξηση απο 1 φασικο σε 3 φασικο με παροχες κανονικα πινακα εμενε πεμτο οροφο αστα να πανε δεν φανταζεσε τι περασα για να περασω παροχη και γειωση



αλλα απο 1400 ευρω το διμινο επεσα στα 280 !!!! και αυτο το ανακαλυψα οταν πηγα να αλαξω αντισταση σε θερμισιφωνα και εκατσα υπια ενα καφε και μιλαγαμε για ενα συναγιαρμο

μου ειπε τιμη και μου ηρθε να λιποθιμισω μου κανει δουλευω πολυ κληματιστηκα και εινε μεγαλα 24 αργια !!!

βαζω και εγω αμπεροτσιμιδες πανο και δεν εβεγε η καταναλωση βαση τυπων !!!!

κληνω τον γενικο του και το ρολοι γυρναγε σαν τρελο !!!!

και τωρα εινε στα δικαστιρια και θα βρει το δικιο του

και ακολουθισαν και οι υποληποι που μεναν στην πολυκατηκοια

πηδαγε πολλα νουμερα

η μλκ εινε πως πεταγε της αποδιξεις ποτε μην πετατε τετεια πραματα

vampiris
13-11-10, 08:37
Ρε μάγκες, διαβάζοντας το παραπάνω post (#13), κυριολεκτικά ανατρίχιασα! Αν δεν ήμουν νυχτερινός θα κατέβαινα να ελέγξω το ρολόι! Δεν κάνω πλάκα…

Igna1993
22-09-12, 08:50
Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις στην ερώτηση μου βρήκα αυτό το post.Λοιπόν έχω ένα φοβερό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια με το ρολόι τις ΔΕΗ.έχω πάει και έχω κάνει φασαρία αλλά στείλανε τεχνικούς από τη ΔΕΗ να κάνουν μετρήσεις και λένε ότι δεν βρίσκουν τίποτα στο ρολόι.επίσης δεν έχουνε έρθει ποτέ να το κοιτάξουν ακόμα και αν είναι παλιό.είναι μονοφασικό με εξάρια καλώδια.Το θέμα είναι ότι μας ήρθε ένας λογαριασμός μαζί με το χαράτσι που είναι μόνο 88 ευρώ αλλά ο υπόλοιπος λογαριασμός είναι τις ΔΕΗ και λένε ότι σε 3 μήνες κάψαμε 4000 Kwh και μας ήρθε ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ και κοντεύουμε να τρελαθούμε.Μήπως έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά???

Κυριακίδης
22-09-12, 10:00
Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις στην ερώτηση μου βρήκα αυτό το post.Λοιπόν έχω ένα φοβερό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια με το ρολόι τις ΔΕΗ.έχω πάει και έχω κάνει φασαρία αλλά στείλανε τεχνικούς από τη ΔΕΗ να κάνουν μετρήσεις και λένε ότι δεν βρίσκουν τίποτα στο ρολόι.επίσης δεν έχουνε έρθει ποτέ να το κοιτάξουν ακόμα και αν είναι παλιό.είναι μονοφασικό με εξάρια καλώδια.Το θέμα είναι ότι μας ήρθε ένας λογαριασμός μαζί με το χαράτσι που είναι μόνο 88 ευρώ αλλά ο υπόλοιπος λογαριασμός είναι τις ΔΕΗ και λένε ότι σε 3 μήνες κάψαμε 4000 Kwh και μας ήρθε ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ και κοντεύουμε να τρελαθούμε.Μήπως έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά???

Πήγαινε με το απόκομμα της ΔΕΗ να σου δώσουν εξηγήσεις για αυτό .... γιατί λογικά έστω και από πλευράς ΔΕΗ που "παραδέχονται " ότι έκαψες στο τρίμηνο 4000 KWh .

Σύμφωνα και στο περίπου από πίνακες της ΔΕΗ .... για καταναλώσεις πάνω από 2001 Kwh , η τιμή μονάδας από όσο γράφει είναι 0,08
και άρα 4000Kwh X 0,08 = 320 ευρώ + το χαράτσι που ανέφερες 88 = 408 ευρώ.

Κάνε την ερώτηση και πες μας στην συνέχεια τι σου είπανε .... όταν εμείς το "βγάζουμε" 408 ευρώ.

347
22-09-12, 12:19
καλημέρα φίλοι μου. θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. εγώ έχω πρόβλημα με τον μετρητή του νερού. συνεχώς μου έρχεται ο λογαριασμός γύρο στα 150 e. είναι δυνατόν δυο άτομα να καταναλώνουμε τόσο νερό. ένταξη είναι μέσα και τα λεφτά της "αποχετεησης" στο λογαριασμό αλλα είναι δυνατόν τόσο νερό σε δυο μήνες?προχτές άνοιξα να έλεγχο τον μετρητή μήπως υπάρχει διαρροή.περνώ τηλ την γυναικα μου καί της λέω να κλείσει καλά τις βρύσης. όλα ok τις λέω να άνοιξei. άρχιζε και γύριζε ενας ρότορας που έχει μέσα το ρολοι. μέχρι εκεί όλα κάλα τις λέω κλείσε.παρατηρώ ότι ο ρότορας γυρνούσε αργά μεν αλλα προς την αντίθετη "κατεθηνση. γιατί άραγε να συνβαίνει αυτό? κατά αυτόν τον τρόπο αφαιρεί η πρόσθετη κατανάλωση και αν αφαιρεί είναι δυνατόν να έρχετε τετοιος λογαριασμο? πως μπορώ να έλεωξω τον μετρητή? ευχάριστω.

Igna1993
22-09-12, 13:01
Λοιπόν σας λέω μια το λογαριασμό να καταλάβετε γιατί έκανα ένα λάθος.1. ΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ 365.52 ΕΥΡΩ . 2. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΝΑΙ 317,19.με το ΦΠΑ πάει κάπου στα 770,03.ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ (ΔΤ)-ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ (ΔΦ) ΣΥΝΟΛΟ 36,06 ΕΥΡΩ. ΧΑΡΑΤΣΗ 88 ΕΥΡΩ.και για την ΕΡΤ 8,91.Ολα αυτά μαζί πάει 902,00 ευρώ.Εκτός ότι πληρώνουμε πάρα πολλή το ρεύμα και από τη ΔΕΗ λένε ότι το ρολόι δεν έχει πρόβλημα έχουμε και όλα αυτά που έβαλα να πληρώσουμε.

Κυριακίδης
22-09-12, 13:33
παρατηρώ ότι ο ρότορας γυρνούσε αργά μεν αλλα προς την αντίθετη "κατεθηνση. γιατί άραγε να συνβαίνει αυτό? κατά αυτόν τον τρόπο αφαιρεί η πρόσθετη κατανάλωση και αν αφαιρεί είναι δυνατόν να έρχετε τετοιος λογαριασμο? πως μπορώ να έλεωξω τον μετρητή? ευχάριστω.

Νομίζω αυτά είναι δουλειά της ανάλογης υπηρεσίας και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να το αναφέρεις.
Λογικά πιστεύω για να γυρίσει προς τα πίσω το ρολόι , υποθέτω ότι πριν από το ρολόι υπάρχει κάποια υποπίεση δικτύου .

vasilllis
22-09-12, 16:01
καλημέρα φίλοι μου. θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. εγώ έχω πρόβλημα με τον μετρητή του νερού. συνεχώς μου έρχεται ο λογαριασμός γύρο στα 150 e. είναι δυνατόν δυο άτομα να καταναλώνουμε τόσο νερό. ένταξη είναι μέσα και τα λεφτά της "αποχετεησης" στο λογαριασμό αλλα είναι δυνατόν τόσο νερό σε δυο μήνες?προχτές άνοιξα να έλεγχο τον μετρητή μήπως υπάρχει διαρροή.περνώ τηλ την γυναικα μου καί της λέω να κλείσει καλά τις βρύσης. όλα ok τις λέω να άνοιξei. άρχιζε και γύριζε ενας ρότορας που έχει μέσα το ρολοι. μέχρι εκεί όλα κάλα τις λέω κλείσε.παρατηρώ ότι ο ρότορας γυρνούσε αργά μεν αλλα προς την αντίθετη "κατεθηνση. γιατί άραγε να συνβαίνει αυτό? κατά αυτόν τον τρόπο αφαιρεί η πρόσθετη κατανάλωση και αν αφαιρεί είναι δυνατόν να έρχετε τετοιος λογαριασμο? πως μπορώ να έλεωξω τον μετρητή? ευχάριστω.


¨Η ειναι παλιος μετρητης και δεν εχει ή εχει κολησει η ανεπιστροφη με αποτελεσμα να αδειαζει καθε φορα η γραμη σου και καθε φορα να γεμιζει.εχεις παραπανω καταναλωση αλλα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα το μεγαλο.ΜΕτα σταματησε να γυρναει?

ΥΓ ειναι στην υποχρεωη ου να υπαρχει ανεπιστροφη.

vasilllis
22-09-12, 16:06
Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις στην ερώτηση μου βρήκα αυτό το post.Λοιπόν έχω ένα φοβερό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια με το ρολόι τις ΔΕΗ.έχω πάει και έχω κάνει φασαρία αλλά στείλανε τεχνικούς από τη ΔΕΗ να κάνουν μετρήσεις και λένε ότι δεν βρίσκουν τίποτα στο ρολόι.επίσης δεν έχουνε έρθει ποτέ να το κοιτάξουν ακόμα και αν είναι παλιό.είναι μονοφασικό με εξάρια καλώδια.Το θέμα είναι ότι μας ήρθε ένας λογαριασμός μαζί με το χαράτσι που είναι μόνο 88 ευρώ αλλά ο υπόλοιπος λογαριασμός είναι τις ΔΕΗ και λένε ότι σε 3 μήνες κάψαμε 4000 Kwh και μας ήρθε ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ και κοντεύουμε να τρελαθούμε.Μήπως έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά???

Οταν λες ηρθαν και το κοιταξαν? τι εννοεις?? με τα ματια?? βαλαν καποιο οργανο?το ξηλωσαν και το ξαναφερανε?
Προσωπικα σε σπιτι πανω απο 15KWH την μερα δεν εχω δει.Σιγουρα κατι γινεται.Ηλεκτρολογος εχει μετρηση?

Igna1993
22-09-12, 17:31
Έκανα αίτηση και ήρθαν με ένα μηχάνημα το έβαλα στο ρολόι και κάνανε μετρήσεις.αν κατάλαβα ήθελαν να δουν αν ο μετρητής δεν δουλεύει καλά,όμως μας είπαν ότι δεν έχει τίποτα και είναι μια χαρά.όχι δεν έχει έρθει ηλεκτρολόγος να το δει,μόνο της ΔΕΗ.

JOUN
22-09-12, 19:18
Ηλεκτρολογος εχει μετρηση?
Κιαν μετρησει ηλεκτρολογος τι θα γινει;;Αντε ν'αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας..

vasilllis
23-09-12, 12:03
Κιαν μετρησει ηλεκτρολογος τι θα γινει;;Αντε ν'αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας..

διαφωνω σε αυτο.

καταρχην θα εισαι σιγουρος οτι:
δεν εχεις διαρροες.
κλοπες
και δεν το καταναλωνεις.
ειδικα το τελευταιο ειναι και το βασικοτερο,αφου ολοι λιγο πολυ πιστευουμε οτι μας κλεβουν σε καθε λογαριασμο.
απο εκει και περα. μπορει να ζητησει απο δεη -ή να βαλει πιστοποιιμενο καταγραφικο -για την συνεχεια.
ε καπου πιστευω θα κολωσουν.

JOUN
23-09-12, 14:25
Με παρεξηγησες(μαλλον) Εννοω οτι αντε και το μετρησε ηλεκτρολογος.Θα "ψαρωσει" η ΔΕΗ και θα πουν "α ενταξει αφου το μετρησε ηλεκτρολογος και το βρηκε ενταξει,αρα εμεις φταιμε"
Και κατι αλλο:Αυτο με τις διαρροες το ακουω συνεχεια..Καλα ποση διαρροη μπορεις να εχεις ωστε να γραφει ΠΟΛΥ παραπανω απ'οτι καταναλωνεις ουσιαστικα;
Δεν θα παρουσιαστει προβλημα στο παροχικο καλωδιο;αφου εχει διαρροη αρα καπου εχει προβλημα η μονωση ετσι; Ε δεν θα σκασει στο σημειο εκεινο;
Μηπως μιλαμε για καποια mA; Ε τοτε ποσο παραπανω να γραψει και να ερθει φουσκωμενος ο λογαριασμος;

lynx
23-09-12, 15:16
για δείτε και εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64728 άκρη δεν βγένει εύκολα ιδιαίτερα αν στην ποροία πιθανότατα με κάποια ίσως παρέμβαση (?) της ΔΕΗ στο μετρητή έχουν πέσει στο φυσιολογικό οι λογαριασμοι όπως στη συγκεκριμένη περιπτώση του λινκ που ήρθαν χωρίς να ενημερώσουν τον ιδιοκτήτη άλλαξαν και τις μολυβοσφραγίδες και έφυγαν. :001_rolleyes: προφανώς θα χρειαστεί πολύς αγώνας και τρέξιμο για να λυθεί νομικά το θέμα! μιας και πώς θα αποδείξει κανείς οτι δεν είχε ξεχάσει πχ για μήνες ένα θερμοσύφωνο ή κάποια άλλη συσκευή και το κατανάλωσε όλο αυτό το ρέυμα, η πάντος ότι νεότερο υπάρχει καλό θα ήταν να ενημερώνεται το τοπικ γιατί είναι λιγάκι περίεργο όλο αυτό που συμβαίνει

vasilllis
23-09-12, 17:13
Με παρεξηγησες(μαλλον) Εννοω οτι αντε και το μετρησε ηλεκτρολογος.Θα "ψαρωσει" η ΔΕΗ και θα πουν "α ενταξει αφου το μετρησε ηλεκτρολογος και το βρηκε ενταξει,αρα εμεις φταιμε"
Και κατι αλλο:Αυτο με τις διαρροες το ακουω συνεχεια..Καλα ποση διαρροη μπορεις να εχεις ωστε να γραφει ΠΟΛΥ παραπανω απ'οτι καταναλωνεις ουσιαστικα;
Δεν θα παρουσιαστει προβλημα στο παροχικο καλωδιο;αφου εχει διαρροη αρα καπου εχει προβλημα η μονωση ετσι; Ε δεν θα σκασει στο σημειο εκεινο;
Μηπως μιλαμε για καποια mA; Ε τοτε ποσο παραπανω να γραψει και να ερθει φουσκωμενος ο λογαριασμος;

Ειπα να τις βαλω και αυτες μεσα στο παιχνιδι.
Εντωμεταξυ να πουμε οτι και διαρροη εξαρταται πολυ απο τις καιρικες συνθηκες -εστη-κρυο υγρασια κλπ.
Εγω ομως παλι δεν μπορω ν χωνεψω σε σπιτι -διαμερισμα 4000/120=33kwh/d ~ . Oτι και να εχεις αναμενο δεν ειναι υπερβολη?
Εγω απλα υποπτευομαι την φαση ηρθανε -το ειδανε τελικα? 'η κανανε ενα τσιγαρο ειπανε δεν παει να γαμ... ο μαλακ... -και φυγανε.
Τωρα δηλαδη δινουν πιστοποιηση στον δρομο?????

JOUN
23-09-12, 18:50
Εγω απλα υποπτευομαι την φαση ηρθανε -το ειδανε τελικα? 'η κανανε ενα τσιγαρο ειπανε δεν παει να γαμ... ο μαλακ... -και φυγανε.
Τωρα δηλαδη δινουν πιστοποιηση στον δρομο?????
Aυτα σκεφτομαι κιεγω..

vasilllis
23-09-12, 19:39
αρα εχεις :
5.4 Πιστεύω ότι ο μετρητής μου δεν
καταγράφει σωστά. Πως μπορώ να
τον ελέγξω; Τι πρέπει να κάνω;
Στην ακραία εκείνη περίπτωση που
πιστεύετε ότι ο μετρητής δεν
καταγράφει σωστά (πάρα πολύ
μικρή πιθανότητα), τότε μπορείτε να
ζητήσετε να γίνει έλεγχος μετρητή.
Αυτό συνεπάγεται ένα κόστος (που
κάθε φορά αναπροσαρμόζεται), το
οποίο επιβαρύνεστε μόνον στη
περίπτωση που αποδειχθεί ότι δεν
είχατε δίκιο. Άλλως γίνεται
διόρθωση του λογαριασμού και δεν
επιβαρύνεστε με το ποσό του
ελέγχου του μετρητή. Όμως σε κάθε
περίπτωση πρωτίστως θα πρέπει να
κάνετε το δικό σας έλεγχο,
κλείνοντας το γενικό διακόπτη στο
πίνακά σας (εσωτερική
εγκατάσταση) και αφού ανοίξετε
όλες τις ηλεκτρικές συσκευές σας, να
ελέγξετε αν ο δίσκος του μετρητή
περιστρέφεται (καταγράφει
ενέργεια). Στην περίπτωση που ο
δίσκος περιστρέφεται, αυτό
σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή
ηλεκτρικού ρεύματος και θα πρέπει
να καλέσετε άμεσα ηλεκτρολόγο
εγκαταστάτη, για να προβεί σε
έλεγχο της εσωτερική σας
ηλεκτρικής εγκατάστασης.

και ηρθαν, προφανως μετρησαν,σου εδωσαν και ενα χαρτι οτι τελικα δεν εχει προβλημα σε χρεωσαν κιολας και εφυγαν;

JOUN
23-09-12, 20:54
Για μισο λεπτο για να ξερουμε τι λεμε:Φανταζομαι μικρη εως απιθανη περιπτωση υπαρχει να κλεισεις(ανοιξεις σωστοτερα) τον γενικο και να εξακολουθει να γραφει ο μετρητης.Κατι τετοιο μπορει να συμβει μονο αν καποιος σου κλεβει ρευμα πριν τον πινακα σου.
ΑΛΛΑ: Ποιος μου εγγυαται οτι ο μετρητης μου δεν γραφει το 1 σαν 1.5 η 2 η δεν ξερω εγω τι;Με αλλα λογια που ξερω εγω με την πολυ επιστημονικη μεθοδο που περιγραφει η ΔΕΗ οτι οι 1000KWh που πραγματικα εκαψα δεν γραφηκαν λογω βλαβης του μετρητη σαν 1500 η 2000 η οσο ναναι τελος παντων;
Μηπως τοποθετησε η ΔΕΗ κανεναν προτυπο μετρητη,τον αφησαν να γραφει μερικες μερες και μετα συγκριναν τις ενδειξεις η μηπως εγινε αυτο που λεει ο vasilimertzani παραπανω;

vasilllis
23-09-12, 21:32
Για μισο λεπτο για να ξερουμε τι λεμε:Φανταζομαι μικρη εως απιθανη περιπτωση υπαρχει να κλεισεις(ανοιξεις σωστοτερα) τον γενικο και να εξακολουθει να γραφει ο μετρητης.Κατι τετοιο μπορει να συμβει μονο αν καποιος σου κλεβει ρευμα πριν τον πινακα σου.
ΑΛΛΑ: Ποιος μου εγγυαται οτι ο μετρητης μου δεν γραφει το 1 σαν 1.5 η 2 η δεν ξερω εγω τι;Με αλλα λογια που ξερω εγω με την πολυ επιστημονικη μεθοδο που περιγραφει η ΔΕΗ οτι οι 1000KWh που πραγματικα εκαψα δεν γραφηκαν λογω βλαβης του μετρητη σαν 1500 η 2000 η οσο ναναι τελος παντων;
Μηπως τοποθετησε η ΔΕΗ κανεναν προτυπο μετρητη,τον αφησαν να γραφει μερικες μερες και μετα συγκριναν τις ενδειξεις η μηπως εγινε αυτο που λεει ο vasilimertzani παραπανω;

Οχι Γιωργο.

αυτα δεν τα λεω εγω.ειναι κοπυ απο το σαιτ της δεη.
Απλα οι κυριοι αναφερουν οτι ΠΟΤΕ ο μετρητης δεν μετραει λαθος ,αρα τσεκαρε μηπως εχεις διαρροη.
Βεβαια ουτε και αυτα που γραφουν στεκουν,γιατι καλα να εχεις διαρροη πριν τον πινακα,ο μετρητης παρολο που ο γενικος θα ειναι κλειστος θα δειξει.αν ομως ειναι μεσα στο σπιτι και κατεβασεις τον γενικο τοτε δεν θα δειξει τιποτα.

τι να πω.απροστατευτοι ειμαστε.

JOUN
23-09-12, 21:34
Το ξερω οτι ειναι απο την ΔΕΗ η μομφη δεν πηγαινε σε εσενα αλλα σ'αυτους..

aktis
24-09-12, 01:31
Για να λεμε και του στραβου το δικιο , αρκει να τους πεισεις και νομιζω θα σου αλλαξουν το μετρητη , Σε μενα ειχε προβλημα ο τηλεχειρισμος για το νυχτερινο τιμολογιο , ειδαν μονοι τους οτι δεν εγραφε το νυχτερινο ρολοι απο την αναλυση λογαριασμων και ηρθαν χωρις να τους ειδοποιησω , το ελεγξανε και αλλαξαν τη πλακετα τηλεχειρισμου που ηταν κοινοχρηστη για ολα τα ρολογια με νυχτερινο τιμολογιο στην πολυκατοικια !