PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκέφαλος (ECU) αυτοκινητου



peris1
11-11-10, 18:42
για σας φιλοι.εχω εναν εγκεφαλο απο TOYOTA RAV 2004.
Μηπος ξερει καπιος να μου πει κανενα σαϊτ ή που μπορω να βρω το σχεδιαγραμα του!
Σας ευχαρηστω πολυ...

sakis
12-11-10, 14:34
αποριας αξιον θα ηταν να μας πεις τι πιστευεις οτι μπορεις να κανεις εαν καποιος βρεθει και σου το δωσει .... γιατι επισκευη σε επιπεδο πλακετας δεν μπορεις να κανεις ( υποθετω ) τα εργαλεια, την γλωσσα , για να δεις, να διαβασεις, η να αλλαξεις παραμετρους δεν τα εχεις ( και παλι υποθετω ) οποταν ποιο το νοημα της αναζητησης ????

peris1
13-11-10, 17:03
ευχαριστω πολυ φιλε σακη κατ αρχη.
αυτα τα χρειαζομαι γιατι θελω να απενεργοπηοισω το ιμομπιλαϊσερ.εχω το ηλεκτρηκο σχεδιαγραμα του αυτοκηνιτου και θελω και του ECU για να δω τα ρευματα.που πανε απο που φευγουν κ.τ.λ.

beethoven
13-11-10, 17:33
Δεν νομίζω να γίνετε πειράζοντας το ηλεκτρικό κύκλωμα.Θα πρέπει να διαβάσεις το πρόγραμμα απο το ολοκληρωμένο του immobilizer και να το απενεργοποιήσεις.

peris1
13-11-10, 17:54
φιλε κωστα οταν λεω απενεργοποιηση immobilizer εννοω να παρει ο κινητηρας μπροστα.
εγω θελω να δοσω ρευμα στην τρομπα στα μπεκ και στα μπουζι.
δεν ξερω τι θα καταφερω και πως αλα πηστευω οτι με λιγη προσπαθια ακομα και τιποτα να μην γινει κατι θα αποκομησω.το μονο που θελω ειναι να βρω το σχεδιο του εγκεφαλου.μπηκα σε καποια σαϊτ που μου σηστησαν αλα δεν τα καταφερα.ελπιζω οτι κατι θα γινει.ευχαριστω.

beethoven
13-11-10, 18:02
Με αλλα λογια εχει μπλοκάρει το immobilizer.Συνήθως υπαρχει μια διαδικασία που κάνεις με το κλειδί.Εάν βρω κάτι θα σε ενημερώσω

peris1
13-11-10, 19:30
οχι φιλε μου δεν εχει μπλοκαρει το immobilizer.Τη διαδηκασια με το κλειδι την ξερω.
απλα οταν εχεις μονο ενα κλειδι και αυτο δεν ειναι κοδηκοπηοιμενο ο κινητηρας δεν ξεκηνα γιατι μπαινει σε λητουργια το immobilizer.

ipso
14-11-10, 13:23
Σε κάποιες μάρκες η κωδικοποίησή γίνεται στο καντράν και από εκεί φεύγει η εντολή για τον εγκέφαλο.
Μήπως γίνεται και στο δικό σου αυτό και ψάχνεις σε λάθος εξάρτημα.

peris1
14-11-10, 17:09
απ οσο ξερω φιλε μου σε κανενα ΤΟΥΟΤΑ η κοδικοπηοιση δε γινετε στο καντραν

Panoss
14-11-10, 23:08
Παρεπιμπτόντως, μιας και αναφέρθηκε, ποια είναι η διαδικασία με το κλειδί σε περίπτωση μπλοκαρίσματος του immobilizer; (μπας και χρειαστεί)
Είναι ίδια για όλα τα αυτοκίνητα;
Ενδιαφέρομαι για Hyundai Getz.

SIERA
14-11-10, 23:55
φιλε ειχα ενα παρομοιο προβλημα με τουοτα κορολα μου ειχε χαλασει το τελευταιο τηλεκοντρολ που ειχα και δεν επαιρνε μπροστα το αμαξι λογο του ιμομπιλαιζερ πηγα στην αντιπροσωπεια και ρωτησα αν βγαλω τον συναγερμο την πρεπει να κανω για να παρει το αμξι μπροστα και μου ειχαν γραψει σε ενα χαρτακι ποια καλωδεια να ενωσω για να περει μπρος οπως και εκανα...
αρα κανε μια ερωτηση σε κανεναν τεχνικο της αντιπρωσωπειας θα σε βοηθησει παραπανω πιστευω....

KarlBarks
15-11-10, 02:35
το εργοστάσιο θα σου βρει μια λυση !

αμα πχ εχασες τα κλειδια και ειναι δικο σου το αυτοκίνητο δεν μπορει να μη σε καλυπτει ! καινουρια κλειδια επαναπρογραμματισμος του ιμο και τελος


δεν νομίζω να πιστευεις οτι ανοιγοντας τον εγκεφαλο και ενωνοντας με 2 καλόδια μια αντίσταση θα παρει μπρός το αμαξι ?

johnnkast
15-11-10, 07:51
φιλε μου !...το συστημα immobiliser ειναι αρκετα πολυπλοκο ....κι οπως σου ειπαν οι φιλοι δεν μπορεις με απλες "ηλεκτρονικες" συνδεσεις να το παρακαμψεις......και το σχεδιαγραμμα να βρεις(...πραγμα σχεδον αδυνατο...)....δεν θα καταφερεις τιποτα!!!!!.....Την αντλια βενζινης μπορεις να την διεγειρεις απο το ρελε (poump relay) ευκολα....τον σπηνθηρα και τις εντολες στα μπεκ χωρις την "εγκριση" του immobiliser με τιποτα!!!!....το συστημα βασιζεται σε ενα pin αριθμο που δινεται απο την εταιρεια στο καθε αμαξι ...ο ιδιος αριθμος καταχωρειται και στο κλειδι.(ο τροπος επικοινωνιας με το κλειδι ειναι αρκετα περιπλοκος )...μονο εαν συμφωνουν αυτα τα δυο που τα συγκρινει η ecu την ωρα που χτυπας μιζα ...μονο τοτε θα δεχτει η ecu το σημα απο τον αισθητηρα στροφαλλου για να χρονισει τα μπεκ και τα μπουζι.....επομενως δεν τιθεται θεμα "συνδεσεων" μεσα στη μοναδα αλλα θεμα προγραμματος.....

beretasg7
15-11-10, 15:51
ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΟΜΠΙΛΑΙΖΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ Η ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΜΕΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ......

peris1
18-11-10, 22:05
καλησπερα φιλε παναγιωτη.
καθε εταιρια εχει διαφορετικο σηστημα.
σε ορισμενες ετεριες ακομα καθε μοντελο εχει το δικο του σθστημα κοδικοποιησης.