PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΣΤΟ ΚΑΥΣΤΗΡΑ!!!



gia13nnis
11-11-10, 23:18
ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΟΣ...!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Π ΕΙΧΕ ΣΥΝΔΕΣΗ Τ ΚΑΥΣΤΗΡΑ(ΠΙΡΙΝΑΚΙ) ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΠΛ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ Τ ΠΙΝΑΚΑ Τ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΚΑΥΣΤΗΡΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ Π ΕΧΩ Τ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΤΗΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ??

KarlBarks
11-11-10, 23:21
... ηλεκτρολόγο να στο κανει ισως ?

gia13nnis
11-11-10, 23:24
ΕΧΩ ΤΕΛΙΩΣΕΙ ΒΟΗΘΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΣΤΟ ΕΠΑΛ...ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...!

JOUN
11-11-10, 23:49
ΕΧΩ ΤΕΛΙΩΣΕΙ ΒΟΗΘΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΣΤΟ ΕΠΑΛ...ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...!
Ναι φαινεται αλλωστε..Καλα αν δεν μπορεις να κανεις κατι τοσο απλο τι βοηθεια μπορεις να προσφερεις σε ενα ηλεκτρολογο;Να μην πω αυτο που σκεφτομαι..

gia13nnis
11-11-10, 23:54
ΤΙ ΝΑ ΜΑ8Ο ΑΦΟΥ ΤΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...!!

Ηλιας Α
12-11-10, 01:27
ΤΙ ΝΑ ΜΑ8Ο ΑΦΟΥ ΤΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...!!
Καλησπέρα

Έχω διάθεση να σε βοηθήσω, ανεξάρτητα αν εσύ δεν βοήθησες τον εαυτό σου και αυτό είναι δεδομένο!.

Κάνε αντιγραφή των στοιχείων όλων των καταναλώσεων, κοχλία κυκλοφορητή και ότι άλλο παρελκόμενο έχει, επίσης στο χώρο του καυστήρα έχεις φωτισμό και πρίζα κάνε και περιγραφή για αυτά.

Πόσο χρονών είσαι;

giorgos
12-11-10, 02:21
ΕΑΝ πρόκειται πάντως για μονοκατοικία και δουλεύει απλά με ένα θερμοστάτη το σύστημα δεν νομίζω να έχεις περισσότερη ασφάλεια με το πινακάκι καθώς ο ηλεκτρολόγος θα τροφοδότησε τον πίνακα του λέβητα με την παροχή που σου πήγε εκεί και θα τράβηξε και ένα θερμοστάτη.... Τώρα αν θές απλά να πειραματιστείς η να ψάξεις κάτι περισσότερο δώσε μας πληροφορίες...ελπίζω να μην άρχισες να κάνεις εγκαταστάσεις μόνος σου ξεκινώντας απο το καυστήρα... file:///C:/Users/gio/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png :)

leosedf
12-11-10, 07:57
Γιάννη καλως ήλθες, αν μπορείς κάνε επεξεργασία στα μηνύματα σου και γράψε τα με πεζούς χαρακτήρες. Έτσι φένεται σαν να φωνάζεις.

spirakos
12-11-10, 18:39
Περριτο να πω πως συμφωνα με ΟΛΑ τα παπαπανω
παραυτα σαν ηλεκτρολογος μπορεις να κανεις μια αμπερομετρηση(λεμε τωρα)
και να παρεμβαλεις μια επιπλεον ασφαλεια στο πινακακι που λες(σχετικα ανουσιο)
Τωρα αν θες επιπλεον αλλαγες...

KarlBarks
12-11-10, 20:15
τι μπορεί να κερδίσεις με έχτρα πίνακα ?

ας πούμε οτι βάζεις ενα ρ/δ μια ασφάλεια για τα φώτα μια για τον καυστήρα !

τι θα αλλάξει ? .

τεσπα να ξερεις δεν σου πάω κόντρα συγνώμη αμα ήμουν απότομος στην προηγούμενη μου δημοσίευση :)

patridas595
16-11-10, 10:54
Ε ωρέ παλικάρια, το αποπήρατε το παιδί. Ρωτάει για να μάθει, δε ξέρει. Κι εμείς κάποτε δε ξέραμε την τύφλα μας από κάπου αρχίσαμε. Αφήστε τον να ασχοληθεί με το σπίτι του και να μάθει σιγά-σιγά. Πιστεύω πως κάποιος που είναι ηλεκτρολόγος καλό θα ήταν να πρότεινε κι ένα βιβλίο ή ιστοσελίδα στα ελληνικά που αφορά το πρακτικό μέρος των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων...

JOUN
16-11-10, 19:13
Μα υποτιθεται οτι τα βασικα τα εχει διδαχθει και εχει και τα σχετικα βιβλια..Αν τα ανοιξει και καπου εχει μια απορια τοτε πολυ ευχαριστως να βοηθησουμε..Να ξεκινησουμε απο το μηδεν ομως π.χ "μεσα στο κουτι στον τοιχο υπαρχουν τρια καλωδια,ενα μαυρο,ενα μπλε και ενα κιτρινοπρασινο" κλπ κλπ δεν γινεται τιποτα νομιζω.. συν Αθηνά και χείρα κίνει που λεγανε οι αρχαιοι υμων προγονοι..

patridas595
17-11-10, 20:48
Με συγχωρείς αν το παλικάρι έχει τελειώσει ΕΠΑΛ σε επαρχία, περιμένεις να έχει ασχοληθεί με ηλεκτρολογικά; Εκεί μέσα φοβούνται να πατάνε ακόμα και οι καθηγητές...

stom
17-11-10, 23:30
Καπως ετσι ξεκινησα κα γω να φτιαξω ενα "πινακακι" για το λεβητοστασιο και κατεληξα εδω.... (και επεται συνεχεια)




16794

navar
17-11-10, 23:32
Καπως ετσι ξεκινησα κα γω να φτιαξω ενα "πινακακι" για το λεβητοστασιο και κατεληξα εδω.... (και επεται συνεχεια)
16794
απλά έτυχε εκείνη την εποχή να στείσεις και μια μικρή βιοτεχνία/βιομηχανία στο υπόγειο και τα συνδύασες :lool::lool::lool::lool::lool:

stom
18-11-10, 00:40
Καπως ετσι... Παροχη για τον υποπινακα της τριφασικης αντλιας για το πηγαδι, τριφασικος μετρητης ενεργειας, μονοφασικος για τη μετρηση καταναλωσης του boiler (αν ποτε αναψει με ρευμα), παροχη προς λεβητα, παροχη προς την αυτονομια, αυτοματισμοι ηλιακων, ethernet powerline για απομακρυσμενη παρακολουθηση.....