PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεμόπαιγμα φώτων



patridas595
13-11-10, 04:47
Παίδες καλημέρα.:lool:

Έχω το εξής θέμα στο σπίτι που μένω. Μετακόμισα πρόσφατα, και μαζί με την ανακαίνιση, αναέωσα και τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού κυρίως στον πίνακα όπου υπήρχε πρόβλημα με τρωκτικά. Ακόμη και πρίν πειράξω τον πίνακα, στα βαψίματα που δούλευα με μεγάλες λάμπες, παρατηρούσα νωρίς το βράδυ κάποια τρεμοπαίγματα στα φώτα.Ενώ όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση έχει έλεχθεί και έχουν αντικατασταθεί φθαρμένα καλώδια, πρίζες, ασφάλειες κτλ, το παρατηρώ πάλι τις ίδιες ώρες περίπου. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει κάτι στη γειτονιά (είναι αραιοκατοικημένη περιοχή) πχ βαρύ μηχάνημα κ να επηρρεάζει την τάση; Νομίζω πως μια φορά το παρατήρησα και ενώ ήμουν στο σπίτι του γείτονα.:crying:

aris285
13-11-10, 10:50
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και τελικά ήταν μια ασφάλεια φυσίγγι στον πίνακα που δεν έκανε καλή επαφή.
έλεγξε τις συνδέσεις στον πίνακα μήπως είναι καμία χαλαρή

ILI
13-11-10, 12:03
Καλημέρα,

Πολλές φορές παρατηρείται (κυρίως απογευματινές ώρες) το τρεμόπαιγμα.
Βέβαια υπάρχουν πολλά που μπορείς να υποθέσεις.
Εάν έχεις μια νέα εγκατάσταση υπάρχει περίπτωση κάτι να μην έχει σφίξει καλά ή να έχεις πιάσει κατά το σφίξιμο την μόνωση του καλωδίου και όχι τον χαλκό.
Βέβαια μπορείς να εμπιστευτείς την ΔΕΗ;;;;;
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είναι η οικία αλλά έχω ακούσει αρκετά παράπονα γιΆ αυτό το θέμα.
Μήπως φταίει και το απαρχαιωμένο δίκτυο και η υγρασία;;;;;
Αν έχεις την δυνατότητα δες μετά τον μετασχηματιστή με ποιους μοιράζεσαι την γραμμή.
Αν είναι οικίες, κάποιος κάνει πειράματα με <<Κινέζικους>> κινητήρες.
Αν δεις και υπάρχει κάποιο εργαστήριο τότε πιθανολογώ ότι εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Υπομονή.....

patridas595
13-11-10, 17:49
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και τελικά ήταν μια ασφάλεια φυσίγγι στον πίνακα που δεν έκανε καλή επαφή.
έλεγξε τις συνδέσεις στον πίνακα μήπως είναι καμία χαλαρή

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αυτό. Πάντα όταν κάνω διορθώσεις-αλλαγές ελέγχω και σφίγγω τα πάντα τρείς φορές. Θα δώ αν το ξαναπαρατηρήσω σε άλλο σπίτι της γειτονιάς. Είναι δύσκολο να το καταλάβω πάντως γι αυτό δεν ενοχλούμαι κ πολύ. Απλά έχω ανήσυχο πνεύμα κ θέλω να βρώ τι το προκαλεί. Επειδή στο σπίτι έχω σύγχρονες λάμπες φθορίου καλής μάρκας με μπαλάστ πολλών χέρτζ δεν το αντιλαμβάνομαι παρα μόνο όταν διαβάζω στο γραφείο που έχω πυρακτώσεως.

navar
13-11-10, 18:57
Θα δώ αν το ξαναπαρατηρήσω σε άλλο σπίτι της γειτονιάς..
βασικά αμα έχεις καμία ωραία γειτόνισα , πάω ευχαρίστως εκ μέρους σου να το παρατηρήσω , πίνοντας ενα καφέ !!! :)

safetec
13-11-10, 19:21
το 1 που θα κανεις εινε να παρεις ups για το κομπιουτερ σου εινε πολυ εβεστιτο

2/ ελενξε συσφηξεις πινακα προσεξε παρα πολλυ την μπαρα του ουδετερου

αν δεν κανεις τυποτα και εκει

3/φωναξε δεη να ελεξει συσφηξεις μετρητη καθως και συσφιξεις στον κατανεμητη

εγω θα εβαζα ενα ψηφιακο η αναλογικο βολτομετρο στον πινακα ( υπαρχει σε ραγα εινε οσο εινε ενα ρελλε ) και θα το σινδεα κατευθιαν στην παροχη μου και οταν το εκανε θα ελενχα το βολτομετρο για να εβλεπα αν η ταση μου πεζει απο την παροχη της δεη η απλα κατι γινετε στην εγκατασταση

αλλα εινε βασικο να το συνδεσεις απευθιας πανο στην παροχη σου για να το δεις αυτο !!!!

μεχρι να το λισεις να βγαζεις της οιλεκτρονικες σου συσκευες απο την μπριζα η να της κληνεις απο το διακοπτη οταν δεν της λειτουργεις !!! για να μην σου καταστραφει καμια