PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτιστής κυττάρων



spyropap
14-11-10, 14:48
Μήπως γνωρίζει κάποιος να πει που μπορώ να βρω έναν φορτιστή κυττάρων?

Είναι αυτό το ηλεκτρονικό κύκλωμα που μπορεί να επαναφορτίζει τα ενεργειακά “πεσμένα” κύτταρα όπως αυτά των αρρώστων, μαλθακών και ψόφιων ανθρώπων κ λοιπών οργανισμών.

Είναι παράξενο που όλοι ενδιαφέρονται και χρησιμοποιούν φορτιστές μπαταριών αλλά ελάχιστοι γνωρίζουν και εφαρμόζουν φορτιστή κυττάρων.
Απ ότι διάβασα ο φορτιστής κυττάρων δεν έρχεται σε επαφή με το σώμα που φορτίζει, είναι μικρό κύκλωμα που μπορεί να χωρά σε μια τσέπη και να λειτουργεί με επαναφορτιζόμενη μπαταρία όπως τα κινητά τηλέφωνα.
Όταν αυτό λειτουργεί εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά πεδία με τρόπο που επιδρούν ευεργετικά στα κύτταρα.

Υπάρχει τέτοιο πράμα? Που? Πόσο? Ποιοι το εφαρμόζουν? Ποιοι είδαν ωφέλεια?
Μήπως είναι άλλη μια άχρηστη συσκευή και αυτοί που το πουλούν προσπαθούν να ξεγελάσουν καταναλωτές που έχουν άγνοια και προβλήματα υγείας?

Παραθέτω κείμενο από βιβλιογραφία του 1992.
«Μεταξύ του 1940 και του 1950, γιατροί και επιστήμονες πολλών χωρών, άρχισαν μελέτες σχετικά με τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα γιατί διαπίστωσαν πως πολλοί ασθενείς με χρόνιες ασθένειες, που έκαναν θεραπεία με φάρμακα χωρίς καμμία βελτίωση, μετά από εφαρμογές ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων είχαν βελτίωση της υγείας τους.
Ανακάλυψαν έτσι ότι αυτά τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα ενεργούν σε όλο το σώμα βελτιώνοντας την ενζυματική κινητική ενώ έχουν και αντι-οιδηματικά,
αντι-φλεγμονικά και καταπραϋντικά αποτελέσματα.
Παρατηρήθηκε ότι αυτά τα κύματα επιταχύνουν την αναπαραγωγή των οστών και των ιστών του δέρματος, βελτιώνουν την κατάσταση του νευρικού, νευροφυσικού, αγγειακού συστήματος, μειώνουν τους πόνους και τις φλεγμονές.
Επίσης παρατηρήθηκε ότι έχουν και ηρεμιστική επίδραση.

Η ηλεκτρομαγνητική εφαρμογή θεωρείται πολύ καλή θεραπεία γιατί αντίθετα από τα φάρμακα, διατηρεί τα κύτταρα υγειή και τα αναπαράγει.
Θέλοντας να περιγράψουμε με στοιχειώδη τρόπο τα ευεργετικά αποτελέσματα αυτής της θεραπείας θα σας θυμίσουμε ότι όλα τα κύτταρα του σώματος μας είναι, στην πράξη, μικροσκοπικές μπαταρίες που όσο είναι φορτισμένες κανονικά
επιτρέπουν στον οργανισμό μας να λειτουργεί κανονικά, δίχως πόνους και προβλήματα.
Μόλις τα κύτταρα χάσουν την ενέργεια τους ο οργανισμός αρχίζει να έχει προβλήματα, όπως πχ φλεγμονές, τάση για σπασίματα οστών, πόνους στα άκρα κλπ που εντείνονται καθώς αυξάνεται η ηλικία.
Για παράδειγμα, αν το κύτταρο ενός νέου οργανισμού έχει τάση 70mV (οι τιμές δόθηκαν από τα εργαστήρια ερευνών), το κύτταρο ενός ηλικιωμένου ατόμου έχει μικρότερη τάση, δηλαδή γύρω στα 60mV, γιατί έχει αρχίσει να εκφορτίζεται.
Όταν κάποιο κύτταρο αρρωστήσει, η τάση μειώνεται περισσότερο πχ στα 50 ή 30mV και αυτό προκαλεί ανάλογες συνέπειες και προβλήματα στον οργανισμό. Όλοι ξέρουμε ότι με πεσμένες μπαταρίες σ’ ένα ραδιόφωνο αργά ή γρήγορα θα σταματήσει να λειτουργεί, οπότε πρέπει να τις αντικαταστήσουμε/φορτίσουμε.
Με τις ίδιες σκέψεις οδηγούμαστε ότι πρέπει να φροντίσουμε να έχουμε πάντα τα κύτταρα του οργανισμού μας φορτισμένα.»

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με “ηλεκτρομαγνητική κυτταροθεραπεία” ας μας φωτίσει.

angel_grig
14-11-10, 16:47
Xωρις να εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα αναφερω απλα την αποψη μου(επειδη τυχαινει να ειμαι γιατρος):Η ηλ. ταση των κυτταρων οφειλεται στην διαφορα συγκεντρωσης των διαφορων ιοντων(Να,Κ κλπ) στις 2 πλευρες της κυτταρικης μεμβρανης,η οποια ομως ειναι διαπερατη και ετσι τα ιοντα αυτα μπορουν να μετακινουνται και προς τις 2 πλευρες της.Ετσι το δυναμικο επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες(συγκεντρωση των ηλεκτρολυτων στο αιμα,διαπερατοτητα της μεμβρανης,δραση συμπαθητικου-παρασυμπαθητικου,ενδεχομενη ληψη φαρμακων κλπ).Επομενως το κυτταρο δεν ειναι μια επαναφορτιζομενη μπαταρια που απλα εφαρμοζουμε μια ταση και την φορτιζουμε οποτε θελουμε αλλα κατι πιο πολυπλοκο που αποτελει μερος ενος συνολου.Πιθανως στο μελλον να βρεθουν νεοτερα για εφαρμογη διαφορων θεραπειων αλλα πιστευω οτι εκλαικευσεις οπως στο παραπανω αρθρο μπερδευουν τον κοσμο.

leosedf
14-11-10, 18:29
Ενδιαφέρον θέμα.

Δηλαδή όπως λέει και ο Γρηγόρης δεν μπορούμε να φορτίζουμε τα κύτταρα αλλα να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε ηλεκτρολύτες κλπ σε σωστά επίπεδα?

spyropap
14-11-10, 18:50
Βρε καλώς τον γιατρό. Πως από εδώ, έψαχνες στο web για κύτταρα και είπες να μπεις να χαιρετήσεις?
Νομίζω ότι το βρήκα. Ήρθες να μας δώσεις φάρμακα που λήγουν σε -ίνη για να γίνουμε καλά…
Αυτό είναι θετικό διότι πιστεύω πως πολλοί εδώ μέσα είναι άρρωστοι εκτός από εμένα που είμαι νεκροζώντανος J

Πες μας όμως γιατί είσαι αρνητικός σε φόρτιση κυττάρων? Γνωρίζεις κάποια νεότερη μελέτη ή έχεις εμπειρία σχετική με ηλεκτρομαγνητική κυτταροθεραπεία?

Θέλω να μάθω περισσότερα, έτσι ερωτώ και δεν προτείνω τίποτα με αυτό το άρθρο που “μπερδεύει τον κόσμο“.

Ακόμα σκέπτομαι πως εάν κυκλοφορούσε ένας φορητός φορτιστής κυττάρων που να έχει αποτελέσματα παρόμοια
με αυτά που έγραψα παραπάνω τότε αυτός που θα έχανε από αυτό θα ήταν το σύστημα υγείας και προώθησης φαρμάκων.
Με τον ίδιο τρόπο έχω ακούσει στο παρελθόν για πόλεμο κατά των εναλλακτικών θεραπευτικών μεθόδων.

Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι τα κύτταρα δεν είναι όλα ίδια και δεν μπορούν να φορτιστούν στο σύνολο τους.
Ίσως υπάρχει κάποια παγίδα ή μπορεί για κάποιους να είναι ένα βλαβερό προϊόν.

Έχουν διαπιστωθεί εκφυλισμός των κυττάρων και γονιδιακές μεταλλάξεις που οφείλονται σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία?
Εάν ναι τότε γιατί δεν γίνεται γνωστό ώστε να σταματήσουμε τις ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές?
Μήπως απλά αδιαφορούμε για τόσο σοβαρά θέματα αφού θεωρούμε πως δεν θα αρρωστήσουμε από την χρήση της νέας τεχνολογίας?
Και τι πειράζει εάν αρρωστήσουν κάποιοι? Αυτοί που τα τσέπωσαν θα ζουν μες την χλίδα.
Αυτή είναι η καταστροφική νοοτροπία του σύγχρονου ανθρώπου. Να πιώ ένα φαρμάκι να μην θλίβομαι..

Θέλω να μάθω για ηλεκτρομαγνητική κυτταροθεραπεία. Να μάθεις κι εσύ Γρηγόρη και να μας πεις…

leosedf
14-11-10, 19:00
Τώρα πές μου Σπύρο ποιός είναι πιό λογικός σε αυτό? Ενας γιατρός που παραθέτει πραγματικά στοιχεία βάσει επιστημονικών δεδομένων και γνώσεων που έχει η ενας που νομίζει οτι μπορεί να παράγει ενέργεια απ' το μηδέν η οτι μπορεί να φορτίσει εναν μπάρμπα με εναν πομπό FM? Καταρχήν δεν σου είπε οτι δεν φορτίζονται, όχι οτι κάποια δεν φορτίζονται.

Η αλήθεια είναι οτι μια τέτοια συσκευή με παραπέμπει σε συσκευές τύπου αερομπουρδολογίας economizer 50% οικονομία στο ρεύμα.

BTW με τόση RF που κυκλοφορεί δεν θα έπρεπε να ήμασταν όλοι μια χαρά φορτισμένοι?

spyropap
14-11-10, 19:33
Κάνω σοβαρά λογικά ερωτήματα και περιμένω απαντήσεις όχι από αυτούς που έχουν άγνοια.
Και ποιά είναι τα πραγματικά στοιχεία βάση επιστημονικών δεδομένων?

Δεν ξέρω κανέναν μπάρμπα που να φορτίζεται με πομπό fm, γνωρίζω όμως ότι κάποιοι ισχυρίζονται πως αρρώστησαν
από τις ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές. Δεν ενδιαφέρει κανέναν?

Είναι το στιλ μου τέτοιο να αστειεύομαι με σοβαρά θέματα. Τι θα έπρεπε να κάνω να κλαίω?
Μήπως καλύτερα να επικεντρώσουμε στην ηλεκτρομαγνητική κυτταροθεραπεία?

leosedf
14-11-10, 19:38
Ναι αλλα μας λές οτι γνωρίζεις οτι κάποιοι "ισχυρίζονται" οτι αρρώστησαν απο RF και πιό πάνω μας λές για τις ευεργετικές τους ιδιότητες και οτι έγιναν έρευνες το 40.

Άλλο η επίδραση της RF και άλλο οτι τα κύτταρα παράγουν τάση η λειτουργούν σαν μπαταρίες.

Και ξαναρωτώ: Δεν θα έπρεπε να είμαστε όλοι ήδη φορτισμένοι? (αν ισχύει αυτό) Διοτι άλλη η RF το 40 και άλλη τώρα.

spyropap
14-11-10, 19:56
Δεν έγραψα πουθενά ότι RF κάνουν έτσι ή κάνουν αλλιώς.
Τα ραδιοκύματα είναι ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές που σε κάποιους αρέσουν και σε άλλους όχι.

Το θέμα δεν είναι για τα ραδιοκύματα αλλά για να μάθουμε τι προκαλούν τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία/κύματα
(διαφόρων συχνοτήτων) στα κύτταρα.

Ακόμα δεν έχω καμία απάντηση σχετική με το θέμα εκτός από αυτή του Γρηγόρη που δεν με κάλυψε.

Όσο για τα RF μάλλον θετικά μας φορτίζουν, μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο..

spyropap
16-11-10, 08:45
Με αυτό το μήνυμα θέλω να λύσω όποια παρεξήγηση.
Με κανέναν τρόπο δεν θέλω να κατευθύνω το θέμα εναντίων των ραδιοεκπομπών.
Πως θα μπορούσα αφού η προσφορά τους είναι μεγάλη. Άλλωστε ήμουν κάποτε πειρατής fm όπως πολλοί άλλοι.

Εμείς που νομίζουμε ότι παράγουμε ενέργεια από το μηδέν, καταναλώνουμε όπως κι εσείς αρκετά KW για να παράγουμε ευγενή αέρια (σε αντίθεση με άλλους που παράγουν δύσοσμα αέρια).
Εάν κάποιοι νομίζουν ότι είμαι εκνευριστικός φασαριόζος που ζητά καυγά, μάλλον με μπερδεύουν με άλλους.

Η απάντηση του Γρηγόρη είναι απλά άποψη κάποιου που δεν ισχυρίζεται ότι είναι ειδικός και γνώστης του θέματος.
Την βρίσκω πολύ ανεπαρκή, δίχως καμία στήριξη ή παραπομπή σε αποτελέσματα ερευνών και προσωπικά δεν με κάλυψε.

Τα στοιχεία που έγραψα δεν είναι από το μυαλό μου αλλά από ιταλικό βιβλίο του 92 NOVA ELECTRONICA.
Σίγουρα έρευνες του 40-50 δεν είναι και ότι ποιο σύγχρονο αλλά εγώ αυτά τα στοιχεία διαθέτω.

Ξεκαθαρίζω πως αυτό το θέμα δεν έχει να κάνει με προώθηση τσαρλατανισμού ή αερομπουρδολογίας
σκοπός είναι να μάθουμε (εάν γίνεται) για την επίδραση διαφόρων ηλεκτρομαγνητικών πεδίων στα κύτταρα.

Αυτό είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα αφού οι σύγχρονοι άνθρωποι βρίσκονται συχνά με κινητό τηλέφωνο και άλλες συσκευές που εκπέμπουν..

Ας επικεντρώσουμε όμως στο θέμα την ηλεκτρομαγνητική κυτταροθεραπεία. Θα έπρεπε να ενδιαφέρει.

aris285
16-11-10, 09:12
Αφου οι συχνότητες μας κανουν κακο οπως π.χ κινητα τηλ. ραδιοπομποι κτλ. σημενει οτι εχουν επιδραση στο σωμα μας αρα πιθανον να υπαρχουν και συχνωτητες που να επιδρουν καταπραϋντικά στο σωμα μας.
καπου ειχα ακουσει στο παρελθον οτι πολυ χαμηλες συχνότητες 0.5hz επηρεαζουν τον εγκεφαλο.
αρα ειμαστε ευαλωτοι σε καθε ειδους μαγνητικης ακτινοβολίας, το θεμα ειναι ειπαρχει καπια συχνότητα που μας κανει καλο?

ikaros1978
16-11-10, 09:36
Σαν τεχνικος ιατρικων οργανων περασαν απο τα χερια μου 100αδες μηχανηματα σε 10αδες νοσκοκομεια,100αδες ιατρικα κεντρα και μοναδες υγειονομικου αλλα τετοιο μηχανημα δεν συναντησα ποτε! το 1% αν ισχυε απο ολα αυτα τοτε θα κυκλοφορουσε ηδη στην αγορα.Βεβαια στην θεωρια οποιοσδηποτε μπορει να εφευβρισκει οτιδηποτε.αλλα καμμια φορα η πραξη απεχει πολυυυυυυυ μακρια.Αnyway,το κατατασω στην ιδια κατηγορια με τον βελονισμο για να μην πω με την φραπελια!!! συμφωνα απολυτα με τον γιατρο-γρηγορη και με τον leosedf!

spyropap
16-11-10, 22:21
Βαγγέλη το μήνυμα σου έχει κρυμμένα στοιχεία.. Να μερικά

Πραγματικά κι εγώ δεν γνωρίζω να υπάρχουν τέτοια μηχανήματα στην Ελλάδα. Αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να υπάρχουν αλλού.
Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν ιατρεία στην Ελλάδα, στην Ιταλία και αλλού που εφαρμόζουν ηλεκτρομαγνητική κυτταροθεραπεία.

Έχει σχέση με τον βελονισμό διότι οι βασικές αρχές των θεραπευτικών ηχητικών συχνοτήτων προέρχεται από την ανατολή.
Στο Θιβέτ γνωρίζουν από παλαιά σανσκριτικά κείμενα θεραπευτικά “μαντρας“ και άλλες τεχνικές (ο τελευταίος μαχητής του Ανέμου το παράκανε).

Έχει σχέση με την φραπελιά διότι πιθανόν να υπάρχουν εξίσου θεραπευτικά ηλεκτρομαγνητικά ή ηχητικά κύματα…
Για την φραπελιά, άλλος την πίνει και δροσίζεται και άλλος την πίνει και ζορίζεται J

spyropap
29-11-10, 22:33
Φόρτιση ή αποφόρτιση κυττάρων?

Το ασύρματο Ίντερνετ «αρρωσταίνει» τα δέντρα, προκαλώντας σημαντικές ανωμαλίες στην ανάπτυξή τους. Σύμφωνα με έρευνα επιστημόνων, η ακτινοβολία που εκπέμπουν τα ασύρματα δίκτυα (Wi-Fi) είναι ιδιαίτερα επιβλαβής για τα δέντρα και τα φυτά που βρίσκονται μέσα στον αστικό ιστό.
Ερευνητές του Πανεπιστημίου Wageningen στην Ολλανδία απέδειξαν ότι η «ασθένεια του Wi-Fi» πλήττει όλα τα φυλλοβόλα δέντρα στον δυτικό κόσμο, προκαλώντας αιμορραγία και ρωγμές στο φλοιό τους. Την έρευνα είχε παραγγείλει ο δήμαρχος της πόλης Alphen aan den Rijn, μετά τον εντοπισμό «ανεξήγητων ανωμαλιών» στα δέντρα της περιοχής.


Οι επιστήμονες απέκλεισαν το ενδεχόμενο τα δέντρα να έχουν προσβληθεί από κάποια ασθένεια και διαπίστωσαν, έπειτα από συστηματική παρατήρηση, ότι τα ασύρματα δίκτυα «ενοχοποιούνται» για την κατάσταση. Πρόσθετες έρευνες διαπίστωσαν ότι το φαινόμενο αυτό έχει εμφανιστεί σε όλο τον δυτικό κόσμο.
Στην Ολλανδία, περίπου το 70% των δέντρων στις αστικές περιοχές παρουσιάζουν τα ίδια συμπτώματα, σε σύγκριση με το 10% που είχε καταγραφεί πριν από πέντε χρόνια. Αντιθέτως, τα δέντρα που βρίσκονται στα δάση -όπου δεν υπάρχει κάλυψη Wi-Fi- επηρεάζονται ελάχιστα ή καθόλου. Εκτός από τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που δημιουργούν τα ασύρματα δίκτυα LAN και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, την κατάσταση επιβαρύνουν και οι ρύποι που εκπέμπουν τα αυτοκίνητα.
Οι επιστήμονες εξέτασαν 20 δέντρα (μελίες) τα οποία εξέθεσαν επί τρεις μήνες σε διάφορες πηγές ακτινοβολίας. Όσα βρίσκονταν εντός εμβέλειας δικτύου Wi-Fi υπέστησαν χρωματικές αλλοιώσεις στα φύλλα τους, οι οποίες προκλήθηκαν από τη νέκρωση της άνω και κάτω επιδερμίδας τους. «Αυτό οδηγεί σταδιακά στο θάνατο των συγκεκριμένων τμημάτων των φύλλων», διαπίστωσαν οι επιστήμονες. Παράλληλά, η έρευνα κατέδειξε ότι η ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων μπορεί να αναστείλει την ανάπτυξη των καλαμποκιών.
Οι επιστήμονες τόνισαν ότι απαιτούνται περαιτέρω μελέτες προκειμένου να επιβεβαιωθούν τα αποτελέσματα της έρευνας και να καθοριστούν οι μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της ασύρματης ακτινοβολίας στα δέντρα.
Πηγή: Τα Νέα

spyropap
19-12-10, 20:08
Μερικές φορές αλλού αναζητάς γνώση και απαντήσεις και από αλλού έρχεται.

Αυτή τη φορά είδα στις 16 Δεκ στην ΝΕΤ TV το ντοκιμαντέρ “Περικυκλωμένοι από κύματα”.
Αυτό μου έδειξε πολλά που δεν ήξερα για το θέμα της επιρροής των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων
στα κύτταρα.
Υποψιαζόμουν ότι δεν θα ήταν ευχάριστα τα στοιχεία.

Μια μικρή περίληψη από το ντοκιμαντέρ.
Ο ερευνητής Alain Vian αποδείχνει ότι ηλεκρομαγνητικά πεδία υψηλών συχνοτήτων επηρεάζουν
την συμπεριφορά των φυτών/τομάτες. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2634357/ (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2634357/)

Στη Σουηδία από το 1997 που ξεκίνησε η κινητή τηλεφωνία έχουν αρρωστήσει τα 2% του πληθυσμού.
Τα άτομα που νοσούν ονομάζονται ηλεκτρο-ευαίσθητα ή ηλεκτρο-υπερευαίσθητα.
Τα ηλεκτρο-ευαίσθητα άτομα δεν μπορούν να ανεχθούν το περιβάλλον πόλης.

Πάμπολλες έρευνες δείχνουν ότι εκπομπές υψηλών συχνοτήτων όπως αυτές της κινητής τηλεφωνίας, και όχι μόνο, προκαλούν γονιδιακές μεταλλάξεις.

Η γονιδιακή μετάλλαξη προκαλεί καταστροφή των κυττάρων ή διάσπαση/πολλαπλασιασμό
των κυττάρων πιο γνωστή ως καρκινογέννεση.

Τα κύτταρα παράγουν πρωτεϊνες. Μερικές από αυτές όπως οι kinace-c, anteha, είναι ευαίσθητες
σε EMF (electromagnetic frequencies) και προκαλούν αλυσιδωτή αντίδραση διάσπασης/καταστροφής των κυττάρων.

Αυτά τα καλά συγκράτησα από το ντοκιμαντέρ και επιτέλους βρήκα αυτό που έψαχνα
δηλαδή έναν φορτιστή-αποφορτιστή κυττάρων.

Είναι το κινητό μου τηλέφωνο, δεν χρειάζομαι να βρω κάτι άλλο που να εκπέμπει τόσο κοντά μου.

Πρέπει να σας αποκαλύψω ότι είμαι κι εγώ ηλεκρο-ευαίσθητος. Έτσι έχω μόνιμα το κινητό μου κλειστό και δεν το βάζω κοντά στο κεφάλι μου γιατί συντονίζω περίεργα..

Με εκνευρίζει αφάνταστα που κάποιοι άχρηστοι οδηγούν αυτοκίνητο κρατώντας το κινητό στο αυτί τους.
Ακόμα και πάπια είδα που ο οδηγός μιλούσε και οδηγούσε με το ένα χέρι.
Δεν είναι καθόλου αστείο, η μισή Ελλάδα είναι τρακαρισμένη από άχρηστους.
Αυτούς που κάνουν έτσι δεν θέλω να τους ξέρω – είναι ανεπιθύμητοι.

leosedf
19-12-10, 20:43
Το πρόβλημα σου τελικά ποιό είναι? Οτι δεν σου αρέσουν οι κεραίες κινητής ή οτι δεν μπορείς να φορτίσεις τα κύτταρα σου?
btw μελέτες υπάρχουν άπειρες, όλες διαφορέτικές, όταν συνενοηθούν όλοι μεταξύ τους τότε τα λέμε.

spyropap
20-12-10, 11:07
Προβλήματα που να μην μπορώ να αντιμετωπίσω με χαλάνε.

Ήθελα να μάθω στοιχεία για την επιρροή των ηλεκρομαγνητικών πεδίων στα κύτταρα.
Όσο περισσότερα μαθαίνω γι αυτό τόσο περισσότερο στεναχωριέμαι.

Το ότι έρευνες και εκθέσεις για το θέμα είναι πολλές και δεν καταφέρνουν να συμφωνήσουν
είναι η σημερινή πραγματικότητα.
Ποιος είναι σίγουρος ότι η κατάσταση αυτή δεν θα αλλάξει στο μέλλον?

Αναρωτιέμαι τι θα έκανες εάν είχες την υποψία ότι το κουτάβι που γεννήθηκε μερικά μέτρα
από την κεραία εκπομπής υψηλών συχνοτήτων βγήκε μεταλλαγμένο από αυτή την αιτία?
Μπορείς να δείς ένα τέτοιο κουτάβι στο θέμα forum/Γενική Συζήτηση/αστείες φωτό #2

Τι θα έκανες εάν είχες την υποψία ότι τα σπέρματα επηρεάζονται αρνητικά?
Θα έκανες κάτι εάν το πρόβλημα είχες εσύ ή το παιδί σου ή το παιδί του γείτονα σου?

Ξέρω τι θα έκανες. Θα έφτιαχνες ένα μεγαλύτερο linear για να την ακούνε όλοι καλύτερα..

Ακόμα και μετά από χρόνια εάν αρχίσουν να συνειδητοποιούν τα προβλήματα που προκύπτουν
από τις εκπομπές συχνοτήτων άνω του 1Ghz θα είναι αργά.
Καταδικασμένοι αυτοί που ζουν μέσα στην άγνοια δίχως την δυνατότητα επιλογής.

Δεν θα το κουράσω άλλο το θέμα.
Όποιος μπορεί να καταλάβει ας λάβει τα μέτρα του.

Ένας τρόπος προστασίας από ηλεκτρομαγνητικά πεδία είναι ο κλωβός Faraday με γείωση.
Δηλαδή να απλώσει κάποιος μεταλλική σίτα σε τοίχο από την κατεύθυνση που έρχονται τα κύματα.
Έτσι όταν συνδέσει την σίτα στην γείωση του σπιτιού τα ανεπιθύμητα κύματα θα εκτρέπονται αρκετά.

Η μεταλλική σίτα εάν απλωθεί στον τοίχο της κρεβατοκάμαρας μπορεί να είναι ασπίδα προστασίας
για τα πλάσματα που βρίσκονται εκεί τουλάχιστο 7-8 ώρες καθημερινά.

stom
20-12-10, 11:22
Στη σουηδια κινητα απεκτησαν το 97.. το ακουσαμε και αυτο (τα εφτιαχναν απο το 92 αλλα τα ειχαν μονο για εξαγωγη στην ελλαδα φαινεται)
Παντως αμα ειναι να βαλεις σιτα, φροντησε τουλαχιστον να σταματαει και τα κουνουπια γιατι κυκλοφορει και ο ιος του δυτικου Νειλου, με πολυ πιο χειροπιαστα αποτελεσματα.

btw Εχω ενα χαρτη με ελευθερες σπηλιες...

spyropap
20-12-10, 21:47
Φίλε soto είσαι σπηλαιολόγος? Ξέρεις να γίνεται κανένα mushroom party σε σπηλιές?
Εάν ναι να μας το πεις για να πάμε.
Εγώ ξέρω για ένα mushroom party που γίνεται κοντά στην Παύλιανη και αντί για χάρτη
βάψανε τις πέτρες πορτοκαλο-πράσινες με σπρέι…

Έχω πάει και άλλες φορές τέτοια εποχή για μανιτάρια εκεί.
Όλα τα καλά μανιταράκια μέσα στο τσουκάλι…

Άσχετο – όσο σχετικά με το θέμα είναι τα κουνούπια και οι σπηλιές J