PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτογραφιες 4:3 14MP VS 16:9 11MP



Radiometer
14-11-10, 22:20
Απέκτησα πρόσφατα μια φωτογραφική μηχανή στα 14,1 Mega pixel για απλή καθημερινή χρήση
οπού μέσα στο μενού παρατήρησα ότι έχει επιλογή σε τι φορματ θα κάνει λήψη.

σε 4:3 έχει μέγιστη ανάλυση τα 14megapixel και 16:9 τα 11megapixel
η ερώτηση μου είναι ποιο από τα 2 θα επιλέγατε για να βγάζετε τις φωτογραφίες σας :001_smile:

georgz
14-11-10, 22:31
Πες μας ποια μηχανή είναι πρώτα.. Εγώ αύριο περιμένω την δικιά μου.

Radiometer
14-11-10, 22:36
ειναι η Sony DSC-W350 (http://www.sony.gr/product/dsc-w-series/dsc-w350)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-11-10, 22:50
Το 16:9 έχει διαφορετικό μέγεθος είναι ποιο πανοραμική φωτογραφία για αυτό και η διαφορά megapixel .Τώρα παίζει για εμένα ποιο μεγάλο ρόλο σε ηλεκτρονική μορφή και όχι σε φωτογραφία δηλαδή που θέλεις να την δεις εάν το μόνιτορ που έχεις δεν είναι 16:9 τότε έχει ελαφριά παραμόρφωση όμως εσύ μπορεί να τραβάς για το μέλλον σε 16:9 που προς το παρών εκεί πάνε τα πράγματα . Εσύ θα πάρεις την απόφαση

Radiometer
14-11-10, 22:58
μερικές δοκιμές που έκανα οριζόντια τραβάει το ιδιο , αυτο που αλαζει ειναι στο καθετο οπου κόβει,
σε WIDE μόνιτορ που έχω η 16:9 φαίνεται full σε όλο το μόνιτορ, πράγμα λογικό

GeorgeVita
14-11-10, 23:16
Γειά σου Γιάννη,
το καλύτερο είναι να φωτογραφίζεις σε 4:3 για μέγιστη ανάλυση αφήνοντας 'αέρα' πάνω κάτω. Μετά θα επιλέξεις εσύ το κάδρο στο PC που φτιάχνει το πιο ωραίο αποτέλεσμα 16:9 (αν χρειάζεται με crop).

Με γειά σου!
G

Radiometer
15-11-10, 00:23
Γειά σου Γιάννη,
το καλύτερο είναι να φωτογραφίζεις σε 4:3 για μέγιστη ανάλυση αφήνοντας 'αέρα' πάνω κάτω. Μετά θα επιλέξεις εσύ το κάδρο στο PC που φτιάχνει το πιο ωραίο αποτέλεσμα 16:9 (αν χρειάζεται με crop).

Με γειά σου!
G

Ευχαριστώ Γιώργο,
αν επιλέξω 4:3 αφήνω "αέρα" δεξιά και αριστερά της φωτογραφία και όχι πάνω κάτω αν κατάλαβα καλά, η κάνω λάθος?
διότι σε full προβολή στο PC η 4:3 έχει δεξιά και αριστερά 2 μαύρες λωρίδες, ενώ η 16:9 φαίνεται σε όλο το μόνιτορ

moutoulos
15-11-10, 00:39
... αν επιλέξω 4:3 αφήνω "αέρα" δεξιά και αριστερά της φωτογραφία ...

Σωστά Γιάννη ...

GeorgeVita
15-11-10, 00:51
Το 'φιλοσοφικό' ερώτημα είναι: 'μπαίνοντας ή βγαίνοντας;'
Εγώ εννοώ αφήνεις 'αέρα' μπαίνοντας ...

Οταν τραβάς τη φωτογραφία έχεις ένα θέμα. Βάζεις περισσότερο αέρα πάνω-κάτω για να μπορείς να τον κόψεις μετά (τον επάνω αέρα ή το κάτω 'έδαφος') όπως στο παράδειγμα που δίνω:
16746

Η αρχική φωτογραφία περιέχει θέμα, ουρανό και γή. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι 'τσουλημένο' κάθετα.

Τραβώντας στα μέγιστα Mpixels μπορείς να καδράρεις εκ νέου χωρίς να χάσεις ανάλυση. Αν πρόκειται να τα προβάλεις σε οθόνη/κάδρο θα κάνεις σίγουρα resize για να επιλέξεις το βέλτιστο. Ακόμη και μια HDTV έχει μέγιστη ανάλυση 2 Mpixels.

Ο 'αέρας' που αναφέρετε είναι στην προβολή ('βγαίνοντας') και όχι στην πρωτογενή πληροφορία ('μπαίνοντας')!

G

Radiometer
15-11-10, 00:57
α μάλιστα όταν έλεγες "αέρα" εννοούσες τον ουρανό η το έδαφος σε μια φωτογραφία με θέμα κάποιο τοπίο :lool: εγώ άλλο κατάλαβα.

GeorgeVita
15-11-10, 01:04
... σε μια φωτογραφία με θέμα κάποιο τοπίο ...
Αν πρόκειται για τεχνικές φωτογραφίες πάνω κάτω βάζεις βοηθήματα παραλλήλησης ή μέτρο πραγματικών διαστάσεων που θα κοπούν στο τελικό.
(περιμένεις βέβαια και απόψεις από πιο 'καλλιτέχνες' του forum)
G

BESTCHRISS
16-11-10, 14:58
λοιπον αν θελεις να τυπωσεις φωτογραφειες 10Χ15(4"Χ6") ειτε εχεις την αναλυση στα 3mp ειτε στα 11mp θα παρεις την ιδια ποιοτητα φωτογραφιας ρυθμιση μηχανης 4:3 αρχειο jpeg
τα πολλα megapixell χρειαζονονται μονο στις μεγενθησεις απο 15Χ21(6"χ8")και περισσοτερο
για να καταλαβεις τα minilab(φωτογραφικα μηχανηματα) τυπωνουν σε 2mp και οι θερμικοι εκτυπωτες στα 1,4mp

οσο για 16:9 ειναι μια απατη των φωτογραφικων μηχανων γιατι κοβει το θεμα πανω κατω και φαινεται σαν να κανει πανοραμικη φωτογραφια φυσικα αν τυπωσεις σε κανενα μαγαζι θα κοπει το θεμα απο την φωτογραφιας σου σε full screen εκτυπωση αλλιως θα αφησει ασπρο κενο πανω και κατω
τα στανταρ μεγεθη φωτογραφιων ειναι 10Χ15(4"Χ6"), 13Χ18(5"Χ7"), 15Χ21(6"Χ8"), 20Χ25(8"Χ10"), 20Χ30(8"Χ12")