PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιό ψυγείο κ διακυμάνσεις τάσης -Προκαλούν πρόβλημα στο AC



patridas595
17-11-10, 01:42
Έχω ένα παλιό ψυγείο κελβινατορ που έχει απλά ένα θερμοστάτη και το μοτερ το κλασικού τύπου. Όταν ξεκινάει έχει μεγάλο ρεύμα έναυσης, και ενεργοποιεί το κύκλωμα προστασίας του καινούριου κλιματιστικού που απέκτησα και το τελευταίο για να λειτουργήσει χρειάζεται να το βγάλω από την πρίζα για να κάνει reset. Το κλιματιστικό το αφήνουμε στην άκρη. Αυτό που ενδιαφέρει είναι ΑΝ με κάποιον πυκνωτή παράλληλα με το ψυγείο μπορώ να βελτιώσω λίγο την κατάσταση. Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του. Αντικατάσταση ψυγείου δε παίζει για οικονομικούς λόγους, ούτε σταθεροποιητής τάσης προς το παρόν, και δε μπορώ να χαρώ το κλιματιστικό που με τόσους κόπους και στερήσεις απέκτησα.:crying:

FILMAN
19-11-10, 17:30
Αυτό που λες δεν δικαιολογείται. Πόσο πολύ να ρίξει την τάση;

safetec
20-11-10, 01:16
ποσα btu εινε το κληματιστικο ????

αν εινε απο 16000 και πανω και εχεις 1 φασικο δικεωλογιτε λογο του οτι τα μοτερ στην εκηνηση τραβανε στηγμιεα 6 πλασιο ρευμα απο την ονομαστικη ενταση τους

αν εχεις 3 φασικο απλα με μια κατανομη φορτιου δεν θα ξαναχεις θεμα

JOUN
20-11-10, 01:33
^^ Μετα αν σου την πει ο Φιλλιπος(παλι) θα φταιει;
Διαβασε καλα τι λεει στο πρωτο ποστ: ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΧΙ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-11-10, 01:51
Και επειδή απο την πτώση τάσεως που δημιουργεί το ψυγείο , φταρνίζεται το κλιματιστικό ...

Εμένα ποιος μου λέει ότι τα καλώδια στον τοίχο είναι τα σωστά από διάμετρο , για τα ανάλογα φορτία ?
Και δεύτερον και βασικότερο .... ποιος μου λέει ότι το κλιματιστικό δεν παίρνει από πρίζα ? ( Η γνωστή γυφτιά ),
ενώ θα έπρεπε να παίρνει από γραμμή απευθείας από τον πίνακα .





.

STALKER IX
20-11-10, 02:06
παιδια αυτα που λετε δεν παιζουν με τιποτα! δηλαδη το σπιτι αμα ειναι παλιο θα το σκαψεις ολο για να παρεις ταση απο πινακα?
δηλαδη να βαλουμε και το ψυγειο κατευθειαν στο πινακα...το πρωτο βημα πιστευω που πρεπει να γινει ειναι ελεγχος στη συνδεση
του κλιματιστικου και στο ουδετερο του πινακα συσφιξεις κτλ. δεν παιζει καινουργιο μηχανημα με τετοια συμπεριφορα.....

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-11-10, 02:54
Δεν είμαστε παιδιά ... και ναι, θα το σκάψεις .. κλιματιστικό - θερμοσίφωνας - Κουζίνα = γραμμή από τον πίνακα .

j kalai
20-11-10, 09:39
Μπορει να φταιει αυτο http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=11&pcatid=110&m=&partid=33285&cpi=&s=&l=1 και να σου δημιουργει τα προβληματα.
Την ταση στο σπιτι την εχεις μετρησει?

patridas595
20-11-10, 11:15
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Η γραμμή του κλιματιστικού είναι καινούρια, κατευθείαν από τον πίνακα 3.0mm καλώδιο και ασφάλεια 25 και καινούριες πρίζες (εξωτερικές).Την έκανα εγώ επειδή είναι από τα πλέον εύκολα,και έχω εμπειρία σε εγκαταστάσεις. Δε μπορώ να καταλάβω το κώλυμα με τις πρίζες από την στιγμή που η γραμμή είναι μόνο για το κλιματιστικό.Αν δεν έπρεπε να χρησιμοποιηθεί πρίζα, ο κατασκευαστής δε θα στο έδινε το AC με φις σούκο αλλά με τρείς ακροδέκτες. Έχουν ελεγχθεί γειώσεις, φάσης, ουδέτερα. Μάλλον είναι προβληματικό και το κλιματιστικό; Έχετε ακούσει περίπτωση να χρειάζεται το κλιματιστικό σταθεροποιητή τάσης για να δουλεύει καλά σε περιοχές με χάλια ρεύμα; Δυστυχώς jkalai μάλλον δε φταεί το ψυγείο γιατί και μια μέρα το είχα εκτός λειτουργίας κ πάλι δε ξεκίναγε το κλιματιστικό. Η τάση στο σπίτι είναι 220-228 volt δε πάει παραπάνω. Αν τύχει κ ανάψω θερμοσίφωνα πέφτει στα 215. Όλα αυτά σταθερά όσο επιτρέπει η δειγματοληψία του πολυμέτρου. Στο πατρικό μου η τάση είναι παραπάνω γύρω στα 230 και δε πέφτει πολύ, άντε να πάει 220+. Η περιοχή γενικότερα έχει ασυντήρητο δίκτυο ηλεκτροδότησης.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-11-10, 13:39
Φίλε μου στο πρώτο ποστ γράφεις ότι το ψυγείο σου προκαλεί το πρόβλημα τώρα λες ότι το κάνει και χωρίς το ψυγείο μας έχεις μπερδέψει . Ότι και ισχύ και εάν έχει η συσκευή υπάρχουν και ανάλογες πρίζες ισχύος δεν είναι το πρόβλημα στο να έχουν φις . 3 mm αγωγός δεν υπάρχει . Τώρα μέτρα τάση επάνω στο κλιματιστικό με φορτίο για σίγουρη μέτρηση δώσε νέα δεδομένα για να βοηθήσουμε

aris285
20-11-10, 14:52
Μαλον δεν φταιει η πτωση τασης το κλιματιστικο εχει προβλημα.Αν ειναι καινουριο επεστρεψετο οσο εινα στην εγκυηση...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-11-10, 15:22
Δε μπορώ να καταλάβω το κώλυμα με τις πρίζες από την στιγμή που η γραμμή είναι μόνο για το κλιματιστικό.Αν δεν έπρεπε να χρησιμοποιηθεί πρίζα, ο κατασκευαστής δε θα στο έδινε το AC με φις σούκο αλλά με τρείς ακροδέκτες.

Τα έχεις κάνει κουβάρι με την περιγραφή " πρίζα " και την περιγραφή "γραμμή για πρίζες " .

Εαν τραβήξεις ενισχυμένη γραμμή από τον πινάκα που τερματίζει σε μια πρίζα .... εκεί συνδέεις το κλιματιστικό ...
επάνω στην στην ενισχυμένη γραμμή .

Απο οτι κατάλαβα , δεν έχει βάλει χέρι πραγματικός ηλεκτρολόγος στην εγκατάσταση , άρα μιλάμε για πειράματα.

patridas595
20-11-10, 16:49
Υπάρχει καλώδιο 3x 3.0mm σε λευκή μόνωση. Ναι όντως το κάνει και χωρίς το ψυγείο πλέον οπότε το παρόν θέμα αφορά μόνο το AC. Κάλεσα το σέρβις να έρθει ευτυχώς είναι ακόμα στην εγγύηση.

patridas595
20-11-10, 16:58
Και επειδή απο την πτώση τάσεως που δημιουργεί το ψυγείο , φταρνίζεται το κλιματιστικό ...

Εμένα ποιος μου λέει ότι τα καλώδια στον τοίχο είναι τα σωστά από διάμετρο , για τα ανάλογα φορτία ?
Και δεύτερον και βασικότερο .... ποιος μου λέει ότι το κλιματιστικό δεν παίρνει από πρίζα ? ( Η γνωστή γυφτιά ),
ενώ θα έπρεπε να παίρνει από γραμμή απευθείας από τον πίνακα .





.


Τα έχεις κάνει κουβάρι με την περιγραφή " πρίζα " και την περιγραφή "γραμμή για πρίζες " .

Εαν τραβήξεις ενισχυμένη γραμμή από τον πινάκα που τερματίζει σε μια πρίζα .... εκεί συνδέεις το κλιματιστικό ...
επάνω στην στην ενισχυμένη γραμμή .

Απο οτι κατάλαβα , δεν έχει βάλει χέρι πραγματικός ηλεκτρολόγος στην εγκατάσταση , άρα μιλάμε για πειράματα.


Λοιπόν επειδή προκαλείς, σου έβαλα σε bold αυτά που έχεις γράψει. Αν οι ικανότητες σου σαν ηλεκτρολόγος είναι οι ίδιες με το γραπτό σου λόγο, λυπάμαι που στο λέω, πήγαινε να το παίξεις αλλού έξυπνος. Λες και είναι τόσο δύσκολο να βάλεις νέα ασφάλεια στον πίνακα και καλώδιο με διατομή κατάλληλη για την ασφάλεια κ να καταλήγει σε πρίζα. Ο "πραγματικός" ηλεκτρολόγος όπως λες τι παραπάνω θα έκανε δηλαδή; Μέτρηση με παλμογράφο για συνημίτονο, και δοκιμή ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας;;;Τι κάθομαι όμως και ασχολούμαι βλέπω ότι τρολλάρεις στα περισσότερα θέματα που ανοίγονται κάνοντας τον ξερόλα, νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα, ενώ βάζω και στοίχημα ότι στην πραγματικότητα δε ξέρεις τι σου γίνεται. Αυτά τα ολίγα το παρόν μπορεί να κλειδωθεί.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-11-10, 17:03
Θα επιμείνω ότι δεν υπάρχει καλώδιο 3mm τα καλώδια είναι 3Χ 1,5 3Χ2,5 3Χ4 3Χ6 3Χ10 και οκε .Εάν είναι 3Χ2,5 είναι λάθος η 25 Α ασφάλεια ίσως και αυτό να είναι αίτια που δεν έπεσε .Τέλος πάντων αφού φώναξες το σέρβις ρώτα τους ? φιλικα