PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmer φωτισμου για ενυδρειο



mpfanis
17-11-10, 02:13
καλησπερα σ ολους ειμαι καινουριος εδω και θα ηθελα τη βοηθεια σας
καταρχην δεν εχω και μεγαλη σχεση με το αντικειμενο μια πλακετα εχω κολησει μονο και επειδη θελω να φτιαξω ενα dimmer για το ενυδρειο μου ψαχνωντας βρηκα καποια αρχεια και καποια σχεδια τα οποια επισυναπτω...θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου πει αν το κυκλωμα ειναι εφικτο, δεν εχω προγραμματισει ποτε μου pic κατι που απαιτηται, ουσιαστικα θελω να προσωμοιωσω την ανατολη και τη δυση...ολα τα υλικα τα εχω διαθεσιμα..απλα δεν θελω να κανω καμια στραβη..γι αυτο ζηταω τη βοηθεια σας..ευχαριστω εκ των προτερων...!

mpfanis
18-11-10, 18:46
καποιος βοηθεια...?

herctrap
18-11-10, 19:10
κανεις δεν μπορει να ξερει μιας και δεν εχουμε το source code του pic

εχεις τον pic και τον προγραμματιστη?

mpfanis
19-11-10, 10:43
απ οτι ξερω συνδεουμε το PIC16F628 με μια θυρα com και περναμε απ το pc μεσω ενως προγραμματος ενα αρχειο στο pic και το προγραμματιζει..εγω εχω το pic και το αρχειο που πρεπει να περαστει σε αυτο (αν δε κανω λαθος το αρχειο εχει τη μορφη .hex ) δεν εχω ουτε το προγραμμα ουτε το καλωδιο...

herctrap
19-11-10, 12:38
εχεις παραλληλη στο pc?

navar
19-11-10, 16:16
θέλεις και εναν προγραμματηστή , με απλό καλώδιο δεν κάνεις τίποτα !

mpfanis
19-11-10, 17:23
ο προγραμματιστης ειναι καποια συσκευη η προγραμμα...? (το ειπα ειμαι λιγο ασχετος... :p )

navar
19-11-10, 17:25
το πρώτο :)
ξάξε μία στο γούγλη για jdm PIC programmer

mpfanis
19-11-10, 17:56
μαλιστα....υπαρχει αυτο σε κιτ...?

navar
19-11-10, 20:24
και σε έτοιμη κατασκευή υπάρχει και σχέδια υπάρχουν για να το φτιάξεις !
το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις !

(πάντως αν το πάρεις έτοιμο είναι περίπου το ίδιο κόστος με το να το κατασκευάσεις , μήν σου πώ οτι είναι και ακριβότερο το να το φτιάξεις !)

moutoulos
20-11-10, 00:51
Αν "καίγεσαι" πάντως και θες έτοιμο (προγραμματιστή), υπάρχει αυτό (http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=3_14&products_id=679).

mpfanis
20-11-10, 16:56
εγω θελω να φτιαξω το dimmer οσο πιο οικονομικα γινεται και θεωρησα πως με τα λιγα που ξερω οτι θα με συνεφερε να το φτιαξω μονος μου (δε ξερω αν οντως θα μου βγει πιο οικονομικα τελικα και αν θα λειτουργησει το πιο σημαντικο...!!!)
αν καποιος εχει προγραμματιστη να μου το προγραμματισει ακομα καλυτερα...!

herctrap
20-11-10, 17:14
Τι θες να κανει ακριβως??

sakis
20-11-10, 22:05
xmmmm that will be fun ,.... ενα ντιμμερ ειναι το πιο απλο αστειο κυκλωμα και υπαρχει απο τον καιρο το κολοκοτρονη .... ενας δυο πυκνωτες δυο τρεις αντιστασεις να τριακ ενα ντιακ ενα τριμμερ και ενα ποτενσιομετρο ... αυτα ειναι για να βαζουμε το χερακι μας και να ρυθμιζουμε την φωτεινοτητα σε μια λαμπα .... το pic ...ο υπολογιστης ... η παραληλη και ο programer που κολλανε ??? ντιμμερ ειπαμε να φτιαξουμε οχι διαστημοπλοιο.....

Πραγματι τσπ υπαρχει δυνατοτητα να τα κανεις ολα αυτα με pic , με υπολογιστη , και με κανα δυο αλλους τροπους αλλα το γιατι δεν μπορω να το καταλαβω ??? υποθετω ομως οτι θα μας εξηγησεις ...

περα απο αυτα υπαρχουν και δυο αλλα πραγματα τα οποια ειναι σημαντικα
1) τα ντιμμερ συνηθως εχουν σχεδιαστει για να ελχουν λαμπες οι οποιες ειναι συνδεμενες στο 230 ...Η ταση αυτη δεν αστειευται και ειναι θανατηφορα ... απο οσα διαβασα δεν δειχνεις να εχεις τις γνωσεις για κατι τετοιο αν το υλοποισεις δουλεψε με προσοχη ,τηρησε τους κανονες ασφαλειας στο επακρο και παρε καποια συμβουλη απο καποιον πιο εμπειρο σε αυτα τα θεματα .

2) Απο οτι θυμαμαι τα ενυδρεια εχουν μεσα λαμπες φθοριου με την πληρη εννοια της λεξης μετασχηματιστη σταρτερ κλπ ..... αυτο αν ισχυει δεν υπαρχει κανενα γνωστο ντιμμερ που δουλευει οπως το περιγραψα παραπανω το οποιο μπορει να σου ρυθμισει την λαμπα αυτη ... Και ετσι να μην ειναι και η λαμπα αυτη να αναβει με inverter και παλι το ντιμμερ δεν θα μπορεσει να στην ρυθμισει θελεις ειδικο προιον

αρχικα λοιπον πρπει να δεις αν η λαμπα του ευνδρειου εχει την δυνατοτητα να ντιμμαριστει και μετα ολα τα υπολοιπα ....αυτα...

herctrap
20-11-10, 22:20
ειναι φθοριου λεει και απο οσο ξερω υπαρχουν "εξαρτηματα" τα οποια εχουν σαν εισοδο 0-10V και κανουν το dim

ενας uE ειναι οτι πρεπει

μπορει να εχει εξοδο 0-10 με ενα dac με R-2R αντιστασεις

αλλα κυριως θα ειναι αυτοματο

δεν θα καθεσε να γυριζεις το ποντεσιομετρο

nveli
20-11-10, 22:34
με μια απλή αναζήτηση για ενυδρείο θα έβλεπε αυτό "Κύκλωμα εξομοίωσης ανατολής και δύσης σε ενυδρείο" (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47356)

sakis
20-11-10, 22:52
herctrap .... αυτο που λες ειναι inverter για λαμπα φθορισμου εργαζεται χωρις σταρτερ και ναλογικα μπορεις απλα να το κοντρολαρεις με ενα ποτενισομετρο σε συγεκριμενη πορτα που εχει για να μπει εκει ως διαιρετης τασης τυπου 0-10

nveli .... μια χαρα το αρθρο που λες αλλα εκει το πρωτο που λεει ειναι τοι αντικαθιστα τις λαμπες με συστοιχεια λεντ .... οποτε ειμαστε τελειως αλλου

JOUN
20-11-10, 23:04
nveli .... μια χαρα το αρθρο που λες αλλα εκει το πρωτο που λεει ειναι τοι αντικαθιστα τις λαμπες με συστοιχεια λεντ .... οποτε ειμαστε τελειως αλλου
Για δες το ποστ #9

kentar
20-11-10, 23:10
Στο κυκλωμα που εχει στα συνημμενα ο mpfanis τη δουλεια του dac νομιζω την κανει o τελεστικός (PWM)

mpfanis
22-11-10, 01:16
herctrap ... θελω να προσομοιωσω την ανατολη και τη δυση δλδ οταν αναβουν οι λαμπες να υπαρχει ενα χρονικο οριο μεχρι να φτασουν στην κανονικη τους ενταση και οταν κλεινουν να σβηνουν σιγα σιγα, αλλα να γινεται αυτοματα με τη χρηση χρονοδιακοπτη

sakis ... υπαρχει δυνατοτητα dimarismatos με 0-10vdc
απο οσα κυκλωματα βρηκα θεωρησα πως αυτο ειναι το πιο ολοκληρωμενο,ασφαλεστερο και με μια καλη αναλυση

herctrap
22-11-10, 01:46
απο pic δεν εχω ιδεα

αλλα μπορω να σου κανω το ιδιο με εναν atmega328 και μια LCD αν ηθελες

Neoklis
22-11-10, 01:51
Μιας και ασχολουμε εως αηδιας με τα ενυδρεια, υπαρχει ενα κυκλωμα ενος παιδιου με atmega σε ενα φορουμ..
Μισο να το βρω...

Το βρηκα!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38936&highlight=arduino
Μπορειτε να το δειτε?
Εδω μπορουμε να βαλουμε και lcd που να δειχνει ποσο τις % ειναι ανα πασα ωρα και στιγμη ?
η να το προγραμματισουμε να προσωμειωνει συννεφα (50% φωτεινοτητα)..?

navar
22-11-10, 11:50
Νεοκλή και γιατί δεν το κάνεις όπως είναι το κύκλωμα του άλλου φόρουμ όπως είναι ακριβώς ?

Neoklis
22-11-10, 18:05
Συγγνώμη, δεν σε καταλαβαινω... Δεν άνοιξα εγώ το θέμα.. Μήπως μπερδεύτηκες?:001_tongue:

Προσωπικά έχω ήδη κανει την πλακετα και περιμενω το clock και τον atmega να μου έρθουν...
Απλά σκεφτόμουν μήπως θα γινόταν να προσαρμοστεί μια lcd με δεδομένα..
Δεν ξέρω κατά πόσο έυκολο ή όχι είναι κάτι τέτοιο.

navar
22-11-10, 19:14
Συγγνώμη, δεν σε καταλαβαινω... Δεν άνοιξα εγώ το θέμα.. Μήπως μπερδεύτηκες?:001_tongue:


ότι ναναι ,
αλλα νταλα τις παρασκευής το γάλα !
σορρυ χάθηκα δεν πρόλαβα να δώ πιος είναι ο συντάκτης !

Neoklis
22-11-10, 19:15
ότι ναναι ,
αλλα νταλα τις παρασκευής το γάλα !
σορρυ χάθηκα δεν πρόλαβα να δώ πιος είναι ο συντάκτης !

Το κατάλαβα!! Δεν πειράζει!!:wiink:

Παρόλα αυτά έχεις καμια βοήθεια στο θεμα lcd που έθιξα παραπάνω, να βοηθήσεις λίγο την κατασταση?

mpfanis
15-12-10, 19:27
καμια αλλη γνωμη-βοηθεια....?