PDA

Επιστροφή στο Forum : ραδιο dvd-cd αυτοκινητου



sv6hmn
17-11-10, 20:55
Γεια σας.να ρωτήσω κατι,οταν γυρίζουμε το κλειδι και περνει η μιζα μπροστα σβήνει το ραδιοκασετοφωνο σε πολλα αμαξια ,σε μερικα ομως οχι,αυτο το σβήσιμο μπορει να να μην γινετε;αλαξα γραμμη με ποιο χοντρο καλωδιο και απευθειας απο την μπαταρια.η μπαταρια ειναι 45αμπερ και το κανει παλι ,εαν βαλω ποιο μεγαλη θα σβήνει παλι;το ρωταω γιατι επαθα ζημία σε ενα Ρ/Κ και μαλον εγινε απο αυτο.

navar
17-11-10, 21:20
θεωρητικά , αφού έδωσες απευθείας απο μπαταρία ! και όχι απο το κλειδί , δεν θα έπρεπε να σβήνει !
εκτός και αν είναι πολύ μικρή η μπαταρία και μεγάλη η μίζα !(και εδώ που τα λέμε η 45αρα μπαταρία είναι μικρή !)
τώρα για να συμβαίνει αυτό , μάλλον η τάση στιγμιαία απο το ρέυμα που τραβάει η μίζα βυθιζεται και πέφτει αρκετά κάτω απο τα 12ν !

(http://www.dailymotion.com/cdn/FLV-320x240/video/xfivb9_tvxs-gr-y-yyyyyyyyyy-yyy-yyyyyyyy_shortfilms.flv?auth=1290199140-22d72959e974bc76d6584db3340ba56b)

kostas007
24-11-10, 22:06
αμα βαλεις κανα πυκνωτη δε θα κανει δουλεια?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-11-10, 09:18
Με τον πυκνωτή λίγο δύσκολο να γίνει δουλειά.
Προφανώς είτε η μπαταρία είναι μικρή, είτε έχει φάει τα ψωμιά της και έχει "αδυνατήσει". Στο δικό μου αυτοκίνητο που είχα μια 45άρα εδώ και 4 χρόνια, την άλλαξα με μια 63άρα και δεν μου ξαναπαρουσίασε αυτό το πρόβλημα.

Radiometer
25-11-10, 10:20
τα ραδιο cd παίρνουν 2 ρεύματα,
το Κίτρινο είναι σταθερό από την μπαταρία και το Κόκκινο που είναι διακοπτόμενο,
μέτρα στην ISO φισα του ραδιο cd με ένα πολύμετρο το κόκκινο καλώδιο όταν γυρνάς το κλειδί για να πάρει μπρος ο κινητήρας, σου κόβετε τι γίνετε ?
εσύ πως τα έχεις συνδεδεμένα?

η ISO φισα για τα ρεύματα είναι έτσι http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48686&p=342455&viewfull=1#post342455

Γιώργος Ανώνυμος
25-11-10, 10:32
θεωρητικά , αφού έδωσες απευθείας απο μπαταρία ! και όχι απο το κλειδί , δεν θα έπρεπε να σβήνει !
εκτός και αν είναι πολύ μικρή η μπαταρία και μεγάλη η μίζα !(και εδώ που τα λέμε η 45αρα μπαταρία είναι μικρή !)
τώρα για να συμβαίνει αυτό , μάλλον η τάση στιγμιαία απο το ρέυμα που τραβάει η μίζα βυθιζεται και πέφτει αρκετά κάτω απο τα 12ν !

(http://www.dailymotion.com/cdn/FLV-320x240/video/xfivb9_tvxs-gr-y-yyyyyyyyyy-yyy-yyyyyyyy_shortfilms.flv?auth=1290199140-22d72959e974bc76d6584db3340ba56b)

Προσωπικά είχα πάντα την απορία όταν σβήνει η μηχανή και μετά την ανάβεις με ανοικτό το ράδιοCD αν κατά το σβήσιμο του CD και επαναφορά μου αυτόματα υπάρχει κάποια προστασία ή απλά είναι μόνο το βύθισμα λόγω του υπερεύματος της μίζας. Θεωρητικά αυτό θα ήταν καταστροφικό για την λειτουργία του, ενδεχομένως υπάρχει κάποια απλή διάταξη προστασίας του, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται. Επίσης να ρωτήσω στην ISO φύσσα η παροχή από που δίνεται? Απ'ευθείας από το διακόπτη μίζας ή τη μπαταρία? Σε κάποια αμάξια που το ράδιοCD είναι ενσωματωμένο δεν ξέρω αν γίνεται μέσω ISOconnector, οπότε εκεί μπορεί να ελέγχεται πιό έξυπνα η λειτουργία του (π.χ. κλείσιμο του ράδιοCD με βγάλσιμο του κλειδιού μηχανής αλλά δυνατότητα ανοίγματος του ράδιοCD με πάτημα του διακόπτη ON/OFF - χωρίς το κλειδί -)!
Καλημέρα!

sv6hmn
29-11-10, 15:43
εχω καταργησει την δικια του παροχη εβαλα κατευθειαν απο την μπαταρια ποιο χοντρο καλωδιο γιατι το μαμα ηταν πολυ λεπτο και εβαλα και ενα διακοπτακη αντι για το κλειδι.θα δοκιμασω ποιο μεγαλη μπαταρια μου ειπαν οτι εχει γυρο στα 60 Α(το αμαξι ειναι JIMNY).Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.