PDA

Επιστροφή στο Forum : ασυρματος συναγερμος για μεζονετα



fuzz
18-11-10, 17:21
επειδη εκανα το λαθος κ δεν προβλεψα καλωδιωσεις για συναγερμο
τωρα προσπαθω να αποφυγω τα σκαψιματα

εχω τρεις πορτες που θελω να ελεγχω και δυο χωρους περιπου στα 40 τμ ο καθενας
ο δευτερος οροφος δεν ειναι προσπελασιμος ευκολα λογω υψους
επισης να συνδεεται κ με τηλεφωνικη γραμμη για ειδοποιηση μεσω τηλεφωνου

εχω δει κατι συναγερμους με 200 € αξιζουν τον κοπο η πρεπει να προσανατολιστω σε κατι καλυτερο?

asimis96
18-11-10, 19:15
ego file exo kai eimai polu euxaristimenos kai seirina asurmati k 5 pagides kai 1 radar xorou alla ego ton pira konta 500 euro oxi 200 prosexe stis markes

Nα γράφετε το μήνυμά σας μόνο με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες ώστε να είναι πιο ευανάγνωστο και κατανοητό.
Η γλώσσα μας είναι όμορφη, καιρός να τη θυμηθούμε. Τα greeklish και τα κεφαλαία θα αντιμετωπίζονται αυστηρά.
πάτα επεξεργασία και διόρθωσε το

safetec
04-12-10, 05:52
δεν ει με και πολύ υπέρ του ασυρμάτου

ταπεινή μου άποψη δεν εξιζει γιατί

1/ οίνε πολύ πιο ακριβό !!

1 ραντάρ ασύρματο το πιο φτηνό εισοδιναμη με το πιο ακριβό ενσύρματο
δηλ ένα ραντάρ ενσύρματο κάνει 120 ευρώ ενα ενσύρματο 26 opex που οίνε κορυφή
μια μαγνητική επαφή κάνει 3 ευρώ ενσύρματη μια ασύρματη κάνει 90

επισεις ο πινάκας για να της υποστηρίξει θέλει πλακέτες που κοστίζουν ακριβά

δεν μιλάω για τον caddx ton nx10 που έχει τα πάντα ασύρματα ακόμα και της συρηνα άλλα τσούζει !!!!!!

μιλάω για αξιόπιστα συστήματα ασφάλειας caddx που μπαίνουν σε τράπεζες - ΕΛΤΑ - δημοσίους οργανισμούς

για οτι καλυτερο ..........δεν δουλευουμε με κηνεζικα το συστημα προστατευει εσενα και την οικογενια σου θες κατι αξιοπηστο που στην δυσκολη δεν θα σε προδώσει

εκεί μιλάμε μόνο για caddx



2/θα πρέπει να σκευτης κόστος συντηρήσεις ο ενσύρματος συναγερμούς έχει 2 μπαταρίες μια στον πινάκα και μια στην συρηνα

ο ασύρματος έχει +1 σε κάθε συσκευή πράγμα που μεγαλώνει το κόστος συντηρήσεις..και δεν οίνε απλή μπαταριουλα οίνε σαν αυτές που περνούν οι φωτογραφικές μηχανές που μπορεί να κάνουν και 12 ευρό η μια

λένε οτι τα ασύρματα αντέχουν οι μπαταρίες τους για 5 χρονιά ....... οι μπαταρίες αντέχουν 2 για να δουλεύει σωστά για να λέμε αλήθειες


3/δεν εμπιστευτούμε της συχνότητες παλια είχαν πρόβλημα μπερδευόταν και έβγαζαν ψευδοσιναγιαρμους τώρα τα βελτίωσαν λένε .... κάνεις έως τώρα δεν με έχει πείσει ότι δεν σπάνε οι συχνότητες των ασυρμάτων ...

4/ασυρματα βγαζει και η caddx .... αλλα δεν τα δουλευω τα αποφευγω αντε να βαλω κανενα μπουτον πανικου και ως εκει η κανενα μπουτον ασυρματο ιατρικης βοήθειας αν έχει το σπίτι ατομο που εχει βεβαρημένο ιατρικό ιστορικό μένει μόνο του ώρες και ανά πάσα στιγμή μπορεί να χρειαστεί ιατρική βοήθεια


5/αν οίνε κάλος ο τεχνικός μπορεί να περάσει τα καλώδια από σημεία που δεν φενοντε και δεν θα σε ενοχλήσουν όπως σοβατεπί η πίσω από γειψηνα στο ταβάνι
τα καλώδια του συναγερμού οίνε μικρής διατομής πράμα που συμενει πως με ένα ελευρη χαντρομα του τοίχου τα κάνεις χωνευτά σκάβεις μόνο λίγο σοβά το στοκάρεις από πάνω και τέλος δεν φενετε τίποτα !!!

στο επόμενο βάψιμο δηλ ...εσύ δεν θα βλέπεις τίποτα άπλα ξεκολλάς με προσοχή τα καλώδια χαντρονεις λίγο και μετά στοκάρεις με παρετηνη και τέλος οίνε πολύ απλό μπορεις να το κανεις ανα πασα στηγμη σε ολλα τα καλωδια η σε συγκεκριμένα συ μια που μπορεί να φενοντε ....στην πραγματικότητα μόνο εσύ θα τα βλέπεις που ξέρεις πως περνάνε !!! και αυτό επιδι ειδες πως τα πέρασε αυτός που τα πέρασε



για μένα μην βάλεις ασύρματο

πόλοι πελάτες μου έχουν της ίδιες ανησυχίες με σένα ..και γενικά με τα καλώδια η αληθεια εινε πως και εγω δεν τα συμπαθω και δεν μου αρέσει να φενοντε καθόλου σε αυτό ειμε ψείρας ...οταν τελειώνει το έργο η ανησιχειες του άπλα δεν υπάρχουν έχω πολλά τηλεφωνά που μπορείς να πάρεις και να ρωτήσεις οτι 8ες ...μιλαω για κοσμο που με εχει εμπιτεθει και εχω βαλει συστημα caddx πριν 10 χρονια (OTAN ΠΡΟΤΟΞΕΚΗΝΗΣΑ ΔΕΝ ΛΈΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ Σ ΠΩ Σ ΟΚ ΟΊΝΕ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΤΗ ΝΑ ΠΆΘΕΙ.....ΟΧΙ Παλιούς ΘΑ ΡΩΤΉΣΟΥΜΕ ΠΡΏΤΑ ΜΕΤΆ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ) και επι 10 χρονιά το μόνο που κάνω εινε να αλαζω μπαταρίες ...2 μπαταρίες κάθε 2 χρονιά ......στο συναγερμού στο σπίτι μου έχω να αλαλάξω 4 βαργιεμε ερχομέ κουρασμένος το ξεχνώ ρε γαμώτο έχω καλέσει αυτές της μέρες φίλο για καφέ σπίτι θα τον βάλω να μου της αλαξει οίνε συνάδελφος εχει σπιτι λιγο πιο εξω απο την αρτα στο κομποτι αν δεν κανω λαθος ( τωρα τελευτεα κατεβενει και τακτικά μου μυρίζει γυναικοδουλειά γιατί πριν 1-2 χρόνια κατεβενε μόνο γιορτές ) εξερετικος τεχνικός με βοιθεαει και συνεργαζόμαστε ...

ελπίζωνα σε βοιθεισα αν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω ει με στην διάθεση σου

καλές γιορτές

chs
05-12-10, 20:03
που από το e-shop???????
αγόρασε κάποιος ένα τέτοιο σύστημα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.991284 και μου ζήτησε να του το εγκαταστήσω, το πρώτο βράδυ βαραγε κάθε μισή ώρα μέχρι το πρωί
το πρόβλημα νόμος δεν ήταν αυτό ..... το πρόβλημα ήταν ότι το σύστημα δεν έχει ένδειξη μνήμης συναγερμού με αποτέλεσμα να φάω τα μουστάκια μου μια βδομάδα για να καταλήξω τελικά ότι φταίνε οι παγίδες για τους ψεύτικους συναγερμούς

machine22
05-12-10, 20:09
caddx nx 10 ή silentron.
Κοστίζουν όμως πολλαπλάσια από αυτό που υπολόγιζες.
pm για παραπάνω πληροφορίες αν θες

safetec
06-12-10, 15:21
που από το e-shop???????
αγόρασε κάποιος ένα τέτοιο σύστημα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.991284 και μου ζήτησε να του το εγκαταστήσω, το πρώτο βράδυ βαραγε κάθε μισή ώρα μέχρι το πρωί
το πρόβλημα νόμος δεν ήταν αυτό ..... το πρόβλημα ήταν ότι το σύστημα δεν έχει ένδειξη μνήμης συναγερμού με αποτέλεσμα να φάω τα μουστάκια μου μια βδομάδα για να καταλήξω τελικά ότι φταίνε οι παγίδες για τους ψεύτικους συναγερμούς

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΛΙΣΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΓΙΑΡΜΟ ΔΗΛ ??? χαχαχαχαχχαχα

φιλε μου οταν μιλαμε για σωβαρα συστηματα ασφαλειας μηλαμε μονο για caddx
πολοι τεχνηκη συστηματων ασφαλειας μπωρει να διαφωνουν με αυτο και να στηρηζουν τα δικα τους αλλες μαρκες
αλλα σε περιπτωση που τους πεις για συγκρηση πανω σε παγκο εκει ιδρονουν γιατι ξερουν πως θα τους πουλισουν

στο λεω εγω που εχω χαλασει πανω απο 7000 ευρω σε συναγιαμους και τους εχω καψει σχεδον ολους !!!!

ο μονος που δεν εχω μπορεσει εως τωρα εινε ο caddx εχει πολλα ασφαλιστηκα και στο μονο συστημα που δεν εχω βρει κενα ασφαλειας εινε αυτος για αυτο τα δουλευω εδω και 10 χρονια και και κανενας δεν μου εχει βγαλει προβλημα και κανενας δεν εχει πουλισει σε κανενα πελατη μου

ο nx10 που σου πρωτηνει ο συναδελφος εινε απο τα πιο καινουργια συστηματα ασφαλειας ασυρματα της ετεριας caddx
εινε τα πιο ακρηβα και τα πιο αξιοπηστα μπωρεις να κανεις SMART HOME ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ εχει τεχνολογια χ-10 που φερουν και τα bus .... Επισεις γινετε και πηρασφαλεια και εχει δυνατοτητα να κανει και κατασβεση o χωρις καν να χρηαζετε εχτρα πλακετα το εχουν ολλα τα caddx απο μαμα ενσοματομενο πηρασφαλεια και κατασβαση οπως και τηλεφωνητη για να στενει σηματα η στο κηνητο σου η σε καιντρο λυψεις


δεν θα εχεις αν το βαλεις προβλημα για τα επωμενα τουλαχιστων 15 χρονια και

το μονο τους μιωνεκτιμα (αν μπωρει να θεωριθει μιωνεκτιμα) εινε η τημη τους εινε πολυ ακριβα π.χ μια ασυρματη μαγνιτικη επαφη κανει 90 ευρω π.χ ενω μια ενσιρματη 3 ευρω

επισεις ο κατασκευαστης λεει πως η μπαταριες του αντεχει 5 χρονια !!! για μενα για να εινε ενα συστημα αξιοπηστο πρεπει να αλαζετε στα 2 και δεν μιλαμε οτι περνει απλη μπαταριουλα περνει μπαταριουλες σαν αυτεσ που περνουν οι ψηφιακες μηχανες που κανουν η μια 12-13 ευρω

πολαπλασιασε αυτη την τιμη επι ποσα παρεκλομενα εχει .......του κεντρου και της συρηνας εινε πολυ πιο μεγαλη και πιο ακρηβη



για μενα πεξε με ενσηρματα ενα ρανταρακι 30 ευρω οπρεξ τα καλυτερα ττα πιο ακρηβα στη κατηγορια τους με 12 μετρα εμβελεια δεν θα σε προδοσουν ποτε εγω για ρανταρ δινω 8 χρονια εγκηηση .ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ ...για τα συγκεκριμενα

ΑΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ

ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΟΥΝΤΕ ΧΑΜΙΛΑ ΣΟΒΑΤΕΠΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΕ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΣΤΟ ΕΠΩΜΕΝΟ ΒΑΨΗΜΟ ΧΑΝΤΡΟΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΟΒΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΩΣΤΑ ΣΤΟΝ ΤΥΧΟ ΣΟΥ ......ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΤΙΝΗ ΣΤΟΚΑΡΙΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΤΥΧΟΥ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΤΗΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΣΤΟ 2 ΧΕΡΙ ΤΟ ΜΠΑΛΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΝΕΤΕ ΤΥΠΟΤΑ !!!!


το φτηνο δεν εινε ποτε καλο !!!! τα συστηματα ασφαλειας προστατευουν εσενα και την οικογενεια σου απο πολες κακοτοπιες μην ρισκαρεις την ασφαλεια σου το συστημα ασφαλειας μπενει 1 φωρα στο σπιτι και τελος βαλε κατι καλο η μην βαζεις καθολου

για μενα βαλε εναν caddx και δωσε πισο αυτο που πηρες οσο εινε καιρος και μπωρουν να στο αλαξουν και παρε τα λευτακια σου πησω

και κατα 2 αν θελεις κατι μιας και εισε την παρεα μας ρωτα για το οτιδηποτε θες μπωρεις να γλητωσεις πολλα χρηματα και να εχεις πολυ αξιοπηστες λυσεις ..... για αυτο ειμαστε εδω ...

geo1973
06-12-10, 22:03
safetec εισαι συγγενης με το φιλο μου το λευτερη?
:) :) :)
εχε υπ οψιν σου πως κι αλλα συστηματα κανουν αυτα που αναφερεις με λιγακι πιο προσιτη τιμη..
αναφορικα με το φιλο που αρχισε τη κουβεντα μακρια απο οτι διαφημιζεται ως φθηνο κλπ κλπ...
εχε επισης υπ οψιν πως και τα πιο ακριβα ασυρματα ισως καποια στιγμη την ακουσουν...θα σου προτεινα κι εγω ενσυρματο συστημα ως τη καλυτερη λυση...

chs
07-12-10, 00:00
φίλε safetec θα μας πεις και κάτι........
δηλαδή Μονό η cαddx είναι σωστά συστήματα????????
πες μας και τον τρόπο που έκαψε τα 7000 ευρώ σου?????????
όσο για αυτό που λες ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΛΙΣΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΓΙΑΡΜΟ ΔΗΛ ??? χαχαχαχαχχαχα
δεν θα σου απαντήσω αν έχω η όχι πες μου εσύ αν μπορείς να μπεις μέσα........ χορεισ να χτιπισει........
αααα δεν ξέρω αν το κατάλαβες του είπα να τα αποφύγει όχι να το πάρει........
και εγώ είχα σκοπό να δουλέψω τους caddx αλλά κατέληξα για διάφορους λόγους στους DSC χωρίς να λέω ότι είναι καλύτεροι η χειρότεροι

εγώ αυτό που ξέρω και το έχω ξαναπεί είναι ότι δεν υπάρχουν καλά και άσχημα μηχανήματα αλλά καλοί και κακοί τεχνικοί.........πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.......

geo1973
07-12-10, 00:25
για την ιστορια και μονο εχω σε πελατη μου ranger 8600 20ετιας που δουλευει αψογα..απεναντιας πιο συγχρονος nx8 μου εβγαλε βλαβη στα 3 χρονια...
και κατι ακομα τωρα που το θυμηθηκα..στα optex διορθωθηκε το προβλημα που ειχανε κατα τους καλοκαιρινους μηνες?καταλαβαινεις τι ενοω..πανε χρονια που πλεον δε τα δουλευω εξ αιτιας αυτου του "μικρου" προβληματος τους....
για να μη γινομαστε απολυτοι...

safetec
07-12-10, 01:07
paradox μου έβγαλε πρόβλημα στην aux με 3 ραντάρ και 1 πληκτρολογειο και 2 συρηνες μια μέσα και μια έξω μιλάμε για 500 μιλιαμπερ φορτίο οπωρε σταμάτησα

σίγμα πρόβλημα στον μετασχηματιστή

atemco πρόβλημα μπέρδευε ζώνες

αυτά εινε τα πιο χαρακτηριστικά δεν ξέρω αν ει με γκαντέμης και μου έτυχαν χαλασμένα κοματια έτυχε ηλεκτρονικά οίνε !!!!! άλλα ...... για μένα με τους caddx ησύχασα και κειμαμε ήσυχα και δεν μου εχει τύχει κάτι ελαττωματικο

plouf
07-12-10, 12:06
εβαλες την εξωτερική στο AUX ? η εξωτερική τραβάει πολύ παραπάνω οταν κτυπάε ιαπο 500μα... κλασικό λάθος τεχνικών

σορυ που θα σε "γειώσω" παιρνοντας τη θέση του geo1973 και θα σου οτι οι "απολυτες" θεσεις ειναι ΠΑΝΤΑ λάθος... υπάρχουν και άλελς μάρκες που δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημμα....

εδιτ επίσης οπως και εσύ βαζεις αυτου΄ς που σε "βολευουν" για τον ένα η άλλο λόγο και οι άλλοι βάζουν αυτό που τους βολεέι και κοιμούνται και αυτοί ήσυχα...

safetec
07-12-10, 17:12
οχι ... αυτα που δωκημασα θημαμε ειμε μονο 1 ταση εξωδου

δεν ξερω αν εχει αλαξει κατι μπωρει να τα εχουν βελτιωσει ....... αλλα δεν εχω ασχολιθει με αλλα τα τελευτεα 6 χρονια και ...... γιατι αυτα που δουλευω λειτουργουν απροβληματηστα

plouf
07-12-10, 18:11
οχι ... αυτα που δωκημασα θημαμε ειμε μονο 1 ταση εξωδου

μια εχουν ακόμα, απλα τη βάζεις στη μπαταρία η σε αλλο τροφοτικο, η εξωτερική δεν μπαίνει κεί σύμφωνα με τον κατασκευαστή (οδηγιες)



δεν ξερω αν εχει αλαξει κατι μπωρει να τα εχουν βελτιωσει ....... αλλα δεν εχω ασχολιθει με αλλα τα τελευτεα 6 χρονια και ...... γιατι αυτα που δουλευω λειτουργουν απροβληματηστα

αυτό κάνουν όλοι , και καλά κανεις βασικά..... εφόσον σε βολεύει και κάνεις τη δουλειά σου ;-)

konstask
23-12-10, 02:01
Συμφωνώ με την σύνδεση της τροφοδοσίας της σειρήνας στην μπαταρία, αν και οι περισσότερες εξ.σειρήνες πλέον όταν πέρνουν εντολή συναγερμού τραβάνε ρεύμα μόνο απο την εσωτερική μπαταρία. Και η σειρήνα είναι σπ' τα πιο σημαντικά κομμάτια του συναγερμού μην την αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα. Εγώ μετά απο 5 χρόνια όπου έχω τεστάρει Paradox, DSC, Vision, Bentel, Crow, Siemens Sintony και Bosch Easy κατέληξα σε Paradox και καμία φορά για μικρές οικονομικές εγκαταστάσεις DSC, σε έναν επαγγελματία μετράει και η υποστήριξη των προμηθευτών του η Paradox δεν παίζεται.

RAFAHL
18-11-13, 22:28
φλε safetec για πιασε λιγο στα χερια σου rokonet bosch honeywell satel inim να δεις τι παει να πει συναγερμος ... οχι οτι οι αλλες εταιριες δεν ειναι καλες !!! προς θεου ....αλλα εγω απο αυτες τις εχω περασει ολες και δεν μου εχει κανεις μα κανεις παραπονο ...αλλα φιλε μου να ξερεις κατι οτι δεν παιζει στην ασφαλεια μονο το συστημα που θα περασεις ειναι και ο τροπος οπως θα το περασεις ... παει 60 40 να ξερεις ...και paradox εχω περασει με εξωτερικο τροφοδοτικο σε 4 beams kai sto aux του εχω βαλει 2 εξωτερικες σηρεινες 2 πληκτρολογια 6 ρανταρ και το gsm !!! και δεν εχει καταλαβει τπτ τωρα 4χρωνια !!! sigma δεν καταλαβενει τιποτα παλι !!!!! μαλλον κατι δεν κανεις καλα εσυ εκει !!!!

setes
18-11-13, 23:26
Fuzz τα καλώδια των συναγερμών είναι πολυ λεπτα. Μπορουν να περάσουν από γωνιές εξωτερικά και ούτε που να τα καταλαβαίνεις. Επίσης δε θα έχεις να αλλάζεις μπαταρίες οι οποίες συνήθως είναι ακριβές (10€ η μία -λιθιου).