PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα θερμοστατη!!!



pasxalhsss
19-11-10, 16:13
καλησπερα, μενω στον τεταρτο ορωφο και αντι να εχει 5 αγωγους ριγμενους εχει 4 στο λεβοτοστασιο εννοω,
τι μπορω να κανω?

FILMAN
19-11-10, 16:37
Δεν βοηθάς και πολύ!

Radiometer
19-11-10, 23:14
πασχαλης περιέγραψε λίγο καλύτερα ποιο ακριβός είναι το πρόβλημα σου για να μπορέσουμε αν σε βοηθήσουμε.

pasxalhsss
21-11-10, 12:18
οκ. μενω στον τεταρτο, δεν εχει συνδεμενω τον λεβιτα μου (ο ηλεκτρολογος δηλαδη) εφερα αλλον ηλεκτρολογο να μου συνδεσει τον λεβιτα και μου ειπε οτι κατω στο λεβιτοστασιο επρεπε να ειχε 5 καλωδια και εχει 4 και δεν μπορει να συνδεθει μου ειπε. ελπιζω να τα ειπα καλα

KarlBarks
21-11-10, 12:39
και τι λύση σου έδωσε ο ηλεκτρολόγος ?

δλδ οκ έχεις 1 καλώδιο λιγότερο τι μπορείς να κάνεις δεν τον ρώτησες ?

pasxalhsss
21-11-10, 13:07
ναι 1 λιγοτερο. μου ειπε το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω εξοτερικο καλοδιο απο το σπιτι μου μεχρι το λεβιτοστασιο, αλλα πιστρευω καποια λυση θα υπαρχει!

JOUN
21-11-10, 14:39
Σαν καλα να σου τα ειπε..Δεν βλεπω αλλη επιλογη.

navar
21-11-10, 21:32
5 καλώδια ? μάλλον θέλεις και διακόπτη για παροχή ζεστού νερού ε?

GR_KYROS
21-11-10, 22:13
5 καλώδια χρειάζονται όταν θέλουμε να δουλέψουμε Boiler
όπως σωστά παρατήρησε ο Κωνσταντίνος
εναλλακτικό σενάριο η αλλαγή θερμοστάτη με ηλεκτρονικό....
η χρησιμοποίηση του καλωδίου της γείωσης εάν υπάρχει...
16857

ervis893
21-11-10, 22:17
καλησπερα..δεν εξηγεις λιγο καλυτερα την κατασταση..?εχει ρευμα στο μηχανοστασιο..ο λεβητας ειναι δικο σου..αυτονομο..τι θερμοστατη εχεις..θελεις να ελεγχεις και μποιλερ απο το σπιτι σου...απαντησε για να μπορο να σε βοηθησω..ασχολουμε με καυστηρες..

pasxalhsss
21-11-10, 22:33
εχω δικο μου λεβιτα. Απο το σπιτι μου, οπος μου ειπε ο ηλεκτρολογος κατεβενουν στο λεβιτοστασιο 4 καλοδια. τα τρια ειναι φασι ουδετερος και γειοση και ενα παει στον πινακα του σπιτιου οπου απο κατω ακριβος ειναι ο θερμοστατης χορου.ο λεβιτας περνει ρευμα απο αυτα τα 5 που επρεπε να κατεβενουν κατω(τα 3) και αλλα 2 για τον θερμοστατη! αλλα για τον θερμοστατη εχει 1!!! αυτο ειναι το προβλημα. ελπιζω να το εξιγισα καλα τωρα
Α ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ 4 ΚΑΛΟΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ

navar
21-11-10, 22:50
εχω δικο μου λεβιτα. απο το σπιτι μου, οποσ μου ειπε ο ηλεκτρολογος κατεβενουν στο λεβιτοστασιο 4 καλοδια. τα τρια ειναι φασι ουδετερος και γειοση και ενα παει στοπινακα οπου απο κατω ακριβος ειναι ο θερμοστατης χορου.
εν ολίγοις μένει μόνο ένα για εντολή , όντως δύσκολα τα πράγματα !
το μόνο που μπορώ να σκεφτώ , είναι να στείλεις ρεύμα απο κάπου αλλού που σηκώνει και είναι πιο κοντά στο λεβητοστάσιο και τα τρία που αρχικά θα ήταν για την παροχή + το ενα που έχεις περίσσευμα τώρα, να τα χρησιμοποιήσεις με έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη !

επίσης μιας και το boiler θέλει μια απλή εντολή δεν έίναι ανάγκη να "συστεγαστεί" με τον θερμοστάτη , ίσως κάτι να γίνονταν με κάποιον ασύρματο τρόπο που απλά θα όπλιζε το ρελέ στο λεβητοστάσιο και το αντίθετο , απά εκεί θα έχανες τον σωστό feedback για το πότε δουλεύει και πότε όχι !

edit και βασικά απο πολλά σημεία μπορείς να τραβήξεις ρεύμα , μιάς και οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες, δέν πρέπει συνολικά να υπερβένουν τα 4-5Α

pasxalhsss
21-11-10, 23:00
ψαχνω εδω μεσα αλλα δεν βρηκα, υπαρχει κανενα σχεδιο για λεβιτες? σας ευχαριστο για το ενδιαφερον παντος

Ηλιας Α
21-11-10, 23:20
Κάποια λύση ενδεχόμενα υπάρχει, τι θα πει το είπε ο ηλεκτρολόγος πολλοί απ΄αυτούς μην ξεχνάτε πουλούν και συσκευές εξοικονόμησης ενεργείας ! και πολύπριζο που προστατεύει τους Η/Υ από κεραυνούς και ακόμη και από διακοπές τάσης (δυο σε ένα ).
διαγράφω μερικά γιατί ήδη απάντησες Πασχάλη (pasxalhs)

.................................................. .................................................. ....
και ερωτώ: μόνο θέρμανση θέλεις;

pasxalhsss
21-11-10, 23:27
οπος ειπα και πριν ειναι δικος μου ο λεβιτας ατομικος, πρωτη φορα μενω στο σπιτι ο λεβιτας μπηκε αυτες τις μερες δε ειναι απο παλια. θελω απλα να μπορω να ανοιγω-κλεινω τον λεβιτα. δεν εχω ηλεκτροβανα, οταν θα ανοιγω τον θερμοστατη θα ζεστενω και νερο.

panayiotis1
21-11-10, 23:48
Γεια σου βρε Πασχαλη! Πρωτα από ολα, οταν βαζεις μαστορα στο σπίτι σου , να προτιμάς να σου τελειωνει ο ιδιος την κάθε δουλεια και οχι να κανει τη μιση ο ενας και την αλλη μιση αλλος. (Φιλικη συμβουλή αυτο! .. γιατι αν είχες καλέσει να σου το συνδέσει ο πρώτος ηλεκτρολόγος , δεν θα σου έλεγε ότι έκανε μaλΑκι@ την προηγουμενη φορά και δεν θα παιδευόσουν τωρα). Στο προκείμενο τώρα:

τα τρια ειναι φασι ουδετερος και γειοση και ενα παει στον πινακα του σπιτιου οπου απο κατω ακριβος ειναι ο θερμοστατης χορου
σε παιρνει να περασεις ενα ακόμα καλωδιάκι από τον πίνακα μέχρι τον θερμοστάτη χώρου?

Ηλιας Α
22-11-10, 00:03
ψαχνω εδω μεσα αλλα δεν βρηκα, υπαρχει κανενα σχεδιο για λεβιτες? σας ευχαριστο για το ενδιαφερον παντος
Πήγε για ύπνο ο Πασχάλης << η αλεπού είχε εργατιά και αυτή ακριδολόγαγε….. >>

Ηλιας Α
22-11-10, 00:11
Γεια .. γιατι αν είχες καλέσει να σου το συνδέσει ο πρώτος ηλεκτρολόγος , δεν θα σου έλεγε ότι έκανε μaλΑκι@ την προηγουμενη φορά και δεν θα παιδευόσουν τωρα).
Για αυτό ίσως έγινε άφαντος.

<< και δεν θα παιδευόσουν τώρα >> δεν είναι και πολύ τραγικό

Πανοςbmw
22-11-10, 00:49
για σου φίλε μου
δεν υπαρχη κανένα πρόβλημα με τα 4 καλώδια
και υπάρχουν δυο λύσης
1) τα τρία καλώδια που είναι παροχικά για τον καυστήρα και το 4 εντολή για έναρξης και περνης από την ίδια φάση που δίνης στον λέβητα και δίνης και στον θερμοστάτη
2)(επιδη η περισσότερη ηλεκτρολόγοι δεν βλέπουν πιο πέρα από ότι μάθανε.....) πιθανών να θελη να δόση παροχή στον θερμοστάτη μετά τον διακόπτη του καυστήρα
κοίτα τη θα κάνεις:
θα του πεις να κάνει την επιλογή 1 όπως σου έγραψα πιο πάνω και κάτω στο λεβητοστάσιο να κάνει αυτό
16859 προχηρο σχεδιο γιατί ειμαι στην δουλειά :)

Ηλιας Α
22-11-10, 02:19
Πασχάλη (pasxalhs)

Δώσε αυτό το συνημμένο στον <<ηλεκτρολόγο >> και αν δεν το καταλαβαίνει θα το φτιάξω στα μέτρα του, να του πεις να βάλει στο λεβητοστάσιο και ένα διπολικό διακόπτη να κόβει τους 2 καφέ αγωγούς (δεν τον σχεδίασα )
Επίσης στη φάση του κυκλοφορητή και του καυστήρα να συνδέσει τους θερμοστάτες που πρέπει ήδη να υπάρχουν. (και αυτούς δεν τους σχεδίασα)
Με μετατροπή του σχεδίου θα μπορούσε να γίνει και με 3 αγωγούς αλλά καλύτερα έτσι να καταπονείται λιγότερο ο θερμοστάτης χώρου .

navar
22-11-10, 12:08
Πάντως εγώ ως παρατηρητής του θέματος έχω χαθεί !
στα σχέδια που κοιτάω λίγο είναι όλα με "μια εντολή" να φεύγει απο τον Θερμοστάτη !
το πρόβλημα του παιδιού είναι αυτό μιας και χρειάζεται "2 εντολές" να φεύγουν !
επίσης στα σχέδια βλέπω παντού "ενα" κυκλοφορητή , ενώ στην πραγματικότητα σε αυτήν την εγκατάσταση με boiler οι κυκλοφορητές είναι δύο !

σίγουρα έχουμε δύο ρελέ και δύο εντολές
όπου το ένα ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Α (που στέλνει νερό μόνο στα σώματα)
και το δέυτερο ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Β (που στέλνει νερό μόνο στο boiler )

αλήθεια Πασχάλη υπάρχει εκεί κοντά καμία άλλη παροχή που να μπορείς να πάρεις μόνο γείωση ?
χωρίς να πάρεις ρεύμα για παροχή του συστήματος!
έτσι λύνεται το πρόβλημα !

Ηλιας Α
22-11-10, 12:28
Πάντως εγώ ως παρατηρητής του θέματος έχω χαθεί !
στα σχέδια που κοιτάω λίγο είναι όλα με "μια εντολή" να φεύγει απο τον Θερμοστάτη !
το πρόβλημα του παιδιού είναι αυτό μιας και χρειάζεται "2 εντολές" να φεύγουν !
επίσης στα σχέδια βλέπω παντού "ενα" κυκλοφορητή , ενώ στην πραγματικότητα σε αυτήν την εγκατάσταση με boiler οι κυκλοφορητές είναι δύο !

σίγουρα έχουμε δύο ρελέ και δύο εντολές
όπου το ένα ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Α (που στέλνει νερό μόνο στα σώματα)
και το δέυτερο ενεργοποιεί τον καυστήρα και τον κυκλοφορητή Β (που στέλνει νερό μόνο στο boiler )
αλήθεια Πασχάλη υπάρχει εκεί κοντά καμία άλλη παροχή που να μπορείς να πάρεις μόνο γείωση ?
χωρίς να πάρεις ρεύμα για παροχή του συστήματος!
έτσι λύνεται το πρόβλημα !
Κοίτα τι είπε ο Πασχάλης (pasxalhs) στο15 post <<θελω απλα να μπορω να ανοιγω-κλεινω τον λεβιτα. δεν εχω ηλεκτροβανα, οταν θα ανοιγω τον θερμοστατη θα ζεστενω και νερο.>>

navar
22-11-10, 12:41
Ηλία ναί , μάλλον δίκιο έχεις σε αυτό που λές εσύ !
απλά μάλλον ο Πασχάλης στο #15 δεν κατάλαβε τι ακριβώς είπε !
απο τα συμφραζόμενα, και απο τα πρώτα που έχουν ειπωθεί στο θέμα ,
σίγουρα ο πασχάλης ΔΕΝ έχει ηλεκτροβάνα (μιας και η εγκατάσταση είναι εντελώς αυτόνομη) αλλα σίγουρα έχει κυκλοφορητή/ες !
και σίγουρα αφου ζητάει 5 καλώδια μάλλον κάπως έτσι είναι το θέμα
ενας λέβητας μόνο δικός του και δυο κυκλοφορητές !
καλά είναι να μας το ξεκαθαρίσει και σύντομα το θέμα μιας και σιγά σιγά ο καιρός επιβάλει θέρμανση :P

Ηλιας Α
22-11-10, 14:03
Ηλία
και σίγουρα αφου ζητάει 5 καλώδια μάλλον κάπως έτσι είναι το θέμα
ενας λέβητας μόνο δικός του και δυο κυκλοφορητές !
:P
<<και σίγουρα αφου ζητάει 5 καλώδια μάλλον κάπως έτσι είναι το θέμα
ενας λέβητας μόνο δικός του και δυο κυκλοφορητές !>>.
Και αν είναι τούβλο ο ηλεκτρολόγος;
Δεν νομίζω να έχει μποϊλερ στο υπόγειο ( ισόγειο), αλλά και να έχει το 1 από τα 4 καλώδια δεν του είναι και τόσο απαραίτητο

panayiotis1
22-11-10, 17:04
Φάση - ουδετερος - γειωση για κυκλωμα κυκλοφορητη. Ουδετερος - γειωση για κυκλωμα καυστηρα. Και για φαση καυστηρα θα δωσει την επιστροφη από θερμοστατη χώρου αφου προσθέσει ενα καλωδιο ακόμα. (Αν θέλει να αναβει και το λαμπάκι ας τραβηξει και έναν ουδετερο)

pasxalhsss
24-11-10, 21:15
σας ευχαριστο ολους παντως ο ΠΑΝΟΣ bmw πιστευω εκανε σωστη διαγνωση το προβλιμα μου λυθηκε!

safetec
03-12-10, 03:56
Φάση - ουδετερος - γειωση για κυκλωμα κυκλοφορητη. Ουδετερος - γειωση για κυκλωμα καυστηρα. Και για φαση καυστηρα θα δωσει την επιστροφη από θερμοστατη χώρου αφου προσθέσει ενα καλωδιο ακόμα. (Αν θέλει να αναβει και το λαμπάκι ας τραβηξει και έναν ουδετερο)

1/ ο κυκλωφωρητης περνει ταση απο θερμοστατη που εχει πανο στην σωλινα του καυστηρα και δουλευει με ανεξαρτητο κηκλωμα ... πιο συγκεκριμενα ο κυκλωφορητης δουλευει απο τους 35 -40 βαθμους και πανω

2/ ο θερμοστατης δινει εντολη στον καυστηρα

αρα εως τωρα εχουμε 1 καλωδιο φασεις + 1 καλωδιο εντολης καυστηρα - συνδεετε και στο ρολοι που μετραει της ωρες που καιμε τον καυστηρα για να ελενχουμε αν θελουμε καταναλωση καυσιμου + 1 καλωδιο για τον ουδετερο ( για το λαμπακι ) συνολο 3

ο καυστηρας εχει θερμοστατη πανω του ο οποιος περνει μπρωστα μονο οταν το νερο πεσει κατω απο 75 βαθμους επισεις εχει και ενα θερμοστατη ( πουρου ) που ελενχει θερμοκρασιες καυσαεριων για αποφυγει υπερ8ερμανσης του καυστηρα

οποτε μας περισευει και 1 για το μποιλερ οποτε με αυτο μπορουμε να φτιαξουμε ενα απλο αυτοματισμο με ενα ρελλε και ενα διακοπτη μονοπολικο διπλης ενεργειας για να περνει ρευμα το μποιλερ και να δουλευει ως θερμοσιφωνας (οταν ξεμενουμε απο πετρελεο) η για να ζεστενει νερο απο τον καυστηρα αυτο 8α το επιλεγεις εσυ (απο κατω ) μιλαω για μποιλερ διπλης ενεργειας ...ειπαρχει και τριπλης ...δουλευει σαν ηλιακος εινε μποιλερ και δουλευει και με ρευμα αυτο εινε το καλυτερο αλλα και πιο ακριβο

εγω καπως ετσι θα το ευτιαχνα .....

παροχη φανταζομε εχεις στον χωρο του καυστηρα και μαλιστα ενιχημενη αν κρινω και απο το μποιλερ γιατι μονο αυτο τραβαει 4000 βατ και 8ελει 20 ασφαλεια και 4 καλωδιο
οπωτε φανταζομε πως η παροχη που σου ερχετε στο λεβητοστασιο θα πρεπει να εινε στα 3*4 καρε ( δεν χρηαζετε παραπανω γιατι οταν δουλευει ο καυστηρας θα εχεισ ζεστο και δεν θα χρηαζεσε να δουλεψεις τπ μποιλερ ως θερμοσιφωνα και εκτος αυτου συνι8ος φτιανουμε ενα αυτοματισμο πολυ απλο εκει και οταν δουλευει ο καυστηρας πεταει εξω την τροφωδοσια της αντιστασεις του μποιλερ γιατι κεει πολυ ρευμα για λογους οικονομιας αλλα και για λογο του οτι μπορει η παροχη μας να μην συκονει και τον καυστηρα και τον 8ερμοσιφωνα σαν καταναλωση)

και αυτο που ειπες για ηλεκτρονικους θερμοστατες ...να τους πρωτιμας κανουν οικονομια στο καυσιμο και μερικοι εχουν επανο και προγραματα για να ανηγει ο καυστηρας σε ωρες που 8ες εσυ και σε 8ερμοκρασια που 8ες εσυ

απλα εινε λιγο ακριβοι εναν καλο που ειχα παρει εγω πριν κανενα χρονο simens των πληρωσα κοντα στα 80 ευρω νομιζω αν θημαμε καλλα

navar
03-12-10, 11:55
1/ ο κυκλωφωρητης περνει ταση απο θερμοστατη που εχει πανο στην σωλινα του καυστηρα και δουλευει με ανεξαρτητο κηκλωμα ... πιο συγκεκριμενα ο κυκλωφορητης δουλευει απο τους 35 -40 βαθμους και πανω

2/ ο θερμοστατης δινει εντολη στον καυστηρα


Γιάννη μου μην ξανοίγεσαι ! δέν είναι έτσι συνήθως καμάρι μου !
μην θεωρείς απόλυτα αυτά που έχεις εσύ δεί !
δεν είναι όλες οι εγκαταστάσεις ίδιες, ούτε και όλες οι λέβητες !


ΥΓ:υποψιάζομαι οτι μάλλον δεν έχεις κάνει πολλές εγκαταστάσεις σε θέρμανση !

safetec
03-12-10, 15:22
ναι εχω κανει αλλα σε καινουργιες εγκαταστασεις που τα φτιαχνω οπως θελω εγω με οτι παροχες θελω εγω ... συνενοουμε βεβαια και με καυστηρατζι αλλα τους αυτοματισμους τους κανω εγω... και βοιθαω και μια ετερια κηνοχρηστον που εχει τεχνικους σε διαφορα δυσκολα θεματα που αντιμετοπιζουν με αυτοματισμους καυστηρων και διαφωρα αλλα τετεια προβληματα...

βασικα τωρα ξαναδιαβαζω ολλο το θεμα και νομιζο πως καταλαβα λαθος !!!
δεν θελω να πιστεψω πως τα 4 καλωδια τα εχει περασει τα χρησιμοπειει και σαν παροχη ρευματος !!!!

navar
03-12-10, 19:57
βασικα τωρα ξαναδιαβαζω ολλο το θεμα και νομιζο πως καταλαβα λαθος !!!
δεν θελω να πιστεψω πως τα 4 καλωδια τα εχει περασει τα χρησιμοπειει και σαν παροχη ρευματος !!!!
ναι Γιάννη εκεί είναι το θέμα μας !
γιαυτό υπήρχε δυσκολία !

safetec
03-12-10, 23:55
εχω αλλη μια ιδεα

φαση - ουδετερος-γειωση 3 καλωδια

το τεταρτο εντολη καυστηρα εως εδω μια χαρα μας λιπει το μποιλερ

αν βαζαμε ασηρματο μπουτονακι και διναμε την εντολη με τηλεχειρισμο ???

εχει κατι πολυ καλλα η τελλε με 120 ευρω περιπου που πιανουν 5 χιλιομετρα

βγαζει 2 εντολες

8α μπορουσαμε την 1 εντολη αυτη να κανουμε ενα αυτοματισμο

π.χ

ενα θερμοστατη πανω στο μποιλερ ο οποιος οταν το νερο μεσα στο μποιλερ να κληνει εντελος των καυστηρα και αν θελουμε και αλλο μποιλερ ξαναπαταμε ... για να κανει ακομα ενα 3 η 4 ατομο μπανιο

την 2 εντολη μπορουμε απλα ανα πασα στηγμη να κλησουμε το μποιλερ σε περιπτωση που θελουμε απλα να σπασει λιγο το νερο εινε καλοκαιρι και θελουμε απλα να χλιαρινει το νερο και ος εκει δεν θελουμε να καπσουμε 1 τονο πετρελεο για να φτασει το νερο στους 75



πως σας φενετε ?? βοιθαει καθολου ??

makis.civ
04-12-10, 00:18
πιστεύω πως ο Πασχάλης δεν χρειάζεται 5 καλώδια.
L: φάση
N: ουδέτερος
Θ: επιστροφή φάσης απο την επαφή του θερμοστάτη προς το λέβητα.
Μ: επιστροφή φάσης απο το διακόπτη προς την Η/Β του μπόηλερ.

γείωση δεν χρειάζεται. τι θα γειώσει το πλαστικό καπάκι του θερμοστάτη? εκτός και αν ο θερμ. είναι μεταλλικός. χα χα

safetec
04-12-10, 00:23
πιστεύω πως ο Πασχάλης δεν χρειάζεται 5 καλώδια.
L: φάση
N: ουδέτερος
Θ: επιστροφή φάσης απο την επαφή του θερμοστάτη προς το λέβητα.
Μ: επιστροφή φάσης απο το διακόπτη προς την Η/Β του μπόηλερ.

γείωση δεν χρειάζεται. τι θα γειώσει το πλαστικό καπάκι του θερμοστάτη? εκτός και αν ο θερμ. είναι μεταλλικός. χα χα

σωστος αλλα η γειωση

αν κανει καμια διαροι ο καυστηρας και ακουμπισει κανενα σωμα στο σπιτι και τον κοπανισει κανενα ρευμα ??? το νερο εινε καλος αγωγος και εινε και χαλκινες σωλινες αστα

μιπως μπορει να τραβιξει καμια γειωση απο τον πινακα των κηνοχριστων ??? η απο καμια μπριζα στο κλημακοστασιο η απο κανενα φωτιστικο στο κλημακοστασιο η απο καπου τελοσ παντον κοντα

ουτοση αλλος ολλο το κτιριο κηνη γη εχει γιατι θα πρεπει να την τραβιξει απο το διαμερισμα του !!!

makis.civ
04-12-10, 16:45
safetec έχεις δίκιο σε όλα τα προηγούμενα, αλλα δεν εννοώ να καταργήσει την γείωση του λέβητα που ούτως η άλλος (λογικά) γειώνεται στην κεντρική γείωση.
εννοώ να καταργήσει γείωση ΜΟΝΟ προς τον θ/Χ.