PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος



pinboy
22-11-10, 18:39
Καλησπερα παιδια μου ζητησε η μητερας μιας φιλης μου το εξης
επειδη εχει χωρισει το σπιτι και το μισο το εχει ο γιος τις θελει να ξερει τι ρευμα καταναλωνουν τα 2 σπιτια επειδη εχουν 1 ρολοι και 2 πινακες
Τι λυση υπαρχει ?? ειχα δει και στο σιτε μια συσκευη αλλα δεν θυμαμαι πως το ελεγαν λογικα θα πρεπει να λειτουργει οπως το γνωματοκιβωτιο αλλα δεν θα πρεπει να ξερει ποσο κανει ο κιλοβατορας και να κανει πραξεις στο τελος του 2μηνου οταν θα ερχετε η ΔΕΗ ????

navar
22-11-10, 19:17
υπάρχει και μετρητής ράγας !
βαζεις απο έναν και στους δύο πίνακες και μετά έιτε με τίς κιλοβατόρες είται με την απλή μέθοδο των τριών , βγάζεις πόσα πρέπει να πληρώσει ο καθένας !

pinboy
22-11-10, 23:51
Πως το ζηταμε στο εμποριο το εχουν ολες οι εταιριες >?
Στην τοποθετηση ειναι ευκολο?
ευχαριστω για τις γνωσεις σου!

navar
22-11-10, 23:58
Πως το ζηταμε στο εμποριο το εχουν ολες οι εταιριες >?
Στην τοποθετηση ειναι ευκολο?
ευχαριστω για τις γνωσεις σου!
δεν ξέρω αν έχουν όλες και ποιες εταιρίες. το σίγουρο είναι πως αμα πάς σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και ζητήσεις "μετρητή ράγας " σίγουρα θα σου δώσουν !
στην τοποθέτηση είναι σχετικά εύκολο , αν έχεις γνώσεις και είσαι εξοικειωμένος !
μπαίνει στην αρχή της γραμμής , λογικά πριν το ρ/δ ! η φάση και ο ουδέτερος που έρχονται απο το έξω ρολόι πάνω στον πίνακα , θα μπούνε πρώτα σε αυτό , και ύστερα με καλώδιο τις ίδιας διατομής θα δώσεις ρεύμα εκεί που πήγαινε πρίν (λογικά στον γενικό η στο ρ/δ)

υγ:για το τελευταίο μην παίρνεις και όρκο δεν έχω γνώσεις απλά κάπου το είδα !

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ! ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΙΡΕΤΗΤΕς ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΟΥ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ , ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΤΡΕΞΕΙΣ !

φιλικα κωνσταντινος !

Ηλιας Α
23-11-10, 00:30
Καλησπέρα
Ένας μετρητής πιστεύω να σε καλύπτει, όσο αφορά την κατανάλωση ενέργειας, για να βγάλει και τιμή σε χρήματα δε.

navar
23-11-10, 00:36
Καλησπέρα
Ένας μετρητής πιστεύω να σε καλύπτει, όσο αφορά την κατανάλωση ενέργειας, για να βγάλει και τιμή σε χρήματα δε.
και βέβαια τον καλύπτει !
απλά μιάς και στον λογαριασμό πάντα υπάρχει ΔΕΗ.ΔΗΜΟΣ κλπ κλπ με δύο μετρητές θα έκανε πολύ έυκολα την μέθοδο των τριών εν συγκρίσει με το ποσό και όχι με κιλοβατόρες !
επίσης γίνεται και με ισάτοπο απαγωγή σε σχέση με το κεντρικό της δεή , αλλα θα είναι πιό μπλεγμένο , μιάς και δέν ξέρουμε αν μετράνε το ίδιο ακριβώς κλπ κλπ

pinboy
23-11-10, 20:46
Καλησπερα
Με την συσκευη το καταλαβα εχω προβλημα με την μετρηση
Αυτα που καταλαβα
1 Βλεπει τι εχει γραψει το ρολοι τις ραγας και το αφερη απο τον λογαριασμο φυσικα κραταει το αριθμο για να ξερει για την επομενη φορα
2 τα δημοτικα τελη ειναι δια 2
3 Πρεπει να βρουν μια μεση τιμη για την κιλοβατορα γιατι ειναι η χρεωση κλιμακοτη
Αυτο που δεν καταλαβα θα σας το εξηγησω με αλλο παραδειγμα
Οπως με τον λογαριασμο της κινητης σου ερχετε ο λογαριασμος απο την ταδε ημερομηνια μεχρι την ταδε αλλα εσυ συνεχιζεις να μιλας(οπως και το ρολοι της ραγας εφοσον εχει γινει η μετρηση συνεχιζει να γραφει) οποτε θα εχει ηδη χρεωθει παραπανω

xrhstosmp
23-11-10, 22:22
συνηθως οι λογαριασμοι γραφουν καπου : επομενη μετριση και διπλα μια ημερομηνια. εκεινη την ημερομηνια (χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια) περναει ο καταμετριτης της δεη και γραφει την ενδειξη του μετριτη. λογικα την ιδια ημερα θα πρεπει να σημειωνεις την ενδειξη του ενδιαμεσου μετριτη για να κανεις τους υπολογισμους οταν θα ερθει ο λογαριασμος. πληρη ταυτιση της καταμετρισης δεν μπορει να γινει ποτε βεβαιως αλλα για λογικους ανθρωπους που δεν εχουν προσωπικες διαφορες βρισκετε παντα λυση.ουτως ή αλλως για συνηθισμενες οικιακες εφαρμογες η τιμη του ρευματος ειναι το λιγοτερο στο λογαριασμο της δεη.

pinboy
25-11-10, 17:20
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις - γνωσεις σας !!!!!