PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση αυτόνομων εστιών κουζίνας



iguana
23-11-10, 17:20
Καλησπέρα σε όλους,
Σε μια κουζίνα υπάρχει το γνωστό χοντρό καλώδιο που προορίζεται για τον φούρνο. Υπήρχε δηλαδή παλιότερα κουζίνα , ένα κομμάτι. Επειδή όμως θέλω να βάλω εντοιχισμένο φούρνο και αυτόνομες εστίες που θα παίρνουν ανεξάρτητα ρέυμα από τον φούρνο θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να συνδεθούν και τα 2 σε αυτο το καλώδιο και με ποιον τρόπο. Η θα πρέπει να πάρω ρεύμα για τις εστίες από κάποια πρίζα του τοίχου?
Ευχαριστώ!

haris_216
23-11-10, 18:00
Καλησπέρα σε όλους,
Σε μια κουζίνα υπάρχει το γνωστό χοντρό καλώδιο που προορίζεται για τον φούρνο. Υπήρχε δηλαδή παλιότερα κουζίνα , ένα κομμάτι. Επειδή όμως θέλω να βάλω εντοιχισμένο φούρνο και αυτόνομες εστίες που θα παίρνουν ανεξάρτητα ρέυμα από τον φούρνο θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να συνδεθούν και τα 2 σε αυτο το καλώδιο και με ποιον τρόπο. Η θα πρέπει να πάρω ρεύμα για τις εστίες από κάποια πρίζα του τοίχου?
Ευχαριστώ!
δεν είμαι ηλεκτρολόγος (ένας απλός ερασιτέχνης οικιακός κατσαβιδάκιας:001_smile:) αλλά νομίζω ότι οι πρίζες δεν είναι κατάλληλες για τέτοια χρήση λόγω της μεγάλης κατανάλωσης των εστιών. και σκέψου ότι οι εστίες δεν ανάβουν πάντα μία μία. πολλές φορές μπορεί να χρειαστείς και 2 ή και...3 ταυτόχρονα.
η σωστή λύση είναι να πάρεις και για τις εστίες αλλά και το φούρνο, ρεύμα από αυτό το καλώδιο (το χοντρό) της κουζίνας. η σύνδεση γίνεται ή με γαϊδουροκλέμα (εννοώ κλέμα μεγάλη για να χωράνε τα καλώδια) ή (πιο παραδοσιακά) με τα κλασσικά βιδωτά καπάκια (δεν ξέρω πως είναι η τεχνική τους ονομασία) που χρησιμοποιούνται για τη σύνδεση κουζίνας

Ηλιας Α
23-11-10, 18:34
Καλησπέρα σ΄ολλους
Νίκος (iguana (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47256) ) από μένα καλώς ήρθες.
. <<Η θα πρέπει να πάρω ρεύμα για τις εστίες από κάποια πρίζα του τοίχου? >>
Σε καμία περίπτωση
<<Σε μια κουζίνα υπάρχει το γνωστό χοντρό καλώδιο που προορίζεται για τον φούρνο.>> και όχι μόνο.
<< Επειδή όμως θέλω να βάλω εντοιχισμένο φούρνο και αυτόνομες εστίες>>
Κάνεις μετατροπές ( επισκευές) προφανώς και αν ναι δεν είναι φρόνιμο οι δυο τώρα πλέον, συσκευές να αντιμετωπίζονται ως μία, πρέπει να τροφοδοτηθούν σαν δυο συσκευές πως; Για να γίνει όσο το δυνατό καλύτερα, θα ήθελα να γνωρίζω α) πόσοι αγωγοί φτάνουν στο κουτί ( μπουάτ ) για τους Θεσσαλονικιούς που είναι πίσω από τη κουζίνα ηλ μαγειρείο (για μένα) β) διατομή αυτών , γ)πρόχειρη κάτοψη του διαμερίσματος με ιδιαίτερη επισήμανση τη ακριβή θέση του ηλ μαγειρείου και τυχόν υπάρχοντος θερμ/νου κουζίνας, και τα λέμε.....

Λυκιδευς
23-11-10, 18:47
με τα κλασσικά βιδωτά καπάκια (δεν ξέρω πως είναι η τεχνική τους ονομασία) που χρησιμοποιούνται για τη σύνδεση κουζίνας
Τα καπς εννοεις;

haris_216
23-11-10, 19:21
Τα καπς εννοεις;
ναιαιαιαιαιαιαι. ευχαριστώ

haris_216
23-11-10, 19:24
δεν είναι φρόνιμο οι δυο τώρα πλέον, συσκευές να αντιμετωπίζονται ως μία
γιατί αυτό; τίθεται θέμα φορτίων;

Ηλιας Α
23-11-10, 19:32
ναιαιαιαιαιαιαι. ευχαριστώ
Τα 10 mm² και ίσως των 6 mm², έχουν καταργηθεί προ 20ετών! , δε γνωρίζω τους λόγους αλλά, και να υπήρχαν δεν ήταν κατάλληλα στην προκειμένη περίπτωση.

Λυκιδευς
23-11-10, 19:36
Τα 10 mm² και ίσως των 6 mm², έχουν καταργηθεί προ 20ετών! , δε γνωρίζω τους λόγους αλλά, και να υπήρχαν δεν ήταν κατάλληλα στην προκειμένη περίπτωση.

τι ενοεις οταν λες οτι εχουν καταργηθει;οι διατομες;

Ηλιας Α
23-11-10, 19:48
γιατί αυτό; τίθεται θέμα φορτίων;
Ενδεχόμενα όχι μόνο η πορεία θα το δείξει, -ήθελα να ρωτήσω και για αυτό αλλά το ανέστειλα προς το παρόν- και για το λόγο που εσύ στο σπίτι σου έχεις 2-3 διακόπτες και 5-6 τουλάχιστον ασφάλειες.

xrhstosmp
23-11-10, 20:51
Τα 10 mm² και ίσως των 6 mm², έχουν καταργηθεί προ 20ετών! , δε γνωρίζω τους λόγους αλλά, και να υπήρχαν δεν ήταν κατάλληλα στην προκειμένη περίπτωση.

δε νομιζω ηλια...προχτες μαλιστα μεγαλο καταστημα μου εστειλε 500 τεμ 10αρια αντι για 4αρια που ειχα παραγγειλει. 6αρια δεν εχω συναντισει ποτε μου παντως.

Ηλιας Α
23-11-10, 21:48
δε νομιζω ηλια...προχτες μαλιστα μεγαλο καταστημα μου εστειλε 500 τεμ 10αρια αντι για 4αρια που ειχα παραγγειλει. 6αρια δεν εχω συναντισει ποτε μου παντως.
Για αρκετά χρόνια είχαν εξαφανιστεί από την αγορά, πιθανόν μα τα έφεραν πάλι .

bigri
23-11-10, 22:05
στις εντοιχιζόμενες κουζίνες το χοντρο καλωδιο που ερχετε απο τον πινακα του σπιτιου συνδεεται στον φουρνο και οι εστιες επανω στον φουρνο εχει μια κλεμοσειρα μεγαλη

ελπιζω να βοηθησα λιγο

stefanoszis
23-11-10, 22:18
το σωστο ειναι να βαλεις ενα υποπινακα στην ακρη του καλωδιου της κουζινας με δυο 16Α ασφαλειες και απο εκει να δωσεις εστια και φουρνο.

xrhstosmp
23-11-10, 22:29
το σωστο ειναι να βαλεις ενα υποπινακα στην ακρη του καλωδιου της κουζινας με δυο 16Α ασφαλειες και απο εκει να δωσεις εστια και φουρνο.
θα διαφωνισω σε αυτο καθως οι ανεξαρτητες εστιες ειναι συνηθως πανω απο 6kW . εαν ο φουρνος ειναι "ανω παγκου" τοτε τροφοδοτησε τις εστιες απο την παροχη της ηλεκτρικης κουζινας που συνηθως ειναι 3χ6τχ και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος. αν ο φουρνος τοποθετηθει κατω απο τις εστιες τοτε η καλυτερη λυση ειναι πινακακι οπως λεει ο φιλος στεφανος αλλα 25αρα για τις εστιες και 16αρα για το φουρνο με μια πριζα ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) .

Ηλιας Α
24-11-10, 07:55
στις εντοιχιζόμενες κουζίνες το χοντρο καλωδιο που ερχετε απο τον πινακα του σπιτιου συνδεεται στον φουρνο και οι εστιες επανω στον φουρνο εχει μια κλεμοσειρα μεγαλη

ελπιζω να βοηθησα λιγο
<< και οι εστιες επανω στον φουρνο εχει μια κλεμοσειρα >>
Δηλαδή φίλε μου, αν δεν έχω (υπόθεση κάνω) εστίες θα μπορούσα να συνδέσω τον θερμοσίφωνα που έστω είναι 3 Kwatt ; και αν όχι γιατί;

Ηλιας Α
24-11-10, 08:13
.....και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος. ............ ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) .
<<και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος>>..<< απο μια πριζα του παγκου>> γνωρίζεις;: α) διατομή αγωγών πρίζας, β) αν η γραμμή τροφοδοτεί και άλλες πρίζες (καταναλώσεις)
<< ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) >>
Στην εγγύηση θα δώσομε βαρύτητα ή στη σωστή εγκατάσταση;

iguana
24-11-10, 18:36
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το σπίτι θα το νοικιάσω οπότε δεν με παίρνει να τραβάω καινούρια καλώδια ,να ξηλώνω πλακάκια κτλ. Απότι διάβασα στο manual οι εστίες έχουν μέγιστο φορτίο 7000w και ο φούρνος 2000w. Υπάρχει στον τοίχο η παροχή με τα 3 καλώδια που ανέφερα. Χωρίς να έχω προλάβει να ελέγξω ακόμα υποθέτω ότι ως συνήθως θα έιναι μόνο για την κουζίνα και θα έχει και δικό της διακόπτη στον πίνακα.Το σπίτι είναι σχετικά καινούριο ,του 2003. Οι εστίες θα μπουν πάνω από τον φούρνο. Υπάρχει και μια πρίζα στον τοίχο(δεν ξέρω αν ειναι μόνη της η αν έχει και τίποτα άλλο επάνω στην παροχή της) . Αν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω για κάποιο λόγο και αυτην θα πρέπει να βάλω μια επέκταση,να την περάσω μέσα από τον πάγκο και πίσω από τον φούρνο οπότε δεν βολέυει και πολύ.
Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν συνδέσω και τα 2 στο καλώδιο του τοίχου με κάποιον από τους τρόπους που αναφέρατε?Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα όταν εχω ανοικτά και φούρνο και εστίες?

boredmind
24-11-10, 19:03
πήρα μια κουζίνα και εστίες bosch.

η κουζίνα οκ έχει φισ κανονικά σούκο και την έβαλα στο ρεύμα όλα οκ.

οι εστίες τώρα έχουν το σχεδιάγραμμα αυτό πίσω και η παροχή μου είναι καφέ, γκρι και η γείωση. λογικά το γκρί ειναι το ρεύμα και πρέπει να το συνδέσω στο L όπως δείχνει ο πίνακας και το καφέ το ουδέτερο και πάει στο N σωστά?

http://picasaweb.google.com/lh/photo...eat=directlink (http://picasaweb.google.com/lh/photo/dYNpSKdztWSeYwL4QvC-yD4V7tuJQlEfSvGQ14anGLc?feat=directlink)

Λυκιδευς
24-11-10, 19:14
παροχή μου είναι καφέ, γκρι και η γείωση. λογικά το γκρί ειναι το ρεύμα και πρέπει να το συνδέσω στο L όπως δείχνει ο πίνακας και το καφέ το ουδέτερο και πάει στο N σωστά?


στο L θα συνδεσεις την φαση την οποια θα την βρεις με δοκιμαστικο και στο Ν τον ουδετερο

xrhstosmp
24-11-10, 21:38
<<και το φουρνο απο μια πριζα του παγκου. ο φουρνος ειναι το πολυ 3 kW οποτε εισαι καλυμενος>>..<< απο μια πριζα του παγκου>> γνωρίζεις;: α) διατομή αγωγών πρίζας, β) αν η γραμμή τροφοδοτεί και άλλες πρίζες (καταναλώσεις)
<< ομως γιατι η εγγυηση ολων τον συσκευων ακυρωνετε αν γινει μετατροπη στο καλωδιο τροφοδοσιας (αν κοψεις το φις και το ενωσεις κατ'ευθειαν) >>
Στην εγγύηση θα δώσομε βαρύτητα ή στη σωστή εγκατάσταση;
οχι .δε γνωριζω ουτε διατομη αγωγων ουτε αν η πριζα τροφοδοτει και αλλες καταναλωσεις. σε καινουριες εγκαταστασεις για τον φουρνο τοποθετειτε ξεχωριστη γραμμη 3χ2,5 σε πριζα σουκο για το φουρνο.εδω προκειτε μαλλον για μετατροπη ιδη υπαρχουσας εγκαταστασης ομως.σωστες απαντησεις μπορει να δωσει μονο τεχνικος αν επισκευτει την εν λογω εγκατασταση. οποιος περιμενει σωστες απαντησεις σε ενα φορουμ χωρις να δινει ακριβης πληροφοριες (ενδεχομενος ουτε ο ιδιος γνωριζει τι ειναι ακριβης πληροφοριες) ειναι πολυ αισιοδοξος. ο μεγαλυτερος φουρνος ανω παγκου που εχω δει φιλε ηλια ειναι 3kw. εστω με αυτη την ισχυ και τροφοδοτοντας τον απο μια απλη και οχι ενισχυμενη πριζα (μεχρι στιγμης μου εχει τυχει μονο μια φορα να δω απλη (3Χ1,5) πριζα σε παγκο κουζινας)τι προβλημα θα προκυψει? το πολυ πολυ να πεσει η 10Α ασφαλεια. στοδευετρο ερωτημα σου αν θα δωσουμε βαρυτητα στην εγγυηση ή τη σωστη εγκατασταση να σου πω την αλληθεια δεν το καταλαβα και πολυ καλα.. συνδεση με πριζα σουκο μιας και οι φουρνοι βγαζουν φις σουκο δεν ειναι σωστη? η ισχυς που σηκωνει μια συνηθισμενη πριζα σουκο ειναι 3,8KW. γιατι η απ'ευθειας συνδεση ειναι καλυτερη?και στην τελικη αν μετα απο 6μηνες χαλασει μια συσκευη ποιος αναλαμβανει την ευθυνη αν για οποιοδηποτε λογο ο τεχνικος που την συνδεσε θελοντας να κανει...."καλυτερη δουλεια" μετατρεψει το καλωδιο τροφοδοσιας της συσκευης και ακυρωθει η εγγυηση?

KarlBarks
24-11-10, 22:24
οχι .δε γνωριζω ουτε διατομη αγωγων ουτε αν η πριζα τροφοδοτει και αλλες καταναλωσεις. σε καινουριες εγκαταστασεις για τον φουρνο τοποθετειτε ξεχωριστη γραμμη 3χ2,5 σε πριζα σουκο για το φουρνο.εδω προκειτε μαλλον για μετατροπη ιδη υπαρχουσας εγκαταστασης ομως.σωστες απαντησεις μπορει να δωσει μονο τεχνικος αν επισκευτει την εν λογω εγκατασταση. οποιος περιμενει σωστες απαντησεις σε ενα φορουμ χωρις να δινει ακριβης πληροφοριες (ενδεχομενος ουτε ο ιδιος γνωριζει τι ειναι ακριβης πληροφοριες) ειναι πολυ αισιοδοξος. ο μεγαλυτερος φουρνος ανω παγκου που εχω δει φιλε ηλια ειναι 3kw. εστω με αυτη την ισχυ και τροφοδοτοντας τον απο μια απλη και οχι ενισχυμενη πριζα (μεχρι στιγμης μου εχει τυχει μονο μια φορα να δω απλη (3Χ1,5) πριζα σε παγκο κουζινας)τι προβλημα θα προκυψει? το πολυ πολυ να πεσει η 10Α ασφαλεια. στοδευετρο ερωτημα σου αν θα δωσουμε βαρυτητα στην εγγυηση ή τη σωστη εγκατασταση να σου πω την αλληθεια δεν το καταλαβα και πολυ καλα.. συνδεση με πριζα σουκο μιας και οι φουρνοι βγαζουν φις σουκο δεν ειναι σωστη? η ισχυς που σηκωνει μια συνηθισμενη πριζα σουκο ειναι 3,8KW. γιατι η απ'ευθειας συνδεση ειναι καλυτερη?και στην τελικη αν μετα απο 6μηνες χαλασει μια συσκευη ποιος αναλαμβανει την ευθυνη αν για οποιοδηποτε λογο ο τεχνικος που την συνδεσε θελοντας να κανει...."καλυτερη δουλεια" μετατρεψει το καλωδιο τροφοδοσιας της συσκευης και ακυρωθει η εγγυηση?

+1 απο εμενα στον κυριο πανω


ο νεος πίνακας μου φαίνεται υπερβολή

Ηλιας Α
25-11-10, 23:57
οχι .δε γνωριζω ουτε διατομη αγωγων ουτε αν η πριζα τροφοδοτει και αλλες καταναλωσεις. σε καινουριες εγκαταστασεις για τον φουρνο τοποθετειτε ξεχωριστη γραμμη 3χ2,5 σε πριζα σουκο για το φουρνο.εδω προκειτε μαλλον για μετατροπη ιδη υπαρχουσας εγκαταστασης ομως.σωστες απαντησεις μπορει να δωσει μονο τεχνικος αν επισκευτει την εν λογω εγκατασταση. οποιος περιμενει σωστες απαντησεις σε ενα φορουμ χωρις να δινει ακριβης πληροφοριες (ενδεχομενος ουτε ο ιδιος γνωριζει τι ειναι ακριβης πληροφοριες) ειναι πολυ αισιοδοξος. ο μεγαλυτερος φουρνος ανω παγκου που εχω δει φιλε ηλια ειναι 3kw. εστω με αυτη την ισχυ και τροφοδοτοντας τον απο μια απλη και οχι ενισχυμενη πριζα (μεχρι στιγμης μου εχει τυχει μονο μια φορα να δω απλη (3Χ1,5) πριζα σε παγκο κουζινας)τι προβλημα θα προκυψει? το πολυ πολυ να πεσει η 10Α ασφαλεια. στοδευετρο ερωτημα σου αν θα δωσουμε βαρυτητα στην εγγυηση ή τη σωστη εγκατασταση να σου πω την αλληθεια δεν το καταλαβα και πολυ καλα.. συνδεση με πριζα σουκο μιας και οι φουρνοι βγαζουν φις σουκο δεν ειναι σωστη? η ισχυς που σηκωνει μια συνηθισμενη πριζα σουκο ειναι 3,8KW. γιατι η απ'ευθειας συνδεση ειναι καλυτερη?και στην τελικη αν μετα απο 6μηνες χαλασει μια συσκευη ποιος αναλαμβανει την ευθυνη αν για οποιοδηποτε λογο ο τεχνικος που την συνδεσε θελοντας να κανει...."καλυτερη δουλεια" μετατρεψει το καλωδιο τροφοδοσιας της συσκευης και ακυρωθει η εγγυηση?
Καλησπέρα
Θα μπορούσα να γράψω αρκετά, για να υποστηρίζω, τα μέχρι τώρα γραμμένων από μένα, αλλά θα ήταν << βοή βοόντος εν τη ερήμω >> τη στιγμή κατά την οποίαν ο δημιουργός του θέματος την έκανε με ελαφρά πηδιματάκια! Γράφοντας
<< Το σπίτι θα το νοικιάσω οπότε δεν με παίρνει να τραβάω καινούρια καλώδια ,να ξηλώνω πλακάκια κτλ>>, <<Υπάρχει και μια πρίζα στον τοίχο(δεν ξέρω αν ειναι μόνη της η αν έχει και τίποτα άλλο επάνω στην παροχή της) >> και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε…….., οπότε κάθε συνέχιση του θέματος, θα ήταν περιττή.

xrhstosmp
26-11-10, 19:57
αυτο ακριβως ηλια ειναι η πραγματικοτητα που αντιμετωπιζει ενας τεχνικος οταν παει σε ενα σπιτι. "τι με νοιαζει το σπιτι το νοικιαζω δε θελω να τραβαω καλωδια κλπ." οποτε ή σηκωνεσαι και φευγεις χανοντας το μεροκαματο ή του κανεις το χατηρι και κανεις την καλυτερη αποδεκτη απο τεχνικης αποψης λυση.προσεξε δεν ειπα καλη ειπα καλυτερη. κανεις δεν προκειτε να φωναξει καποιον τεχνικο σπιτι του να τον ρωτησει τι δυνατοτητες εχει αυτη η εγκατασταση ωστε να παρει την αναλογη συσκευη -στην προκειμενη μια κανονικη/εντοιχιζομενη ηλεκτρικη κουζινα- απλα κανει του κεφαλιου του, αγοραζει οτι του πλασαρει ο πωλητης ως καλυτερο και τρεχει ο αλλος να βγαλει το φιδι απτη τρυπα. μη με παρεξηγεις αν καμοια φορα μπορει να δωσω μπακαλιστικες απαντησεις απλα το τσαμπα πεθανε και μονο οποιος τα "σκαει" εχει κανονικη μελετη και εργασια τουλαχιστον απο μενα.

Nitse
26-11-10, 20:17
Τι αλλο θα ακουσουμε,ο αλλος λεει οτι εχει ερασιτεχνης το να σκαλιζει και δινει συμβουλες,πολυ ωραια πραματα.
Σαν να δινω εγω συμβουλες για ηλεκτρονικα που ξερω ελαχιστα αλλα τι με νοιαζει εαν καει ο αλλος...
Λοιπον οι ηλ.κουζινες εχουν παροχη και συνδεονται εκει.Αυτη η γραμμη ασφαλιζεται απο τον πινακα και δεν θελει τπτ αλλο.
Ολα τα αλλα με πριζες σουκο και αλλα ανεκδοτα καντε τα σπιτι σας με δικη σας ευθυνη και απο την ιδια πριζα να τραβαει και κανενα κλιματιστικο... τι εγινε μωρε δεν πειραζει.

haris_216
26-11-10, 20:20
συμφωνώ απόλυτα με την ανάγκη σωστής (τεχνικά) τοποθέτησης. πρέπει όμως να παραδεχτούμε ότι αν στην κάθε του κίνηση ένας καταναλωτής προσπαθούσε να το πράξει τότε δεν θα του έφτανε ούτε ο χρόνος αλλά ούτε το χρήμα.
δεν θα πήγαινε να αγοράσει ένα 12άρι κλιματιστικό αλλά θα έπρεπε να περάσει από κει ο τεχνικός. και αυτός ο τεχνικός δεν θα έπρεπε να "κόψει" λίγο με το μάτι το χώρο αλλά να κάνει μετρησεις, να υπολογίσει ανοίγματα, κλπ
δεν θα αγόραζε ένα 160άρι ηλιακό αλλά πάλι θα έπρεπε ένας γνώστης πωλητής να μετρήσει καταναλώσεις ατόμων (άλλη κατανάλωση έχει ένας ηλικιωμένος και άλλη ένας έφηβος), απώλειες λόγω αποστάσεων, κλπ
ακόμα και στο αυτοκίνητο δεν θα έκανε το service των 30000km στον κινητήρα καθώς οι κινητήρες δεν "γνωρίζουν" από χιλιόμετρα αλλά θα έκανε το service των τάδε χιλιάδων ωρών
με τα παραπάνω, υπερβολικά είναι η αλήθεια, παραδείγματα θέλω να δείξω ότι πάντα υπάρχει ΠΙΟ τεχνικά σωστός τρόπος προσέγγισης. απλά πάντα γίνονται κάποιες αβαρίες στον βωμό της ευκολίας, της πρακτικότητας και της οικονομίας.

Nitse
26-11-10, 21:52
Φιλε Χαρη το ιδιο πραγμα λεμε νομιζω,αφου το σωστο και ευκολο μαζι ειναι να συνδεσει την κουζινα στην γραμμη της κουζινας που ειναι ετοιμη.
Τι ποιο απλο δεν καταλαβαινω? δεν χρειαζετε κατι επιπλεον.
θα γινει μια ενωση με κλεμα που θα παρουν και τα 2 ανεξαρτητα κομματια.

FILMAN
29-11-10, 17:24
Το απόλυτα σωστό θα ήταν να μπουν και ασφάλειες, όπως αναφέρθηκε. Αλλά και το να μπουν και τα δυο μαζί στην παροχή της κουζίνας είναι αποδεκτό. Στο κάτω κάτω, και σε μια μη εντοιχισμένη κουζίνα, 1.5άρια αναχωρούν από τους ακροδέκτες της παροχής. Μήπως έχει καμιά 10ρα ασφάλεια εκεί;

safetec
02-12-10, 20:20
τι να την κανει την 10 αρα ασφαλεια ??? οντος ναι εινε 1.5 καρε αλλα εινε ευκαμπα βαση κανονισμων επιδι εινε ευκαμτα και λιγα μερα (μιλαμε για 1-2 το πολυ ) μπορει να ασφαλιστει στα 16 αμπερ γιατι το πολυκλονο καλωδιο αντεχει παραπανω ..........αλλα αν εχει φις μπορει να μπει και σε ενησχημενη μπριζα

κατα 2 εαν επερνε ρευμα απο την κουζινα και 25 ασφαλεια που εχει εινε μια χαρα ....γιατι τα καλωδια και τα παντα προστατευωνε ...........η συσκευη εινε υποχρεομενος ο κατασκευαστης να την προστατεψει με εσωτερικες ασφαλειες οχι ο εγκαταστατης ο εγκαταστατης ασφαλειζει τα καλωδια του και εινε υποχρεομενος να ασφαλιζει τον πελατη απο διαροες και τα σχετικα

κατα 3/ αυτος που το γραψε εγινε λαγος δεν τον ενιαζε η ασφαλεια μονο να κανει την δουλεια του για να το νικιασει ........... ειδε το ευτιαξε μονος του και ο θεος να βαλει το χερι του και να προστατεψει τον κακομιρι που θα μπει μεσα στο σπιτι

iguana
20-12-10, 19:38
καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι έκανα λίγο καιρό να απαντήσω γιατί μόλις σήμερα παρέλαβα τις εστίες.(1 μηνα μετα την παραγγελία ο κοτσοβολος μου είπε ότι τελικα δεν τις εχει και τις πήρα απο αλλού , μακρυα απο κοτσοβολο εξυπηρέτησις μηδεν).
Δεύτερον είμαι πολιτικός μηχανικός . Δεν είμαι καμιά νοικοκυρούλα , είμαι μηχανικός και κάτι κατέχω και εγώ από μαστορέματα. Εννοείτε ότι δεν έχω τις γνώσεις επαγγελματία ηλεκτρολόγου,ούτε καν πλησιάζω σε αυτό , και γιαυτο ζητάω την συμβουλή σας. Όπως επίσης κατανοώ΄ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να γίνει η σύνδεση πάνω στο ίδιο καλώδιο. Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία όμως στο ότι ειπα ότι το σπίτι το νοικίαζω(είμαι ο ενοικιαστής) και δεν θέλω να τραβάω καλώδια. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή σε ξένο σπίτι να του πω να διαλύσω όλο το δωμάτιο για να βάλω μια εστία??. Ούτε τα χρήματα έχω όυτε τον χρόνο και δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι κακό αυτό. Είναι σαν να έχεις ενα παλίο σπίτι και να θέλέις να κάνει μια μετατροπή , να αλλάξεις ένα τοίχο πχ και εγώ αντί να εξετάσω ποια είναι η βέλτιστη λύση και κατα πόσο μπορείς να να το κάνεις και πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να σου πω γκρέμισε το σπίτι και φτιαξτο απο την αρχή! Γίνεται αυτό? Ρωτάω λοιπόν πια είναι η βέλτιστη λύση αυτή που εμπεριέχει τον μικρότερο κίνδυνο να δημιουργηθεί πρόβλημα? Προφανώς και θα προτιμούσα να τα συνδεσω και τα 2 πάνω σε μια κλέμα που λέτε γιατί λογικά μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Αν θεωρείτε ότι είναι αρκετά επικίνδυνο τότε απότι κατάλαβα θα πρέπει να βάλω υποπίνακα ,κάτι που δεν γνωρίζω και θα ζητήσω βοήθεια.
Δεν δέχομαι όμως την ειρωνία. Σε αντίστοιχο forum πολιτικών μηχανικών προσωπικά δεν έχω ειρωνευτεί ποτέ ιδιοκτήτη όσο τραγικές και να είναι οι ερωτήσεις τους μερικές φορές..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-12-10, 20:16
1) Σε ενιαία κουζίνα είναι όλα μαζί σε κλεμα και δεν υπάρχουν ασφάλειες
2) Επειδή όμως διαχωρίζονται ο κ εηε προβλέπει ξεχωριστές ασφάλειες στον πίνακα .Ώμος είναι παλιά εγκατάσταση και η λιγότερη ζημιά είναι να κάνεις υπό πίνακα στην κουζίνα .
3) Ώμος δεν δέχομαι να λες ότι είμαι μηχανολόγος ηλεκτρολόγος και θέλω σχέδιο υπό πίνακα δεν τιμά τη σχόλη σου δεν ειρωνεύομαι αλλά πρέπει να μάθετε να ακούτε την αλήθεια .Εάν έκανες έστω ένα σχέδιο και λάθος να ήταν θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε αλλά έτσι δεν πείθετε κανείς ότι είσαι μηχανολόγος πράγμα μη απίθανο μιας και στο forum δεν ζητούν ταυτότητες

sembel
20-12-10, 21:07
Και να μην ήσουν πολ. μηχ. πάλι μπορούσες να τα συνδέσεις μόνος σου γιατί να μην ξεχνάνε μερικοί που γράφουν εδω οτι όλοι μας πρίν γίνουμε επαγγελματίες ηλεκτρολόγοι η ότι είναι ο καθένας μας κάναμε ένα σωρό μα......ες και διάφορα πειράματα , απλός τότε δεν υπήρχαν forums να ρωτάμε και να παίρνουμε απαντήσεις "στον αέρα" και ρωτούσαμε ένας τον άλλον η δοκιμάζαμε μόνοι μας και ότι γίνει !!!
Σαφώς και είναι επικίνδυνα μερικά πράγματα , αλλά νομίζω οτι όποιος ρωτάει η απαντάει για κατι εδώ γνωρίζει δυο , τρία πράγματα , είναι ενήλικας , ευσύνείδητος και αν μη τι άλλο αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεων του. Δεν νομίζω ότι κάποιος διαβάζοντας οδηγίες απο ένα forum να ξεκινήσει να κάνει καμιά ηλ. εγκατάσταση ????
Εγώ π.χ. είμαι ηλεκτρ. εγκαταστ. στο επάγγελμα δούλεψα όμως πολύ καιρό σαν ψυκτικός , δούλεψα σαν υδραυλικός , και 14 χρόνια τελος πάντον δουλέυοντας στίς οικοδομές , έχοντας όλα τα εργαλεία για όποιαδήποτε δουλειά τώρα πλέον σαν επαγγελματίας και λίγο που "πιάνουν τα χέρια μου" που λένε ποιός μπορεί να μου πεί (φώναξε επαγγ. υδραυλικό αν χαλάσει η βρύση στο μπάνιο σου η φώναξε πλακά για να βάλεις πλακάκια στην αυλή η μπογιατζή για να βάψεις το δωμάτιο της κόρης σου που θέλει καθε χρόνο άλλα χρώματα η γυψά για να κάνεις κρυφό φωτ. στο σαλόνι.)
Συγνώμη αν κάποιοι δεν συμφωνείτε μαζί μου αλλά έτσι είναι τα πράγματα . Κ'έγω θα ήθελα να έρχονται όλοι σε μένα για οποιαδήποτε βλάβη η δουλειά (είναι και η δουλειά , μου απ'αυτό ζω) και όμως έχω εξυπερητήσει πάρα πολλούς δίνοντας μόνο οδηγίες (αφιλοκερδώς) γιατί κάποιος δεν μπορεί να φωνάξει εμένα η κάποιον σαν εμένα , άλλος για οικονομικούς λόγους και άλλος για άλλους λόγους (μην ξεχνάμε και την χαρά της δημιουργίας !!!) .
Για το δικό σου πρόβλημα λοιπόν Νίκο μπορείς να συνδέσεις τις εστίες άφοβα είτε στο ίδιο καλώδιο με τον φούρνο περνόντας ενα καλώδιο 3*2,5τ.χ. πίσω απ'τα ντουλάπια της κουζίνας και κάτω απ΄την ποδιά μέχρι να φτάσεις στις εστίες εφόσον αυτή η γραμμή ασφαλίζεται στον κεντρικό πίνακα με ασφάλεια 20-25Α. Είτε σε κάποια πρίζα πάγκου η πλ.πιάτων οι οποίες έχουν συνήθος καλώδια 2,5τ.χ. και ασφαλίζονται με ασφάλεια 16Α , γιατί αν δείς μία εστία αυτόνομη η έναν φόυρνο έχουν καλώδιο 3*1,5 και φις σούκο , το 3*2,5 λοιπόν και το 3*1,5 ακόμα δεν καίγονται με ρέυμα 25Α . Θα πέσει πρώτα η ασφάλεια !!! Και επαγγελματίας ηλεκτρ. να ερχόταν αυτό θα έκανε (εκτός αν ήταν απ'αυτούς που βγάζουν δουλειά εκεί που δεν υπάρχει !)
Συγνώμη αν κούρασα κάποιους με τόσο μεγάλο post !!!

xrhstosmp
20-12-10, 23:54
γιατί αν δείς μία εστία αυτόνομη η έναν φόυρνο έχουν καλώδιο 3*1,5 και φις σούκο , το 3*2,5 λοιπόν και το 3*1,5 ακόμα δεν καίγονται με ρέυμα 25Α . Θα πέσει πρώτα η ασφάλεια !!! Και επαγγελματίας ηλεκτρ. να ερχόταν αυτό θα έκανε (εκτός αν ήταν απ'αυτούς που βγάζουν δουλειά εκεί που δεν υπάρχει !)
Συγνώμη αν κούρασα κάποιους με τόσο μεγάλο post !!!

α) μαλλον δεν εχεις δει εστια αυτονομη....... εκτος αν εννοεις εκεινα τα "ματια" που αγοραζουν οι φοιτητες και εργενηδες για να βραζουν τα μακαρονια.
β) το 3χ2,5 και το 3χ1,5 γινονται "μπουρμπερη" στα 25Α συνεχης λειτουργειας.
γ) καποιοι δεν ειναι γενικως γυρολογοι οσπου να κατασταλαξουν καπου. αυτοι οι καποιοι "πουλανε"υπευθυνα μονο οτι ξερουν να κανουν καλά
φιλικα χρηστος.

sembel
21-12-10, 03:07
α) μαλλον δεν εχεις δει εστια αυτονομη....... εκτος αν εννοεις εκεινα τα "ματια" που αγοραζουν οι φοιτητες και εργενηδες για να βραζουν τα μακαρονια.
β) το 3χ2,5 και το 3χ1,5 γινονται "μπουρμπερη" στα 25Α συνεχης λειτουργειας.
γ) καποιοι δεν ειναι γενικως γυρολογοι οσπου να κατασταλαξουν καπου. αυτοι οι καποιοι "πουλανε"υπευθυνα μονο οτι ξερουν να κανουν καλά
φιλικα χρηστος.

Με το γ) δεν κατάλαβα τί ακριβώς ενοείς ! αν θέλεις ανέλυσε το !
Για το α) έχω δει και έχω συνδέσει πάρα πολλές γιατί αυτή είναι η δουλειά μου ( δεν καταστάλαξα κάπου απλός τυχαία )
Και για το β) δεν μίλησα για συνεχή λειτουργεία αλλά για ρέυμα βραχυκυκλώματος γιατί καμία εστία η φούρνος η και τα δύο μαζί ακόμα δεν τραβάνε 25Α σε κανονική λειτουργία !

Διάβασε όλα τα προηγούμενα post και πές μου ότι δεν τα βρίσκεις λιγο υπερβολικά πολλά απ'αυτά ???

Ηλιας Α
23-12-10, 03:21
(1) (καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι έκανα λίγο καιρό να απαντήσω) γιατί μόλις σήμερα παρέλαβα τις εστίες.(1 μηνα μετα την παραγγελία ο κοτσοβολος μου είπε ότι τελικα δεν τις εχει και τις πήρα απο αλλού , μακρυα απο κοτσοβολο εξυπηρέτησις μηδεν).
(2) (Δεύτερον είμαι πολιτικός μηχανικός .) Δεν είμαι καμιά νοικοκυρούλα , είμαι μηχανικός και κάτι κατέχω και εγώ από μαστορέματα. Εννοείτε ότι δεν έχω τις γνώσεις επαγγελματία ηλεκτρολόγου,ούτε καν πλησιάζω σε αυτό , .(3) (και γιαυτο ζητάω την συμβουλή σας) (4) (Όπως επίσης κατανοώ΄ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να γίνει η σύνδεση πάνω στο ίδιο καλώδιο.) (5) (Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία όμως στο ότι ειπα ότι το σπίτι το νοικίαζω(είμαι ο ενοικιαστής)) (6) ( και δεν θέλω να τραβάω καλώδια.) (7) (Τι πρέπει να κάνω δηλαδή σε ξένο σπίτι να του πω να διαλύσω όλο το δωμάτιο για να βάλω μια εστία??.) (8) Ούτε τα χρήματα έχωόυτε τον χρόνο και δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι κακό αυτό. Είναι σαν να έχεις ενα παλίο σπίτι και να θέλέις να κάνει μια μετατροπή , να αλλάξεις ένα τοίχο πχ και εγώ αντί να εξετάσω ποια είναι η βέλτιστη λύση και κατα πόσο μπορείς να να το κάνεις και πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να σου πω γκρέμισε το σπίτι και φτιαξτο απο την αρχή! Γίνεται αυτό? Ρωτάω λοιπόν πια είναι η βέλτιστη λύση αυτή που εμπεριέχει τον μικρότερο κίνδυνο να δημιουργηθεί πρόβλημα?(9)( ( Προφανώς και θα προτιμούσα να τα συνδεσω και τα 2 πάνω σε μια κλέμα που λέτε γιατί λογικά μπορώ να το κάνω και μόνος μου.) (10) ( Αν θεωρείτε ότι είναι αρκετά επικίνδυνο τότε απότι κατάλαβα θα πρέπει να βάλω υποπίνακα ,κάτι που δεν γνωρίζω και θα ζητήσω βοήθεια.)(11)
Δεν δέχομαι όμως την ειρωνία.(12) Σε αντίστοιχο forum πολιτικών μηχανικών προσωπικά δεν έχω ειρωνευτεί ποτέ ιδιοκτήτη όσο τραγικές και να είναι οι ερωτήσεις τους μερικές φορές..
(1) Έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δηλώσεις τη συνέχιση της συμμετοχή σου, η στάση σου έδειξε απαξίωση σημείωση κοινός γράψιμο στ………α.
(2) !.
(3) Θα την έχεις στο μέτρο των δυνατοτήτων μας
(4) Ακριβώς..

(5) << ειρωνία>> δεν νομίζω ναυπάρχει,<< είμαι ο ενοικιαστής>> για τα πάντα υπάρχει λύση
(6) Ελάχιστα m.
(7) Βλέπε (6).
(8) Βλέπε (6).
(9) Και το προτεινόμενο( βλέπε επόμενο) από μένα μιας και << και κάτι κατέχω και εγώ από μαστορέματα>>
(10) Αν αποφασίσεις θα την έχεις. (*)
(11)Βλέπε(5).
(*) ανάρτησε κάτοψη, με επισήμανση πίνακα και ηλ μαγειρείου (ηλ κουζίνας)