PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε ηλεκτρικό πίνακα



npfirst
24-11-10, 11:32
Καλημέρα σε όλους.
θα ήθελα την βοήθειά σας, σε ένα πρόβλημα με τον ηλεκτρικό πίνακα. (τριφασικός)
Πρόσφατα, με αφορμή εντονης μυρωδιάς καμμένου καλωδίου (ψαρίλα), αντικατέστησα καμμένο καλώδιο μεταξύ ασφάλειας και διακόπτη. Ο λόγος που κάηκε ήταν τελείως χαλαρή σύνδεση. Παράλληλα αντικατέστησα και τον γενικό διακόπτη, διότι είχε <<αρπάξει>>.
Μετά απο 2 ημέρες περίπου, παρατηρώ μια πολύ εντονη μυρωδιά, διαφορετική όμως, σαν νωπό τσιμέντο, που η ένταση της αυξομειώνεται ανάλογα με την κατανάλωση. Σε έλεγχο που έκανα, δεν βρήκα κανέναν διακόπτη ζεστό, και κανένα ζεστό καλώδιο επίσης. Εννοείται οτι δεν υπάρχει κανένα χαλαρο καλώδιο. Με το ρελέ κλειστό, η μυρωδιά εξαφανίζεται. Μυρωδία υπάρχει ακόμα και με μία μικρή κατανάλωση των 40W.
To μόνο που δεν έχω ελέγξει ακόμα είναι η μπάρα του Ουδέτερου.

Παρακαλώ την βοήθειά σας.
Ευχαριστώ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-11-10, 13:50
Η χαλαρή σύνδεση προκάλεσε αυξάνοντας την ένταση ζημία που θέλει ψάξιμο το μέγεθος της σε υλικά και αγωγούς όμως είναι σίγουρο ότι ήταν μόνο χαλαρή σύνδεση και όχι σωστός καταμερισμός φορτίου και στις τρις φάσεις ? η κάποια υπερφόρτωση γραμμής . θέλει αμπερομετρηση παιδιά δεν βλέπω κανείς να έχει μια αμπεροτσιμπιδα δεν είναι το πολυμετρο για όλα

npfirst
24-11-10, 16:13
Φίλε Δημήτρη.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Ειδα στους μισούς περίπου διακόπτες χαλαρές συνδέσεις. Περίπου 3 στρόφές....
Οπότε θεωρώ ότι απο εκέι ξεκίνησε το πρόβλημά μου. Οταν λες προόβλημα σε αγωγούς, εννοείς να έχει πρόβλημα καποιος κλώνος καλωδίου? Δεν θα ήταν ζεστό ομως το πλαστικό του?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-11-10, 16:38
Φίλε Νίκο αφού είναι σίγουρο οι χαλαρές συνδέσεις τότε μπορεί στην συγκριμένη χρονική περίοδο να χάλασαν και αγωγοί που δεν βλέπεις μέσα σε σωληνώσεις έχεις ρ/δ και τον έχεις τεστάρει να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις πουθενά διαρροή ? εάν ναι τότε ψάξε το διακοπτικό και ασφαλιστικό υλικό εάν κάποιο χερούλι χειροκίνητα πέφτει πιω εύκολα από τα άλλα έχει πρόβλημα και ακολουθείσθε το σημείο που αντικατέστησες τον αγωγό .Ακόμη κοίταξε εάν έχεις φυσίγγια εάν είναι καθαρά όχι μαυρισμένα και χωρίς αρκ .Τέλος για αυτό που ρωτάς τώρα που τα έσφιξες δεν ζεσταίνονται ότι πάθανε πάθανε.

safetec
02-12-10, 17:35
εγω εχω αμπεροτσιμπιδα !!! και τα παντα ..... εισε σπατα και εγω μενω εκει .......δωσε στηχεια να ερθω να τσεκαρω
σε μελοι του φορουμ δεν περνω τυποτα

σου στελνω το κηνητο μου πμ

npfirst
02-12-10, 17:43
Φιλε safetec, σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου, αλλα τελικά δεν θα την χρειαστώ. Τελικά το πρόβλημα ειναι ο διακόπτης που αντικατέστησα. Δεν ήταν καινούριος όπως εκ των υστέρων έμαθα, αλλα μεταχειρισμένος, γεματος μπάζα(καθαρίστηκε), Ο φίλος που μου τον έδωσε, δεν με χρέωσε φυσικά. Πρόκειται αυτές τις ημέρες να τον αντικαταστήσω.
Ήταν μια λεπτομέρεια που δεν γνώριζα, και σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

safetec
02-12-10, 17:47
οκ τελος καλο ολλα καλλα ¨) επιδι ειμαστε γειτονες οτι εινε ειμε διπλα με την μυχανη 5 λεπτα οτι εινε πες μου ....

thomasskoy
02-12-10, 17:54
Aσχετο, αλλα και με τον δημητρη μενω πολυ κοντα οποτε και με εσενα safetec πρεπει να ειμαστε κοντα.

safetec
02-12-10, 20:37
ωρεα !!!!! για καφε ποτε θα παμε ???? κερναω ....

thomasskoy
02-12-10, 21:14
ωρεα !!!!! για καφε ποτε θα παμε ???? κερναω ....
ΜΕΣΑ και εγω οποτε θελετε πολυ ευχαριστως.

safetec
03-12-10, 05:40
σου στέλνω κην πμ και μιλάμε :)

safetec
03-12-10, 05:49
οποίος άλλος θέλει να έρθει ας πει .... έτσι δεν υπάρχει θέμα

npfirst
03-12-10, 11:15
Πάντως, δεν είμαι και πολύ κοντά....Νέα Σμύρνη μένω. Μακάρι να μπορούσα να έρθω στον καφέ!

thomasskoy
03-12-10, 13:27
επειδη ειμαστε off topik θα παρακαλεσω καποιον διαχειρηστη να μεταφερει το θεμα στις συναντησεις να μην γεμιζουμε αδικα λαθος θεματα.