PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ



ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
24-11-10, 22:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΡΙΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΙΝΗΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ..... ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ.(2000 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΒΑΛΕΕΕΕ)
ΟΠΟΤΕ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΑΥΤΟΝ (ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΣΤΟ ΤΕΙ ΛΑΜΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΘΩΣ ΤΡΙΓΥΡΙΖΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ(ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΕΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ) ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΩΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ... ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΙΔΕΑ.. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ BRUSHLESS ΚΙΝΗΤΗΡΑ 3KW ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΩ ΑΥΤΩΝ? ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΜΙΖΑ ΦΟΡΤΙΓΟΥ (ΕΙΝΑΙ 24V 3KW ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΕΣ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 24V ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ??? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΩ ΜΕ 1 ΑΠΛΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΠ Η ΕΣΤΩ 2 ΣΕ ΠΑΡΑΛΗΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ... ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΒΑΛΩ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΕΣ??? ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΝΕΟΣ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΡΟ...

BESTCHRISS
25-11-10, 13:12
ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

Γεια σας πριν πολύ καιρό μου ηρθε μια τρελή ιδέα να φτιάξω ένα ηλεκτροκίνητο μηχανάκι..... Έψαξα πολύ δεν ήθελα να πάρω έτοιμο γιατί είναι πολύ ακριβά.(2000 ευρώ και βαλεεεε)
οπότε σαν μικρός και εγώ μιας και τώρα μπαίνω στο χώρο αυτόν (σπουδάζω στο τη λάμιας ηλεκτρολόγος-μηχανικός) αν και είχα αρκετές γνώσεις από πιο πριν καθώς τριγύριζα στο μαγαζί του πατερά μου(ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων) και δούλευα όταν μεγάλωσα ως που πήγα να σπουδάσω... Εκεί μου ορθέ και η ιδέα.. Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να βρω brushless κινητήρα 3kw και πως μπορώ να τον οδηγήσω αυτών? Σκέφτηκα να το κάνω με μίζα φορτηγού (είναι 24v 3kw και ίσως και μεγαλύτερες) αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι μονό 24v και τα αμπέρ είναι πολλά??? Ξέρει κανείς να μου πει ποσά ακριβώς μπορεί αν τραβάει ένας τέτοιος κινητήρας και αν μπορώ να τον οδηγήσω με 1 απλό τρανζίστορ η έστω 2 σε παράλληλη σύνδεση... Και με μια μεταβλητή αντίσταση να μεταβάλω της στροφές??? Κάπως έτσι το σκέφτομαι ελπίζω αν με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι πολυυυυυ νέος ακόμα σε αυτό το χώρο...

το δημοσιευσα του φιλου ξανα για να φαινεται καλυτερα

Gant
25-11-10, 13:58
Γεια σου και καλως ήρθες στο φόρουμ.

3kw στα 24V θέλουν πάρα πολύ ρεύμα, που νομίζω θα έχεις μεγάλες απώλειες στους αγωγούς και δυσκολία στον έλεγχο τόσο μεγάλου ρεύματος. Επίσης, η μίζα είναι κατασκευασμένη να λειτουργεί αραιά και που για μερικά δευτερόλεπτα και δεν ενδείκνυται για τη χρήση που θες.

Η ρύθμιση στροφών μπορεί να γίνει με παλμούς μεταβλητού πλάτους (PWM).

Brushless κινητήρα και ελεγκτή μπορείς σίγουρα να βρεις στο e-μπαυ ίσως στην κατηγορία για ηλεκτροκινητα ποδηλατα.

Τί γνώσεις είχες από πριν;

Καλή συνέχεια!

Λυκιδευς
25-11-10, 14:01
πιστευω πως το μοτερ που χρειαζεσαι πρεπει να ειναι τυπου universal επειδη θελεις ροπη...

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
26-11-10, 00:22
ναι οντως θελουν πολυ ρευμα.. αλλα κοιταξα και για 48v η 60 volt αλλα δεν βρηκα.. μονο απο εξωτερικο. κατι βρηκα για να τον οδηγησω... απλα το θεμα ειναι αν αντεξει.. ειδα κατι βιντεο στο youtube που λενε οτι δουλευει για 10 με 15 λεπτα κανονικα αλλα το θεμα ειναι οτι θελεις μεγαλη μπαταρια ετσι 60ah τουλαχιστον... πιστευω οτι μεχρι 60 αμπερορια εχω χορο... στο ε μπαυ δεν βρηκα κατι παρα μονο κατι μικρους με ισχυ 1000 βαττ...... οσο για universal που μπορω να βρω????? μου ειπανε απο γωνιακο τροχο η μεγαλοι ειναι 2500 βαττ αλλα ειναι 220 βολτ οποτε????? εχει κανεις καμια ιδεα.???? οσο για την μιζα που ελεγα θελω να την φτιαξω με ψυκτρες και να μην την κανω τοσο φιξ οσο ειναι να κανω και καμια τριπα και να βαλω και κανενα ανεμιστηρακι.. λεω ισως να δουλεψει γιατι δεν θα δουλευει υπο ονομαστηκη ταση συνεχεια και το φορτιο δεν θα ειναι παντα μεγιστο... ευχαριστω για τον χρονο σας....

BESTCHRISS
26-11-10, 14:41
δες εδω http://bmwmoto.gr/forum/showthread.php?t=12542
και εδω http://www.electricalmoto.gr/Index_System.htm

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
27-11-10, 14:59
πολυ καλα ειναι φιλε μου τα μηχανακια αυτα αλλα απο χρηματα εχουν καμια 10αρια χιλιαδες ευρο.. εγω δεν μιλαω για τοσο καλο πραγμα...οσο για το δευτερο ειναι για το ηλεκτρικο υπαρχων κυκλωμα φωτα,μιζα,φωτα και τετοια... καμια σχεση με αυτο που θελω εγω...

spyropap
29-11-10, 23:08
Σωτήρης νέος και ωραίος.. Σαν μεγάλο κινητήρα φαίνεται πως σκέφτεσαι.
Η κατασκευαστική τάση που επικρατεί είναι ενσωμάτωση επαγωγικού ηλεκτροκινητήρα πάνω σε ζάντα/ρόδα βλέπε πχ.
http://www.greenenergyparts.com/index.php/electricbicycle.html (http://www.greenenergyparts.com/index.php/electricbicycle.html)

Τέτοιου τύπου brushless motors ρυθμίζουν ειδικά κυκλώματα PWM κατάλληλης ισχύος.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι είσαι αρκετά έμπειρος ώστε να μπορείς να φτιάξεις αυτά με τα χέρια σου.

Εγώ τυλίγω νέα περιέλιξη σε κινητήρα ½ ίππου. Είναι περισσότερο από ένας χρόνος που άρχισα να τυλίγω αλλά μου φαίνεται τόσο βαρετό που έχω τυλίξει μόνο το 1/6…
Ίσως το τελειώσω κάποτε, ίσως δουλέψει σωστά, μάλλον θα το πετάξω στην αποθήκη μαζί με όλα τα άλλα υπέροχα άχρηστα.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
29-11-10, 23:36
δεν σκευτομαι αυτο προς θεου.... θελω εναν ετοιμο κινητηρα.. για αυτο ειπα μιζα φορτηγου....!! που δεν ειναι brushless και μπορω να το οδηγησω ευκολα.... με ενα θυριστορ η δυο... καπως ετσι το σκευτομαι... και δεν θα ειναι πανω στη ροδα... θα του δωσω κινηση με αλησιδα...