PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ APOLLO



mihailmp
25-11-10, 11:53
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΠΟΙΟ BAR ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.ΕΙΝΑΙ Ο APOLLO 8/16 PLUS.ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Η ΣΕΙΡΗΝΑ ΕΙΝΑΙ Η SIGMA.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

thomasskoy
25-11-10, 12:11
θα ανιξεις το κεντρο θα ξεσυνδεσεις το ρευμα και θα βγαλεις την μπαταρια και μετα θα ανιξεις την εξωτερικη σειρηνα και θα βγαλεις και απο εκει την μπαταρια.

mihailmp
25-11-10, 12:36
ΔΕΝ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ Η ΣΕΙΡΗΝΑ?ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΩ

thomasskoy
25-11-10, 12:56
πολυ πιθανον αν εχουν συνδεσει το ταμπερ στο καπακι.αλλα δεν ξερω ποια καλωδια εχουν απο το κεντρο στιλει εκει.στο κατω κατω για λιγο θα ειναι αυτο.

mihailmp
25-11-10, 13:46
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΕΤΣΙ.ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΟΥΦΑΘΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

CUCO
26-11-10, 20:48
το μονο σήγουρο οτι θα κουφαθης, το καλητερο ειναι να δης εαν ειναι συνδεμενο το PGM1 στο κεντρο (TC). Τοτε ειναι ευκολοτερα τα πραγματα.

mihailmp
27-11-10, 13:31
δηλαδη?αν ειναι συνδεμενο το βγαζω?

geo1973
27-11-10, 16:42
πρωτα βγαλε τη σειρηνα..ακομα και αν ειναι ταμπεραρισμενη και σου χτυπησει απλα πληκτρολογωντας τον κωδικο θα σταματησει οποτε μπορεις να βγαλεις τη μπαταρια και να αποσυνδεσεις τα καλωδια.κατοπιν πρωχωρας στην αποξηλωση της μοναδας..ΠΡΟΣΟΧΗ STO 220...
αν ακολουθησεις την αντιστροφη διαδικασια, και χαθουν οι τασεις συγκρατησης θα σου χτυπαει χωρις να μπορεις να τη σταματησεις...........

aisipws
27-11-10, 17:37
Μπαμπακάκι στα αυτιά και βγάζεις την μπαταρία της σειρήνας.
Μετά πας στο κέντρο και αποδεσμεύεις με προσοχή τα καλώδια[220V:w00t:]
Αφού αποδεσμεύσεις από το κέντρο τα καλώδια αφαιρείς και τα υπόλοιπα από την σειρήνα.

mihailmp
28-11-10, 10:36
δεν υπαρχει τροποσ να μην χτυπησει?το PGM1 αν ειναι συνδεμενο και το βγαλω θα χτυπαει συνεχεια?αν ξερει καποιοσ να μου πει.(ειναι εισοδοσ μαγαζιου κολητα με την σειρηνα.ευχαριστω

βασιλης σαμος
28-11-10, 14:29
ειμαι τεχνικος τις sigma οτι θες πεσμου pm

mihailmp
28-11-10, 20:27
θελω να βγαλω τον συναγερμο αλλα δεν γινεται να χτυπαει συνεχεια.στο manual διαβασα οτι υπαρχει τροποσ να χτυπησει μεν αλλα για λιγο.οταν κλεισω το ρευμα η το αποσυνδεσω χτυπαει η συρεινα.δεν γινεται να χτυπαει συνεχεια.πωσ???αυτα.ευχαριστω πολυ

ggr
28-11-10, 21:39
Υπαρχει και η περιπτωση να εχει συνδεθει το Tamper της σειρηνας σε καποια ζωνη του πινακα που εχει προγραμματιστει ως 24ωρη.Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να ξερεις τον προγραμματισμο που εχει γινει στο κεντρο και να απομονωσεις την ζωνη μεσα στον πινακα βραχυκυκλωνοντας την μετα την τερματικη ανισταση, η να αλλαξεις τον προγραμματισμο αυτης της ζωνης στο κεντρο και μετα να βγαλεις το καπακι της σειρηνας.

navar
28-11-10, 21:45
αμα μαζευτείτε 4 άτομα και ταχυτόχρονα κόψετε όλα τα καλώδια ?
απο τροφοδοσίες και μπαταρίες κλπ κλπ?
ε?ε?ε?ε?ε?ε?ε? :P :P :P

geo1973
28-11-10, 23:14
ρε μεγαλε γιατι δεν ξηλωνεις πρωτα τη σειρηνα οπως σου ειπα και μετα να προβεις στην αποξηλωση?
τι το ψειριζεις?στο κατω κατω πληρωσε τεχνικο να στο ξηλωσει εκτος αν θελεις να σε λυπηθει καποιος απο δω μεσα...................................

mihailmp
29-11-10, 10:17
ρε μεγαλε γιατι δεν ξηλωνεις πρωτα τη σειρηνα οπως σου ειπα και μετα να προβεις στην αποξηλωση?
τι το ψειριζεις?στο κατω κατω πληρωσε τεχνικο να στο ξηλωσει εκτος αν θελεις να σε λυπηθει καποιος απο δω μεσα...................................φιλαρακο το επιασεσ το νοημα.εισαι πολυ εξυπνοσ.................ευχαριστω παντωσ.

mihailmp
29-11-10, 11:25
geo1973 αν θελω την συμβουλη σου παντωσ σε αλλα προσωπικα θεματα θα σε πρωτημισω....μα......α...

plouf
29-11-10, 12:07
δεν ειναι θέμα γνω΄σης φίλε μου.. απλής λογικής...

αν κάνεις ότι σου είπε ο geo1973... αν βγάλεις πρωτα τη σειρήνα δεν θα κτυπάει... απλή λογική...

και συμφωνω οτι δεν κάθησες καν να σκεφτείς... απλα περιμένεις έιτε κα΄ποιος να έρθει δωρεαν για να μην κουνήσεις δακτυλάκι...
η περιμένεις να σου πει κανα μαγικο "αμπρα καταμπρα βγες συναγερμε"...... στην τελικη και αν κτυπησει για 1-2-5 λεπτα κατι έγινε...

αν δεν ποιάνουν τα χέρια σου ουτε για αυτό... σορυ... αστον πάνω......

ice25
29-11-10, 14:36
+1 στον plouf

geo1973
29-11-10, 22:47
μιχαλη που αν αποκωδικοποιησα σωστα τις λεξεις σου, απλα σου επιστρεφω το χαρακτηρισμο, μαθε οτι καποιοι απο εδω ειμαστε επαγγελματιες που εχουν ασπρισει τα μαλια τους πανω σε αυτο που διαλεξαμε να κανουμε...και καποιοι εξ ημων μπορουμε να ξεχωρισουμε τοιυς τσαμπατζηδες με οποιο τροπο και να κρυβονται.......
προσπαθησα να σε βοηθησω χωρις να προσδοκω κατι απο σενα...τα αλλα περι προσωπικου....τι να σου πω....

mihalitsanos
03-12-10, 00:40
υπηρχε λυση, απλα εμπαινες στο μενου του εγκαταστατη, (σε ολα τα κεντρα οι 24ωρες ζωνες απομονωνονται)
εβγαζες πολους μπαταριας και εκοβες ενα ενα τα καλωδια οπου ειναι συνδεδεμενα στις κλεμες της πλακετας
της σειρηνας, εβγαινες απο το μενου εγκαταστατη, και εισαι ετοιμος για την αποξηλωση.

safetec
04-12-10, 03:32
υπηρχε λυση, απλα εμπαινες στο μενου του εγκαταστατη, (σε ολα τα κεντρα οι 24ωρες ζωνες απομονωνονται)
εβγαζες πολους μπαταριας και εκοβες ενα ενα τα καλωδια οπου ειναι συνδεδεμενα στις κλεμες της πλακετας
της σειρηνας, εβγαινες απο το μενου εγκαταστατη, και εισαι ετοιμος για την αποξηλωση.

αυτη εινε η σωστη μεθοδος αλλα αν του πεις να κανει ολλα αυτα αστο ακομα ολοι 8α γραφαμε

εδω φοβατε να ακουμπισει κοφτακι και κατσαβιδι τι να του πεις να προγραματισει και ζωνες ???

μπαρ εχει και σιγα μην τα καταφερνε ...

safetec
04-12-10, 03:39
και κατι αλλο

τον κοδικο του προγραματιστη που θα το βρει ????

τον κωδικο των εχει ο εγκαταστατης ........ ολοι τους κληδονουν και καλλα κανουν !!! και εγω τους κληδωνω για την ασφαλεια μου και την ασφαλεια τους

πιος μου λεει οτι δεν θα κανει μλκ ο πελατης η κανενας ξερολας φιλος του ... να μπει προγραματισμο να σκαλισει να μην δουλεψει το συστημα να μην στηλει σηματα στο κεντρο και να τραβανε εμενα μετα που το βαλα γιατι δεν το βαλα σωστα !!!!

φιλε αυτα εινε μεγαλα λαθη !!!

αν θελει ο πελατης κωδικο οκ τον εχει αλλα δεν εχει εγκηηση καμια και φερνει και χαρτι απο αστηνομια με γνισιο υπογραφεις οτι ο εγκαταστατης δεν φερει καμια ευθηνη στο οτιδιποτε γιατι αν γινει το οτιδιποτε αυτος με την αποδιξη που εχει στα χεργια του σε εσκισε ..οτι εχεις δικο σου στο πηρε ...

μπορει να πει οτι 8ελει οτι τον εβαλες σε κηνδινο οτι του χαντακοσες την ζωη δεν μπωρει να κημηθει παρε και μια μηνηση για ιθικες βλαβες ..αποζιμιωσεις και τρεχα


εγω προσοπικα παγιδευω τα παντα ακομα και τον πινακα !!!

αν γινει το οτιδιποτε η οποιαδιποτε δολιο8ορα π.χ παει να ανηζει το οτιδιποτε απο πινακα- ρανταρ ιδοποιουμε απο το κεντρο και παο τρεχοντας απο κει μια που καβαλαο μηχανη και μια που ειμε εκει

και ενοιτε πωε κραταω το ρεπορτ απο το κεντρο λυψεις συματων και ζυταω εξιγισεις και ενοιτε πως εινε κλιδομενα ολλα και δεν περνει ουτε λαπ τοπ

δεν εινε απλα τα συστηματα ασφαλειας ....... αδεια απο την ασφαλεια περνεισ για να τα βαλεις το παραμικρο να γινει και να μην πεξει σωστα σου εχουν παρει τα παντα και σε εχουν κλησει μεσα

η ασφαλεια αν εχεισ συστηματα ασφαλειας και γινει κατι τον εγκαταστατη πιανει εχει τυχει σε φιλο !! και εβαλε πανω λαπ τοπ στο συστημα και κατεβασε το ιβεντ για να αποδιξει πως ο πελατης δεν ειχε οπλισει και για αυτο δεν δουλεψε

6 μηνες τραβιοτανε

ο αλητης ο τεχνικος ελεγε η καργια και εκραζε που μου εβαλε τον συναγιαρμο μου πηρε τα λευτα τον εβαλα στο σπιτι μου τον ταισα και ολλας γιατι δουλευε εως αργα και δεν δουλεψε .........αμε αντε κα8αρισε εσυ

και ο κανακαρις τησ εφυγε με την γκομενα υδρα 3 μερο και δεν οπλισε το ξεχασε και φτεει ο τεχνικος ....και το κεντρο λυψεις συματων που δεν εστηλε αστηνομια λες και εινε μαγαζι και εχει και ωραριο για να ελενχει ποτε ανηγει και ποτε κληνει ....

επιδι εχω δει πολλα αστω ............

και μην λετε πως προγραματιζετε απομακρισμενα αν θελετε και γενικα μην λετε πραγματα που εχουν σχεση με προγραματισμο

αν σου πει μετα ξεοπλισες με τον κοδικο προγραματιστη τι θα πεις ???

παιδια πραγματικα να παγιδευετε τα παντα ο πελατης και να εινε καλος μαζι σας και να το παιζει φιλος σας μην τον εμπιστευεστε οσο πιο προστατευμενος εινε αυτος τοσο πιο προστατευμενοι ειστε και εσυς......φιλικα σας το λεω σαν συναδελφος που εχει δει σκηνηκο και δεν θελω να το ζυσω με τυποτα

geo1973
04-12-10, 13:19
φιλε για αυτο στη καρτελα συνδεσης του πελατη τον βαζεις να υπογραψει διαβαζοντας του τους ορους..η ασφαλεια που λες περνει αναφορα απο το κλσ και σε περιπτωση που δεν εχει οπλισει ο συναγερμος δεν αποζημιωνει.τον τεχνικο γιατι να τον κυνηγησει?
οσον αφορα το τσεκαρισμα αν εχει οπλισει ή οχι ο συναγερμος το λες στον πελατη σου και αν ειναι διατεθιμενος να πληρωσει γινεται...
αναφορικα με τα αλλα θεματα...ο ανθρωπος το ειπα και παραπανω τσαμπα δουλεια θελει να κανει τι προγραμματισμους του λετε....
αραγε τα πραγματα τα κουβαλησε μονος του ή σε κανα αλλο φορουμ ζηταγε πληροφοριες για το πως μετακινουντε τα τραπεζια χωρις να κανουν θορυβο?

safetec
05-12-10, 01:03
βασηκα φιλε μου μου ερχοντε και σε μενα αρκετοι τετειοι !!! τους αποφευγω με τροπο τους λεω αυτη την χρονικη περιοδο ειμε πιγμενοσ και οκ ..

τωρα για το συνβαν με τον συναδελφο ....μιλαμε πολυ πικρα δεν θελω καν να το θημαμε απο το που8ενα εντομεταξι ο συναδελφος καλο παιδι χαμιλων τονον δεν τσακονοταν ολλα με το διαλογο και τα σχετικα ...και δεν εμπλεκε χειροτερα ε και δεν μιλαγε και ολλας γιατι ξερει πως εγω δεν θελω και πολλα για να αρπαξω .... τον βουταω παω σπιτι της πριν μπω μεσα και χτηπησω κουδουνια τηλ αστηνομια την τσιμπισα και μεσα ... την ταραξαμε στης μηνησεισ για οτι φανταστεις γιατι απηλουσε ενω δεν εφτεγε ... ε και εκοψε μαχερι

κωδικο τωρα εγκαταστατη εγω τους αλαξω ενοιτε πως δεν ενημερωνετε ο πελατης για αυτο ... και δεν ξερουν και πολοι για κοδικο εγκαταστατη ξερουν τον κωδικο μαστερ που αλαζεις κωδικους και προσθετεις και χρηστες ε αυτο δεν χρηαζοντε πολλα πολλα ......2 πονηρους συναντησα και του ξιγιθικα ..ο ενας μου ζυτησε απο αρχη βασικα ε και κουμπωνω κανονικα το συστημα βγαζω μπλοκ αποδειξουλα κανονικα με λιγοτερα λευτα απο τι ειχαμε συνφωνισει ..μου κανει γιατι ε και του κανω ο κωδικος σου εινε αυτος ο εργοστασιακος ...το συστημα δουλευει προγραματιστετο και μια χαρα γιατι εγω βαζω δικους μου κωδικους και κληδωνω το συστημα και δεν κανει ...εσυς το θελετε χειμα εγω δεν μπωρω να επιρεασω την ασφαλεια σας συγνομη δεν μπωρω να συνεχισω

ε και τελικα μου συστησε μεσα στο μηνα και εβαλκα αλους 2 με συστησε και αλου ..και μου εδωσε και κατι οιλεκτρολογικα ....και μετα του ξυγιθικα και εγω κατι φωτα σε μια μετακομιση του εκανα μερικες δουλειες τσαμπα με κηνηγαγε να με πληρωσει και τωρα ειμαστε τα καλυτερα φιλαρακια ...