PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια για κουζίνα



vaggelis25
26-11-10, 14:25
Γεια χαρά!

Σε ενα σπίτι , θέλω να βάλω κουζίνα αλλά δεν έχει ούτε παροχή ούτε ασφάλεια. Είναι 4 μέτρα από τον πίνακα και αγόρασα 6άρι καλώδιο το οποίο αναγκαστικά θα το βάλω σε καναλάκι εξωτερικά.
Σκέφτομαι στον πινακα να βάλω 25αρα ασφάλεια. Πίστευετε ότι είναι αρκετή?

Το 6άρι που έρχεται έχει 4 καλώδια.Πως θα κάνω την συνδεσμολογία στον πίνακα?Πίστευετε ότι πρέπει να βάλω ασφαλοδιακόπτη και αν ναι, ποια είναι η συνδεσμολογία?

Ευχαριστώ

Λυκιδευς
26-11-10, 21:03
η κουζινα ειναι τριφασικη;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
26-11-10, 21:06
Εγώ νομίζω ότι αυτό το παραμύθι με νέες εγκαταστάσεις πρέπει να σταματήσει ποιος είναι υπεράνω του νόμου δηλαδή με τι άδεια κάνει κάποιος εγκατάσταση όπως θέλει και ποιος δίνη το δικαίωμα να λέει σε κάποιον μη γνώστη τι να κάνει ? Άλλο να είναι τεχνικός και να θέλει κάποια βοήθεια σε μια βλάβη και άλλο αυτό και στο τέλος τέλος αν κάποιο σωματείο η υπουργείο βιομηχανίας τα δει όλα αυτά θα έχουν άσχημη κατάληξη .

Λυκιδευς
26-11-10, 21:11
Εγώ νομίζω ότι αυτό το παραμύθι με νέες εγκαταστάσεις πρέπει να σταματήσει ποιος είναι υπεράνω του νόμου δηλαδή με τι άδεια κάνει κάποιος εγκατάσταση όπως θέλει και ποιος δίνη το δικαίωμα να λέει σε κάποιον μη γνώστη τι να κάνει ? Άλλο να είναι τεχνικός και να θέλει κάποια βοήθεια σε μια βλάβη και άλλο αυτό και στο τέλος τέλος αν κάποιο σωματείο η υπουργείο βιομηχανίας τα δει όλα αυτά θα έχουν άσχημη κατάληξη .
εχεις απολυτο δικιο...βασικα το θεμα ειναι περισσοτερο οχι να το δει το υπουργειο η καποιος φορεας αλλα μην γινει κανα ατυχημα!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
26-11-10, 21:18
ακριβός Παναγιώτη μου και συγγνώμη που το έγραψα μετά από εσένα που δεν έχω τίποτα αλλά ήμαρτον δεν μιλάμε για 12 v . Και για να μην ξέρη τη χεριάζετε δεν είναι ηλεκτρολόγος αυτό είναι μεταρρύθμιση και κανονικά νέο σχέδιο στη δεη .

bigri
26-11-10, 22:35
με το ρεύμα δεν παίζουμε κύριοι

για αυτό για τέτοιες δουλειές είναι καλό να απευθυνόμαστε σε κάποιον επαγγελματία εγκαταστάτη που έχει την γνώση και εμπειρία

Λυκιδευς
26-11-10, 22:47
για να απαντησουμε κιολας αν ειναι μονοφασικη θελει διπολικο ραγοδιακοπτη να κοβει φαση και ουδετερο και καταλληλη ασφαλεια

KarlBarks
27-11-10, 03:44
Πραγματικά ειναι λίγο περίεργο που διαβάζω απαντήσεις του τύπου πάρε ενα 10αρι καλώδιο μια ασφάλεια 16Α και συνδεσέτο !

και άμα καείς κάηκες !!!

vaggelis25
27-11-10, 11:03
Σε όλα όσα είπατε έχτε δίκιο!Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός του Ε.Μ.Π και όπως γνωρίζετε όλα τα ξέρω στην θεωρία!Ωστόσο δεν πιστεύω ότι έχει σημασία!Οι καιροί είναι δύσκολοι και είμαι άνεργος πολύ καιρό!Γιατί να μην απευθυνθώ εδώ και να φωνάξω καποιον τεχνικό?Το σπίτι το έχω ανακαινίσει όλο και επειδή ειναι παλιό δεν έχει παροχή για κουζίνα.Μπορεί κάποιος να ποστάρει ένα σχέδιο για συνδεσμολογία των στοιχείων του πίνακα για μια μονοφασική κουζίνα?

bigri
27-11-10, 12:00
Σκέφτηκε κανείς μήπως η εγκατάσταση του πίνακα είναι πολύ παλιά και δεν αντέχει να σηκώσει τέτοιο φορτίο

Λυκιδευς
27-11-10, 13:55
αφου ειναι μονοφασικη θελει φαση γειωση και ουδετερο.θελει εναν διπολικο ραγοδιακοπτη και μια ασφαλεια 25Α
Ο διπολικος κοβει φαση και ουδετερο. η γειωση θα φυγει απο την μπαρα γειωσης του πινακα...

Ηλιας Α
27-11-10, 22:27
Γεια χαρά!

Σε ενα σπίτι ,..........Πως θα κάνω την συνδεσμολογία στον πίνακα?Πίστευετε ότι πρέπει να βάλω ασφαλοδιακόπτη και αν ναι, ποια είναι η συνδεσμολογία?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα.
<<Το 6άρι που έρχεται έχει 4 καλώδια>>.
(Για μονοφασικό)
Το ένα πάει στη μπάρα της γείωσης ( κίτρινο ή κίτρινοπράσινο ), το άλλο στη
μπάρα του ουδέτερου(*) ( μπλε ή γκρι ) το άλλο στο γενικό διακόπτη (μαύρο ή κόκκινο ή καφέ ) και το τέταρτο που; Ανάρτησε φωτό
<< Πίστευετε ότι πρέπει να βάλω ασφαλοδιακόπτη >>
Προσωπικά εγώ είμαι κατά της λύσης 2 σε1
<<ποια είναι η συνδεσμολογία?>>
Αναρτώ σχέδιο σύνδεσης μονοφασικού ηλ μαγειρείου ( κουζίνας ) σε πίνακα
(*) αν έχει Η/Ν διαφορικής προστασίας ( αντιηλεκ/κό) μέσω αυτού, αν δεν έχει θα σου συνιστούσα να τον βάλεις κοστίζει 25-30 € ο μον/κος
Υ/Γ Η ασφάλεια που θα τοποθετήσεις θα είναι –τουλαχιστον- ένα μέγεθος μικρότερη της γενικής

Ηλιας Α
28-11-10, 00:08
Εγώ νομίζω ότι αυτό το παραμύθι με νέες εγκαταστάσεις πρέπει να σταματήσει ποιος είναι υπεράνω του νόμου δηλαδή με τι άδεια κάνει κάποιος εγκατάσταση όπως θέλει και ποιος δίνη το δικαίωμα να λέει σε κάποιον μη γνώστη τι να κάνει ? Άλλο να είναι τεχνικός και να θέλει κάποια βοήθεια σε μια βλάβη και άλλο αυτό και στο τέλος τέλος αν κάποιο σωματείο η υπουργείο βιομηχανίας τα δει όλα αυτά θα έχουν άσχημη κατάληξη .
<<Εγώ νομίζω ότι αυτό το παραμύθι με νέες εγκαταστάσεις πρέπει να σταματήσει ποιος είναι υπεράνω του νόμου δηλαδή με τι άδεια κάνει κάποιος εγκατάσταση όπως θέλει >>.
Έχεις την εντύπωση πως έχοντας το << χαρτί >> έχεις και τις γνώσεις;
<<και ποιος δίνη το δικαίωμα να λέει σε κάποιον μη γνώστη τι να κάνει ?>>
Εδώ γράφονται(*) διάφορα για όλους, η μη γνώστες δεν έχουν καμία υποχρέωση να τα υλοποιήσουν –και δεν πρέπει – μην ξεχνάς ότι στο παρελθόν έχει γίνει μνεία για τους κινδύνους που υπάρχουν και για του λόγου το αληθές σου τα επισημαίνω:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45251http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45250
και δεν είναι τα μόνα αυτά τα βρήκα εύκολα γιατί είμαι δημιουργός των, αν ανατρέξεις σε προγενέστερα μηνύματα θα δεις πολλά παρόμοια θέματα, από άλλα μέλη σχετικά με τους κινδύνους.
Επίσης με αυτό το μήνυμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45241
έχω ζητήσει τη γνώμη από όλους που απαρτίζουν το Forum και ιδιαίτερα από τους ιθύνοντες, σχετικά μέχρι ποιο σημείο να δίνομε – λαμβάνομε οδηγίες, εσύ πως έρχεσαι με ελάχιστους(**) ακόμη μετρούμενους με τους δακτύλους της μιας παλάμης σαν τοποτηρητής του νόμου να επιβάλεις τον περιορισμό της ελεύθερης έκφρασης;
<<και στο τέλος τέλος αν κάποιο σωματείο η υπουργείο βιομηχανίας τα δει όλα αυτά θα έχουν άσχημη κατάληξη >>.
Ανάφερε την εγκληματική παρανομία που διαπράττεται εδώ στις αρμόδιες αρχές
(*) η ελευθερία της έκφρασης δια του προφορικού και γραπτού λόγου είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε πολίτη αυτής της χώρας η φίμωση της ελευθερίας της έκφρασης είναι αντικοινωνική συμπεριφορά –συνήθως χλευάζεται - και είναι ποινικά κολάσιμος.
(**) για τους οποίους ισχύει το παρόν μήνυμα
Υ/Γ Για ρίξε μια ματιά τι γράφεται στο επάνω μέρος κάθε σελίδας και αν είσαι κοντόφθαλμος ή δε σε συμφέρει σου τα θυμίζω


: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμαΠροσοχή και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
28-11-10, 00:47
Έχω δει στη ζωή μου πολλούς βλάκες προσπάθησα να μην σου απαντώ και σε άλλα ποστ άλλα εσύ έχεις φάει καραμέλα με κουτόχορτο εάν ξέρω η δεν ξέρω στο έχω αποδείξει ανόητε και επειδή το πας καπρίτσιο θα δούμε από δευτέρα ποιός ξέρη και ποιός όχι

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
28-11-10, 07:46
1) Δεν απαγόρευσα σε κάποιον να μην μιλήσει , από ότι είδες ο Παναγιώτης απάντησε χωρίς να κάνω θέμα ,επειδή όμως δεν σε ρώτησε ο άνθρωπος που είναι το άγαλμα του Κολοκοτρώνη αλλά πώς να σκοτωθεί και εσύ του λες τον τρόπο αυτό είναι ποινικό και καλό είναι να κάτσεις στο χωριό σου να δείχνεις το άγαλμα
2) Νομίζεις ότι τον προστατεύεις αυτόν τον άνθρωπο δίνοντας σχέδιο που βράσκης στο Google και δεν σε πειράζει που σου λέει ότι θα βάλει το καλώδιο σε πλαστικό κανάλι επιτρέπετε σε ηλ κουζίνα? τότε να βάζουμε καλώδια με τσιρότα
3) Για το ότι δεν κάνει το χαρτί τις γνώσεις το είπες για τον άνθρωπο ? που δεν ήθελα να προσβάλω ? γιατί τελείωσε πολυτεχνείο και στη θεωρία δεν έμαθε νιάου νιάου η το λες για εσένα που δεν ξέρεις Ε Η Ε ?
4) Εσείς οι ιδικοί ρωτάτε εάν η κουζίνα είναι τριφασική ? Την κουζίνα την συνδέεις η μονοφασικά η τριφασικά ανάλογα με το ρεύμα που έχεις αλλά το 4 Χ 6 δεν κάνει για τριφασική σύνδεση και πλεονάζον για μονοφασική τι άλλο ήθελες για να πεις σε έναν ότι φίλε μου μην τα κάνουμε όλα δύσκολοι καιροί για προστασία σου πήγαινε σε κάποιο τεχνικό
5) Γράφουμε για τεχνολογίες πράγματα και θαύματα και δεν ξέρουμε ότι αυτό μεταβάλει την εγκατάσταση και θέλει νέο σχέδιο μεταρρύθμισης .
6) Όσο για το ότι εσύ επισημαίνεις κίνδυνους πρώτον το link που έβαλες δεν μιλά για κάτι τέτοιο αλλά για βραχυκύκλωμα .Όσο για άλλο σου ποστ σου θυμίζω για το να πιάνεις ανέλεγκτο ουδέτερο στα καλώδια τις δεη που έγραφες .Αν νομίζεις ότι αυτό είναι μέτρα ασφαλείας μάλλον το ίδιο σχολείο με τον φύλο τέλειωσες
7) Αν νομίζεις ότι το να φέρεσαι ως τραμπούκος θα μας κάνει να σωπάσουμε είσαι γελασμένος

Ηλιας Α
28-11-10, 11:42
Καλημέρα .
Η αποψινή νύχτα αν εξαιρέσω τις τελευταίες πρωινές ώρες ήταν εφιαλτικές για μένα μετά το μεταμεσονύκτιο απειλητικό μήνυμα που έλαβα,- post 14 από το μέλος ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΑΖΑΡΙΔΗ - έγραφε μεταξύ άλλων και αυτά! << θα δούμε από δευτέρα ποιός ξέρη και ποιός όχι >>., έκανα τη αρχική σκέψη μήπως με την υπεροχή των γνώσεων που διαθέτει έναντι εμένα με ταπεινώσει, μετέπειτα πήγε η σκέψη μου με αυτά που γράφει εδώ << θα δούμε από Δευτέρα>> κάνει καμία << στραβή>> και με καταδώσει στις διωκτικές αρχές, για την παρανομία που υπέπεσα, ακόμη σκέφτηκα πως αν προβεί και στις δυο παραπάνω αναφερμένες ενέργειες πως θα τις αντιμετωπίσω και τις δυο ταυτόχρονα! Είπα για μια στιγμή ποτέ να μην ξημερώσει αυτή η καταραμένη Δευτέρα, μέχρι που θυμήθηκα το συγχωρεμένο τον παππούλη μου που μου είχε πει επί λέξει – η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση – και να τι έκανα για να δώσω χειροπιαστά πολλά ερείσματα στον Δημήτρη να ικανοποιήσει τις παραπάνω ορέξεις του.
Στο σε ακινησία φορτηγό βαγόνι φέρει δε τον αριθμό 1114, που βρίσκεται στο σταθμό του τραίνου, στο οποίο παράνομα και καταχρηστικά, όχι μόνο διαμένω αλλά και ηλεκτροδοτούμε από το WC του σταθμού, σύνδεσα ένα καλώδιο με δύο αγωγούς –πολύκλωνο 2 χ 0,75 μου είχε πει, ο μάστορας που το είχα αγοράσει προ μιας εβδομάδας- στο αρσενικό φις της ηλεκτρικής σόμπας που <<έτυχε >>να έχω, το κάρφωσα με πρόκες στο ξύλο (τάβλες ) του βαγονιού, και το σύνδεσα στο ντουί της λάμπας η οποία τροφοδοτείτε με ένα στριφτό καλώδιο.
Οπότε πλέον τώρα με αυτά τα χειροπιαστά στοιχεία τα οποία και τα ομολογώ σαν δράστης, έχει κάθε δικαίωμα ο Δημήτρης να εξαντλήσει όλα αυτά που απορρέουν τους νόμους, δηλαδή να κάνει καταγγελία στις αρμόδιες κατά περίπτωση αρχές για: παράνομη και καταχρηστική χρίση καταλύματος, λαθραία ηλεκτροδότηση αυτού, παραποίηση στολής συγνώμη λάθος έκανα, παραποίηση εγκατάστασης ήθελα να γράψω, και ενδεχόμενα ίσως με αυτό το εύκαμπτο που κάρφωσα με τις πρόκες να έκανα παράβαση κάποιου άρθρου ή συνδυασμού κάποιον άρθρων του Ε Η Ε.
Ή να αποδείξει την υπεροχή των γνώσεων του.
Υ/Γ Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα αλλά αναλογιστείτε και την αγωνία μου μέχρι πριν από τις τελευταίες πρωινές ώρες

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
28-11-10, 18:17
Αν θέλεις να μου προσάπτεις ενοχές δεν θα στεναχωρηθώ για την υγεία σου πρέπει να στεναχωρούμε που θέλει ιδικό μόνο να έχεις το νου σου μην είναι σαν εσένα.

vaggelis25
02-12-10, 12:07
Χαλαρώστε!Ο καθένας παραθέτει τις απόψεις του και οι Mods της σελίδας έχουν φροντίσει να προειδοποιήσουν για όλους τους κινδύνους.Έτσι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεών του!Δεν χρειάζονται γηπεδικές απειλές και ο πανσοφος λαός λέει "Η σιωπή είναι χρυσός",αν κάποιος δεν θέλει να απαντήσει ας μην απαντήσει για να σκοτώσει την ώρα του ή να τροφοδοτήσει τα κόμπλεξ του!Ευχαριστώ αυτούς που ενδιαφέρθηκαν!η εγκατάσταση έγινε και δουλεύει μια χαρά!

safetec
02-12-10, 16:48
αφου δουλευει μια χαρα .......τσεκαρισε αν θες μονο της συσφηξεις...θα πρεπει να εινε ολλα πολλυ καλλα σφιγμενα γιατι περνανε αρκετα φωρτια η κουζινα εινε μεγαλη καταναλωση ...

antonisc
08-12-10, 23:37
σιμφωνο με τον φυλο δημητρη λαζαριδη η κουζηνα ρε παιδια δεν ειναι ντου να το σινδεσουμε μην πεζετε με τετια φορτια ειμε ηλεκτρολογος και εχω δη παρα πολα επικηνδινα απο ασχετους

thespyros
09-12-10, 02:35
ημαρτον δωστε και σε μας καμια δουλεια εχουμε να δουμε ευρο εδω και τοσους μηνεσ....................

Ηλιας Α
09-12-10, 16:42
σιμφωνο με τον φυλο δημητρη λαζαριδη η κουζηνα ρε παιδια δεν ειναι ντου να το σινδεσουμε μην πεζετε με τετια φορτια ειμε ηλεκτρολογος και εχω δη παρα πολα επικηνδινα απο ασχετους


Αντιγράφω και επικολλώ μέρος από το 9 post του Βαγγέλη( vaggelis25)

<< Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός του Ε.Μ.Π >>.
Και ερωτώ τους υποστηρίζοντας, ότι με τις απαντήσεις μας υποπέσαμε σε παράπτωμα…. και άλλα τινά:
Θα θέλατε να είχατε τις δυνάμεις να κάνετε έστω εγγραφή (σαν φοιτητές) στο ΕΜΠ

Λυκιδευς
09-12-10, 21:08
Αντιγράφω και επικολλώ μέρος από το 9 post του Βαγγέλη( vaggelis25)

<< Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός του Ε.Μ.Π >>.
Και ερωτώ τους υποστηρίζοντας, ότι με τις απαντήσεις μας υποπέσαμε σε παράπτωμα…. και άλλα τινά:
Θα θέλατε να είχατε τις δυνάμεις να κάνετε έστω εγγραφή (σαν φοιτητές) στο ΕΜΠ
ηλια τι θες να πεις;

Ηλιας Α
09-12-10, 21:40
ηλια τι θες να πεις;
Καλησπέρα
Παναγιώτη ( Λυκιδευς (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41157) ),θέλω να πιστεύω πως ήμουν σαφής..

Λυκιδευς
09-12-10, 21:47
Καλησπέρα
Παναγιώτη ( Λυκιδευς (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41157) ),θέλω να πιστεύω πως ήμουν σαφής..

δεν ρωταω ειρωνικα οντως δεν καταλαβα τα αναγραφομενα...
εννοεις αν θα επελεγα να φοιτησω στο ΕΜΠ;

Λυκιδευς
09-12-10, 22:00
Ο μονος λογος που θα επελεγα το ΕΜΠ και καθε συναφη ιδρυμα θα ηταν εξαιτιας της αδειας των απεριοριστων που δινουν.Αλλιως σε επιπεδο τεχνικης καταρτισης θα επελεγα η καποιο ΑΤΕΙ η την Α.ΣΠΑΙ.Τ.Ε.

TeslaCoil
09-12-10, 23:03
Για να το κλείσουμε όμορφα , κανείς δεν τα ξέρει όλα μόλις τελειώσει μια σχολή , ποσο μαλλον αν συνδέσει τα πρώτα του , δυο καλώδια , σε πινακα και απο την χαρα κανει ντουμπες

ετσι ειπα να κανω μια υπενθυμιση σε δυο πρακτικα βιβλια , που με εχουν σωσει πολλες φορες!! γιατι , ουτε τα θυμασε ολα , ουτε τα ξερεις ολα!!
σίγουρα οι σχολές θα μπορούσαν να μας κάνουν καλύτερους τεχνίτες αλλά ούτε τα εργαστήρια βοηθάνε και άλλωστε πρέπει να ασχοληθείς και μόνος σου, και να διαβάσεις πολύ επίσης , απλά στην Ελλάδα θέλει παραπάνω και με προσωπική ευθύνη!!

Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις α' β' τόμος και αλλα....
ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις καταναλωτών μέσης και χαμηλής τάσης
Ντοκοπουλος Πετρος ΑΠΘ

φίλος να τσεκάρεις την "Γείωση σου!!" και το ΔΔΕ σου! δανείσου ένα γειωσόμετρο από την σχολή σου ή από κάποιον που να έχει!!
μάθε ότι μπορείς με προσοχή!! και δες αν ο γενικός είναι σε καλή κατάσταση!! γιατι εμενα μου είχε κάψει υπολογιστή όταν εμενα σε ενοίκιο φοιτητής και δεν ειχα UPS

Ηλιας Α
10-12-10, 01:39
δεν ρωταω ειρωνικα οντως δεν καταλαβα τα αναγραφομενα...
εννοεις αν θα επελεγα να φοιτησω στο ΕΜΠ;
Απορώ πως ενεπλάκης στο 22 δικό μου post.