PDA

Επιστροφή στο Forum : νυχτερινο ρευμα



STANOS
27-11-10, 20:34
Καλησπερα επειδη κατοικω σε σπιτι χωρις γειωση και επειδη εχω στο μυαλο μου να κανω αιτηση για νυχτερινο ρευμα μηπως γνωριζει καποιος αν κανοντας αιτηση για νυχτερινο μαζι με την φαση θα μου φερει και γειωση στο ρολοι μου η δεη?

Λυκιδευς
27-11-10, 21:03
Καλησπερα επειδη κατοικω σε σπιτι χωρις γειωση και επειδη εχω στο μυαλο μου να κανω αιτηση για νυχτερινο ρευμα μηπως γνωριζει καποιος αν κανοντας αιτηση για νυχτερινο μαζι με την φαση θα μου φερει και γειωση στο ρολοι μου η δεη?

ειναι παρανομο και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να μενεις σε σπιτι χωρις γειωση...ποσο καιρο μενεις μεσα;δικο σου ειναι η το νοικιαζεις;

Λυκιδευς
27-11-10, 21:18
επισης λογικα αν την καλεσεις και ερθει και διαπιστωσει την ελλειψη θα εχεις προβλημα και πιο πολυ αυτος που υπεγραψε...

STANOS
27-11-10, 21:22
πριν ενα μηνα το αγορασα και ειναι σπιτι 40 ετων ποια ειναι η γνωμη σου να μην τους φωναξω και να την καρφωσω μονος μου στον κηπο?

stom
27-11-10, 21:38
Ετσι κιαλλιως ευθυνη κατασκευης γειωσης εχει ο ιδιοκτητης και οχι η ΔΕΗ.
Αφου εχεις κηπο (αρα και χωρο) φερε εναν ηλεκτρολογο της προκοπης να φτιαξει ενα τριγωνο και μην μεινεις στο ημιμετρο της καρφωμενης ραβδου. Μπορει να σου σωσει τη ζωη.
Και αν τα πραγματα ειναι 40 ετων, μαλλον θα χρειαζεται νεος πινακας και ρελε διαφυγης επισης.

Λυκιδευς
27-11-10, 21:53
Ετσι κιαλλιως ευθυνη κατασκευης γειωσης εχει ο ιδιοκτητης και οχι η ΔΕΗ.
Αφου εχεις κηπο (αρα και χωρο) φερε εναν ηλεκτρολογο της προκοπης να φτιαξει ενα τριγωνο και μην μεινεις στο ημιμετρο της καρφωμενης ραβδου. Μπορει να σου σωσει τη ζωη.
Και αν τα πραγματα ειναι 40 ετων, μαλλον θα χρειαζεται νεος πινακας και ρελε διαφυγης επισης.
ακριβως και βασικα ισως να ειναι και υπερβολικο αυτο που θα πω αλλα μπορει να ειναι και καλυτερο να το πας απ την αρχη καλωδιωσεις κτλ.το λεω αυτο για να μην μεινεις στα μπαλλωματα...

STANOS
27-11-10, 21:54
πινακα εχει καινουργιο και ρελε διαφυγης φωναζωντας την δεη για νυχτερινο ρευμα θα υπαρξει προβλημα αν δουνε οτι το ρολοι δεν εχει γειωση?

STANOS
27-11-10, 21:57
ακριβως και βασικα ισως να ειναι και υπερβολικο αυτο που θα πω αλλα μπορει να ειναι και καλυτερο να το πας απ την αρχη καλωδιωσεις κτλ.το λεω αυτο για να μην μεινεις στα μπαλλωματα...
τι εννοεις μπαλωματα?

Λυκιδευς
27-11-10, 22:05
απο την στιγμη που θα τοποθετησεις την γειωση (καινουργιο καλωδιο) θα μπορουσες αν σε παιρνει να αλλαξεις και τις καλωδιωσεις αφου θα στειλεις το καλωδιο της γειωσης στις καταναλωσεις...μια σκεψη κανω

Πανοςbmw
27-11-10, 22:09
Για σε όλους
κάρφωσε ένα ηλεκτρόδιο 1.5 μ και τράβα ένα καλώδιο στο ρολόι για να μην στα πριξη η ΔΕΗ
να κανης αίτηση για νυχτερινό
η δεη θα ερθη και θα σου βαλη καινουριο ρολοι με εναλακτη συχνότητας ροής για το νυχτερινό
φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου περαση και καλώδια γειώσεως και μέσα στο σπίτι γιατί πριν 40 χρονιά τα γείωναν στης σωλήνες του νερού

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-11-10, 22:09
Η Δ Ε Η μπορεί να το δη μπορεί και όχι το θέμα δεν είναι αυτό το θέμα είναι να μην δεις εσύ τα κυπαρίσσια ανάποδα κινδυνεύεις και είναι επείγον να την φτιάξεις

STANOS
27-11-10, 22:11
δεν ειναι κακη ιδεα ετσι και αλλιως το σκαψιμο δεν το γλυτωνω με δεκαρι καλωδιο και αποσταση γυρω στα 10 μετρα απο το σημειο που θα γινει το τριγωνο ειμαι καλυμενος?

STANOS
27-11-10, 22:13
Για σε όλους
κάρφωσε ένα ηλεκτρόδιο 1.5 μ και τράβα ένα καλώδιο στο ρολόι για να μην στα πριξη η ΔΕΗ
να κανης αίτηση για νυχτερινό
η δεη θα ερθη και θα σου βαλη καινουριο ρολοι με εναλακτη συχνότητας ροής για το νυχτερινό
φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου περαση και καλώδια γειώσεως και μέσα στο σπίτι γιατί πριν 40 χρονιά τα γείωναν στης σωλήνες του νερού
οι σωληνες ειναι πλαστικοι και δεν πεφτει ουτε ο ρελες διαρροης

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
27-11-10, 22:37
Φώναξε ηλεκτρολόγο να σου φτιάξη τι γείωση γιατί η δεη θέλει πιστοποιητικό επανέλεγχου για να στο συνδέσει στο ρολόι .όσο για το ρελε είναι μηχάνημα και αστοχεί δεν μπορείς να στηρίζεσαι σε αυτό μόνο , αλλά και η έλλειψη γείωσης μπορεί ο ρ/δ να μη σώσει πιθανή διαρροή που προέρχονται από δυο διαφορετικές συσκευές που δεν έρχονται σε επαφή με το έδαφος και πιθανών να ακουμπήσεις .Πάντως βλέπω ότι επιμένεις στο θέμα γνωρίζοντας από καλώδια και γειώσεις δεν καταλαβαίνεις ότι κινδυνεύεις ? εμείς πρέπει να το λέμε

STANOS
27-11-10, 22:46
[QUOTE=ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ;400822]Φώναξε ηλεκτρολόγο να σου φτιάξη τι γείωση γιατί η δεη θέλει πιστοποιητικό επανέλεγχου για να στο συνδέσει στο ρολόι .όσο για το ρελε είναι μηχάνημα και αστοχεί δεν μπορείς να στηρίζεσαι σε αυτό μόνο , αλλά και η έλλειψη γείωσης μπορεί ο ρ/δ να μη σώσει πιθανή διαρροή που προέρχονται από δυο διαφορετικές συσκευές που δεν έρχονται σε επαφή με το έδαφος και πιθανών να ακουμπήσεις .Πάντως βλέπω ότι επιμένεις στο θέμα γνωρίζοντας από καλώδια και γειώσεις δεν καταλαβαίνεις ότι κινδυνεύεις ? εμείς πρέπει να το λέμε[/QUOT
δικιο εχεις απλα το ψαχνω λιγο παραπανω... ευχαριστω παντως για την βοηθεια

safetec
02-12-10, 17:43
επιδι εινε δικο σου το σπιτι και επιδι ισως καποια στηγμη θα 8ες να κανεις μια ανακενηση περνα απευθιας μιας που 8α περασεισ καλωδια γειωσεων και νιχτερινο μια παροχουλα 3 επι 16 + 1.5

ετσι απο 35 αμπερ που εχεις τωρα 8α πας στα 63 αμπερ

η επιβαρηνση θα εινε μικρη γιατι ουτοση αλλος θα 8ες καλωδια και πιστοποιητηκο και γειωσεις απλα η γειωση σου θα εινε αντι με 10 καλωδιο με 16αρη

αλλα σαφως πολυ πιο δυνατα ρευματα

στον πινακα σου θα πρεπει να αλαχτουν τα γενηκα και να γινουν 63 (ασφαλεια - διακοπτης - ρελλε )


σε ενα πελατη μου που το εκανα αυτο μιλαμε για 40 μετρα καλωδιο παροχη nyym μεσα σε σωλινα βαρεος τυπου με στηρηγματα μεταλικα και καινουργιο πινακα (μεγαλο για να χωραει τα παντα και σε μελοντικες αλαγες ) και γειωσεις και πιστοπηητηκα του πηγε 1200 περιπου


αν δεν θες εσυ αυτες της αλαγες περνα το παροχηκο απο τον πινακα εος τον μετρητη να το εχεις και η δεη θα σου δωσουν ρευμα απο το καινουργιο καλωδιο 35 αμπερ παλι οσο εχεις και θα σου δωσουν και το νιχτερινο σου

και οταν εχεις τα χρηματα αναπασα στηγμη με ενα πηστοποιητηκο αλαζεισ παροχη ζητας επαυξηση και πας στα 63

ενοιτε πως εχεις κανει και στον πινακα σου της απετουμενες αλαγες