PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίζευγο αυτοστήρικτο καλώδιο με πρότυπο ΟΤΕ



weather1967
27-11-10, 22:11
Μηπως ξερει κανεις φιλος που θα βρω στην Αθηνα Δίζευγο αυτοστήρικτο καλώδιο με πρότυπο ΟΤΕ

σαν το παρακατω ? ψαχνω σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο και δεν το εχει κανεις.

http://www.elvityl.gr/04CDA725.el.aspx

gsouf
28-11-10, 01:52
Δεν ξέρω αν έχει σίγουρα αλλά για δοκίμασε στον Δημουλά-Ειδικά Καλώδια είναι πάνω στην λενορμαν κοντά στο μεταξουργείο πιστεύω να βρείς εκεί κάτι!

weather1967
28-11-10, 09:52
Ευχαριστώ Γιώργο
Αν και δεν βλεπω στο site για αυτοστήρικτο ,θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω ,αν μπορει να φερει με παραγγελία.

nveli
28-11-10, 10:20
από αναζήτηση στο google, σκρέκης (http://www.skrekis.gr/servicedet.asp?p=&type=1&id=142), geca (http://www.geca.gr/site/categories/products/special/YZYPR.csp)

weather1967
28-11-10, 10:36
Eυχαριστω Νικο ,την geca την ειχα παρει προχτες τηλεφωνο αλλα δινουν μονο χονδρική ,τον σκρεκη δεν τον ειχα βρει και θα επικοινωνήσω αυριο.

Βρηκα και αυτην την εταιρια που το εχει ,αλλα μαλλον μονο χονδρικη θα δινουν και αυτοι .

http://www.telecables.gr/prod.php?pr=138

weather1967
28-11-10, 14:28
Παντος για προεκταση εξωτερικου χωρου το αυτοστήρικτο ειναι διαμαντι ,ουτε cat 6 που θελει σπιραλ και να το περασεις μεσα ,ουτε συρματοσχοινο για να κρατηθη επανω ουτε τιποτα ,γιατι εχει εσωτερικο ατσαλενιο πλέγμα.

Πιο κατω εχω μια φωτο με ολα τα παρελκομενα που χρειαζονται και ενα ρεταλι αυτοστηρικτου,και διπλα το μαυρο το pet ενα ρεταλι που πηρα σαν δειγμα απο ενα μαγαζι, αλλα καμμια σχεση το pet δεν ειναι για εναεριο χωρις συρματοσχοινο αυτο ειναι για υπογειο περισσοτερο.

http://i62.servimg.com/u/f62/11/22/64/62/cablee10.jpg
http://i62.servimg.com/u/f62/11/22/64/62/cablee11.jpg

dalai
28-11-10, 17:37
ποσα μετρα ψαχνεις?

weather1967
28-11-10, 17:42
50 μέτρα χρειαζομαι

safetec
02-12-10, 20:33
αυτο στην φωτο μου μιαζει μπλενταζ απο ατσαλοσιρμα εινε θωρακιση εξτρα καλωδιου η οποια του δινει πολυ μεγαλες μηχανικες αντοχες αλλα η κανονικη του δουλεια εινε αλλη (ασχετα αν μας κανει )

εξερετικα μεγαλη αντοχη εχει και το καλωδιο πετ εινε μαυρο σε χρωμα και μεσα εχει και επενδιση φιλου αλουμινιου εινε καταλιλο και για υπογεια εγκατασταση (χειμα χωρις σωλινες )

μιλισα με τον προμιθευτη μου τον καυκα μου ειπε πως εχει σε καποια μαγαζια .... αν δεν εχει στο καταστημα που θα πας ετιμοπαραδοτο θα στο φερει σε 2 μερες το πολυ

weather1967
05-12-10, 10:46
Τελικά μετά κόπων καί βασάνων τό βρήκα το αυτοστήρικτο καλώδιο,και έτσι γλύτωσα συρματόσχοινο και προστατευτικό σπυράλ.
Bεβαια επειδη δεν ειναι και φτηνο,πηρα 15 μέτρα και θα κανω αλλαγη στα σχεδια της επεκτασης.

http://i62.servimg.com/u/f62/11/22/64/62/cable510.jpg

Φιλε safetec ειχα παει στον Καυκα σε δυο μαγαζια στο Περιστερι και στα Πατήσια ,ειχα και ενα δειγμα μαζι μου γιατι μια φωτο ειναι χιλιες λεξεις και ειδικα στην Ελλαδα που στην παρανοηση και στο μπουρδουκλωμα ειμαστε πρωτοι , και μου λενε δεν ξερω δεν γνωριζω ,με παραγγελια βρε παιδια τους λεω γινεται ? οχι μου λενε,οι υπαλληλοι δε το κοιταζαν σαν να εβλεπαν εξωγήινο,το δειχνουν και σε καποιο προισταμενο τα παιδια πιο περα,το κοιταζε και εκεινος περιεργα,α λεω καταλαβα,παμε για αλλα.
Εγω το θελω για εναεριο ,και το pet που το ειδα δεν κανει θελει συρματοσχοινο ,το συρματοσχοινο ηθελα να αποφυγω .
Οσο για το ατσαλοσυρμα περισσοτερο ειναι για την αυτοστηρηξη πιστευω και λιγοτερο για την θωρακιση απο οτι το βλεπω, γιατι δεν εχει μεγαλο πυκνωμα για να αγκαλιαζει περιμετρικα ολο το καλωδιο.

thomasskoy
05-12-10, 11:40
Δημητρη τωρα ειδα το θεμα.Αυτα τα καλωδια τα φτιαχνουν μονο για τον οτε ειδικα.μονο αν περισεψει κανενα κοματι παει σε καποιο μαγαζι οπως το πετυχες εσυ η ψαχνωντας.

safetec
05-12-10, 19:10
αφου το βρικες μια χαρα

οσο για τιν καυκα εινε καλος εχει πραματα παρα πολλα αλλα οι υπαλιλοι δεν ξερουν
πολλες φωρες εχω παραγκιλει μπριζοδιακοπες π.χ (ενα προσφατο) βιμαρ που αρεσε σε πελατη και διαλεξε αυτα

σωστος διακοπτης λαθος βαση λαθος σωστο πλαισιο ο μηχανισμος δεν κουμπονε στην βαση ουτε το πλαισιο !!! αποτελεσμα καμια 50 τσαμπα χιλιομετρα 1 χαμενο μεροκαματο δικο μου + 1 χαμενο μεροκαματο βοιθου που πληρωσα και με κειταγε και ο πελατης καπως τελειο !!!! και επιδι ηταν πολλα κοματια δεν ειχα κανονισει και κατι αλλο και λεω σαββατο εινε να μην κλησω και τιποτα αλλο 1400 να τελειωσουμε μην καθομαστε και σημερα εος τησ 2200

εχει πολλα υλικα για αυτοματισμους σε προσπεκτους .... δεν τα προοθει γιατι κανεισ δεν ξερει τι εινε και τι κανουν ... και πολλες φωρες περνουν προμιθευτη περιμενεισ εσυ καμια ωρα και αλλα και παλι δεν βρισκεις ακργ γιατι και αυτοι δεεν τον βρισκουν

εντομεταξη κειτας εσυ να κανεισ κατι αλλο με αλλα υλικα και σου εχουν παρει τη σειρα καμια 10 αλοι και ξαναπεριμενεισ

τελειο ?? :001_rolleyes:

weather1967
05-12-10, 20:02
Οπως τα λες ακριβως ειναι Θωμά.
Οπως επισης τα λεει σωστα ειναι και ο safetec,οτι εχει μεγαλη ποικιλια ειναι στανταρ ,π.χ κατι ενωσεις scotchlok UY2 δεν τους εβρισκα στα γνωστα ηλεκτρολογικα μαγαζια που ψωνιζω συνηθως, και τους βρηκα στου Καυκα.
Οι υπαλληλοι στα περισσοτερα καταστηματα ειναι συνηθως νεαροι σε ηλικια ,και δεν εχουνε μεγαλη εμπειρια σε λεπτομερειες αυτου του τυπου που αντιμετωπισες,γιαυτο οταν βλεπω νεαρους πωλητές,το ψαχνω κατι ξανα και ξανα με λεπτομερειες πριν φυγω,για να γλυτωσω παρομοιες παρανοήσεις,π.χ ηθελα κατι μετρα cat 6 και μου ειπε μετα cat 5 ειπατε οτι θελετε ? οχι λεω cat 6 φερνει την κουλουρα και πριν την κοψει του λεω για να δω ειναι σιγουρα cat 6 η μπας και εφερες cat 5 κατά λάθος,σε τετοιο στυλ δηλαδη.

thomasskoy
05-12-10, 20:50
παιδια στα πιο πολλα μαγαζια αυτος ο πανικος γινετε.για να γλυτωσουν χρηματα βαζουν πιτσιρικαδες που δεν ξερουν τα παιδια.και δεν υπαρχει καποιος απο πισω να ελενξει μεσα απο το μαγαζι.

safetec
06-12-10, 16:46
εινε απλη πωλητες ....των 900 που δουλευουν 6 μερες την ευδομαδα και 9 ωρα

εψαχνε γνωστος μου για δουλεια πηγε ζυτησε 1200 και δεν τον πηραν τεχνικος αυτος με αδειες εξασκησεως επαγκελματος και με πολλες γνωσεις .. εινε λογικο η γνωση πληρωνετε

για μενα οι επαγκελματιες εινε αυτοι που κρατανε τα μαγαζια τους ανηχτα !!! και οταν εχω θεμα και θελω κατι εξιδικευμενο πρεπει να το βρω χωρις να χασω χρονο που εινε χρημα για μενα

για μενα πρεπει να εχει ατομα που να τους δινει τα 1200 εστω 1 σε καθε καταστα ημα και να εξυπηρετει τους επαγκελματιες που θελουν κατι συγκεκκριμενο οταν εχουν καποιο θεμα

οι διευθιντες δε εινε πιο ασχετοι απο τους πωλητες παγκου ....μα καλλα δεν μπωρει ολοκρηρη ετερια να εκπεδευσει 1 ατομο σωστα σε καθε μαγαζι ..... το οποιο να ξερει αυτα που δεν ξερουν οι αλοι ...

δεν μιλαω για λαμπες και καλωδια αλλα πιο εξιδικευμενα πραματα οπως καμπιλες σε ασφαλεις πιιο αναλιτικα στηχεια για αυτοματους - για χρονικα καθηστερησεις για επιτηριτες για διακοπτες διαφωρικου μπλοκ
για ηλικα που απευθινοτε για εγκαταστατες και οχι στην γιαγιουλα που 8α παει να παρει 5 μετρα καλωδιο για το τηλεφωνο με κληψακια και 1 λαμπα

για πιο ιδικα καλωδια οπως τα αυτοστηρηκτα του φιλου

για ντιμερ επαγκελματικα - ποιλοτοι που μπενου σε καφε και σε κλαμπακια

ας ανηγε ενα καταστημα οπως εχει μερικα καταστηματα φωτησμου που να εχει αυτα .....αν θελαμε κατι ιδιετερο να πηγεναμε εκει