PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με φορτιση κινητου με φωτοβολαικα πανελ



tasos32
28-11-10, 13:33
καλημερα. εχθες αγορασα δυο φωτοβολταικα πανελ στα 6V/200mA το καθε ενα. τα συνδεσα σε σειρα και πηρα 12βολτ. μετα αγορασα ενα φορτιστη αυτοκινητου, και συνδεσα τα πανελ στην εισοδο του φορτιστη(εκει δηλαδη που μπαινει στον αναπτηρα του αυτοκινητου). εβγαλα τα πανελ στον ηλιο, και οταν συνδεσα το κινητο μου εγραψε 'δεν φορτιζει'. τι μπορει να φταιει????
επισεις να πω οτι, αν συνδεσω τον φορτιστη στο αμαξι η σε ενα τροφοδοτικο, φορτιζει κανονικα το κινητο.

GeorgeVita
28-11-10, 13:52
Γειά σου Τάσο,
δεν αρκούν 200mA για τη φόρτιση κι η ονομαστική τιμή των 12V θα είναι αρκετά χαμηλότερη σε πλήρες φορτίο.
Αν διαβάσεις τα χαρακτηριστικά του φορτιστή θα αναγράφει έξοδο λ.χ. 5V 1A

Με κάποιες επιφυλάξεις ίσως λειτουργήσει μια παράλληλη συνδεσμολογία των φωτοβολταϊκών στοιχείων οι οποίες θα τροφοδοτήσουν απευθείας το κινητό τηλέφωνο. Θέλει όμως ανάλυση το κύκλωμα για προστασία του κινητού και ίσως αντιστάσεις ή δίοδοι προστασίας στα φ/β.

G

herctrap
28-11-10, 13:52
Λιγο ρευμα απο τα panel ισως

βαλτα παραλληλα και ας ειναι 6V

tasos32
28-11-10, 14:25
σας ευχαριστω για τις απαντησεις. τα εβαλα και παραλληλα χωρις το φορτιστη(μαζι με μια διοδο απο το + του πανελ), και παλι τιποτα.
βασικα θελω να φορτιζω το κινητο κατευθειαν απο τα πανελ και οχι πρωτα να φορτιζω μπαταρια και μεσω αυτων μετα το κινητο. σε οσα κυκλωματα εψαξα στο ιντερνετ ολα ειναι μεσω μπαταριων και κανενα δεν εχω βρει να φορτιζει απευθειας το κινητο.
αν μπορειτε να με βοηθησετε μα κανενα κυκλωμα η καμια ιδεα.....

herctrap
28-11-10, 14:39
Τι εξοδο εχει ο φορτιστης?

spyropap
28-11-10, 16:33
Για κοίτα αυτό εάν σου κάνει. Δεν είναι δύσκολο. Βασικά είναι κύκλωμα τύπου joule thief για ανόρθωση τάσης.
Έχω φτιάξει παρόμοιο με τρανζίστορ ΝΡΝ 2Ν 2222 αλλά μπορείς και με άλλα όπως 2Ν2219 κλπ.

Τον μετασχηματιστή θα πρέπει να τυλίξεις εσύ σε δακτύλιο τοροειδή με σύρμα πάχους 0.2–0.3 mm.
Το σύρμα μπορεί να είναι πηνιόσυρμα ή ακόμα και λεπτό μονόκλονο με μόνωση.
Η διάμετρος του δακτυλίου μπορεί να είναι περί τα 3 cm.

Κύκλωμα αυτού του τύπου θα μπορούσα να χαρακτηρίσω σαν “μίνι επιταχυντή ηλεκτρονίων” ή το πιο απλό inverter
που όμως δεν δίνει πολύ ρεύμα. Είναι ικανό να ανάψει μερικά LED.
Βέβαια μπορείς να αλλάξεις δίοδο ζένερ και να βάλεις άλλη μικρότερης τάσης. Νομίζω ότι τα περισσότερα
κινητά τηλ φορτίζουν από 6 ως 8 V.

16962

tasos32
28-11-10, 17:32
Τι εξοδο εχει ο φορτιστης?
ο φορτιστης εχει εξοδο 8,8βολτ.

θα φτιαξω και το κυκλωμα που λεει και ο σπυρος και θα σας πω αποτελεσματα.
να πω επισεις οτι συνδεσα τον φορτιστη σε κανονικο τροφοδοτικο, και φορτιζει το κινητο με 180mA ρευμα!

herctrap
28-11-10, 18:23
μην κοιτας ποσο βγαζει
αλλα ποσο παιρνει για να βγαλει αυτα που βγαζει


αν βγαζει 8,8V 180mA τοτε θες περιπου 1,5W

το οποιο το εχεις

tasos32
29-11-10, 00:39
εκατσα και εφτιαξα και το κυκλωμα που μου εδωσε ο σπυρος. ενα απο τα ιδια.. παλι δεν φορτιζει το κινητο. δεν ξερω τι αλλο να κανω.
εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα, και δεν γινεται τιποτα.

GREG11
29-11-10, 00:58
Δες και αυτό

http://www.iqsolarpower.com/small_solar_panel.htm

spyropap
29-11-10, 11:28
Τάσο λούστηκες με ξίδι? Αυτό είναι καλύτερο.
Με δύο 6V παράλληλα θα πρέπει να έχεις 400mΑ βάζεις και ένα τρίτο πανελάκι 3V σε σειρά και πιάνεις τα ζητούμενα 9V.
Και επειδή έχω μερικά παρόμοια, να είναι το τελευταίο δεξιά στην φωτο.
Αυτά στη μέση θα είναι σαν αυτά που έχεις. Βλέπουμε ακόμα και ένα κύκλωμα joule thief που ανάβει 4 LED από τις μπαταρίες.
Το κύκλωμα με τα δύο τρανζ φορτίζει τις μπαταρίες όταν έχει ηλιοφάνεια και μετάγει στον επιταχυντή όταν σκοτεινιάζει.
Αυτό μπορεί να φωτίζει για περισσότερες από 10 ώρες.

Εάν πάλι τίποτα από αυτά δεν σου διώξει την πιτυρίδα έχω συνταγή για αντιδραστήρα ΗΗΟ μούρλια…

16967

tasos32
29-11-10, 13:06
σπυρο αυτά στη μέση, είναι σαν αυτά που έχω και εγω. το κυκλωμα που μου εδωσες φορτιζει τις μπαταριες, αλλα δεν φορτιζει κατευθειαν το κινητο. εγω θελω κατευειαν φορτιση απο τον ηλιο. τωρα θα κανω κανενα πειραμα ακομα, και θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.

Shaman
03-12-10, 14:49
Τάσο από που πήρες τα πανελακια?

τι διαστάσεις έχουν και πόσο κάνουν?

είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι αλλα δεν βρίσκω σε ελληνικό site να παραγγείλω