PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογικός γρίφος



Λυκιδευς
29-11-10, 19:46
Είμαστε σε ένα δωμάτιο με 3 διακόπτες.Έξω από το δωμάτιο υπάρχει μια λάμπα.Πως θα βρούμε ποιος διακόπτης αντιστοιχεί στην λάμπα;(η προϋπόθεση είναι οτι μπορούμε να βγούμε μόνο μια φορά έξω από το δωμάτιο που είναι τοποθετημένοι οι διακόπτες)

plouf
29-11-10, 19:55
περα απο του κκλασικού τύπου απαντήσεις..

-) βλέπεις απο εξω το φως χωρις να βγεις (πχ έχει παράθυρο)
-) φωναζεις σε εναν αλλο να του αναψει
-) βρισκεις το διακόπτει που γράφει "εξω"
-) κατεβάζεις γενικο και βάζεις ΒUZZER και μετα μπαινεις και το βρισκεις...

ειναι αρκετα δυσκολο !?!?!?

dmitspan
29-11-10, 19:58
σηκώνουμε τον ένα διακόπτη για 2-3 λεπτά και τον κλείνουμε. σηκώνουμε τον 2ο και τον αφήνουμε ανοιχτό και τον 3ο κλειστό. πάμε μέσα στο δωμάτιο. αν η λάμπα είναι ανοιχτή τότε είναι ο σηκωμένος. αν είναι σβηστή και είναι ζεστή τότε είναι αυτός που κατεβάσαμε, διαφορετικά είναι ο 3ος που δε σηκώσαμε καθόλου

makis.civ
29-11-10, 20:01
πατάμε τον 1ο διακ. για 1 λεπτό και μετά τον κλείνουμε.
πατάμε τον 2ο και μπαίνουμε μέσα.

αν η λάμπα ανάβει είναι ο 2ος
αν η λάμπα δεν ανάβει αλλα είναι ζεστή είναι ο πρώτος
αν η λάμπα δεν ανάβει και είναι κρύα είναι ο τρίτος.

παλιό

nveli
29-11-10, 20:08
βλέπεις "το δωμάτιο του φερμά" και μαθαίνεις την απάντηση

JOUN
29-11-10, 22:36
σηκώνουμε τον ένα διακόπτη για 2-3 λεπτά και τον κλείνουμε. σηκώνουμε τον 2ο και τον αφήνουμε ανοιχτό και τον 3ο κλειστό. πάμε μέσα στο δωμάτιο. αν η λάμπα είναι ανοιχτή τότε είναι ο σηκωμένος. αν είναι σβηστή και είναι ζεστή τότε είναι αυτός που κατεβάσαμε, διαφορετικά είναι ο 3ος που δε σηκώσαμε καθόλου
Πολυ καλο!!

Αποστόλης1
29-11-10, 23:51
πατάμε τον 1ο διακ. για 1 λεπτό και μετά τον κλείνουμε.
πατάμε τον 2ο και μπαίνουμε μέσα.

αν η λάμπα ανάβει είναι ο 2ος
αν η λάμπα δεν ανάβει αλλα είναι ζεστή είναι ο πρώτος
αν η λάμπα δεν ανάβει και είναι κρύα είναι ο τρίτος.

παλιό


Και αν είναι κρύα, αλλά δεν είναι ο τρία??? :001_tt2::001_tt2:

dmitspan
30-11-10, 00:34
Παναγιώτη δε μας είπες, τι κερδίζουμε ? :biggrin:

Λυκιδευς
30-11-10, 16:34
Και αν είναι κρύα, αλλά δεν είναι ο τρία??? :001_tt2::001_tt2:

μαλλον εχει κανει την εγκατασταση ηλεκτρολογος ελληνας...:lool::lool::lool:

Λυκιδευς
30-11-10, 16:35
Παναγιώτη δε μας είπες, τι κερδίζουμε ? :biggrin:

προλαβα;αφου ειστε τσακαλια και το βρηκατε αμεσως...!!!

Αποστόλης1
30-11-10, 16:41
μαλλον εχει κανει την εγκατασταση ηλεκτρολογος ελληνας...:lool::lool::lool:


είναι καμένη η λάμπα

FILMAN
30-11-10, 16:45
Ή κομμένο το ρεύμα από τη ΔΕΗ! Καλό πάντως.

Λυκιδευς
30-11-10, 17:10
οποιος ξερει κανεναν ας τον γραψει ετσι για να μην σκουριαζει το μυαλο...

TeslaCoil
06-12-10, 05:15
Είναι νύχτα με φεγγάρι
γύρω σου σύννεφα κόκκινα,
κρατάς μια τσάντα
η ανάσα σου κάνει καπνό
σταματάς έξω από ένα κτίριο
και τα φώτα αναβοσβήνουν
τι έχει συμβεί!?

navar
06-12-10, 12:06
Είναι νύχτα με φεγγάρι
γύρω σου σύννεφα κόκκινα,
κρατάς μια τσάντα
η ανάσα σου κάνει καπνό
σταματάς έξω από ένα κτίριο
και τα φώτα αναβοσβήνουν
τι έχει συμβεί!?
έχεις δεί πολλά θρίλερ τις τελευταίες μέρες ?

Nemmesis
06-12-10, 12:31
έχεις δεί πολλά θρίλερ τις τελευταίες μέρες ?

χαχα... αυτο θα λεγα... γυρισαν οι undead...

Pefres
06-12-10, 13:39
Μόλις έχεις μετακομίσει σε διαμέρισμα του 5ου ορόφου πολυκατοικίας, η οποία έχει 7 ορόφους και κάθε όροφος 3 διαμερίσματα.

Τα κουδούνια στην είσοδο της πολυκατοικίας είναι ανακατεμένα και δεν ξέρεις ποιο αντιστοιχεί στο δικό σου θυροτηλέφωνο.

Είσαι μόνος μου και έχεις στη διάθεσή σου μόνο το κινητο σου τηλεφωνο (το οποιο ειναι σχετικα νεας τεχνολογιας).

Πως μπορείς να εντοπίσεις το κουδούνι που αντιστοιχεί στο διαμέρισμά σου;

navar
06-12-10, 13:51
Μόλις έχεις μετακομίσει σε διαμέρισμα του 5ου ορόφου πολυκατοικίας, η οποία έχει 7 ορόφους και κάθε όροφος 3 διαμερίσματα.

Τα κουδούνια στην είσοδο της πολυκατοικίας είναι ανακατεμένα και δεν ξέρεις ποιο αντιστοιχεί στο δικό σου θυροτηλέφωνο.

Είσαι μόνος μου και έχεις στη διάθεσή σου μόνο το κινητο σου τηλεφωνο (το οποιο ειναι σχετικα νεας τεχνολογιας).

Πως μπορείς να εντοπίσεις το κουδούνι που αντιστοιχεί στο διαμέρισμά σου;
πέτρο το διαμέρισμα έχει σταθερό άλλο τήλ ?

αν ναί !

απλά παίρνεις τήλ απο το σταθερό στο κινητό , αφήνεις το ακουστικό κάπου κοντά στο buzzer του κουδουνιού , και πάς κάτω...
αρχίζεις να πατάς κουδούνια με το κινητό στο χέρι , όταν ακούσεις τον ήχο του buzzer στο διαμέριασμα μέσο του τηλεφώνου , βρήκες το κουδούνι σου !

Λυκιδευς
06-12-10, 16:12
Είναι νύχτα με φεγγάρι
γύρω σου σύννεφα κόκκινα,
κρατάς μια τσάντα
η ανάσα σου κάνει καπνό
σταματάς έξω από ένα κτίριο
και τα φώτα αναβοσβήνουν
τι έχει συμβεί!?

τι ετος ειναι;και σε ποια χωρα;

Pefres
06-12-10, 20:50
@navar
οχι δεν εχεις κανει συνδεση σταθρου τηλεφωνου ακομα
(ετσι για να στη σπασω.... :P)

Silas
06-12-10, 22:09
Αφήνω το κινητό στο σπίτι, κοντά στο buzzer, να ηχογραφεί. κατεβαίνω κάτω και πατάω ένα κουδούνι ανά ένα λεπτό ( η κάποιο στάνταρ χρόνο τέλος πάντων ), ένα λεπτό μετά την στιγμή που έβαλα το κινητό να ηχογραφεί. Από τα 22 λεπτά ηχογράφησης σε όποιο λεπτό ακουστεί το κουδούνι το αντίστοιχο, είναι το κουδούνι μου.
Το καψα?

JOUN
06-12-10, 22:18
Λοιπον:Κινητο σε ηχογραφηση επανω στο σπιτι.Θυροτηλεφωνο ανοιχτο με το ηχειο του κολλημενο με το μικροφωνο του κινητου.Εμεις απο κατω παταμε τα κουδουνια με την σειρα και καθε φορα μετραμε..Π.χ 1 παταμε το πρωτο,δυο παταμε το δευτερο κλπ.Οταν τα πατησουμε ολα ανεβαινουμε στο διαμερισμα και ακουμε την ηχογραφηση.Εκει που ακουγεται το μπαζερ σημειωνουμε σε ποιον αριθμο αντιστοιχει(ποιος ακουγεται απο το θυροτηλεφωνο) και το βρηκαμε..

Λυκιδευς
06-12-10, 22:19
Αφήνω το κινητό στο σπίτι, κοντά στο buzzer, να ηχογραφεί. κατεβαίνω κάτω και πατάω ένα κουδούνι ανά ένα λεπτό ( η κάποιο στάνταρ χρόνο τέλος πάντων ), ένα λεπτό μετά την στιγμή που έβαλα το κινητό να ηχογραφεί. Από τα 22 λεπτά ηχογράφησης σε όποιο λεπτό ακουστεί το κουδούνι το αντίστοιχο, είναι το κουδούνι μου.
Το καψα?
και ειπα να μην το πω εγω...

Pefres
06-12-10, 22:43
μπραβο joun!!!!
Tο βρηκες!!

Ηλιας Α
07-12-10, 02:19
Τεχνίτης παρακολουθεί τα 3 όργανα που είναι συνδεδεμένα ένα σε κάθε φάση (L1,L2,L3), τριφασικού κινητήρα, με αστεροτριγωνικό σύστημα ομαλής εκκίνησης - ο οποίος σημειωτέων υπερθερμαίνεται – και διαπιστώνει τα εξής:

Α) κατά την λειτουργία σε αστέρα Ι1 L1=Ι1 L2=Ι1 L3.

Β) κατά την λειτουργία σε τρίγωνο Ι2 L1=Ι2 L2, Ι2 L3 = 0
Γ) Το Ι2 L1 είναι μεγαλύτερο – τη στιγμή που είχε σταθεροποιηθεί το Ι1 - του Ι1 L1
Με αυτές και μόνο τις ενδείξεις θα μπορέσει να εντοπίσει το σφάλμα; Και αν ναι με ποιο σκεπτικό

tzitzikas
07-12-10, 20:09
δεν χρειαζεται να βγεις καμία :biggrin:. αναβεις με την σειρά τους διακόπτες βραδυ και μολις δεις κατω απο το κενο που έχει η πορτα στο δαπεδο φως τοτε εισαι οκ. :blink:

dmitspan
07-12-10, 21:01
ωραίοςςςς :lool:

Λυκιδευς
07-12-10, 21:59
του ηλια ο γριφος ειναι ζορικος...

TeslaCoil
08-12-10, 23:44
τι ετος ειναι;και σε ποια χωρα;

Σε χώρα μακρινή μια παλιά εποχή!! Έλα απλό είναι!! τα δίνω όλα ακόμα και ώρα!!
το έχεις είναι παλιό
να το πάρει το ποτάμι? :confused1:

Φίλε Ηλιας Α
το ότι το L3I2 είναι 0 έχουμε καμένο πηνίο ή ασύνδετο
ο Λόγος είναι αλλά κάτι ποιο πιθανό , ότι πολύ απλά δεν είναι σωστά η συνδεσμολογία , όταν συνδέουμε σε τρίγωνο , πάει η αρχή το ενός με το τέλος του επόμενου , όποτε εκεί ο ηλεκτρολόγος που έβαλε τα καλώδια , βιαζόταν να πάει να δει την ομαδάρα του.

Στο ρελέ του τριγώνου έβαλε την αρχή του πρώτου L1 στο τέλος του δευτέρου L2 και την αρχή του δευτέρου L2 αντί να πάει στο τέλος του τρίτου πηνίου L3 πήγε στο τέλος του πρώτου L1
ενώ το L3 είναι βραχυκυκλωμένο!! η αρχή με το τέλος του , και ασύνδετο ουσιαστικά!! χωρίς να επηρεάζει τις φάσεις
η λύση είναι να κάνουμε σκάντζα δυο καλώδια στο ρελέ στο ισχύος που να κάνουν και τα 3 πηνία να δουλέψουν!!

Λυκιδευς
09-12-10, 09:03
Σε χώρα μακρινή μια παλιά εποχή!! Έλα απλό είναι!! τα δίνω όλα ακόμα και ώρα!!
το έχεις είναι παλιό
να το πάρει το ποτάμι? :confused1:

να το παρει το ποταμι...

aris285
09-12-10, 10:41
Είναι νύχτα με φεγγάρι
γύρω σου σύννεφα κόκκινα,
κρατάς μια τσάντα
η ανάσα σου κάνει καπνό
σταματάς έξω από ένα κτίριο
και τα φώτα αναβοσβήνουν
τι έχει συμβεί!?
Ηλιακή καταιγίδα.

Ηλιας Α
09-12-10, 12:41
Φίλε Ηλιας Α
το ότι το L3I2 είναι 0 έχουμε καμένο πηνίο ή ασύνδετο
ο Λόγος είναι αλλά κάτι ποιο πιθανό , ότι πολύ απλά δεν είναι σωστά η συνδεσμολογία , όταν συνδέουμε σε τρίγωνο , πάει η αρχή το ενός με το τέλος του επόμενου ,

Στο ρελέ του τριγώνου έβαλε την αρχή του πρώτου L1 στο τέλος του δευτέρου L2 και την αρχή του δευτέρου L2 αντί να πάει στο τέλος του τρίτου πηνίου L3 πήγε στο τέλος του πρώτου L1
ενώ το L3 είναι βραχυκυκλωμένο!! η αρχή με το τέλος του , και ασύνδετο ουσιαστικά!! χωρίς να επηρεάζει τις φάσεις
η λύση είναι να κάνουμε σκάντζα δυο καλώδια στο ρελέ στο ισχύος που να κάνουν και τα 3 πηνία να δουλέψουν!!
Καλημέρα.
Φίλε TeslaCoil .
Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο δικό 29 post , διαπίστωσα ότι έφτασες στο αποτέλεσμα αλλά , λίγο βιαστικά και στη βιασύνη σου έκανες 1 λάθος που προς το παρόν εντόπισα , αν θες αναδιατύπωσε το σκεπτικό σου.

TeslaCoil
10-12-10, 19:59
Ηλιακή καταιγίδα.

Χαχαχα καλό !! όχι θα έβαζα και βόρειο σέλας!!

Λοιπόν έχει φεγγάρι είναι νύχτα , αλλά τα σύννεφα είναι κόκκινα δηλαδή μουντό καιρό αλλά ξημερώνει!!

κρατας μια τσαντα , δηλαδη εισαι κατι , καποιο επαγγελμα με τσαντα!! τι κανει νιαου νιαου στα κεραμίδια!

η ανασα σου κανει καπνο
δηλαδη ετρεχες και κανει κρυο χειμωνας ισως Φεβρουαριο και τα χνωτα σου ειναι ορατα απο το κρυο!!

Σταματας εξω απο ενα κτιριο και τα φωτα αναβοσβήνουν!! γιατι αναβοσβηνουν?? τι εχει γινει?? που βρίσκεσαι??

@Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726)

Αν λες πως το L3 δεν είναι βραχυκυκλωμένο επιμένω πως είναι. Σε αυτήν την περίπτωση , επαγωγικά παίρνει τάση από άλλα πηνία ! χωρίς όμως να μας ρίχνει ασφάλειες

υπάρχει πιθανότητα να καεί κιόλας κατά την αλλαγή!!

διόλου απίθανο!! αν έχει ο κινητήρας φάει αλλεπάλληλες και πολλές κρουστικές τάσεις από επανεκκινήσεις!!
ποιο πιθανό θα μου πεις είναι να βραχυκυκλώσει και να σου ρίξει ότι βρει από ασφάλειες!! όποτε εκεί έχεις άλλο σφάλμα !!

,
σε κάλυψα?

Silas
10-12-10, 20:18
Είμαι ο Batman και τρέχω γιατί χάλασε το μπατ-αμάξι μου και γιατί ρε αδερφέ... πρέπει να κρατιέμαι σε φόρμα. Στην μπατ-τσάντα μου είναι τα μπατ-γκατζετς μου. Η ανάσα μου κάνει καπνό και χέζω σίδερα, γιατί είμαι ο μπατμαν. Σταματάω έξω από το κτίριο το οποίο είναι το αστυνομικό τμήμα του Γκοθαμ. Τα φώτα που αναβοσβήνουν είναι το σινιάλο μου, γιατί όταν ξημερώνει, ο μπατ προβολέας δεν φαινεται.

Κοντά είμαι?


( Απ ότι κατάλαβα, μιλάμε για έναν ηλεκτρολόγο που πάει σε κτίριο με βλάβη. Για κάποιο λόγο που μου διαφεύγει το κτίριο μου κάνει για νοσοκομείο )

TeslaCoil
10-12-10, 20:27
χαχαχαχαχα

οχι οχι
Είμαστε σε μια χώρα που ισχύει η θανατική ποινή και είσαι ο Δικηγόρος που πάει να προλαβει μια εκτέλεση σε ηλεκτρική καρέκλα! αλλα φτάνεις αργα!

είναι αρκετά παλιό!! και περίμενα κάποιος να το βρει!

Silas
10-12-10, 20:34
Φτου.
Και ψηνόμουν να είμαι ο Βατμαν.

Το είχα ξανακούσει, αλλά το θυμήθηκα αφού διάβασα την απάντησή σου.

Λυκιδευς
10-12-10, 21:24
Θα μπορουσε να ειναι ενας τροικανος που τρεχει να σωθει...

Pefres
11-12-10, 17:18
Η ανάσα μου κάνει καπνό και χέζω σίδερα, γιατί είμαι ο μπατμαν.

το καλυτερο ποστ απο ολα :Ρ

Ηλιας Α
20-12-10, 12:43
τι εχει γινει?? που βρίσκεσαι??

@Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726)

Αν λες πως το L3 δεν είναι βραχυκυκλωμένο επιμένω πως είναι. Σε αυτήν την περίπτωση , επαγωγικά παίρνει τάση από άλλα πηνία ! χωρίς όμως να μας ρίχνει ασφάλειες

υπάρχει πιθανότητα να καεί κιόλας κατά την αλλαγή!!

διόλου απίθανο!! αν έχει ο κινητήρας φάει αλλεπάλληλες και πολλές κρουστικές τάσεις από επανεκκινήσεις!!
ποιο πιθανό θα μου πεις είναι να βραχυκυκλώσει και να σου ρίξει ότι βρει από ασφάλειες!! όποτε εκεί έχεις άλλο σφάλμα !!

,
σε κάλυψα?
Καλημέρα
Φίλε TeslaCoil .
Κρατώ -προς το παρόν – αυτό δικό σου από 29 post << ενώ το L3 είναι βραχυκυκλωμένο!! η αρχή με το τέλος του , και ασύνδετο ουσιαστικά!!>>
Στο 25 δικό μου post, αναφέρονται αυτά << Α) κατά την λειτουργία σε αστέρα Ι1 L1=Ι1 L2=Ι1 L3.>>
Ερωτώ λοιπόν: πως είναι δυνατόν, να έχομε κατά την λειτουργία σε αστέρα Ι1 L1=Ι1 L2=Ι1 L3 ενώ το L3 είναι βραχυκυκλωμένο
Επίσης ξεφύτρωσε αυτό << βραχυκυκλωμένο!! η αρχή με το τέλος του , και ασύνδετο ουσιαστικά >> η λέξεις << βραχυκυκλωμένο>> και << ασύνδετο >> κάπου με χαλάν !

Λυκιδευς
20-12-10, 16:42
Ένας εξερευνητής έχει βρεθεί σε μία ζούγκλα που κατοικείται από δύο φυλές ιθαγενών. Η πρώτη φυλή αποτελείται από φιλήσυχους ιθαγενείς οι οποίοι λένε πάντα την αλήθεια. Η δεύτερη φυλή αποτελείται από ανθρωποφάγους που λένε πάντοτε ψέματα. Κατά τα άλλα είναι απολύτως όμοιοι. Τρέχοντας για να ξεφύγει από ένα λιοντάρι που τον κυνηγούσε, βρέθηκε μπροστά σε ένα σταυροδρόμι του οποίου, όπως γνώριζε, ο ένας δρόμος οδηγούσε στο χωριό των φιλήσυχων και ο άλλος στο χωριό των ανθρωποφάγων. Δεν μπορούσε όμως να θυμηθεί ποιος δρόμος οδηγεί πού. Μπροστά στο σταυροδρόμι καθόταν ένας ιθαγενής μιας εκ των δύο φυλών. Ο εξερευνητής είχε χρόνο να του κάνει μόνο μία ερώτηση. Τι θα τον ρωτήσει για να οδηγηθεί στο χωριό των φιλήσυχων ιθαγενών;

Λυκιδευς
20-12-10, 16:48
Ο ΓΡΙΦΟΣ ΤΟΥ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Υπάρχουν πέντε σπίτια πέντε διαφορετικών χρωμάτων.
Σε κάθε σπίτι ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας.
Οι πέντε ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού.
Καπνίζουν μία συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο.
'Ολοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια,
διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών.

Η ερώτηση είναι: Ποιος έχει το ψάρι;


ΣΤΟΙΧΕΙΑ:

1. Ο Αγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι.
2. Ο Σουηδός έχει σκύλο.
3. Ο Δανός πίνει τσάι.
4. Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι.
5. Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.
6. Αυτός που καπνίζει Pall mall εκτρέφει πουλιά.
7. O ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.
8. Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα.
9. Ο Νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι.
10. Αυτός που καπνίζει Blends μένει δίπλα σ' αυτόν που έχει γάτες.
11. Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σ' αυτόν που καπνίζει Dunhill.
12. Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει BluemaSters πίνει μπύρα.
13. Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
14. Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.
15. Αυτός που καπνίζει Blends έχει ένα γείτονα που πΙνει νερό.

Ο Αϊνστάιν έγραψε αυτό το γρίφο στον 20ό αιώνα. Υποστήριξε ότι το 98%
των ανθρώπων δε μπορούν να τον λύσουν.

georgz
20-12-10, 16:56
Τι θα τον ρωτήσει για να οδηγηθεί στο χωριό των φιλήσυχων ιθαγενών;

Θα τον ρωτήσει τι έφαγε για μεσημεριανό! :lool:

gf
20-12-10, 17:27
Θα ρωτησει "τι θα ελεγε ο αλλος".

TeslaCoil
20-12-10, 17:55
Καλημέρα
Φίλε TeslaCoil .
Κρατώ -προς το παρόν – αυτό δικό σου από 29 post << ενώ το L3 είναι βραχυκυκλωμένο!! η αρχή με το τέλος του , και ασύνδετο ουσιαστικά!!>>
Στο 25 δικό μου post, αναφέρονται αυτά << Α) κατά την λειτουργία σε αστέρα Ι1 L1=Ι1 L2=Ι1 L3.>>
Ερωτώ λοιπόν: πως είναι δυνατόν, να έχομε κατά την λειτουργία σε αστέρα Ι1 L1=Ι1 L2=Ι1 L3 ενώ το L3 είναι βραχυκυκλωμένο
Επίσης ξεφύτρωσε αυτό << βραχυκυκλωμένο!! η αρχή με το τέλος του , και ασύνδετο ουσιαστικά >> η λέξεις << βραχυκυκλωμένο>> και << ασύνδετο >> κάπου με χαλάν !

Έχεις ένα L3 ασύνδετο!!

Αν τα ονόματα των άκρων του είναι Α για το ένα άκρο και Β για το άλλο
τα δυο αυτά άκρα συνδέονται
ασύνδετο γιατί δεν κλείνει κύκλωμα!!
ειναι μονο στην μια φαση συνδεδεμενο και απλα υπαρχει!!

τώρα αν οι λέξεις είναι λάθος ως προς την διατύπωση έχεις απόλυτο δίκιο!! ίσως θα έπρεπε να κάνω και ένα σχέδιο!
βάλε μου βάση να περάσω!! :P

xrhstosmp
20-12-10, 23:35
Ένας εξερευνητής έχει βρεθεί σε μία ζούγκλα που κατοικείται από δύο φυλές ιθαγενών. Η πρώτη φυλή αποτελείται από φιλήσυχους ιθαγενείς οι οποίοι λένε πάντα την αλήθεια. Η δεύτερη φυλή αποτελείται από ανθρωποφάγους που λένε πάντοτε ψέματα. Κατά τα άλλα είναι απολύτως όμοιοι. Τρέχοντας για να ξεφύγει από ένα λιοντάρι που τον κυνηγούσε, βρέθηκε μπροστά σε ένα σταυροδρόμι του οποίου, όπως γνώριζε, ο ένας δρόμος οδηγούσε στο χωριό των φιλήσυχων και ο άλλος στο χωριό των ανθρωποφάγων. Δεν μπορούσε όμως να θυμηθεί ποιος δρόμος οδηγεί πού. Μπροστά στο σταυροδρόμι καθόταν ένας ιθαγενής μιας εκ των δύο φυλών. Ο εξερευνητής είχε χρόνο να του κάνει μόνο μία ερώτηση. Τι θα τον ρωτήσει για να οδηγηθεί στο χωριό των φιλήσυχων ιθαγενών;
Θα ρωτησει οποιον και να βρει "απο που ΔΕΝ παω στο χωριο των φιλησιχων ιθαγενων?¨" και θα ακολου8ησει την αντιθετη κατευθυνση.

Ηλιας Α
21-12-10, 07:38
Έχεις ........

......βάλε μου βάση να περάσω!! :P
Καλημέρα.
Φίλε TeslaCoil .
<< βάλε μου βάση να περάσω!! :P >>
Δεν είμαι καθηγητής, ούτε καν έχω τέτοια προσόντα, πλην όμως θα σε παρακαλούσα να δεχτείς τα ταπεινά μου συγχαρητήρια!.

Ηλιας Α
21-12-10, 07:40
Κινητήρας ο οποίος –σημειωτέων - έχει στο ενεργητικό του , πάρα πολλές εκκινήσεις υπό φορτίο, κάποιο πρωινό έπαψε να στρέφει τον άξονα του παρά του ότι είχε κανονική τροφοδότηση!.
Ηλεκ/της που έσπευσε στον τόπο του συμβάντος, μετά από 2-3 βραχυχρόνιες προσπάθειες εκκίνησης διαπίστωσε τα εξής:
Α) ο κινητήρας μαγνητιζόταν και β), το Ι γραμμής (και στις 3 φάσεις) του κινητήρα ήταν περίπου το 30% του ονομαστικού.
Μπορείτε να τον καθοδηγήσετε τι έχει συμβεί , και τι πρέπει να κάνει.

Λυκιδευς
21-12-10, 13:03
Κινητήρας ο οποίος –σημειωτέων - έχει στο ενεργητικό του , πάρα πολλές εκκινήσεις υπό φορτίο, κάποιο πρωινό έπαψε να στρέφει τον άξονα του παρά του ότι είχε κανονική τροφοδότηση!.
Ηλεκ/της που έσπευσε στον τόπο του συμβάντος, μετά από 2-3 βραχυχρόνιες προσπάθειες εκκίνησης διαπίστωσε τα εξής:
Α) ο κινητήρας μαγνητιζόταν και β), το Ι γραμμής (και στις 3 φάσεις) του κινητήρα ήταν περίπου το 30% του ονομαστικού.
Μπορείτε να τον καθοδηγήσετε τι έχει συμβεί , και τι πρέπει να κάνει.
αφουν το ρευμα που τον διαπερνουσε ηταν το 30% του ονομαστικου και ο κινητηρας μαγνητιζοταν καποιο απο τα 2 τυλιγματα ενδεχομενως να εχει βραχυχωσει;βεβαια το στερομενο μαγνητικο πεδιο επαψε να ειναι στρεφομενο (δεν στρεφεται ο κινητηρας) αρα παιζει να εχει προβλημα ενα απο τα 2 τυλιγματα...

georgz
21-12-10, 13:44
Ένας εξερευνητής έχει βρεθεί σε μία ζούγκλα που κατοικείται από δύο φυλές ιθαγενών. Η πρώτη φυλή αποτελείται από φιλήσυχους ιθαγενείς οι οποίοι λένε πάντα την αλήθεια. Η δεύτερη φυλή αποτελείται από ανθρωποφάγους που λένε πάντοτε ψέματα. Κατά τα άλλα είναι απολύτως όμοιοι. Τρέχοντας για να ξεφύγει από ένα λιοντάρι που τον κυνηγούσε, βρέθηκε μπροστά σε ένα σταυροδρόμι του οποίου, όπως γνώριζε, ο ένας δρόμος οδηγούσε στο χωριό των φιλήσυχων και ο άλλος στο χωριό των ανθρωποφάγων. Δεν μπορούσε όμως να θυμηθεί ποιος δρόμος οδηγεί πού. Μπροστά στο σταυροδρόμι καθόταν ένας ιθαγενής μιας εκ των δύο φυλών. Ο εξερευνητής είχε χρόνο να του κάνει μόνο μία ερώτηση. Τι θα τον ρωτήσει για να οδηγηθεί στο χωριό των φιλήσυχων ιθαγενών;



Θα τον ρωτήσει τι έφαγε για μεσημεριανό! :lool:


Θα ρωτησει "τι θα ελεγε ο αλλος".


Θα ρωτησει οποιον και να βρει "απο που ΔΕΝ παω στο χωριο των φιλησιχων ιθαγενων?¨" και θα ακολου8ησει την αντιθετη κατευθυνση.


Λυκιδευς το βρήκε κανένας?? Μην μας κρατάς σε αγωνία...

Λυκιδευς
21-12-10, 18:25
η απαντηση ειναι:θα ρωτησει και τους δυο προς τα που ειναι το χωριο τους

JOUN
21-12-10, 18:31
η απαντηση ειναι:θα ρωτησει και τους δυο προς τα που ειναι το χωριο τους
Και τι θα καταλαβει ετσι;Ο ενας θα δειξει απο την μια μερια και ο αλλος απο την αλλη.Που θα ξερει το σωστο;Καπου δεν μας τα λες καλα..
Το σωστο ειναι να ρωτησει:"Αν ρωτησω τον αλλο απο που θα παω στο χωριο τι θα μου πει;"
Και μετα να κανει το αναποδο.Με λιγη σκεψη(γιατι δεν μπορω να τα γραφω) φαινεται οτι και στις δυο περιπτωσεις παιρνουμε την σωστη απαντηση.

Λυκιδευς
21-12-10, 18:40
Και τι θα καταλαβει ετσι;Ο ενας θα δειξει απο την μια μερια και ο αλλος απο την αλλη.Που θα ξερει το σωστο;Καπου δεν μας τα λες καλα..
Το σωστο ειναι να ρωτησει:"Αν ρωτησω τον αλλο απο που θα παω στο χωριο τι θα μου πει;"
Και μετα να κανει το αναποδο.Με λιγη σκεψη(γιατι δεν μπορω να τα γραφω) φαινεται οτι και στις δυο περιπτωσεις παιρνουμε την σωστη απαντηση.

ο ενας λεει ΠΑΝΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ και ο αλλος ΠΑΝΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ αρα ρωταει προς τα που ειναι το χωριο σας και οι 2 θα πουν το ιδιο πραμα

Λυκιδευς
21-12-10, 18:48
τον γριφο του αινσταιν τον παλεψε κανενας;

JOUN
21-12-10, 20:39
Ο ΓΡΙΦΟΣ ΤΟΥ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Υπάρχουν πέντε σπίτια πέντε διαφορετικών χρωμάτων.
Σε κάθε σπίτι ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας.
Οι πέντε ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού.
Καπνίζουν μία συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο.
'Ολοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια,
διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών.

Η ερώτηση είναι: Ποιος έχει το ψάρι;


ΣΤΟΙΧΕΙΑ:

1. Ο Αγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι.
2. Ο Σουηδός έχει σκύλο.
3. Ο Δανός πίνει τσάι.
4. Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι.
5. Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.
6. Αυτός που καπνίζει Pall mall εκτρέφει πουλιά.
7. O ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.
8. Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα.
9. Ο Νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι.
10. Αυτός που καπνίζει Blends μένει δίπλα σ' αυτόν που έχει γάτες.
11. Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σ' αυτόν που καπνίζει Dunhill.
12. Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει BluemaSters πίνει μπύρα.
13. Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
14. Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.
15. Αυτός που καπνίζει Blends έχει ένα γείτονα που πΙνει νερό.

Ο Αϊνστάιν έγραψε αυτό το γρίφο στον 20ό αιώνα. Υποστήριξε ότι το 98%
των ανθρώπων δε μπορούν να τον λύσουν.

O Γερμανος

JOUN
21-12-10, 20:40
ο ενας λεει ΠΑΝΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ και ο αλλος ΠΑΝΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ αρα ρωταει προς τα που ειναι το χωριο σας και οι 2 θα πουν το ιδιο πραμα

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

Λυκιδευς
21-12-10, 21:03
O Γερμανος

το ξερες;η το λυσες;

Λυκιδευς
21-12-10, 21:06
(ΗΛΙΑΣ Α)--->Κινητήρας ο οποίος –σημειωτέων - έχει στο ενεργητικό του , πάρα πολλές εκκινήσεις υπό φορτίο, κάποιο πρωινό έπαψε να στρέφει τον άξονα του παρά του ότι είχε κανονική τροφοδότηση!.
Ηλεκ/της που έσπευσε στον τόπο του συμβάντος, μετά από 2-3 βραχυχρόνιες προσπάθειες εκκίνησης διαπίστωσε τα εξής:
Α) ο κινητήρας μαγνητιζόταν και β), το Ι γραμμής (και στις 3 φάσεις) του κινητήρα ήταν περίπου το 30% του ονομαστικού.
Μπορείτε να τον καθοδηγήσετε τι έχει συμβεί , και τι πρέπει να κάνει.<---
αυτός ειναι ζορικος παντως

gf
22-12-10, 10:53
η απαντηση ειναι:θα ρωτησει και τους δυο προς τα που ειναι το χωριο τους

Το ερωτημα ηταν ομως ΜΙΑ ερωτηση μονο.

Με μια ερωτηση, σε οποιονδηποτε απο τους δυο, μαθαινει την αληθεια.

Εστω οτι ο Α δρομος ειναι ο σωστος.
1) αν ρωτησει αυτον που λεει ψεματα, ποιον θα ελεγε ο αλλος σαν σωστο δρομο, θα επαιρνε την απαντηση Β.
2) αν ρωτησει αυτον που λεει την αλληθεια, τι θα ελεγε ο αλλος θα επαιρνε την απαντηση Β και παλι.
Το αναποδο αν η ερωτηση ηταν για τον λαθος δρομο.

Λυκιδευς
22-12-10, 13:09
Το ερωτημα ηταν ομως ΜΙΑ ερωτηση μονο.

Με μια ερωτηση, σε οποιονδηποτε απο τους δυο, μαθαινει την αληθεια.

Εστω οτι ο Α δρομος ειναι ο σωστος.
1) αν ρωτησει αυτον που λεει ψεματα, ποιον θα ελεγε ο αλλος σαν σωστο δρομο, θα επαιρνε την απαντηση Β.
2) αν ρωτησει αυτον που λεει την αλληθεια, τι θα ελεγε ο αλλος θα επαιρνε την απαντηση Β και παλι.
Το αναποδο αν η ερωτηση ηταν για τον λαθος δρομο.
μια ερωτηση ειναι ''προς τα που ειναι το χωριο σου''
και οι δυο θα πουν το ιδιο πραμα σκεψου το

gf
22-12-10, 14:07
Λες να μη το σκεφτηκα?
Το ιδιο λεμε, με την διαφορα οτι αλλοιως θεωρει ο καθενας μας το "Μια ερωτηση".

Thansavv
22-12-10, 14:26
"Μπροστά στο σταυροδρόμι καθόταν ένας ιθαγενής μιας εκ των δύο φυλών."

Αυτό σημαίνει ότι ήταν μόνο ένας ιθαγενής. Ή λάθος κατάλαβα?:confused1:

Λυκιδευς
22-12-10, 14:49
"Μπροστά στο σταυροδρόμι καθόταν ένας ιθαγενής μιας εκ των δύο φυλών."

Αυτό σημαίνει ότι ήταν μόνο ένας ιθαγενής. Ή λάθος κατάλαβα?:confused1:

ναι καλα καταλαβες

gf
22-12-10, 15:26
Τελικα περιπλεκω τα πραγματα περισσοτερο απο οσο χρειαζεται. Η δικη σου λυση Παναγιωτη ειναι η απλουστερη, ακολουθει του ποστ 45 και τελευταια η δικια μου. :)

Λυκιδευς
22-12-10, 15:42
Τελικα περιπλεκω τα πραγματα περισσοτερο απο οσο χρειαζεται. Η δικη σου λυση Παναγιωτη ειναι η απλουστερη, ακολουθει του ποστ 45 και τελευταια η δικια μου. :)

φιλε γιωργο δεν ειναι δικια μ η λυση διοτι εγω το ειχα δει δεν θελω να το παιζω εξυπνος:lool:, του post 45 θεωρω πως ειναι λαθεμενη διοτι αν πεσει σ αυτον που λεει αληθεια θα τον στειλει για μεζε...

Ηλιας Α
23-12-10, 01:48
αφουν .... ... αρα παιζει να εχει προβλημα ενα απο τα 2 τυλιγματα...
Φίλε Παναγιώτη (Λυκιδευς)

<< αρα παιζει να εχει προβλημα ενα απο τα 2 τυλιγματα.>>.
Όχι βεβαίως, γιατί <<. το Ι γραμμής (και στις 3 φάσεις (*))>> << ενα απο τα 2>> βλέπε(*)

Αυτό << αυτός ειναι ζορικος παντως>>
από το 57 δικό σου post, που θα ήθελες να του γίνει συγκόλληση

Λυκιδευς
24-12-10, 23:10
ηλια τελικα ποια ειναι η απαντηση;

TeslaCoil
25-12-10, 09:32
Συνήθως οι κινητήρες είναι βραχυκυκλωμένου δρομέα
μήπως ο δρομέας- ροτορας τα έφτυσε??

Λυκιδευς
25-12-10, 10:25
Συνήθως οι κινητήρες είναι βραχυκυκλωμένου δρομέα
μήπως ο δρομέας- ροτορας τα έφτυσε??

εγω εστιαζω στο γεγονος οτι τραβαει ρευμα αλλα δεν στρεφεται εκει ειναι το προβλημα!

Ηλιας Α
25-12-10, 12:11
Καλημέρα.
Φίλε TeslaCoil .
<< Συνήθως οι κινητήρες είναι βραχυκυκλωμένου δρομέα >>.
<< βραχυκυκλωμένου δρομέα >>ναι, και παράληψη μου που δε το έθεσα στη κρίση σας.
<<μήπως ο δρομέας- ροτορας τα έφτυσε >>.
Πλησιάζεις, τι θα μπορούσε να έχει συμβεί;.
Υ.Γ οι λέξεις κλειδιά είναι αναρτημένες στις 2 πρώτες σειρές του 47 δικού μου post.

xrhstosmp
25-12-10, 12:14
θα... ξεβραχυκυκλωσε ο δρομεας... του πεταξε το "στεφανι" εξω ο χειριστης :p

Ηλιας Α
25-12-10, 13:29
θα... ξεβραχυκυκλωσε ο δρομεας... του πεταξε το "στεφανι" εξω ο χειριστης :p
<< θα... ξεβραχυκυκλωσε ο δρομεας... του πεταξε το "στεφανι" εξω ο χειριστης : >>.
Ναι στις κοσκινισμένες απαντήσεις αλλά,……όχι στις ακοσκίνιστες!.

Hatzitesla
25-12-10, 14:42
βλέπεις "το δωμάτιο του φερμά" και μαθαίνεις την απάντηση
thumbs up!αφού έχεις δει την ταινία θα λύσεις και τον επόμενο γρίφο...here it goes:

...2 μπάτσοι έχουν στήσει ενέδρα,σε μία γιάφκα κακοποιών...και τους περιμένουν για να τους συλλάβουν.Επίσης έχουν παγιδεύση την γιάφκα και έτσι μπορουν να ακούνε όλες τις συνομιλίες των κακοποιών.(με κοριούς,μικρόφωνα,κάμερες,ή ακόμη και με απομακρισμένη ηχογράφηση...u name it)...και νάτος!...εμφανίζεται ο πρώτος κακοποιός...χτυπάει την πόρτα και από μέσα κάποιος του λέει:δώδεκα
του απαντάει ο άλλος έξι...του ανοίγουν την πόρτα και μπαίνει...μετά από λίγο...εμφανίζεται και άλλος κακοποιός...χτυπάει την πόρτα και από μέσα του λένε:οχτώ...απαντάει εκείνος τέσσερα...του ανοίγουν την πόρτα μπαίνει...μετά πάει και ο ένας εκ'των 2 μπάτσων και χτυπάει την πόρτα...του λέει από μέσα:δέκα...απαντάει εκείνος πέντε...βγαίνει από μέσα ένα όπλο και...BOOOOOOOOOOOM...HEADSHOT
...γιατί?

http://signatures.mylivesignature.com/54488/159/136F2458B299EF69F3DDD47FCC3B1875.png (http://www.mylivesignature.com/)
(http://www.mylivesignature.com/)

Ηλιας Α
26-12-10, 00:10
Και κάτι για να χαλαρώσομε.
Ένα κοντός και ένας ψηλός Άνθρωπος, βαδίζουν σε μία ατραπό που θα τους οδηγήσει στην ερημική καλύβα ενός μάγου, για να τους πει τη μοίρα τους.
Φτάνοντας στη καλύβα του μάγου, έγινε ο παρακάτω διάλογος, μεταξύ μάγου και ψηλού Ανθρώπου .
Μάγος: τι συγγένεια έχεις με αυτόν το κοντό Άνθρωπο.
Ψηλός Άνθρωπος: Αα είναι γιος μου αλλά ξέρεις δεν είμαι ο πατέρας του.
Μάγος: Αα ..κατάλαβα οικογένεια μπ…….λο
Ψηλός Άνθρωπος: -Με αυστηρό ύφος – σε παρακαλώ το παιδί αυτό είναι καθ΄όλα νόμιμο νομικά και ηθικά, έχω και τις απαραίτητες εξετάσεις των DNA, και του έδειξε τα απαραίτητα έγραφα.
Μετά από τη μελέτη των εγγράφων ο μάγος δεν μπόρεσε να καταλάβει τι συγγένεια είχαν οι δυο επισκέπτες .
Εσείς μήπως μπορείτε να τον βοηθήσετε;.

cycler
26-12-10, 01:16
...2 μπάτσοι έχουν στήσει ενέδρα,σε μία γιάφκα κακοποιών...και τους περιμένουν για να τους συλλάβουν.Επίσης έχουν παγιδεύση την γιάφκα και έτσι μπορουν να ακούνε όλες τις συνομιλίες των κακοποιών.(με κοριούς,μικρόφωνα,κάμερες,ή ακόμη και με απομακρισμένη ηχογράφηση...u name it)...και νάτος!...εμφανίζεται ο πρώτος κακοποιός...χτυπάει την πόρτα και από μέσα κάποιος του λέει:δώδεκα
του απαντάει ο άλλος έξι...του ανοίγουν την πόρτα και μπαίνει...μετά από λίγο...εμφανίζεται και άλλος κακοποιός...χτυπάει την πόρτα και από μέσα του λένε:οχτώ...απαντάει εκείνος τέσσερα...του ανοίγουν την πόρτα μπαίνει...μετά πάει και ο ένας εκ'των 2 μπάτσων και χτυπάει την πόρτα...του λέει από μέσα:δέκα...απαντάει εκείνος πέντε...βγαίνει από μέσα ένα όπλο και...BOOOOOOOOOOOM...HEADSHOT
...γιατί?


Γιατί δεν κατάλαβε τον αλγόριθμο που δίνει κάθε φορά τη σωστή απάντηση και πίστεψε στο απλοϊκό (/2) δηλώνωντας πασιφανέστατα ότι είτω ωτακουστής.... :001_tt2:

Ο σωστός αλγόριθμος μπορεί να είναι 'ο αριθμός των γραμμάτων του δοθέντος αριθμού'

Hatzitesla
26-12-10, 14:37
Δεν είναι αυτος ο γρίφος ρε...αλλά η λύση είναι οτι αυτοί οι δύο δεν έχουν συγκένεια...απλά ο ψηλός άνθρωπος έφυγε για ένα ταξίδι...ο πατέρας του έκανε ένα παιδί με την γυναίκα του και έτσι προέκυψε ο κοντός ανθρωπος...
http://signatures.mylivesignature.com/54488/159/136F2458B299EF69F3DDD47FCC3B1875.png (http://www.mylivesignature.com/) (http://www.mylivesignature.com/)

Ηλιας Α
18-01-11, 00:09
Δεν είναι αυτος ο γρίφος ρε...αλλά η λύση είναι οτι αυτοί οι δύο δεν έχουν συγκένεια...απλά ο ψηλός άνθρωπος έφυγε για ένα ταξίδι...ο πατέρας του έκανε ένα παιδί με την γυναίκα του και έτσι προέκυψε ο κοντός ανθρωπος...
http://signatures.mylivesignature.com/54488/159/136F2458B299EF69F3DDD47FCC3B1875.png (http://www.mylivesignature.com/)
<< αλλά η λύση είναι οτι αυτοί οι δύο δεν έχουν συγκένεια >>.
Όχι ρε............. Σπυρέτο αν δεν είχαν συγγένεια δε θα ίσχυε αυτό << Αα είναι γιος :001_rolleyes:μου…..>>

Λυκιδευς
23-02-11, 13:27
στο friv.com υπαρχει ενα παιχνιδι electric box δοκιμαστε το!

xrhstosmp
23-02-11, 16:21
εχω βγαλει τα ματια μου να το βρω αλλα τπτ...που περιπου ειναι???:blush::blush:

Λυκιδευς
23-02-11, 16:28
το χει και δω
http://www.candystand.com/play/electric-box

tasosmos
23-02-11, 16:48
Ε ουσιαστικα ειναι μια μεταποιημενη εκδοση του παλιου the incredible machine.

Ποσες νυχτες ειχα φαει τοοοτε προσπαθωντας να βγαλω ακρη με μερικους γριφους...

Λυκιδευς
23-02-11, 20:09
Ε ουσιαστικα ειναι μια μεταποιημενη εκδοση του παλιου the incredible machine.

Ποσες νυχτες ειχα φαει τοοοτε προσπαθωντας να βγαλω ακρη με μερικους γριφους...

ειναι πολυ καλο ομως ε;

xrhstosmp
23-02-11, 23:14
καλο καλο! αξιος!!

navar
24-02-11, 01:05
επιφυλάσσομαι να το παίξω και να επιστρέψω με εντυπώσεις !

spyropap
24-02-11, 03:52
Ευχαριστούμε για την ωραία πρόταση.
Το παιχνίδι electric box είναι καλό, πρέπει να αρέσει.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από αυτό το μέρος click here (http://download2us.softpedia.com/dl/6122b895133c99f438c7c7cb1f67d51e/4d65a45e/200045913/games/freeware/Electric%20Box.zip)
Το βρήκα σε αυτήν την ιστοσελίδα
http://games.softpedia.com/get/Freeware-Games/

Εκεί βρήκα και το Bato Tibetan puzzle που είναι η δική μου πρόταση.
Τα έψαξα δεν βρήκα ιούς. Καλή διασκέδαση

cycler
24-02-11, 12:03
Είχα βρεί τυχαία ένα πολύ "Ηλεκτρονικό" flash game, που έπρεπε να φτιάξεις π.χ. διαφορικό ενισχυτή, πηγή ρεύματος, πύλες....
Δεν κράτησα όμως bookmark αμέσως και το ξέχασα. Μήπως γνωρίζει κανείς για ποιό λέω;

Λυκιδευς
24-02-11, 17:08
παμε να κανουμε high score!!!

Nemmesis
24-02-11, 21:02
τα 2 τελευταια ηταν αρκετα δυσκολα... total score 6654 σε αυτο που μας εδωσε ο spyropap για κατεβασμα..

Ηλιας Α
10-04-12, 00:38
<< Ηλία αυτό που λέει ο Χρήστος στο #70 φαίνεται λογικό, σε μια τέτοια περίπτωση ο κινητήρας όντως θα τραβάει λιγότερο ρεύμα, αν αφαιρέσεις όλα τα βραχυκυκλώματα του κλωβού τραβάει τόσο ρεύμα όσο ένας 3Φ μ/ς ίδιας ισχύος εν κενώ.>>

Μα αν << θα... ξεβραχυκυκλωσε ο δρομεας... του πεταξε το "στεφανι" εξω ο χειριστης >> αυτά από το #70.
Τότε δε στρέφει ο δρομέας επομένως ούτε ΑΗΕΔ στο στάτη έχομε άρα το Ι του στάτη παίρνει την ανιούσα!

FILMAN
10-04-12, 12:11
Όχι. Αν ξεβραχυκυκλώσει τελείως τότε ναι, δεν γυρνάει, αλλά το απορροφούμενο ρεύμα πέφτει. Το υψηλό ρεύμα ακινησίας ενός καλού κινητήρα οφείλεται στα βραχυκυκλώματα του δρομέα (συμπεριφέρεται ως μ/ς με βραχυκυκλωμένο δευτερεύον). Αντίθετα, ένας προβληματικός κινητήρας με όλα τα βραχυκυκλώματα του δρομέα κομμένα συμπεριφέρεται ως μ/ς με ανοιχτό (ασύνδετο) δευτερεύον οπότε, μολονότι δεν γυρνάει, δεν τραβάει πολύ ρεύμα. Στην πραγματικότητα, θα τραβάει τόσο ρεύμα όσο περίπου ένας τριφασικός μ/ς ίσης ισχύος (εντάξει, λίγο περισσότερο λόγω του μαγνητικού διακένου). Τώρα αν έχουν κοπεί μερικά μόνο βραχυκυκλώματα ο κινητήρας θα γυρνάει μεν αλλά θα εμφανίζει μειωμένη ιπποδύναμη και θα απορροφάει ρεύμα μικρότερο του κανονικού. Αν έχει μηχανικό φορτίο στον άξονα ίσως δεν καταφέρει να εκκινήσει λόγω του ότι αποδίδει μειωμένη ισχύ. Το πρόβλημα δεν μπορεί να οφείλεται σε μαγνητισμό κάποιου μέρους του κινητήρα - η τροφοδότηση με εναλλασσόμενο ρεύμα όχι μόνο δεν μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια κατάσταση, αλλά την εξαλείφει πάντα ακόμα και αν προϋπήρχε.

Ηλιας Α
10-04-12, 16:19
.................................................. ..........

Ηλιας Α
17-04-12, 13:56
Όχι. Αν ξεβραχυκυκλώσει τελείως τότε ναι, δεν γυρνάει, αλλά το απορροφούμενο ρεύμα πέφτει. Το υψηλό ρεύμα ακινησίας ενός καλού κινητήρα οφείλεται στα βραχυκυκλώματα του δρομέα (συμπεριφέρεται ως μ/ς με βραχυκυκλωμένο δευτερεύον). Αντίθετα, ένας προβληματικός κινητήρας με όλα τα βραχυκυκλώματα του δρομέα κομμένα συμπεριφέρεται ως μ/ς με ανοιχτό (ασύνδετο) δευτερεύον οπότε, μολονότι δεν γυρνάει, δεν τραβάει πολύ ρεύμα. Στην πραγματικότητα, θα τραβάει τόσο ρεύμα όσο περίπου ένας τριφασικός μ/ς ίσης ισχύος (εντάξει, λίγο περισσότερο λόγω του μαγνητικού διακένου). Τώρα αν έχουν κοπεί μερικά μόνο βραχυκυκλώματα ο κινητήρας θα γυρνάει μεν αλλά θα εμφανίζει μειωμένη ιπποδύναμη και θα απορροφάει ρεύμα μικρότερο του κανονικού. Αν έχει μηχανικό φορτίο στον άξονα ίσως δεν καταφέρει να εκκινήσει λόγω του ότι αποδίδει μειωμένη ισχύ. Το πρόβλημα δεν μπορεί να οφείλεται σε μαγνητισμό κάποιου μέρους του κινητήρα - η τροφοδότηση με εναλλασσόμενο ρεύμα όχι μόνο δεν μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια κατάσταση, αλλά την εξαλείφει πάντα ακόμα και αν προϋπήρχε.

Πιστεύω πως το Ι κανονικής λειτουργίας των κινητήρων έχει σχέση κυρίως με την ΑΗΕΔ.
Θα επιστρατεύσω την πενιχρή βιβλιογραφία που διαθέτω και αφού την συμβουλευτώ θα απαντήσω.

<< Το πρόβλημα δεν μπορεί να οφείλεται σε μαγνητισμό κάποιου μέρους του κινητήρα - η τροφοδότηση με εναλλασσόμενο ρεύμα όχι μόνο δεν μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια κατάσταση, αλλά την εξαλείφει πάντα ακόμα και αν προϋπήρχε.>>
Αν εδώ με τη λέξη << μαγνητισμό >> απαντάς στο 47 μήνυμα μου που έγραψα << Α) ο κινητήρας μαγνητιζόταν >> εννοούσα και εννοώ τον συνηθισμένο μαγνητισμό που δημιουργείται σε κάθε κινητήρα και τον αντιλαμβανόμαστε στα αυτιά μας σαν βόμβο.

FILMAN
17-04-12, 14:15
Πιστεύω πως το Ι κανονικής λειτουργίας των κινητήρων έχει σχέση κυρίως με την ΑΗΕΔ.
Θα επιστρατεύσω την πενιχρή βιβλιογραφία που διαθέτω και αφού την συμβουλευτώ θα απαντήσω.

Με κομμένα τα βραχυκυκλώματα του δρομέα ο κινητήρας είναι ένα τριφασικό πηνίο με πυρήνα... Το ρεύμα θα είναι μικρό λόγω της αυτεπαγωγής των πηνίων...


Αν εδώ με τη λέξη << μαγνητισμό >> απαντάς στο 47 μήνυμα μου που έγραψα << Α) ο κινητήρας μαγνητιζόταν >> εννοούσα και εννοώ τον συνηθισμένο μαγνητισμό που δημιουργείται σε κάθε κινητήρα και τον αντιλαμβανόμαστε στα αυτιά μας σαν βόμβο.
Νόμιζα πως εννοούσες ότι μαγνητίστηκε μόνιμα κάποιο μέρος του κινητήρα πράγμα που συνετέλεσε στην παύση της λειτουργίας του.